u m in er 97 Zondag 8 December 1907: 30 Jaargang 3 Derde Blad. Provinciaal Nieuws. k. Zij die zich tegen 1 Jan. |,p dit blad abonneeren, I )ntvangen de tot dien I latum verschijnende num- ners GRA TIS. alEUWS UIT KAATSHEUVEL, andelsberichten aatsl i igelijka ehalve ondag. in. .80 1.15 1.45 5.30 k— t.25 k35 1.45 >.05 r WAALWIJK7 December 1907. Adresboek. Aan het Adresboek van Waalwijk, aardwijk en Besoijen wordt de laatste and gelegd. Het vormt een lijvig ioekdeel en zal einde dezer maand ver- chijnen en voor hen, die er niet op nschreven, tot een beperkt getal ver- rijgbaar zijn tegen den prijs van 75 ct. Armei—concert. Het bestuur van Waalwijks Belang heeft jesloten in den loop der maand Januari :en groot armen-concert te organiseeren om de daaruit voortvloeiende baten te stellen in handen van hetBurgerlijk Alge meen Armbestuur om de armen eene extra bedeeling in dezen kouden winter tijd te geven. Gaarne had het bestuur zulks eene Kerstgave doen zijn, maar met het oog op den Advent kan voor dien tijd het concert met worden gegeven en is 't nu vastgesteld op Maandag 13 Januari 1908. Het bestuur zal alles in 't werk stellen om een zoo schitterend mogelijk pro gramma saam te stellen en zal daartoe de medewerking inroepen van onze dilettant-musici, waarvan verschillenden reeds zoo bereidwillig waren, deze ge heel belangeloos toe te zeggen. Bovenstaande als voorloopige mede- deeling, spoedig hopen we namen en nadere bijzonderheden te kunnen mede- deelen. Jaarmarkten tc Waalwijk Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend dat te Waal wijk in 1908 worden gehouden de vol gende jaarmarkten, als Den laatsten Donderdag in Jan. 30 Jan tweeden laatsten tweeden laatsten tweeden laatsten Feb. 27 Feb Mrt. 24 Mrt Apr. 9 Apr Apr. 30 Apr. Mei 29 Mei Juni 25Juni. Juli 30 Juli Aug. 27 Aug Sept. 10 Sept laatsten Sept. 24 Sept 7 A tweeden Oct. 8 Oct. Oct. 29 Oct. Nov. 26 Nov. Dec. 31 Dec. Kern.is aanvangende den 2en Zondag in Juli 12 Juli tot en met 19 Juli- Voorts eiken Dinsdag en Vrijdag Weekmarkt voor Vee, Landbouwvoort, teB brengselen en Koopwaren en Beurs voor Graan, Huiden. Leder en Schors. Marktkaarten zijn op Secretarie gratis verkrijgbaar. Jozef in Dothan. Het bekende drama van Joost van Vondel met bovenstaanden naam, dat bij de vereeniging »Ora et labora* alhier in studie is en in den loop van Januari a.s. zal worden opgevoerd is dezer dagen te Rotterdam gegeven door eene ver eeniging van onderwijzers. Het heeft daar een overgroot succes gehad, zoo dat het op taliijk verzoek meermalen is herhaald geworden. Ook hier wordt er zeer veel werk gemaakt van de opvoering, druk wordt gestudeerd, costumes zullen ongemeen fraai zijn en een geheel nieuwe tooneel- decoratie wordt vervaardigd op 't kunst atelier van de firma Wed. Th. van Delft Zonen, Waalwijk. Ongeval. Hedenmorgen had een zekere Ypelaar uit het naburige Drunen in de Groote straat alhier het ongeluk voor de wielen van zijn kar te vallen. Het paard dat hierdoor naar het schijnt, schrok, sloeg op den hol, Ypelaar, die de leidsels van het paard stevig vasthield, medesleurend. dDoor eenige lieden werd het paard tot s staan gebracht en Y. opgeholpen. Ge lukkig verloor hij zijn tegenwoordigheid van geest niet, anders ware hij wellicht overreden en nu kwam hij er met den schrik en eenige lichte kwetsuren af. Gisteren had een heer uit Tilburg komend, het ongeluk door de duisternis misleid in den sloot te loopen welke gelegen is tusschen het café van den heer Kêmperman en de wed. v. Diemen. Behalve een nat pak, liep hij, doordat hij met zijn arm in de glasscherven was gevallen, nog eenige bloedende kwetsuren OP- 1 Wanneer zal die sloot, die, naar wij vernemen eigendom is van de Binnen- polder en waar reeds zoovelen zijn in- geloopen, eens worden afgemaakt. Of moet eerst het kalf verdronken zijn voor dat me» den put dempt Voetbal. Zondagmiddag speelt vPrins Hendrik* alhier een match tegen >Victoria* te Drunen, op het terrein van »P. H.* Aanvang 2 uur. Morgen spelen de aspiranten der voetbalclub >Wilhelmina" uithetLoonsch Hoekje een match tegen »Hollandia" alhier, op het terrein van Wilhelmina. Aanvang 2 Va uur- Aanbesteding. Aan het ministerie van waterstaat te 'z-Gravenhage is aanbesteed 1. Het verbeteren van het Capelsche veer over de Bergsche Maas, onder de gemeenten Meeuwen en Capelle, pro vincie Noordbrabant, begrooting f 2920. Minste inschrijver de heer C. Scher mers te Dussen voor f2420. 2. Het verhoogen en verzwaren van kaden langs de Donge, de Oosterhout- sche haven en de haven van Statendam in de gem. Oosterhout, prov. Noord brabant, behoorende tot de werken voor de verlegging van de uitmonding der rivier de Maas, begrooting f8740. Minste inschrijver de heer H.J. Oome te Raamsdonk voor f 6113. BAARDWIJK. Bij de velschillende on gevallen bij de werkzaamheden aan 't ka naal alhier is nn weder een te betreuren van erustigen aard. Toen een drietal werk. lieden bezig waren met een lichtkraan, brak eensklaps een ketting en viel een zwaren bak naar beneden, 3 hunner, waarvan een zeer ernstig, zelfs levensgevaarlijk, werden getroffen. Deze laatste werd naar 't Gast huis te Waalwijk vervoerd. Zijn toestand is naar omstandigheden wel doch nog steeds zeer ernstig, hij werd aan 't hoofd gewond. De tweede lijder aan thijphus in deze gemeente neemt eenigzins in beterschap toe hoewel nog verschillende ziekte gevallen van andereu minder ernstigen aard blieven voor komen. WERI 1 ïEN DRUNEN. Op Dinsdag 3 December had de jaarlijksche prijsuitdeeliug plaats aan de kinderen der R. K. Bijzondere school. Als naar gewoonte werd de plechtigheid door tal van genoodigden en belangstellen den bijgewoond, waarbij het schoone, het nuttige en aangename op zoo voort redelijke wijze vcreeuigd is. Daar geniet het ware Christenhart bij het aansjouwen van die blijde en dankbare gezichtjes der kleinen, die met volgeladen armpjes zich huiswaarts spoeden. Niet minder toeh dan 4ÜÜ ver schillende klecdingst ukken werden uitge deeld. Daar bewoudert men de blijken van het degelijke en grondig onderwijs in alle vakken, die door de bekwaamheid der kin deren zoo verdienstelijk worden ten toon gespreid. Daar vooral leert men waardeeren wat het Liefdehuis is voor Druncns jeugd. Bovendien geniet men in den vollen zin des woords, door de heerlijke uitvoering, die het geheel een waar feestelijk karakter gcett. Op voortr; ffelijke wijze werden tal van nummers ten gehoore gebracht. Afwisselend door verscheidene schooue toepassende lie deren vielen vooral in den smaak „Keuzen Revue», waarbij de goed afgerichte Gyin- nastau in hunne keurige costumes blijk ga ven van grondige en degelijke oefening „De ingebeelde ziekte» waarbij de lachspieren der toehoorders voortdureud in beweging werden gebracht. Doch vooral het boeiende en leerrijke drama „Aan 't Moederhartverdiende in alle opzichten de eereplaats. Schoon waren de costumes, onberispelijk de uitvoering. Dr vele zware rollen werdeu alle zonder uit zondeling, op zulke verdienstelijke wijze ge speeld, dat het onbegrijpelijk <s boe kinde ren het hierin zoo ver brengen kunnen. Het t*blea vivant, voorstellende „de Groetenis des Engels», voldeed uitstekend; de muziekuitvoering door de Harmonie der Jongelingen Congregatie droeg veel bij tot opluistering van het geheel kortom de hooggespannen verwachting der toehoorders werd in alles verre overtroffen. Gaarne derhalve maken wij de woorden van den Z.E.H. Deken ook tot de onzen, om dank te brengen aan de edele weldoe ners en weldoensters, die door hunne milde bijdragen de Eerw. Zusters in staat stellen zooveel schoons en nuttigs tot stand te bren gen. Dank vooral aan de Eerw Overste en Zusters van het Liefdehuis, de ijvsrige en bekwame onderwijzeressen, die zich zooveel moeiten en zorgen getroosten voor het gres- telijk en lijdelijk welzijn van Drunens jeugd. Moge de hulp des Hemels haar in deze zware en niet zelden ondankbare taak steed" krachtig ter zijde staan. Mogen Dranen» ingezetenen meer en meer dit verdienstelijk pogen beseffen en waarde-ren, en met Chris telijke liefde naar best vermogen bijdrager lot bevordering van het Katholieke bijzon der onderwijs in onze gemeenta, opdat het zelve voortdurend de rijkste vruchten en zegeningen moge voortbrengen. NIEUWKUIK. Op 8 December is het 121/a jaar geleden dat onze hooggeachte en algemeen beminde Kapelaan d* Weleerw. Heer J. Robhen de H. Priesterwijding he ft mtvangen. Bezield met den waten pries terlijken ijver is hem nimmer iets te veel, waar het geldt het zielenheil der parochia nen, of 4pn *teuu der noodlijdenden. Hij is een vreemdeling in Jeruzalem, die niet weet, wat al goed onze verdienstvolle kape laan in die weinige jaren alhier heeft tot stand gebracht. Wij zijn er dan ook innig van overtuigd dat het hein op dien dag niet aan belangstelling zal ontbreken. Moge Z:jn Weleerw. nog vele jaren in ons midden werkzaam zijn. VLIJMEN, 6 Dec. 1907. 1.1. Dinsdag middag werd in de openbare school door een rondtrekkend acrobaten gezehchap eene uit voering gegewen voor de schooljeugd. Dc toeren, welke de leden van dit gezelschap te zien gaven, wekten terecht de bewonde ring der kleinen vooral de koorddanseres op den gespannen dra d en Ijet geleerde paardje oogslWn het meeste bijval. De clown, die er uitstekend slag van had de kleinen aan het lachen te maken, had ook veel succes. De kleiuen hebben een pretti ge» namiddag gehad. Sinterklaas, de kindervriend, heeft op zijn feestdag de leerlingen der openbare en bijzondere scholen in onze gemeente ook niet vergeten. Bij do Eerw. Fraters kregen de kindereu allen erne kleine versnapering, terwijl aan de openbare school eene verlo ting van een aantal kinderenhorloges werd gehouden. Voor dit laatste geschenk, dat van buiten de gemeente aan het Hoofd der openbare school was toegezonden, mag wel sen extra woord van dank gesproken worden. HEUSDEN. Men is hier druk bezig met het vernieuwen van ondeiseheidene stra ten en het verbeteren van den afvoer van schrob- en gootwater. Ook zal een streng toezicht worden gehouden op hel plaatsen van varkenshokken en het leggeu van mest vaalten. VEEN, 3 Dec. De Heer P. Wecda vierde heden onder veel belangslelliug zijn 25 jarig jubilé als hoofd der school alhier VR1JH—C APPEL. Gedurende de maand Nov- werd op het hulppostkan- ingelegd, f2056.59. Deze dagen is bij den landbouwer C. v. T. een koe gestorven aan bout- vuur, voorzeker een heele schadepost. A. s. Dinsdag des avonds 7, uur zal de uitvoering van de Zangver>Hal- lelujah* plaats hebben. We twijfelen niet of deze, zal zooals de vorige, wel weer druk bezocht worden. Het Pro gramma bevat een 14 tal prachtige nummers. CAPELLE. Door de duisternis mis leid geraakte de landbouwer S. uit Broek Donderdagavond te water in de haven alhier. De heer R. die daar juist voor- bijging smaakte het genoegen den dren keling aan vtal te helpen. De firma ten Zijthoff en Zoon te Deventer monteert in de Stoommeelfa- briek der firma A. L. Sneep Co. al hier, een der nieuwste machines, waar- dooi het productie vermogen der ge noemde fabriek aanmerkelijk zal ver hoogd worden. We wenschen genoemde firma succes met hare onderneming- Bij de firma Adrianus Oerlemans Zonen geraakte de werkman C. Boer met zijn hand tusschen de pers en werd zoodanig gekwetst, dat dr- van der Meulen geneeskundige hulp moest ver- leenen. De Motorboot »De Hoop* van hier, kreeg deze week aanmerkelijke schade aan de machine, doordat ze bij het geladen binnenkomen herhaalde ma len aan den grond liep. Voor vreemde schippers met houten schepen is het beslist gevaarlijk onze haven aan te doen en het is te hopen, dat van gemeente wege zoo spoedig mogelijk stappen worden gedaan om aan dezen ondrage- lijken toestand een einde te maken. De rederijkerskamer »Vrienden- trouw*, alhier geeft op Maandag 30 December a.s. aan hare honaraire leden met hunne dames hare eerste winter- uitvoering. Voor dansmuziek in men in onderhandeling met de Waspiksche harmonie. Het belooft weer een gezel lige avond te worden. Vreemdelingen hebben, als altijd, toegang tegen beta ling van 50 cent. RAAMSDONK( Dorp) 6 Dcc. De Zeer Eerw. Heer Diepen, Inspecteur van het Bij zonder onderwijs in het Bisdom „Den Bosch*, bracht dezer dagen een bezoek aan de R. K. Meisjesschool alhier. Zijn Eerwaarde be tuigde Zijne tevredenheid over de vorde ringen der leerlingen en de inrichting der chool. Deze week zakte in De Barakken het paard van den heer J. Remmeren, voor een kar mest gespannen, plotseling ineen, door dat het dier een te nauw gareel aan had. Door 't lossnijden der strengen verloste men het ros van een wisseu verstikkings dood. RAAMSDONKS(Veer) 6 Dec, 1907. Donderdagavond heeft een poging tot aanranding plaats gehad op den Maasdij c op weg naar het Krizersveer. In de nabij heid van Broekmans liepen ongeveer 5 uur een vrouw met haar dochtertje, toen ze zich achtervolgd zagen door een man van verdacht allooi. Ze zetten het op een loopen de man had wel verdachte bedoelingen, want hij liep haar steeds achterna. Gelukkig waren ze dicht genaderd bij het wachthuis van de stoompont. Het sujet had naar het scheen geen trek ze verder te volgen, want geen spoor was meer van hem te zien. De po litie is met de zaak in kenuis gesteld. Veertien dagen geleden werden 's nachts bij Kamp in „de Bosschen* een zestal cen- dpn gestolen. De zaak werd de politie in handen gegeven, maar ze kon de(n) dader(s) niet op het spoor komen. Vrijdagmiddag vervoegde zich bij den bewnsteD Kamp een eenden opkooper, die vroeg of hij geen een den te koop had. Na bevestigend antwoord zei de opkooper straks wel eens terug te zullen komen, hij moest nog bij een zekeren H. eenden koopen. Toer» hij naderhand terug kwam, vroeg K. heel toevallig, of hij de eend eens mocht zien, die hij gekocht had. Hij zag dadelijk, dat het een der eenden was, die bij hem gestolen waren. De politie heeft nu de zaak in handen. HELMOND. In de vergadering van 80 November jl. besloot de gemeenteraad al hier de installatie voor centrale verwarming van het stadhuis opgedragen aan den heer Eug. van Oppen te Voerendaal (Limburg) vertegenwoordiger der firma Steimnetz Nagel te Elberfcld. KAATSHEUVEL, 3 Dec. 1907. Geestelijke oefening. Op Zondag 8 Dec. zal het voor de talrijke leden der Congregatie van O L. V. alhier een feestdag zijn in geestelij ken zin- Zaterdag zal reeds een Eerw. Pater Capucijn aanwezig zijn, om biecht te hooren en Zondag morgen onder de H. Mis van 7 uur Algemeene H. Com munie- Onder de Hoogmis predicatie en namiddags om 5 uur vergadering waaronder opdracht der nieuwe leden Voorzeker zullen de leden door trouwe opkomst van hare belangstelling blijk geven. Diefstallen. Hoorden wij de laatste dagen hier niets meer van diefstallen, deze week begon het spelletje opnieuw. Dinsdagavond, werd bij den bakker H. Jacobs in de Peperstraat het raam van den bakkerswinkel opengeschoven en een groote boterletter ontvreemd. De dader moet zoo goed als zeker bekend zijn. Donderdagavond werd bij de her bergierster dè Wed. Driessen, tramhalte op den Horst, een kastje dat tegen den muur hing en waarin ruim f 8 van het aldaar gevestigd kaartgezelschap gebor gen was meegenomen. Het ledig kastje werd smorgens terug gevonden- De zeer brutale dief van dezen euveldaad is niet bekend. DeraillemcBt, Betreffende het déraillement van den tram 1.1. Zondag verneemt men nog het volgende Kwaadwilligen hadden een zware boom over de rails gelegd op de hoogte van Van Vuren. Gelukkig zag men hem nog intijds liggen. Had men dit niet het ongeluk had zeer ernstig kunnen worden. De zaak is in handen der maréchaussée. Rteds worden enkelen verdacht, 't Ware te wenschen, dat zulken eene zware straf niet ontgingen. Apollo. Behalve de heer C. Kroes, xylophonist te 's Bosch, heeft ook de heer A. A. de Groot toezegging gedaan als clari nettist op het concert Zondagavond te zullen optreden. Wie beide heeren een vorige keer gehoord heeft, komt zeker a s. Zondag opnieuw. Onze verwachting is hoog gespannen 1 Kwartet wedstrijd. De Harmonie >Euphonia" krijgt zijn kwartetwedstrijd. Uit de werkende leden der Harmonie, zullen een 8tal kwartetten gevormd worden, die in de maand Febr. aan een onderlingen wedstrijd zullen deelnemen. Ieder kwartet ofttvangt 2 nummers. Het eene een maand en het andere 8 dagen voor den wedstrijd. Door de mu zikanten is dit besluit met vreugde ver nomen en ook van den kant der hono raire leden kan men veilig op ware belangstelling rekenen. Voor de werkende leden zal het tevens een aansporing zijn tot ijverige studie en ook om te leeren >staan op eigen beenen" elk voor zijn partij. Moge deze besluiten succes hebben. ®P straat gezet. Verleden Woensdag had in de par. Berkdijk eene gebeurtenis plaats, die zich niet dikwijls voordoet of anders toch zeker niet gepaard met zulke too- neelen. Het betrof nam. een gerechter- lijke ontruiming van een woonhuis, naar wij vernemen wegens wanbetaling. De wanbetaler was F. G. 's Morgens om 9 uur begon de ont ruiming, door den deurwrarder Gerris, veldwachter de Rooi en den nachtwacht. Alle meubelen en keukengerief, aard appelen, hooi, stroo, hout, enz. e,iz. werd buiten gedragen en langs den straatweg gezet. Natuurlijk lokten deze werkzaam heden, een masse nieuwsgierigen en werd er door vele schoenmakers veel verlet, 's Avonds om half zes was de woning zoover ontruimd, dat niets meer over bleef, dan de brandende kachel, en de bewoner zelve, die ijverig, in de weer was om de kachel flink te doen branden. Natuurlijk was iedereen benieuwd of hij de woning goedschiks zou verlaten. Dit bleek niet het geval, aan de uitnoodiging van de Rooi, om de woning te verlaten, gaf hij geen gevolg, en verklaarde hij, evenals zijn meube'en ook op straat gedragen te willen worden. En zoo ge schiedde- Onder groote hilariteit der omstaanders, werd hij gezeten op zijn stoel en door een lantaarn voorgelicht, door den sterken arm op straat gedragen. Halverwegen echter bleek de stoel voor dezen triomftocht niet bestand te zijn, de sporten bezweken en Frans met zijn rechterlijke dienstknechten, wentelden zich in het slijk der aarde, in den waren zin des woords. Doch de straat was nog niet bereikt, men lag nog op andermands grond, en toen den gebroken stoel als slede gebruik, en zoo werd heldhaftige Frans op straat geschoven, onder het gejuich der saamgestroomde menigte. Om zes uur was dezen onbloedige strijd volstreden. TT WAALVTIJK 5 Dec. 1907. Beesten aanvoer 70. Koeien prijzen Tan f 180 tot 260. Vaarzen prijzen Tan f 150 tot f240 Varkens aangevoerd 35 stuksprijzen Tan 16, tot til. Boter per kilogr. 1.12 tot f 1.20. Aanvoer 560 KG. Eieren prijzen Tan 5 tot 7'/s cent per stuk. Veel Belgische kooplieden waren ter markt aanwezig. De St. Nicolaasmarkt bevestigde heden haren ouden roem. Het bezoek van buitenlui was des namiddags en in den avond nog zeer druk, winkels en koffie huizen werden goed bezocht. Er heerschte over 't geheel eene opgewekte stemming. De aanvoer van hoornvee, vooral van melk en vette beesten was bevredigend ondanks het minder gunstige weder. Men betaalde op de stallen voor nage noeg rijpe kalfkoeien en dito vaarzen, hooge prijzen. Men mag zich in deze veerijke streek gelukkig nog verheugen in een kerngezonden veestapel, het ge vreesde mond en klauwzeer doet zich nergens voor. De huidenmarkt verkeert nog steeds in eenen ongekend lusteloozen toestand. Te Londen, Havre, Liverpool, Hamburg

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5