386STe STUlSLIITfM Dienstbode. N ederlandsche S fcoommeubelfabriek G-. r. Nijnatten en Zn. Advertentién. Pitte; Couwenbsrg Sap Dienstbode Bezoekt onze Magazijnen ter complete Meubileering. DEN BOSCK. Ingezonden Stukken Handelsberichten. Schipbreuk in de Huaksgraudan Uit Nieuwediep wordt geseind Het Engelsche tankstoomschip T urbo, met petroleum van Batoem naar Hamburg is gisteravond in de Zuider Haaksgronden gestrand en later doormidden gebroken da beide heliten liggen gescheiden in de branding. Van de equipage zijn door de red dingsboot 8 man gered, maar nog 24 bevinden zich op de wrakken Men tracht hen te redden, wat door de hooge zee en de branding zeer wordt bemoeilckt. Later seint men uit Nieuwendiep. Alle overige opvarenden van de'I urbo zijn door de sleepboot Atlas alhier aan gebracht. Acht zijn er met de reddingboot gered en zestien wisten zich in eigen sloep te bergen en de sleepboot Atlas te be reiken. IJ» Ongelukken Een vreeselijke ramp heeft Zaterdag plaats gehad in de nabijheid der Gro ningsche grenzen. liet beruchte Trio. De bekentenis. Onze Amsterdamsche correspondent schrijft Zoo is dan deze zaak ten slotte be ëindigd Donderdagnacht-Vrijdagmorgen is het Trio gearresteerd en Zondag staat reeds hun schuld vast onomstootelijk door hunne «bekentenis». Dank zij het overvloedig bewijsmateriaal, door de rechercheurs, die in deze onvermoeid gearbeid hebben, bijeengebracht, en dank zij het bewonderenswaardig kruisverhoor door den commissaris in de 5e Sectie den heer A. Kummer afgenomen, hebben de gebroeders Roos reeds een volledige bekentenis afgelegd en bekend dat De Groof hun handlanger was. De Groof zelf blijft hardnekkig ontkennen. Piet Boomsma deed onschuldig dienst als boodschapper. De herbergier Eilers is mede volkomen onschuldig. Het ver hoor aan juffrouw »Overbeek>, het meisje van Willem Roos, afgenomen heeft zeer tot de bekentenis medegewerkt, daar na hare verklaringen niet meer te ontkennen viel. De inbraak in de Huis houdschool werd door de gebr. verricht terwijl De Groof op het laatste oogen- blik, bevreesd voor ontdekking, de vlucht nam. Ze hebben o.a. bekend de inbraak bij de firma Blooker niet alleen gepleegd te hebben, doch den volgenden dag de fabriek in een rijtuig voorbijgereden te hebben en bij deze gelegenheid »hoera» te hebben geschreeuwd. De inbraak in de lommerd van den heer Cosman werd alleen door Willem Roos gedaan. Bekend hebben zij te hebben ingebroken bij a. den heer Los in de Nicolaas Bergunstraat b. de drukkerij van den heer Dauwes Albert Cuypstraat, c. de gordijnenfabriek van de firma Theising, Boerhavestraat, d. diamantwerkenfabriek Landenaar en kapoenberg, Prinsengracht, waaronder schoenmakerij van Scholten, e. cacaofa briek Blooker, f. lombard van den heer Cosman, g. cacaofabriek Holland, h. schoenenfabriek der firma Larsen, i. meubelfabriek J. H. Haag en k. Nieuwe Huishoudschool. Maandag werden allen voor den offi cier geleid. Verdacht van medeplichtigheid is nog aangehouden Piet Boomsma, van beroep los-werkman- Zooals men weet werd Boomsma ook in het cafétje van madame Jana in de Jan Steenstraat aangetroffen, maar na verhoor aan het politiebureau weer op vrije voeten gesteld. Later kreeg men sterke verdenking jegens Boomsma als medeplichtige van het Trio. Boomsma kwam n.l. Roos dikwijls bezoeken in 't Logement in de Warmoes straat. Eens vroeg de chef zijn gast, wie dat individu toch was, die hem zoo ongegeneerd kwam opzoeken. O, zei Roos toen, dat is een knecht van mijn kantoor 1 Piet is ook in gezelschap der anderen meermalen gezien en vermoed wordt, dat hij er wel eens met't «Trio» op uit geweest is, dat bij zulk een ge legenheid dan als quartet» optrad. Behalve de lijst van inbraken door het Trio gepleegd en in ons blad vermeld worden zij verdacht schuldig te zijn aan de inbraken bij de coöperatie «De Dageraad» in de Govert Flinkstraat, waar f 60 gestolen is, en bij de N. V. Steenkolenhandel v./h. B. Hagendoorn en Co., aan de Van Diemenstraat, waar een kleine brandkast met f250 werd meegevoerd. De politie is met haar onderzoek Zaterdag reeds zeer belangrijk gevorderd. De Tel. verneemt nl. irtct zekerheid, dat Piet Boomsma hééft bekend aan verschillende inbraken medeplikhtig te zijn. De gebroeders Roos hebben bij hün verhoor aan het politiebureau Muider- poort bekend de inbraak In het huis van koop met recht van wederinkoop van den heer Cosman te hebben gepleegd En voorts bekende de oudste der gebroeders, de zeem W J. Roos, bij zijn afzonderlijk verhoor Zaterdag, de inbraken in de meubelfabriek van de firma Haag en Zoon en in de Huishoudschool- Ook gaf hij toe' dat het in beslag genomen bankpapier van deze laatste inbraak herkomstig was. Voorts legde de beide gearresteerde vrouwen ook zeer bezwarende getuigenis sen af en deden bekentenissen, die de schuld van haar minnaars aan meer andere inbraken vaststelden, terwijl ook zij verklaarden, dat De Groof (Lange Toon) er met de gebroeders Roos «op uit» ging, maar ook, dat Boomsma tot de inbrekersbende behoorde. De van medeplichtigheid verdachte Eilders is weer op vrije voeten gesteld, liet einde eener brulleft. Te Naveiry, gemeente Chilly, nabij St.-Julien, vierde een landbouwer, M. Granger, zijn bruiloft. De talrijke ge- noodigden zaten vroolijk aan tafel in een zaal op de eerste verdieping van het huis, boven den stal por heerschte een uitbundige vroolijk- heid onder de dischgenooten, toen men eensklaps een hevig gekraak hoorde de vloer zakte in, onder het gewicht van zooveel gasten, welke holder den bolder in den stal vielen, overvloedig begoten door de schotels, de saucen en de fles- schen. die op tafel stonden- Door een zonderling toeval kwam de bruid schrijlings terecht op een koe, welke van schrik haar banden verbrak en in wilden galop het veld inrende met de bruid op haar rug. Eenige minuten later vond men vrouwelijke Absalon, de jonge vrouw, met haar haar aan een boomtak hangen. Eenige dischgenooten waren gekwetst of gekneusd in hun val. De bruid ech ter kwam er af met een hevigen schrik, waarvan zij zich spoedig herstelde. Weer een kindermoord te Herlijn. Opnieuw heeft een vreeselijke kinder moord te Berlijn de gemoederen in be- weging gebracht, die waarschijnlijk we der het werk is van den geheimzinnigen moordenaar, die in het afgeloopen najaar eenige slachtoffers onder de kinderen der Duitsche hoofdstad heeft gemaakt en dien men nog niet heeft mogen ont dekken. Het slachtoffer is 4 jaar oud, heet Else Miehke en is de dochter van een huisschilder, die in de Sophie Char- lottenstrasse no. 44 woont. Zondagmid dag om 4 uur had het kind een bood schap gedaan met een 12-jarig buur meisje, Louise Jeschke genaamd. De kleine Else ging, daarvan teruggekomen, de gang van het ouderlijke huis in, ter wijl het oudere meisje nog voor de deur bleef staan. Kort nadat Else in huis ge gaan was, zag Louise een jongmensch van circa 20 jaren, die uit het huis kwam en hard wegliep. Zij keek in de gang en zag door de glazen tochtdeur, dat Else op den grond lag, wilde opstaan, maar weer neerviel. Het kind schreide en op haar geschrei, snelde de mede in het huis wonende schoenmaker Wolf. toe die de kleine opnam. Zij had een vree selijke wond in den buik, waar de inge wanden uitpuilden. Wolf droeg het ge wonde kind, dat hevig bloedde, naar de ouders en onmiddellijk werd het naar het uaastbij gelegen Ziekenhuis vervoerd, waar het Maandagmorgen vroeg is over leden- Louise Jeschke, de eenige. die den moordenaar heeft gezien, heeft een vrij nauwkeurig signalement van hem op gegeven en daarmee gewapend, is thans de gehcele Berlijnsche politie op de been om den gevaarlijken kindermoordenaar op te sporen, maar het is helaas weer hetzelfde tasten in het duister. Maan dag hebben 2 arrestaties plaats gehad, maar beide gearresteerd moesten na het eerste verhoor weer losgelaten worden. Het signalement van den moordenaar is overal in de stad aangeplakt en op zijn aanhouding is een belooning van 3000 mark gesteld. Berraren. Een veldarbeider verhuisde verleden week, met zijne vrouw, zijne twee kin deren en zijn inboedel op een kar, van Peiskretscham naar Mikulschütz, in Sile- zië. Toen men in Nikulschütz, aankwam en de kinderen van de kar tilde, waren dezen allebei doodgevroren. Te Kassei is de dertigjarige dochter van een dominee ongelukkig aan haar einde gekomen. Op Oudejaarsavond, met klokslag twaalf, liep zij in een wan- hoopsbevlieging door de tierende, zin gende menigte naar de Karlsaue en den oever van de toegevroren Fulda. Om zich te verdrinken, sprong zij in een bijt. Maar zij bleef tusschen de schotsen hangen, zoodat hoofd en schouders boven het water uitstaken. In die houding,be vroor zij, terwijl de Nieuwjaarsklokken luidden en het vuurwerk pofte en knet terde. Zaterdag heeft men haar lijk pas gevonden, het moest met bijlen losge- houwen worden. Ongeluk. Men meldt uit Putten op Veluwe Een droeve mare klonk Zondagmiddag door ons dorp Een jongmensch van 15 jaar, hier in pension, was 's morgens met den heer v. M., ook pension-gast, op de Zuider zee gaan schaatsenrijden. Op de hoogte van Krakenburg, tusschen hier en Ermelo, bezweek het ijs en gingen beiden te water. De heer v. M. kon met de voeten den bodem raken en hoewel tot den hals in het koude water, het hoofd boven houden. Het hulpgeroep baatte niet, daar niemand in de nabijheid was. Eerst nadat bijna twee uren in bange vertwij feling waren doorgebracht, werden de drenkelingen opgemerkt en kwamen per sonen met een slede en ander gereed schap ter hulpe. De heer v. Mdie geen water had ingekregen, kon, na van kleeren verwis seld te hebben, met het rijtuig van zijn hospes, den heer Hendriksen, naar huis worden gebracht. De 15-jarige S. C. A.. wiens ouders in 's Gravenhage wonen, werd levenloos opgehaald en ook huiswaarts vervoerd. De heer v. M., die hier voor zijn ge zondheid vertoeft, maakte het Maandag morgen vrij goed. De verdronkene was de oudste zoon van een hooggeplaatst Indisch ambtenaar, die dezer dagen weer naar Indië zou terugkeeren. De verdronkene zou ge plaatst worden als leerling op de land bouwschool te Wageningen. De »Pr. Gron. Ct. meldt daaromtrent De heer Steur, landbouwer te Wee nermoor, vergezeld van zijne vrouw en drie dochters, benevens den bruidegom van een der dochters, begaven zich Zaterdag van hun woonplaats per schaats over de rivier de Eems naar Leer oin daar inkoopen te doen. In de nabijheid van Leer geraakte de geheele familie, onder uitzondering van den bruidegom, te water, op een plaats waar een paar dagen te voren nog een stoomboot was door gebroken. Hoewel spoedige hulp bij de hand was, mocht het niet gelukken een der ongelukkigen te redden. De lijken van de vrouw en dochters zijn denzelfden dag, dat van den heer Steur is Zondag opgehaald. Trefnannslug. Vijftig bandieten hebben bij Tiflis ge tracht een posttrein te plunderen, doch dit mislukte alhoewel een militaire trein die vooraf ging, derailleerde en zeven soldaten gewond werden. Ken tragisch sterfbed. De man die de gruwelijke pogroms te Siedlece op zijn geweten heeft, kolonel Tichanofski, heeft een tragisch sterfbed gehad in het hospitaal te Warschau. Eenige weken geleden had hij zich in een vlaag van vervolgingswaanzin een kogel in het been gejaagd. Het been moest worden afgezet. De vervolgingswaanzin vertoonde zich kort daarop weer in hevigen graad. Hij verbeelde zich aan houdend bloedige gestalten te zien, die hem bedreigden. In wilden angst wilde hij hen ontvluchten, zoodat men hem aan zijn bed vast moest binden. Ten slotte is hij aan hevige wondkoortsen overleden. Brutule diefstal. Te Russelville, in Kentucky, hebben 50 roovers het stadhuis overvallen, de politie gevangen genomen, de kas open gebroken en leeggeroofd. Zij hielden het personeel 3 uur gevangen en verdwenen vervolgens. (Buiten verantwoordelijkheid der Radactie). Geachte Redactie Hierdoor wil ik de lezers van dit blad, onder wie ook vele leden van den R.K Volksbond zijn, even op de hoogte hel pen van de zaak, waarover Jan" in een vorig nummer een valsch licht liet schij nen en tevens aan denzelfden Jan" den weg wijzen, waarlangs zijn wensch in vervulling kan treden. Ie. De zaakTwee steenkolenhan delaren, nl. de heeren De Bresser en Smit schreven in op eeDe leverantie van steenkolen aan de leden van den R.K. Volksbond. Twee lijsten ter inteekening zijn den deelnemers voorgelegd, met het verzoek in te teekenen voor eene verlangde hoeveelheid steenkolen, op den lijst van den handelaar, dien zij zelf verkozen. Alle aanwezige leden teekenden in bij den Heer Smit, wat het Bestuur ten zeerste verwonderde, daar Smit 1 !/s cent hooger was dan de Bresser. De reden hiervan was, naar wij vernamen, dat de leden uiterst tevreden waren geweest over de eerste leverantie van Smit, en nu, om het luttele verschil niet van leverancier wenschten te veranderen. De beslissing lag hier dus niet bij het Be stuur (en kan in zulke zaken niet bij het bestuur liggen) maar bij de leden. Overigens waren er slechts zeer weinig deelnemers, denkelijk omdat de meeste leden nog goed voorzien zijn van steen kolen, daar er eerst kort geleden ge leverd is. Mochten er nog leden komen, die een bestelling doen, en mocht het beiden steenkolenhandelaren believen die bestelling tegen dezelfde conditie uit te voeren, dan zal hun dit ter ken nis gebracht worden. Want het kan het Bestuur heelemaal niet schelen, bij wie de leden hunne steenkolen bestellen en wat zij er voor willen betalendat is hun eigen zaak 1 Alleen wil het Be stuur de leden eene gemakkelijke ge legenheid bieden om op voordeeliger wijze hunne kolen te betrekken, en den leverancier a contant te doen betalen. 2e. De weg, waarlangs „Jan" zijn wensch in vervulling kan doen gaan, is zeer gemakkelijkhij late de leden een nieuw bestuur kiezen, wat in hunne macht ligt. Hij vrage desverkiezend aan den Bisschop een nieuwen Geeste lijken Adviseur met meer verantwoorde lijkheidsgevoel, en de zaak is in orde Dat de Besturen van de verschillende sociale vereenigingen, ook wanneer ze trouw hun plicht doen, toch veel op hun brood zullen krijgen, dat weten ze wel, en dat hebben ze ook wel voor de goede zaak over. En dat ze, zoodra nieuwe bestuursleden (mits het goede zijn) in hunne plaats worde* gekozen, eene zeer blijden dag zullen beleven, dat weten ze ook U, geachte Redactie, dankeud voor de plaatsruimte EEN VRIEND VAN JAN. Geachte Redactie, Beleefd verzoeken wij, naar aanleiding van het verslag omtrent de te Capelle door Vriendentrouw* gegeven uitvoe ring, een klein plaatsje in Uw blad. Ofschoon het niet zelden gebeurt, dat Uw Capelsche correspondent zeer on juist of voorbarig is in het geven van berichten (getuige nu weer het bericht omtrent de op Maandag 6 Jan. te geven schaatsenwedstrijd, want daarvan was bij het bestuur der IJsclub niets bekend) moeten wij beginnen met genoemden correspondent ons compliment te maken over de juistheid van den aanvang van bovengenoemd verslag. Het is n.l. werkelijk waar dat de Rederijkerskamer »Vriendentrouw Maandagavond 30 Dec. 1907 haar eerste winteruitvoering gaf. Ook is het waar dat het publiek slecht was opgekomen. Dat de thuisblijvers geen spijt behoeven te hebben, dunkt ons echter niet en dat meent toch werkelijk Uw correspondent niet, want later zegt hij immers zelf dat G. de Bas met zijn »Feest op 't Durp* succes had en dat het stukje »De lastige schoon papa*, opgevoerd door de heeren L. P. en C. G. Oerlemans en J. v. d. Hoek, zeer de lachlust opwekte. Wanneer wij nu nog daaraan toevoegen dat o.i. »Het gemopste Gouden Tientje* ook wel geslaagd mag heeten, dan zijn immers reeds 3 van de 4 nummers goed afge werkt. Is dat dan zoo'n slechte uit voering En hoe komt het dat het eerste stukje »De Rooverhoofdman* zoo slecht van stapel liep. O. i- nergens anders door, dan door de slechte me dewerking van eenige leden en vooral door het niet bijwonen van de groote repetitie door 4 leden, (waarvan een naar wij meenen ook correspondent is van Uw blad). Niet alleen woonden zij niet de reeds lang van te voren vastgestelde groote repetitie bij, doch ook niet de naar aanleiding van hun wegblijven uitgeschreven repetitie en dat alles zonder eenig bericht of ver ontschuldiging, zelfs nog niet op den avond der uitvoering. Is het dan won der dat het bestuur besloot die leden te royeeren, ofschoon wij onze krachten hoog noodig hebben. Of het waar zal zijn dat dit de laatste uitvoering was, die «Vriendentrouw* gaf met eigen krachten, betwijfelen wij ten zeerste, ofschoon dit reeds voor de uitvoering door heeren werkende leden werd rond gestrooid. Wel bleven wij met 5 krach ten over, doch wij kunnen tevens me- dedeelen dat wij door toetreding van nieuwe krachten reeds in aantal zijn gestegen. Beleefd bevelen wij ons dan ook bij heeren honoraire leden en het verdere publiek aan voor eene goede opkomst, gedachtig aan de spreuk «Eendracht maakt Macht.* Zeer benieuwd zijn wij hoe Uw cor respondent er toe komt slechts 2 der aanwezige dames te tellen die dansen kennen- Wij telden er tenminste heel wat meer, ofschoon het getal dan helaas nog laag blijft. Wie 's correspondents 2 uitverkorenen waren, willen wij maar liever niet vragen, dat zou misschien wat persoonlijk en beleedigend worden tegenover de andere dames. Wanneer er echter slechts 2 dansende dames waren, hoe kwam men dan op het idéé te trachten Lancier uit te voeren Kan het misschien zijn dat er zoo'n leugenachtig verslag over onze uitvoe ring werd gegeven, doordat een der geroyeerde heeren tevens Uw corres pondent is? Moet dat misschien een soort wraakneming zijn U, M. d. R. danken wij zeer voor de verleende plaatsruimte. Het Bestuur der Rederijkerskamer Vriendentrouw.* 's-Grev.-Capelle, 7 Jan. 1908. Op Zaterdag n Januari 1908 herdenken mijn geliefde Oom en Tante Gemeente-Ontvanger en hun vijf en twintigjarig huwe lijksfeest. Hun dankbaar nichtje, PIETJE SUP. Kaatsheuvel Januari 1908. Mejuffrouw VAN BOXTEL, Café, Stationsweg, Breda, vraagt zoo spoedig mogelijk eene als Meid-alleen. Groote Markt A 2 (naast het Stadhuis en Ortheneinde B 99 4e Klasse. Trekking van 6 Jan. Getrokken prijzen. Prijs van f 5000 No. 527 1000 20267 400 6168 200 0105 15781 100 521 1660 2330 19808 Trekking van 7 Jan. Prijs van f 25000 No. 7848 2000 5126 1500 1984 12829 1000 490 400 15202 15668 200 6854 100 2476 1953S 19980 20424 BESOIJEN, Jan 7 De prijs der boter, 1. 1. Dinsdag te Besoijeu op de mijn aangevoerd, bedroeg, de hoogste: f 1.23 de laagste11,12 De pr. der eieren was 5 51/a cent. GORINCHEM, 6 Jan. i e aanvoer van granen was heden gering met geweren hondel. Ristarwe t 9.25 a 9.50 roode dito t 8,15 a 9, witte dito l 9.10 a 9.25 inl. rogge '.7,25 a 7,36 Buitenl dito 7.30 a 7.45 gerst 5,10 a 5 20 haver 3,80 a 3,90 "Uivenboonen 17,60 a 7-70 blauwe erwten 0.a 0.alles per hectoliter. On de veemarkt waren heden aangevoerd 17 runderen 3 nuchtere kalveren, 2 vatte varkens en 88 biggea. Ie qual. Kaltkoeien 1190 4 225 Kalfvaarzen f 150 a 210 Guiste vaarzen 1100 i 140 Melkkoeien 1180 k 230 11/, jarige ossen f 90 a 120 Pinken 1 60 i 100 Graskalveren 30 k 50 Nuchtere kal-, 8 18 Aangevoerd 2 veile vaiken» v„u 19 a 22 et per half kilo, biggen van t 8,— 112. per stuk. Aangevoerd 0 schapen en 0 lammeren; scha pen fa en lammeren f a fDer stuks Kippen f 0.70 a f 0.90 per stuk. Eiere» 1.50 t 1.60 per 26 stuks. Boter 75 i 80 ct. per kilo. ROTTERDAM. 6 Jan, Tarwe 9.a 10.per 100 K.G Kogge was van f6.50 tot 7.50 Gerst. Winter per 100 kilo f9.50 110. Zomer per 100 kilo f9.50 a flO. en Chevalier per 100 kilof9.50 k 110. Haver per 100 k.f 7.50 a 7.75 Witte Boonen, van 8. 0 11. Bruine boonen van 11.75 f 11.50 Blauwe Erwten naar kook kwaliteit verkocht van f 8.50 tot 9.75 en vertrouwdekook daarboven Koolzaad f k f ROTTERDAM 7 Jan. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 48 paarden 0 veulens, 0 ezel, 629 magere en 400 veitc runderen 272 vette 119 nuchters sn 30 graskalveren 0 schapen of lammeren, 4 varkens 55 biggen, 0 bokken of geiten. Koeien 34 tot 40 ct., ossen 34 tot 40 et., stieren 28 a 35 ct., kalveren 40 a 55 ct„ per l/s kilo Melkkoeien 140 k 260 kalfkoeisn f 170 k (290 stieren f 95 a 165 pinken 70 ii 135 graskalvsren 35 a 80. vaarxeo f 80 a 175, alles mager vee biggen f5.a 13.paarden 1 35 a 85. Nuchtere kalveren fok- 10.k 16 slacht- f 5.— k 9.— Op de botermarkt warden aangevoerd 46/8 en 23/16 vn. eu 282 1. stukken a V, kilo. Prijs ls. qual 62, 2e qiml f 58, 3e qual. f54' Per1/, kilo 77V, a 80 ct. i> ut" r ir

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 6