Nummer 95 Zondag 1 December 1907. 30 Jaargang Tweede Blad. Gemeenteraadsvefgadering, i BUITENLAND. Frankrijk. BINNENLAND. Duitschland. Rusland» Spanje. Ingezonden Stukken Provinciale Staten. il Si Bij de begrooting is de rijkskanselier aan 't woord geweest. De financiën geven een droevig beeld, maar toch heerscht ei wel vaart in Duitschland en het geldgebrek van den staat moet worden opgeheven. VLIJME hh'miuiiiij— i Het schijnt heelemaal mi» te zijn in het oosten van Marokko, bij de Algerijusche grens. Telkens komen telegram men, die van ernstige gevechten tusschen, de Fran- sche troepen en inlanders melding maken. De Beni Suassen, die het Frankrijk zoo hs'ig maken, behooren tot de Berbers. Het volk is rijk en werkzaam; het legt zic'i vooral toe op den landbouw, er is over vloed van bronnen, waterstroomeu en bos- schen in bun bergachtig land. De Beni Snassen bestaan uit vier stam men, die altijd een nagenoeg volkomen on afhankelijkheid genoten hebben en sinds de troonbestijging van Abdoel Azil de laat ste banden met de centrale regeeriug heb ben doorgesneden. Tijüens den opstand ▼an roghi namen zij een wijze neutraliteit in acht en lieten de beide partijen voor elke gunst duur betalen. Sinds zij geen enkele belasting meer be talen, en integendeel geschenken in geld ontvangen, hebben de vier stammen de bes te geweren en groo e hoeveelheden kaDon- nen kunnen koopen. Hun krijg«macht wordt th»ns op 12.000 man geschat, meest voetvolk. Dank zij den bergachlieen vorm van hun land is dit goedgewapende volk tot krach- tigen tegenstand in stiat. Voor een aan vallend optreden beschikken zij evenwel over te weinig ruitesij *n 't ontbreekt hun vol komen aan artillerie. Een ommuurde stad als Oedja;dat door de Franschen bezet is, heeft daarom niets van hen te rreezen, zoo lang geen andere stammen zich bij hen aan sluiten. Dit nu schijnt inderdaad te zijn geschied De Matin verneemt althans dat 5 stammen die tot heden neutraal gebleven waren zich bij de Beai Snassen hebben aangesloten. Het blad verneemt verder uit Algiers dat de toestand kritiek wordt. Als niet terstond wordt opgetreden, zou de macht der tegen standers den Franschen troepen weieens veel te sterk kunnen worden. De blanke en inlandsche bevolking van de Algerijnscbe grens door schrik bevangen. e Frausche troepen zijn al aanvallend opgetreden, en hebben daarbij 11 gesneu velden, waaronder een officier verloren. 200 millioen, die wij vrageo, zei hij, is slecht* een begin. Na de strijdkrachten ter zee zull-n wij de havens gaan versterken. Toch betoogde de president de noodzake lijkheid voor Spanje om een vredespolitiek te volgen. Maar mocht de nood aan den rasn komen, zoo zei hij ongeveer, dan zullen we nooit alleen staan. Alle partijen juichten den spreker toe. Naar verluidt heeft Spanje reeds geaccor deerd met een der groote werven in Glas gow voor den bouw van kruisers en pantser- chepeu tot een bedrag van 84 millioen gulden. Dan besprak hij de zaak Molkte-Hauden. Bülouw was met walging en schaamte ve,r- vuld, m?ar aan die toestanden zal een einde gemaakt worden. De Keizer zal den bezem wel weten te hauteeren Overal zijn er en kele personen, die hun beroep en stand tot schande strekken, maar alleen wanneer de gemeenschap van znlke toestanden afweet en die duldt, maakt zij zich daaraan mede plichtig. Vervolgens wees de rijkskanselier de ge uite verwijten terug, dat de verantwoorde lijke personen die gtbeurten'ssen niet eerder ter kennis van den Keizer gebracht hebben. De Kroonprins heeft een daad van piëteit jegens zijn vader vervuld, toen hij daan dacht van den Keizer vestigde op de in de ffZukunft" voorkomende aanvallen. Hij had dan alleen beschuldigingen kunnen inbrengen als hij tegelijkertijd daarvoor de bewijzen kon aanvoeren. Eene uitvoerige beschouwing hield de kanselier over de buitenlandsche politiek om te eindigen met hartelijke woorden aan Engeland voor de ontvangst den keizer bereid. De Doema heeft na een nog al levendig debat over de rechten des keiaers en de betcekenis eener constitutie, het adres van antwoord aangenomen, waarin dank wordt gezegd voor de verleende voorrechten eu het voornemen uitgedrukt om alle kracht, erva ring en kennis aan te wenden om de nieuwe staatsorde te bevestigen, het vaderland te beschermen, de wettige orde te versterken, de volksontwikkeling te bevorderen, den slgemeenen welstand te verbeteren en de grootheid des rijks te verhoogen. Aan de goede voornemens ligt het dus niet wanneer de Doema niet slaagt in haar taak. Gisteren heeft de ministerpresident Maura in de Kamer de plannen voor de hervor ming der vloot uitvoerig verdedigd. De Het bezoek van den bultschcn Keizer. Het bezoek van Keizer Wilhelm aan H. M. de Koningin, te Amsterdam, zal plaatshebben op Vrijdag 13 December Naar het Hbl. verneemt, zal de Koningin in den avond vóór den dag waarop de Duitsche Keizer daar ter stede comt, in het Paleis op den Dam te Amsterdam haar intrek nemen. Behalve dat het eskadron huzaren tot de volle sterkte zal worden gebracht, zal voor het brengen der eerbewijzen een deel van het regiment grenadiers en jagers uit den Haag in de Hoofdstad komen. Fcnsionneering va* gemeente ambtenaren. Men meldt uit den Haag. Naar wij vernemen heeft er dezer dagen bij het departement van finan cien, onder leiding van den minister, eene bijeenkomst plaats gehad van den chef der afdeeling binnenlandsch bestuur bij het departement van Binnenlandsche zaken, den chef der afdeeling pensioenen bij het departement van financien, den directeur van het rijkspensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren en den wiskundige bij dat fonds, tot vaststelling van de wijze waarop bij het fonds de lasten berekend zullen worden, welke pensioneering van gemeente-ambtenaren en hunne wedu wen en weezen voor het rijk en de ge meenten zal medebrengen. Do Koninklijke stnUcn. Voorde aanbesteding der Koninklijke stallen op Het Loo waren 43 inschrijvers hoogste Welterbeek en Van Dijk, Rotterdam, voor f 430.800. laagste gebr. Oyman, Leeuwarden, voor f326.855. Do R. K. Handelsreiziger. Verschenen is het eerste nummer van het maandblad de R. K. Handelsreiziger onder redactie van den heer G. H. J. Pelster. In de inleiding lezen we »Rond en fier zullen wij uitkomen voor onze beginselen, eerbiedigend ieder anders gevoelen, maar pal staande waar het onze belangen geldt, en vooral waar het belangen betreft, gegrondvest op godsdienstige en zede lijken grondslag. >Op de eerste en voornaamste plaats zullen wij onze eigene belangen bespre ken, maar ook rekening houden met de belangen van het algemeen.* Het blad zal zeker van grooten steun zijn voor de R. K. Vakorganisatie. Rerste Kamer. Wij zullen over de beraadslaging be treffende het blijvend gedeelte in de Eerste Kamer, dat nog al heel wat om het lijf had, niet veel zeggen, want het resultaat is 't voornaamste ook deze Kamer geeft den minister vrijheid om zijn besluit van Juli in te trekken en de miliciens naar huis te zenden. Ten slotte nog de volgende gerust stelling van de Tel Bom. Afgeloopen. Finale. En 't resul taat is dus nu, dat de minister kan doen wat hij wil, m. a. w. dat hij, gerugsteund door de Tweede Kamer maar geheel op eigen verantwoorde lijkheid, dit jaar het blijvend gedeelte kan beperken, De 3000 miliciens kunnen dus nu zeker zijn, dat zij den vier maanden langeren diensttijd niet behoeven te vervullen. Daar zal 'n potteke bier op gedron ken worden in de cantines. Prosit, jongens I Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft zich bezig gehouden met de begrooting van Tusti- tie, en o. m. aangenomen den bouw van een nieüw rijksopvoedingsgesticht voor jongens Daarna is de discussie begonnen over 'tontwerp tot verhooging der minima van onderwijzers-salarissen. Dit voorstel (zie driestar in dit no wekt over 't algemeen teleurstelling. Men wijst er op dat de meest gewone baan tjes in de steden en ook ten plattelande nog meer geven. En hier wordt veel voor-studie zonder eenige verdienste vereischt. Verschillende amendementen tot verhooging der minima, die de meeste gemeente geven, zijn voorgesteld maar de regeering wil niet meer dan 1 Vs millioen geven. Men drong er op aan dat de minister, die Maandag aan 't woord komt, nog eens goed met zijn collega van financien zal overleggen. (Vervolg en slot.) 5 Bespreking nota der te maken werken ten behoeve van de bevloeiing en van de waterlossiDg van de landen, gelegen bewesten de Dieze eu ten Zuiden van den Aardappeldijk (spoedeischend). De Voorzitter Er is een schrijven ingeko men van het waterschap Boschveld en Maij om met nabnrige gemeenten en waterschappen a. s. Zaterdag te 's Bosch een vergadering te houden om eene bespreking to honden over ds te maken werken eu een op te richten >Vaterschap in verband met den aanleg der Sluizen in de Dieze. Het aandeel der gemeente in de kosten zal voor 400 H. A. volgens het plan bedragen ongeveer f 5500. Ik stel voor eene commissie te benoemen, die het Dage* lijksch Bestuur zal bijstaan. Nadat de voorzitter het plan \an den ingenieur heeft uitgelegd, benoemt hij na eenige discussie tot leden der commissie de leden Boom, A. F. Mommersteeg en Zwaans. De heer Zwaans. Ik zal niet meegaan. De Voorzitter. De veearts Heiwig, heeft de benoeming van districts-vecarts aangenomen, Dat is in strijd met de instructie. Ik zal eens zien wat de naburige gemeenten hier- niede doen. Heeft een der heeren nog iets iu 't belang der gemeente te vragen? De heer Boom. Hoe staat het met de boring De Voorzitter. Wij zijn tot op 60 meter gekomen. Morgen vrordt proef gepompt. De heer Zwuans. Hoe dieper, dat je gaat hoe mee'* ijzerhoudend dat het water wordt. Je krijgt nu toch geen goed drinkwater meer en die dingen, 't kost allemaal zooveel geld. Bij zoo'n diepte kan je toch geen pomp meer ilaan. De Voorzitter. Ik erken dat de kosten groot^ worden, maar wij hebben ter wille van de Gezondheidscommissie door laten boren tot onder de leemlaag om dan daar nog eens een proef te nemen. He heer Zwaans. Haarsteeg heeft het toch ook niet gedaan 60 meter diep te laten boren 't is warempel ongepermitteerd. Zoo'n pomp zou dan wel f 500 kosten en als wij er dan meer moeten gaan slaan, waar moet het in de toekomst dan naar toe. Drunen heeft toch ook gezegd wij verdommen het. De Voorzitter. Wij hadden natuurlijk niet gedacht dat de proefboring zoo slecht zon slagen. Bij iedere meter, dat wij dieper boor den meenden wij natuurlijk goed water te vinden, De heer Boom. Zal u monsters water be halve naar Hensden ook naar 's Bosch opzenden De Voorzitter. Zeker, als u iulkB verlangt zal ik met plezier een monster opzenden naar Lamers en Indemans. Het eerste monster bevatte veel ijzer, zoodat, als het water gekookt was, het veel op blosd geleek. De heer Boom. Is de grond mooi. De Voorzitter. Die is zeer mooi. De heer Boom. En als het water wordt goedgekeurd wordt er dan een pomp geslaan. De Voorzitter. Ja, dan zullen wij er een pomp zetten. De heer Boom. Daarom vroeg ik om het water ook naar 's Bosch op te zenden. Als 't daar wordt afgekeurd. Op 60 meter diepte, 't Is geld weg gegooid. Je Voorzitter, 't Is de bedoeling van den raad toch ook in 't voorjaar geweest om de grondslag mede ta leeren kennen. De heer Boom. Het Dag. Bestuur heeft misbruik gemaakt van de macht die**de raad het in deze heeft toegekend. Er was gezegd van 20 meter al was het nu 30, desnoods 40 meter geweest maar nu tot 60 te gaan, dat is misbruik makeu van de macht. De heer Zwaans. U hadt, zoo goed als nu, een spoedeischende vergadering moeten be leggen. Ik ben het met Boom eens. H«t kan de bedoeling zoo niet geweest zijn. Als ge alles moet doen wat de gezondheidscommissie wil. Er zit geen goed water op 60 Meter. De Voorzitter. In het voorjaar heeft de raad besloten voor het verrichten eener proef boring f 600 uit te trekken, aan welk besluit door Burg. en Weth. uitvoering wordt ge geven Het Dagelijkscn Bestuur heeft volstrekt zijn bevoegdheid niet te buiten gegaan. Ik ben niet van plan om voor dergelijke zaken spoedeischende vergaderingen te beleggen, dat is met de vergadering van heden een ander geval, dit is een kwestie van f 6000 Of er slecht of goed wuter zit, mijnheer Zwaans op 60 Meter, dat weet U evenmin als ik niemand heeft in den bodem gekeken, doch ik heb bewijs dat er goed water te vindeu is. Bij de fraters op Onzenoort is goed water gevonden op 75 meter, uwe redeneering gaat dus niet op. Bovendien wil ik in de toekomst met de Gezondheidscommissie in een goede verstandhouding leven en met haar samen werken eu niet tegenwerken, zooals altijd gebeurd is De wetgever heeft in 't loven geroepen eene woning- en Gezondheidswet Tot de nitvoering daarvan zijn geroepen Bur gemeester en Wethouders, de gemeenteraad en de commissie en nu past het niet aan d*n raad en aan geen lid om een door den wet gever ingesteld openbaar lichaam in 't vaar water te gaan zitten. Ik ben het althans niet van plun. Mijne heeren, ik sluit nn de discussie over dit ontwerp en vraag of iemand voor deze vei gadering nog het woord verlangt. Niemand dit verlangende Bluit de Voorzittei de vergadering. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). BIER- en JENEVERVERKIEZING te R?amsdonksveer op 21 November 1907. Mijnheer de Redacteur Rekenende op Uwe overbekende ga9t vrijheid en uitgaande van de veronder stelling dat Uw blad in deze gemeente het meest gelezene is, verzoek ik U beleefd voor het onderstaande een weinig plaatsruimte- Elk waarachtig geloovig hart zal pijnlijk aangedaan geweest zijn wanneer hij de plaats gehad hebbende handelingen bij de bovengenoemde verkiezing heeft aan gezien. Dat zelfs de meest geloovige leden onzer gemeente (het is overbodig hier namen te noemen) zich daartoe leende is schier onbegrijpelijk. Schande schanden, driewerf schande over zulk een bedrijf. Ik kan daarvoor geen woorden vinden en ons aller voorbeeld de zeergeëerde en hooggeschatte dr Kuijper zou dit bezwaarlijk kunnen Schande over die kiezers die zich in deze tot bier- en jeneverkiezers verlaagd hebben. Verdienen zij niet ten volle den naam van stemvee l Een troost is het, zelf een heilige troost en sommigen zullen hierbij voegen een schrale troost, doch in elk geval een troost is het voor den gevallen candidaat, dat hij met eere gevallen is Hij kan er zich gerust op beroemen dat hij de stemmen die niet met bier of jenever te koop waren, op zich ver- eenigde. Men begrijpe mij echter hier niet verkeerd daar de overwinnaar wel niet geheel van zulke stemmen verstoken geweest zal zijn. Laat ons hopen dat de Beschikker van alle gebeurtenissen het de kampvechters niet te zwaar zal aanrekenen. Gezegd heeft EEN GELOOVIG KIEZER. Raamsdonkveer, 26 November 1907. Dussen, 26 Nov. 1907. Mijnheer de Redacteur Met groote belangstelling hebben wij in Uw courant het verslag der laatste raadsvergadering gelezen, 't Was dan ook een vergadering van gewicht. Door onze vroede mannen zou nl. uitgemaakt worden of de hoofd, omslag alweer zou verhoogd worden of niet. Zou verlaging aan vele niet beter ter stade komen De heeren hebben het echter noodig geoordeeld hem te verhoogen, al is het dan ook slechts met een gering bedrag. Maar, Mijnh. de Redacteur, uw verslag is toch zeker zeer onvolledig Nergens kan ik vinden, dat de begrooting is goedgekeurd. Is dat na die kleine wijziging gebeurd, of niet Uw verslag zegt er niets van. Ook een verslagje, dat ik toevallig las in het Dagblad van Noordbrabant laat mij daaromtrent in het onzekere. In dat dagblad schrijft de verslaggever «Toen wij in den loop dezer week inzage kregen van. de te behandelen onderwerpen en ingekomen stukken enz.» Kijk Mijnh. de Redacteur, ik wil U eens vragen, of ieder het recht heeft van die zaken inzage te nemen, of wordt dit alleen bij wijze van vriendschap aan den corr. van het Dagblad toegestaan De beschouwingen over een rapport, dat nog moet uitgebracht worden, geven zoo'n vreemden kijk op die zaken. Ontvang den dank voor de opname dezer regelen van EEN BELANGSTELLEND DUSSENAAR. Wij antwoorden den geachten inzen der, dat de begrooting in haar geheel niet in omvraag is gebracht; alleen is er gestemd over de verhooging H. O. en de f150 toelage aan de volontairs ter secretarie. Op de tweede vraag diene, dat de stukken ter inzage liggen voor de leden van den raad; heeft die correspondent van een of ander voor de vergadering inzage gehad, dan heeft hij dit o, i- zeer zeker aan een bewijs van vriendschap te danken. Red. M. de R. Weest zoo goed 't onderstaande uit Avicultura ovnr te nemen X. Vogelvangst. Onder dit opschrift schreef de heer Hoy er in het weekblad van de voriee week Wehl 24 October, zooals gewoonlijk om dezen tijd komen de vinken van het Noorden naar onze streken enz. enz.» Hierop wilde ik even terug komen en eenige opheldering geven, welke de ondervinding ons leert. 1 e. dat de vinken niet naar onze streken trekken, doch door. 2e. was het vroeger geen zeldzaam heid die vroolijke gasten in troepjes te zien trekken, thans ook nietmaar in zwermen van 50 tot 100 en niet, zooals de heer Hoyer schrijft dat, het thans al mooi is als het gezelschapje uit een twaalftal bestaat. Uit zijn schrijven kan men opmaken, dat hij van het trekken der vogels niets weet, doch beter met het rekenen op de hoogte is, hetwelk blijkt uit zijn cijfers. Nu wilde ik aan iedere vogelvriend, vanger en beschermer mijn ondervinding als haijdelaar publiek bekend maken. De vinkenvangst, ook de vangst van Robijnen. Leeweriken enz., is in geen jaren zoo dik geweest als heden, niet- tégenstaande de strenge winter van het vorige jaar, welke duizende onzer zang vogels (standvogels) het leven kostte. Hieruit zou men kunnen opmaken, dat de trekvogels naar betere streken trekken, daar wij met hunne vermindering maar jaarlijks hunne vermeerdering bemerken. Dat die diertjes welke gevangen worden, allen worden gedood is een groote leugen. Bij ons hier is de minste prijs geweest: vink 71/» cent, robijn 12 Vs cent per stuk, alleen mannende wijfjes worden nadat de mannen ónder het net zijn uitgehaald weder in vrijheid gesteld, een opdracht welke wij Nijmeegsche handelaren aan onze vangers deden en stipt nagekomen wordt. Vroeger jaren, toeri er nog zoo'n handel in die vogeltjes niet be stond, werd alles wat onder het net kwam doodgedrukt en opgegeten, 't meest door de aanzienlijkste standen, doch toen hoorde men van bescherming niets maar tegenwoordig nu het een groot handelsartikel is geworden en duizende en duizende menschen hun brood is, nu wil men maar beschermen. Vogels blinden, kwellen en martelen tegengaan is een zeer goed werk, doch die duizende mannen-vogels welke gevangen worden van die millioenen welke er zijn en jaar lijks weder uitgebroeid worden, hierop door den meest onkundige altijd te hakken is mijns inziens een verkeerd idée. Vogel- en dierbescherming moet er zijn, doch overdrijving van bescherming gaat ook niet. Zou het niet beter zijn in de le plaats den mensch te beschermen? U, geachte redactie, dankend voor de noodige ruimte in uw veelgelezen blad, Hoogachtend, JOHAN VAN EMDEN. Vogel-groothandel Zooals wij in een vorig nummer be- oofden, zouden we terugkomen op de Dehandeling van de verbreeding der weg te Waspik. Wij laten de discussie hier volgen Aan de orde is het verslag over: no. 29 der lijst van stukken, ontwerpbesluit tot aankoop van grond te Waspik ter verbrceding van een weg-gedeelte aldaar. Het lid Van den Heuvel, gezien de overgelegde teekening, betreurt het dat aan den weg geen afdoende verbreeding wordt gegeven. Terwijl de aansluitende wegen 8 en 12 Meter breed zijn, zal door dit voorstel voor dezen weg slechts worden bereikt 5.55 Meter breedte. Hij zou het daarom wenschelijk vinden het ontwerp te renvoieeren aan Gedeputeer de Staten om door nadere onderhande lingen met de gemeente tot een afdoende verbetering te komen. Het lid Honcoop bepleit aanneming van het aanhangige voorstel, opdat al thans deze zeer noodzakelijke verbree ding worde bereikt. Uit vrees, dat ook dit fanders achterwege zou blijven, zou hij hiermee maar reeds willen beginnen. Hij wijst er op, dat ook de wegen te Genderen en Dussen verbeterd zijn zon der bijdragen der gemeenten. i

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5