Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. OE Mummer Donderdag 23 Janu »ri L908. 31®. Jaargang. Eerste Blad. Jaarvergadering A N TOON TIELEI, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen FEUILLETON. rj 1 T O B V K K WAALWIJK- Telefoonnummer 38. tweede deel ^X7T *r*rv&zi.y:. i^jjWvL-.Wi'sL'iAsl en Courant D u _Ql ÖL J ^L_' Bfi jut .wo w - - *-"~™tnv.RTmiKN 1—7 regels f'0.60 daarboven 8 cent per Dit Bl'.d verse Ijnt "Woensdag- en Zaterdag a von A b o n n e in e n t s p r ij s per S maanden f0. 5. Pramo per post door het geheele rijk t U.»U. Brieven! ingezonden -tulkengelden enz., franco te zenden Uitgever. Vdvkrtbntikn 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootc lexers naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden timaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeehge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Zondag 11. had te Kaatsheuvel op de bovenzaal van den heer A. Snoeren des middags ten 1 uur de Jaarvergadering plaats van den Diocesanen Leerbewer kers-Arbeidersbond St. Chrisptjn en Crispinianus in het Bisdom van 's Bosch. Te ongeveer 1.30 uur opent de Voor zitter, de heer Herboldt van s Bosch, met den christelijken groet de vergade ring; aanwezig waren afgevaardigden van de afdeelingen 's Bosch, Waalwijk, Besoijen, Baardwijk, Kaatsheuvel, Tilburg Oisterwijk, Eindhoven en Hilvarenbeek. De Voorzitter heet allen, ook vooral de leden van de verschillende afdeelingen omdat zij door hunne tegenwoordigheid blijken van belangstelling geven, hartelijk welkom. Het is hem ook een genoegen vooral hier in Kaatsheuvel, waar de vereeniging nog zoo kort geleden is opgericht en nu reeds een van de sterkste afdeelingen is, te kunnen ver gaderen. (bravo's.) Hoewel de secretaris in zijn jaarverslag zal memoreeren wat in het afgeloopen jaar door den bond is tot stand gebracht wil ik toch ook nog even een blik werpen in het afge loopen jaar. Op de expres-vergadering te Baardwijk gehouden, hebben wij be sloten tot oprichting van een bondsblad. Wij hadden al zoolang, al zoo dikwijls geroepen: een blad moet er komen, een blad zal er komen. Welnu nu hebben wij een blad en wij kunnen er trotsch op zijn (bravo'sl De drie nos. die reeds zijn verschenen, nopen mij een woord van hulde te brengen aan de redactie die zoo geheel belangeloos, zoo goed ons in ons streven helpt. Jammer dat de Redactie niet wordt genoemd doch ik breng nu gaarne mijn hulde aan de Redac tie van De LeerbtwerkerHasselt no. 768 te Tilburg. (Bravo's) Ons blad is in de pers reeds druk besproken. Gisteren noemde Het Hoog. ambacht ons nog in zijn artikelbroertje Klik, als zoo'n bondsblad ons een broertje noemt, dan kunnen wij tevreden zijn en als wij in zoo'n familie thuis behooren als bij Het Hoogambacht, Dan dienen wij verder te gaan dan ons Diocees, dan dient het blad ook te komen in andore bonden buiten ons diocees. Dien weg moet het op, wij moeten federatieve samenwerking hebben buiten het diocees dan eerst kunnen wij voor goed werken aan de verbeteringen van mistoestanden. Spreker heeft al onderhandeld met Dongen en Delft en hoopt, dat het blad voor die bonden ook het bondsblad moge worden. Nog brengt spreker den Eerw. Advi seur Dr. de Wit dank, voor al hetgene hij voor ons in zijne' toch reeds zoo drukke bezigheden heeft gedaan laten wij hopen, zegt spreker, dat ons gedrag voor hem aanleiding zal zijn om ons zijn steun te blijven verleenen tot in lengte van dagen. (Bravo's-) Mededeeling moet spreker tot zijn spijt doen, dat eene afdeeling, die van Oir- schot ons heeft verlaten. Daarentegen staat echter dat er drie. Kaatsheuvel Oisterwijk en Hilvarenbeek zijn bijge komen. Te Hilvarenbeek ondervindt de Bond moeilijkheden. Daar schijnt bij de patroons een nog zoo liberalen „en con servatieven geest te heerschen dat zü denken hooger te staan dan onze grond wetgever, dat zij zich boven de aanbe worden bij acclamatie www --J veling der geestelijke overheid durven ver heffen. Te hopen' is het niet dat we daar een groote strijd zullen moeten voeren, maar indien wij moeten strijden dan, dan zullen wij toonen goede strijd bare mannen te zijn. Meer wenscht spreker over deze quaestie thans niet te zeggen. Ook brengt de Voorzitter nog gaarne dank aan den heer Van Rijen secretaris van het Arbeid-Secretariaat en dringt ei bij de leden op aan, steeds in dubieuze zaken bij hem advies in te winnen. Met een aanmaning om openhartig, doch zoo kort mogelijk wel alles zeggen wat er te zeggen valt te de bateeren eindigt spreker, onder een daverend applaus zijn openingsrede De periodiek afgetreden bestuursleden, de voorzitters van de afdeelingen Kaats heuvel, Oisterwijk, Gestel, Eindhoven en Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". XIII. Hilvarenbeek, herkozen. 2 Jaarverslag door den secretaris. Hieruit blijkt dat er in het afgeloopen jaar zijn opgericht een weerstandskas, een bondsblad en drie nieuwe afdeeluv gen. De secretaris eindigt met een opwekking tot volharding om op den eenmaal ingeslagen weg te blijven voort gaan. Langzaam maar zeker blijven door werken. Keulen en Aken zijn ook niet op een dag gebouwd, en toch kwamen die schoone steden er. Als wij blijven volhouden, zullen er ook twee schoone steden verrijzen, die van rechtvaardig heid en liefde. 3 Verslag der kas door den Penning meester Hieruit blijkt, dat er een batig saldo is, van f 204.13. De voorzitter dankt beiden verslag gevers voor hun correct werk. 4- Vaststellen van het bedrag- der contributie voor de weerstandskas over 1908. De Voorzitter zegt dat waarschijnlijk iedere atdeeling deze kwestie reeds onder de oogen zal hebben gezien. Het bestuur wil in deze weshalve geen voor stel doen. Volgens art. 3 van het regle ment moeten deze gelden over 3 maan den aan de penningmeester worden gezonden. De afdeeling Kaatsheuvel stelt voor te storten 5 cent per lid en per week. De afdeelingen 's Bosch, Waalwijk Besoijen, Oisterwijk en Gestel, Eindhoven sluiten zich aan bij het voorstel van de afd. Kaatsheuvel. De afdeeling Tilburg kan ook wel met het voorstel van Kaatsheuvel mee gaan, maar zoutoch gaarne zien dat de contributie geleidelijk werd verhoogd. In een sterke weerstandskas schuilt onze kracht Intusschen acht zij 5 cent per lid en per week genoeg. Alleen wil zij er maar op wijzen dat gestreefd moet worden om de contributie hooger op te voeren. De Voorzitter zegt dat alle afdeelin gen het er roerend over eens zijn om de contributie op 5 cent te brengen. De afdeeling Tilburg geeft er nog een vingerwijzing bij waarmede het bestuur rekening zal houden. Voorloopig echter nu overal de contributie pas is verhoogd 26) Lady Grènsville zag dat bidden en smeeken te vergeefs was. Zwaar en wankelend stond zij op. Maar zij voelde dat zij onmachtig was en zij leunde tegen den muur. De oude, welke lady Grensville, als hare grootmoeder had aangesproken, ging dan naar het voorhangsel, schoof het weg en zeide tot Jenny Kom en keer naar buis terug... Uwe meesteres wacht op u. Jenny sprong van den stoel waarop zij in tusschen plaats genomen had en trad ras de kamer in. Lady Grensville leunde nog tegen den muur. Hare armen hingen krachteloos aan haar lichaam, haar gelaat was doodsbleek en hare paarsche lippen waren half geopend. l)e vrees en al het omgevende vergetende, trad Jenny aan de zijde der gravin en greep hare koude handen vast. De lady scheen voor alles wat haar omgaf gevoelloos te zijn. Hare oogen staarden zonder uitdrukking voor zich heen O mevrouw 1 mevrouw riep Jenny angstvol..., O hemel 1 zij sterft Er is niets te vreezen I antwoordde de heks met bitteren spot. Gaat beiden weg, of ik zend mijnen hond op u toe Deze woorden in den zelfden ruwen toOD als alles wat de oude tot de gravin gesproken had, Bcheneu lady Grensville uit hare verbijs tering te wekken. Hare krachten verzame lende, richtte zij zich op, trok haren mantel dichter om hare leden en verliet de hut, ge volgd door Jenny. Buiten gekomen, hoorden zij nog het hoonend gelach der waarzegster terwijl zij de deur moeten wij er vooreerst niet aan denken. Wel is de Voorzitter het met de afdeeling Tilburg eens. Na eenige discussie wordt het voorstel Kaatsheuvel zonder stemming aange nomen Hierna worden de leden van de af deelingen opgegeven, waaruit blijkt dat de afdeeling Kaatsheuvel 140, Tilburg 98, Waalwijk 132, Eindhoven 70, Baard wijk 40, Oisterwijk 106, 's Bosch 57 en Hilvarenbeek 35 leden sterk is. De Voorzitter zegt dat, alhoewel het niet op de agenda is geplaatst er nog een zeer urgente kwestie valt te behan delen. Art. 8 van het huishoudelijk regle ment, zegt dat, indien 3 afgevaardigden zulks voorstellen, dan zoo'n kwestie kan worden in behandeling genomen liet komt het bestuur namelijk voor, dat er een commissie dient te worden benoemd die een schema vast moet stellen voor het arbeidscontract. De R- K. Volksbond heeft ook zoo'n schema vastgesteld doch voor ons Leerbeweikers is dit minder goed/wel kan het in hoofdzaak worden gevolgd. Daarom wenscht het bestuur een commissie te zien benoemd bestaande uit 3 of 5 personen die hiervoor zal zorgen. Verscheidene afdeelingen kunnen zich hiermede vereenigen- De afdeeling 's Bosch erkent gaarne dat het een urgente kwestie is doch zou liever zien, dat eerst dq, agenda werd afgehandeld. Is er dan log tijd over, dan kan het nog worden behandeld. De Voorzitter wijst' er op dat het een kwestie is die niet meer kan worden uitgesteld en dat voor de arbeiders van zeer groot belang is. Besloten wordt hierna een commissie te benoemen, die een ontwerp-arbeids- contract zal ontwerpen. Hiervoor worden benoemd de heeren Hoes, Tilburg; Roestenberg, Kaatsheu vel Kamp, Eindhoven, Mulder, 's Bosch en F. Passier, Waalwijk. De Voorzitter zegt, dat indien het hem mogelijk is, hij de le vergadering van deze commissie zal bijwonen. 5 Nadere regeling der uitgifte van het bondsblad. De Voorzitter, alhoewel het blad, ons blad, er is heeft het bestuur gemeend toch nog een nadere regeling der uit gifte te moeten vaststellen- Het bestuur stelt voor dat in iedere afdeeling een vasten correspondent moet worden aangesteld. Deze zal verplicht zijn verslag van iedere gehouden verga dering te geven, alsook van andere zaken aangaande het vak en den bond. Aan iedere afdeeling zal worden over gelaten wie zij daarvoor het geschikst acht. De afd. 's Bosch stelt voor hiervoor de secretarissen aan te wijzen, wijl deze het meest op de hoogte zijn en toch notulen moeten maken- De afd. Tilburg is het niet eens om den secretaris te verplichten correspon dent te zijn. Deze heeft toch reeds werk genoeg. Het is wel goed dat anderen 'dat eens doen. Deze krijgen dan van zelf ontwikkeling waardoor zij later de organisatie ten goede komen. De Voorzitter is het er mede eens den secretaris niet de verplichting op te leggen van correspondent te zijn maar het aan de afd- over te laten wie zij daarvoor wil aanwijzen. Dit moet dan- ook gebeuren opdat zoo'n man bij ver zuim op zijn nummer kan worden gezet. De afd. J^indhoven zegt zoo reeds in beginsel te hebben besloten. De afd. Kaatsheuvel vraagt of het ook een geheim is wie als dusdanig wordt aangesteld. De Voorzitter zegt, dat zulks een redactie geheim is. Hij wijst er nog op, dat het steeds ter beoordeeling der re dactie blijft of ingezonden berichten of wat ook al of niet worden geplaatst. Verder wordt besloten dat een rubriek «Agenda» zal worden geopend. Elke afdeeling zal dan verplicht zijn de ver gadering in het blad te convoceeren. Nog stelt het bestuur voor dat leden, die werkeloos zijn 3maal .kosteloos kun nen adverteeren. De afdeeling 's Bosch vraagt of ook zij die van betrekking wenschen te ver anderen daarvoor in aanmerking komen. Na eenige discussie wordt besloten dat werkeloozen geheel kosteloos kunnen adverteeren en leden die van betrekking wenschen te veranderen voor de helft van den kostenden prijs. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten een rubriek te openen voor de propaganda-fonds. Die wil kan dan wat bestijgen, dan sprong zij zelf in den zadel, den hemel dankend dat het bezoek bij de heks zonder ongelukken afgeloopen was en dan reden beiden weder in lichten draf over de heide naar het slot. Lady Grensville beefde en trok haren man tel nauwer toe om hare sidderende leden, maar de kap en de kraag liet zij in den nek open, want haar voorhoofd gloeide en de om haar waaiende wind deed haar veel goed. Weldra zonk hare hand, den toom vasthou dend, gevoelloos omlaag en zij liet het hoefd zwaarmoedig op de borst vallen. Jenny sloeg deze beweging der lady gade en vreesde dat zij alle oogenblikken onmachtig van het paard kon uederstorten, O mylady, riep zij verschrikt, houd u toch recht Ach hadden wij toch nooit dit bezoek gedaan f... Met, geweld richtte de gravin zich weder op en was besloten zich op liet paard recht Ie houden. Weldra lag het heidehof achter haar. Maar ook begonnen de eerste stralen van den aaubrekendeu morgen de oosterkimme te kleuren, als sleihts met moeite de gravin hare krachten scheen te behouden, O I wat zal ik beginnen dacht Jenny, als zij dat gewaar werd wij kunnen onder den blauwen hemel niet blijven en tijd tot rusten hebben wij niet. Mevrouw, houd het nog een tijdje uit, sprak zij bedeesd tot hare reisgezellin binnen een half uur kunnen wij tehuis zijn; aarzelen wij langer, dan zal het dienstpersoneel al wakker zijn en alles verraden. Deze woorden hadden een krachtigeu in vloed op de lady. Zij raapte hare laatste krachten te zamen en don dreef zij haar paard tot spoed aan en Wallhorst was eindelijk zonder verder ongeval bereikt. Jenny sprong van haar paard en hielp de gravin'uit het zadel, welke doodvermoeid, zich door Jenry naar de uitgangdeur, langs waar zij het slot verlieten, geleiden liet. Als zij do deur bereikt hadden, bleef lady Grens ville staan en zeide met krachtinspanning Ik ben ver genoeg ik dank u, Jenny nu ken ik alleen gaan. Jenny opende licht de deur liet de gravin i 1 1ha 1 ormnnlina f Aü daarna bracht zij de paarden in den stal terug en ijlde voort, iangs den kortsten weg, naar Buchenholm. Lady Grensville sleepte zich met veel moeite door den gaeg langs de wanden. Maar als zij de trappen wilde opgaan, wan kelde zij en' zonk... levenloos op den grond neder I. achter haar met gedruisch toewierp. Jenny opende licnt ae ueur n«i ue gruviu Jenny hielp lady Grensville haar paard in huis treden en sloot ze dan zachtjes toe Het slot Wallhorst lag in de diepste stil zwijgendheid gedompeld. De zware torenklok verkondigde met doffen schal het derde mor genuur en dan werd alles wederom stil Elsie Liddon zat aan het venster van hare kamer en blikte nadenkend in het nachtelijk duister. 3 1 Uren lang had zij in het bed gelegen, maar de ontroering veroorzaakt door de laat ste gebeurtenissen, lieten haar geene ruBt g8 Meermal en had zij gepoogd, de gedachten die haar bestookten, te verbannen en te slapen maar te vergeefs de opgewoudeno geest het zich in zijne werkzaamheid niet storen. Zij dacht aan het voorgevallene van den verleden avond gedurende het feest. Aan de voorzegging der oude heideheks nu aan <ie plotselinge ontsteltenis der gravin Grensville, bij dm aanblik van hst zouderlinge oude wijf. Zou dat slechts een gevolg van den schrik geweest zijn Lady Grensville had, zoo lang Elsie ze kende, nog nooit het bewust zijn van haren geest verloren noch door ontroering overmeesterd geweest Steeds was zij kalm gebleven, deelneemloos en gelijkelijk goed jegens iedereen en nu viel zij opeens, bij het aanschouwen der oude, in onmacht gewis dat moet een diepereu grond hebben. De oude vrouw had de gravin iets iu het oor gefluisterd. Zouden beiden elkander van vroeger reeds gekend hebben en had de gravin redenen de grijze heks te vreezen? Lang hielden hare gedachten zich met die vraag bezig dan kwamen zij tot het geschil van den zoon, nopens het welk zij, kort te voren, door dezen laatste ingelicht was ge worden. Vader en zoon hadden beiden een onbuig baar karakter en aau geene van hen was het eigen iets toe te geven. Welke gevolgen mocht deze verwerping wel hebben Zou het niet hetzelfde geval zijn als met zijnen vroeger weggezonden Joris? Zij was bereid a les aan te wenden, wat eene verzoening tnsschen bei den zou kunnen brengeu. Vrijlijk moest zij bekennen dat het moeilik voor haar zou zijn deu graaf te bewegen zijne toestemming te geven tot een huwelijk van zijnen zoon met Constance want de weigering daarvan was, de oorzaak van de oneenigheid geweest Alzoo waren hnre gedachten wederom ge vallen op de oplossing van het raadsel, het verdwijnen harer vriendin Constance De beide meisjes hadden van hunne kinder jaren af met elkander als zuBters geleefd, niettegenstaande of juist om de verscheiden heid van hun karakter. Zij hadden steeds hunne kleine geheimen, hunne vreugden en droefheden met malkander gedeeld. De eene leefde in de andere. Constance, eene zachte, droomerige, romantische natuur vond eeneu gewissen steun in de geestige, krachtigere en in de werkelijkheid meer toegeneigde Elsie deze beminde Constance wegens de mildheid van hare hartsgoedheid. Het was de eerste maal dat beiden eene scheiding te onderstaan hadden die haar daarom ook des te zwaarder eDOvera?,kewaar zij ook waB, moest Elise als noodlottig aan de verdwenen Constance den ken, met wier karakter het voorgeval ene m opstand was, zoo dat zij tot lmt besluit kwam aan eene geestesstoring te denken. Plotseling werd zij uit hare mijmering getrokken door het gedruisch verwekt door den val van een voorwerp op deu vloer van den korridor. Zij sprong op, ging aan de deur staan en luisterde. Het scheen haar een dof gezucht uit den gAng te hooren opstijgen. Het bloed stolde haar in de aderen. Maar Elsie Liddon was eene moedige meid en haar schrik duurde nauwe lijks één oogenblik. Aanstonds nam zij licht, verliet bare kamer, steeg de trappen af en begaf zich" naar den korridor, waar zij oog getuige werd van een droevig schouwspel. Met het aaugezicht plat ter aarde de armen opengespreid, en het hoofd van de schoone zwarte golvende lokken omhuld, lag lady Grensville daar leveusloos ten gronde Een oogenblik stond Elsie verpletterd als een marmoren beeld, voor dit tooneel. Weldra toch bekwam zij van hare kortstondige ver- bijstering. Zij boog zich over de ongelukkige en hief voorzichtig haar hoofd op. Het aan gezicht der gravin was bleek, hare oogen wijd geopend, maar zonder glans en zonder uit- drEUieU|voelde hare leden samenkrimpen, zoo zeer overweldigde haar deze onverwachte aanblik. jg dood j flui8terde zij sidderend i„„«. Eeno wijl knielde zij neven de roerlooze, uitgestrekte lady, niet wetende wat te doen. De slag was te hard en te onvoorzien, zoo dat het niet te verwonderen was dat Elsie daar als radeloos stond rond to zien. Plotseling ging er een licht in haar opzij dacht dat wellicht niet alle leven uit de ongelukkige verdwenen was, en deze gedachte gaf haar hare krachtdadigheid weer. Ras bracht zij eene rustbank bij en met inspanning van al hare krachten hief zij de bewusteLoze van den grond en liet ze op de rustbank neder- zakken. Dan liep zij de trappen op in den korridor tot zij voor des graven kamer stond Luid klopte zij aan de deur die werd geopend en de graaf stond vóór haar, Wat is er gebeurd vroeg hij verwon derd, Elsie's bleek gelaat ziende, waarop de teekens der hoogste aandoening te lezen stonden^ d dofcteI roepen, schreeuwde Elsie. lante Adelim sterft Er valt geen oogenblik te ver liezen - (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1