Nummer 91 Zondag IT November 1907. 80 Jaargang Tweede Blad. VERGADERING De Pink Pillen Reclame. BUITENLAND. Frankrijk. Rusland. Bulgarije. Amerika. Kngeland der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk op Woensdag ij November 1907 des avonds ten 8 ure. Lijst van te behandelen stukken 1. Behandeling van diverse stukken van huishoudelijken aard der Kamer. 2. Schrijven van den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel met betrekking tot de arbeidswet.(Beantwoord 19 April.) 3. Bericht van de Maatschappij tot Expl. van S-S. op ons schrijven van 14 Fcbr. 1907. (Afwijzende beschikking op ons verzoek om inlegging van een avond- trein.) 4. Idem afwijzende beschikking op verzoek behoud der stopplaats te Baard wijk. 5. Correspondentie met den heer Commissaris der Koningin in N.-Brabant betreffende tabellarisch overzicht der Kamer van Koophandel en Fabrieken. (Beantwoord 6 Mei.) 6. Brief van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel met 1 expl. van het reglement voor de economische bibliotheek van het Departement van Landbouw Nijverheid en Handel voor noemd. Idem No. 2 van genoemd werk be treffende Vakonderwijs in dato 9 Oct. ontvangen. 7. Schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Deventer houden de verzoek om vermindering van vracht tarieven der spoorwegmaatschappijen met verzoek om steun. (Besloten een adres van adhaesie in te dienen aan den Minister van Waterstaat.) 8. Briefwisseling met de Commissie voor de oprichting van eene vakschool te Waalwijk. (Zie correspondentie dd. 18 en 19 Juni en adres aan den minister van Binnenl. Zaken.) 9. Brief van den heer Commissaris der Koningin in Noord-Brabant betreffen de afsluiting gedeelte Kanaal pand, sluis No. 11 der Zuid-Willemsvaart. (Kennis geving.) 10. Brief der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Deventer tot nadere toelichting van haar adres oader No. 7 voornoemd, met bijlage. (Zie besluit sub. nummer 7.) 11. Brief van het Gemeentebestuur alhier met stukken ter inzage betreffende Winterdienstregeling op de Spoorwegen. (Beantwoord 24 Juli 1907.) (Zie hieromtient verder ons adres dd. 9 Aug. 11. aan den Minister van Water staat.) 12- Brief van «Eerste Nederlandsche Koopmansgilde in Duitscbland» te Dus- seldorp. (Verzoek tot toetreding als lid.) 13. Brief van den Minister van Land bouw Nijverheid en Handel met toe zending van een exemplaar No. 1 der verslagen en mededeelingen der Afd. Handel van genoemd Departement, zijnde een 'overzicht van de in Nederland be staande Patroonsvereenigingen. 14 Missive van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Australacia te Melbourne met afdruk van een voor gesteld nieuw tarief van invoerrechten aldaar. (Kennisgeving.) 15. Brief van den heer Commissaris der Koningin in Noord-Brabant met ver zoek om opgaaf van het personeel van het bureau onzer Kamer. (In handen gesteld van het bureau om te dienen van bericht.) 16. Schrijven van het Ministerie van Watei staat houdende benoeming der commissie van advies over spoorweg dienstregelingen voor het tijdvak van 1 Mei 1907 tot 30 April 1908. 17. Bericht van den heer Commis saris der Koningin in Noord-Brabant betreffende stremming scheepvaart op de Zuid-Willemsvaart- (Kennisgeving.) 18. Brief van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel met verzoek om steun omtrent verbetering in den treinenloop van Brussel en Antwerpen met Hamburg en Bremen via Boxtel- We zel waaraan gevolg is gegeven. (Zie ons adres dd. 5 Oct. 1907.) 19. Brief van dankbetuiging van het Bestuur der Kamer van Koophandel te Brussel voornoemd inzake bovenstaande steun door ons verleend. 20. Schrijven van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie betreffende internationale telegraafconferentie in 1908 (Deze aangelegenheid wordt in studie genomen na in {e winnen advies om hierop van antwoord te dienen.) 21. In verband met bovenstaande ontvingen wij een schrijven van de Commissie uit de Kamers van Koop handel en Fabrieken in Nederland te Amsterdam inzake den postdienst enz met de mededeeling, dat zij de Kamers van Koophandel en Fabrieken in ons land, met het oog op bovengenoemde internationale conferentie, binnen een niet te lang tijdsverloop op eene alge- meene vergadering zal uitnoodigen. Besloten verder bericht af te wachten en hierop terug te komen als de Kamer nadere inlichtingen ontvangen heeft. (Zie besluit sub. No. 20.) 22. Brief van den Nationalen Bond voor vreemdelingenverkeer in Nederland met uitnoodiging op eene vergadering dd. 30 October 1907 te houden te Amsterdam. (Zie antwoord dd 24 Oct 1907.) 23. Schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Bergen-op Zoom, behandelende het nadeel, dat de invoer en de circulatie van vreemde munt meer hoofdzakelijk nickel en koperen munten uit het Koninkrijk België teweeg brengen met verzoek om medeeling of men daarvan ook in ons ressort nadeel ondervindt en of het niet wenschelijk zou zijn bij de hooge regeering er op aan te dringen om door Wetswijziging den omloop van die vreemde munten in de grensplaatsen te weren. (Te ant woorden, dat dit bezwaar hier niet be staat en verder onze medewerking toe zeggen.) 24. Schrijven ven de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden, de wenschelijkheid betoogende, dat er bij de Regeering op eenheid van Tijd worde aangedrongen. De Kamer te Leiden vraagt ons oordeel te vernemen of de Kamers van Koophandel en Fabrieken gezamentlijk bij de hooge Regeering zouden aandringen op wettelijke regeling in elk geval op eenheid van tijd. (Gesteld in handen van den Voorzitter om hierop toestemmend te antwoorden.) 25. Brief van de Noord-Brabantsche Duitsche Spoorweg Maatschappij met toezending van eenige exempl. zakdienst- regelingen ten dienste der Kamer en van belangstellenden. 26 Missive vaft"het Gemeentebestuur van Waalwijk met toezending van de Kiezerslijst voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken met verzoek om daarop van advies te dienen. (Beantw. 29 October 1907 met bericht dat onze Kamer noch aan noch opmerkingen op genoemde lijst te maken heeft.) 27. Brief van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Meppel met afdruk van een adres aan den Minister van Waterstaat, betreffende verzoek om verbetering in het nieuwe tarief van bestel- goederen op de S. S. en H. IJ Spoor weg Maatschappij. (Besloten bij gemo tiveerd- adres te steunen.) Verder zijn nog ingekomen eenige verslagen van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland en van Kamers van Koophandel en Handels kamers in het Buitenland zoomede andere gedrukte stukken die voor ken nisgeving werden aangenomen. Het adres der Kamer aan de Hooge Regeering in zake Vakschool luidt als volgt ONDERWERP Vakschool voor het Schoenma kers- en Leer- looiersbedrijf te Waalwijk. Aan Zijne Excellentie den Heer Minister van Bin- nenlandsche TLaken te 's-GRA VENHAGE. Excellentie De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk vernam van ver schillende zijden, dat het voornemen der Regeering, om in Waalwijk eene vak school voor het schoenmakers en looiers bedrijf te stichten, bij sommige gemeenten en instellingen tegenkanting ontmoet en men thans bij autoriteiten het denkbeeld ingang tracht te doen vinden, dat Til burg, hoofdzakelijk om zijn ligging, voor die school de aangewezen plaats zou zijn. Met respect voor ieders meening dienaangaande, blijft onze Kamer vast overtuigd, dat Waalwijk, boven welke andere plaats ook hiervoor in aanmerking dient te komen en wel om verscheidene redenen, waarvan wij de volgende voor Uwe Excellentie een weinig nader wen- schen te ontvouwen. lo. De beteekenis van Waalwijk als middelpunt der lederindustrie, reeds in het verleden. Sinds onheugelijke tijden bloeiden in Waalwijk eeD groot aantal zoolleerlooie rijen, die hun ontstaan vooral danken aan de gunstige gesteldheid van grond soort, stroomend kalkvrij water enz. alle factoren, die gelijk Uwe Excellentie wel bekend zal zijn, bij de lederbereiding een uiterst gewichtigen rol spelen. Aan deze looierijen waren weldra groote schoenmakerijen verbonden, zoo dat reeds sedert eeuwen deze beide takken van fabrieksnijverheid hier elkaar de hand reikten. Werd in andere streken vaak op kunstmatige wijze eene industrie in het leven geroepen, zooals bijv. de textiel industrie te Tilburg en in Twente, de tabaksnijverheid te Eindhoven enz- de lederindustrie ontsproot hier als het ware aan den bodem zélve, zij was het product van bovengenoemde factoren. Van heinde en verre kwamen reeds gezellen naar gegevens hier te gelegener tijd haar voordeel te doen. Ten slotte meent onze Kamer eene eventueele scheiding der beide bedoelde scholen Uwe Excellentie niet sterk ge noeg te kunnen ontraden. Beide inrichtingen toch zijn zoo nauw met elkander verbonden dat eene scheiding derzelve, eene ongerijmdheid zou mogen heeten, daargelaten neg de aanzienlijk meerdere kosten die hiervan het gevolg zouden zijn. Was Wageningen dourdat verscheidene grondsoorten daar elkaar ontmoeten als van natura aangewezen voor de Rijks landbouwschool, evenzeer is Waalwijk de plaats voor de vakschool voor het looiers- en schoenmakersbedrijf wijl deze beide industriën er vlak naast elkander worden uitgeoefend en de studeerende jongelingschap alzoo de meest gewensch- te, slechts enkele schreden van elkaar verwijderde proefvelden aanbiedt, waar de theorie onmiddelijk aan de practijk getoetst kan worden. Dit laatste argument acht de Kamer van zoo overwegenden aard dat verdere beschouwingen omtrent den zekeren achteruitgang der Lederindustrie in onze streek bij aldien de vakschool hier niet zou verrijzen, de zware' doch dan helaas nutteloos door onze gemeente reeds Waalwijk, om zich hier te bekwamen gebrachte financieele offers enz., wel in het leder- of schoenbedrijt. 2o- De huidige beteekenis van Waal wijk op genoemd gebied. In de hooge vlucht welke de meeste takken van nijverheid, zoo door instal latie van machines als door de vor deringen der chemie, in de laatste vijf en twintig jaren namen, bleef ook de lederindustrie len onzent niet achter. Naast de zoolleerlooierijen, hoofdzakelijk nog werkend volgens het oude systeem, schoon ook zij profiteeren van de door het bedrijf reeds gemaakte vorderingen verrezen stoomleerlooierijen. die zelfs in het buitenland bezwaarlijk haar weder gade vinden. Ook de productie van overleder. chroomgelooid kroon- en aluinleder neemt gestadig toe, zoodat Waalwijk thans op schier elk gebied der lederfabricage, gelegenheid tot studie aanbiedt. En de schoenmakerijen Deze hebben hun bedrijf haast tot de perfectie opge voerd. De stoomschoenfabrieken wer kend volgens het Goodyear, Mackay of eenig ander systeem, zijn modellen in haar soort, welker producten, evenals die der gerenommeerde handschoenma kerijen, in steeds toenemënde mate hun weg vinden, zelfs naar verschillende landen in en buiten Europa. De hier voor een drietal jaren ge houden Internationale tentoonstelling van schoenen, leder en aanverwante artikelen, welke ook door de toenmalige ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid, Justitie en Oorlog bezocht eri ten zeerste geroemd werd, leverde voor hen, die het nog niet wisten, op nieuw het overtuigend bewijs, wat de Langstraat in het algemeen en Waalwijk in het bijzonder op dat gebied prestee- ren kan. Van hetgeen de buitenlandsche pers dienaangaande schreef zouden wij Uwe Excellentie de meest vleiende- ge tuigenissen kunnen aanhalen. 3o. De gunstige ligging van Waalwijk. Zoo ééne plaats, dan is Waalwijk, het centrum, ds hoofdplaats der volk rijke Langstraat gemakkelijk te bereiken. Door spoor, trams en stoombooten is het onmiddelijk met de voornaamste centra des lands verbonden. De meening dus, dat Waalwijk hierin bij Tilburg zou achterstaan is van iederen grond ont bloot. De Kamer meent, dat de uiteenzetting dezer drie redenen wel voldoende zal zijn, om Uwe Excellentie te overtuigen van Waalwijks goed recht op het bezit der vakschool. Zij wenscht Uwe Excel lentie hierbij nog te doen opmerken, dat de idee tot stichting eener vakschool alhier reeds van ouden datum is, gesproten uit de sinds lang gevoelde behoefte aan eene dergelijke voor deze streek onmis bare inrichting, welke het alleen nog mogelijk zal maken hierop het gebied der lederindustrie steeds in het voorste gelid en aan de spits te blijven. Ter verwezenlijking van dit doel werd reeds door den Gemeenteraad eene vakschool-commissie benoemd, die door flinke subsidies uit de gemeentekas in staat werd gesteld, dergelijke inrichtingen in ons Vaderland, als daarbuiten te be zoeken, ten einde met de aldaar opge dane ondervinding en de verschafte achterwege kunnen blijven. Met het volste vertrouwen meent daarom onze Kamer Uwe Excellentie Waalwijk te mogen aanbevelen als de gemeente, waar de toekomstige vakschool voor het looiers- en schoenmakersbedrijf het best aan hare bestemming zal be antwoorden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Van af de eerste gift herstellen onze krachten en verbeteren onzen gezondheidstoestand. De zeeofficier Ullmo heeft gisteren middag bekend, dat hij getracht had reeds in Mei de documenten die hij la ter aan het ministerie van marine te koop aanbood, aan Duitschland te verkoopen. Dit was mislukt, omdat Ullmo te veel- eischend was geweest. Hij had 950.000 francs geëischt. De bekentenis moet zeer dramatisch geweest zijn Ullmo ween de en snikte gedurig en biacht ten slotte nog slechts woorden van afschuw over zijn schandaad uit. Men weet, dat deze zeeofficier stuk ken gestolen heeft aan boord van het admiraalschip, en den Minister van Ma rine heeft aangeboden de stukken terug te geven voor een som van f 150.000 francs. Kreeg hij deze niet, dan zou hij de geheimen der fransche Marine aan een vreemde mogendheid te koop aanbieden. Het gaat Briand met z'n nieuwe roofwet niet vlak voor de wind De nieuwe wet wil, naar men weet, alle katholieke fondsen, ingesteld om H Missen te doen lezen, graven te on derhouden enz. doen vervallen aan den Staat, indien er geen erfgenamen zijn in de eerste lijn. De fondsen behooren den kerkbesturen. De verschillende alinea's vanartlzijn de vorige week aangenomen. Besloten is dus al, dat de kerken, de scholen, de seminaries enz. aan de gemeenten zullen vervallen. Maar nu is er gisteren een amende ment op art. 2 ingediend door Mr. La- bori, den verdediger van Dreyfes. Hij behoort tot de linkerzijde, dat is betee- kenend. En hij schijnt steun te hebben in het blok. Zelfs volgens getuigenis van liberale bladen vermochten de argumenten van Minister Briand niets tegen die van Mr Labon, die gemakkelijk aantoonde, dat deze wet het privaatbezit aanrandt. telijker dan de andere, vooral het staats banket op Windsor Castle, waar door de beide monarchen hartelijk werd ge toast, muntte uit. De nieuwe doema is na eene gods dienstoefening plechtig geopend. Men verwacht van deze wel iets, of 't waar zal blijken? Na de opening van de rijksdoema en nadat de ministers en de afgevaardigden hunne plaatsen in de zittingzaal hadden ingenomen, betrad Golubjew het rede naarsgestoelte en hield hij de volgende rede De Keizer vereerde mij met de ge wichtige opdracht den afgevaardigden der derde doema in zijn geëerbiedigden naam een welkomstgroet over te brengen. Hij bidt Gods zegen af over den op handen zijnden arbeid ter herstelling van de orde en rust in het dierbaar vader land, ter bevordering van de welvaart en de ontwikkeling des volks, benevens ter bevestiging der ingestelde staatsre geling en ter versterking van het groote Russische rijk. De rede van Golubjew, welke door ministers en afgevaardigden staande werd aangehoord, werd besloten met den uit roep>Leve de Keizer 1« en met geest driftige hoera's begroet. Hierop had de beëediging der afgevaardigden plaats. Verschillende afgevaardigden voerden 't woord, en spraken in gelijken geest. De vertegenwoordigers der groote mo gendheden hebben de aandacht van de regeering te Sofia gevestigd op den op haar rustenden plicht om een einde te maken aan het barbaarsch optreden der Bulgaarsche bende in Macedonië. Turkije heeft ook een poging gedaan om de mogendheden te bewegen haar invloed op Bulgarije te doen gelden om de gru weldaden der benden te doen ophouden. Aan de gezanten der Porte bij de mo gendheden is n.l. een rondschrijven ge richt, waarin hun wordt opgedragen de Europeesche regeeringen te wijzen op het dreigende gevaar, dat de Mohame- daansche bevolking bloedige weerwraak gaat nemen wegens het haar en haar geloofsgenooten aangedane leed en te vens om bij de kabinetten er op aan te dringen, dat zij de Bulgaarsche regeering zullen bewegen verder haar steun aan de benden te onthouden. De De finanolCele crisis. New. York Herald blijft interes- De Keizer beleeft in Engeland eene geestdriftige ontvangst overal, 't Is een en al verbroedering tusschen deze twee rijken, 't Eene banqet is al schitterender dan het andere, de eene speech al har sante staaltjes vertellen van de geldcrlsls in de Ver. Staten. Wij geven er de meest treffende van De schatkist van den staat Texas heeft zich genoodzaakt gezien de uitbetaling van rekeningen te staken, nadat haar beschikbare kasmiddelen door de groote uitbetalingen welke de vorige week plaats hadden, 50.000 a 100,000 dollar per dag, opgeteerd waren De staat T'exas had 1,524,637 dollar gedeponeerd bij ver schillende bankinstellingen, die thans niet bij machte blijken de benoodigde middelen te verschaffen. Te New-York zou de kans bestaan, dat deze week zes of zeven honderd man werkvolk uit den gemeentedienst ontslagen worden. Voorts noemt dezelfde berichtgever een aantal industrieele ondernemingen, die hun bedrijf moeten staken of een gedeelte van hun personeel moesten ontslaan bij gebrek aan voldoende geld middelen. De fabrieken der Repulic Iron Steel Company te Chicago, waar 1200 man werkten, werden voor onbepaalden tijd gesloten bij gebrek aan kapitaal. De directie van de National Glass Company heeft besloten ditmaal geen dividend op de preferente aandeelen uit te keeren. Tot dusver keerde deze maat schappij kwartaals dividenden van \*U 0 op genoemde aandeelen uit. Een ander bericht, dat er op wijst hoe de financiëele crisis langzamerhand plaats maakt voor een crisis op nijverheidsge- bied, meldt dat hij het bondsgerechtshof te Trenton (New-Jersy) een aanvraag werd ingedfend tot benoeming van be windvoerders voor de Consolidated Ari zona Smelting Company en de Arizona Smelting Company, die een gezamenlijk kapitaal hebben van 17 millioen dollar. No. 1092.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5