Nummer 89 Zondag 10 November 1907. 30 Jaargang 1. Tweede Blad. Gemeenteiaadsveigadering. j 1 1 I I 1 si II Uitvoeringen. BUITEN LAND. Frankrijk. Rusland. Reclame. Engeland Australië. B1NNF.NLA 4 ll lil i I Echo het Zuiden. Zondag middag ten 12 uur zal door de Liedertafel -Oefening en V rmaak* in de Zaal Musis Sac.um worden uitgevoerd Programma ad libitum. Het Zuiden van Frankrijk wordt opnieuw door overstroom ingen geteisterd. Béziers staat onder waterean aantal menschen ziin door de brandeer en militairen gered. Vele huizen zijn inges'ort en waarschijnlijk liggen er tal van mensjhen onder do puinhöopeu. Het blijft maar aldoor regenen en de zee staat boog. In enkele plaatsen stroomt het water de winkels binnen. In Agde zijn po gingen om acht menschen te redden, dia zich op een schuit bevonden, mislukt. In het gisteren aan de Kamerleden uitgedeelde geelboek over Marokko wordt (nadat geconstateerd is, dat Engeland en Rusland de Fransche actie steunden, Italië en Oostenrijk haaf sympathiek gezind waren, terwijl telkens met goed resultaat een be roep op de medewerking van Spanje werd gedaan), er aan herinnerd, dat Duitschlaud in Marokko eerst een bijzondere politiek scheen te volgen, maar dat de daarop inge leide besprekingen op bevredigende wijze hebben gevoerd tot een zuiveren terugkeer tot de beginselen van Algeciras. Duitschland erkende de wettelijkheid van het Fransche optreden als gevolmachtigde van Europa en nam laatst de Frausch voor-tellen tot het tegengaan van den wapensmokkel aan. Gelijk te verwachten was, is het Marok- ko-debat in de Kamer tot Dinsdag uitge steld, teneinde den leden eerst gelegenheid te geven het lijvige geelboek door te werken. Het geding tegen den adjuuot-minister Goerko, die schromelijk geknoeid had met een firma, die graan zou leveren voor de hongerende boeren, is afgeloopen. H i Hoogste Gerechtshof besliste, dat Goerko aau den staat een verlies van meer dau een half millioen roebel heeft berokkend en ver oordeeld® hem derhalvo tot ontzetting uit zijn ambt en tot verlies van de bevoegdheid om in de drie eestkomende jaren een open baar ambt te bekleedeu. te Melbourne schrijft io zijn blad over he- hela-g, dat Australië in een sterke vloot heeft. Dat is o. a. omdvt de Australië'? Aziaten uit hun land willen houden en lieu dvt, n»ar zij vast gelooven, vroeg o! 1 mi met Japan in botsing zal brengen. Bovendien streeft Australië, vooral nu het grooteudeels in het pemeenebest v*r- eenigd is, zoowel in het bc'ang van zijn verdediging als v»n zijn handel, naar hei gezag over de Westelijke Stille Zuidzee. Wel hebben Frankrijk, Duitsobland en Ne derland alle daar belangen, maar die zijn meest academisch van a:rd. Australië is daar in de handelswereld bet grooste aan- trekkingspuntzijn macht moet in Nieuw- Caledouië of DuitschaofNeded indsch Nieuw- Cuinea overheerscheu. Zoodra het gemeene- besl ziju huiselijke aangelegenheden op orde heeft gebracht, zA dc aard geslagen worden aan de uitbreiding van zijn handel in de Stille Zuidzee, in wat de Australiërs hun sfeer van invloed achten. Het verblijdend resultaat van de bemoei- iugen van minister Lloyd George van de Board of Trade in het geschil tusicheu de vakvereeniging van spoorwegpersoneel en de spoorwegmaatschappijen, is, dat voor beide partijen bevredigende oplossing gevonden is, loodat de dreigende spoorwegstaking, waartoe het personeel zich met groote meerderheid bereid had verklaard, indien de maatschap pijen de vereeuiging van personeel maar niet wilden erkennen, ie afgewend. Lang durig heelt de miuister gisteren geconfereerd, eerst met de vertegenwoordigers der maat schappijen, daarna met die der spoorwegbe ambten. Beide partijen hebben zich ten slotte bereid verklaard het volgend stelsel van verzoening eD arbitrage te aanvaarden, om de kwesties omtrent loon en arbeidstijd tot oplossing te brengen. Het personeel bij iedere maatschappij zal in atdeelingen worden verdeelddie afdeeliogen kiezen vertegen woordigers in een door de maatschappijen voor die afdeelingen op te richten raad. Elke raad zal slechts die kwestie bespreken, die de eigen afdeeling betreffen. Verder is bepaald, op welke wijze men toi overeen stemming zal komen voor het geval die raden geen effect sorteeren. Kon greote paarden—tentoonstelling De directeuren van de Internationale paarden-teiitoonstelling hebben besloten van 18 tot 27 Juni 19Ü8 in Olympia v. Londen een groote tentoonstelling te houden. Aan de voorbereidingen wordt een som van 30,000 p. st. besteed. Een deputatie gaat naar New-York, om de Amerikaansche en Canadeesche exposanten op de New-Yorksche paardententoonatelling, voor de Londensche Horse Show te interes- searpu. Er zijn 150 klassen. Een bedrag van 10,000 p. st. wordt aan prijzen uitgeloofd. De Fransche, Spaansche, Hollandsche en Belgische paardeufokkers hebben elk een wi8ielbeker aangeboden, als blijk hunner belangstelling. Ken sterke vleot voor Australië. De correspondent van de Daily Telegraph De dnnkbaarheid run een Inwoner van Zalt—Bommel. Uit dankbaarheid voor de verkregen wel daden met den wenscli dat velen nut mo gen trekken van zijne ondervinding, mach tigt ons een inwoner van Zalt-Bommel zijne verklaring te publiceeren. De heer O. v. Osch, wonende Kerkstraat B 240 to Zalt-Bommel, meldt ons: Vanaf het oogeublik d.t ile met Foster's Rugpijn Nierenpillen begonnen ben, is het mij nr.'gen gelukken een groote verlichting to bekomen in een uierziekte, waarvan ik reeds sedert drie jaren het slachtoffer geweest ben. Ik had roortduiend een hevige pijn in den rug en in de lendenen en in de liezen de urine bevatte veel beziukscl en was steeds troebel, de loozing geschiedde pijulijk en branderig. Wat ik hier ook voor gedaan had, mijn ziekte werd steeds erger in plaats van min der, ik had ook veel last van duizelingen en schemeringen voor de oogen. Vanwege de hevige pijn die zich van het benedenge deelte van den rug tot in de schouderbladen uitstrekte, was het mij menigmaal onmoge lijk naar mijn werk te gaan en dit maakte mij zeer mismoedig. Ten slotte vestigde ineu mijn aandacht op Uw heiliime pillen en ik beu zeer tevreden, dat ik L" kan mel den dat twee dooien mij veel verlichting geschouken hebben. Om echter zeker te zijn van een algeheele genezing zal ik nog eenigen tijd met de behandeling doorgaan. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Indien gij op de een of andere wijze lijdt aan de nieren loopt gij gevaar eene ont steking aan de nieren te bekome», steenen in de blaas, waterzucht, suikerziekte enz. want aangetaste nieren genezen nooit van zelf; iudien men ze verwaarloost en zonder hulp laat, is het einde noodlottig. Verzeker U dat men U de echte-Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer Van Osch gehad heeft Wij waarschu wen tegen namaak en maken koopers er op atteut, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie-Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt 'franoo na ontvangst van postwissel kf 1,75 één voor of f10voor zes donzen. De iels va» Keizer Wilhelm. Z. M» de Duitsche Keizer, die te Vlis- singen een strict incognito wenscht te bewaren, zal heden bij zijn aankomst aldaar niet door den Duitschen gezant worden begroet. Wel begeeft de gezant von Schlözer zich hedenochtend naar Vlissingen, uit sluitend ten einde na aankomst des Keizers in den namiddag door Z. M. in bizonder gehoor te worden ontvangen. De gezant neemt voor eenige uren intrek in het hotel Zeeland en keert nog denzelfden avond naar den Haag terug. Als datum voor het uitgestelde Kei- zerbezoek aan Amsterdam wordt thans genoemd 10 of 11 December entevens verneemt men, dat, hoewel na de af zegging van de komst op 20 November, de voorbereidende maatregelen voor de ontvangst zijn geschorst, het eenmaal vastgesteld programma onveranderd blijft voor het latere bezoek. Uit Berlijn wordt aan de Köln. Ztg. gemeld De Amsterdamsche correspondent van de Temps doet moeite, om voor het uitstel van de reis des Keizers naar Nederland naar redenen te zoeken die enkel van zijne slechte verbeeldingskracht getuigen. Voor het besluit van den Keizer heeft alleen inachtneming van den raad zijner dokters den doorslag gegeven. Toen de dokters hem verklaarden dat hij de reis naar Engeland wel kon volbren gen, maar zich daarna, na afdoening van het vermoeiende Engelsche reisprogram eenige rust zou moeten gunnen, nam hij het besluit, dat in Engeland zoo dank baar ontvangen is, om een paar weken op het door het klimaat begunstigde eiland Wight verblijf te houden. Hij heeft daarop onmiddelijk Koningin Wilhelmina telegrafisch gevraagd, of hij, met het oog op het noodzakelijke ver blijf tot ontspanning op Wight, zijn be zoek in Nederland ongeveer drie weken kon uitstellen. Deze vraag werd van den Haag uit toestemmend beantwoord. Reeds ter andere plaatse hebben wij er nadruk op gelegd dat het volmaakt onjuist is, van een Duitsche ontstemming tegen het Nederlandsch-Belgische streven naar aaneensluiting te spreken. De po ging, om de wijzigingen in het reisplan van den Keizer zelfs als een uitvloeisel van deze ontstemming uit te legen, verdient eigenlijk slechts een medelijden den glimlach. Faillissement te Utrecht. Door de firma Chr. Oortman en Zoon in effecten te Utrecht, een der oudste financieele instellingen, is faillissement aangevraagd. In het gebouw aan de Oudegracht bij de Jansbrug is alles reeds verzegeld. Het faillissement der firma Chr. Oort man en zoon, één der oudste en gere- nomeerdste finantieele instelling, hier ter stede heeft alom groote ontsteltenis verwekt. Behalve tal van aanzienlijke families en verscheidene boeren uit den omtrek worden er door getroffen. De firma was kassier van het toch al meermalen in geldzorgen verkeerende Utrechtsch Ste delijk Orchest en de Muziekschool der Mij. tot bevordering der Toonkunst. Het passief is nog niet vast te stellen. De familie heeft niet willen of kunnen bij springen. Het passief van de firma Oortman Co. te Utrecht kan, naar de Tel. ver neemt, bij benadering op f 650,000 gesteld worden. Interpellatie. De heer Marchant heeft verlof gekre gen om op een nader te bepalen dag den minister van oorlog een vraag te mogen stellen over het met December onder de wapenen houden, in haar ge heel, van het blijvend gedeelte. De heer Ter Laan die een gelijk var- zoek heeft willen doen, vraagt nu drin gend de interpellatie te houden vóór 1 Dec-, opdat, zoo de Kamer dit wenschte de maatregel van den minister nog on gedaan kan worden gemaakt. Wij achten de laatste bijvoeging zeer terecht. Was de maatregel van den mi nister noodzakelijk geweest, accoord, maar dan had die tijdig genomen moe ten zijn en niet nu de viermaanders reeds thuis en in hunne betrekkingen zijn en de achtmaanders weldra huis waarts keerden en de meeste eene be trekking hadden en zoo de grootste schade lijden, 't Is een ongehoorde maatregel en we hopen dat onze afge vaardigden er toe zullen meewerken dit besluit ongedaan te maken. Peiuture Bogaerts. Gaarne wenschen wij de bijzondere aandacht te vestigen op het werk van de firma H. Bogaerts en Co. speciaal met het oog op de aanstaande fees ten van St. Nicolaas en Kerstmis. Hare artistiek uitgevoerde crayon-portretten, de geschilderde natuurgetrouwe portret ten, op doek zoowel als op echt ivoor geschilderd, zijn zeer geschikt voor ca- deaux bij die gelegenheden. En hoe 't werk is van deze firma de roem in binnen- en buitenland zegt genoeg. Betere aan beveling is o. i. overbodig. DRUNEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Woensdag 6 November des avonds ten 6 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer van Huiten. Te ongeveer 6.15 uur opent de Voor zitter de Vergadering; aanwezig de heeren van Son, Willemse, van Halderen, van Speijk en van Dalafwezig de heeren van der Geldt en Brok De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergaderingdeze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Schrijven van Ged. Staten, houden de mededeeling, dat zij geen goedkeu ring kunnen verleenen aan de geld leening. Het schrijven luidt als volgt Het onderzoek van het besluit tot het aangaan eener geldleening voor ontginning van woeste gronden inge zonden bij brief van 16 October jl. no- 125 heeft aanleiding gegeven tot be denkingen welke zijn vervat in de vol gende nota. In de opgave die voor drie jaar door het gemeentebestuur zijn ingezonden ten behoeve der Nederlandsche Heidemaat schappij in het Tijdschrift dier maat schappij jaargang 1905 le Aflevering zijn opgenomen is vermeld een bedrag van ruim 378 H. A. in cultuur en 15 H. A woeste gronden. De memorie van toelichting bij boven bedoeld besluit en het bedrag der ont- ginningskosten doet twijfel rijzen of alleen deze 1 5 H. A. of een deel daarvan bij het besluit bedoeld zijn of misschien in de vroegere opgaaf eene vergissing is- Opheldering wordt daaromtrent ver zocht, onder mededeeling, dat eerlang eene circulaire te wachten was, de grondslagen van het verleenen van Rijkshulp, bij het ontginnen op eenigszlns uitgebreide schaal door de gemeente behandeld worden. Ofschoon de besteding van het te leenen kapitaal wel er voor pleit, dat de druk der aflossing wel het meest valt op de eerste jaren, kunnen wij, voor eene gemeente als de Uwe vooral, geen genoegen nemen met een 7 jaren uit gestelde aflossing, ook niet om deze rede dat van den aanleg tot wei- of hooi land dadelijk de voordeelen worden genoten met eene kleine aflossing bijv. van 1 100 die dadelijk ingaat zullen wij echter genoegen kunnen nemen. Ons besluit verdagende geven wij U in overweging zoo de belangen der ge meente daardoor niet geschaad worden met Uw antwoord te wachten totdat bovenbedoelde circulaire te uwer kennis is gekomen.» De Voorzitter. De heeren zullen de strekking van het schrijven van Ged. Staten wel hebben begrepen. Ged. Staten kunnen aan de wijze van ailossen hunne goedkeuring niet geven. Ze willen hebben dat wij ineens beginnen af te lossen, al is het dan maar met f 100 per jaar. De heer van Dal. Ja, en dan doe je er 50 jaar langer over. De Voorzitter. Ged. Staten wijzen er op dat de manier van aflossen zoo makkelijker is. Nu dat is wel waar. Verder wijzen Ged. Staten er op, dat het, als de belangen der gemeente er althans niet door worden geschaad, wenschelijk zou zijn hiermede nog eeni ge weken te wachten daar hieromtrent binnenkort een ministerieel schrijven zal komen. Ik heb ook zoo iets gelezen dat gemeenten die woeste gron den willen ontginnen, een renteloos voorschot kunnen krijgen. Of dit voor Drunen nu iets zal zijn, zullen wij af moeten wachten. Geniet men een rente loos voorschot, dan moet alles onder leiding van een opzichter, door het Rijk aan te wijzen, geschieden en ben je voorts geheel afhankelijk aan zoo'n op zichter. Afin, wij kunnen hiermede nog wel wachten. De heer van Dal. Als 't dan maar voor nieuwjaar komt. De Voorzitter. In December kunnen wij nog zien, nietwaar. De heer van Son. Ik heb ook daarom trent iets gelezen. Maar wij kunnen wel afwachten. Aldus wordt besloten. 2 Schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling dat de inspecteur van de volksgezondheid nog een wijziging in de bouwverordening verlangt, n. 1. in art. 33 te bepalen dat fundeering van bui tenmuren minstens 50 c. M. hoog moet zijn en die van binnenmuren minstens 42 c. M. hoog moet zijn. De Voorzittei. Dat zijn nogal geen groote bezwaren. Dat kunnen wij zoo wel aannemen. Wordt aldus besloten. De Voorzitter. Dan heb ik nog een voorstel te doen van B. en W. tot aankoop van het recht van overweg naar de gemeente-eigendommen in de heide nabij de Drie Wielen. De eigenaren van die perceelen, v. d. Lee en De Gouw hebben thans toe stemming gegeven en het komt B. en W. voor dat het nog al schappelijk is, 't Geheele werk zal ons ongeveer f75 of f85 kosten. De heer van Son. Ja, zeg maar f 100 De heer van Dal. Ja, met i 100 komen wij wel klaar. De Voorzitter. Maar dat haalt de gemeente binnen verloop van enkele jaren wel terug uit de meerdere op brengst van die perceelen. De heer van Son. Een perceel brengt al meer op. 't Is voor de menschen een groot gemak en voor de gemeente is 't een voordeel. Een perceel brengt het al wel op. Wor^t besloten tot aankoop over te gaan van het recht van overweg. De Voorzitter. Nu moet er tevens een af- en overschrijving plaats hebben De post onvoorziene uitgaven is nog goed voorzien, daar kunnen wij het wel van afnemen. Wordt aldus besloten. Daar geen der leden iets meer in 't openbaar in 't belang der gemeente heeft te zeggen, sluit de Voorzitter deze openbare vergadering en gaat de raad over in geheim comité. VLIJMBN. (SLOT.) De heer Mommersteeg vraagt nog eenige inlichtingen omtrent de begrooting Gaarne vernam hij wat voor die f 1000 op de begrooting voor de werken uitge trokken, zal worden gedaan. De Voorzitter. Daaromtrent zijn nog geen plannen bij het Dag. Bestuur ge maakt. Burg. en Weth. tullen in over leg met de commissie, daarvoor benoemd nader besprekingen houden. De heer van Stokkum. In verband met mijn voorstel gedaan in de vorige vergadering om de jaarwedden van de wethouders te verhoogen, gevolgd door de bekenning van den Voorzitter dat hij zoo'n voorstel liever uit den boezem van den raad ziet komen, en het oog houdend op de gemaakte plannen dat de lande rijen zullen worden verbeterd, waardoor er voor de wethouders heel wat meer werk zal komen, stel ik voor om de jaarwedden met f50 te verhoogen. Ik hoop dat mijn mede-leden mij hierin zullen steunen. De beide wethouders verlaten hierna de vergadering. De heer Mommersteeg. De heer van Stokkum heeft daar de opmerking ge maakt dat door de verbetering van de landerijen de wethouders nogal werk zullen krijgen. En die grond zal worden verbeterd met het oog om meer rente daarvan te kunnen trekken. M.i. moet men daar voorzichtig mede zijn en ik geef dan ook in overweging om niet te veel onderhanden te nemen, want ik zou anders vreezen dat de gemeente duur werk zou maken. De arbeidsloonen zijn tegenwoordig hoog en in den regel wordt er voor de gemeente nu niet zoo heel hard gewerkt. De dagen zijn ook nooit lang. In den zomer zie ik ze somSj om 6 uur al naar huis toegaan. Dit alles heeft bij mij de vrees doen ontstaan dat wij duur werk zullen maken waarvan we geen rente zullen trekken. Ik ben er wel voor dat het land wordt onder houden en ook verbeterd maar 't is dikwijls voor een particulier al lastig om het met succes te doen, wat zal het dan voor een gemeente zijn. Bovendien, de tijd zal waarschijnlijk niet zoo ver meer af zijn dat er groote werkeloosheid zal komen onder de mandenmakers en dan is de gemeente toch verplicht zou ik zeggen om die menschen werk te ver schaffen. Ik ben jaren lang met ver betering van gronden bezig geweest «n heb de ondervinding opgedaan dat er nu niet zooveel rente uit valt te halen als men zich hier wel voorstelt. Ik zou hierin althans maar niet zoo hard van stapel loopen, dat is mijn opinie. De Voorzitter. Ik heb natuurlijk respect voor uwe jarenlange ondervinding op dit gebied, doch vermeen in deze met u van gevoelen te verschillen. Als voorbeeld wil ik u eens wijzen op de gemeente Drunendie gemeente gaat nu, nadat zij eerst met groot succes kleinere gedeelten land heeft ontgonnen, eene geldleening aan van f5000.tot verbetering der landerijen, onze naburige gemeente Nieuwkuik, die eerst schulden had, bezit op 't oogenblik reeds kapitaal en waarvan van hare landerijen en

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5