Nummer Donderdag 10 October L907 30e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I Eerste Blad. Schitterende Feestelijkheden HIT 1100(11 KRINGEN. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Uitgever: f}. R. VAN DER VEN, WAALf IJK. Telefoonnummer 38. als Burgemeester van Vlijmen. «n l.iBgslrailsrbr Courant, Dit Blad verse; ijnt Woensdag- en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco tc zenden aan Uitgever. den Advertbntibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. ter gelegenheid van de plechtige instal latie van den Edelachtbaren heer Toen wij naar buiten gingen en daar eens naar omhoog keken, zagen wij 't firmament geheel bedekt met dofgrijze wolken, waaruit reeds de regen begon te sijpelen. Zou het een buitje zijn f Wij hoopten het 1 En werkelijk, de regen die zoo spoedig den mensch de feeststemming ontneemt, hield op. Helaas echter voor korten duur, want weldra begon het weer. Al harder en harder begon de regen te kletteren. Des ondanks vervolgde de stoet zijn weg. En al viel de regen ook bij stroomen neder, de feestvreugde ging er bij de Vlijmenaren niet uit. Zij bleven juichen en jubelen, overal waar de nieuw benoemde burgervader zich maar vertoonde. Aan het kloosterplein gekomen, waar zich de Z.Eerw. heer pastoor met eenige eerw. heeren kapelaans, fraters en zusters hadden opgesteld werd halt gehouden. De Zeereerw. heer pastoor sprak den bekleeder van het burgerlijk gezag in goed gekozen woorden toe. 't Is mij als hoofd van het geestelijk gezag aan genaam, zoo sprak hij, op het oogen - blik dat u zitting neemt als hoofd van het bestuur van Vlijmen, met mijne kapelaans, fraters van de bijzondere school, ingesteld voor de christelijke opvoeding der jeugd en eerv. zusters van de geestelijke inrichting, ingesteld mede voor de christelijke opvoeding en tot steun van zieken, behoeftigen en ouden van dagen u een hartelijk welkom toe te roepen. Wij brengen u hulde omdat wij in u aanschouwen den ver tegenwoordiger van het burgerlijk gezag, dat gezag, dat komt van God en u ge geven door Hare Majesteit onze geeer- biedigde koning'in. Ik hoop dat u dat gezag moge vervullen tot welvaart en meerderen bloei van Vlijmen. Verder sprak Z.Eerw. den wensch uit dat het burgerlijk gezag steeds naast het geestelijk en ouderlijk gezag zou staan om zoo te werken voor de open bare zeden, waaraan de welvaart van een gemeente afhangt en voor de armen en hulpbehoeftigen. Als zoo'n driedub bele snoer samenwerkt, dan twijfel ik er niet aan, zoo ging spreker voort, of het is tot heil voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van geheel Vlijmen. De burgemeester dankte in korte woorden den ZeerEerw. Herder, kape laans, fraters en zusters. Hij zei dat vooral dit oogenblik hem tiof en dat hij het hier in 't publiek nogmaals ver klaarde dat hij steeds alles zal toetsen aan het geestelijk belang. De eerste steen, heb ik zoo sprak hij ge loof ik, gisteren reeds gelegd. Ik vraag u bij alle goede voornemens uwen steun en ik verzoek u mij in uwe gebeden indachtig te zijn. Vervolgens trok de stoet naar de Melie, overal hartelijk toegejuicht. Aan de Melie hield mejuffrouw Wilhelmina van Bok hoven een mooie hartelijke toespraak terwijl de jongejuffrouw Anna v. Vucht een bouquet aanbood. De burgemeester dankt# met ©enige hartelijke woorden en gaf de verzekering dat hij steeds voor de belangen dezer wijk zou waken. Een groot aantal meisjes uit deze buurt zongen daarna op de wijze van Wien Nêerlandsch Bloed, een hulde-lied. Nogmaals dankte de burgemeester met een handdruk en vooruit, daar reed de stoet, thans in draf, naar de Ach terstraat. Voor de woning gekomen van den heer M. de Vaan Wzn., die eenvoudig doch zeer netjes was versierd, werd halt gehouden. Een dochtertje vandenjong- sten wethouder bood onder het houden van een allerhartelijkste toespraak een bouquet aan. Zij sprak den wensch uit, dat den burgemeester eens als zoo danig de zilveren kroon moge sieren. De burgemeester zeide door dit blijk van vriendschap van de familie van den Wethouder zeer getroffen te zijn. Deze steeds op hoogen prijs gesteld hebbende, heeft zij toch nu, op dit oogenblik als 't ware een nieuw cachet gekregen. Bij de mooie eerepoort in deze straat werd een ruiker aangeboden door de jongejuffrouw Stientje Stravers, die daar bij een heel aardige, treffende aanspraak opzegde. De Burgemeester dankte ook hier in eenige hartelijke woorden en voort reed het nu tot aan de stoom- koekfabriek «De Hoop.« Daar werd de burgervader namens de bewoners van de Heijstraat en Wolput toegesproken door den heer H- v. d. Ven. Mij, zoo sprak hij, werd de hoogst vereerende taak opgedragen U het wel kom toe te roepen op het oogenblik dat gij als Burgemeester van Vlijmen voor het eerst uw schrede zet in de Wolput. Vereerend en zeer aangenaam is dit mij, aangenaam omdat ik als vriend van U de taal des harten kan spreken, die in oogenblikken als deze, zelfs hem doet spreken die anders geen redenaar is. Aangenaam ook, omdat ik u namens de bewoners van de Heijstraat een boodschap heb te doen, n.l. deze dat zij u een eerbiedige, hartelijke heilgroet brengen. Gaarne begroeten wij u als onzen nieuwen Burgemeester, omdat wij weten dat de belangen aan uw toever trouwd zijn. Toen, zoo vervolgde spreker, voor enkele dagen bekend werd dat de keuze van Hare Majesteit de Koningin op u gevallen was, overviel ons een gevoel van blijde verrassing. Aanstonds werden toen plannen ge smeed om u waardig te installeeren. En nu, burgemeester, kan u zich overtuigen. Allerwege zijn versieringen aangebracht u ter eere, in een groote verscheiden heid van kleuren. Maar een kleur, bur gemeester, de meest aangebrachte, het groen, spreekt de hoop uk. Ja wij hopen dat u een lange en gelukkige regeering moge hebben, want wij zijn overtuigd dat onze belangen veilig zijn in uwe handen, daar hebben wij u reeds voor leeren kennen tijdens dat gij als secretaris zijt werkzaam geweest. Verder hoop ik dat eenmaal allerwege iet groen zal vervangen worden door iet zilverkleur. Lang leve de burgemeester van E1~E1T7J T T Ü/r/l 'Kj te stellen," hernam hij. Dan, nadat hij eenige Ju Ei L/ JLJ-jJjJDi <c. \JJM oogenblikken atrak voor zich uit had gestaard 64) Roman naar 't Engelsch. Hij antwoordde niets. Rechtop stond hij daar, geen drupje bloed in de wangen. «Jack," hernam zij op bezwerenden toon. Dat akelige park, al die schrikkelijke dingen, die mij de arme Kate vertelde, hebben mij 't hoofd verward gemaakt en toen gij zoo recht van 't klimophuisje afkwaamt «Meer is niet noodig," onderbrak hij haar op scherpen toon. nik begrijp het." Daarmee wendde hij zich plotseling naar de deur. Ontzet vloog zij hem na. «Gij wilt mij toch niet met toorn verlaten," riep zij uit. „Van toorn is geen sprake, ik zie alleen in dat voor mij hier niets meer te doen valt." «Wat wilt gij daarmee zeggen," vroeg zij bang. «Na, ik had wel hoop gehad, dat juist gij voor ieder ander, eene ietwat betere meening van mij zoudt hebben." »En heb ik die dan in den grond ook niet?'' riep zij vol vertwijfeling. «O, Jack, als gij me toch gelooven wilde, dat ik verrukt was, gewoon verrukt gisteren nacht Ik was in de war geraakt door u Jack." Zij had hem tot nog toe in het gezicht gekeken met hare zielvolle oogen, nu liet zij langzaam aan de oogleden zinken en stamelend besloot zij «Gij hebt mij een kus gegeven, zoo een waarop ik geen recht had gehad." «Waarop gij geen aanspraak maaktet, wilt gij zeggen «Waarop ik geen recht had," herhaalde zij, terwijl hare wangen kleurden. A'u", meende zij hoofdschuddend, «het komt vrijwel op 't zelfde neer en" voegde hij er lachend by, een duidelijk antwoord heb ik nu ook mede gekregen." «Een antwoord waarop?" «Op een vraag die ik nu niet meer behoef te stellen, hernam hy. Dan, nadat hij eenige oogenblikken strak voor zich uit had gestaard «Vaarwel 1" Maar zij greep haastig zijne hand en hield die vast. «Voor dat ge mij niet een vriende lijk weord hebt gezegd, laat ik u niet ver trekken," zeide zij heftig. Maar hij zweeg en nu verdonkerde tranen plotseling haar blik. «Jack," zuchtte zij, wees niet boos Neem aan, dat ik weldra van hier ging en dat ge mij heden voor de laatste maal zaagt, ris dat misschien een feit?" hernam hij. Een oogenblik aarzelde zij met het ant woord. „Ja", antwoordde zij toen zacht, „gij moest het eigenlijk niet weten, maar «En waarheen gaat de reis, als ik vragen mag vroeg hij haar in de reden. «Ik keer naar Duitschlaud terug. Kijk eens aan riep hij hoonend uit. «En dat werd alles bepaald achter mijn rug en zonder twijfel ook uitgevoerd, als ik vandaag niet toevallig hier gekomen was. Duidelijker kondt gij mij uwe onverschilligheid niet maken. «Mijne onverschilligheid," murmelde zij na een smartelijk beven der lippen. «Als gij mij slechts een klein weinigje lief had," ging hy grommend voort, zoo zoudt ge het niet van u hebben kunnen verkrijgen, zoo stil van mij weg te gaan!" «Jack, gij weet niet, wat gij zegt stiet zij uit «Wien heb ik dan lief, als 't u niet is «Een mooie phrase, nadat gij van mij ge loofd hebt, wat mijn ergste vijand mij niet zal toeschrijven. «Dat ik het deed, was onrecht, Jack. Ik zie het in en het spijt mij ten zeerste, het mag u ook wel een beetje leed doen een beetje slechts Jack en niet lang, want daartoe ben ik in 't geheel niet gewichtig genoeg. Gij daarentegen dat is geheel wat anders Gij zijt voor mij de hoofdpersoon en wat ik in den akeligen angst, dat gij den slechten mensch zoudt zijn, voor wien mijn verwarde fantaisie u aanzag, gisterennacht'in park geleden heb, daarvan hebt gij geen begrip. Want als dat had blijven duren, dan was het mij gegaan als Kate. De zon des hemels was voor mij uitgedoofd geweest, de geheele wereld eenzaam en leeg." Vlijmen. Een daverend applaus steeg op uit de menigte. De burgemeester dankte de bewoners van de Wolput en Heijstraat hartelijk voor hunne belangstelling. Hij gaf de verzekering dat hij steeds de belangen van deze buurten op eerlijke, onpartij dige wijze zou behartigen. Voor het huis van den heer Corn, van Wagenberg gaf het een trefiend oogenblik- Terwijl daar door diens nog jeugdig dochtertje Adrienne een bloemruiker werd aangeboden riep een klein lief ventje, zoontje van den heer van Wagenberg, op zoo'n innige wijze «Leve de Burgemeester*, dat eenieder er door getroffen werd. De Burgemeester, door deze aardige en welgemeende attentie getroflen, dankte den heer van Wagenberg en diens familie hartelijk. Wat er in uw binnenste omgaat, dat hebt gij door uw kind laten vertolken, zoo sprak de bur gemeester. Samen zijn wij ten strijde getrokken en hebben een eerlijken strijd gestreden. Dat de keuze van Hare Majesteit op mij is gevallen spijt mij voor u zeer. Het bewijs van sympathie dat gij mij heden hebt gegeven is voor mij onvergetelijk Ik dank u nogmaals. Mej- Anna 't Hooft, die aan den in gang van de Wolput, daar waar de weg zich splitst, aan de prachtige eerepoort stond,-had voor een aardige afwisseling zorg gedragen. Onder een hartelijke toespraak, waarin zij de belangen van deze buurt in 't bijzonder aanbeval, hing zij den burgemeester een lauwer krans om. Aan den overweg, bij Onzenoort, waar ook een prachtige eereboog was geplaatst bood mejuffrouw Walthera Eekels, onder het opzeggen van een gepaste toespraak een bouquet aan, dat door den burge meester onder dankzegging welwillend werd aanvaard. Nadat de stoet in Nieuwkuijk was ge draaid werd naar Haarsteeg gereden al waar Z.Edelachtbare thans de meest ondubbelzinnige blijken van belang stelling zou ondervinden. Want ook in de Haarsteeg had men zich opgemaakt om het nieuw Hoofd op een waardige wijze te ontvangen. Langs den geheelen weg stonden masthoornen en sierpalen, Zij keek niet op, anders had rijn verhel derde blik, die hem in de oogen kwam, hare woorden doen ophouden, maar zij ging met gesloten oogleden verder: «En als u dit alles nog geen bewijs is, dat ik u liefheb, Jack, dan hier steeg haar langzaam het bloed in de wangen „laat mij u nog zeggeü, dat dat bah 1" onderbrak zij zichzelf met toornig hoofdschudden „men wordt er zoo rood bij, alsof 't schimp en schande was, maar gij kunt het mij gelooven, Jack, ik schaam mij niet het u te zeggen, dat ik juist daarom zonder afscheid van u wilde vertrekken, omdat Hoewel ze zich niet schaamde, kwam zij toch niet verder met hare bekentenis. De toehoorder wist toch al lang bescheid, maar hij kon van het kostelijke maar niet genoeg bekomen. „Molly zeide by slechts, toen zij nu ver ward afbrak. Bij dezen toon beefde zij van vreugdevollen schrik. Langzaam verhief zij haren blik. „Jack, mijn lieve Jack, hebt gij mij ver geven riep zij uit en plotseling, zij wist het zelf niet hoe zij er toe gekomen was, lag zij aan zijne borst.... „Liefste miss Fortescue, ik vrees dat wij eene indiscretie zullen begaan. Zouden wij niet beter doen ons terug te trekken Het was mrs. Eagles' stem die dit vroèg. Ofschoon deze stem thans een buitengewoon schrillen klank had, herkende Marie haar direct. Ontzet maakte zij zich van Jack los en draaide zich om. Daar stonden de beide onafscheidelijken, de eene nog in de schaduw van den gang, de andere in de deur in wit morgenkleed, met scherp teekenende roode vlek op iedere wang en een uitdrukking van onrust op 't gezicht, die het booze geweten bang moest maken. Marie was het dan ook jammer genoeg te moede. «O, mijn God," dacht zij, „daar heb ik mij door mijn stormachtig optreden, tegenover de vrouw die hij bemint in een zeer valsche positie gebrachtEn zij wist door angst en schaamte niet waarheen hare blikken te richten. Jack was niet 't minst uit 't veld geslagen. „Van indiscretie," zeide hij, zich wendende de tot op den drempel staanden, «van indis cretie kan in 't geheel geen sprake zijn. Ik verheug mij integendeel, genadige vrouw, nu direct reeds gelegenheid te hebben u Molly voor te stellen als mijne bruid. Bij de laatste woerden had by met een vlugge beweging Marie's arm in den zijne gelegd en haar eene schrede voorwaarts ge trokken. Van de woede, die in haar binnenste bruischte, liet de schoone vrouw niets merken. Zij had hare gelaatsuitdrukking wonderwel in bedwang. Maar zij toonde wel een weinig verbazing, opende licht de lippen en ver de oogen, maakte een achterwaartsche wending met het hoofd naar de getrouwe achter haar „He^bt gij het gehoord liefste ortesque? Is dat niet eene groote verrassing „Zeer zeker," stemde de grijze jonge dame toe. „Wij meenden de prinses in tranen te zullen vinden „Over den dood barer vriendin, voleindigde mrs. Eagles. „Wij komen met tweëen, omdat wij dachten, eene zal geen troostwoorden genoeg vindon voor zulk een Bmart en nu ha, ha, ha Snel trok Marie haren arm uit den zynen en zeide: 10„ «Jack, wat zegt ge daar toch allemaal t „Iets zeer gewoons," verzekerde hy. »lk bemin je en gij bemint mij by gevolg zyn we een paar." „Jack vroeg ze hem trotsch, „waarvoor houdt gé mij eigenlijk? Gelooft gij misschien, dat ik hetgeen ik u zeide, gezegd hebt) om u aan te zetten u met mij te verloven „Neen," antwoordde hij lachend, dat ik u voor ongeveer de laatste persoon op de wereld houdt, die ik tot zoo iets in Btaat acht, daarop geef ik mijn woord. Ik heb overigens ook in 't geheel geen aanmoediging noodig. Ik kwam hier met het doel u mijne hand te bieden. „Dat spiegelt gij mij voor." „Ik denk er niet aan.' „Toch, toch!" hield zij vol. „Dat het idee om mij te huwen, zeer ver by n lag, dat wist ik en dat weet ook" met een schuwen blik naar het beeld in de den* - Eagles. Gij wilt door nwe grootmoedigheid iets doen, dat u uw leven herouwen zal. getooid met bloemen en vlaggetjes, ter wijl verder op een paar plaatsen mooie eerepoorten waren opgericht. 't Zal zoowat halt vijf uur zijn geweest, toen de stoet aan de eerzte eerepoort aankwam. Daar werd de burgemeester toegespro ken door den heer J. A. M. Gerritse, hoofd der 2e O. L. school, die ongeveer sprak als volgt Geachte heer Burgemeester Ik feliciteer u en wensch u geluk na mens de inwoners van Haarsteeg met de eer die u te beurt is gevallen, op betrekkelijk jeugdigen leeftijd door H.M. de Koningin te worden benoemd tot burgemeester over een gemeente zoo groot als Vlijmen. Toen het bekend werd, dat u dit gedeelte van Vlijmen xoudt bezoeken, hebben alle inwoners besloten u zoo luisterrijk mogelijk te ontvangen. Alles wat gij hier ziet, is niet het werk van eenigen maar van allen, zonder onderscheid van godsdienstige gezind heid, zonder onderscheid van leeftijd, zonder onderscheid van rang en stand. Wij heeten u gaarne welkom, omdat wij in u zien de verpersoonlijking van het gezag, omdat wij een bewijs willen geven, dat wij, wanneer noodig dat ge zag kunnen steunen en omdat wij vele verwachtingen van u hebben, geïnspi reerd door uw jeugd, uwe rechtvaardig heid, uwe voortvarendheid. Wij hopen dat gij voor ieder onzer zult zijn wat gij zijt voor allen, niets meer maar ook niets minder. De Burgemeester antwoordde, dat het hem werkelijk aangenaam was hier op de grens van Vlijmen—Haarsteeg zoo vele bewijzen van sympathie te mogen ontvangen en gaf de verzekering dat hij zijne bijzondere aandacht zou wijden aan de belangen van Haarsteeg, welke woor den met een daverend hoera werden begroet. Voor de school stonden de kinderen, allen gestoken in hun Zondagspakje en voorzien van een vlag, opgesteld onder leiding van ten onderwijzeres zongen de kinderen op uitstekende, werkelijk aar dige wijze onderstaand liedje Roept allen krachtig met elkaar hoera De blijde feestdag is nu daar, hoeral Het Zondagsch pakje aangedaan En netjes in de rij gegaan Wij zingen luid hoerah l De Burgemeester is benoemd, hoerah l Door ieder wordt de keus geroemd, hoerah l Hij is een man van fermen aard En daarom onze hulde waard Wij zingen luid hoerah l „Door mijne grootmoedigheid? I" „Ja, ja Of, omdat gij medelijden met my hebt, wilt gij u ongelukkig maken of omdat gy denkt dat ik in de oogen van mrs. Eagles gecompromiteerd ben, omdat ik mij u om den hals heb geworpen. Maar dat ie volslagen belachelijk. Hoe dikwijls heb ik u als kind niet omhelsd. En ia den grond meer als een kind beu ik in vergelijking met u ook heden nog niet." Hij lachte zacht. „Waarachtig, daar komt zij me weer met mijn ouderdom aan, zeide hij. „Spaar uwe woorden, Molly, dit schrik beeld maakt me toch niet hang meer. Ik kan na rijp overleg tusschen een en honderd geen getallen vinden, die mooier overeen stemmen, dan twintig en twee-en-dertig Zij luisterde niet goed meer naar hem en keek met hangen blik naar mrs. Eagles. „Laat nu zijn, Jack, ik hid u zeide zij op bezwerenden toon. ,,Wij nemen mrs. Eagles tijd al veel te laDg in beslag. Zy heeft mij hierheen laten komen, omdat zij met mij wilde spreken." „Ahl dat heb ik niet vermoed, riep by uit. „Verzoek wel verschooning joor deze onbescheidenheid, genadige vrouw Hij bracht de kleine hand hartelijk aan zijne lippen, boog vormelijk voor mrs. Eagles en beslist ironisch voer miss 1-ortescue en verdween door de glazsn deur. Zoolang op het terras nog een schaduw zijner geBtalte zichtbaar was, volgde Marie hem met hare blikken. Toen zeide zij, zich diep ademend omkeerende „Nu laat mij u alles verklaren, bloral (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1