DOOR DE M PILLEl 4 J lleclame. 5 jflfe BUITENLAND. Duitschland. Engeland Spanje. A merika. Italië. Marokko. BINN'KNLA.' u\ Het gansche dorp roept luid van vreugd hoerah 1 Het is dan ook terecht verheugd, hoerah 1 Een Burgemeester naar ons hart Leeft met ons mee in vreugd en smart. Wij zingen luid hoerah 1 Het dochtertje van den heer Gerritse bood nog een bouquet aan, terwijl de jongejuffrouw van Beurden den burge meester nog namens de schooljeugd gelukwenschte en hem zijne bizondere aandacht voor het onderwijs verzocht. De Burgemeester dankte de kinderen voor hun mooi liedje en richtte een har telijk woordje tot hen om toch altijd trouw te luisteren naar hunne onder wijzers en ouders. Bij de laatste eerepoort hadden zich de jonge dames van Vlijmen Haarsteeg opgesteld orn, nadat door mej. M. van Hooff, dochter van het oud-raadslid, onder het houden van een treffende toespraak, een bouquet was aangeboden, onderstaand lied te zingen Komt, nu 't feestlied aangeheven 1 Vrienden, zingt het vrij en blij 1 •Prijst en roemt zijn dierbaar leven. Zegen voor de maatschappij I Juichend klink' ons aller zang Leef nog lang I Leef gezegend in ons midden, Door uw vrienden, hoog vereerd, Boven wenschen, boven bidden Worde uw waar geluk vermeerd Juichend klink' ons aller zang Leef nog lang 1 Nadat Z.Ed achtb. allen hartelijk voor deze attentie had gedankt werd wederom doorgereden om voor de woning van den heer Prinsen, hoofd der school, even stil te houden. Daar werd den burgemeester en de wethouders, den eerewijn aangeboden. De rijtoer werd hierna voortgezet. Intusschen hadden zich nu echter nog eenige aardige versierde wagens met (Je harmonie aangesloten. Een wagen stelde voor eenige dorschende boeren. Door geheel Haarsteeg werd Z.E-achtb. hartelijk toegejuicht. Onder een stortregen waar geen en kele parapluie tegen bestand was, werd nu de terugtocht aanvaard. Toen de stoet om ongeveer 6.15 uur aan het raadhuis arriveerde dropen allen van het nat, wat echter niet weg neemt dat de feestvreugde door bleef gaan. Ongeveer half zeven bood de burge meester aan den Gemeenteraad, de feest commissie, familie en vrienden een diner aan, dat, geleverd door mej. de wed. Falier, allen zich goed lieten smaken, 't was prima in orde, dit van ouds be kende hotel heeft eer van zijn werk. Buiten was intusschen de duisternis ingetreden en bleef de regen maar al door neervallen, nu eens zachtjes dan weder hard zoodat van de verlichting natuurlijk niets kon komen Een groot aantal feestvierenden zoo wel dames als heeren zongen tijdens het diner onderstaand huidelied Luide schallen de trompetten, Juichend klinken stem en snaar, Nu we op deez' blijde stonde U begroeten, Burgervaar Nu we allen, vol van vreugde, Als om strijd U hulde biên, Drager van 't gezag in Vlijmen, In den naam van Wilhelmien. Dat gezag, heer Burgemeester, Voeret gij met wijs beleid Geve God u daarvoor sterkte, Eerlijk-, onpartijdigheid Schrage eendracht in ons dorp Al uw pogen, al uw doen Dat geen tweedracht of verdeeldheid 't Zaad der revolutie voên 1 Moge God u lange sparen, En u geven stoere kracht, Om te werken en te strijden Tot vergrooting Vlijmens macht 1 Dan zal ook na vele jaren Ieder prijzen uw bestuur, En vol vreugd en dank in 't harte Roemen nog dit feestlijk uur. De harmonie Euphonia van Kaatsheu vel heeft, ondanks het hondenweer toch haar concert gegeven- Echter niet in de voor haar opgerichte kiosk doch in de nis bij den heer H. Daelmans. Tal van ingezetenen en vreemdelingen, vooral uit de naburige plaatsen, lieten zich door het weer niet afschrikken en luisterden met graagte naar de heerlij ke muziek, welke Euphonia onder lei ding, eerst van den heer Brohm, later van den heer M. van Beurden deed hooren. Ook de Edelachtbare heer Bur gemeester met dischgenooten brachten ongeveer 91/* uur een bezoek aan dit concert. In het dorp zelf heerschte den gan- schen avond tot laat in den nacht eene gezellige drukte, natuurlijk meest in de café's. Waarlijk, Vlijmen heeft feest gevierd op eene onverbeterlijke wijze, de instal latie was waardig en grootsch en niet 't minst heeft daartoe bijgedragen de orde, die, het moet tot lof der ingezetenen van Vlijmen hier vermeld worden, steeds bleef gehandhaafd. Door geen enkele wanklank is het feest gestoord. Wij zien in deze schitterende feest viering een voorbode, naar wij vertrou wen, van een gelukkig tijdperk voor Vlijmen onder het bestuur van hem wien wij toewenschen een voortdurende gezondheid, een krachtig, wijs bestuur, opdat Vlijmen moge groeien en bloeien tot heil van allen, tot vreugde en vol doening van den Burgemeester 1 Aan het einde van dit verslag geko men zij het ons vergund een warm woord van lof te brengen aan allen, die medegewerkt hebben om dit feest zoo schitterend te doen slagen, en ons van dienst waren bij 't maken van dit verslag. Het is niet zeldzaam in hetzelfde gezin meerdere personen aai. te treffen die door de Pink Pillen rijn genezen. Te Charlois bij Rotterdam hebben de Pink Pillon de beide zusters Mej. W. Saleij, en N. Saleij, daar wonende op den Schulpweg no. 119 geaezen. Ziehier wat Mej. W. Saleij, oud 20 ja ren, heeft geschreven Mej. N. Saleij, (Cl Numan.) „Sedert langen lijd was ik lijdende aan bloedarmoede, en ik was zoo erg zwak ge worden dat ik genoodzaakt was mijne betrek king op te zeggen, lang ben ik in behan deling geweest en heb een groot gelal ge neesmiddelen ingenomen, waarmede ikji ech ter niets vooruitging. Toen ben ik dePink Pillen gaan nemen, waarvan iedereenjFmel den grootsten lof sprak, De Pink Pilleufcheb- benjïjmij uitmuntend^genezen. Reeds eeni- geng tijd (geleden, geheel beter zijnde, ben ik met de behandeling opgehouden en heb sedert niets meer gevoeld.' Mej. W. Saleij, (Cl. Numan.) Mej. W. Saleij, oud 23 jareu, schrijft ons ook dat de Pink Pillen voor haar even heilzaam zijn geweest als voor haar zuster. Zij was tot een versehrikkelijken staat van algemeene zwakte vervallen. Zij dacht zelf dat zij nooit" zou kunnen genezen, want al les wat haai was voorgeschreven, was zon der uitwerking gebleven. „Ik heb de Pink Pillen willen gebruiken die op mijn zuster zulk een goede uilwerking hadden gehad. Zij zijn even goed voor mij geweest als voor haar, en ik dank aan die pillen mijn volkomen genezing.' De Pink Pillen zijn onovertroffen legen bloedarmoede, bleekzucht, algemeeue jwakte, maagkwalen, scheele hoofdpijn, zenuwpijnen, beupjicht, rheumatiek. Prijs f 1,75 de doos, f9,per 6 dm zen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27. Rot terdam, hoofd-depothouder voor Nederbnd er Apotheken. Franco toezending togen postwissel. De begrnfenls van den groothertog van Baden. Gisteren voormiddag is het lijk van den gestorven groothertog vau Baden te Karlsruhe plechtig bijgezet. Bij den lijkdienst in de paleiskapel waren, met de liadenschc vor stelijke personen, aanwezig de Duitsche keiier, de keizerlijke prinsen, prins Hendrik der Nederlanden en de overige vertegen woordigers van vreemde hoven. Terwijl do kist naar het mausoleum overgebracht word, luidden de klokken en klonken 9Aluu'scho- ten. Langs den weg stonden troepen en leden van vereenigingen geschaard Ken godsdienstoefening in de keikbofkapel bi-sloot de plechtigheid. Behalve de Duitsche keizer, waren bij de uitvaart tegenwoordig twee koningen, een koningin, een aartshertog, een grootvorst, twee kroonprinsen, vier jegeerende groot hertogen, zes regeerende hertogen en vors ten, 12 koninklijke hoogheden en 21 venhre vorstelijke person a. De Oceaan wedstrijd gaat weer beginnen. De nieuwe Engelsche mailboot Lusiliana gaat voor da tweede m »al een reis onder nemen en nu zil het erop aankomen. De Engelsche regeering heeft aan de maat schappij 1.8 millioGn gulden subsidie be loofd, wanneer de nieuwe boot zonder ge vaar een gemiddelde snelheid van 24VS knoop kan bereiken. Gelukt dat niet, doch blijft d« snelheid boven 231/a dan wordt een lagere subsidie verleend. Op de eerste reis is men niet geslaagd, aan de voorwaar den te voldoen en zelfs achtergebleven bij de grootste Duitsche booten. De nieuwheid van het schip, onstuimig weer en nevel, ongeoefendheid en onwil der stokers heetten de oorzaak te zijn. Nu komt echter de beslissende proef. De officieuze Epoca bevat de volgende mededeeling over de aanstaande reis van den Koning en de Koningin. Zij zullen tusschen 14 en 16 dezer uit Madrid naar Weenen vertrekken. Misschien zullen zij over Iialië gaan. Te Parijs zullen zij zich niet ophouden. Te Weenen ver toeven de Ko ing en de Koningin e< n:gc. d'gen op deu Ilolburg. Van Weenen g;ian de souvereinen over DuitschLnd en Neder land naar Engeland, maar men denkt uit 1 dut zij in Saksen een bezoek zulien afleggen, zooals gezegd wus Het is zeer waarschijnlijk dit het bezoek van den Koning samen zal V -Hen met dat van Wilhelm II aan Eduard VII. Oorlogst oebereidsclen. De Times b^vat een interview met admi raal Evans over den lucht der slagschepen naar den Stillen Oceaan. „Kinderspel is het allerminst zeida Evans, om met linie schepen Kaap Hoorn om te gaan maar ik zvl er troisch op zijn als men mij het hevel geeft over de vloot. Japan verlangt geen oorlog maar het bereidt er zich op voor. Dat wil niet zeggen dat Japan een conflict wil uitlokken. Elk jaar stuurt Engeland een eskader naar de Middellandsche zee en worden daar vlootoefeningeo gehouden, bij welke verge leken de tocht van de Amerikaaniche vloot niets is. Eu wat zou Engeland wel zeggen indien de Amerikanen de regeering daar over hard vielen Zij zouden dat terecht belachelijk vinden." „En hoe moet het dan met de Ameri- kuansche kust aan den Atlantischeu Oceaan, als daar dan geen slagsctiepen zijn, vroeg de journalist. „Er moeten meer schepen gebouwd worden." De regeering en Roosevelt hebben plan daartoe, 't kan blijken ook uit een woord van den minister van Marine,- Metcalf, die naar aanleiding van het voornemen drie nieuwe pantserkruisers te bouwen zeide Was beter als wij er maar vier bouwden." Op de aanstaande Marinebegrooting zullen groote bedragen worden aangevraagd voor den bouw van snelle kruisers en torpedo booten van drie typen. Gelden ook zullen worden uitgetrokken behalve voor een of twee nieuwe werven aan den Stillen Oceaan voor kolentrasportschepen om de kolenver- zorging niet door vreemde schepen te laten geschieden. Dat zal bij den tocht om Kaap Hoorn nu wel moeten geschieden, hoogstens 10 percent der beuoodigde kolen zullen door Amerikaansche schepen worden aange voerd, aldus heeft de regeering besloten. De Paus heeft gisteren met het plechtige ceremonieel de Abissir.ische missie in audi ëntie ontvangen, die den H. Vader een adres van toewijding voorlas. De Paus daukte de leden der missie, wenschte zich geluk met de tegenwoordig heid der afgezanten van den keizer van Ethiopië, prees Menelik voor zijn eerbied jegens den plaatsbeklceder van Christus, dankte hem voor de welwillende ontvangst van de missionarissen van het Evangelie in zijn land en verzekerde, dat dezen door uitmuntende Christenen te vormen, ook uit muntende onderdanen vormden. Met de voornaamste leden der missie ging de Paus in de receptiezaal, waar Z. H. met hen eet particulier onderhoud had. Vervolgens bracht het gezantschap een bezoek aan kardinaal Merry del Val. Dez? laatste bracht des avonds een tegenbezoek aau de gedelegeerden. Regnault, de Fnnsche gezant, is te Rabat aangekomen, vergezeld van generaal Lyautey, komuiandant van de legeratdeeliug vun Oran, en een schitterend gevolg. Hij kwam gistermorgen aan boord van de Jeanne d'Arc. Het gezantschap werd opgewacht door alle Marokkaanscbe ministers. Van morgen is de Sultan uitgeredeü, door de straten der stad, waar de troepen in het gelid geschaard stonden, naar het paleis Kabibat aau het strarid, om de Franschen te begroeten. Na de gebruikelijke hoffelijke toespraken werd het gevolg van Regnault aan den Sultan voorgesteld en daarop keerde de Sultan raar zijn paleis terug. Da toe schouwers op stra.t groetten den Sultan welgezind. Vanmiddag of morgen zal Regnault een bijzonder onderhoud met den Sultan hebben. RABAT, 8 October. Regnault, de Fransche gezant, is dcor Sultau Abd-el-Azis jd gehoor ontvangeD. De gezant heeft een toespraak gehouden, waarbij hij zeido te hopen, dat de veiligheid terug zou keeren en dat de Sultau zou zorgen voor de usleving van de in de akte van Algeciras voorgeschreven hervormingen. De Sultau antwoordde, dat hij zijn zorgen wijdde aan het herstel van orde en veiligheid en aan het wegnemen van de sporen der dingen die geschied zij a en dat hij zich beijverde, de hervormingen *an de akte van Algecim in te voeren, en hierbij rekeude op de hulp en de welwil lendheid van Frankrijk. Regnault overhan digde den Sultan hst grootkruis v:.n het legioen van eer. Het Dultscbc Keizerspaar. De tijding dat het Duitsche Keizerspaar op zijn doortocht uit Engeland ons Hof zal bezoeken, is ongetwijfeld door onze be volking met ingenomenheid ontvangen. Vooral nu de bezoeken van de eene vor stelijke familie aan de andere zoo hand over hand toenemen en ook de kleiue Hoven, als die van Portugal, Griekeular d, Dene marken en Zweden, daarbij ni. t vergeten Hordea, maakt bet een goeden indruk, zoo men ons Nederland niet overslaat. En verwend z'ju we werkelijk niet. Wel hebben er geruchten geloopen dat de Keizer van Oostenrijk en onlangs nog dat dn Koning van Spanje ons Hof zou bezoeken, maar dusver kwam er niets. Het bezoek van den Duit<chen Keizer in 1891 was het lua'ste dat heugt. Al zal daarom wat nu staal tc gebeuren, niet een bezoek in eigenlijken zin ran land cn Hof, maar mter een bezoek op den doortofht zijn, zoo dient hel toch op hoogen prijs gesteld, dat men onze Residentie niet voorbij reist De Keizer van Duitschland, die zelf den titel van Prins van Ora je voert, herfi nog onlangs door de oprichting van de beeldengalerij dor Oranjes voor zijn paleis, van zijn bewondering voor den historischen roem van ons Koninklijk Huis blijk ge geven. Dat hij, na zijn vroeger bezoek, thans weer in den Haag komt, mag dan ook ongetwijfeld als een vernieuwde uiting van zijn sympathie voor het Huis van Oranje worden opgevat. Het Noordzcekaaaal gereed. De werken tot verbetering van het Noord- zeekanaal zijn gereed, *ldus kon worden medegedeeld door deu heer H. Wortman, ingenieur van 's Rijks Waterstaat, onder wiens bekwame leiding de werken vcor het Rijk zijn uitgevoerd. Nederland bezit thans, wat breedte en diepte betreft, met zijn Noordzeekauaal bet grootste kanaal der wereld, dat Amsterdam schepen van 25 meter breedte en 10.80 meter diepgang biengen kan. H.t Suez-kan-al toch verkrijgt, na de onderhanden zijnde verbreeding, die in 1908 gereed komt, 83 meter bodembreedte en een diepte van 10 meter onder den ge middelden lagen waterstand. Het Kaiser Wilhelmkauaal is thans nog bij ons achter maar dit wordt ten gerieve der Duitsche oorlogsvloot (eu ten Koste van 220 millioeu mark) over 80 K M. lengte, 13 M. diep en 50 M. bodemhreed gemaakt. En als het Panamakanaal ooit gereed zal komen volgens ontwerp, moet het ruim 12 M. diep zijn bij een bodembreedte van 45 M. Tweede Kamer. Men meldt uit den Haag De Tweede Kamer is tegen Donderdag om één uur in openbare zitting bijeenge roepen. De Tijd schrijft De Tweede Kamer schijnt het eindelijk zelf ia te zien, dat de praatziekte harer leden ernstig dient tr worden bestreden. Naar wij vernemeD, zijn er door de „zeven wijzen', de bekende commissie van zeven, gevormd uit de zeven frakties der Kamer, voorstellen ingediend, waarbij aan de be handeling van elk hoofdstuk der Staats begroting een bep:.alde lijd wordt gegeven. Deze tijd moet dan weer door zeven frak ties worden verdeeld en elke frak tie moet voor het bepaalde onderwerp dan maar sprekers aanwijzen, die hebben te zorgen binnen het zevende gedeelte van den be paalden tijd met praten klaar te zijn. Alleen voor de Waterstaatsbegrooting is een bijzondere regeling gemaaktdaarvoor krijgen de talrijkste groepen, de Katholieken en de Unie-liberalen, méér tijd dau de anderen. Het is te hopen, dat de verschillende fractiën zicb met het voorstel der „zeven wijzen' zullen vereenigen. Uit de Rotteidamsche huren. 400 arbeiders van de firma Swartouw die niet aan het werk zijn gegaan, zijn gisteren ontslagen. Een botsing bad Dinsdagmorgen te Delfts haven plaats tusschen 500 arbeiders. De politie wilde een eind aan den twist maken. In de Lange Dijkstraat had een algemeene vechtpartij plaats. Een agent van politie De Bruin, werd door een revolverschot in de linkerdij getroffen. Hij moest naar hel ziekenhuis vervoerd worden. De bootwerker Nijkerk kreeg e-n schot iu den rug en moest ook naar het ziekenhuis worden over. gebraeht. Er werd gevochten met blanke sabels ec verscheidene revolverschoten werden gelost, Per telcfoou werden de huzaren ontbo den, die do bootwerkers uiteendreven. Eqq bereden poli'ieagent had al zijn kogels ver. schoten. Heel Delftshaven is gisterenmorgen op stelten gezet. Het begon omstreeks half tien in de Langs Dijkstraat, waar een dertigtal, meest half beschonken kolensjouwers en bootwerker,» allen behoorende tot het volk van den stuwadoor Swarttouw, wiens kantoor en pakhuis aan de Achterhaven zijn, voorbij, gangers molesteerden. Bovendien waren deze menschen ook onderliug het niet oeni en had zich reeds te voren onder hen en ook onder de andere werklieden van dezen stuwadoor geschil van meeuing geopenbaard over het al of niet aan het werk gaan dezen Maandagmorgen. Zij, die zich in dj Lange Dijkstraat ophielden, maakten hel ten laatste zoo bont, dat de politie ban delend moest optreden. Zoo verscheeD daar de inspecteur, de hen W. Ch. Bauling, met drie agenten. Zï trachten de twistende, half beschonken men. scilcn te verwijderen eu kregen daarbij on. middellijk verzet. Uit de kolenwerkers wsrd met steenen gegooid, de politieagenten trok ken de sabels en al vechtende bereikte mee de Havenstraat. Het aantal kolen- en boot werker», versterkt door kameraden aan di Achterharen, was inmiddels tot een 300-ti aangegroeid en tegen deze macht was di inspecteur Bauling met aiju paar agentti niet bestand. Hand over hand namen de bootwerken een dreigende houding aan en weldra vielen er uit hun rijen een paar revolverschoten De politie telefoneerde naar alle zijdea on assistentie. Reeds was de agent van politie W. dt Bruin door een revolverkogel in de dij bee: getroffen en had de 21-jarige bootwerku B., wonende in de Marn'xstraat, een der gelijke kogel in de zitvlak gekregen. Han> over hand nam liet geweld toe, schot o; schot viel, waarbij menig schot over d hoofden gelost moet zijn. Daar kwamen eindelijk de huzaren vas uit de Calandstraat in gestrekten draf atn gerukt. Bereden politie en mariniers volg den en vau alle zijdeu daagde er voor d politie hulp op, door do chefs gezonden. Met vereende krachten werden de boot werkers op Westzeedijk, Waaldijk, Haven straat en Achterhaven uiteengedreven, wm bij van de sabels is gebruik gemaakt. Alle vluchtte zoo mogelijk binnenshuis en andsre trachtten per tram een goed heenkomen zoeken. Toen geen bootwerker meer te zien ei de orde hersteld was, bleek, dat ook doo kogels getroffen zijn de bootwerkers i d. J. en A. v. B. De bootwerker Ch. 1 kreeg een s:belhouw. Geen van de opge- loopen verwondingen zijn van gevaarlijke! aard. De andere verwonden zijn op ver schillende politiebureaus en posten verbot den. Huzaren en mariniers patrouilleeren that druk op oud-Dclfshaven. De socialistische potentaat. De beer Troelstra begint iu ons vrijzinni blok zoo ongeveer de rol te spelen, die Jautö vroeger in Frankrijk vervulde. De Res. onthult daaromtrent een aardi geval. De heer Troelstra had gevraagd aan de Burgemeester van Den Haag om vergunnic; voor eeu optocht. De burgemeester had geweigerd, omdi er militairen in den stoet mede zouden ran De heer Troelstra op z'u achterste poolen Zoo'n burgemeestertje van Den Ilaag zo: den Minister zender portefeuille trotseeren De heer Troelstra uaar den Minister vu Binnenlsndsche Zaken. Eu deze boog natuui lijk gaarne voor Z. E. den heer Troelstri Wel zeker zou de optocht mogen plaat hebben, zooals de S. D. A. P. dat wilde. G dat m*ar uit mijn naam zeggen aan dt: burgemeester, was bet slotwoord des heer# Rink. Maar Burgemeester Sweerti maakte dt' heer Troelstra duidelijk, dat hij in Dt: Haag op de orde moest passen en niet Mi nister Rink. De heer Troelstra ging dit antwoord da burgemeesters a«n den Minister overbrengen Zoo schrijven ontevreden lezers san c Directie, als ze bij de redactie hun zin nit kunnen krygen. Hoogst aangename met schen die. Minister Rink „ontbood' dan den burgt meeater van Den Haag. Toen burgemeester Sweerts, verhaalt Residentiebodetegenover deu Minister b zijn weigering bleef volharden op grond zijnd ongedeelde aansprakelijkheid voor wat gebeuren kon, zou minister Rink hem ze! hebben toegevoegd, of hij wel wist, dat li over twee jaar aau de beurt was voor het benoeming als burgemeester. De heer Sweerts zou hierop geantwoofl hebben, dat hij dit zeer goed wiat en gevolgen dier wetenschap gaarne droeg" Is 't niet sterk Eigenlijk te sterk en haast ongelooflijk. De N. Crt. weerspreekt dan ook het vst haal der Res. maar dit blad handhaaft ht En Eet Volk bevat niet een tegeuspru van den heer Troelstra, doch eenvoudig het verhaal der Res.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 2