Nummer 89 Zondag 10 November 1907. 30 Jaargang Derde Blad. Provinciaal Nieuws. De Pink Pillen Reclame. Igaan- WAALWIJK, 9 Nov. 1907. Kamermuzieksoiréo de .long: Zoo is het dan, voorloopig althans, mogelijk geworden om in Waalwijk een muziekuitvoering te doen plaats hebben, die voor de gemeente onzer inwoning en hare omgeving als een byzonderhcid moet worden aangemerkt en, naar we vertrouwen, ook zal woiden gewaardeerd. Zooals blijkt uit de advertentie in dit nummer zullen de Ileeren A. en K. de Jong uit Amsterdam op Vrijdag avond 29 November a. s. in de achterzaal van het hotel Vcrwicl alhier een uitvoering geven van kamermuziekwerken, die het schoonste belooft hetwelk op dit gebied zich denken laat. De ondergeteekenden hebben het ini tiatief tot dezen avond genomen. Dat dit niet geheel en al zonder be zwaren ging, behoeft geen betoog. Voor eerst toch is het niet gemakkelijk groote kunstenaars naar kleine plaatsen te lok ken en in de tweede plaats moest voor dien avond een concertvleugel uit Amster dam worden ontboden. Aan persoonlijke relatie is het dan ook te danken, dat de beide artisten zich bereid hebben ver klaard in ons midden op te treden. Een rijk programma, vol afwisseling, zal door hen worden uitgevoerd, werken, die tot de schoonste behooren, die de muziekliteratuur voortbracht. Op de uit te voeren werken hopen we, ten gerieve der bezoekers, vóór het concert nog nader terug te komen. Thans een enkel woord ter inleiding der beide concertgevers. De Heer A. de Jong is een, vooral in de provincie Zeeland, hoog aange schreven toonkunstenaar en die te Mid delburg, het terrein zijner werkzaamheid, als muziekleeraar zeer wordtgewaardeerd De Middelb. Crt. van 31 Maart 1904 schrijft naar aanleiding der door hem uitgevoerde vioolsonate van CésarFranck, die ook alhier zal worden voorgedragen >De Heer A de Jong was met de vertolking- dezer belangrijke vioolpartij gelukkig- en wist door de kleurvolle wedergave met zijn spel indruk te maken." Otto Lies zegt er van »een prachtige uitvoering, getuigende »van de technische bekwaamheden van den speler"; de vertolking verdiende >den grootsten lof en het publiek was dan ook gul met zijn applaus." Ook over den pianist Karei de Jong, leerling van Busoni te Berlijn, het een en ander uit voor ons liggende kritieken. Weekbl. v. Muziek 22 April 1905 •De Hr. Karei de Jong uit Berlijn gaf seen hoogst belangrijken klavieravond. >De uitgevoerde werken van Bach, Beet- hoven, Brahms en Liszt werden opeen sinderdaad schitterende wijze vertolkt." Handelsblad 18 April 1906 (over, ook hier uit te voeren werken van Bach): >Wat klonk dat alles monumentaal, sprachtig streng rhytmisch en vol poëzie sen kleur. Hoe wist Karei de Jong ons swarm te maken voor een wijze van •ontleden, die elk deeltje van het geheel sin zijn waarde liet en den stroom van muzikale gedachten geen moment onder sbrak hoe wist hij te boeien en voor >Bach ontzag te wekken. Die Bach-voor- s dracht, in allen eenvoud, had iets aan- sgrijpends. De Jong speelt eenvoudig en srustig aan den Bechstein vleugel zagen swe den klaar logisch denkenden en den scharmeerenden kunstenaar met stijgende •belangstelling bezig". Otto Knaap in de Telegraaf Moest ik de drie grootste Hollandsche pianisten noemen, dan zou ik Dirk sSchafer, Egon Petri en Karei de Jong aanwijzen. En zouden die drie om den eerepalm dingen, voorzeker zou elk •hunner een harden kamp hebben te strijden". We zullen het hierbij laten en den lezer niet vermoeien deze vleiende op somming voort te zetten. Voldoende blijkt uit het bovenstaande dat ons Vrijdag 29 Nov. een groot genot te wachten staat. Thans wekken we het muzieklievend publiek van Waalwijk en omstreken op om zich spoedig van toegangskaarten te voorzien. De zaal biedt slechts ruimte voor 120 toehoorders- Meer kaarten worden niet uitgegeven. Mocht, onverhoopt, blijken, dat de toegangskaarten niet spoedig alle geno men zijn, dan zullen we ons tot onzen spijt genood'aakt zien, het concert niet te laten doorgaan. Daarmede zou dan tevens vervallen de mogelijkheid eener uitvoering dooi het Toonkunst strijkkwartet uit den Haag (dat onlangs zich met zulk succes in het Concertgebouw in den Bosch deed hoo- ren) tegen het eind van het wintersei- soen. Met de Heeren van dit kwartet zijn reeds voorloopige besprekingen ge houden, die de hoop op een uitvoering wettigen. Laat ons, inwoners van Waalwijk en omstreken, dan toonen dat ook wij prijs stellen op voortreffelijk muziekuitvoe ringen I H. W. HANNIVOORT. W. TIMMERMANS. Volkomen zijn wij 't eens met boven genoemde heeren, waar zij Waalwijk een zeldzamen muziekavond voorspellen. Zoo dikwijls lezen we met afgunst de ver slagen van die muzikale genietingen, waarvan alleen bewoners ouzer grootere steden in de gelegenheid zijn te profi- teeren. Door 't initiatief dezer heeren wordt ook ons nu de gelegenheid ge boden van iets extra's op muzikaal gebied te genieten, laat ons dan ook toonen het op prijs te stellen en dat ook thans weer blijke dat Waalwijk niet alleen is 't centrum der Industrie, maar ook het muzikale centrum dezer streek. Deze uitvoering is een begin, dat door veel schoons kan worden gevolgd, alsook van de noodige belangstelling blijkt. RED. Schoenfabriek- Het is een verblijdend verschijnsel dat we tusschen al die jobstijdingen uit de schoenfabricage in de laatste jaren, ook eens een betere klank vernemen. Met genoegen toch deelen we mede, dat de firma H. Hartog te Waalwijk hare schoen fabriek aanmerkelijk zal vergrooten. .Bij de bestaande fabriek wordt ongeveer 125 M2 bijgebouwd. De machine-hal zal eene mooie ruime localiteit worden en vooral is gezorgd voor uitmuntend dag licht, nl. aan drie zijden komt het licht door groote breede ramen binnen, dit achtte de firma verkieselijker dan met noorderlicht te bouwen, omdat zij thans de beschikking krijgt over een kolossalen zolder van ongeveer 100 M*. Woensdag 20 Nov. zal de aanbesteding plaats heb ben in 't hotel Verwiel. Wij hopen dat de Waalwijksche aannemers goed hun best zullen doen, opdat zij dit werk voor den winter kunnen bemachtigen. Van harte hopen wij dat de onder nemingsgeest van de firma H Hartog, die hare zaak in korte jaren zoo zag groeien en bloeien, ook in de toekomst met het beste succes zal worden bekroond. Haar werkkracht is ons daarvoor tevens een waarborg. Verder vernemen we nog dat de N. V. Noordbrabantsche Schoenencom pagnie voorheen L. de Vries alhier, binnenkort zal aanbesteden het bouwen van eene machinale Schoenfabriek op een terrein gelegen in de le Zeine achter 't café van den heer J. Fransen. Betere arbeidsregeling gedurende de wintcr- maundcD in de schoenfabrieken. Naar wij vernemen worden er stappen gedaan om gedurende de wintermaanden een betere arbeidsregeling in de schoen fabrieken te verkrijgen. Zooals men weet mag volgens de Arbeidswet het vrouwelijk personeel niet later dan 7 uur 's avonds werken, doch 's morgens mogen ze al om 6 uur aan vangen. In vele fabrieken wordt dan ook zomer en winter om 6 uur aangevangen. Dat dit echter zijn onaangename zijde heeft, zal wel geen betoog behoeven. In het hartje van den winter zóó vroeg door koude, regen, sneeuw of wind naar de fabriek te moeten, is allesbehalve prettig Is de machinist wat te laat, wat toch ook al eens gebeuren kan, dan is de fabriek nog niet genoegzaam verwarmd en hui verig, nog bibberend van koude, wordt het werk aangevangen, begrijpelijkerwijze niet met de noodige lust. Gepasseerd jaar werd door den heer Van Schijndel dan ook al verandering daarin gebracht en begon men daar om 8 uur, om dan in eens tot 12 uur door te werken. Er zijn wel fabrieken, waar in den winter om 7 uur aangevangen wordt, en «dan van 8%9 uur wordt geschaft, dit is natuurlijk al veel beter dan dat om 6 uur wordt begonnen, doch ook om 7 uur is het in het hartje van den winter nog donker en tamelijk vroeg voor zoovelen die ver van de fabriek wonen en waarvan het dan ook vaak voorkomt, dat als ze zich maar iets ver slapen, ze zonder iets gebruikt te heb ben, op de fabriek komen. Het is daarom toe te juichen, dat het goede voorbeeld van den heer Van Schijndel dit jaar al gevolgd zdl worden door den heer Timmermans-Van Turen- hout en de Naaml- Venn. E. W. Klijberg- Pernot's Stoomschoenfabriek »Hollandia", de heeren Bern. v. d. Heijden en Jos- Groenen en waarschijnlijk nog door an deren. Wordt om 8 uur 's morgens begonnen, dan kan ook met het vrouwelijk perso neel gewerkt worden tot 's avonds 8 uur. Door de arbeidsinspectie werd eerst nog bezwaar gemaakt om ook aan de plak- sters tot 8 uur verlof te geven. Volgens een lezing van heeren Ambtenaren van het Openbaar Ministerie konden alleen stiksters als naaisters beschouwd worden en zouden alleen zij ingevolge Kon. besluit van 9 Dec. 1889, Staatsblad 176, verlof kunnen bekomen om tot 8 uur 's avonds te werken. Naar wij echter vernamen is door den voorzitter van den A. N. B. v. Schoenfabrikanten, den heer Inspecteur v. d- Arbeid te Breda duide lijk uiteengezet, dat scheiding tusschen die twee categorieën niet doenlijk is, omdat zonder de hulp van plaksters de stiksters ook niet kunnen werken. Er bestaat nu gegronde hoop, dat ook aan plaksters verlof zal gegeven worden. V- S. Uitslag Aanbesteding van het bouwen van een kassierskantoor voor de firma W. Timmermans Zonen, Waalwijk. C. Michaël, Vrijhoeven-Capelle, f 16,950,— W- van Oosterhout, Breda, 16,110, H. C. v. d. Meijs, Besoijen, 16,000,- P. Vaessen, Vucht, 15,9.93,— Wed. A. Aarts Zonen, Waalwijk, 15,574, Ant. Treffers. Waalwijk, 15,002, A. Dankers, Heusden, 14,970,— P. van Huiten Jr. Waalwijk 14,960,— J. de Bont, Nieuwkuik, 14,785, Gegund aan den laagsten inschrijver. Voetbal. Niet hetgeen gij eet komt u ten goede, maar hetgeen gij verteert. bevorderen de spijsvertering. BAARDWIJK. De exportslagerij van den heer C. v. Gelder is weer in volle wer king dagelijks ziet men een aantal schapen, goiten alsook een massa langooren in de prachtisch ingerichte slagerij aaD voeren. Wij wenjcheu den ondernemer dit jcar weer veel succes. DRUNEN. Zekere 8ch. een dertigjarig jongmensch, die het vle- sch nogal onder de pekel houdt ondervond jl. Z mdagavond op «en gevoelige wijze dat niet alleen de aarde rond, doch ook op sommige plaatsen hard is Terwijl hij onder den invloed langs de straat slenterden wist hij het een eerzaam fietsrijder zoo lastig fe maken dat deze zijn geduld verliezende eveu van de fiets wipt en a n Sch. een prachtige watjouw toedient waardoor deze meters ver langs de straat tuimelt. A bof er niets gebeurd is lijdt onze fietser zijns weegs aan Sch. als souveuier achter latende ou) te geuren een buil aan het hoofd ongeveer zoo groot als eeu een ganzenei, De parsoon Th K. die in het vorig nummer als verdacht van grootheidswaanzin door da politie m.ar hier getransporteerd is ten laste der gemeente naar het krankzin- nige-gesticht „Voorburg" te Vught overge bracht. Morgen zullen 3 elftallen van »W. V." in het strijdperk treden. Het le elftal zal nl om 2l/s uur op het terrein alhier een competitie wed strijd spelen tegen »Wilhelmina 3". Het zal den W. Vers. nu juist niet zoo ge makkelijk zijn ïWilhelmina" te kloppen. Op verschillende wijzen blijkt, dat >Wil- helmina 3" een niet te versmaden elftal is. Het is echter voor de »W. V." een wedstrijd, die gewonnen moet worden, wil ze tenminste boven aan blijven. Dus, jongens, laat ons morgen nog eens wer ken en ik geloot, wanneer allen bezield zijn, met het idéé, we moeten winnen, succes niet uit zal blijven- Het 2e XI zal een competitie wedstrijd spelen tegen >WilhelminaIV" uit 's Bosch, op het terrein aldaar ons 2e heeft in de competitie nog niet veel succes gehad, doch als het werkt, zooals verleden Zon dag tegen het gecombineerde le elftal, dan durven we wel op een kleine over winning hopen. Verder zal het 3e XI spelen tegen Vlugheid wint" uit Besoijen. Ongeluk. Woensdagavond omstreeks kwart over acht ure, toen de tram van Goirle naar Tilburg ter hoogte van den Rielsche weg was, kwam de conducteur van de H. B. A. Beerens uit de Hasselt te vallen, door dat hij vanuit een salonwagen in een ander rijtuig wilde over loopen waar- tusschen geen verbinding was. Onder den val deed hij nog een poging oth er uit te geraken, doch kwam met zijn rechterbeen op de rail terecht, zoodat de wagen er over heen ging. Ernstig gekneusd werd hij in de naast bijzijnde woning van de Kinderen Schoots binnengebracht, alwaar dokter Moerel de eerste geneeskundige hulp verleende. Per politie-brancard werd hij verder naar het gasthuis vervoerd. Daar hebben Dr. Bloemen en Moerel het been gezet. De toestand van den patient is thans vrij wel en zal het been waarschijnlijk niet behoeven afgezet te worden. Ongeval. Gisterennamiddag had de arbeider v. R. werkzaam op de gasfabriek alhier, het ongeluk, toen hij op de spoorlijn met een kruiwagen reed, door een rijtuig te worden aangereden. Het ongeval ver oorzaakte den man zooveel pijn dat de hulp van dr. van Gils moest worden in geroepen. Terwijl noodzakelijk de schoeiing aan d» sluis in den zeedijk moest vernieuwd wor- dpn had men den grond tot ongeveer 5 me ters diep mouten graven. Toen boven op de stelling zekere J. en P. bezig waren met eeu ketting een zwaar iluk hout te lichten begon een plank te kantelen waardoor P. na heel wat acroba tische toereu in het water terecht kwam en kopje onderging. Dank zijn zwemkunst wist hij zich zelve te redden, zoodat gelukkig dit ongeval zich alleen bepaalde tot een nat pak. Aanstaanden Maandag zal het gilde St. Bitbara in de zaal vau den Heer M. Pulles haar jaarlijkschen teerdag vieren. Na eerst «-en Heilige Mis te hebben bijgewoond zal de dag verier onder vroolijke muziek, een lustige dans en eeu heerlijk glaasje wor den doorgebracht. Wanaeor zooals met het gilde St. Crispijn ook des avonds dansmu ziek wordt gegeven lijdt het geen twijfel of Pulles zal zich over een gezelligen zeer diukken avond kunnen verheugen. Van harte guuoen wij dan St. Barbara een ple zierig teerdag en Palles een appeltje voor den dorst. Antistaanden Woensdag is het ver pachting der gemeente eigendommen waar onder ook een perceel dat vroeger de som van f 23 opgebracht en thans verdeeld is in 8 perceelen- Dit perceel weiland van geen te beste kwaliteit omdat het geen afwatering heeft is door de gemeente begraven an wel zoodanig dat wanneer de pachters er een weinig werk van maken in puik weiland kan herschapen worden omdat overal een laag klei zit hetwelk door de aflossing beter tot haar recht kan komen en haar invloed daarop zal uitoefenen. Men verwacht dan ook vevl animo. Vrijdagmorgen raakte A. v. Herweij- nen, werkzaam in de smederij aan de remise van den stoomtram, met z yu linkerhand tusschen een machine. De pink was geheel opengereten. Ter stond werd hij met een locomotief naar Docter van Setera vervoerd, welke z\jn hand in een verband legde. Donderdagavond had het dóchtertje van P. Loramers, op Hultén het ongeluk van den zolder te vallen waardoor het zijn schouder ontwrichte. Dat het voo- wielrijders erg gevaarlijk is 's avonds onvoorzichtig te wezen met het wijken ondervond een zekere mijnheer uit Waalwijk deze week. Onder aan den stoep in den overlaat bij Drünen kwam deze on voorzichtige niet aardig in aanraking met een anderen wielrijder, welke van Drunen kwam. 't Is echter nog al goed afgeloopen. Alleen is dit niet voor boven be-j doelden, doch ook voor anderen een waar schuwing, vooral op die plaats toch goed uit te kijken. Gisteren is aan het ministerie van wa terstaat te 'sGravenhage aanbesteed: Het onderhoud der werken van de Berg- sche Maas, het Heusdensche kanaal, de af- sluitingswerken bij Andel, den Amer en het benedengedeelte van de Dongé, ged. het jaar i908 begrooting peroe.el 1 1 13.500 per ceel 2 f 22.600 massa f 36.100. Minste inschrijver was de heer M.' Vis sers te Druuen, 1 perc, f12,831 ;2e perc. f 20,470 en mas:-a f83,140. Tevens is de heer M. Vi»sers voor f 110.682 de laagste inschrijver in de gis teren aan 't prov, "bestuur gehouden aanbe steding van het bewerken der aardebean, het maken van kunstwerken en het met keien 1 estraten van den weg vau St Willebrord over Sprundel, Scherpenberg en het Schijf naar de Belgische grens in de riehting van Esschen. Begrooting f 105.000. VLIJMEN 8 Nov. 1907. Aan het her, hrdingson der wijs dat deze week begonnen is wordt deelgenomen door 14 leerlingen. Het onderwijs wordt gegeven door de heeren P. J. Van Hout en II. v. d. Linden. Voor de eerste maal zal a.s. Woens dag bet koningschap onder de leden der kegelclub „Wilhelmina* gevestigd bij den heer M. de Laat verkegeld werden. Daar er door sommige leden al hsel aardige séries geworptn worden verwachten we een span- nenden strijd. VRIJH.-CAPPEL. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat op 13 Nov. aanstaande te Vrijh.-Capelle eene hulptelegraaf- en hulptelefoonkantoor voor het algemeen verkeer zal worden opeu- gesteld. De diensturen zijn geregeld als volgtop werkdagen, 7.30 tot 12.30, 1 80 tot 8, 5.30 tot 7 op Zon- en feestdagen, 7.80 tot 8.30 voorin. (Greenwichtijd). Het hulptelefoonkantoor iz echter op Zon- en feestdagen gesloten. Tijdens afwezigheid, werd dezer dagen tan J. B. bakker te Besoijen, in ons dorp zijn klanten bedienende, de lantaarn van zijn wagen gehaald. Hoewel de politie hier mede is in kennis gesteld, schijnt 't onder zoek nog tot weinig resultaat geleid te hebben. Waar of menschen die te veel aan B-tchus geofferd hebben, behagen in kunnen scheppen bewezen enkele personen die van de markt te Waalwijk kwamen, Donderdag namiddag in het café van G, V. op de Hoogevaart, die n.l. voor de grap om beurten enkele voorwerpen stuk Bloegen en re daarna betaalden. Zeker een goed voorbeeld 1 CAPELLE. Mazelen en kinkhoest hebben ten gevolge, dat de school in de kom 26% der leerlingen mist. De ziekte heeft tot heden geen kwaadaardig karakter. Den 12deu November hopen de ech telieden A. van Dommelen en Ant. Paqui, woonachtig in de Nieuwstraat alhier, hun gouden bruiloft te vipren. Het zal hun zeker niet san. belangstelling ontbreken. Kochten vorige jaren de veehouders alhier, hun vee op de Hollandsche markteD, thans is de aanvoer van Holland naar hier door het heerschende moud en klauwzeer, ten strengste verboden. Zeker ook een scha depost voor de reederij „Thor", die vorige jaren omstreeks dezen tijd handen vol werk had met het vervoer van vee van R'dam naar hier. J. Ockers in de Heistraat alhier, vond gisterenmorgen zijn paard dood in den stal. Zeker eeu zware slag voor den man. Op de Woensdag gehouden jaarmarkt waren aangeroerd 4 stuks vee. Treurig, meer dan treurig, voor' een plaatz, waar'bet overgroote deel det bevolkiüg landbouwfcr ia. De Christelijke zangvereniging da Lofstem te Loonschendijk, tal door gebrek aan werkende ledèn worden óntboaden. RAAMSDONK(Dorp). Men schrijft ons: Dezer dagen stapte de Heer Z. onderwij- alhier met een Gorichemsche commis- sionnair H. Cr. via Waspik naar Gapelle om aldaar' paarden inkoopen te doen voor aijn voorgegeven stalhouderij te Utrecht. Na bij don landbouwer de B. aldaar dem inwendigen mensch goed versterkt te heb ben, werd een vurig ros int den stal ge haald gemonsterd en becritiseerd, waarna de heer Z. na lange onderhandeling en menig bod (wel buiten dien» verwachting) „gbtuk* kreeg en zoodoende kobpéï Word van dit vurig ros voor het minima on'derwijierssalariz van f 500.Het zal ons benieuwen cff de heer Z. na dezen goedeh koop zijn ónder- wijzersbetrekking niet zal laten vareir om geheel en al in den paardenhandel op te DUSSEN, Aan het herhalingsqnderwiji aan de openbare lageie school Wijk B al hier wordt gedurende deze winter door slechts 3 leerlingen deelgenomen. 't Is jammer dat zulks niet meer op prijs gesteld wordt. zer

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 9