N ummer 103 Zondag 29 December 1907. 30e Jaargang Tweede Blad. LANDBOUW. Gemengd Nieuws. Posterijen en Telegrafie. BUITENLAND. Rusland. Frankrijk. Engeland Italië. China. Reclame. OLNNF.NLA Kerknieuws. Onderwijs. Konijnen voor den mensch. De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 1 Januari 1908 een locaal Rijkstelefoonnet zal worden gevestigd te Waalwijk. De diensturen voor het geven van verbindingen tot het voeren van locale gesprekken zullen geregeld zijn als volgt op werkdagen van 7.30 v.m. tot 8.30 n.m. op Zon- en feestdagen van 7.30 v.m. tot 8.30 v.m. van 12.30 n.m. tot 1 30 n.m. Eene openbare spreekcel is gevestigd in het Post- en Telegraafkantoor te Waal wijk. Door den Directeur van dit kantoor worden inlichtingen verstrekt nopens aansluiting van perceelen aan het voren genoemde locale Rijkstelefoonnet, 's Gravenhage 24 Dec- 1907. De Directeur-Generaal voornoemd, G. I. C. A. POP. Van alle vleesch is konijnen vleesch voor den minsten prijs te fokkenhet is ook Tan bizonde.re voedingswaarde, 't volgt daarin op rundvleesch. Daarbij i9 het gemakkelijk verleerbaar en, als het van jonge dieren af stamt, ook vooral geschikt voor zieken en herstellenden. Men meet echter goede rassen kweeken en bij het mesten vooral ten doel hebben het vleesch aan smakelijkheid en malschheid tc doen winnen. Het is hierbij niet de zaak door een langdurig mest proces de diereu in ware vetklompen te veranderendaarom moet dit mesten nooit langer duren dan 2, hoogstens 3 weken. Men onthoudt den konijnen dan alle groenvoer, vooral kool bladeren, en geve gekookte aardappels, wor tela, hooi ea vooral ook geurige kruid 11, zooals selderij, peterselie, anijs en verkel. Een uitmuntend mestvoeder bestaat uit he* volgende mengsel gekookte en gestampte aardappels, ger-temeel, maïsmeel en tarwe zemelen, Dit alles wordt tot een brokkelige massa gekneed en den dieren matig warm gegeven. Waar men de konijnen voeden en mest met uitsluitend droog voeder, zooal* hooi en graan (uuïs, gersi), geven men dagelijks een panr stukgesneden zoete appels De konijnen zijn daar buitengewoon op ver zot. Als afwisseling zijn ze dan ook zeer aan te bevelen. Eindelijk is het beter, da gelijks meermalen (b. v. 4 5 uual) voeder te geven, telkens zooveel als ze met graagte opeten, in plaats van 2 d 3 maal in groote hoeveelheden. In het eerste gtval blijft de eetlust beter opgewekt. Uok door te zorgen voor de grootst, mogelijke afwisseling in het voeder, bevordert men den eetlust. Wat de deugdelijkheid van een goed toebereid konijn aangaat, zoo staat deze niet beneden het fijnst gevogelte, ja er zijn er die aan het eerste de voorkeur geven. Daarom moet ieder die een tuintje bezit met groenten, en dus ook onkruid, en een plaatsje heeft voor een paar kouijneustalletjes, het eens met een paar konijnen beproeven, want het konijn is niet langer alleen maar speelgoed roor kinderen het is het mee>»t rente- gevende nuttige dier, de beste vleeschpro- ducent van den kleinen man. Juist daarom moet ieder, die't maar eeuigs- zins kan, konijnen fokken. Van het Land naar den Stal. Alles draait in den landbouw om de kwestie, „hoe kan ik met zoo min mogelijk uitgaven, zoo v-eel mogelijk winst behalen Zoo als 'tegenwoordig de prijzen vau veö, granen, erwten, boonen, suikerbieten, enz. op de markt zijn, is het voor de meeste boereu het meest loonend de grootste kosten te bestedeD aau het veeden stal te maken tot kern der boerderij en langs den stal de winst biniieu te halen. Een groot gedeelte v-.n de opbrengst der landerijen zal dan gebruikt worden als vee voeder, knollen, rapen, mangel wortels, erw ten, boonen, granen, stroo, hooi, gras, zie daar reeds een gansche reeks van gewassen, die alle vóór en na tot veevoeder verbouwd wordeu De landbouwer-veehouder moet zich intusschen bij het voederen van dergelijk ruwvoeder aan de volgende voorschriften houden lo. Pe droge stof van het ruwvoeder mag niet meer bedragen dan s/s van de ^et geheel noodige hoeveelheid droge stof. 2o. Het ruwvoeder kan voor hoogstens de helft uit stroo bestaan. 3o. De droge stof der wortelgewassen mag niet meer dan 1/3 van die van het gelijk tijdig gegeven ander voer bevatten. De boer kan dus niet zooveel stroo, niet zooveel r.ipen, knollen of mnngelwortel? voeren als hij wil. In elk geval echter ook als hij zich stipt aan de boven gegeven voorschriften houdt, kan het ruwvoeder nog heel wat bedragen. Eu wanneer we wete, dat granen, erwten en boonen tot het kracht voer bchooren, dan zijn we de plank niet zoo ver mis, als we beweren, dal het land kan opleveren alles, wat noodig is *oor den stal Daarenboven kan door een wel overwogen bemesting het gehalte van het ruwvoer ver beterd worden. Er is dus een dubbele reden voor «Ik gemengd bedrijf oin de bemesting van het land terdege ter harte te nemen. Inderdaad moet door bet geven van den noodigen kunstmest de opbrengst en de kwaliteit vau het ruwvoeder zóó worden, dat het bedrijf weinig of geen voeder op de tnarkt te koopen heeft. Dat kan de boer, in het algemeen gesproken, door een volle dige, rijke bemesting; door stalmest en door kunstmest in den vorm van cbilisalpeter, kalizouten en suptrphosphaat of eenige ander phosphorznurmest. Wij krijgen dan den volgenden kringloop. De boer koopt kunstmest. De kunstmest levert den vecvoederoogst. Het veevoeder verbetert den stal (boter, kaas, melk, jong vee, vet vee enz Wat moet er nu gedaan worden, om een dergelijk gemengd bedrijf te voeren Zooals ik zei: in de eerste plaats bemesten. Waar in de vruchtwiszeling aardappelen, mangel wortels, knollen enz. treden zijn in de eerste plaats noodig kalizouten, hetzij in den vorm van kïïniet, hetzij in dien van patentkali of chloorkalium. Op geen eukeleu bodem kan men op den duur de genoemde gewassen en nog andere verbouwen, zonder dat de kali in den bodem moet aangevuld worden. Om verder in het hooi, of het gras, en ook in de andere gewassen het eiwitgehalte van hr voeder te doen stijgen, moet stikstofbem-s ting gegeven worden. De hoer moet chili salpeter koopen, om hoeveelheid en gehalte van het voer zoo ideaal mogelijk te doeu zijn. Ook phosphorzuur mag niet ontbreken "hetzij men slakkeumeel geeft in den herfst, hetzij supei in het voorjaar. In de t weede plaats moet men in den stal met oordeel te werk gaan. Bij verkoop moet msn het beste houden voor de fokkerij. Om ie weten, wat het beste is, moet men aan tekening houden van melk, vet enz., moet men volgens de regelen der kunst (kenmer ken van melkbeesten enz.) hij aankoop te werk gaan. Op die manier wordt de stal de bron van inkomsten. am imujj .u/i aan De Czarina i? ernstig ziek zij lijdt nerveuse depressie De revolutionnaire-jaren en het gevoelen-verschil omtrent de revolu- tionnaire bewegi' g met haar man, moeten haar zenuwgestel totaal vernield hebben. De artsen willen, dat de kiezerin een tijd buiten Rusland gaat doorbrengen maar zij weigert hardnekkig haar kinderen te veriaten. Naar het heet, vreest zij vooral een aandag op haar drie jarigen zoon. Sinds de stranding van de Standart en de ontdekking van de jongste samenzwering in Petersburg is haar vreesachtigheid nog öelangrijk toegenomen. Het geluk woont hier op aarde niet in de paleizeu der machtigen. In tegenstelling met het jaar te veren zijn in den Kerstnacht te Parijs de gebrui kelijke nachtmissen weer gehouden. Maar slechts die personen werden toegelaten, die, voorzien waren van een toegangskaart, afge geven door de geestelijken van de parochies. De Kerstnacht onderscheidde zich door bijzonder zacht weer. De drukte op de boulevards was dan ook buitengewoon. Tegen middernacht stroomden de restauraties vol. Hoeveel Parijs op zulke feestdagen vertouwen kan, blijkt uit den voorraad, die Maand'g en Dinsdag in de Halles verkocht is. O. a. 315.000 kilo vleesch 40.71 O-maal honderd oesters, 309.010 kilo gevogelte, 34 700 kilo wild en 268,757 kilo visch. Verder 5000 hammen, '200.000 kilo zuurkool, enz. De Culliiian-diamant is al verzekerd tegen diefstal en ougeval gedurende zijn overbren ging n«ar Amsterdam waar hij zal wordeu geslepen, alle verzet der Engelscha bladeu, die het slijpen in Louden wilden doen plaats hebben ten spijt. De diamant zal daarvoor 2 jaar wegblijven. Dat zal de diamantnij verheid in Amsterdam goed doen. Als een bewijs van de sl ipte, die in 't bedrijf he»rscht, meldt men, dat Amerika in November 1906 voor 250.000 pond sterling geslepen diamant betrok, en dit jaar slechts voor 120.000 pond. De paus heeft wel het college van kardi nalen ter gelegenheid van de Kerstdagen ontvangen, maar er. is geen adres overhan- digd. Lord BramptoD, die in 1898 tot het Ka tholicisme bekeerd is, heeft het Vaticaan een groote som vermaakt voor de stichting van een „Instituut van hooge Katholieke bescha ving", waarop de paus id zijn laatste encycliek gezinspeeld heeft. Ontwaking. Dinsdag is te Peking een uitvoerig Kei zerlijk besluit verschenen, waariu het een ander wordt bekend gemaakt over de grondwet, welke bij de regeering in voor bereiding is. De. overheid kan nog niet zeggen, wanneer de grondwet zal worden ingevoerd; want heet het in genoemd edict de invoering moet geleidelijk ge schieden. Bovendien behoort China i>ij 't invoeren eener grondwet er voor te waken, du daarin wel het goede, dor westersche be schaving wordt overgenomen, maar dat het toch zijn eigen nationale besctiaving en ze delijkheidsbegrippen blijft behouden. Hoe ver is bet bier vandaan 7 Een onlangs voorgekomen geval te Goriu- chem is vrij belangrijk. Daar het zoo dicht in de buurt gebeurd is, achten wij het van belang te pubüceeren. Hier is het. De heer H Zillig, wonende Heerenlaantje 318 te Gorinchem, meldt ons: Sedert gr.. ruimen tijd had ik voortdurend verschrik kelijk pijn in den rug en in de lendenen. Bij mijn werk was dit zeer lastig want iedere keer wanneer ik bukken morst, was de pijn bijzonder hevig. Toen ik vernam dat Fosters Rugpijn Nieren Pillen voor rug en lendenpijn zulk een speciaal en afdoend middel v\as, weuschte ik hier dadelijk ge bruik van te maken en de uitwerking was even vlug als krachtig, want in één week was ik totaal genezen en sedert dien tijd heb ik mets meer van mijn vroegere pijn gevoeld. Proefondervindelijk kan ik dit probate middel aanbevelen. Ik ondergeteekeude verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken, op elke wijze die U goed dunkt. Verwaarloos nooit een pijn in den rug, gij denkt dat het eene lichte ongesteldheid is, maar iu werkelijkheid zijn het uw nieren. De natuur waarschuwt U op deze wijze det Uw nieren de belangrijkste Uwer organen zwak zijn en hulp vragen. Zij zijn over laden geworden en kunnen hun werk niet meer volbrengen. Daar de nieren de ver zamelplaatsen van bet lichaam zijn, is het hun werk het bloed le filtreoren en scheiden zij 30 gram onzuiverheden af per 24 uur. Indien zij hiertoe niet in staat zijn, hoo- pen zich deze onreinheden op in het gestel, doordringen het geheele lichaam en veroor zaken rheumatiek, neuralgie, heuppijn, jicht, lendenpijn, hartzwakte, scheele hoofdpijn, flauwten, enz. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer Zillig gehad heeft. Wij waarschu wen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekeuing van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco naontvangst van postwissel it f 1,75 één voor of f 10 voor zés donzen. MZ5U t 1 Ontslug-aanvraag van bet ministerie. Men meldde ons Woensdag 25 dezer uit Den Hang Met zekerheid kan gemeld worden, dat het ministerie bij brief van 24 dezer collec tief ontslag aau H. M. de Koningin heeft aangevraagd. De Tijd zegt hiervan Wij kunnen verwachten, eerstdaags de leiders en woordvoerders der onderscheiden partijen door de kroon geroepen te zien, allereerst tot net dienen van advies, maar vervolgens ook tot het verleenen van meer active hulp, om het schip van staat, dat op ondiepten is vastgeloopen, weder vlot te maken. Het blad zegt verder, dat het bij de stem ming over de begrooting van oorlog niet de toeleg der rechterzijda is geweest, om het Kabinet te doen vallen. Dit neemt echter niet weg, dat, naar haar oordeel, lhans de' rechterzijde, indien zij daartoe geroepen wordt, volgens goede cmsiitutioneelo zedet de overneming van het bewind niet weigeren zal. Het geval ligt thans, zegt hel blad, geheel anders dan bij de Stualcrisis. Niet h't partijbelang, doch de plicht, door vaderlandsliefde en constitutiouelm zin opgelegd, moet derhalve de leiders der Rechterzijde ertoe nopen, als het verzoek tot overneming v»n de teugels van het bewind tot hen komt, dit verzoek niet at tc slaan. Ilrt blad schrijft verder nog Er is gezegd, dat bij een eventueele Ka merontbinding de Rechterzijde niet anders dan met een bloot negatieve cry of verkie zingsleuze ten strijde zou kunnen optrekken. Geen blanco-artikel geen Grondwetsher ziening zou door de Rechterzijde begeerd worden daarentegen zou elk positief begin sel of begeeren hare onderscheidene tracUën verdeelen. Wij meenen, dat het geheel anders is. Wat wij verlangen, is voortzetting de Staatkunde, door het Kabinet-Kuyper van 1901 1905 gevolgd wat wij verlangen is, dat de draad weder zal worden opgenomen, waar die 11a de jongste algemeene verkie zingen gedwongen werd losgelaten. liet Centrum zegt daarentegen dat de Rechterzijde nu zoo min als in 't voorjaar tot Kabinets-formatie verplicht is. Om zuiver zakelijke redenen werd de oorlogsbegrooting afgestemd, en de Rechtergroepen stonden daarbij niet alleen. Bovendien hebben zij sjeen beschikking over de meerderheid der Tweede Kamer. De lïeaidentiebode is ook van gevoelen dat niet de rechte!groepen verplicht zijn het bewind te aau vaarden. Het blad wijst hierbij nog op, dat had in 1905 de heer Borgesius zich niet bij machte verklaard een regeering te vormen, steunende op de httorogene bectanddeelen, waaruit de linksch meerderheid in de L'weede Kamer bestond dan zou de aangewezen en vermoedelijk iu geslagen weg geweest zijn een zakenkabinet een kabiuet saamgesteld uit groepen van verschillende en verscheidene partijen, over eengekomen, eenige punten van pra ;tisch staatsbeleid tot oplossing te brengen. Ook De Gelderlander zegt dat de rechter groepen niet alleen verantwoordelijk zijn wijl de socialisten de vrijzinnig-democraten deze ook mede moeten dragen. De erkentenis alleeü reeds, dat deze partijen niet kunnen samengaan wijst er op, dat men hier niet te doen heeft met eene parrijstemming die eenige aanwijzing geeft voor de noodzake lijkheid van een Kabinet eencr bepaalde richting. De Standaard is van oordeel dat de Rechtergroepen het bewind niet behoeven over te nemeu. Het blad zegt verder Gerekend naar de stembusactie van 1905 is die meerderheid nog altoos links. Alzoo Links en niet Rechts moet voor het kabinet zorg n, ook al treedt dit kabinet af. Nooit kan aan een minderheid van ie Tweede Kamer het obligo wordeu opgelegd, 0id een bewind te leveren. Tenzij men van links eenparig zijn impo tentie betuigt, en het duidelijk uitspreekt Wij kunnen niet langer. Nog wijst het blad er op, dat wij door de actie van 1905 tot over de knieën in het moeras zijn gegleden, en uit dit moeras kan eerst 1909 ons uithelpen. liet Handelsblad bepaalt zich tot dusverre alleen met te zeggen, dat de Rechtergroepen door zoo te stemmen, zeer roekeloos zijn gewe,est. I De Nieuwe Arnhemsehe Courant zegt dat de door onze parlementaire traditie aange wezen weg is, dat mr. Heemskerk zal worden aangezocht zich te belasten met de vorming van een nieuw kabinet, waariu dan generaal Vau Vlijmen zitting neemt als minister van oorlog. De Middelburgsche Courant zegt ook dat de Rechter-groepen bet bewind moeten over nemen maar maakt zich verder erg ongerust dat een rechts Kabinet geen levenskracht zal hebben zonder dr. Kuyper. Ook de NR. Crt. wil hebben dat de Richter-groepen het bewind overnemen. Hei is^hun plicht, zegt het blad. Het Volk acht Kamerontbinding de eenige goede oplossing van de Crisis. Handel met België. Omtrent 'den handel met België met Ne derland wordt in de mededeeliugen van den consul-generaal Ruys te Brussel o.a. opge merkt, dat in het haudelsverkeer tusschen beiden landen gedurende 1906 weinig voor uitgang viel te bespeuren, in vergelijking met het vorig jafir. Wat ons aandeel be treft is het vooruitgegaan met 4.000.000 francs. Onze aanvoeren van stieren, ossen, kal- ren, koeien ei, vaarzen, samen 47.090 tuks, wijzen een vermindering aan met er- den jaar van 5 pGt Van schapen kwamen 42,193 stuks en van lammeren 33 200 stuks binnen. Van de laatste 10 pCt. meer dan in 1905. Van paarden werden 5704 stuks aangevoerd tegen 5221 in het vorigte jaar. Het vertrouwen in het Rijksbotermerk wint veld. Van kaas valt pen grootere toe voer te melden van. 700 h 800.000 kilo. Onze kaas blijft de overhand behouden geniet op den duur- goede vraag. Gedioog- de en groene cichorei werdbij belangrijke par tijen ingevoerd. De verzendingen v#n vct- sche groenten namen zeer toe. De kerkelijke diensten en verdere plechtig heden hadden met de feestdagen in onze pa rochie kerk een schitterend verloop en werden bijgewooud door een overgroot aantal geloovi- gjn, In de Kerstmis werden door de koristen talrijke prachtige kerstliederen gezongen, die grooteu indruk maakten. Vooral ook in de St. Antoiuus parochie waar het plechtig 40 uren gebed werd gehouden en de plechtigheden werden geleid door een Eerw. pater capucijn werden de K. Diensten en prenicatiën zoo druk bezocht dat de kerk veel te klein bleek. Honderden moesten zich met een klein staanplr.ateje behelpen of kon den er dit zeifs niet. meer vinden. Waarlijk de afgeloopen kerstdagen zijn weer getuigen geweest van de devotie en trouwen godsdienstzin vau Waahvijks parochianen. Eénmansscholen. Het hoofdbestuur van het Ned. ünderwij zers Genootschap heeft, naar het Schoolblad mededeelt, een adres gezonden o.a. aan den gemeenteraad den gemeenteraad van Herpt voor de school te Ilerpt, arrondissement Heus- den den gemeenteraad van Druuen voor de school te Wolfshoek, arrondissement Waalwijk; deze scholen hebben slechts één leerkracht, ofschoon het aantal leerlingen meer dan 25 bedraagt. Iu het adres wordt nu opgemerkt »dat het de bedoeling vau den wetgever is geweest bij de herziening der Wet op het Lager Onderwijs irt 1905, dat aan scholen met 25 40 leerlingen in het belang van het on derwijs een tweede leerkracht werd aangeteld en dat de wetgever daarom één bepaling in de Wet heeft opgenomen, waardoor die aau stelling huiten bezwaar van de gemeentekas kan geschieden, en adat daardoor gemeente besturen die niet tot bedoelde aanstelling overgaan, geacht moet worden het belang van het onderwijs niet overeenkomstig de bedoe ling des wetgevers te behartigen." Daarom verzoekt genoemd hoofdbestuur ten dringeuste de gemeenteraden, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de benoeming eener tweede leerkracht aan de genoemde openbare scholen. Het hoofdbestuur verzoekt overigenB in het Schoolblad opgave van de gemeenten, waar nog éeDmansscholen (van tusschen 25 en 40 leerlingen) zijn. Moorduanslng. Zondagavond is te Gestel een moord gepleegd, die in de gemeente Gestel en Berlaer een geweldige opschudding te weegbracht. Emerence Camps, 19 jaar oud, een meisje van voorbeeldig gedrag, dochter van den briefdrager v. Berlaer, is in dienst bij M, Van hooff, schepen en koster te Gestel. Zondagavond om half 5 keerde zij met haar zuster en een vriendin van het ouderlijke huis naar Gestel terug, ter plaatse Beek sloegen de twee andere meisjes een zijweg in. Pas was het meisje alleen of een kerel sprong op den weg en vroeg of zij hem als vrijer wou nemen Eme rence zei, dat zij geen vrijer verlangde en zette het op een loopen. achtervolgd door den kerel, die haar ten gronde sloeg en in een draf sleurde. Met een lierenaar heeft de kerel toen net als een wild beest, gestoken, tot een mes op de baleinen van het keurslijf der ongelukkige brak, waarop hij de vlucht nam. Het slachoffer kon, ondanks het bloed verlies, letterlijk over den grond kruipen, na een uur de woning van harer meesters bereiken, waar zij bewusteloos neerzeeg. Per telegram uit Lier ontboden kwam de gendarmerie, terwijl intusschen dr. Mutaerts, uit Berlaer, het meisje de beste zorgen toewijde de rug. de beenen, de borst vormden maar een wonde de hand was doorboord, de buik geopentniet minder dan 18 messteken waren met geweld toegebracht. Het meisje werd berecht door den eerw. h. Vaes, haar toestand is bedenke lijk, doch Maandagavond was zij nog in leven. Zij kon den naam van haar aan-

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1