Nummer 86. Donderdag 31 October 1907. 30* Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. "bekendmaking DE ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen buitenITnI" Uitgever: Frankrijk. Spanje. FEÜILLBTOJW Duitschland. Zuid-Afrika. Japan. Hongarije. Rusland. Griekenland. Turkije. Korea. BINNF.NLA O. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. SftSSiSSUSS XEBE3HB3338SMB9gflEnBË!SSfl69H£ &£&ÜjBÊ Waalwijksciie en Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maandeu f0.~5. Fran<o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stuk keugelden enz., franco tc zenden Uitgever. den Advkrtbntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Ümaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speci?le zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester «n Wethouder» van Waalwijk maken bekend, dat op Vrijdag 29 November 1907, de verkieaing «al pUaU hebben van 2 leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier wegens periodieke aftreding. üe stembriefje» kunnen op dien dag worden ingeleverd des voormiddags van 9 tot 12 uur, in de Ramdraal van het gemeentehuis, alwaar het stembureau zitting zal houden. Waalwijk, 26 October 1907. Burgemeester en Wethouders, De Burgemeester, Til. de SUltMONT de BAS SMEELE. De Secretarie, F. W. VAN LIEMPT. De opperste raad der marine heeft in zijn laatste vergadering het Fransche vlootprogram behandeld dat de minister aan du Kamer zal voorleggen. Het heeft voornamelijk betrekking op schepen die in 1909/1910 op stapel gezet zullen worden. Iu 1909 zal begonnen wordeu met 6 linieschepen van 20.000 tot 21,000 ton, die ook in hun uitrusting het Engelsche linieschip Dread nought zullen overtreffen. De Koning van Spanje is inet zijne ge malin te Parijs. Ze kwamen Donderdag ochtend aan, hartelijk toegejuicht door de, menigte. Zij werden begroet door den president der republiek, Faillières, aan wien zij later een bezoek brachteD, waarbij de militaire eerbewijzen werden gebracht. Aan het diner bracht president Fallières een dronk uit op den koning en verklaarde zich gelukkig te achten, dat de banden van solidariteit en intieme vriendschap tnssehen de twee landen weder nauwer toegehaald zijn hij sprak zijn voldoening uit over de eensgezindheid, die Frankrijk en Spanje ver- eenigt in het beschavingswerk en die bewijst dat er vertrouwen heerscht en wederzijdsche geneigdheid tot ateun. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". (2 Eenige oogenblikken stonden zij alle drie stil, en blikten met ontroering en schrik in dö kamer. Nina was de eerste die het stilzwijgen ver brak. De vrees, die haar had aangegrepen, overwon hare bescheidenheid \oor den graaf en de zorg voor hare meesteres deed haar spreken. O 1 Mylord 1 liep zij uit, iu dit schrik- kelijk huis, kunnen wij niet bleven. Laat ons van hier vertrekken. Liover in het wildste onweder reizen, dan eenen nacht in dit ge vloekt hnis doorbrengen. Dwaasheid zeide de graaf met streng gelaat. Wij zijn hier in volle zekerheid en mogen ons verhengen zulke schuilplaats tegen het booze onweder gevonden te hebben. Maar, miss Constanee zal hier sterven, heer graaf. De lucht van deze kamer beklemt de borst en verstijft de leden. Vrees niets, sprak de graaf daarop; Jozef zal vuur in den haard aansteken, terwijl gij miss Constance verzorgen zult Nina zette zich op het vensterbord neder en de edelman legde het teere lichaam harer meesteres in hare armeu. Terzelfdertijd trad Jozef, die paard en wagen in de vroegere stal lingen van het Heidehof gebracht had, in de kamer. Breng wat hout 1 Jozef, riep hem de graaf en ontsteek vuur in de schonw. Haast u, gij znlt wellicht wat brandstof in dit oude kuis vinden 1 Terwijl hy deze woorden uitsprak, verliet hij de kamer en Jozef volgde hem. Na weinige minuten kwamen zij beiden te rug Jozef met hout en de graaf met de peluw en het kussen van d« koets welke hij bij den De koning bedankte den president en verklaarde, dat de Fransche gevoelens in Spanje weerklank zullen viaden, daarbij voegend, dat ook hij zich verheugde over de nu gelegde banden, die beide landen ver binden. Toen de Spaaneche souvereinen naar Cherbourg vertiokken, derailleerde de trein bij 't arsenaal. De souvereinen kregen een hevigen schok. Men vreesde een aanslag, maar dit toch schijnt niet het geval. Zonder stoornis zijn ze te Londen aangekomen. Zooals men weet had de journalist Harden «enige hooggoplaatsten uit de omgeving des keizers, Mollke, Eulenburg e. a., die de politiek voor een groot deel beheerschten, om hen onschadelijk te maken, beschuldigd van afschuwelijk zedenbederf. Mollke klaagde hem aan en iu is deze zaak breed voerig voor de Berlijnsche rechtbank be handeld. Wij hebben hiervan niets ver meld, deze historie was ons te walgelijk, eenvoudig niet aan een fatsoenlijk publiek te vertellen. Maar alleen deelen we thans mee, dat Harden is vrijgespiokeu en de grooten voor goed onmogelijk ziju ge worden; Moltke, Eulenburg e. d. voor huu leven ergerlijk zijn geschandvlekt. De correspondent van de Daily Mail te Johannesburg meldt dat de schennis van Kruger's graf het werk is geweest van drie officieren te Pretoria in garnizoen, die in gezelschap van twee koorzangsters gegeten en overmatig gedronken hadden. Generaal Hildyard weigert iets msde te deelen, maar de zaak i9 uitgelekt. De po- luie is de grafschenders op het spoor ge komen door een rijtuiglantaarn, die men op het kerkhof vond. Hij bleek afkomstig te zijn van een rijtuigje dat de officieren ge huurd hadden. De drie dronkenmannen zullen voor den krijgsraad gedaagd worden. De militaire bevelhebber moet aan de leiders van de boeren zijn leedwezen over het gebeurde betuigd hebben. millioeu gulden, waarvan de helft door par ticulieren is bijeengebracht. De Compagnie des Wagons lits zal tijdens de tentoonsUlling directe treinen laten loopen langs de Traussiberische Spoorlijn tot aan Charbin en Moekden, die vdrvolgena zullen gedirigeerd worden naar Witsjoc en Fotsan. Van daar zullen de reizigers per stoomschip naar Sjimonoseki worden over gebracht en vervolgens per spoor naar Tokio. Op 1 April 1908 zal te Tokio een inter nationale tentoonstelling worden geopend, waarvoor kosten noch moeiten worden ge spaard. De kosten zijn geraamd op 25 haard op den grend uitspreidde. Dan ging hij tot Nina, nam de roerlooze Constanee uit hare armen en liet ze op de kussens neder. Daarop ontdeed bij zich van zijnen mantel en legde hem over Nina's meesteres. De jonge dame had alles zonder den minsten tegenstand laten geschieden. Nu verborg zij haar gelaat in het kussen en lag rustig en zonder beweging. Jozef had intusschen vuur aangestoken welke in de ouderwetsche schouw seffens goed brandde, maar de muffige ver stikkende geuren, in plaats van te verdwijnen, kwamen door de warmte steeds meer uit. Wanneer het vuur goed aan gang was, ver liet Jozef opnieuw de kamer om nog wat hout bij te brengen. Nina knielde aan de voeten harer meesteres neder terwijl de graaf aan den haard stond en met somberen blik in bet vuur keek. Van tijd tot tijd wierp hij ook een duis teren oogslag op de roerloozo maagd en dan Mikte Nina geheimzinnig en toornig op den graaf, wiens gerimpeld voorhoofd en gesloten lippen getuigden wat gevoel hij in zijne ziel voedde, alhoewel hij uiterlyk zeer rustig scheen te zijn. De storm, ondertusschen, scheen in woede nog toe te nemen bliksem op bliksem vlamde voor de venstersdonderslag op donderslag kraakte het huis daverdo en de wind vloog huilend door de leege ruimten van het oude gebouw, duizendvoudige weergalmen verwek- ksnd, die den angst van dien stormigen nacht nog vermeerderden. Jozef had reeds verscheidene malen een ruimen voorraad hout aangebracht en ging zich nu op een houtblok dicht bij Nina neder zetten. Een gjruimen tyd zwegen beiden, maar eindelijk, als die stilte onverdraaglijk werd, waagde Nina het een gesprek aan te vangen. Jozef, waarom staat dit oud buis leeg? vroeg zij zeer stil, meer uit angst dan uit nieuwsgierigheidAan wien behoort het Heidehof toe Ik weet niet wie de tegenwoordige eige naar is, antwoordde Jozef die hot pijnigend stilzwijgen gaarne onderbroken zag, vroeger behoorde het den heer Dymeck-Dyke, maar de familie der Dyke's is uitgestorven. Sedert langl Een bloedige botsing. Naar Reuter uit Boedapest seint, heeft een blcedigu botsing plaats gehad bij Czer- nova tusschen boeren en gendarmes. De gendarmes gaven vuur waardoor 11 personen werden gedood en twaalf gewond. Over de oorzaak van de bloedige botsing bij het dorp Czernova wordt nader gemeld Een Slowakisch geestelijke had de bevolking opgeruid om te verhinderen, dat een deken uit een naburige plaats de nieuwe kerk zou inwyden. De boeren overvielen daarop den deken en de hem begeleidende gendarmes en dezen antwoordden met geweerschoten. Lit het nabijgelegen Rosenberg zijn twee compagnieën soldaten naar het dorp ge zonden. Een aanslag. Maandagmiddag 4 uur verscheen in de werkkamer *an den staatsraad Maximofski, hoofd van be» staatsbestuur def gevange nissen te St. Petersburg, een onbekende vrouw, die 7 schoten op hem loste, waar door hij doodelijk gewond werd. De daderes werd gevangen genomen. Maximofski overleed twee uur later in het hospitaal. De daderes is ter dood veroordeeld te Wladiwostoch. Gisteren nam een deel der sol daten van het bataljon mineurs, geleid door des nachts aangekomen opruiers en een groep burgerpersonen, in hunne kazerne de aan rotte gezette geweren uit elkander en openden het vuur tegen de kazerne, waarin twee compagnieën van het 10e regiment tirailleurs gelegerd waren Toen de op standelingen tegen de kazerne van het tirailleursregiment oprukten, werd op hen met mitrailleurs geschoten, waarop zij uit elkaar gingen en vervolgens hun wapens afgaven. Van het bataljon mineurs werden 2 officieren, 2 onderofficieren en 1 soldaat van de wsoht gedood van de compagnieën van het regiment tirailleurs sneuielde 1 soldaat. De opstandelingen kregen 2 doo- den en 5 gewondenboveudien werd «r nog een burger, een der opruiers, gedood. Op het Jupiter Olympios-pleiu te Athene heeft een meeting plaats gehad om te protes teeren tegen de handelingen der Bulgaarsche beuden in Macedonië en vooral tegen de verbranding van het dorp Rakowan. Verscheidene duizenden Macedoniërs en uit Bulgarije gevluchte Grieken namen er aan deel. Een motie werd aangenomen, waarbij aangedrongen werd op hulp van de Mogendheden, daar anders de Grieken ver plicht zouden zijn zelf te handelen. Er worden nieuwe wandaden gemeld vau Bulgaarsche benden, die op verscheidene plaatsen 10 Grieken vermoord en 8 Turk- sche soldaten gevangen genomen hebben. Een paar uur ten noordwesten van Uskub, aan den voet van het Karadag-gebergts, is weer een nieuwe moord begaan, die groot opzien wekt. Acht Bulgareu zijn vermoord. De consuls der entente-mogendheden Rusland en Oostenrijk-Hongarije hebben sich naar de plaats de9 onheils begeven en vonden daar in «en boschje acht door ge weerschoten, bajonet- en messteken afschuwe lijk verminkte lijken, die twee aan twee aan elkaar gebonden waren. Men denkt, dat de moord door een Servische bende begaan is. In den laatsten tijd is het met de veiligheid iu het Karadag-gebergte treurig gesteld. In de vorige week zijn daar niet minder dan dertien moorden bedreven. Dat het Japansche bestuur over Korea er nog niet iu is geslaagd om de veiligheid in het land te verzekeren, blijkt weder uiteen mededeeling, die de //Times* uit Tokio 'ontvangt. Tusschen 19 Juli en 15 October zouden er door de opstaudelingen niet minder dan 286 politie-ageuten en post - beambten gedood en gewond zijn, terwijl bovendien nog 44 andere personen het leven verloren of gekwest werden. En het hnis werd verkocht Verkocht eigenlijk niet Luister ik zal u vertellen wat ik er van weet. Sir Dvmock-Dyke was een nietswaardig mensch. Eiken avond kwam hfj hier met eenige eensgezinde gezellen t« zumen en de ruwste van allen was de bezitter van het huis zelf. Het Heidehof is altijd de eigendom der Dyke's geweest maar als sir Dymock het erfde was het reeds lang verpand en daar hij veel geld verteerde en niets bezat, ging hij 's nachts op rooftochten uit, en plunderde de reizigers die het ongeluk hadden daar voorby te trekken. Alhoewel hij altijd een masker droeg is hij toch ontdekt en gevangen geno men geweest. Het gerecht vond hem schuldig en veroordeelde den strooper tot de doodstraf. Maar hij ontkwam; hoe? dat weet niemand; hij kwam hier terug en herbegon zijne euvol- daden, zonder dal men erin gelukte hem weder te vangen. Maar hoe kon hij ontsnappen? vroeg Nina bevend. Wel, men vertelt dat hij met zyn bloed eenen brief schreef waardoor hij zijne ziel aan den duivel verkocht, indien deze hem uit de gevangenis verloste. Hij geraakte er uit en het was onmogelijk hem nog in handen te krijgen. Maar op zeke ren nacht het moet een nacht gelijk deze geweest zijn als hij met zijne drinkgezellen vereenigd was en het twaalf uur sloeg, scheurde de narde plotselings open en sir Dymock ver dween vóór de oogen zijner verstomde kame raden, die van angst deze onheilplaats in allerijl verlieten, en wanneer zij reeds verre van hier gevlucht waren, nog zijn hulpgeroep hoorden, alsof zij er bij waren. Sedert dien zijn zij op het Heidehof nooit meer te zien geweest. Sinds dien dag staat het huis verlaten en me» vertelt dat alle nachten een afzichtelijk spook, de geest van sir Dy mock, daar verschijnt ora, wanneer het mid dernacht slaat, met een scherp noodgegil in een» wolk van vuur te verdrijven! Jozefs stemme was allengskens tot een nauw hoorbaar fluisteren verzwakt en Nina had met. benauwden boezem naar zijn verbaal geluisterd. Wanneer de vertelling geëindigd was, viel alles wederom in de diepste stilte. Celebes. De correspondent van de N. R. Ct. seint De colonnes, die in Banggai en Tobong- hebben geageerd, zijn te Makassar terugge keerd. Alles is daar rustig, de bevolking bevindt zich in de kampongs. Ook uit Mori zijn de berichten bevredigend. De hoofdaanlegger van den bivakaanval in Pare Pare is door de leden van de hadat van Sidedreng uitgeleverd. Nagenoeg alle deelnemers aan de overvalling zijn thans gevaugen. liet Keizerlijk bezoek. Het keizerlijk jacht de //Hohenzollem* met het duitsche Keizerpaar aan boord, wordt den 19den November nik zonsonder gang te IJmuiden verwacht en zal aldaar tot den volgenden ochtend, nabij of in de laven blijven liggen. Het is, verneemt men, de wensch van den Keizer, dat bij zijn aankomst tot het oogenblik waarop de Keizerlijke familie IJmuiden verlaat, ten einde aan boord van het jacht naar Amster dam op te stoomen, het incognito worde geëerbiedigd. Dientengevolge zal de marine geen eerbewijzen, aan een keizerlijk vorst verschuldigd, geven, vóór dat het schip naar Amsterdam vertrekt. De Keizer reist Woensdagavond 20 No vember rechtstreeks van Amsterdam naar Berlijn terug. Drie groote Duitsche oorlogsschepen ko men mee. Ee» zevcntlg-jarlge. Alle bladen, van welke richting ook, ge ven artikelen over den zeveutigjarigen oud- taiuister Dr. A. Kuijper. Om strijd worden zijn groote gaven geprezen. De kranten van rechts danken hem, voor wat hij in het belaDg der christelijke idee voor Nederland heeft gedaande liberale kranten brengen hulde aan zijn gaven als journalist, redenaar, theoloog en staatsman, doch wijzen natuur lijk zijn verdiensten op het gebied der poli tiek af. Uit het leven van dezen man van groote energie, willen wij hier eenige feiten en cijfers laten volgen. Dr. Abr. Kuyper werd den 29n Oct. 188? te Maassluis geboren. Hij verkreeg zijn opleiding in het huis van zijn vader, die predikant was, later aan het gymnasium te Leiden en eindelijk aan de universiteit Beiden zaten met bleek gelaat en kloppend hart elkander aan te staren zij dorsten nau welijks ademhalen. Het scheen hun als verbor gen sich overal spookachtige wezenB, toen een nieuwe bliksemschicht de kamer verlichtte en zij meenden noodkreten te hooren midden iu de windbuion die door de vermolmde venster ramen en door do ledige ruimten van het huis loeiden. Het vuur was bijna uitgegaan, daar niemand eene hand uitstak om het op te wekken. Plotseling sprong Nina op: hare oogen wa ren met ontstelden blik op de tegenoverge stelde zijde der kamer gerichteene doodsche bleekheid kwam op haar gelaat, toen zy haar voorover gebogen met opgeheven hand, als bezwerend naar den hoek der kamer wees. Allen keken in de aangeduide richting. Do kamer was op dit oogenblik in de vol ledigste duisternis gedompeld, maar toch konden de aanwezigen met schrik waarnemen, dat eene gestalte in eenen langen schijnbaar vurige» mantel gehuld, door het donkere vertrek sloop. Den mond der goheimvolle verschijning ontsnapte een doffe kreet, als zij hen, die hier eene schuilplaats zochten, voor bijtrad en hun een grijnzend doodshoofd toonde. Opeens verlichtte een helle bliksemschicht de plaats en een daaropvolgende donderslag trok de reizigers uit hunne verbaasdheid en ver bijstering, waarin zij schenen gedompeld te zijn. Zij beefden en sidderden van angstmaar de gestalte verdween door den muur met een schrikkelijkeu gil die hen uit een diep graf scheen op te Btijgen en in iederen hoek van het huis schrikverwekkend dreunde. Allen stonden als versteend, aan den gi oud genageld en staroogden naar de plaats waar de verschijning verdwenen was. Nina wan kelde een scheepe gil ontvloog hare lippen en zij zonk bewusteloos op den grond neven hare meesteres II. De morgen brak aan, een konde droove morgen die een vervelenden regendag voor spelde. Het weerlichtte niet meer het don deren had opgehouden, de storm was bedaard, maar de wind huilde in het huis en sloeg den regen tegen de oude vensterruiten. De kamer, waarin de reizigers gednrende den storm eene schuilplaats gezocht hadden, zag er nu nog geheimzinniger uit dan te middernacht. De jonge gravin, door den graaf miss Con stance genaamd, lag nog immer schijnbaar levenloos op de kussens waar de graaf haar op neergelaten had. Men kon niet zeggen of zij in bezwijming of in diepen Elaap lag. Nina was na den doórgestanen sohrik in eene zachte rust gevallen. Haar regelmatig ademhalen deed vermoeden dat zij in een diepen slaap verzonken lag. Hare onmacht was zoo groot geweest, dat de vrees en de angst voor het slot, waarin zij zich' bevonden, haar zelfs niet wakker houden konden. Jozef ook zat, met het hoofd tegen de schouwplaat geleund, in hare nabijheid te slapen, van tijd tot tijd verschrikte hij waar. schijnlijk verontrustte de nachtelijke verschij ning hem in eenen benauwden droom on ontnam hem de rust. Tegenover hem zat de graaf, ernstig, koud en rustig gelijk altijd, met den starenden blik p de nog gloeiende assche van den haard. an geheel dien nacht had hij zijne oogen niet gesloten. Hij was zoo ontroerd dat hij geene rust vinden kon. Als dan eindelijk de laatste duisternis door de klaarte van den dag verdrongen was, stond de graaf op en stapte met gebogen hoofd iu de kamer op en neer ca eene wijl bleef hij aan het venster staan en blikte iu de droeve grauwe morgendluebt. Plotselings verhelderde zijn gelaat als hij het middel gevonden had om zich uit de verlegenheid te redden, waarin hij zich bevond. Hij trad naar Jozef die nog sluimerde nam hem bij den schouder, schudde hem eenige malen en riep dan met ruwe stem Sta op, Jozef 1 Jozef sprong verschrikt op en staarde op den man die vóór hem stond- Als hij bij nauwer onderzoek zijnen meester had herkend, verdween zijne ontsteltenis. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1