Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. Nummer 100. Donderdag 19 St. Crispijn. December 1907. 30e Jfturpaug. WAAL WIJK, 17 December 1907 Benoeming. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Eind hoven, Mr. G- M. H. Sassen, thans grif fier bij het kantongerecht te Waalwijk. Tot lid in het dagelijksch bestuur van het waterschap de Binnen Oude Maas is benoemd de heer J. C. van Bok hoven te Herpt. Z. M. de Keizer van Duitschland heeft toegekend de Kroonorde vierde klasse aan den heer Van der Bolck, thans adjunct-stationschef te Vlissingen, vroeger stationchef te Waalwijk. Armeneoncert. Met groot genoegen kunnen we thans inededeelen, dat het bestuur van W. B. toezegging van medewerking op 't a. s. Armeneoncert ontving van de navolgende heerenWillem Timmermans piano, Hannivoort violoncel, A. Froklage viool, Corns. Witlox mandoline. Het Waalwijks Vocaal Manuenkwartet bestaande uit de heeren Jac. Sars, J. van Bladel, A. v. d. Ven en A. Groenen, Directeur de heer Jac. Sars. Het Waalwijksche kwartet»Zang en Vriendschap" bestaande uit de heeren A. Verhoeven, G. de Vaan, C. Hamers, P. Remie, directeur de heer P. de Kort; Adr. Groenen, baritonzanger, Th. de Wit, baritonzanger, Ant. Hurkmans pianist. Wij hopen nu het programma ook weldra bekend te makeu, maar zeer zeker zal het succes van dezen avond, gezien de welwillende medewerking van boven genoemde uitstekende krachten, groot zijn en aardig wat opbrengen voor onze armen. Met het presenteeren der kaarten zal volgende week een begin worden gemaakt. Stierenkcuring Maandagmiddag had alhier eene tus- schentijdsche keuring plaats van éénjarige stieren. Aangevoerd werden 23 stuks, waarvan elf ter dekking werden toege laten en twaalf afgekeurd. Uitvoering. Het Gemengd Koor. >Vooruitgang zij ons Doel" van Waalwijk en Besoijen hoopt op 25 Dec. a- s. des namiddags ten 6 ure in de Nederl. Herv. Kerk te Waalwijk eene uitvoering te geven. De Leerbewerkcr. Met Januari a.s. zal ter WaaPwijksche Stoomdrukkerij van Antoon Tielen een nieuw weekblad verschijnen, getiteld: >De Leerbewerker", officieel orgaan van een Diocesanen Leerbewerkers-Arbei- dersbond »St. Crispijn en Crispinianus" in het Bisdom van 's Hertogenbosch. Het blad zal Zaterdags verschijnen en aan alle leden der afdeelingen van boven- genoemden bond in Tilburg, 's Bosch, EindhovenGestel, Kaatsheuvel, Oister- wijk, Hilvarenbeek, Baardwijk, Waalwijk en Besoijen, gratis worden toegezonden. De Waalwijksche Stoomdrukkerij is belast met het drukken, terwijl tevens bij haar jaar-abonnementen (f 1,50 franco post) en advertenties kunnen worden opgegeven. De regelprijs is 8 cent. Het blad, dat in den beginne in be scheiden formaat verschijnt, zal gewijd zijn aan de belangen van het schoen makersvak in 't algemeen, maar van de leden van bovengenoemden Bond in het bijzonder. Voetbal. Zondagmiddag speelde P. H. II alhier een match tegen V. I. O. S. alhier op het terrein van eerstgenoemde Stand bij de rust 3—0 in het voordeel van V. I. O. S. Na de rust wist P. H. 2 maal te doel punten, zoodat deze match ein digde met 3-2 in het voordeel van V. I. O. S., welke overwinning dan ook wel verdiend was. Zondag a. s. speelt het eerste elftal van P. H. een friendly-game tegen »Vic- toria'' uit Drunen op het terrein alhier. Zondagavond ten 6 uur had op de St. Pauluszaal eene groote propaganda- vergadering plaats, uitgeschreven door de R.K Vakvereeniging »St. Crispijn* van Waalwijk en Besoijen. Toen de voorzitter, de heer Ant. v. d. Heijden, de vergadering met den ge bruikelijken groet opende, was de zaal zoo vol, dat de velen, die zich met een staanplaatsje moesten tevreden stellen, als 't ware aaneenhingen. De Voorzitter heette allen hartelijk welkom en sprak den wensch uit, dat straks, na de lezing van den WelEerw. heer L. Poell, allen overtuigd zouden zijn van de noodzakelijkheid van hooge contributie. Mededeeling deed hij, dat na afloop over verhooging van contri butie, waarvoor men nu 14 dagen bedenk tijd hebben gehad, zal worden gestemd. De Eerw. heer adviseur sprak ook nog een woord van dank tot de talrijk- opgekomen lederbewerkers, bracht hulde aan den spreker van den avond, die kort geleden zijn 1272-jarig priesterschap heeft herdacht en sprak den wensch uit dat deze priester-werkmansvriend eenmaal zijn zilveren feest moge vieren. Hierna betrad de WelEerw. heer I. Poell het podium, bracht dank voor de hulde hem betuigd en verklaaide hier gaarne dat hij als adviseur van een werklieden-vereeniging zal blijven werken zoolang hij kan, dat hij zal bidden tot God voor den werkman die hem dier baar is, dat hij zijn gave, van God ont vangen, zal blijven gebruiken voor de verheffing van den werkmansstand even als zijn studie die hij genoten heeft. Waarover ik hedenavond spreken zal. zoo zei spreker, dat heb ik gelezen in de courant. Daar stond in, dat ik hier een lezing zou houden en zou aantoonen dat zonder flinke vakvereeniging de welig tierende mistoestanden niet uit den weg zijn te ruimen. Mijn doel is nu, jullie te overtuigen dat een vak vereeniging, wil ze in de toekomst flink werken, een flinke weerstandskas moet hebben. Nu wil ik wel beloven, dat ik dat jullie wel duidelijk kan ma ken, want in mijn eigen bood heb ik dat ook gedaan. Maar als ik jullie nu overtuigd heb, dan hoop ik dat ge niet zoo dom zult zijn en zult zeggen »ja, 't is wel zoo, maar ik blijf er toch maar tusschen uit*, maar zult zeggen: >ik kom er bij. In die courant dan stond, dat er hier welig tierende mistoestanden zijn. Of dat nu waar is ik laat het voor re kening van die couiant en toch geloof ik dat ze wel gelijk heeft, ik heb er tenminste wel eens meer van gehoord. Spreker zet hier uiteen wat welig tieren is en vergelijkt zulks dan met het on kruid dat op een goed gemeste akker zoo welig tiert, zoodat bijna eiken dag gewied moet worden. Over die mis toestanden nu heeft niet minder dan Paus Leo XIII z. g. ook veel gesproken en geschreven dat niet voor de poes is. Hij heeft b.v. gezegd dat de groote menigte verarmt en dat de anderen daardoor al rijker en rijker worden. De Paus heeft gezegd dat een betrekkelijk groot deel van het proletariaat weer het slavenjuk wordt opgelegd. Spreker zet hier verder uiteen wat de paus hiermede wil zeggen en verhaalt dan de geschie denis van de slaven uit Rome. De slaven werden, als zij oud waren gewor den en niet meer geschikt waren om te arbeiden, dan werden die slaven, die ook kinderen Gods zijn, in een vijver geworpen als voedsel voor de visschen. Die visschen werden als ze groot waren op tafel gebracht bij den heer, die ze lekker opat. De slaven kregen juist genoeg te eten om te kunnen werken en te maken dat hun kla6 van menschen bleef bestaan. En het dreigt zoo weer te worden. De Paus zegt ook dat het winziek kapitaal er op uit is, zich nog meer op te hoopen en dat, dat moet worden voorkomen. Die menschen, die het kapitaal zoo trachten te vermeerde ren kijken naar niets, geven daarbij om God noch Gebod. Mistoestanden zijn er en die tieren welig. Van den toestand hier is spreker niet op de hoogte, maar hij zegt, wel te gelooven dat de toestand niet beter is dan bij de wevers, waar hij meer van weet. Als ik zoo eens hier en daar zie, zegt spreker, dan geloof ik wel dat de toestanden zoowat precies op elkaar gelijken. Bij de wevers zijn er in de laatste 3 jaren veel toestanden opge ruimd, maar we kennen ze nog. Nog onlangs in de' tram zittend die van Tilburg naar Waalwijk rijdt, hoorde ik ergerlijke staaltjes vertellen. Drie meisjes van hier de streek kwamen in Tilburg in een winkel om een mantel te koopen. Nu kregen die meisjes van hun patroon een briefje mede, waarvan ze echter nog niet zoo spoedig iets lieten blijken. Ze kochten allen een mantel van f7.50. Het eerste en tweede meisje betaalden zulks, doch het derde meisje doist het niet te wagen en liet haar briefje, dat zij van haar patroon had medegekiegen, zien en wat zei de winkelier toen Dat die mantel dan f 10 moest kosten. Is het nu geen mistoestand, dat zoo'n meisje f10 voor zoo'n mantel moet betalen en een ander maar f 7.50. Waar blijft dan die f2.50? Ik zeg niets, maar denk wat. Of hier te lang gewerkt wordt, ik weet het niet, maar wel weet ik, dat, als de man van 's morgens vroeg tot 's avonds 8 uur heeft gewerkt, hij geen lust meer heeft om wat met zijn vrouw te zitten praten of om zijn kin deren den catechismus eens te over- hooren. Dat kan zoo'n man dan niet meer, hij is door het harde werken veel te moe. De Paus zegt dat de massa verarmt. Dat komt doordat de loonen te laag zijn. Of de loonen hier te laag zijn, ik weet het niet. In Tilburg heb ik eens een lijstje gezien van een gezin met 5 kinderen. Dat lijstje gaf aan hoe dat gezin er zou kunnen komen. Voorop zeg ik dat het niet te vet is, wat je dan krijgt, maar w e kwamen toen toch al een heel eindje boven de f10. En hoevelen zijn er nog, die maar f9.25 of f8 25 en minder per week verdienen Hoe zulke menschen er moeten komen Ze leven allen maar op de pof, ze zijn allemaal een week te vroeg geboren. Dat zijn mistoestan den die verbetering eischen. De Paus wil dat ieder Katholiek eiken dag te communie gaat. Maar hoe kan zulks nu. Bij ons in Tilburg is 's mor gens om 6 uur als de eerste Mis begint de klompenparade al lang voorbij mijn raam getrokken. Hoe kunnen nu die menschen te communie gaan Spreker haalt hier nog een voorbeeld aan hoe een patroon in Tilburg iemand, die den volgenden dag moest trouwen, weigerde om te biechten te laten gaan, hoewel het anders toch niet mogelijk was. Vandaag nog sprak ik een man uit Maastricht, die mij kwam vragen wat ze moesten doen. Daar is een patroon en die heeft gezegd, dat, als al de knechts niet goedvinden wat hij doet met loon regeling enz- dat dan de fabriek met 30 December wordt gesloten. Verder gaande zegt spreker, dat te genwoordig wel eens wordt gezegd Waarom zijn al die bonden toch noodig, vroeger waren de menschen tevreden en nu niet meer.* Maar, zegt spreker, vroeger waren de menschen ook niet tevreden. Toen zaten ze in de herberg, als ze rondom de kachel waren gezeten, te klagen, maar zoo, dat ze het buiten niet hoorden, en daar is nu verandering in gekomen omdat het noodzakelijk was wil het niet denzelfden weg opgaan als de Paus in zijn encycliek schreef. In zijn tweede gedeelte wees spreker er op, dat allen overtuigd waren dat er welig tierende mistoestanden zijn. Om deze nu uit den weg te ruimen, moet men niet gaan zitten zeuren en zeggen twaren alle menschen braaf*, neen, men moet zich vereenigen, want een man alleen durft niet naar den patroon gaan en deze op mistoestanden wijzen en aandringen op verbetering, want wat ziet men dan gebeuren Aanstonds de deur gewezen wordt hij niet, maar over een maand of 4, 5, mankeert er iets aan zijn werk en de straat gaat hij op. Een man alleen *an niets doen. Daarom is de vakvereeniging noodzakelijk. Spreker wees er op dat in Tilburg nu in de laatste jaren f 20.000 meer aan loon wordt uitbetaald dan vroeger. Hij wijst op de werkstaking te Eindhoven, waardoor de werklieden in een veel gunstiger positie zijn gekomen. In Rijsen, daar is de staking wel verloren, dat is waar, maar wat ziet men nu gebeuren Er worden overal flinke woningen gebouwd. De menschen behoeven niet meer zooveel aan huis te arbeiden. Zie je, dat heb ben ze er allemaal toch door verkregen en laten ze dan maar zeggen dat ze het verloren hebben. Een feit is het toch dat ze er beter door zijn geworden. Na er op gewezen te hebben dat de vakvereeniging noodzakelijk is en dat het plicht is van ieder werkman om daarvan lid te worden, wijl wij, gehuwde Katholieke werklieden, voor God opge nomen hebben dat wij zullen zorgen voor vrouw en kinderen, gaat spreker over met te bewijzen dat voor een vak vereeniging, wil men ze flink doen werken, een flinke contributie moet worden geheven. Deze contributie- gelden moet niet direct van het huis houdgeld worden afgenomen, neen, dat moeten de werklieden van hun trac'a- ment doen. Al is dat nog zoo karig, 't komt er niets op aan, want wat heb je er nu aan, of ge nu een pot bier en een borrel in je maag gooit. Zelfs is men overtuigd, dat de vrouw met dat karig loon er niet van kan rondkomen, als men zijn kinderen aanziet, dan ziet men, dat hun dikwijls het noodige niet kan worden gegeven. Is het nu niet een grootere voldoening, als wij de overtuiging hebben, dat wij door ver eeniging betere tijden gaan krijgen, dat wij vrouw en kinderen, waarvoor wij bij God verplicht zijn te zorgen, een beter bestaan kunnen geven. In een borrel te drinken ligt toch geen voldoening. De georganiseerde arbeiders moeten drankbestrijders worden, dan gaan wij eerst den waren weg op. Verder bespreekt de redenaar, de wen- schelijkheid van een weerstandskas. Hoe rijker, hoe beter de kas is gevuld, zooveel te minder zal er werkstaking komen. Dan zijn de patroons een beetje banger voor ons. Hoogere contributie moet er worden opgebracht. Van 3 centen kan niets worden gedaan. Wij krijgen nu een eigen courant, dat kost allemaal geld want zoo'n blad wordt gedrukt op een drukkerij waar de werklieden een goed salaris genieten, de redactie moet wor den betaald, de weerstandskas moet dikker, moet krachtiger worden. Daarom in je eigen, welbegrepen belang moet de contributie omhoog. Spreker wijst nog op Engeland en Duitschland, waar nu, nadat er sterke weerstandskassen zijn, weinig werkstakingen meer voor komen. En men moet zichzelf sterk maken, men moet niet wachten op do nateurs, want nu jullie niet meer op de een of anderen patroonsdag wat potjes bier drinkt enz. nu krijgt je ze niet meer Zelf doen dat is de weg. Onder een oorverdoovend applaus, waaraan bijna geeD einde scheen te ko men, sloot spreker zijne begeesterende en duidelijke rede. De Eerw. adviseur bracht hem namens al de aanwezigen een woord van dank. De Eerw. heer van Heeswijk, advi seur van de schoenmakersvakvereeniging te Kaatsheuvel, die, door met de be stuursleden en eenige leden hierheen te komen, blijken gaf van groote belang stelling, sprak, op verzoek van een on zer bestuursleden ook nog een hartelijk woordje. Hij wees er op, dat, toen voor onge veer 3 maanden geleden te Kaatsheuvel de vereeniging werd opgericht, het be sluit werd genomen de contributie te stellen op 10 cent per week en er nu reeds leden zijn die zeggen dat 10 cent te weinig is, die nu reeds overtuigd zijn dat, wil een vefeeniging goed en met waar succes werken een flinke contri butie moet worden geheven. Ook spre ker is hiervan overtuigd doch wil liever met de andere aangesloten vereenigingen gelijken tred houden- Z.Eer«v. wees hier nog met nadruk op, dat ieder aangesloten lid propagan dist moet zijn. Ieder lid moet een nieuw lid aanbrengen zoo ook doen zij te Kaats heuvel. Daar wordt zelfs iemand die nog geen nieuw lid heeft aangtbracht maar als een half lid beschouwd. Het lid zijn, terwijl anderen het niet zijn, zoo ging Z.Eervv. voort, kost zulken wel een offertje, te meer omdat wij niet aan stonds de vruchten van de vereeniging zullen plukken, maar de liefde voor onze broeders, voor ons nageslacht vraagt zulks. Te bejammeren is het daarom dat zoovelen nog achterblijven, dat er nog zoovelen zijn die zeggen och, ik behoef niet bij de vereeniging te gaan, ik verdien genoeg. Bedenken de zul ken echter dat zij broeders hebben die minder verdienen, dat het lang niet ze ker is dat hun kinderen later zooveel zullen verdienen. Daarom eenieder tre de toe. Verder geeft Z.Eerw. in overweging om statistieken op te maken ten einde van de arbeidsverhoudingen op iedere fabriek een zuiver overzicht te kunnen krijgen, want nu wordt er dikwijls maar gepraat. De menschen drukken zich zoo onzaakkundig uit, dat je bijna niet kan begrijpen wat ze bedoelen. Vooral nu, nu wij een eigen blad krijgen, moeten we zulks doen. Dan leeren wij de toe standen kennen, na eerst poolshoogte te hebben genomen Ook met het oog op de samenstelling van arbeidscontracten is het noodig zegt spreker, dat alle ar beiders toetreden, anders zullen de pa troons gedwongen zijn zelf-alleen zoo'n contract op te maken, wijl jullie, arbei ders, doordat je verdeeld ben, de een zus en den ander zoo wil. \/erder moet er meer voeling, gehouden worden tus schen de afdeelingen onderling. De toestanden zijn ongeveer hetzelfde, daar om is het zoo nuttig dat meer voeling wordt gehouden en wanneer dat wordt gedaan, dan zullen de vereenigingen ook vanzelf meer bloeien. Nadat spreker den wensch geuit had dat het ledental der vereeniging hier spoedig moge verdriedubbeld zijn, sloot hij zijne korte, zaakrijke rede, onder een daverend applaus. Hierna werd tot stemming overgegaan, De uitslag hiervan was een schitterend succes voor den gewijden redenaar. Met 73 tegen 3 stemmen werd besloten de contributie, die tot heden 3 cent per week bedraagt, te brengen op 10 cent per week. Verder gaven zich ook nog eeni ge nieuwe leden op- De president sloot hierna de verga dering met den gebruikelijken groet. BAARDWIJK. Dezer dagen had hier aardige scène plaats. Van een huisgezin dat hier tijdelijk verblijf houdt tijdens de werk zaamheden aan het nieuwe, kanaal, leefden man en vrouw een tijd lang in dusdanige onmin dat de vrouw eensklaps het besluit rum er van door te gaan zonder een udres vnu haar gekozen verblijf achter te laten aan haar wederhelft. Hierop, na een paar glaasjes gedronken te hebben, toog de „zoo hecbmaal alleen* achtergelrtene naar de politie alhier ten einde de vrouw des huizes op te eischtu. Tot dusverre door gebrek aan adres van haar tegenwoordig tehuis is de man nog steeds in troostelooze omstandigheden. Had zij nog maar wat geld achtergelaten. Zaterdagavond ontstond in een café alhier twist tusschen twee personen, die zoo hoog liep dat ze elkaar flink aanpakten. De°een kon met een bebloed cezicht naar de kooi en kon enpassant zijn roes uit slapen alweer dat borreltje. Zondagmiddag ten 12 uur had alhier op de bovenzaal van den heer C. Puilens eene buitengewone vergadering plaats van de R. K- vakvereeniging voor schoenmakers St. Crispijn. De president, de heer Lombarts,. opende de vergadering met den gebruikelijken groet, heette alUn hartelijk welkom en deed me dedeeling dat een R. K. Patroonsbond was opgericht waarmede reeds was samengewerkt wat lot vrucht heeft gehad dat een wed strijd in het patronen en in het schoenmaken zul worden gehouden. De heer A. van Rijen, secretaris van het arbeidssecretariaat, het woord verkregen hebbende, zette in een klaar betoog de noodzakelijkheid van samenwerking tusschen patroon en werkman uiteen. Hij wees or met nadruk op, dat de R. K. vakvereeni ging uiet de klassenstrijd wil, maar dat zii de mistoestanden wil bestrijden met, het w-.pen van liefde en recht vaard gheid. Daarom z<)o betoogde spreker, behoeven de patroons ons niet te vreezen, wij zullen geen onbil lijke eischen stellen. .Spreker spoorde allen aan het boekje van den Eerw. heer Dekkers samenwerking tu«schen patroon en werkman, eens te lezen en te herlezen, In zijn tweede gedeelte zette spreker meer speciaal voor de georganiseerde werk lieden het groote i.ut uiteen van hooge contributie bij een vakvereeniging. Spreker deed uitkomen dat het van ons kot holleken een fout is geweest om bij de oprichting van onze vakverenigingen ecu te lage contributie te heffeu. Willen wij het nood zakelijke als oen vakblad en een weerstands kas hebben, dan moet de contributie omhoog worden gebracht. In den breede zette spreker het nut uiteen van de weerstandskas. Na allen nog aangespoord te hebben toch vooral drankbestrijder te worden sloot spreker zijn heerlijke rede die door de talrijke aanwezigen luide werd toegejuicht. De Eerw. heer Fransen, adviseur der vereeniging bracht den spreker dank en 9poorde de leden aan te besluiten de con tributie te verhoogeu, daar zulks alleen kau wsrken voor 't welbegrepen belang van den werkman. De Voorzitter dankte in goedgekozen woorden de beide sprekers en sloot met den gewonen groet de vergadering. *NIEUWKUIJK. Den milicien soldaat, W. Peijnenborg, alhier, lichting 1907, is ined» gedeeld, dat hij, tengevolge der veran dering van hef blijvend gedeelte der lichting van dit jaar, niet op 27 Maart a.s onder de wapenen behoeft te komen, zooals hem bij ncta van 9 November j.l. was medege deeld. Hij blijft dus in het gerot van grovt ve. lof. Aan den loteling Jan van Wettem lichting 1908. gedomicilieerd te Amsterdam werkelijk verblijvende alhier, is vergunning verleend, om voor den Militieraad in het Eerste District dezer provincie te verschijnen. Bij Koninklijk Besluit van den 9 October j 1. no. 31 is goedkeuring verleend aan bet besluit van den raad dezer gemeente van den 27 Juli t. v. waa.bij het aantal opcenten, op de hoofdsom der persooneele belasting, is gebracht van 50 op 10, Ten gevolge hiervan zal de opbrengst dezer heffing jaarlijks pl. m. f450 minder be dragen, zoodat voor de gemeentenaren de belastingdruk aanmerkelijk is verminderd. Iu deze gemeente heeft zich dit jaar niemand aangemeld voor het onderzoek aar de geoefendheid van loteliugen en adspirantenvrijwilliger van het reserve kader. Den aanstaanden militieplichtigen kan, in hun welbegrepen eigen belang, niet ge noeg worden .aanbevolen, den cursus van het voorbereidend militair onderricht te volgen. VLIJMEN, 24 Dec. Hedenavond ten half zes uur hield de raad onzer gemeente eeue openbare vergadering. In ons volgend nummer geven wij van deze vergadeiing eeu gedetailleerd verslag. VLIJMEN. 1.1. Zaterdagavond gaf de liedertafel „Kunstna Arbeid* hare aange kondigde uitvoering, welke zoowel wat be- Irirft den zang als de humoristische voor drachten bij het vrij talrijke publiek zeer in den smaak viel. Achten wij het niet noo dig het gansche programma op den voet te volgen, wij mogen toch uiet nalaten in het bijzonder een pluimpje uit te reiken aan den heer C. Do Gouw voor zijn met veel gevoel gezongen. „Van eene Koningsvrouwe* en aan de heeren Nicols en Van Vugt, die in het komische gedeelte zich met een on derscheiden. Allen intusscheu hebben het publiek aan zich verplicht. Zondag werd in de school der Eerw. zusters weer eene vergadering der afdeeling Vlijmen van den N. C. Boerenbond ge houden. In deze vergadering is beslotëu een pakhuis voor den Bond te bouwen, waartoe het Parochiaal Kerkbestuur het noodige geld zal voorschieten tegen matige rente en geringe jaarlijk?che aflossing. Al spoedig zal de aanbesteding plaats hebben en aan een der 3 bagste inschrijvens het wordt worden opgedragen. Zeer waarschijnlijk zal onze Rederij- kers-clnb „Les Amateurs* daartoe uitge- noodigd, in den loop der volgende maand in Schijndel een uitvoering gaan geven. Deze voor „Les Amateurs* vereerende uit- noediging bewijst, dat onze Tooneelvereeni- ging goed spel te zien geeft. Wij hopen, dat zij ook in deu vreemde haar roem zai weteu te handhaven. SPRANG, 14 Dec. De heer P. van Toom, caud. theol. te Overschie, heeft de beroeping tot predikant bij de Nederl Hervormde kerk alhier aangenomen. CAPELLE. Door de visschrr» Roosen- braudt, alhier, werd bij het visschen met den zegen in het Oude Maasje, eeu snoek

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5