u en tslu Summer 89. Zondag 10 November 1907. 30® Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. n. jergl DE el. m. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen LANDBOUW. Uitgever: De ingediende Ouder- domsverzekering. FEUILLETON. prijzen, 1 E K L. 3k. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. enke en ei n ei .WIJK rCWj ruids- iruid latten Rozen en dei allei WIJK d elicit ah N« ijfjarij maiti! landat, riendcr t ptott P«r pov 0,55 0,30 0,70 0,45 0,45 0,45 0,38 0,42'j 0,40' 0,89 0,37» 0,351/ 0,34'/ 0,39 0,38 0,60 0,60 0,80 0,40 0,25 0,90 0,85 0,80 0,35 0,25 CO. 3 'ruit et jlikket irkome den et rbij he s. iug de eden d aast bij Wollei Peluw itrassci r 46. Id I 21 leriooü n 4.5(i 311 liteit. 50. s 5 in tie. Bideti eubelet De Echo van het Zuiden, dl Longstraatsck Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maandeu f0."5. Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. A.dvkrtentiën 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën 3inaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Ill (SLOT.) Alvorens met de slotbeschouwing te beginnen, eerst een kleine rectificatie van de eind-opmerking in het tweede artikel. Deze luidde, zooals de lezer iich nog wel zal herinneren, dat de Kamer ernstig in overweging werd ge- gegeven, om het ontwerp in dien geest te amendeeren, dat het niet alleen een ouderdoms-, maar ook een invaliditeits verzekering werd. De bedoeling hiervan is natuurlijk niet, dat de Kamer dit ont werp zou moeten omscheppen in een ouderdoms- en invaliditeitsverzekering dat zou zij door amendeering eenvoudig niet kunnen en bovendien zou de mi nister zich tegen een dergelijke ver- krachtiging van zijn ontwerp met alle geweld verzetten doch de bedoeling hiervan is dezedat de Kamer bij amendement in dit ontwerp eenige arti kelen zou aanlasschen zoo, dat er de invaliditeitsverzekering in beginsel aan verbonden werd. Dat zou èn in de lijn liggen van den minister èn mede in de lijn van de verzekeringswetgeving, gelijk die volgens deskundigen behoort te zijn- En thans nog eenige hoofdlijnen van het ontwerp aangegeven. Wij zeggen eenige hoofdlijnen, want 't gaat niet aan, om dit verbazend ingewikkeld en in zware rechtstaal geschreven ontwerp binnen het bestek van een couranten artikel geheel te omlijnen. In ons vorig artikel merkten wij reeds op, dat verzekering verplichtend is ge steld. Bij dit ontwerp kan men met volle recht spreken van een verzekeringsdwang want, zoo de werkman niet de verzeke ring sluit en de daaruitvoortvloeiende verplichtingen niet nakomt, staat de strafrechter gereed, hem te straffen. De strafrechter zal bij de toepassing van dit wetsontwerp dan ook een belangrijke rol spelen. Niet minder dan 26 artikelen (van art. 277 tot en met art. 303) be vatten nl. strafbepalingen. De verplichte verzekering is dan ook 't meest karakterstieke verschil, dat dit ontwerp met eene particuliere verzekering heeft. De twee andare punten van verschil met een particuliere verzekering zijn ook wel van overwegenden aard, maar toch niet zóó teekenend. Immers bij eene rz/yèjverzekering spreekt het van zelf, dat het Rijk de betaling der rente waarborgt. En uit deze verplichting spruit weer voort 't tweede bedoelde verschil, n.l. dat de staat gedurende de eerste 75 jaar elk jaar zes millioen vierhonderdduizend gulden zal betalen om mogelijk te maken dat de verzeke ring direct zooveel mogelijk ingaat, zonder dat de betaalde premiën de som geld nog kunnen hebben opgeleverd, die de uit te betalen rente noodig hebben, terwijl de staat later, als de premies de renten zullen opbrengen, per jaar zal betalen f550000, zijnde de kosten van administratie. In ons tweede artikel wezen wij er reeds op, dat dit naar onze bescheiden inzichten geen 75 jaar zal behoeven te duren. Dit ontwerp zal dus als wet scheppen een verzekeringsdwang voor alle werk zaamheden ('t zij hand- 't zij hoofdwerk man) uitgezonderd - wij noemden reeds eenige categoriën 1 vreemdelingen, die hier werken 2 den man, die rijks- provinciaal gemeentepensioen en dergl. kan krijgen; 3 den werkman, die zelf of wiens vrouw tenminste f 200 per jaar inkomen uit vermogen heeft 4 den werkman, die eerst na zijn 35e jafer verzekeringsplichtig wordt (de wet jepaalt, dat men bij toetreding tot de verzekering niet ouder mag zijn dan 35 jaar en nu kon 't gebeuren, dat iemand na zijn 35 jaar door b.v. ontslag uit zijn betrekking minder gaat verdienen dan f 1000 per jaar en dan is hij ver zekeringsplichtig, maar dan heeft hij den eeftijdsgrens overschreden en kan zich dus niet meer verzekeren, vandaar deze uitzondering) 5 den werkman, die invalide is, wanneer hij verzekeringsplichtig zou Tm „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". ii. 5) Hij verzonk opnieuw in gedachte, terwijl hij door den mistigen morgen reed. Drie uren nadat hij het Heidehof verlaten had bleef zijn paard voor het kasteel van Wallhorst staan. Hij sprong uit den zadel, gaf de tengels aan eenen dienstknecht en wendde zijne schreden langzaam door de gan gen van het oude slot. Het kasteel WallhorBt was grootsch van bouw, met balkonB en spitsche torens versierd terwijl groote gothische vensters diep in de muren drongen en van binnen een flauw dag licht lieten dringen. Diepe stilte omgaf het graaflijk slot. De graaf steeg de trappen van den hoofdingang op, trad in eene voorzaal en dan in eene kamer. Deze was groot en prachtig gemeubeld kostbare met bloemen doorvlochten tapyten, meesterschilderijen, en standbeelden, die de wanden versierden, duidden den ïijk- dom des bezitters aan, den goeden smaak en den kunstzin der bewoners. Op het oogenbik dat hij de kamer binnen trad werd zijn oog door een nog schooneren aanblik geboeid dan door dien welke al die schatten hem aanboden. In eenen leunstoel zat de meesteres van het huis. Het weifelend zonnelicht, dat door de damaBtgordijnen een rooden schijn in de kamer wierp, hulde de gestalte in eenen betooverenden schijn. De ravenzwarte haren waren in dikke vlechten om het schoon gevormd hoold gelegd, en deden het reine doorzichtig gelaat, waarop eene llchtroode kleur gegoten was, wonder wel uitkomen. Hare groote zwarte oogen waren op het tapijt gericht en werden door lange wim pers overschaduwd. De sierlijke blanke handen rustten gevouwen op baren schoot en in die houding maakte de dame eenen indruk, als worden en 6 den werkman, die reeds de ouder domsrente trekt er kan ook ontheffing van den ver zekeringsplicht plaats hebben, b v. voor ïen, die pensioen of rente of ingevallen rente trekken- Ook kunnen personen die, ondanks meer dan f 1000 gaan ver dienen toch verzekeringsplichtig blijven, als ze verzekerd waren verklaren, dat ze verzekering als vervallen beschouwen. Zij zijn echter dan de gestorte premies cwijt. Nu zijn er echter nog enkele weinige gevallen van vrijwillige verzekering. Zoo voor den kleinen ondernemer, die den leeftijd van 22 jaren nog niet bereikt heeft en wiens inkomen niet meer dan f1000 per jaar bedraagt. Deze kan dan zich zeiven en zijn weduwe verzekeren. Ook de verzekerde, die ontheven is van zijn verzekeringsplicht (dus hij, die meer dan f 1000 verdient) of de blijvend-invalide verklaarde. De premie, die', zooals we reeds op merkten, in den regel door den werk gever moet betaald worden, wordt voldaan door het plakken van rentezegels op de rentekaart. Uit die betaalde premies wordt nu de ouderdomsrente berekend en wel zoo, dat de rente bestaat uit een grondslag en een verhooging. De grondslag is het bedrag dat wordt gevonden als men het 345 voud van het gezamenlijk bedrag der betaalde premiën deels door het aantal weken, dat de verzekering ge duurd heeft. De verhooging bedraagt 15 ten honderd van het totaal bedrag der betaalde premiën. Heeft deze b. v. 1 minimum aantal weken geduurd, d. i. 1248 en bedioeg de premie 32 c, dan is er in die 1248 weken aan premiën betaald 1248 X 32 c. f 399,36. Dit moet nu 345 maal genomen worden, zoodat men dan krijgt f 137779,20. Dit gedeeld door f1248 geeft f 110. Hierbij komt dan nog 15 ten honderd van 't totaalbedrag der betaalde premiën, wat ongeveer f60 bedraagt, zoodat voor dit geval de ouderdomsrente zal zijn f 110 X f60 f170 per jaar of bijna f3,50 per week- Ziedaar in 't kort de berekening. Zooals reeds opgemerkt is, geven de door of voor den man betaalde premiën ook aan de weduwe recht op weduwen rente. De weduwenrente bedraagt f 114 per jaar en dit kan eventueel komen bij de rente, die de vrouw wegens eigen premiebetaling heeft- Is b. v. de vrouw fabriekarbeidster en daardoor verzekeringsplichtig, dan trekt zij op 65-jarigen leeftijd niet alleen haar eigen ouderdomsrente, waarop ze recht heeft, maar ook, indien'haar verzekerde man overleden is, haar weduwenrente. Ook kan 't plaats hebben, dat en man en vrouw beiden de ouderdomsrente ge nieten op 65-jarigen leeftijd Veronder stel, dat deze voor ieder f 260 is, dan krijgt dat echtpaar per jaar uitbetaald 2 X f260 f 520 of ruim f 10 in de week. Was echter cde man boven de 60, toen hij met zijn vrouw trouwde of zijn ze van tafel en bed gescheiden, dan geniet de weduwe geen weduwenrente. Dit ontwerp van Ouderdomswet zooals het officieël heet, heeft een ge heel centraliseerend karakter. Immers, de uitvoering van de in deze wet ge regelde verzekering is opgedragen aan een te 's-Gravenhage gevestigde Rijks instelling >Ouderdom«rentebank» ge naamd, waarnaast geen particuliere maatschappijen kunnen optreden. W el is ook aan de districtskassen, bedoeld in de Ziekteverzekeringswet 1907, de uitvoering van deze wet opgedragen, doch deze zijn ook centraliseerende lichamen. De kantoren der posterijen zijn tevens de kantoren der Ouderdomsrentebank. Deze beslist in kwestieuze gevallen in vele gevallen bestaat van die beslissing beroep op de raden van beroep en in hoogste ressort op den centralen raad van beroep. En ziedaar dan, in de groote hoofd lijnen aangegeven de bepalingen in dit ontwerp. Natuurlijk zal het in eenen grooten socialen nood voorzien, en hopen wij, indien alle aan te wenden pogingen voor een gelijktijdige invaliditeitsverzekering schipbreuk lijden, van ganscher harte, dat dit ontwerp in het Staatsblad ver schijnt. Wij behooren niet tot hen, die omdat ze niet het heele ei kunnen krijgen, ook het halve niet willen, 't Is in elk geval een stap in de goede richting, een sociale verbetering. Ten slotte: Wij hebben om niet de aandacht van de hoofdzaak af te leiden, critiek op de groote details achterwege gelaten. Trouwens, het hoofdgebrek «'t ontbreken der invaliditeitsverzekering» releveerden we reeds. Het blijve dus voorloopig bij deze beschouwingen, later zal er wellicht nog gelegenheid genoeg zijn. op deze belangrijke materie terug te komen- ML'JU Van Hei tot Wei. In ons vorig artikel deelden we mee, hoevele lage heidevelden tegenwoordig zonder diepe grondbewerking en daardoor met be trekkelijk geringe kosten ontgonnen kannen worden, n.l. zoodanige heidestukken, die vrij vlak zijn, geen wilde flora vertoonen en in den ondergrond geen harde banken bezitten. Heideontginning op voordeelige wijze wordt door velen nog onmogelijk geacht, omdat men nog steeds denkt aan de vroegere mis lukkingen, ot aan de latere vrij wel ge slaagde, maar verre van goedkoope ontgin ningen. Proefnemingen der laatste jaren deden zien, dat sommige velden, waar een behoor lijke laagheidehumus wordt aangetroffen en de plantengroei (plekjes gras met gagel, distels en zonnedauw) wijst op een vocht- ïoudenden, vermoedelijk leemach'tigen bodem, bizonder geschikt zijn voor ontginning uiet alleen, maar dat deze oek zonder diep los maken van den grond met succes in goed grasland kunnen worden herschapen. Een mooi voorbeeld hiervan en een illus- treering van ons vorig artikel is onze eigen erwaring hier omtrent in dit jaar. We legden voor rekening van het Kali- jyndikaat (Landboawkundig Bureau, Utrecht) een heide-proefveld aan, groot een halven bunder. Waar veel heide stond, werd deze ver wijderddaarna werd de grond met een vleugelegge goed geëgd en vervolgens droog gelegd. Het zand uit de greppels werd over het terrein gebracht en vormde het kiembed voor de gras- en klaverzaden. Na een bemesting met 1000 K.G. kalk, 1000 K.G. slakkenmeel en 1200 K.G. kaï niet volgde een inzaaiing met een daarvoor uitgekozen gras- en klaverzaadmengsel, waar in de klaversoorten een belangrijke plaat» innemen. In 't voorjaar werd nog 200 K.G. woog op haar hart een zware kommer. Haar onvergelijkelijk schoon gelaat was koel en zonder uitdrukking j men zou gezegd hebben dat nooit een glimlach op hare lippen had ]fu juist om deze gevoelloosheid, dezelfde eentoonigheid harer trekken, de onverschil ligheid aan alles wat rond haar was, werd zij door hare omgeving van harteloosheid beschul digd. Diekennismet haar maakte was weldra van hetzelfde gevoel en toch menigmaal, wanneer zij zich ongezien meende, en dan ien and haar doordringend aanzag en dieper in hare betooverende oogen schouwde, kou men bemerken dat in haar wezen nauw merkbare teekenen, zekere sporen van innige smarten lagen, die men bij zulke schoonheid en bij eene dame gelijk gravin Grensville was, riet verwachtte. Maar dit kon eene dwaling zijn Zeker was het, dat sedert de zes jaren dat zij graviu van Wallhorst werd geen schijn van geluk in hare oogen had geblonken. Maar de schoone vrouw was nooit anders geweest, en allen die ze kenden, zeiden, dat niemand ooit eenige vreugde in haar had be merkt. Bestendig hield zij de oogen ten gron de gericht en wellicht deed zij dat om zich aan het navorschend oog der wereld te ont trekken. Wellicht had eertijds het vuur der liefde in haar geblaakt eu nog gloeiden eenige vonken in de assche, welke zij, koBt wat kost, voor de wereld wilde verbergen. Geen trek verried wat haar hart bezig hield. Tol eerbied naderde de graaf tot zijne schoone gemalin, boog zich neder en drukte eenen zoen op haar voorhoofd. Zij richtte het hoofd op, maar geen schijn van vreugde bij zijn verschij nen verlichtte haar gelaat. Zij legde hare hand in de zijne en sprak met diepe, welluidende stem Welkom, mylord wel te huis gekomen Zij trok hare hand terug en scheen zich niet verder om zijne aanwezigheid te bekommeren. In haar mijmeren verloren, zat zij weer roer loos op den grond te staren. Eene wijl stond de graaf naast haar en schouwde met teeder- heid in het schoon aangezicht zijner echtge- noote maar het scheen als bezielde hem de begeerte eindelijk den sluier op te lichten die de gedachten der gravin omhulde. Men kou den gebiedenden meester van den vorigen nacht niet herkennen in den man die daar nu met teedere liefdevolle blikken op het zoete wezen zijner eohtgenoote stond te kijken. De lord en zijne gemalin geleken niet op elkaar. Hij was ruw van wezen, hoog van gestalte en grijzend van haar diepe rimpels op het voor hoofd, welke de ouderdom en de zorgen, en misschien nog meer de wroeging van 't gewe ten er badden in gegrift, deden eerder in hem den vader als den echtgenoot vermoeden. Zij was jong en schoon en zag alles onverschillig aan, alsof zij alles wat haar dierbaar was op aarde, verloren had. Het is waar dat het ie dereen verwonderd had dat zij den graaf had gehuwd, die weduwnaar was en eenen zoon had, ouder dan zij. Niemand had nochtans de vraag durven stellen wat haar tot dat huwelijk had aangezet, maar elkeen zag het aan als een huwelijk waar schoonheid en fortuin elkander bedrogen hadden. Nog stond da graaf zijne gemalin sprakeloos te bewonderen, als de stilte plotseling door het openen der deur en het rasse binnentreden van een meisje gestoord werd. Zij kon twintig jaar oud zijn, bare gestalte was slank en teeder, hara beweging buigzaam en bevallig. Hare gelaatstrekken waren zoo niet schoon, dan toch buitengewoon aantrekkelijk. Ilare fiere houding, haar hoog gewelfd voorhoofd, hare vast opeengeslotene iippen, de ernstige uit drukking harer trekken duidden eene onbuig baren wil en en eene onwrikbare vastheid van besluit aan. Elsie Liddon, zoo was de naam der maagd, bezat een ijzeren karakter, dat men zelden onder vrouwen aantreft. Elsie's moeder was jaar daalde. Elsie was dan nauwelijks vijftien jaar. Daar die weezen zij had eenen broeder van om trent 14 jaar niet rijk waren en geene andere bloedverwanten hadden, die voor hen zorgen zoudin, nam de graaf ze beiden in rijn huis en zoo hadden Elsie en haar broeder Arnold, Wallhorst voor tweede vaderhuis gevonden. Elsie ging bij den graaf en licht eerbiedig buigend, zeide zij kalm Gij zijt vroeger weergekomen dan wij verwachtten, oom. Als ik niet mis ben, was uw plan ten minste acht dagen weg te blijven Dat was ik van zin, antwoordde de graaf rustig maar daar is eene verandering geko men in de zaken van die mij van huis riepen daarom ben ik van plan veranderd. Daar ik nog in de nabijheid van Wallhorst was, hield ik er van terug te komen om te zien of bet onweer van dezen nacht hier geene schade had aangericht. Ik ben gedwongen reeds dezen avond weer te keeren. 't Was een schrikkelijke nacht 1 merkte Elsie op. Het bliksemde en donderde zonder ophouden. Ik heb van gansch den nacht niet geslapen uit vrees dat n een ongeval zou overkomen, want het onweder wsb woedend. Hadde Elsie bij toeval haren oom bekeken terwijl zij sprak, dan zou zij gewis de onge wone bewegingen zijner trekken bespeurd heb ben, want de graaf hoe koel en hard hy óok zijn mocht, was toch niet zoodanig bedorven, dat hü de stem zijns gewetens kon versmach ten, zonder dat zich een duister gevoel van hem meester maakte, dat hij moeilijk onder drukte. Elsie bemerkte toch in zijn gelaat, waarin schuldbewustzijn te lezen stond, niets, maar ging tot het venster en staarde verdrietig in het park, waar de storm de boomen nederboog en de afgewaaide bladeren over de wegen deed huppelen. Regenen, altijd regenen Zal dat onweer nooit ophouden? riep zij ongeduldig. Reeds de gansche week heb ik een bezoek in Buchen- holm willen afleggen en telkens heeft het on weder mij teruggehouden. Nochtans zal ik heden mijn beslnit ten uitvoer brengen, of het regent of niet 1 er iets voorgevallen in Buchenholm, dat gij zoo ongeduldig zijt daar een bezoek te doen vroeg de graaf langwijljg. O 1 neen antwoordde Elsiemaar net is reeds twee weken geleden dat ik miss Con stance gezien heb en zij heelt mij *ek8 n°g geenen bnef geschreven. Dat maakt mij on gerust daarom verlang ik zeer mijne liefste vriendin weder te zien. Maar mylord voegde zij er ras by, wanneer komt lord Percy weder Do graaf die aan den stoel dor gravinne stond en met zijne armen op delenning rustte, verschrok zichtbaar bij het uitspreken van den naam van zijnen zoon, Ieder woord van het meisje herinnerde hem opi zeldzame wij ze aan den vorigen avond, aan zijne pas uitge voerde euveldaad. Wie weet, antwoordde hy onwillig bin nen eenige dagen, denk ik. Juist het uur aan te duiden van zijn komen en gaan, dat kan ik nietwant Percy doet wat hy wil. Hy 11 zijn eigen meeBter. Elsie zag haren oom verrast, met verwon derde oogen aan. Wat gaf er aanleiding om zco eensklaps heftig te spreken De graaf zocht de navorschende blikken van het meisje te ontgaan. Hij wendde zich om en de ka mer verlaten was zijn plan, toen juist de lakei binnentrad en hem verschillende brieven ter hand stelde, die zooeven waren aangekomen. Is er geen brief voor mij bij vroeg Elsie. Neen, was het korte antwoord van den hoe bits, antwoordde de maagd, naar bet venster gaande en den nedernlassen- den regen aanstarende. Constance kon ten minste eenige regelen schrijven..,. Het is waar lijk niot schoon van harentwege xoo eene vrien din te vergeten. Maur... ik heb ongelyk de eene of andere omstandigheid kan haar belet hebben te schrijven... maar zij kon dan ten miBste eene dienstmaagd met de boodschap belasten mij het te laten weten, t Is waarlijk wonder. Laat het weder zijn hoe het wil, dezen namiddag zal ik naar Buchenholm gaan en zelve zian wat de oorzaak van ëat raad- 8eAl8tlzij8tvan'^Constance gewaagde, blonken 's graven oogen en hadde Elsie zyue bl.kken kunnen zien die hij afgewend hield, terwyl zij hem den rug toekeerde en halfluid «P™*» dan zou zij verschrokken zyn by de wilde en hatelijke uitdrukking van zyn gelaat. Zoo ontsnapte haar die beweging, die aandoening die zich in zijn aangezicht openbaarde en wvlke hii slechts met veel geweld beheerschen kon. Het was alsof Elsie, met opzet, door dit ge- sprek hem al het gebeurde van verleden nacht wilde herinneren. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1