L, m BLAOEL Zonen, Abonneert u op dit blad, BEKENDMAKING. „Veehouderij" Advertentiën. BL0EMENSAL0N 10 bekwame Zwikkers en een Stanzer. Notaris Canters Notaris DE VOCLE? Notaris de Vocht Notaris de Vocht Notaris Rant een LEZING gehouden worden over de Kleine \dvertentiën. publiek verkoopen verkoopen publiek verkoopen: verkoopen uur Op Vrijdag 24 Januari 1908, des avonds 5]|2 zal in het Hotel W. BROKKEN te Besoijen, dooi den Heer HUIZINGA, Rijkslandbouwleeraar voor West-Noordbrabant te Breda WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD: GEVRAAGD tegen hoog loon voor vast werk. Gelegenheid tot wonen bij de werf. Banden, Elzenschaarhout en Brandhout alles gelegen onder de gemeente Oudheusden. baardwijk, publiek 43 koopen Kopwilgenhout, elzen- en eiken Schaarhout onder de gemeente Baardwijk, staande langs de Akkersteeg en Moerdijk. 100 Koopen masten sparren, eikenschaarhout, heinhout en ge rief. ONDER DRUNEN. geven 2, 3, 5 of 10 cent. Gewoonlijk wordt er een aardigheid bij gezet't zij van een kaartclub of wat ook. De vereenigingen die hadden toege zegd voor het propagandafonds en zulks nog niet hebben gedaan, worden ver zocht zulks alsnog te doen. De afd. Eindhoven vraagt of het niet kan worden gevonden dat het blad een dag vroeger wordt afgezonden. De afd. Tilburg zou gaarne zien dat de bezorging van het blad rechtstreeks door de administratie zou geschieden, daar het in zoo'n uitgestrekte p'aats zeer moeilijk is om rond tc brengen. De Voorzitter zegt hierop dat de afd. Tilburg zich hierover met den uitgever in verbinding moet stellen en deze dan een goede ledenlijst moet geve" De afd. 's-Bosch vraagt of het niet wenschelijk zou zijn om de adressen van de verschillende besturen der aangesloten afdeelingen eens in het bondsblad te plaatsen. De Voorzitter zegt dat reeds het be stuur hiertoe heeft besloten. De afd. Kaatsheuvel vraagt of er ook geen rubriek «Vragenbus» kan worden geopend. De Voorzitter zegt dat zulks moeilijk zal gaan daar dan eerst iemand dient te worden gevonden die zal antwoorden. Nadat door den Voorzitter er nog op is gewezen dat een ieder moet trachten abonné's te winnen en er bij zijn slager of manufacturier er op mpet aandringen om in ons blad te adverteeren, wordt na eenige discussie overgegaan tot punt 6. Verplaatsing van het bureau wan neer in een der afdeelingen voorkomt ten le een arbeidsgeschil2e een aan gelegenheid welke oorzaak kan worden van een arbeidsgeschil3e een misbruik dat bestaat op een fabriek of werkplaats 4e kortom iedere zaak die onder de oogen der patroons moet worden ge bracht, terwijl een gedachtenwisseling daarever niet kan geschieden zonder het afdeelingsbestuur in eene min of meer pijnlijke positie te brengen ten overstaan der patroons voorstel afd. Kaatsheuvel. De heer Mutsaers van de afd. Kaats heuvel licht het voorstel toe. Geschillen kunnen ontstaan met de patroons en de bestuursleden der afdeelingen kunnen dan, wegens hunne groote afhankelijk heid, in den regel niet optreden. Niets belet meer, zegt inleider de actie der afdeelingen dan de vrees voor de patroons, Dus die vrees moet zooveel mogelijk buiten werking worden gezet. Men kan nu wel zeggen dat een bestuurslid voor niets bang moet zijn als het een belang der leden of der vereeniging geldt, maar toch wegens zijne groote afhankelijkheid en in aanmerking genomen onzen nog jeugdigen bond, is omzichtigheid ten zeerste aan te bevelen en ook te recht vaardigen. Inleider acht het daarom wenschelijk dat een afdeelingsbestuur, indien de om standigheden dit mochten vorderen, die zaak, na onderzocht te zijn, in handen van het Dag. Best. kan geven, dat w.z. van een der leden van het Dag. Best. Inleider is overtuigd dat een verzoek, een advies of eene gepaste waarschuwing, uitgaande van een Dag. Bestuur, veel meer effect en veel meer ontzag zal hebben als dat van een afd. Bestuur. De heer van Esch van 's Bosch acht het verkeerd om, als een afdeelingsbe stuur tegenover een patroon in een pijn lijke verhouding komt te staan, daar een lid van het Dag. Bestuur aan te zetten. Wij moeten vertrouwen in onze organi satie stellen, dus geen vrees koesteren, voor niemand. Bovendien kan een plaat selijk bestuur veel beter over de toe standen oordeelen. De heer Hoes van Tilburg is het eens met het voorstel van de afdeeling Kaats heuvel en betoogt, dat een bestuurslid niet altijd de belangen van zijn gezin in de waagschaal mag stellen. Hij wijst er op dat nadat de zaak door het afdee lingsbestuur rijpelijk is onderzocht het in handen van het Dag. Bestuur kan en moet worden gegeven. De heer Mulder van 's Bosch zou niet zoo spoedig alles in handen van het Dag. Besruur willen stellen. Hij zou zulks eerst willen doen als het bestuur van de afdeeling geen succes heeft. Na nog eenige discussie vraagt de Voorzitter of het de bedoeling van de afdeeling Kaatsheuvel soms is, dat indien te Kaatsheuvel een kwestie is, het be stuur van b.v. Waalwijk moet tusschen- beide komen en zoo omgekeerd. De afdeeling Kaatsheuvel zegt dat zulks niet de bedoeling is. De bedoeling is om, natuurlijk niet bij kleine geschillen maar bij meer ernstige, de leiding daar van in handen van het Dag. Bestuur te geven- De Voorzitter zegt dat zulks juist is wat art. 11 van bet reglement zegt. De Voorzitter leest het art. voor en zet het jreedvoerig uiteen. Nadat tusschen de heeren Hoes van filburg en van Esch van 's Bosch nog ;ene discussie had plaats gehad over het l of niet begrijpen van het voorstel, rok de afdeeling Kaatsheuvel haar voor tel in daar wat zij met haar voorstel eoogde, in art. 11 reeds is vastgelegd. 7. De verschillende afdeelingen stellen ch tot taak zoo spoedig mogelijk een aanvang te maken met het maken zan statistieken van de arbeidsvoorwaarden waaronder de leden hunner afdeeling in verschillende werkplaatsen werken; voor stel Kaatsheuvel. Alvorens dit punt in behandeling te nemen wijst de Voorzitter op de nood zakelijkheid van het tot stand komen van dergelijke statistieken en zegt dat ook vroeger reeds door het Bestuur loonlijsten ter invulling zijn rondgezonden welke echter door de meeste atdeelingen voor kennisgeving werden aangenomen Hij hoopt dat Kaatsheuvel beter mogen slagen, wijl het hem meermalen is ge bleken dat het nog een groote leemte is De heer Vesters van de afd. Kaats heuvel licht het voorstel nader toe. Hij wijst er op dat het de eerste en gewich tigste taak van een vakvereeniging moet zijn het samenstellen en bijhouden van statistieken. Heel onze actie moet ge baseerd zijn op de statistieken der ar beidsvoorwaarden. Immers willen wij een goeden kijk krijgen op de zaken, willen wij oordeelkundig eischen stellen of ver beteringen zien aangebracht in onze economische toestanden, dan dienen we al lereerst te kunnen bewijzen en motiveeren wat wij zeggen en wat wij willen. Ook met het oog op het collectief arbeids contract, moeten we de arbeidsvoorwaar den waaronder op de verschillende werk plaatsen gearbeid wordt kunnen verge lijken- De inleider wijst er op dat we zoo eenmaal zullen komen tot een mini mum loonstandaard voor de verschillende soorten van werk in onze industrie. Spreker wijst verder de weg aan hoe in deze zal gewerkt moeten worden. Spreker acht het gewenscht, eene com missie te benoemen, die zich belast met het samenstellen van vragenlijsten, die zich belast met het samenstellen van vragenlijsten, die voor ons vak de meest practische waarde hebben en dan tevens de gedragslijn aangeven en de wijze, volgorde en regels der werkzaamheden die tot het verkrijgen van goede stati stieken kunnen leiden. De Voorzitter kan geheel met het voorstel Kaatsheuvel meegaan en stelt voor hiervoor een commissie te benoemen bestaande uit 3 leden. Alle afdeelingen zijn het hierover eens De afdeeling Eindhoven zou gaarne zien dat ook vooral een handwerker in de commissie wordt benoemd. Benoemd worden de heeren Aarts leerlooier te Kaatsheuvel, v. d. Ven, fabriekswerker te Waalwijk en Lombarts handwerker te Baardwijk, terwijl de Voorzitter mededeeling doet dat hij zoo mogelijk ook hiervan de eerste vergade ring zal bijwonen. Voor punt 8 wordt eerst punt 9 in behandeling gesteld. 9. Stichten van een voorzorgskas waaruit den leden steun kan worden ver strekt bij onvoorziene werkeloosheid voorstel afd. Oisterwijk. De heer Jansen van Oisterwijk leidt het voorstel in. Hij wijst er op dat als men heden ten dage eens rond kijkt dat men overal talloos vele werkeloozen ziet, en nog neemt de werkeloosheid op schrikbarende wijze toe. Bij faillisse menten, bij branden, overal komen er werkeloozen door. Spreker wijst nog op het afbranden van een fabriek te Tilburg waardoor ongeveer 150 personen werke loos zijn geworden. Hij dringt er daarom op aan, dat maatregelen worden ge nomen tot oprichting van een voorzorgs kas. De Voorzitter zegt zeer veel voor het voorstel te gevoelen doch acht op het oogenblik de tijd daar nog niet voor gekomen, wijl de financiëelen toestand zulks nog niet toelaat. Als organisatie man is ook hij overtuigd dat een voor zorgskas onontbeerlijk is en hoopt daar om dat binnen niet al te langen tijd, als de financiën het toelaten, tot op richting van een voorzorgskas kan worden overgegaan. De heer Hoes van de afd. Tilburg wijst er op, dat het wenschelijker is dat plaatselijke werklieden-vereenigingen beter kunnen overgaan tot oprichting van een voorzorgskas, daar deze dan van de gemeente subsidie kunnen krijgen. In Tilburg is men in deze geest reeds aan 't werk. De Voorzitter dankt den heer Hoes voor deze mededeeling en zal er reke ning mede houden als later dit voorstel nogmaals aan de orde zal worden ge bracht. 8. Wijziging van art. IV van het reglement der weerstandskas nl. de uitkeering aan ongehuwden te brengen van f 3 op 4; voorstel afdeeling Oisterwijk. De Voorzitter zegt dit voorstel eenigs- zins anders geformuleerd te hebben. De afgevaardigde van Oisterwijk licht het voorstel toe. Hij wijst er op, dat f 3 voor een kostganger veel te weinig is. Hij dringt er daarom op aan dit art. alsnog te wijzigen. De Voorzitter zegt dat het reglement pas is vastgesteld en om het nu reeds te gaan veranderen geeft voor de buiten wereld zoo'n vreemd gezicht. Bovendien wijst de voorzitter er met nadruk op dat, indien de leden allen met de sociale nooden goed op de hoogte zijn, zij overtuigd zullen zijn, dat de verhouding zooals die nu is geregeld, verreweg het beste is. De afd. Oisterwijk zegt er veel moeie- lijkheden mede te ondervinden met het aannemen van leden. De heer Lombr.rts leest alsnu een schrijven voor van de Eerw. adviseur van Baardwijk. In zijn schrijven «ijst de Eerw. advi seur er op dat een bevoordeeling van den ongehuwde boven den gehuwde onbillijk is. Het doel van een weerstands- kas is toch geen ander dan in tijden van rechtvaardige staking de eerst nood zakelijke hulp te brengen aan de stakers. Men zal steeds de grootste zuinigheid in acht moeten nemen. Het strikt nood zakelijke alleen mag dus worden gegeven. En dat strikt noodzakelijke is nu pas bepaald op f3 d. w. z. juist genoeg voor één persoon om niet van honger om te komen. Maar men moet ook rekening houden dat staking is een buitengewoon iets, een treurig iets. Staking is een tijd van oorlog, en in tijd van oorlog lijdt men ontbering. De Eerw. adviseur wijst er op dat de eerste plicht van den ge huwde is voor vrouw en kinderen te zorgen, ook in stakingstijd, want ook de vrouw zal dan voelen dat staking hard is. Ook de vrouw zal dan ontbering ijden. Ook de vrouw zal niets ontvan gen dan de eerst noodzakelijke hulp. De vakorganisatie erkent die plicht van den man te zorgen voor zijn vrouw. Daarom erkent de vakorganisatie als haar plicht in stakingstijd niet slechts den man, maar ook zijn vrouw te on derhouden, daarom is het billijk dat de gehuwden ontvangen 2 maal hetgeen de ongehuwde krijgt. De afd. Oisterwijk betoogt dat een kostganger f 4 kostgeld moet betalen en dat hij dat dan ook moet ontvangen, Kan hij dat niet betalen dan wordt hij op straal gezet. Daarom geven wij het in overweging De afd. Eindhoven wijst op de laatste staking van de sigarenmakers te Eind hoven Daar kregen de ongehuwden op 't laatst toch ook e n bedrag gelijk aan hun te betalen kostgeld, 't Zou voor onze afdeeling dan ook een strui kelblok zijn bij den Diocesanen bond aangesloten te blijven. Na een vruchtbare discussie en nadat door den Voorzitter is uiteengezet dat toch voor 1910 geen uitkeeringen kun nen plaats hebben en dat het Dag. Bestuur gemachtigd is een besluit te nemen voor de uitkeering te wijzigen zoodat aan ongehuwden f 4.zal worden uitgekeerd, indien blijkt dat zulks noodzakelijk is wordt besloten het regle ment voorloopig niet te wijzigen. 10 Vakorganisatie van leerbewerksters en aansluiting bij den Diocesanen Bond, voorstel afd. 's Bosch De heer van Esch van 's Bosch licht het voorstel in den breede toe. Hij «ijst er op, dat de leerbewerksters in nauw verband staan met de leerbewer- kers, dat de nooden dikwijls dezelfde zijn reden, waarom hij er op aandringt over te gaan tot organisatie van onze vrouwelijke vakgenooten. Aan 't slot zegt spreker Steunt dan ons voorstel opdat wij spoedig deze organisatie tot stand zien komen en dan eerst zullen wij gezamen lijk aan onze lotsvr rbetering werken, dan eerst zullen wij kunnen optrekken om verbetering in onze maatschappelijke positie te brengen, dan zullen we, waar noodigloonsverhooging, kor'eren arbeids duur, betere toestanden op fabrieken en werkplaatsen betreffende de gezondheid en veiligheid kunnen bedingen, dan zul len wij kunnen opeischen datgene wat wij noodig hebben voor een mensch- waardig bestaan en waarop wij als mensch ook recht hebben. De heer Hoes van Tilburg zegt dat in Tilburg reeds meisjesvereenigingen be staan. Na gezegd te hebben dat ook Tilburg veel voor oprichting van vrou wenbonden voelt, zet spreker uiteen welke voordeelen er aan verbonden zijn en noemt dan eerst dat de vrouw de noodzakelijkheid leert inzien van de ver eenigingen enz. Nadat de Eerw. adviseur heeft te ken- nen gegeven dar hij tegen het oprich ten van vrouwenbonden in princiep geen bezwaar heeft wordt besloten dat de af deelingen ier'er voor zich zal trachten om tot organisatie van meisjes te komen. Voor behandeling van art. 11 verkrijgt de heer Hoes even het woord om zooals hij zegt, jood te spelen. Hij beveelt de afdeelingen aan een brochure aan te schaffen die hij heeft geschreven, 't Is een bevattelijk werkje 't welk door ieder moet worden gelezen. 11. Wijziging art. IV Weerstandskas door toevoeging vande uitkeeringen mogen nooit meer bedragen dan het gewone loon voorstel afd. Baardwijk. De afd. Baardwijk ziet gaarne dat in het reglement de bepaling wordt vast gelegd dat uitkeeringen nooit meer mo gen bedragen dan het gewone loon. Bij menschen met een groot gezin kan dat voorkomen, 't geen toch niet de bedoeling mag en kan zijn. Besloten wordt dit in de notulen te vermelden. De Eerw. adviseur spreekt hierna nog een woord van opwekking tot de leden spoort allen aan op den ingeslagen weg te blijven doorgaan en geeft de verze kering dat hij van zijn kant zal blijven werken zooveel in zijn vermogen is aan den groei en bloei van de vereeni- Hij brengt voorts dank aan secretaris en 'penningmeester en vooral ook aan den eminenten voorzitter die op zoo'n uitstekende wijze de vergadering weet te leiden en aan 't slot spoort hij allen aan met kracht te werken aan de ver spreiding van het blad. De Vooizitter verzoekt de heeren secretarissen al de adressen van de bestuursleden op te willen geven aan den bonds-secretaris. De afgevaardigde van 's Bosch wijst er nog op dat in het blad een annonce voorkomt van een handelaar die niet meer in de termen valt om lid te blijven. Besloten wordt deze persoon aan te schrijven dat hij zijn ontslag moet nemen. De afd. Eindhoven vraagt nog ot in elthoven geen pogingen aangewend kunnen worden om tot oprichting van een afdeeling te komen- Er werken daar zeker 400 leerbewerkers. De Voorzitter belooft dat pogingen om daar een afdeeling te stichten in 't werk zullen worden gesteld. De heer Hoes wijst nog op het gevaar van de zg christelijke vakvereenigingen De Voorzitter brengt hierna dank aan alle afgevaardigden en belangstellenden en bizonder aan den Eerw. Adviseur en sluit na een opwekkend woord, met den christelijken groet deze vergadering. Wordt terstond gevraagd te NlJMEGEN .-en bekwaam Schoenmakersknecht, liefst gehuwd. Tegen hoog loon en vast werk. Aanbieding onder letter B, Bureau dezer. Hiermede, hebben wij de eer het geachte publiek van Waalwijk en omstreken mede- tedeelen, dat wij aan onze bloemisterij heb ben verhouden ten goed ingerichte gelegen in dc Grootestraat nabij het Postkantoor. Wij houden ons beleefd aanbevolen \oor de levering van fijne BLOEMWERKEN. TAFELVERSIERINGEN enz. LINTEN en BLOEMPAPIER in alle kleuren POTWERK, GLASWERK, BLOEMEN MANDJES, enz. Aanleg en onderhoud van tuinen, tuin- bloem- en laudbouwznden. Beleefd aanberelend Bloemisten, Adres Eerste Rjardwijkschp Stoomschoen- fabriek C. DE VRIESvan der Grindt, Baardwijk. Adrer: DE GROOT LOOYEN, Scheepsbouwwerf „Fortuna*, Gorinchem. Lilt te honden door te Drunen. Woensdag 22 Januari des 1908, voorm. 81/, uik op Giersbergen. Donderdag 23 Januari 1908, des Toorm. 81/, uur op Klin<aert en in de Maaijen. Dinsdag 28 Januari 1908, des roorra. S'/s uur op Pess>ert en Fellenoord. Woensdag 29 Januari 1908, des voorm, 81/, uur achter Baardwijk en in de Biezen onder Loonopzind. Alles breeder bij biljetten omschreven. te Waalwijk, z*l op Maandag 27 Januari 1908, des morgens te. 10 ure, ter herberge van H. VAN HOORN en ter herberge van A. J. KROL te Elshout voor diverse eigenaren te Waalwyk, «1 op Woensdag 3 Februari 1908, des morgens te 10 ure voor de Gemeente te Waalwijk zd trn verzoeke van de familie VAN HEIJST op Dirsdag 4 Februari 1908, 's mor. gens te 10 ure in het Groot bosch onder Loonopzand te Waalwijk, zal ten verzoeke van de Kinderen COR NELLS VAN IERSEL te Drnnen, bij inzet ten koffiehuize van Weduwe MARTINUS VAN DER SANDE te Drunen op Woem- dag 29 Januari 1908 bij toeslag ten koffiehuize van Weduwe HENDRICUS VAN DER SANDE aldaar, op Woensdag 12 Februari 1908, telkens ten 7 uur des avonds, publiek KOOP 1. Een Huis met Erf en Tuin, afgepaald gedeelte ter grootte van on geveer 0.07.90 H.A. vau Sectie A No. 2066. KOOP 2. Een perceel Bouwland, gelegen noordwaarts achter koop 1 afgepaald noordwestelijk gedeelte ter grootte van ongeveer 0.45.65 H.A. van gemeld No. 2066. Bij den toeslag komen koopen 1 en 2 io massa. KOOP 3. Een Bouwterrein met Tuin oost waarts naast koop 1, afgepaald zuid oostelijk gedeelte ter grootte van outre- veer 0.09.50 H.A vangeineld No. 2066. KOOP 4. Een perceel Bouwland gelegen noordwaarts achter koop 3, en uitma kende een afgepaald noordoostelijk ge deelte ter grootte van ongeveer 0.45.65 H.A. van gemeld No. 2066. Bij den toeslag komen koopen 3 en 4 in massa. Daarna komt bij den toeslag de massa van koopen 1, 2, 8 en 4. KOOP 5. Een perceel Bouw- en Weiland gelegen achter het huis van H. Mimpen sectie E Nos. 103 en 104, groet te zamen 0.55.40 H A. KOOP 6. Een perceel Heide, gelegen ten noorden van het kanaal 's-Hertogen— bosch-Drongelen sectie D No. 1720, groot 0 45.80 H.A. KOOP 7. Éen peiceel Heide en Dain, gelegen ten zuiden van het kanaal 's Bosch-Drongelen, sectie Nos. 1721 en 828, groot 1.45.90 H.A. KOOP 8. Een perceel Heide, gelegen t?n zuiden van hst kanaal 's Hertogenbo cb- Drongelen, ongeveer 11 perceelen 'en wes'en van koop 7, sectie D No. 114, groot 0.15.50 H.A. Op den dag van den toeslag zullen na afslag van het laatste perceel publiek worden VERKOCHT 3 prachtige zware Lindeboomen, staan de voor het huis begrepen onder koop 1. Zie de Biljetten.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 2