Denkt toch aan onze rubriek „Kleine Advertenties"25 cent eenmaal en 50 cent driemaal. Onze publiciteit wordt dagelijks grooter. Provinciaal Nieuws. Reclame. voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Procesverbaal van kasopname. De Voorzitter. Bij den gemeente-ont vanger is proces-verbaal van kasopne- ming gedaan. De boeken en registers bleken regelmatig in orde te zijn ge houden en het dien overeenkomstig be drag was in kas. Voor kennisgeving aangenomen. 2 Schrijven van Ged. Staten houden de mededeeling dat zij het adres van den Ned. Bond van Gemeente-veldwach ters, welke om verhooging van salaris verzoeken, steunen. De Voorzitter. Wij kunnen dit schrij ven wel voor kennisgeving aannemen aangezien wij in een vorige vergadering de salarissen van gemeente veldwachters hebben herzien en verbeterd. Aangenomen voor kennisgeving. 3 Behandeling van de begrooting voor het dienstjaar 1908. Door den secretaris wordt de be grooting voorgelezen De ontvangsten bedragen f 19034,377a Bij voorlezing van de uitgaven zegt de Voorzitter, dat de telegramlooper voor de buitenwijken nu reeds 56 telegrammen heeft besteld, en dat zulks, met het oog op de werkzaamheden van het kanaal nog zal vermeerderen. De besteller heeft mij dan ook verzocht om eenige verhooging van salaris. De heer van Dal. Ik zou dit jaar maar bij f 5 blijven- Het volgende jaar kunnen wij dan maar eens zien. De Voorzitter, 't Komt mij toch wel billijk voor dat wij hem eenige vergoe ding geven, 't Is meestal 's avonds dat hij hier achter naar de hei moet en dat dikwijls door weer en wind. 't Is nu al eens voorgekomen dat hij iemand mee moest nemen die hij 30 cent moest geven en zelf krijgt hij er maar 10 voor, dat gaat toch niet. De heer v. d. Geldt. Als wij eens wachten tot op het einde van het jaar en hem dan voor ieder telegram eens extra wat betaalden. Na nog eenige discussie wordt beslo ten de besteller nu en het volgend jaar f5 meer te geven. f De Uitgaven bedragen eveneens 19034,377a- De Voorzitter. Zullen wij de begroo ting dan maar zoo vaststellen. Aldus wordt besloten. 3 Behandeling van de begrooting van het Burgelijk Armbestuur. Door den secretaris wordt de begroo ting voorgelezen. Deze bedraagt in ontvangsten en uit gaven f2713.10 Zonder discussie en op of aanmerkin gen wordt deze begrooting vastgesteld. De Voorzitter. Burg. en Wethouders hebben in hunne vergadering besproken het aangaan eener geldleening en meenen den raad te moeten voorstellen eene eening aan te gaan van f5000 voorde ^ontginning van woeste heide-gronden De leening van f 2000, in de vorige ver gadering besproken vervalt dan natuur lijk. Wij hopen deze leening aan te gaan tegen 4 of 47s en met de af lossing te beginnen in 1915 en f250 's jaars af te lossen- De heer van Son. De bedoeling is niet om dat bedrag in een jaar te ver werken. Het volgend jaar in 1909 ook zie je. De heer v- d. Geldt, En in 1915 be ginnen af te lossen i De Voorzitter. Ja, dat is t« zeggen, k zou in het plan der geldleening aan halen ten laatste in 1915 en tenminste f250. De heer v. d. Geldt. Dat is beter, dan ben je vrij om te doen zooals het uitkomt. De heer van Son. De hei moet meer rente afwerpen en dat kan als zij wordt ontgonnen, daar hebben wij de ondervin ding van. De Voorzitter. Vooral nu de schoen makerij zoo slecht gaat en de ouders hun zoons daardoor meer boer laten worden zal het land meer opbrengen. De heer van Dal Wij moeten de geldleening zoo voordeelig mogelijk aan gaan als het maar kan. Hierna ontstaat een onderlinge discus sie wat met het meeste succes en het mecstrentegevend op de gronden kan worden geteeld- Besloten wordt op eenige perceeltjes proef te nemen. De heer van Halder. Waar zal het eerst een begin worden gemaakt. De Voorzitter. Dat is een punt dat later nog dient besproken te worden. De heer van Dal Ik zou het eerst vooraan beginnen. Wij moeten het de menschen makkelijk maken. De Voorzitter. In de Zeek daar is de grond anders goed om te verwerken. De heer van Son. Met het oog op het water zou ik eerst achter de Kooi een begin laten maken. De heer van Dal. Als het kanaal ge graven is zal men geen last meer van het water hebben, wij krijgen dan geen water meer van boven. De Zeek zou goed hooiland kunnen worden. Na nog eenige onderlinge discussie wordt besloten later na eerst een onder zoek te hebben ingesteld, vast te stellen waar een begin zal worden gemaakt. De Voorzitter. Ik meen dat de heeren Brok en van der Geldt bestuursleden zijn van De Hanze. Kunnen ze mij ook inlichten of de jongens, die geen lid zijn der Hanze meer schoolgeld moeten betalen dan zij die lid zijn. De heer Brok. Dat i6 nog niet be sloten. kwartet zingen onder hare werkende leden houden. Heden avond zou de loting daarvoor plaats hebben. Als verplicht nummer is gekozen een der allerlaatste compositicn van R. Hol. n. 1. Goeden Naehteen zeer mooi nummer, dat echter nog al vele moeielijkheden bevat. Wij hopen op dezen wedstrijd later uitvoeriger terug te komen. De Voorzitter. Ik viaag het maar om, als er verschil zou bestaan in het heffen van schoolgeld, dit in strijd zou zijn met de verleende subsidie. De heer Willemse. De subsidie is gegeven voor het algemeen belang Na eenige discussie zegt de heer Brok dat er waarschijnlijk geen schoolgeld zal worden geheven, doch dat alleen de boeken zullen moeten worden betaald. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord meer verlangend sluit de Voorzitter deze openbare ver gadering. Hen dankbaarheid van een inwoner ran Waalwijk Uit dankbaarheid voor de verkregen w 1- daden en met den wt-usch dit velen nut mo gen tiekken van zijne ondervinding, mach tigt ons een inwoner van Waalwijk zijue volgende verklaring ie publiceeren. lie heer W, H. van Wijk, wonende Sta tionstraat C. 20 te Waalwijk, meldt ons Voordat iit gebiuik maakte van Foster's Rugpijn Nieren Pillen ben ik drie jaar lang het slachtoffer geweest van een ongesteld heid der blaas. Ik had verschrikkelijk veel last met de urine, die zeer moeilijk en pijn lijk kwam en met onvoldoende hoeveelheden- Het was verschrikkelijk lastig voor mij en het gebeurde; soms dat ik dagen achter elkaar wegens den hevigen sandrang slechts met moeite mijn werk kon verrichten. Ik wist niet wat ik hiermee moest be ginnen, daar alles wat ik er tot nog toe voor gedaan had zonder resultaat was ge bleven en afgaand op al de goede berichten omtrent Foster's Rugpiju Nieren Pillen, wilde ik hiermede nog eens een proef nemen. Op uw vraag of ik hierdoor verlichting beko men heb, kan ik volmondig ja zeggen. Een enkel doosje was reeds voldoende om de pijn nagenoeg geheel te doen verdwijnen doch om den wortel van het kwaad totaal uit te roeien, zal ik oog een doosje innemen en bij vootkomende gelegenheid zal ik gaarne dit heilzaam geneesmiddel aan andere lijders lekend maken. Ik ondergeteekende verklaar d-.t het bo venstaande waar is en machtig U het pu- iliek te maken op elke wijze, die U goed dunkt. Rugpiju duidt aan dat er een overmatige Hoeveelheid urinezuur in het lichaam is. Dit ergif veroorzaakt de urineongesteldheden want het verstopt niet alleen de nieren, doch belemmert tevens de kanalen welke van de nieren naar de blaas gaan en tegelijkertijd brengt het de prikkeling en ontsteking der blaas met zich mede. Het urinezuur is de hoofdoorzaak der blaasontsteking, van stoor nis der urine, van eiwitstoffen enz. Foster's lugpiju Nieren Pillen lossen het urinezuur op en helpen de nieren om op natuurlijke wijze af te voeren. Verzeker U dat men U de echte Fo-ter's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die da leer van Wiick gehad heeft Wij waarschu wen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de haudteekening van James Fostervoorkomt. Zij zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel kf 1,75 één voor of f 10.voor ze« doozen. WAALWIJK^Ti ^OctTT907". Concert Liedertafel. Zoo zachtkens aan nadert het winter seizoen, dus ook de tijd voor concerten. Naar men ons meldt zal de Liedertafel ïaar eerste winterconcert geven op 17 STov. a- s. De Vereeniging is er in geslaagd voor deze uitvoering te engageeren de heeren ouis de Moreé fluitist en van Zand bergen, violist, beiden te 's-Hertogen- Hosch. Een druk bezoek mag dus met reden tegemoet gezien worden. Naar wij verder uit goede bron ver nemen, zou Oefening en Vermaak voor haar groot concert in Januari geengageerd hebben den alom bekenden helden tenor Chr. de Vos, thans als eerste kracht verbonden aan de Vlaamsche Opera te Antwerpen. Uit een en ander blijkt dus weder vol doende, dat onze Liedertafel haar uiterste best blijft doen om haren abonné's schoone muzikale avonden te bereiden. Zijn de ons verstrekte inlichtingen juist dan zal Oefening en Vermaak dit jaar weer een wedstryd in het dubbel Inspectie Landweer. De Inspectie Landweer voor de ver lofgangers dezer gemeente is als volgt Op Vrijdag 22 November om 1 uur n. m. voor de lichtingen 1903 t. m. 1906, zoomede de Israëlieten der lich tingen 1903/1907 welke anders op 23 November zouden moeten verschijnen. Op Zaterdag 23 November om 11 uur v. m. voor de lichting 1907. Onderwijzers-Vergadering. De najaarsvergadering van onderwij zeis uit het arrondissement Waalwijk, gehouden Donderdag j. 1. op Musis Sacrum, mocht zich wederom in groote belangstelling verheugen. Niet minder dan 43 onderwijzers, benevens 3 onder wijzeressen waren ter vergadering ver schenen De burgemeester van Vrijhoeven baron van Heeckeren van Waliën woonde weder de bijeenkomst bij. De welEd. Gestr. heer Mr. F. J. van Lanschot, arrondissements-schoolopziener opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom vooral aan diegenen, die voor de eerste maal de vergadering bij woonden. De heer Busch, secretaris der Vereeniging, deed daarna voorlezing van de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Herkozen werd tot Penningmeester de heer Busink. hoofd der school te Vrijhoeven, die verklaarde wederom de betrekking te zullen aanvaarden. Thans kwam het woord aan den heer J. v. d. Hammen te Besoijen, die een keurige lezing hield over het Onderwijs in de vorige eeuwen." Met onverdeelde belangstelling werd deze van studie getuigende verhandeling door de leden aangehoord. V^eel bijzon derheden aangaande de school welke eertijds achtpr de Gereformeerde kerk alhier stond, kreeg men daarbij te hooren. Aan het einde zijner lezing klonk een luid applaus, dat welverdiend was, zoo goed als het woord van dank, dat de Voorzitter den Inleider namens de Ver gadering bracht. Met schier algemeene stemmen werd daarna besloten om ook in 1908 de feestvergadering weer elders te houden. Op de eerstvolgende vergadering, dus in het voorjaar, zou het Bestuur enkele reisplannen aan de goedkeuring der leden voorleggen. Onmiddellijk na de pauze hield de heer Hilgers, werkzaam bij het onderwijs in Ned.-Indië, thans met een tweejarig verlof in Nederland, eene lezing over »De positie van den Onderwijzer in Ned.-Indië. Op duidelijke, onomwonden manier toonde spreker aan, welke onderwijzers goed deden daar ginds, in het »land der eeuwige zon* zich als onderwijzer te vestigen. Het voor en tegen werden in een helder licht geplaatst, zoodat ieder, die plan heeft zich naar Insulinde te begeven, uit de rede van den heer Hilgers zeer veel heeft kunnen leeren. De lezing, die luide werd toegejuicht, gaf ook aanleiding tot een vruchtbaar debat. Tevens werden tal van vragen door den spreker nog beantwoord. Nadat de Voorzitter ook hem den dank der vergadering gebracht had, en nog enkele dingen van huishoudelijken aard waren behandeld, sloot Z.Ed Gestr. met een hartelijk woord de bijeenkomst. Veetbal. Zooals in het vorig nummer reeds gemeld is, speelt de »W V" morgen haar eerste competitie wedstrijd tegen B. V. C. uit 's Bosch. Welk elftal het sterkste is, valt moei lijk te zeggen, maar een kleine verge lijking kan men wel trekken. De laatste wedstrijd W, V -B. V. C. eindigde met gelijk spel. Intusschen is het W. V. elftal beslist sterker geworden maar ook de >B. V C" is, zooals uit verschillende wedstrijd-verslagen valt op te maken, in kracht toegenomen. Beide elftallen zullen dus aan elkaar ge waagd zijn, wat immer een spannende cn vinnige wedstrijd tot resultaat heeft. Het »W. V" elftal is volgenderwijze saamgesteld A- van Eijck P. Stornebrink Jos Nieuwenhuijsen P. Honcoop J. v. d. HoekJ. Nieuwenhuijsen N. Nieuwenhuijsen A. Weijnen Défeche N. van Loon en van Rooij. Werkt het weer morgen eenigszins mee, waar zeer veel kans toe bestaat, dan kan het sportlievende publiek van Waalwijk weer van een mooicn wedstrijd genieten. Aanvang 2 uur. De entree is zoo billijk mogelijk ge steld n. 1. ie rang 10 ct. 2e rang 5 ct. Proissarts Institute. Over de proefles 11. Dinsdag, waar over we in een vorig nummer schreven, schrijft men ons nog het volgende In de korte rede die mr. Froissart bij de opening uitsprak, hebben we eene belangrijke beschouwing opgemerkt over de methodes die er bestaan bij het onderwijs in de verschillende talen. Eiken dag, zeide mr. Froissart, worden er nieuwe methodes gesticht, in alle landen ziet men nieuwe scholen ver rijzen, die nieuwe methodes aankondigen, maar waar is nu de goede Alle conservatie-methodes, hetzij Ber litz, Goüin, Franklin of hoe ook, die de conservatie tot basis hebben zijn goed Het is dus niet de methode die invloed moet uitoefenen op den persoon, die les wenscht te nemen. Maar vooral moet gelet worden op de professoren die onderwijs geven. Werkelijk wanneer een school (en er zijn er veel van dit genre) u les laat geven in 't engelsch, fransch of duitsch door een handelsbediende, of door een persoon die van zijn leven geen onder wijs heeft gegeven dan zult ge zeker iets leeren, maar gij leert het slecht en doet er veel te veel tijd over dan wanneer een school u gediplomeerde leeraars en leeraressen die reeds jaren in 't onderwijs zijn, aanbiedt- In een woord, wil men algeheele vol doening hebben, dan moet men zich wenden tot professors van beroep en niet tot ongeletterde personen, die een of ander directeur plotseling tot piofes- sor heeft uitgeroepen. Zorgt er voor dat uwe professoren zijn gediplomeerd en bewijzen kunnen afleggen van eene langdurige carrière in 't onderwijs. Froissarts instituut opent deze week en zal volkomen voldoen aan zijne leer lingen enz. BEZOOIJEN. Heden morgen verna men wij dat de Chr. Zangvereeniging Halleluja, welke door het bedanken van den heer L. Kooien, thans zonder direc teur is thans als leider geëngageerd heeft den heer L. v. Cromvoirt, directeur der Baardwijksche Liedertafel »Tot bloei der Toonkunst*. Dit zoo zijnde, gelooven wij, dat Hal- eluja een goede keuze gedaan heeft. SPRANG. Het hulptelegraaf- en tele foonkantoor alhier is gereed, zoodat de indienststelling daarvan spoedig kan worden te gemoet gezien. In den laatsten tijd passeert hier langs den Paralelweg van het spoor een jongmensch, die door zijn liederlijke en onzedelijke taal en gebaren den schrik is van de melksters. Naar wij vernemen is dit gevaarlijk jndividu thans bij de politie bekend. VRIJHOEVEN-CAPPEL Sedert 1. Oct. den dag waarop de telephoon voor 't publiek in gebruik zou worden gesteld, gaan verschilllende personen tevergeefs daar heen om hunne berichten over te maken, aangezien de officieele opening nog niet is geschied. Donderdag middag ongeveer 127s uur trok het fanfare-corps alhier naar de Heistraat, om een serenade te brengen aan het gouden bruidspaar. Nadat ze enkele stukjes en een »lang zullen ze leven,* hadden gespeeld werden de muzikanten op een zeer gulle wijze ont haald, waarna ze allen in een vroolijke stemming onder het spelen van een marsch huiswaarts keerden. CAPELLE. De heer W. v. D. alhier, ving aan 't Capelsche Veer met den hengel een snoek, die 11 pond en 37a ons woog- Een mooi buitenkansje. Het jaarlijksch onderzoek der ver- ofgangers van de Landweer in deze ge meente zal plaats hebben in het lokaal in het gemeentehuis op Zaterdag den 16e November a s. en wel voor de lichting 1907 des voormiddags te 11 ure en voor de lichtingen 1903 tot en met 1906 des namiddags om 1 uur (Amsterdamsche tijd). C. K. alhier door de rechtbank te 's-Bosch veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf, is voortvluchtig. De politie doet onderzoek doch kan tot dusver geen spoor van hem ontdekken. DRUNEN. De oudste ingezetene deztr gein en'e Lucia Oostvogels, Wed C. vs.11 leml is gisteren in di n ouderdom van bijna 96 jaren overleden. Maandag 21 Oct. a.s. viert de gilde St. Ciispiju groot feest. Des 's morgens trekt de gilde en korps kerkwaarts. Da.ma muzikale wandeling door het dorp, onder de lustige toonen der harmonie dc „Een- dnchttf. Heel deu dag brengt men verder door met muziek en dans en Mej. Pulles z*l zorgen voor een uitstekend diner. Heden Vrijdag ten half vijf arriv erde •Jhier uitgehongerd in de ouderlijke woning tt rug de sinds 7 April, j.l, vermiste A. van 11. te Gicrs'.trgen. N.iar men ons mededeelt heeft hij zich sinds, di*n tijd steeds in Duitschland opge houden en is volgens zijne verklaring werk- z&am geweest op eene fabriek. Dat d, "ringde der ouders, broers en austers onb» schrijfelijk is laat zich wel denksn daar ft'eeds meende;, dat hem een ongeluk overkomen. Burgemeester en Wethouders van Drq nen hebben aan P. van Delft alhier vergQC, ning verleend om eene smederij op te rich ten in hel pand sectie E no. 774. Van vele zijden komen klachten it dat de stoomtram Hollaudsche Baurlsponj wegen zoo verschrikkelijk veel vuile zw»„ rook verspreid hetwelk zeer nadeelig wet! voor de frische lucht in de kamers der lan de tramlijn gelegen woningen. Eenige ptj, sonen zijn dan ook voornemens zich tot h» gemeentebestuur te wenden of hieraan gee. p*-l en perk kan worden gesteld èn in belang der gezondheid èn in dat van i reinheid der gebouwen. ELSHOUT. Naar wij vernemen zal d tooncelvereeniging „Dat buigt breekt zeldin uit Waalwijk op Zondag 27 October, eer. nitvoering geven in de zaal van den hts H. Klerks, alhier. Daar deze vereeniging overal goed vol doet, zal zij ook hier zeker succes hebbes, NIEUWKUIK. Maandag bij gelegec heid van kermis, gaf de Harmonie <di Eendracht" in het café van den heer A Merks haar traditioneel matinée, zeke wel de hoofdschotel van het jaar-abonne ment, Zijn wij in het algemeen van «<j, Eendracht» gewoon iets goeds te hoore^ vooral nu voelen wij ons verplicht èn d directeur èn de muzikanten te feliciteere met hun prachtige muziek. Een iedei die eenige muzikale kennis bezit, ja zeil de leek moet voelen, dat onze Harmoni gestadig wint, steeds dieper doordring- in de kunst. De verschillende nummeri van het geheel nieuwe programma werdei op voortreffelijke wijze verklankt. Voori in de nummers als «Gesang der Gladia toren» en »Dichter und Bauer,» komi het uit over welke uitstekende krachtet deze vereeniging beschikt. Heeft men dus van goed instrumental muziek kunnen genieten, ook de lief hebbers(sters) van voordragen hebbet geprofiteerd. De Heeren van Eggelet en van Wijk hebben het publiek c; komische scènes onthaald- Ook op di gebied Is men hier waarlijk niet achterlijk getuigen de prachtige dramatische ver tolking van «Onbeschaafde Negers» doo van Eggelen en het koddige «Peerki Wip» door van Wijk. Beide heere: hadden veel bijval, en 't was wel ver diend, Aan allen, die hebben medegewerk' om dat concert zoo uitstekend te doen slagen, onzen besten dank. Dinsdag met kermis gaf de Lieder tafel «Oefening baart Kunst» een matinéi voor hare honoraire leden met hunnt dames. Als immer werd dit concert druk bezocht en was de zaal van dec heer G. de Bont geheel gevuld. En we niemand zal zich zijn bezoek beklaagt hebben. Er werd goed gezongen. Hei onbedaarlijk applaus dat volgde, vooraf na de zangnummers «Mijn land is eer. land der Zee» en «Neerlands Taal bewees zeker wel hoe deze nummers bi; het publiek ln den smaak vielen. Dt directeur der vereeniging, de Heer C de Gouw, zong op verdienstelijke wijze «De Koningsvrouw e» solo voor bariton Ook werden verschillende voordrachtec zeer aardig weergegeven. Het gehec maakte een goeden indruk. VLIJMEN, 11 Oct. Het was Woens dagmiddag feest in de openbare en bijzondere scholen van Vlijmen. De jeugd, die zich bij het inhuldigingsfeest van onzen nieuwen Burgemeester niet onbetuigd had gelaten, ontving in ruil voor de aan raadhuis en elders gezon- gen liederen een tractatie van Z.E.Achtb De kinderen werden onthaald op geurige chocolade en versche krentenbroodjes. Jammer dat Z.E. Achtb. het beloofde bezoek aan de scholen om familieredenen niet kon brengen. Hij had dan kunnen zien, dat dit onthaal den kleinen zeer welkom was. Er waren geen handen genoeg om de dampende chocolade aan te voeren en telkens de leege kopjes en kommen te vullen. Ook de krenten bollen waren in een ommezientje in de begeerige magen der kleine gasten ver dwenen. Het nieuws had zich als een loo pend vuurtje door Vlijmen verspreid, »in elke herberg van Vlijmen lagen tonnen bier ter beschikking van de ge zeischappen, welke aan den optocht hadden deelgenomen* en Woensdag avond werd de groote slag geleverd. In dichte drommen trokken de burgen naar het gevechtsterrein op en gingen onder leiding van de veldheeren-kastf leins tot den aanval over op alle pun ten werd den vijand verslagen, die ten laatste uitgeput moest gaan vluchten De kegelvereeniging >Wilhelmina meent a.s. Zondag met 3 of 4 vijftallen deel aan het kegclconcours te Haarsteeg, dat dien dag ook gesloten wordt. J« weet niet, hoe een dubbeltje rolt, en daarvoor hebben de Wilhel minianen, die zich hunne mindere geoefendheid in het kegelen wel bewust zijn, nog niet alle hoop opgegeven ook een prijsje te be machtigen. Goed succes, heeren ke gelaars. i'. 1'. ji

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 6