Nummer 83 Zondag 20 October 1907. 30 Jaargang Tweede Blad. Gemeenteraad van Waalwijk. Gemeenteraadsveigadering, tl'. Uitvoeringen. Reclame. 1 Matinée der Waalwijksche Harmonie op Zondag 20 October. Aanvang 12 uur. Programma Le Fontainois, marche Krein. La Dame de Coeur Duval. Ouverture. Fantaisie sur l'Opéra Donnizetti. Fille de Regiment. Bonne HumeurC. Faust. Polka 2 Pistons. Jagerslust, Galop Kiesler. 5. Openbare vergadering op Woensdag 16 October, des avonds 6s/4 uur. Aan de orde 1. Ingekomen Stukken. 2. Wijziging begrooting 1907. 3. Voorstel tot verandering der jaar markten (ter visie.) 4. Benoeming commissie Leerplicht, (wegens aftr.) 5. Reclames Hoofdelijke omslag. Voorzitterde burgemeester Th. L. D- de Surmont de Bas Smeele. Afwezig de heeren P. W. H. Verwiel, Th. Hoffmans en F. Baijens. De Voorzitter opent de vergadering, heet de heeren welkom en verzoekt den secretaris de notulen der twee vorige vergaderingen voor te lezen. Deze worden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen Stukken De Voorzitter-: »Ingekomen is 't ver slag van 't onderzoek der Loint-com- missie. Ik stel voor dit te stellen in handen van B. en W., om daarover rapport uit te brengen in een der vol gende vergaderingen. Aangenomen. 2. Wijziging begrooting 1907. Het Hoofdstuk der openbare wegen moet met f 300, haven met f 500, school- behoeften met f 50, en feestviering instal latie met 600 worden verhoogd is le samen f 1450, waarvan de middelen ter dekking op verschillende posten van inkomst kunnen worden gevonden. Aangenomen. 3. Voorstel tot verandei ing der jaar markten. De Voorzitter: jzooals de heeren we ten, hebben wij't advies ingewonnen der vereeniging >Waalwijks Belang* en der 14e afd. Langstraat der Noordbr. Mij. van Landbouw. Beider adviezen hebben ter visie ge itgen, zoodat de heeren die wel gezien zullen hebben. In de vorige vergadering was ook de wensch geuit, daaromtrent ook de burgemeester van Capelle te hooren, dat heb ik gedaan, en die kon er zich zeer goed mee vereenigigen en verwachtte dat de aanvoer van vee grooter zal worden, hij kwam alleen op tegen de jaarmarkt in Maart, en zou die gaarne gesteld zien, Vrijdag inplaats van Donderdag, omdat het dan jaar markt in Capelle is. Wij hebben 't volgende ontwerpbesluit saamgesteld, 't welk de secretaris zal voorlezen en luidt als volgt De Raad der gemeente WaalwijkIn zijne openbare vergadering vaD 16 Oc tober 1907overwegende, dat in de quarantaine stallen op de Belgische grenzen, vee uit Nederland, met bestem ming tot invoer in België, alleen wordt opgenomen op den len en den 15en van iedere maand dat het wenschelijk is de hier bestaan de jaarmarkten te stellen zoo kort moge lijk vóór gemelde data, daar te vroeg vóór, of na die dagen door Belgische kooplieden, die hier het meeste vee aan- koopen, met het oog op de opname in genoemde quarantaine stallen, geen vee wordt aangekochtGelet op de artt. 144, en 195 der Gemeentewet. Besluit De dagen waarop de jaarmarkten wor den gehouden te veranderen als volgt a. De jaarmarkten, thans gehouden wordende op den eersten Donderdag van iedere maand, te houden op den laatsten Donderdag, en b. die, gehouden wordende op den den Vrijdag daaropvolgende. De gemeenteraad voornoemd- De secretaris leest daarna de advie zen van Waalwijks Belang en der 14e afdeeling voor, die beide de zaak grondig onderzochten en met landbouwspeciali- teiten erover spraken en algemeen tot de conclusie waren gekomen, dat wijzi ging in den voorgestelden geest h.i. zeer gunstig voor de markten zou werken. De Voorzitter»er is eene kleine moeilijkheid met de dagen, men zal al tijd niet de vastgestelde data kunnen nemen, b.v. in Mei valt 't op Hemel vaartsdag, maar dan valt 't zooals in '-t ontwerp-besluit staat op den volgenden dag nl. Vrijdag.* De heer v. d. Broek »die Donderdag in Maart zou ik ook maar laten.* Aangenomen. 4. Benoeming commissie Leerplicht. De Voorzitter »zooals de heeren we ten moet de commissie periodiek aftre den. Zij bestaat uit de heerenJ. Spij kerman, Jac- van Riel, A. G. Rubbens, F- W. van Liempt, en O. W. H. van Tussenbroek. B. en W. stellen voor ze bij acclamatie te herbenoemen.* Aangenomen. 5. Reclames hoofdelijken omslag. De Voorzitter: »er zij eenige recla mes H. O ingekomen. B. en W. stellen voor die in hun handen te stellen, en in de volgende vergadering te behan delen. Aangenomen. De Voorzitter»heeft nog een van de heeren iets te zeggen in 't belang der gemeente.* De heer Verbunt: >de bekendmaking der wijziging van de markten mag toch wel spoedig gebeuren, om ze te krijgen op de almanakken, die nog niet gedrukt zijn.* De Voorzitte»we zullen er direct voor zorgen, morgen al en zooveel mo gelijk publiciteit aangeven.* De heet van Schijndelverschillende malen reeds heb ik gezien, hoe 'n vieze boel 't daar is in dien hoek op de Kloos- terweif, 't is een echte stinkboel, die wordt daar voor waterplaats gebruikt, daar mocht wel eens op gelet worden, voor al bij de markten is 't ellendig. Verschillende ramen komen er op uit en 't is voor de omwonenden niet te houden, 't is een vieze boel. Dat mag en kan zoo niet blijven Ik geef u in overweging dat op eene of andere wijze te doen veranderen, dat is bepaald noodzakelijk.* De Voorzitter: >indertijd heeft de gezondheidscommissie er reeds op ge wezen die hoek, die U bedoelt, is toen afgemaakt met een schot om die vuile boel te voorkomen, maar door een kwestie met den eigenaar is men weer verpicht geweest het af te breken en zoo is die toestand van thans weer ge komen.* De heer van Schijndel»dat mag toch niet zoo blijven, al is 't niet van de ge meente-* De Voorzitter: »het is particulier-ei gendom dat is de zaak.* De heer van Schijndel»dannogmag het zoo niet doorgaan en moeten maat regelen genomen worden.* De heer Klijberg>als ik me niet vergis, was daar vroeger eene zekere gelegenheid.* De Voorzitter: »de gezondheidscom missie heeft daar indertijd zeer veel moeite voor gedaan en met den eige naar kapelaan Brekelmans daarover ge correspondeerd, maar met geen resul taat. We zullen het nu weer opnieuw vanwege de gemeente doen.* De heer v. d. Broek »'t Is een groote behoefte daar vooral met de markten.* De heer Klijberg>ik zou wel in overweging durven geven daar op kosten der gemeente eene urinoir te plaatsen, dan zal men er zoo weinig mogelijk last van ondervinden.* De heer van Schijndel>ik hoor daar van mijn collega van Dooren, dat ze in 't geheel niet genegen zijn iets af te staan, dan zou ik 't uiterste probeeren, de goede zeden en de gezondheid vorderen zulks.* De Voorzitter »de commissie is daar op ook gestuit. Maar we zullen nog maals probeeren en trachten gedaan te krijgen-* De heer van Schijndel»de weg van af 't station naar de stationstraat ging geven en dan kan men het ook met heel wat minder personeel af Als in Loonopzand zoowel als hi.er flink ge brek is aan water kan men niets uit zetten. Burg. en Weth. zouden daarom op korteren afstand putten willen laten aanleggen doch eerst een commissie benoemen die in andere plaatsen eens ging onderzoeken hoe daar de regeling der brandweer is. Deze commissie kon later dan verslag van hare bevindingen uitbrengen. De heer v. d- Heuvel. Wat Loon-op- zand betreft, daar zijn ongeveer 70 a 80 menschen bij de brandweer betrok ken. Als er b.v. twee ploegen van 14 menschen aan waren verbonden zou 't veel beter zijn. 't Komt nu voor dat de spuit door de menschen die er omheen loopen, niet eens kan komen waar zij dikwijls moet zijn. Bij totale reorganisatie zou ook een opperbrandmeester de leiding moe ten worden toegekend, welke nu dikwijls in handen is der veldwachter. Ik ben het daarom eens met den Voorzitter, daar waar hij zegt dat men beter per soneel zou krijgen en men het dan met de helft minder zou afkunnen, als de bezoldiging beter was. De heer van Dortmond. Ik zou er voor zijn om die menschen dan het ter rein maar af te laten zetten, want nu komt jan en alleman helpen, doch het is niet de gedienstigheid die hun zoo hulpvaardig doet zijn, neen er zijn er voor wie dit een gelegenheid is om te stelen. Want er gaat geen brand voorbij of er wordt gestolen. Dat heb ik bij mij ondervonden. De heer Vester. Daar is de politie toch voor. Die moet daar vooral opletten. De heer van Dortmond. De politie kan bij alle branden niet alles afzetten, dat gaat niet- De heer Lombarts Een betere bezol diging aan de brandweerlieden geven is veel beter. B.v. ze uitbetalen per uur. De heer de Bresser. Wij hebben met deze spuiten veel volk noodig die water halen. De heer van Dortmond. Als er beter regeling is vervalt dat vanzelf. De heer v. d. Heuvel. Verder zou ik het Dag. Bestuur durven aanraden om iemand te belasten met het onderhoud der spuiten en darmen. Als er nu brand is geweest wordt alles maar opgeborgen gedaan worden.* De Voorzitter: »ik kan u mededeelen dat 't op de begrooting komt, 't is al door B. en W. besproken.* De heer van SchijndelAls 't on derhouden werd, b v. om de 14 dagen of zoo, dan zou het niet zoo zijn, op 't voetpad kan men geregeld sintels gooien die zijn er toch genoeg.* De Voorzitter: »dic straatweg is al besproken en er zal zeker gevolg aan gegeven worden.* i^De heer v- d. Broek: >zoolang die dubbele rij boomen staat, zal 't niet beter worden.* Niemand meer 't woord verlangend sluit de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Hoe ver Is het hier vandnau E;n onlangs voorgekomen geval te Gorin chem is vrij belangiijk. Daar liet zoo d:clr in de buurt gebeurd is, achten wij bet van belang te publiceeren. Hier is het. De neer H. Zillig. wonende Heerenlaautje 318 te Gorinchern, meldt ons: Sedert ge- ruimen tijd had ik voortdurend verschrik kelijk pijn in den rug en in de leudenen. Bij uiijn werk was dit zeer lastig want iedere kee.r wanneer ik bukken moest, was de pijn bijzonder hevig. Toen ik vernam dat Poster's Rugpijn Nieren Pillen voor rug en lendeupijn zulk een speciaal en afdoend middel was, wensebte ik hier dadelijk ge bruik van te maken en de uitwerking was even vlug als krachtig, want in één week was ik totaal genezen en sedert dien tijd heb ik niets meer van mijn vroegere pijn gevoeld. Proefondervindelijk kan ik dit probate middel aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Verwaarloos nooit een pijn in den rug, gij denkt dat het een lichte ongesteldheid is, maar in werkelijkheid zijn het uw nieren. De natuur waarschuwt U op deze wijze lat Uw nierende belangrijkste LJwer or ganen zwak zijn en hulp vragen. Zij zijn oiorhden geworden en kunnen hun werk niet meer volbrengen. Daar de nieren de /eizamelphatsen van het lich.ism zijn, is het lun werk het bloed te filtreerrn en -cheiden zij 30 gram onzui-erlied n af per 24 uur. Indien zij hiertoe niet in staat zijn, hoo-Uooals men het gebruikt heeft- Alles verstikt zoodoende. Er moet er een zijn pen zich deze onreinheden op in hel gesM loordringeu het gcheele lichaam en veroor zaken rheumatiek, neuralgie, heuppijn, jicht, endenpijn, hartzwakte, schele hoofdpijn, flauwten, enz. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de leer Zillig gehad heeft. Wij waarschu wen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Fostervoorkomt. Zij zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1,75 één voor of f 10.voor zes doozen. derden Donderdag der maanden April, September en October, te houden op den af 't station naar de stationstraat is tweeden Donderdag dier maanden. allerellendigst, het voetpad, zoowel als c. zou volgens bovenstaande regeling de straat; t is treurig. Ik hoor daar dat een der marktdagen vallen op een feest- f 300 meer noodig is voor de wegen, dag, dan wordt de markt gehouden op dan kan er zeker wel een beetje aan KAATSHEUVBL. (Slot.) De heer de Bresser. Art. 3, kosten van onderhoud der brandweer, als a van brandspuiten, brandhaken en verdere gereedschappen zijn geraamd op f 100 en b. van de oefeningen van het per soneel (hieronder begrepen belooningen voor dienstverrichtingen) ook op f100. Hoewel dit reeds f 3 00 hooger is dan verleden jaar wil de commissie er nog een post bijvoegen n. 1. c. aankoop nieuwe spuiten en putten f2000. Vroe ger kunnen de brandspiMten goed, zelfs uitmuntend zijn geweest (ze zijn onge veer 50 jaar in gebruik) thans voldoen niet meer aan de eischen die aan brandspuit heden gesteld worden en ook moeten. Voorts zouden er put ten of pompen op sommige punten der gemeente geplaatst moeten worden. De Voorzitter. Vooreerst wil ik u zeggen, dat bij reorganisatie van de brandweer u met 2000 gulden niets kan doen. Zijn de spuiten niet meer van de nieuwste constructie, toch zijn ze nog goed. Naar mijn overtuiging zouden de brandspuiten meer dienst bewijzen als ze maar beter werden bediend. Er is altijd veel te veel volk bij en zoo ze een die die gereedschappen na gebruik laat drogen en zoo nu en dan de boel eens laat luchten. Na nog eenige discussie wordt beslo ten dat een commissie zal worden be noemd welke dan in andere gemeenten de regeling der brandweer eens zullen nagaan. De Voorzitter. De post voor het onder houd van brandspuithuis met veldwach terswoning te Loonopzand is op f 75 gebracht omdat er eenige verbeteringen aangebracht moeten worden. Als er nu een in den amigo zit kan hij er bij een beetje rukken en douwen uit. De heer De Bresser. Art- 7, onder houd der gemeente-beplantingen, daar is f 150 voor uitgetrokken. Zou nu de boomen aan den Berkdijk niet wat bij gewerkt worden, die staan er zoo treurig mogelijk bij. De Voorzitter. Het Dag. Bestuur wil daar niets meer aan doen. Plant er van daag maar 100, dan zijn er morgen al 99 vernield. Het Dag- Bestuur heeft die f 150 op de begrooting gebracht om op de weg van Loonopzand naar de Moer boomen te planten van die stuifmast. Wij willen eens probeeren wat het beste zal zijn. Aldus wordt besloten. De heer de Bresser. Op hoofdstuk V, renten en aflossingen van geldleeningen en andere uitkeeringen, dat een bedrag vertegenwoordigt van f 14.156.66, heeft de commissie geen aanmerkingen. 2000 nu komt het nu dat dikwijls den een voor den ander elkaar in de weg staan. Neen wil men solider bediening der spuiten hebben, dan moet men betere bezoldi gulden is deze post hooger gebracht, doordat uitbetaling van achtegebleven schuldbrieven en coupons moet plaats hebben. Hoofdstuk VI, kosten voor onderwijs en armwezen, deze posten zijn niet te hoog geraamd. De subsidie ten behoeve van het burgerlijk armbestuur is met f 50 verhoogd. De commissie heeft bij hoofdstuk 7 art, 24 weer op de begrooting gebracht, althans zij zou het gaarne erop gebracht willen zien f 50 voor het onderhoud en verplaatsen der kiosk- De subsidie voor de harmoniegezelschappen f 45, is waar lijk niet te veel. Wij hebben nu een - mooie kiosk en als die zoo maar blijft liggen, verstikt zc geheel. De commissie ziet daarom liever dat de kiosk ieder jaar wordt opgebouwd en dat er zomers concerten op plaats hebben, waarom zij voorstelt f 50 op. de begrooting te brengen. De Voorzitter. Het Dag. Bestuur stelt voor het niet te doen. De kiosk legt zeer droog en zal niet verstikken. Is er een of ander gezelschap dat een feest heeft te vieren, dan kunnen ze de kiosk krij gen, natuurlijk tegen betaling der on kosten. Wil je de kiosk gaan plaatsen dan ben je verplicht 'n post op de be grooting te brengen voor het verven der kiosk, want ze is erg verveloos Wij hebben bier in onze gemeente drie flinke muziekgezelschappen waar wij trots op mogen gaan, geeft die f 50, dan nog bij die f 45. Nu krijgen ze f 15 subsidie, dat is waarachtig toch ook niets voor zulke vereenigingen. De heer de Bresser. De Volksconcer ten zijn anders heel aardig. Dat ze nu niet voldaan hebben komt omdat de maatregelen niet goed genomen waren. De concerten moeten op vastgestelden datums plaats hebben. Nu kwam het dikwijls voor dat je niet wist dat het muziek was. De heer Lombarts. Om de harmonién een flinkere subsidie te geven gevoel ik wel wat voor. Menschen die gaarne mu ziek hooren moeten dan maar lid worden. Wat zijn de concerten nu, niets anders dan speelplaatsen voor de kinderen. De kiosk lijkent soms wel zoo'n kippenhok met een hoop poelen er in. Een gehee- len dag een veldwachter er bij plaatsen gaat toch ook niet. De heer v. d. Heuvel zegt als er een bepaald aantal concerten worden gegeven dat het dan wenschelijk is dat rekening gehouden wordt met Loonopzand en omgekeerd Loonopzand met Kaatsheuvel. Als' er in Kaatsheuvel concert i9 gaan er van Loon nogal eens menschen naar toe daarom moeten de concerten niet gelijktijdig plaats hebben. De heer Lombarts Maar dan moet de kiosk hier toch staan. De heer v. d. Heuvel. Dat is niet noodig. Ze zetten de lessenaars zoo maar op de markt zooals dat bij ons wordt gedaan. De heer van Dortmond. Je hebt er niets aan, aan een concert. De kinderen maken zoo'n drukte en herrie, dat je van de muziek niets hoort. Voor de muzi kanten is het ook niet pleizlerig te blazen voor een troep leven maken de kinderen. Bovendien je weet niet waar je zal gaan zitten ook. Na nog eenige discussie wordt beslo ten de harmoniegezelschappen ieder f 35 subsidie te verleenen en de kiosk niet te plaatsen. DeheerHesselmans, En moetbezuinigd worden en ge doet niets anders dan uitgeven. De heer van Dortmond. De jaarwedde van de vroedvrouw in Loonopzand is m. i- nogal hoog. Daar is 1 400 voor op de begrooting uitgetrokken en er is mij beweerd dat zij misschien 10 of 12 ver lossingen per jaar doet. De heer Verster. Ja, daar is veel van waar De heer van Dortmond. Dat is dan zoowat f 40 per bevalling. Als wij zuinig moeten zijn noem ik dat toch nog al kras. Betaal haar dan per bevalling. De Voorzitter. Ik geef toe dat het nog al veel is, maar ze zal tegen f400 per jaar zijn opgeroepen en dan valt er niet zoo spoedig aan te tornen. Na eenige discussie wordt besloten andere maatregelen te nemen doch de juffrouw lang van te voren te waarschuwen. Hierna wordt de uitgaven eveneens op een bedrag v?n f56994.947s vast gesteld. De Voorzitter. Er is een schrijven ingekomen van Ged. Staten houdende mededeeling, dat in de regeling betref fende de vaststelling van salaris voor onderwijzers tijdens ziekten een kleine wijziging moet komen n. 1- dat wij na 1V9 jaar geen ontslag kunnen geven dat moeten Ged; Staten doen. Hiertegen bestaat geen bezwaar. De Voorzitter. Van C. Snoeren uit het straatje is een schrijven ingekomen verzoekende om zijn plannen voor ver bouwing van zijn huis goed te keuren. De Gezondheidscommissie kan deze plannen onmogelijk goedkeuren. Ook Burg. en Weth. niet en hebben het daarom al herhaaldelijk teruggezonden. Hii zal gedacht hebben. Ik zal het nu maar eens bij den Raad probeeren. Hoewel het niet tot de competentie van van id

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5