Nummer 4 Zondag 12 Januari 1908. 8 ie Jaargang j Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Reclame. fllF.UWS UIT KAATSHEUVEL, Telegrammen. B andelsberichten m De Armoede van het Bloed Hoe die te bestrijden DE CRICIS. Men seint ons uit den Haag De Koningin hpeft heden over de crisis een onderhoud gehad met den leider der Katholieke partij in de Tweede Kamer Mr. Kolkman. t i» WAAL WIJKii Januari 1908. Armeneoncert. Het Armeneoncert op a. s. Maandag belooft zeer druk te worden. W. B. kan met voldoening zeggen, dat haar pogingen in zooverre reeds goed zijn geslaagd, want het bedrag bij den ver koop der kaarten ontvangen is zeer flink te noemen en belooft voor onze armen eene ruime extra-bedeeling. De dames die zoo welwillend waren den verkoop op zich te nemen, hebben eer van haar werk. Wat het programma betreft, daarvan behoeven we niet veel te zeggen, de namen der uitvoerenden en de nummers spreken voor zichzelf. Met het oog op de groote drukte zij medegedeeld, dat tot 8 uur zooveel plaatsen worden vrij gehouden als er kaarten genomen zijn eerst daarna zul len de dan nog beschikbare plaatsen verder worden afgegeven aan peisonen, die zich niet vooruit van eene kaart hebben voorzien maar deze op de zaal wenschen te koopen. Voor de controle worden de kaarten bij 't binnenkomen afgenomen, en bij 't verlaten der zaal bij pauze oi anderzins teruggegeven. R. R. Vereeniging van Kantoor en Dandels- bedienden, Waalwijk. Naar wij vernemen stelt de R- K. vereeniging van Kantoor en Handels bedienden pogingen in het werk om de heer Alph. Laudy, redacteur van De Tijd, alhier eene lezing te doen houden over de oude en nieuwe dichtkunst be schouwd uit katholiek en letterkundig oogpunt. In Tilburg, voor de R. K. vereeniging van Kantoor en Handelsbedienden Lucas Paciolo, waarbij toen ook eenige leden van de alhier bestaande vereeniging tegenwoordig waren, heeft de heer Laudy over hetzelfde onderwerp gesproken. Tot onderwerp had spreker daar ook gekozen»De oude en nieuwe dicht kunst beschouwd uit een katholiek en letterkundig oogpunt" en dit gekleed in een vorm zoo smakelijk en afwisselend, die geheel wegnam het eentonige dat een letterkundige voordracht pleegt aan te kleven. En daarbij was zijn taal zoo begeesterend en zijne voordracht zoo gevoelvol, dat de toehoorders hem als het ware aan de lippen hingen en zij in één aandacht slechts genoten van het innig schoone, het zielsvei heffende, dat poësie kan schenken. Wij vertrouwen, dat de nog jeugdige R. K. Vereeniging van Kantoor en Han delsbedienden, die ons op het gebied van letterkunde enz. al meermalen heeft vergast, er thans vooral in mogen slagen, den heer Alph. Laudy naar Waalwijk te doen komen. Cursus Paardenkennis. Naar wij vernemen zal bij genoegzame deelneming aanvraag worden gedaan voor een cursus in paardenkennis- Zij die daaraan deel wenschen te ne men kunnen zich aanmelden bij Adr. van Veldhoven Stationstraat Waalwijk, Eeiste II. Mis. Zondag had in onze parochiekerk eene groote plechtigheid plaats. Een van Waalwijks zonen droeg aan het prachtig versierde hoofdaltaar zijne eerste H- Mis op, nl. de eerw. pater Gratianus van de orde der capucijnen, in de wereld Cor- nelis Schonk. Als diaken fungeerde de Zeereerw. Zeergel. heer Dr. van Gils, die als oud- Waalwijker steeds op zijne plaats is als 't geldt eene plechtigheid, waarmee de glorie zijner geboorteplaats wordt ver hoogd Subdiaken was de weleerw. heer Kluijtmans. De plechtige H- Mis met staf, had vele geloovigen getrokken en maakte diepe» indruk, die verhoogd werd door de gevoelvolle woorden, waarmede onze Z.Eerw. heer Pastoor, den jeugdigen priester gelukwenschte. Als eene bijzonderheid mogen we nog mededeelen, dat ter zijde aan 't altaar de broeder van den eerw. pater plaats had genomen, die broeder is bij dezelfde orde. 8t.. Radband stichting Naar wij vernemen hebben de bijdragen, die bij 't comité voor de St. Radbond- stichting zijn ingekomen, de verwachting reeds verre overtroffen, reeds zonder dat het huisbezoek, dat a. s. week plaats heeft is, geschied. Onze gemeente telt reeds een paai stichters, donateurs enz. Attentie Wij vestigen bij deze de aandacht onzer lezers op vorenstaande advertentie betreffende de uitvoering door «Ora t labora.» Aanranding. Andermaal moeten wij melding maken van een zeer brutale aanranding. Toen Maandag avond, Drie koningen, een ze kere L., wonende in de Stationstraat, ongeveer half twaalf uur van Baardwijk kwam, werd hij aan den Hoek plotse ling door een man, die hem bij de keel greep, aangevallen. De aanrander, die volgens L. zeer lang is en een langen baard draagt, dreigde met een mes hem dood te zullen steken, indien hij zijn geld niet gaf. L. zijn leven liefhebbend, gaf weldra zijn portemonnaie, inhoudende f 0.80, waarna den aanrander plotseling verdween. Zou 't gevaarlijk worden in ons anders zoo rustig en vreedzaam Waalwijk De politie stelt een onderzoek in. BAARDWIJK, Dour het ijs. De timmermauijgezel van den heer v. H. was gifteren op het afwateringskanaal aan het schaatsenrijden met nog eenige aankomende jongens en meisjes. De jongen reed echter op verboden plaats cd viel door het ijs. Reeds stond de drenkeling op punt te verdrinken toen eenige werklieden met grooie moeiten de jongen nog juist wisten te red den. Nadat de gewone middelen op den jongen waren toegepast kon hij naar huis worden gebracht. E re de moedige redders. Loop der bevolking. Bevol king 31 December 1906 862 mannen 832 vrouwen totaal 1694 zielen. Geboren 86 mannen 25 vrouwen totaal 61. Gevestigd 126 mannen 109 vrouwen to taal 235 zielen. Vermeederd alzoo met 162 mannen 184 vrouwen totaal 296 zielen. OverledeD 26 mannen 9 vrouwen. Ver trokken 88 mannen 90 vrouwen. Verminderd alzoo met 114 mannen 99 vrouwen totaal 213 zielen. Vermeerdering 48 mannen 35 vrouwen totaal 83 zielen. Bevolking 31 Dcc. 910 mannen 867 vrou wen, toiaal 1777 zielen. Woensdag a.s. zal bij den heer C. Pullens alhier de gewone jsarlgksche pot- verteering plaats hebben der leden van St. Auibrosius. Na het bijwonen der H. Mis voor de overleden lcdan begeven zich de leden naar de bovenzaal waar wij eeuige urm gezellig bijeen zijn waarna een puik maal waar aan man bij't Vosje alle krachten besteedt; wij wenschen „Ambrosias leden een genoege- lijken feestdag. DRUNEN. Loop der bevolking in de gemeente Drunen over 1907. Op 31 Decern ber 1906 bedroeg de bevolking 1514 m. 1860 vr. samen £874. Vermeerd door geboorten 34 m. 80 v. simen 64 vermeerderd door vestiging 90 m. 80 v. samen 170. Geheel vermeerdering 124 ui. 110 v. samen 284; verminderd door sterfte 24 ra. 32 v. samen 46 verminderd door vertrek 60 m. 66 v. samen 126. Ge heels vermindering 84 in. 98 v. samen 182. Meer vermeerderd dan verminderd 40 m. 12 v. saaien 52. Zoodat de volking op 31 December 1907 bedroeg 1554 m. 1372 v ;>atnen 2926. Levenloos aange.geven kinderen 2 m. 2 r. Gesloten huwelijken 23. Zondag arriveerde alhier bij de Gebr. Verhoeven een prachtigo Duitiche staande hond. Dadelijk werd er aangifte van ge- daau bij de politie. Deze kreeg van een zekere K. uit Heat den bericht dat zijn hood zoek was. De politie deelde zulks aan Geb\ Verhoeven mede die den bond bij K. te Hcusdeu terug bezorgde en daarvoor een flinke beloouing ontving. Gelukkig voor den eigenaar dat den bood bij eerste honden liefhebbers terecht gekomen is. Naar men zegt moet die bond een paar maanden ge leden voor f250, aangekocht zijn. Het was dau ook een pracht exemplaar. Naar men ons mededeelt is door bet Gemeentebestuur van Heeren Gedeputeerde Staten schrijven outvangcu dat wanneer het trampersoneel hunne verplichtingen niet na komt daarvan bij Gedeputeerd" Staten van NoordiBrabant kennis te geven onder mede- deeling van bepaalde teiten; mij dunkt dat hier de aandacht wel aan geschonke mag worden. Aanstaande Dinsdag 28 Januari zal zal het 50 jaar geleden zijn dat Adrianus Schalken en Adriana Klerks in het huwelijk traden. Door de buurt lijn reeds stappeD gedaan om dien dag niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Ook de onde Harmonie „de Eendracht", waarvan de echtgenoot bestaars- lid, zijn reeds in de weer om hem dien dag een zeer nette en gepaste hulde te brengen. Aanstaande Zoiulavr zullen de harmonie en de liedertafel der jongenscongregatie hun eerste winteruitvoeriug geven. Naar de repeties te oordeelen zullen we heel wat schoons in de muziek te genieten krijgen. De klarinetten en de fluit zullen voor het eerst bij uitvoering worden bespeeld, hetgeen voor de leden der congregatie een heel an- deien indruk der muziek zal geven. Naar men met zekerheid verneemt bastaat bij het gemeentebestuur het plan om <1$ „Honderd Bunders* te laten scheuren en met haver te bezaaien. Men deelt ons mede dat het bestuur het er onderling nog niet over eens is of zulks door de ingeze tenen of door ploegen uit de klei zal ge schieden, dan wel of in overleg zal worden getreden met de Nederl. Heide Maatschappij om de stoomploeg te buren. De proeven die achter het Sjemke en nabij de Driewielen genomen zijn, schijnen de heeren van het be stuur zeer verhit te hebben om alles in eens onder de voet te willen nemen. Door Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie is de rekeuing over bet dienstjaar 1906 gesloten en vastgesteld in ontvangst op f 17068.57 in uitgaat op f 16796 35 al zoo meteen goed slot van f 273.22. VRIJH.-CAPPEL. II Jan. Met genoe gen kunnen we naeedeelen dat de ni°uwe ereeniging uOia. et labora,* van wier oprichting we reeds melding maskteu reeds aan h«t werk is. Dinsdag a.s. zal de heer A. Thielen, student aan de vrije Universi teit te Amsterdam, in 't gebouw der gere- form. Kerk alhier, voor die vereeniging een lezing houden over het ondetwt-rp. Het geloof aan een onsterfelijk eeuwig leveu, de kracht van ons aardsche leven De lezing is voor ieder toegankelijk aan vangende des avonds 7 uur. De zangvereeniging „Hallelujah" zal naar wij vernemen deelnemen aan het con cours op 8 Juni as. het welk gegeven wordt, door Dordrechts mannenkoor „Kunst na Arbeid.* De uitvoering van 't fanfarecorps die. in dezen winter gegeven zou worden, is vastgesteld op Vastenavond. (3 Maart) in de zaal bij L. F. van Dongen te Captlle Alhier heeft zich weder een geval von typhus voor gedaan. De bevolking in onze gemeente is op 1 Jan. 1908 met vijf vermeerderd. Openbare vergaderhg van den ge meenteraad, op a.s. Don de Jag v.m. 11 uur. RAAMSDONK. De Bevolking der ge meente Raamsdonk b; droeg op 81 Decem ber 1906 3046 ra., 3084 vr., totaal 6130 zielen, /ij vermeerderde in den loop *an 1907 door geboorte met 119 m. en 98 vr totaal 217; door vestiging met 109 m. en 147 vr. totaal 256 en verminderde door overlijden met 43 m. en 51 vr. totaal 94, door vertrek met 143 m. en 166 vi. totaal 339. De geheele toename bedroeg dus 12 m. en 28 vr. totaal 40, zooilat op 31 Decem ber 1907 het bevolkingscijfer bedroeg 3058 m en 8112 vr. totaal 6170, verdeeld ir. R. Katholieken 4534; Ned. Herv. 1483: Gereformeerden 125; Luth. Evang. 12; Engelsch of Presb. H, 8 Israëlieten 6; geen Godsdienst 2. Voltrokken werden 53 huwelijken, Als levenloos aangegeven 6 kinderen vau het mannelijk en 8 van het vrouwelijk geslacht De bevolking van het dorp bedroeg op 31 December 1907, 1605 zielen en van het Veer 4565 zielen. - Met den hooihandel gaat het in de Beneden-Langstraat niet naar wensch. Toch bestaat er in de goede soorten thans meer kooplust san stijvere prijzen. Voor een en kele partij is reeds tot f 14 per 500 KG. besteed. In de inferieure soorten pershooi is bet eveDwel bepaald stil de prijs loopt van f7.50 tot f 11Nu de scheepvaart ge stremd is, bestaat er ook weinig verzending. Roggestrooi staat met redelijke vraag op i 10. Verkocht de heer M. de Roon alhier in het begin van September 1907 een 5 tal koeien voor Spaansche rekening ik f 325 gemiddeld, de heer J. Kamp, onze geachte wethouder, verkocht dezer dagen aan den veehandelaar C. Wetters een „vette koe," wegende 850 pond, voor den hoogen prys van f 845. Voorwaar een zeldzaamheid in den veehandel. GEERTRUIDENBERG, 10 Jan. Met genoegen vernemen wij, dat de Districts schoolopziener, de W.Ed.Grstr. Heer W. J. P. van Oppenraaij het Eere-voorzitter, schap heeft aanvaard, van de Feest-commissie ter gelegenheid van het 25-jarig beslaan dor Rijks-Normaalschool alhier. Brdoelde Commissie bestaat nu uit de heeren W. J. P. van Oppenraaij, Eere-voorzitter, Joh. H. Schoenmakrrs te Raamsdonksveer, Voorzitter Jac. Braat, Hoofdonderwijzer te Breda, Vice voorzit»er, G. van Velthoven. Leeraar R. K. Kweekschool te Schijndel, Secretaris, Leo van Loon, Hoofdonderwijzer te Roo sendaal, Penningmeester, Th. Schutte, Can- didaat-Notarie, Roosendaal. 2de Secretaris, G, Verhulst, Hoofd der school te Oosterhout (Horst). M. v. d. Ploeg, Leeraar a. b. Canisisius-College te Nijmegen, Commissa rissen, en de dames oud-k weekelingen W. Scherp, M. Meijers en A. Leenaarts te Geortruidenberg. Een d,er oud-kweekelingen der Normaal school, de heer Henri Scherp, gedipl. teekenaar, alhier, heeft een prachtige lijst onderhanden, dienende tot Souvenir nan dit Jubileum en bevattende alle namen van do oud-kweekeljngen der Normaalschool, die belangstelling in dat Jubileum hebben ge toond. Naar ons wordt meegedeeld, zal ook de Stad niet achterwege blij ren om de Reü nisten op 22 April waardig te ontvangen. DUSSEN. De postkar komt steeds nog met 2 h 21/, uur vertraging terwijl de terug reis'4 uur vroeg' r geschied. De slechte overgang aan het Sleenwijksche veer is hiervan de oorzaak. Het itijger der stoomboot Thor is door het hij geheel beschadigd. De zware balkeu zijn geheel verbrijzeld. NIEUWKUIK. Dinsdag 14 Jan. as. hoopt onze kaart ;lub haar jaarlijkschen leerdag te vieren in 't café van den Heer A. Loeff, alhier. De leden hebben een prettigen dag in 't verschiet, want de goed gevulde kas veroorlooft ruime uitgaven, zoo dat een luxurieus diner glanspunt van den dag kan vormen. Eenige belhamels hebben deze week op verschillende plaatsen ruiten ingegooid, o.a. bij Mej. de wed A. v. S. de kinderen Ber- kelmans. Laten we hopen, dat onze politi de daders spoedig op 't spoor kome, om aan dergelijke lafhartigheden paal en perk te stellen. met dit onderwerp tegemoet. Moge hij succes hebben. .11. lI i-* 1908. KAATSHEUVEL 11 Jan. Circulaire. Alhier Is een circulaire verspreid, en gericht tot raadsleden, fabrikanten en allen die eenig belang stellen in den bloei van Kaatsheuvels industrie. In een breed uitgewerkt opstel word het groote nut aangetoond, dat ons dorp zou heb ben, bij het bezit van een eigen omni- busdienst van hier naar 't station Kaats- heuvel-Capelle, vooral omdat ons dorp met zijn uitgebreide industrie zoo geheel is verstoken van tram, spoor of boot. Alles wat per post naar ons dorp moet, heeft een halven dag langer noo- dig om besteld te worden. Alles wat uit Holland komt moet over Waalwijk en dan per tram en postkar- retje naar hier. Was er een geregelden omnibusdienst, naar ons naaste station, dan hadden wij met geen naburige dorpen iets te maken. In het dorpje Lichtevoorde word met 1 April zulk een zaak opgedoekt wegens een verkregen tramverbinding, en nu wordt in dit rondschrijven er op aange drongen, om door samenwerking, in staat te zijn om dit zaakje over te nemen, en naar hier te verplaatsen. Wij hopen over deze zaak binnenkort meer te kunnen melden. Het initiatief is genomen door personen die een gemaakt plan niet lichtelijk opgeven, en voor geen moeite of opofferingen terugschrikken. ^Moge hun pogingen-succes hebben! H. Familie. Naar wij vernemen is in de par. Berkdijk eene afdeeling der H. Familie tot stand gekomen. Als Directeur zal hoogstwaarschijnlijk optreden de ijveri ge en beminde kapelaan Tervooren die dan ook al de voorbereidende werk zaamheden heeft verricht. Naar wij nog vernamen hebben een 300 tal mannelijke leden boven de 17 jaren als lid opge geven. Voorwaar een flink getal dat veel goeds belooft voor de par. Berkdijk. R. S. A. In de deze maand te houden verga dering. onzer R. K. Vakvereeniging, zal door den Heer C. Rosstenberg, Bres. der Vakvereeniging en lid van de Prop. club St. Bemardus eene lezing gehouden worden over »De taak en verantwoor delijkheid van een bestuur.* Met belangstelling zien wij deze lezing De genezingen der Pink Pillen. Allen die de Pink Pillen hebben geproefd, hebben zich er best bij bevonden, en alle dagen ontvangen wij brieven gelijk de vol gende Mejuffrouw Adriana van Sternkoven, 21 jaren, Kruisstraat 123, Ooiterhout, schreef ons „Ik heb veel aan bloedarmoede geleden en ik ben tot zulk een toestand van zwakte vervallen dat ik mijn werk niet meer kon doen. Ik had langdurige scheele hoofdpijn, duizelingen, pijnlijke stekel in de zijde. Ik »t weinig, verteerde mijn voedsel slecht, was altijd zeer bleek en zeer zwak. Sedeit ik de Pink Pillen heb genomen, zie ik er gezond uit, heb een goede spijsvertering en mijne krachten zijn weergekomen," De armoede van het bloed is waargeno men bij den aanvang van een groot getal ziekten, als anemie, bleekzucht, verval, en zelfs maagkwalen. Er bestaat een menigte versterkeude behandelingen, ijzerhoudende geneeswijzen tegen die verarming van den grooten voeder van ons organisme. Maar er bestaat er geen die betere resultaten heeft gegeven dm de Pink Pillen, die een zeer machtige werking uitoefenen op het bloed dat zij, om zoo te zeggen, met iedere gift verrijken. Een vergelijking zal u wel een denkbeeld geven van hetgeen de Pink Pillen doen voor de bloedarmen. Men kan zeggen dat de Pink Pillen de armoede van het bloed genezen, zooala het brood den honger ge neest. De Pink Pillen geven onmiddelijk aan bet bloed wat er aan ontbreekt, dat is te zeegen de normale hoeveelheid roode bolletjes, zooals bet brood aan den hongerige, aan den vermoeide de warmtestof geeft die hem onmisbaar is. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte ma*gkwaltn, scheele hoofdpijn, zenuwpijnen heupjicht, rheumatiek. Prijs f 1.75 de doos, f9. per 6 doo- zen, Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, boofd-depothouder voor Neder land, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. WAALWIJK 10 Jan. 1908. Boter per kiloer. 1.23 tot fl.34. Aanvoer 480 KG. Eieren prijsen van 51/» tot 7 cent per stok. Huidenmarkt bij grooten omzet zéér vast gestemd 1 Met dezen climax kan het tweede marktbericht van 1908 aanvangen- Sedert geruimen tijd is, voor zoover bekend, in deze branche van den we reldhandel niet zooveel omgezet dan in de laatste weken. Van alle zijden zijn de berichten gelijkluidend, maar vooral te Antwerpen is de omzet meer dan gewoon, zelfs in evenredigheid met nor male tijden. De prijzen zijn successie velijk weerfrs. 2 a frs. 3 voor Saladeros en p.m. frs. 5 voor secondaire soorten gestegen. Op levering verkocht men 20 000 Fray-Bentos a frs. 65/67 voor lichte ossen, frs. 67/69 voor zware idem frs. 65/66 voor lichte en frs. 67/68 voor zware koehuiden. In loco werden bo vendien nog p.m. 65000 stuks diverse soorten afgedaan, tegen analoge prijzen. De voorraad is te Antwerpen ondanks de betrekkelijk ruime aanvoeren sedert 1 dezer, eergisteren geconstateerd op 148 000 stuks, tegen 227,190 in dato 31 December 1907- Onder die 148.000, zijn slechts 79.000 stuks gezouten huiden. Het groote res tant bestaat uit droge en verder uit af wijkende en lichte huiden van mindere waarde. Daar de slachting in La Plata veel later is begonnen dan gewoonlijk en het aantal slachtvee oneindig minder zal zijn dan verleden jaar, mag men van daar vooreerst niet op prijsvermindering noch op te veel aanvoer rekenen. Dit wil nu niet zeggen, dat men zich

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 9