TFJN«mmer 84 Donderdag 24 October 1907 30 Jaargang Tweede Blad. i Provinciaal Nieuws. BIN N FINT,A -O. tier ie. en o ulks ons ostwi ►sitie rdt Q. cine hom Octob( 17362 14600 20887 20245 8570 13438 16037 Octob« 16863 13946 19910 3842 9784 14585 18834 Octob* in Vli en. bares >r Hog igeu d n het ille. at De Meijcrijschc Baak te Eindkoren. Near de Meier. Grt. vernoemt is men met Je reconstructie-pogingen der Meierijscke Bink volijverig bezig. Bedoeld woidt, rolgens bft blaeen geheèl nieuwe bank op te richten die in de rerhoudingen gaat treden tot de debiteuren en crediteuren der Meie- jijsche. Aan de laatsten zal zij een voorschot kannen geven op bun vorderingen, aan de tersten den noodigen stean, om niet in moeilijkheden, te geraken. Feitelijk dus zou het worden een successievelijk overnemen Duit van relaties der Meierijsche Bank. Van Amsterdam uit wordt voor een vier de gedeelte in deze onderneming hulp ver leend, terwijl twee directeuren van daaruit tin te stellen de zaak zullen leiden. De bank zou met eeu kapitaal gaan werken van f 500,000, verdeeld in serieën van f 100,000. Wat de aanvrage om surséance betreft t»n de Geldropsche firma, verneemt het blad, dat meerderen der grootste crediteuren in deee hun toezegging hebben gedaan Kamerverkiezing Schiedam. Bij de heden gehouden herstemming voor de Tweede Kamer in hot, district Schiedam werden uitgebracht 6878 geldige stemmen. Gekozen Jhr mr. I). J. de Geer (chr.- biat.) met 3667 stemmen. De heer H. J. Versteeg (lib.) kreeg 3211 stemmen. Bij de eerste stemming op Woeimlag 9 October jl. werden uitgebracht 6137 geldige, stemmen, waarvan jhr. mr. D. J. de Geer (chr.-hist.) 2914-, de heer H J. Versteeg (lib.) 1820, dr. J. van Leeuwen (soc.-dem.) 844, de heer A W. F. Ide.nburg (autir 421, enile heer A. P. Staalman (chr.-dem.) 138 kreeg. Bij de algemeene verkiezingen op 16 Juui 1905 weiden 6512 geldige stemmen uitge bracht. Bij eerste stemming werd toen ge kozen mr. O. J. H. gr«af van Limburg Stirum (chr -bist.) met 3953 stemmen, ter wijl de heer M. C. M. de Groot (vrijz.-dem ieggcbil642 en dr. J van Leeuwen (soc-dem.) ihrevel 917 stemmen kreeg, des Sri Geea Crisis. d, eenij Het Haugschc correspondentie-bureau meldt: Wij raeeiKii r.eker te weten, dat het e meeij lotum vau de Tdecde Kamer in zxke het artin wetsontwerp betreft-i,<le de stelling van Itijdsct Aaisierdam greu poliiieke gevolgen zal heb- irnen.t "ben in den ïi.i van gedeeltelijke of gehoele Zoo wordt de omschrijving van wat „ge drukte stukken" zijn verduidelijkt met de verklaring, dat „papier, perkament of andere soortgelijke stoffen* moeten zijn gebruikt (dus niet metaal, hout, cellulose, veeren enz.) „Nieuwsbladen" zullen voor het porto voor taan niet alleen minstens eenmaal per week verschijnende bladen zijn, doch ook alle minstens eenmaal per maand verschijnende. Voorts wordt een verlaagd porto ingevoerd voor briefkaarten in locaal verkeer. Dit za! voortaan wordt het ontwerp wet P/s cent bedragen, het strafport voor ongefran- keerde briefkaarten 21/# cent. Ook het porto voor nieuwsbladen en ge drukte stukken wordt voordeeliger, voor den afzenderterwijl tot nu toe nieuwsbladen tot een grens van 40 gram voor 1/9 cent kunnen worden verzonden, zal dat voortaan 50 gram zijn. Eindelijk wordt ook de verzending van gedrukte stukken goedkooper Voor 1 cent zal men tot 50 gram kunnen frankeereu (thans tot 25 gram), boven 50 tot on met 100 gram 2 cent (thans nog 3 en 4 cent) enz. zoodat men 150 gram zal kunnen verzenden voor 3 cent (nu voor 5 cent) en 250 gram voor 5 cent (nu voor ll/9 oent), elke 50 gram meer zal 1 cent kosten, zoodat 500 gram eveuals thans 10 cent zal kosten. Voor de boogere gewichten kou ian ook geen postverlaging worden toegestaan, naar we in de Memorie van Toe- lichtiug lezen, mot het oog op het porto voor postpakketten. Flores. In overleg met den resident van Timor gaat kapitein Chriatoffel van Ai March naar ie Noordkust om den weg te nemen over Naoggalai Roso, Rioem naar Rindoe. En- iora en Nangga Pandam. Drie brigades marechaassee blijven ODder luitenant de Vries de Rokkeastreek. Patrouilles werden ge in 1 de *ijsg(J er het ijoe 0 oor.«p jhtbii im du ;e wei ondei en de lvuld over oor, b t t iord, o ons' kelijkt )mtrd les ei id, so io dei oor-H nstlto' ministerieelc crisis Het bezoek van het Duitsche Keizerlijk Eektpaar aan ons land. Het is thans vastgesteld, dat het Duitsche Keizerspaar door de Koninklijke Familie te Amsterdam zal worden ontvangen. Nog niet zeker is, of bet Keizerlijk jacht, dat in elk geval te IJmuiden zal aankomen, Mar Amsterdam sal opstoomen. Indien dat niet het geval is, wordt de reis daarheen per trein gedaan. Tydeua het verblijf van de Keizerlijke gasten zal behalve H. M. de Koningin en Prins Hendrik ook de Koningin-Moeder te Amsterdam vertoevan. Waarschijnlijk zal het bezoek tweo dagen duren, 't ls nog niet zeker, of de dag van aankomst 19 of 20 uizelii ftovember zal zijn. Het gevolg van den Keizer en de Keizerin zal uit ongeveer 120 personen bestaan, die deels ten paleize, deels in hotels zullen logeeren. Hei Hof. Baron Clifford, opperhofmaarschalk, en jhr. Vsn den Bosch, dienstdoend kamerheer van H. M., zijn naar Berlijn vertrokken tot re geling, in overleg met de autoriteiten van !e^er: het Duitsche Hof, van het programma voor het a.s. keizerlijk bezoek, dat, zooals al meer en meer blijkt, zich over twee dagen tus- schen Amsterdam en Den Haag zal ver- deslen. In het militaire geleide, dat deu Duit- tchen keizer tijdeus diens verblijf hier te linde is toegevoegd, heeft H. M de koningin nngewezeu den gepen sionneerden vice-admi- f| O lanl jhr. Roëll, oud-minister van Marine, LI wi J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, ko J lonel-commandant van het regiment greua- diers en jagers en adjudant van H. M. in buitengewonen dienst, als adjudant, en den eerste-luitenant R. A. baron van Harden- broek van Lookhorst, als ordonnans-officier. Wijziging der Postwet 1 In verband met da wijziging van de ge wichtsgrens voor enkel porto nanr het bui teüland, stelt de Regeering bij ingediend wetsontwerp voor, ook voor brieven in hel biunenlandsch verkeer deze gewichtsgrens te hting '?erhoo^n van 1 °P gram. Bij deze gelegenheid worden nog enkele audere wijzigingen voorgesteld. zonden naar Bomba en Sara, waar 70 vij- inden sneuvelden en veel buit werd gemaakt. De gewapende politiedienaren uit de Endeh- Mreek namen de vijandig gebleven kam pongs waarbij de vijand een verlies leed vaa 19 doodeu en 33 geweren werden buitge maakt. Air. A. M. Sassen, f Men meldt ons uit Breda het overlijden ;an het Eerste Kamerlid mr. A M Sassen Geboren in 1844 te VHertogenbosch, in rechte® gepromove3rd in 1865 te Leiden, ring mr. Sassen aanvankelijk in de practijk oio in 1880 een beuoeming tot schoolopzie- rw r in Tilburg te aanvaarden, uit welke be trekking hij in 1887 overging naardeiech- terlijke macht als rechter, later president der arrondissementsrechtbank te Breda, wel ke functie hij in den loop van dit jaar neerlegde. In December 1892 werd mr Sassen door Provinciale Staten van Noordbrabant tot lie der Eerste Kamer gekozen; zijn mandaat is iu 1893, 1902, na de ontbinding in 1904, en nog dezen zomer, telkens hernieuwd. Mr Sassen nam reeds sedert geruimen tijd aan de werkzaamheden der Kamer niet meer d.el. Den laatsten kear, dat hij het woord voerde als wij ons nog herinneren, bij de hooger onderwijswet moest hij dit zittende doen, laar de ziekte die langzaam zijne krachten sloopte, zich reeds toen begon te openbaron. Mr. Sassen was een gemakkelijk, dikwijls warm spreker, Zijne redevoeringen war» v. goee verzorgd, en zijne advicen, die dikwerf van een scherp verstand getuigenis aflegden werden in de Kamer steeds vernomen met de belangstelling, die zij verdienden. Atjeh. In de Staatscourant vun 7 Septerber kwam iet volgende bericht voor „Blijkens een uit Nederlandsch Indië ont vangen telegram kwamen 80 mannen uit het voormalig sultanswakeuegebie-.i Koeloe onder deu Iineum en den Teungkoe met kwade bedoelingin bij het bivak te Seudoe (Atjeh en Onderhoorigheden). Zij werden tijdig ontdekt en vielen eene uitgerukte patrouille aan, waarvan sneuvelde eeu inluodscli en lichtgewond werd een Europeesche militair, beiden beneden deu rang van officier, terwijl geweren model '95 verloren gingen, De vijand bekwam 18 dooden," Naar de Staatscourant hedenavond meldt, heeft nu de regeering een telegram uit ludië ontvangen, waaruit blijkt dat de hootdaan- leggers en alle daders, zoomede de overige uitgewekenen uit het sultauswakeuegcbied Koeloe, waarover het eerste telegram haudelt, zich gemeld hebben met inlevering van de beide verloren gegane geweren. Gesekil in de haven te Rotterdam. Zondagmiddag had op de Korte Hoogstraat een ernstig verzet tegen de politie plaats. E m zestal beschonken zeelieden, die de orde verstoorden, werd door een majoor waarop zij dien majoor tegen den grond loegen. De politie moest van de sabel gebruik maken en eenige charges doen, om de orde te herstellen. i:;~~ Vier verzetplegers, waarouder de hoofd laders werden gearresteerd. Allen bekwamen verwondiugen, ook 3 agenten en i inspec teur van politie, 2 van de vechtersbazen motsten naar het ziekenhuis ter verbinding. Maandagnamiddag omstreeks 2 uren heeft er op de Hoogstraat en Korte Hoog straat eeu herhaling plaats gehad van hei gevecht dat, reeds Zaterdagavond en Zondag middag daar ter plaatse voorviel. Ditmaal waren het een zestal zeelieden, die ter hoogte van de Weste Wagenstraat de orde verstoorden en die, door een agent majoor tot kalmte aaugemaand, deze politie min beetgrepen, sloegen en met hein aan hot rollen gingen over de straat een twe de politieagent onderging een dergelijke mishandeling. Allengs groeide het verzet en naui een omvang, dat weldra heel de Korte Hoogstraat en een deel van den Scliiedamschen dijk in opstand scheen Meerdere politiemannen werden er in be.trokkon herhaaldelijk lud.leu ft arrestuties plaats, maar ook telkens wisten de gearresteerden zich los te rukken of werden ontzet. Met groole krachtsinspanning wist de politie, onder de bevelen van deti inspecteur, den heer J. W. L. Dietz, teil slotte meester van het terrein te blijven, nadat verschillende p rsonen waren verwond door sabelslagen als anderszins. WAALWIJK, 23 Oct. 1907. Zang en Vriendschap. Het WaaKvijksche mannenkwartet ■Zang en Vriendschap* bestaande uit de heerenA. Hamers, G. de Vaan, G. Verhoeven en A. van Heijst (de heer Remie was door ziekte verhinderd) directeur de heer P. de Kort, heeft en Zondag op den - zangwedstrijd voor mannenkwartetten uitgeschreven door St. Caecilia te Schiedam, den 5den prijs behaald in de tweede afdeeling. Wij hebben dit bericht Maandagmor gen direct aan ons bureau aangeplakt, omdat wij overtuigd waren, dat Waalwijk deze bekroning met vreugde zou be groeten, omdat het is eene mooie be looning voor de vele moeiten die deze kranige zangers zich onder de verdienste lijke leiding van den heer de Kort hebben gegeven, om zulk een goed figuur te maken op een wedstrijd waar twintig vereenigingen meedongen naar de prijzen. Wij feliciteeren hen van harte met dit eerste succes en vertrouwen dat zij met zulke stemmen, het met volharding en oefening nog verder zullen brengen en 't steeds ook op latere wedstrijden met hen crescendo zal gaan Zij hebben de eer van het muzikale Waalwijk weer kianig hooggehouden. Grenswijziging Een wetsontwerp is ingediend tot wij ziging van de grenzen der gemeenten Made en Drimmelen, Dussen, Munster en Muilkerk, Meeuwen, Hill en Baby- loniënbroek, Drongelen, Hangoord, Gan- soyen en Doeveren, Heerlen, Eethen en Genderen, Raamsdonk, Waspik, Capelle, Besoijen, Waalwijk en Baardwiik. Lezing. Op Donderdag 7 November a s. zal op eene vergadering tegen drankmis bruik te Oss, als spreker optreden, de heer J. Houben, ontvanger alhier, met het onderwerp Het alcoholisme, in ver band met volksontwikkeling en volks huisvesting. Voetbal. Zondagmiddag had de aangekondigde wedstrijd plaats tusschen W. V. II en Saturnus uit 's Hertogenbosch. Om half drie blaast scheidsrechter van Rooij beginnen. W.V. heeft wind in den rug en is beslist de sterkste daar geregeld op Saturnus' helft gespeeld werd. De voorhoede der WV.'ers was in slechte conditie vooral de linksche wing, een viertal kansen werden verknoeid zoodat rust inging met 00. Na rust wist Saturnus uit een straf schop te doelpunten. Hierdoor aange- Saturnus zit W. V. er weer bij en brengt het leer weer mooi op, zoodat nummer 2 het net ingaat, doch door off-side ongeldig is. Na nog een paar minuten spelens, blaast scheidsrechter van Rooij eindigen. Bij W V. was voor en rechter back goedbij Saturnus gaf de keeper mooi werk te zien. Woeslelingcn. Zondagavond was 't nogal rumoerig hier en daar. Er waren brooddronken en dronken menschen. Des avonds ten ongeveer 6 uur sloeg een persoon zekere V. die onder den invloed van bachus verkeerde, in een herberg verscheidene glazen stuk. Buiten gezet zijnde, koelde hij zijn woede aan een groote glasruit, tot tweemaal sloeg hij er door met het gevolg dat hij zich den polsader door sneed. Hevig bloedend werd hij eerst naar het politiebureau en daarna naar 't gasthuis vervoerd, waardoor hij door de beide hier gevestigde geneesheeren ver bonden werd. Het bloedverlies was zeer groot, zoodat hij zeer zwak is en op 't oogenblik nog in 't gasthuis vertoeft. Proces-verbaal wegens dronkenschap en burengerucht werd opgemaakt. De ruit is door de ouders reeds betaald. Op hetzelfde uur ongeveer sloeg een meisje, dat uit de wachtkamer van het station gezet werd, daar in koele bloede een groote ruit stuk. Wij vreezen dat beiden voor hun euveldaad leelijk zullen boeten. Loting. De loting voor de nationale militie, waarvan wij de uitslag direct per bulle tin bekend maakten en die nog hier achter is afgedrukt, iis hier over 't ge heel kalm voorbijgegaan. Alleen werd d s namiddags door een loteling in 't café K. een ruit uitgeslagen, omdat hij niet binnen mocht. Ook deze persoon een zekere B. moest zijn pols laten ver binden. Deze zaak werd direct door de ouders afgewerkt- Bakkers—kwestie te Kaatsheuvel. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak van C:. K., bakker, door het kan tongerecht te Waalwijk tot een aantal geldboeten veroordeeld wegens over treding van artikel 93 der verordening van Loon-op-Zand, volgens hetwelk bij Üen verkoop van brood op den open baren weg de rondventers weegschalen en gewicht moeten aanwezig hebben ter voorweging aan het publiek, indien dit gevorderd wordt en wegens het ver- koopen van ongemerkt brood. Het cassatiemiddel, volgens hetwelk de desbetreffende bepaling in strijd zou zijn met art. 135 der Gemeentewet, werd ongegrond geacht, daar de be doelde bepaling, welke beoogt bedrog tegen te gaan, is in het belang der openbare orde. Feitelijk ongegrond was voorts zijn bewering, dat de gezond heidscommissie niet zou zijn gehoord over deze verordening. Het beroep werd dus verworpen. Waalwijksehe btoouisehoeneufabriek. Naar wij met genoegen vernemen, bestaat er onder de werklieden der Waalwijksehe Stoomschoenenfabriek het ernstige plan een zangvereeniging op te richten. Reeds een 28 tal gaven zich als lid op. Zeer zeker een mooi plan, dat naar iwe gaarne hopen, zal verwezenlijkt wor den. Waalwijksehe Harmonie. Zondagmorgen had de eerste aange kondigde matinée der Waalwijksehe Harmonie plaats, waarbij de zaal zeer •druk was bezet. Het programma bevatte een vijftal inummers, die goed werden uitgevoerd, ija den korten tijd van 't bestaan der vereeniging in aanmerking genomen, zelfs zeer goed. Een ieder die deze matinée bijwoonde heeft zeer zeker genoten en is tot de overtuiging gekomen, dat, zoo de leden met denzelfden ijver en ambitie onder de' bekwame leiding van den onver- moeiden directeur den heer A. Appels, blijven voortgaan, de Waalwijksehe Har monie het ver zal brengen en een sieraad voor onze gemeente zal worden. Mogen de honoraire leden niet alleen ook hun mo- dirccteur om 1. 1. Zondag eene tentoon stelling te houden op de teekenschool van de teekeningen hier door de leerlingen vervaardigd, meer speciaal van de prijs teekeningen in den cursus 1907-1908. Dit zal eenerzijds de ambitie van leer lingen en leeraars verhoogen en ander zijds het publiek een idee geven van hetgeen hier wordt geleeraard, welke groote kosten en moeite de gemeente zich geeft, wat een rijke Inrichting met schat van modellen en hulpmiddelen wij bezitten en welk een moeite de lee raren zich geven in 't belang derjeugd, die het blijkens het hier tentoongestelde reeds zoover heeft gebracht. De tentoonstelling mocht zich dan ook in een zeer druk bezoek verheugen, en met onverdeelde belangstelling werd door vaklui en leeken het werk in de verschilende klassen bekeken en over 't geheel bewonderd. Van de teekeningen der eerstbegin- nenden tot het 2e, 3e en 4e leerjaar in natuur en vakteekenen, de bouwkun dige afdeeling, de schoenmakers-afdee- ling, die helaas nog te weinig leerlingen trekt, alles gaf blijken van willen en werkenen wij zijn er van overtuigd dat deze expositie de belangstelling voor onze teekenschool heeft opgewekt, en juichen het plan toe van de com missie om telken jare eene dergelijke tentoonstelling te houden. St. t'rispijn en CrisplDianus. Zondagmiddag ten 12 uur had op de bovenzaal van den heer C. Pulles te Baardwijk een buitengewone algemeene vergadering plaats van den R. K. Dioc. Leerbewerkers-Arbeidersbond St. Cris- pijn en Crispinianus. Tegenwoordig waren de afdeelingen, 's Bosch, Tilburg, Eindhoven - Gestel, Waalwijk (Leerlooiers,) Oisterwijk, Baard wijk, Kaatsheuvel en Waalwijk-Besoijen. Nadat door den president, den heer C. Herboldt te 's Bosch, de vergadering was geopend met den gebruikelijken groet en den leden een hartelijk welkom was toegeroepen, werden de notulen door den secretaris voorgelezen. Deze werden, na eene kleine aanmer king van de afdeeling 's Bosch, onver anderd goedgekeurd en vastgesteld. Hierna stelt de Voorzitter, nadat hij in enkele woorden het nut en de nood zakelijkheid van de weerstandskas heeft uiteengezet, in behandeling het concept reglement voor de weerstandskas. Nadat het concept in zijn geheel is voorgelezen wordt overgegaan tot arti- kelsgewijze behandeling. Naar aanleiding van art. 1 dat zegt, dat alle leden verplicht zijn bij de weer standskas aan te sluiten, vroeg de af gevaardigde van Baardwijk of ook het lidmaatschap voor een voor eigen reke ning werkenden schoenmaker verplich tend was. Gaarne zou hij zien, dat dit in het reglement werd gewijzigd, daar een voor eigen rekening werkende toch nooit door staking zal worden uitgeslo ten. Na een vruchtbaa# debat werd be sloten, dat zij, die voor eigen rekening werken ook geen Kd meer van de ver eeniging kunnen blijven daar de belan gen van dezen, met die van de loon- trekkonden te veel uiteenloopen. De weerstandskas dient, om de led«5 te steunen bjj werkcLoihfld, ortsiaan door onrechtmatige uitsluiting ot ge oorloofde werkstaking. De afdeeling 's Bosch is van meening dat reiskosten moeten worden vergoed aan hen die elders werk moeten gaan zoeken, ook als gevolg van uitsluiting. De afdeeling Oisterwijk stelt voor om hier nog aan toe te voegen dat ook aan hen die tengevolge van brand of fail lissement werkeloos zijn geworden, eene uitkeering te verleenen. De afdeeling Waalwijk (Looiers) is het met de afdeeling 's Bosch eens om reis kosten te verleenen aan hen die werk moeten gaan zoeken, doch zou dan in het reglement de bepaling willen zien vastgelegd dat het Bestuur daarover kan beslissen, 't Kan voor komen dat iemand naar Amerika wilde gaan om werk te zoeken en dat gaat toch niet aan. De Voorzitter was het met de afdee ling 's Bosch en de bijgevoegde bepa ling van de afdeeling Waalwijk eens, der politie verzocht zijn weg te vervolgen, den bal het net inkegelt. Na aftrap van hun financieelen maar moedigd zet'vTv.' wVderöm''fltak op reelen steun bliiven] verleenen. d.w.z. I doJh kwanl tegen het voorstel van Ois- doch doelpunten bleef uit. Eindelijk brengt deaancrekond.nde matinée stomen „itknrrlnrr te verleenen aan de captain een kleine wijziging in den linkschen wing, die dan ook door een mooien voorzet zijne vereeniging gelijk spel deed maken doordat senter-voor trouw de aangekondigde matinée's komen 'j terwijk, om uitkeering te verleenen bijwonen, dat verhoogt de ambitie derjien die door brand of faillissement werkende leden beslist. werkeloos zijn geworden, op, wijl 't hier Tentoonstelling. een weerstandskas is en geen voorzorgs- Een goed idee was het van de tee- kas. In de toekomst ziet hij wel gaarne kenschoolcommissie in overleg met den zoo'n voorzorgskas opgericht, doch om

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1