Nummer 91 Zondag 17 November 1907. 80 Jaargang Derde Blad. LANDBOUW. Provinciaal Nieuws. 9. ÜRG, aar de Weide. Wanneer het najaar is aangebroken, de oogst in de schuur of naar de fabriek is, wanneer de wintergewassen verzorgd rijn, dan is het tijd om naar de weide te gaan en daaraan de noodige zorg te besteden. De meening, dat de weide geen verzorging en geen voedsel, dus geen be mesting noodig heeft, heeft zoo langza merhand plaats gemaakt voor een heel ander en gezonder oordeel. Allerwege ziet men tegenwoordig meer zorg besteden aan de graslanden, zoowel aan de weide, als aan de hooilanden. Daar een doelmatige bemesting van de gras landen niet alleen op de hoeveelheid, maar ook op den aard der grassen invloed uitoefent, de hoedanigheid van het gras namelijk zeer verbetert, heeft die bemes ting indirect weder invloed op de hoe danigheid van het vee. Dat inderdaad de graslanden soms te weinig voedende bestanddeelen bevatten, is gebleken in Frankrijk, waar van de 125 onderzochte graslanden er slechts 45 waren, die in 1000 K G. meer dan 5 K. G. kalk bevatten, 56, waarin genoeg phos- horzuur voor kwam en slechts 36, waarin genoeg kali gevonden werd. Alle landbouwers, niet alleen zij, die meer speciaal veehouder zijn, doch ook de gewone boer, die een gemengd bedrijf heeft en zoo zijn de meesten heb ben het grootste belang bij den vooruit gang hunner weiden. Daar om draait eigenlijk het heele be drijf. Ik wil daarom in eenige opstellen het een en ander over de bemesting der weide mededeelen en meer speciaal han delen over de kalibemesting. Deze toch vormt met de phosphorzuurbemesting het voornaamste gedeelte der herfstbemesting der weiden. Achtereenvolgens zullen wij nagaan lo. Waarom een kalibemesting op de weide noodzakelijk is. 2o. Wanneer de kali aan de weide moet gegeven worden en 3o. Hoeveel kali en in welken vorm deze moet gegeven worden. In de eerste plaats dus waarom een kalibemesting. Tusschen de talrijke planten op een grasland wordt een strijd om het bestaan gevoerd. De krachtige en sterke planten onderdrukken de zwakkere. Wordt het grasland bemest, dan wordt in het alge meen de groei der planten bevorderd, maar daar de verschillende meststoffen niet op gelijke wijze op de velschillende planten werken, zoo zal het aantal plan ten minderen. Volgens waarnemingen van Lawes en Gillew verdwijnen uit het grasland alFe klavers, alle vlinderbloe mige planten in 't algemeen, als men eenige jaren achtereen slechts met stik- stofhoudende meststoffen bemest en kali, kalk en phosphor aan de planten ont houdt. Omgekeerd, zullen bij bemesting alleen met kali, kalk en phosphorzuurhou- dende meststoffen gaandeweg de grassen verminderen en de klaver toenemen. Daar het voor elke goede weide noodzakelijk is, dat er èn grassen èn klavers in groeien, zoo is daarmede de noodzakelijkheid van de kali voor de weide aangetoond zon der kali geen klaver. Doch er is meer. Indirect werkt een bemesting met kali ook op de hoeveelheid stikstof in den grond. De vlinderbloeminge leggen de stikstof uit de lucht vast in den grond. Die stikstof vormt een kapitaal, dat straks, na het scheuren der weide zal aange sproken worden. Het is duidelijk dat alleen dan, wanneer voor een voldoende kalibemesting gezord is die hoeveelheid stikstof niet kan tegenvallen. Het nadeeligste onkruid onzer gras landen is de moeraspaardenstaart, ook Hermoes, Roobol (Equisetum Arveuse) geheeten. Nadeelig vooral ook, omdat het de melk der runderen (ook als het in het hooi voorkomt) slijmig en blauw en soms bitter maakt en aanleiding geeft tot allerlei ziekten bij het rundvee, zoo als het afzetten van het kalf, bloedpissen, buikloop, opblazen van den darm enz. Misschien is het gemakkelijkste middel om zulke weiden te verbeteren een ster ke kaïnietbemesting in elk geval is in de laatste jaren ondervonden, dat bij overvloedige kaïnietbemesting het Her- moes verdwijnt. Wij kunnen dus als re denen voor een kalibemesting noemen: lo. De kali geeft aan alle weideplanten een onontbeerlijk voedsel. 2o. Zij vermeerdert de klaver tusschen het gras. 3o. Zij vermeerdert daardoor indirect den voorraad stikstof in den bodem 4o. Zij doet de schadelijke onkruiden uit het grasland verdwijnen. WAALWIJK, 16 Nov. 1907. Benoemingen Examen enz. Naar wij met genoegen vernemen is onze stadgenoot de WelEerw. Heer L. van Riel door Z. D. H- den Bisschop van' s Bosch benoemd tot tweede kapelaan te Udenhout. Wij wenschen den WelEerw. Heer van Riel geluk met zijne schoone pro motie. Door de Geneeskundige Staats commissie te Utrecht is heden Vrijdag tot arts bevorderd de Heer W. van der Sluijs. Gezondheidscommissie. In het tijdschrift voor sociale hygiëne komt in aflevering 10, een verslag voor van het 12e congres voor openbare gezondheidsregeling op 5 en 6 Juli te 's Bosch gehouden. Uit dit rapport blijkt van hoeveel waarde de uitgebreide verslagen zijn, door de gezondheidscommissies betreffen de het woningonderzoek uitgebracht. Wij nemen hier als voorbeeld, hetgeen de heer Faber, inspecteur der volksge zondheid, bij het verdedigen van zijne stelling «Voor en boven alles moet bij de gemeentebesturen de vaste wil voor zitten om aan de misstanden op woning- gebied een einde te maken», ontleend aan de rapporten van woningonderzoek alhier, hij zegt nl. «Aan de keurige en zeer belangrijke rapporten door de gezondheidscommissie voor Waalwijk c.a. gepubliceerd, blijkt o.a., dat van de 205 onderzochte woningen in Sprang er slechts 9 zonder bepaalde gebreken waren en er 18 onbewoonbaar moesten worden geacht. In Vrijhoeven Cappel werden er 44 onderzocht, waarvan 5 zonder gebreken in Waspik werden 139 onderzocht waarvan 6 zonder er gebreken en 17 onbewoonbaar bleken In Capelle waren de cijfers 92 onder zocht, 2 goed en 9 onbewoonbaar. Voetbal. Morgen speelt het 2e elftal der «W. V een friendly game, tegen «Willem II 3» uit Tilburg op het terrein te Waal wijk, aanvangende om 21/» uur. N. 0. G. Het bestuur der afd. Waalwijk van het N. O. G. is er in geslaagd eene afdeeling op te richten te Oosterhout Circa 20 leden zijn toegetreden. Aanbestedingen. Bij de Donderdag gehouden aanbe steding door het Departement van kolo niën te Amsterdam was o.a. minste inschrijver voor perceel 35, 6500 K G. houtlijm, Firma C. Hoffmans en Zn., te Waalwijk, voor f3136.25. Diefstal. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in de stoom- schoenfabriek van den heer T. v. T. alhier. Door uitsnijding van een ruit heeft men zich toegang verschaft en zich meester gemaakt van den inhoud van een kistje tot een bedrag van om streeks f 29. Dit geld was op eene vrijwel voor de meesten onbekende plaats ver borgen en was de opbrengst van ver kochte snippers. Hoewel de zaak in handen der politie is gesteld en men gelooft dat de dader geen onbekende is, is men er nog niet in geslaagd eenig licht in deze zaak te brengen. De heer T. looft f 10 uit aan hem die eenige aanwijzing kan geven, die leidt tot aanhouding en veroordeeling van den dief. Voor de kinderen. Deze week was den schoolkinderen bij de Eerw. Zusters en aan onze openbare school eene aardige verrassing bereid. Deheer Mullers, goochelaar te Rotterdam die als zoodanig eene goede bekendheid bezit, trad Woensdag tusschen twee uur ,en half vier op bij de Eerw. Zusters en eenige oogenblikken daarna voor de kinderen der openbare school, welke op Musis Sacrum vereenigd waren. Met groote aandacht werden de goocheltoeren door allen gevolgd, en menigmaal barstte de «spes patria» in een oorverdoovend gelach en gejubel uit, vooral toen de vlugge man een heele hoop kaarten bij een der kinderen uit verschillende lichaamsdeelen liet komen, of de toover- hoed maar al door zijne onuitputtelijken voorraad bleef leegstorten. Met een dankbaar gemoed togen de kleinen huiswaar ts en zeker zal de herinnering aan het gesmaakte genot nog lang bij hen blijven voortleven. Een woord van dank mag niet onthouden worden aan die gemeentenaren welke door hunne bijdragen het genoemden goochelaar mogelijk gemaakt hebben voor onze kinderen hier zijne kunststukjes te ver- toonen. Zouden ook personen in andere ge meente de schoolkinderen eens zulk een verrassing willen bereiden, dan zijn zij bij den heer Mullens aaneen goed adres. Gouden Jubileum. De Eerw. Zuster Eudoxia (in de wereld Mej. Jacoba Johanna Mahieu) geboren te Waalwijk, hoopt a.s. Dinsdag 19 dezer in het St. Nicasius gesticht te Heeze bij Eindhoven een gedenkwaardig feest te vieren nl. het gouden Jubilé harer H. Professie. Moge het haar gegeven zijn na een zoo opofferend en verdienstelijk leven nog vele jaren een welverdiende rust te genieten in stilte, daar de Eerw. Religieuse van 1857 hare zorgen aan de haar toevertrouwde jeugd heeft moge wijden en als een liefhebbende moeder hooggeschat en geëerd werd. Rcetilicutie. In ons vorig nummer deelde we mede mede dat de tooneelvereeniging Spaar zaamheid en Vlijt, in 't Loonsch Hoekje morgen hare eerste winteruitvoering zal geven. Dit is eene vergissing en moet zijn Zondag 24 November a.s. t Uit de soheenwereld. Bij de firma Adler Oppenheim te Straatsburg hebben 300 werklieden den arbeid neergelegd. Oorzaak der staking is dftmaal geen loonsverschilde firma heeft echter een werkman, die gedurende den werktijd in het bedrijf op storende manier van den bond der looiergezellen trachtte te ageeren ontslagen. De overige 450 werklieden hebben zich echter niet soiidair verklaard; zoodat het in en af werken van 't leer zijn gewonen gang gaat en de afleveringen op tijd kunnen geschieden. Een heel wat meer omvangrijke staking is die van 22.000 arbeiders der schoen fabrieken te St. Louis in Ameiika. Deze is reeds midden in September begonnen en de fabrikanten schijnen volgens de laatste berichten nog geen pogingen te doen hun fabrieken weer in hun bedrijf te herstellen. erscheidene hunner zouden in Nieuw-Engeland schoenen besteld hebben en alle zouden orders uit de magazijnen van engros-huizen uitvoeren Men beweert echter, dat de staking I overigens wel niet van veel langeren duur zal zijn, daar de werklieden niet over veel middelen beschikken. De weerstandskas moet vrijwel uitgeput zijn. Trouwens zij hadden wel geen slechter oogenblik kunnen kiezen om hun eischen van hooger loon en negenurige werkdag ingewilligd te zien. De heele industrie is lusteloos, geld is duur en schaars, zoodat vele fabrikanten een productie vermindering zeer welkom is. Dat de vraag naar leer tengevolge van deze belangrijke staking te lijden heeft, spreekt van zelf. BAARDWIJK. Brutale aanranding. Don- derdag j.l reed het 13 jarig dochtertje Anna van den heer J. v. 8ch. alhier volgens gewoonte, met haar melk wagentje naar de keeftn ten einde de menschen da.tr van melk te voorzien. Ongeveer 100 passen voor de keet van Biggelaar werd zij door een sajet aangehou den (volgens het meisje een landlooper) die het geld van hfat meisje dat ze naar hij meende zeker bij zich zou hebben, opeischte. Niet te vreden met de verklaring van het kind niets te hebben voelde hij het in haar zak en op haar borst. In haren angst gaf zij den vagebond een harer ringetjes van haar vinger om van hem af te zyn, dit zou echter den lafaard niet genoeg zijn geweest, waren niet een paar mannen op komst ge weest waarop hij het op een loopen zette. Ondanks dit gebeurde en het tegenhouden der ouders wilde het meisje, dat zeer schran der en volstrekt niet bang is, gisteren weer melk gaan brengen, zij verklaarde gerust weer te gaan, als zij de hond van P. mee mocht nemsn. De ouders lieten zich ompra ten en Anna weer op weg. Ongeveer op dezelfde hoogte sprong de wreedaard weer uit de boschjes, die daar langs den weg staan, trok het kind achter over van liet wagentje en sleurde het on geveer honderd passen ver achter die bosch jes; of het weer öifl haar geld te doen was? maar thans dreigde de ellendeling zich te ontkleedeu terwijl hij een groot mos in de hand hield. Daar hij het kind hij de keel hield kon het geen geluid geven, doch gelukkig wist zich de trouwe hond die zij bij zich had uit het tuig los te werken. In een oogwenk was het dier bij haar, vloog den snoodaard in 't gezicht m bret hem io zjjn wang. Toen plaatste het trouws dier zich in dreigende houding met de »oorpoo- ten op het licht*m van het kind, waarna de beul geen trek meer had. Nadat hij zijn mes nog had opgeraapt dat door het tos- schieten van den hond was gevallen en zijn slachtoffer nog een paar vuistslagen op het hoofd en tegen de borst had toegediend nam hij ijlings de vlucht, het kind in die positie achterlatende. Nadat Anna zich overtuigd had dat het onmensch was \erdwenen is zij nog tot de keet van v. d. Stelt gesukkdd waar zij di- r> ot begon te schreien en zij ongeveer 1 uur in de stuipen te bed heeft gelegen. Na naar hare ouders getransporteerd te zijn ■varen direct dokter en marechausees tsr plaatse. Ondanks de ijverige nasporingen der poli tie is het hun nog niet mogen gelukken de lader te vinden. Ben persoon werd aange houden en na voor bet meisje te zijn ge bracht, die direct voorgaf dat deze de bewuste nist was, werd hij weer op vrije voeteu gesteld. DRLNEN. Bij de Woensdag j.l. ge,heu len verpachting van de gemeente eigendom men brachten de perceelen gelegen achter de Kuiksche Heide nabij de „drie wielen* de som op van f167.: 'sjaars Deze perceelen zijn verpacht voor tijd van 5 jaren. Wan neer men weet dat deze de acht perceelen zijn, (op een ged elte na hetwelk nog in twee perceelen kan worden herschapen, die volgens schatting f50 -kuunen oplevereu), waarvan 't perceel vroeger f 28 -opbracht dan moet inen erkennen dat hieruit wel blijkt dat de vele gemeentegronden aldaar gelegen wel van dien aard zijn dat zij voor verbetering vatbaar zijn. Naar men mededeelt zullen het volgende jaar weer verschillende perceelen aldaar voor weiland worden verpacht, ze zijn op het oogenblik reeds gedeeltelijk in bewerking. De uitslag van de aanbesteding van ren woonhuis voor rekening der diaconio Herv. gem., architect de heer H. Meulkens Waalwijk, is als volgt N. van Kampen te Capelle f 1925, G. van Huiten K Waalwijk - 1650, J, van Oers Druneu - 1645, M. Hombergen u n - 1610, J. vau Huiten Baardwijk - 1599, W. M. Verhoeven u Drunen - 1485, J. Jehoel Veltman - 1488,— W. Sohoep v Baardwijk - 1469, Het werk is aan laatsten inschrijver ge gund. Verleden Maandag hield de Nieuwe Harmonie haar jaarlijks feest. In tegenstel ling met het vorig jaar, trok de Harmonie ouder lange toonen door de gemeente dat natuurlijk heel wat volk op de been bracht. Gedurende heel den dag, welke ifwisselend doorgebracht werd met muziek, dans en voordrachten, heerschte er een ge zellige drukte. Ook 't gemeenschappely maal lieten de leden zich goed smaken, Mej. Visserj ontving hierover ook menig woord van lof. Die zelfde dag teerde ook liet Gilde St. Hubertus bij deu heer M. Pulles, ook hier ware 1 de leden bij uitstek over alles voldaan. Jammer d»t 't nar van scheiden zoo gauw aanbrak, naar toch kun nen zoowel io Harmonie ais de Gilde St. Hubertus met genoegen neerzien op 't afge- loopen feest, dat door geen enkelen wanklank gestoord werd. De volgende week zal door 't bestuur ier boterfabriek alhier een aanbesteding plaats hebben van het bouwen van een schuur •vel een bewys das dat de zaken op die fabriek zoo slecht nog niet gaan. a.s. Donderdag zal het O. L. V. Broederschap haar teerdag houden. Dit Gilde, dat voor ruim een jaar nog slechts weinige leden telde, is vooral, dank zij de onver moeide zorgen van den ZeerEerw. Heer Deken dezer parochie, zoodanig in bloei toegenomen, dat het thans reeds 36 leden telt. 't Zal de leden dien dag zeker niet aan eene aangename uitspanning ontbreken, Wat vij hun dan ook van harte toewenschen. VLIJMEN. 1.1. Woensdagavond beeft op !e kegelbaan bij den heer M. de Laat de '.egelclub „Wilhelmina" koning gekegeld. Al spoedig bleek het, dat de stryd ging uascheu een drietal leden, de beste koge- iars der club en de beslissing van den strijd bracht de overwinning aan den heer M. de Laat Czn., die met 99 keguls in 15 ballen de koningskroon verwierf. Daar zijne Majes teit Marinas 1 onder voor zijne onderdanen gunstige omstandigheden de regeering heeft aanvaard Z. M. heeft de kegel; ;ars eene biertuif toegezegd mogen w« verwachten dat de regeeriug van deu nieuwen koning heilzaam zal zijn voor zijn volk. VRIJ HOEEN CAPPEL.'Ter secretarie dezer gemeente is gedurende 80 dagen voor belanghebbenden ter inzage nedergelegdeen staat, no 75, aanwijzende de uitkomsten der schatting enz. van de belastbare op brengst. bedoeld hij de wel vau 26 M.i 1870 (S. 82). Verzoekschriften om herschattiug kunnen binnen 30 dagen bij Gedeputeerde Stalen dezer provincie worden ingediend. Naar wij vernemen zal het fanfare Corps „Sirene* alhier, dezen winter haar eerste uitvoering geren. Liepen de geruchten, dat de water leiding door onze gemeente zou komen, thans kunnen we met zekerheid melden, dat tij ongegrond zijn, daar men met het leg gen der buizen op den Capelschendijk, bijna gereed is. De gouden bruiloft vau A. v. D. tieeft sommigen weer golegenheid gegeven ecus goed aan Bach us te offeren. Dat se er gebruik ran gemaakt hebben, was ook in onze gemeente merkbaar. Op de Hooge- vaait lag er een die klappen opgeloopen had, terwijl een medelijdend burger een ander onder vtel vallen en stilstaan thuis moest brengen. CAPELLE, In de gisterenavond ge houden vergadering van den kerkeraad der Nederl. Herv. Gem., alnier, is iu do plaats van den Heer F. den Hollander tot diaken benot»md de heer J. Huysman. Op Maandag, den 2en December a s. des namiddags van 3-4 uur zal de verkiezing plaats hebben vau drie Notabelen, wegens periodieke aftreding. De aftredende heeren zijn J. van der Hoeven Bin. en W. C. Vermeulen, terwijl de heer G. H. de Bruiju, die mede zou hebben moeten aftreden, inmiddelsoverleden is. De landbouwer P. S. op dan Loon- schendijk over kwam dezer dagen een onge luk, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Bij het aapzetten van het paard, dat ge spannen was voor een zwaar geladen kar hooi, trapte het dier op den roet van P. S tengevolge waarvan deze achter oversloeg en zeker de kar over zijn lichaam zou heb ben gekregen, indien niet een paar omstan ders het dier tot staan hadden gebracht. PNS. leed hevige pijnen aan den voet, dooh kwam overigeus met den schrik vrij. Donderdag bereikte d* echtgenoot® vau II. de Bruijn, het droevige telegrafische bericht uit Heusden, dat haar man bij het verlaten der boot, te water is geraakt en jammerlijk verdronken. Zijn lijk is heden naar hier vervoerd. De schoolkinderen iu de Kom, alhier hebben heden een genoeglijke middag gehad. De heer Mullers uit Rotterdam traoteerde hun op eeuige goocheltoeren, die begrijpe lijker wijze zeer in deu smaak vielen en niet zoo gauw door de kinderen zullen ver* geten worden, 't Is een aardige ontspanning geweest die hun slechts ten goede kan ko- men. RAAM8DONK(Dorp.) Tot gemachtigde in het Kiescollege bij de Ned. Herv, Ge meente alhier is in plaats vau Janus van Suijlekom, welke voor zijns herbenosming heeft bedankt, gekozen P. H. van Dongen Stzn. Naar wij vernemen eirculeert te dezer plaatse een adres aan den gemeenteraad ter verkrijging van een ruim hulppostkantoor met intercomunale telefoon. RAAMSDONKVEER. Aanbesteding van brood-, koek- en banketbakkerswinkel met woonhuis voor den heer J.J, Simonis- Poppelier, alhier. Architect A. C. Oomeas, Oosterhout. J. Baki, Raamsdonksveer f 6496, Gebrs. Klein, idem - 6246, J J. de Beer, - 6048, L van Beek, u - 5844, A. P. de Graauw, Waspik - 5697,— Het werk is aan den laatsten inschrijver gegund. Naar we vernemen zal Donderdag 21 Nov. ter vervulling eeuer vacature in den Gemeenteraad herstemming plaats hebben tusschen de Heeren D. Lankhuijzen Gzn en P. van Dongen Ssn. Bij de eerste stemming verkregen D. Lankhuijzea 205, P. van Dongen 112 en C. M. Sagt 105 stemmon. Een metselaar had bij het bouwen der loods van den scheepswerp Thijsing en Oostlander het ongeluk van het dak te

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 9