Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. BUITENLAND- Duitsuhlaiid. China. Amerika. BIN NEN LA N r>. [unuuer Ponder Jag 33 Januari 1908. 31 e Jaaraanfi vermindering met 573. Voor het grootste ®- deel bestaan de uitgetredenen uit werk gevers in het smedenbedrijf zonder krachtvverktuig. Het totaal aangeslotenen bedraagt na deze wijzigingen op 1 Jan. 1908 3839, tegen 3934 op 1 Januari 1907." Het i. ian de Vlootvereeniging het er op de algemeene vergadering liging te Kassei wan» egegaau. Op de verschillende aanvallen op e>n gericht, moet generaal Keiro, «le veel- esmade voorzitter geantwoord hebben dat iet hem, volgens de statuten, geoorloofd was ich met de politiek bezig te houden. Evenwel ;ei hij, ofschoon men mij verwijt mijn ijve- ige propaganda tegen het katholiekecentrum, ,eb ik nooit deel uitgemaakt van een poli- ieke partij. De Vlootvereeniging heeft zich n de wereld een roemrijken naam verworren. ru ik afscheid van u ga nemen, verzoek ik voort te gaan op den ingeslagen weg, noch öchts, nbch links te kijken, maar alleen te ropageeren ten gunste van uitbreiding der rloot. De vlag van de Vlootvereeniging moet lijven zwart, wit en rood, de kleuren van het Duitsche vaderland. Hieruit kan men du? de ovci tuiging put- ,«,a dat Keim vrijwillig zijn biezen pakt. Candidaten voor den presidium, te kiezen op de eerstvolgende vergadering te Dantzig, worden al genoemd. „De Rijkskanselier gaat weg* ziedaar politieke nieuws dat uoor den een als praatje, door den ander als een waarheid, door derden als een mogelijkheid wordt be schouwd, maar dat in vragenden, ontKennendc bevestigenden vorm hel onderwerp uit maakt der politieke besprekingen. En de reden waarom hij dan zou heengaan het feit, dat het bloc, het voetstuk waarop hij nu «i ids een jaar zijn regeeringsbelvid heeft gesteld, door de kiesrechien dePolen- quaestie aan het wankelen en barsten is geraakt, dat dus zijn plan is mislukt ter wijl hij het zich zelve» onmogelijk heeft ge- t ontijdi maakt, weer toenadering tot het Centrum te ^outsteri joegen. Inderdaad, het is een zeer eigenaardige rol el die de Rijkskanselier nog -bezig is te spelen zoolang het scherm niet vallen wil. In den Rijksdag tracht hij zich voor te ■n. wille- doen als goed kameraad der vrijzinuige par- afdoendi tijen en in den Landdag gaat het met zijn verklaringen inz«ke het kiesrecht en met zijn houding tegenover de Polen vierkant tegen de wenscheu van ook zeer gematigde vrijzinnigen in. Vab een beginsel, een vaste gedragslijn geheel» politiek niets meer te in da jara is in zijn bespeuren. Bij den aanleg van den spoorweg van Peking naar Kalgan, de eerste groote lijn. die de Chineezen zonder vreemde hulp leg gen, is een tunnel ingestort. Er zijn 180 menschen omgekomen. De Cbineesche regee ring had herhaalde waarschuwingen aangaan de de onbedrevenheid van de Chiiieesche ingenieurs in den wind geslageu. Nu zal er° wel verandering in het toezicht komen. be- be- 't Is geen loos alarm geweest, het [4icht uit Rio de Jaueiro, dat het plan stond de vloot van de Amerikaansche slag achepen een luchtreis te doen maken. De veronderstelling van verschillende bladen, dat het snood opzet van Efanschen zou uitgaan, werd niet bewaarheid, evenmin als de veronderstelling van andere bladen dat het wel Japauners konden lijn, die er veel belang bij zouden hebben, de slagschepen van de Vereenigde Staten te vernietigen. Een Reuier-telegram uit New-York van gisteren vertelt wat er eigenlijk van aan is. De booswichten zijn auvrchisten. Het bericht uit New-York luidt aldus: Een telegram uit Rio de Janeiro deelt mede, dat urie Italianen in hechtenis geno men zijn, als leden van een anarchistische bende, die ten doel had oorlogsschepen van de Vereenigde Staten in de lucht te doen springen. Men gelooft, dat nog twee andere Italianen, een Canadees en twee Duit&chera tof de bende b/hoorc». Het Panama Kanaal. Kotonel Goethals, de leider van de wer- keu aan h*t Panama-Ka aal, is gisteren ge hoord door de Kanaal-commissie uit den Senaat. Goethals verklaarde, nog uiet to kunnen zegge», hoe hoog de aanlegkosten van hrt kanaal zouden worden maar het zou best p.st. 500.000.000 kunnen wezen. Dit bedrag is het zij hier in het voorbijgaan opgemerkt liooger dan de geheele nationale schuld van Nederland. Het afkoopen der tienden. Wij lezen in het Weekblad v. d. Noordbr. ChristBoerenbond Door de directie van Landbouw is over 'het afkoopen van tienden in dit jaar een boekje uitgegeven, dat gratis te verkrijgen is bij genoemde directie en bij de ontvangers van registratie en domeinen. Men kan daarin zien welke voordeelen er aan verbonden zijn, als de tiendplich- tigen in dit jaar een overeenkomst tref fen met de tiendheffers. Zooals wij vroeger reeds bewezen hebben zijn de voordeelen voor de tiendhelfers niet te versmaden. Dezen immers behoeven hun tiendrecht niet te bewijzen, behoeven dus ook niet te procedeeren', krijgen dadelijk de afkoopsom en bovendien nog 4°/o daarvan. De tiendplichtigen moeten dertig jaar lang 5,44°/o van de afkoop som betalen, "doch als zij wachten tot het volgend jaar 5,35°/0« De kwestie is maar, wat die afkoop som zijn zal, als het aan de schattors wordt overgelaten. In het volgend jaar worden door het Rijk schatters aange steld, die de waarde moeten schatten van elk perceel, hoeveel waarde namelijk elk perceel voor de tiend heeft. Daarvan worden dan afgetrokken de kosten, welke de tiendheffer te doen heeft voor het inhalen, verpachten en incasseeren. at er overblijft is de afkoopsom en van deze som zal jaarlijks 5,55°/o moeten betaald worden door den eigenaar van den grond, Is nu de prijs, welken de tiendhetter vraagt, zoo laag, dat gezegde schatters naar alle waarschijnlijkheid niet la^er zullen gaan, is bovendien het tiendrecht onbetwistbaar, dan is bet zeker in t belang van den grondeigenaar, dat hij dit jaar er at ziet te komen. De boeren moeten maar eens afwachten en zien wat de tiendheffer vraagt. Misschien is hij wel bereid om ook die 4°/o geheci of gedeeltelijk aan den tiendplichtige af te staan. Als het tot een accoord komt, dan zorge men voor een goed en duide lijk contract en leze eens goed wat gemeld boekje geschreven staat. Invoer vee naar België. In het afgeloopen jaar werden volgens de door onzen minister van fitianciën verstrekte inlichtingen uit ons land naar België gezonden 401,292 geslachte kens, terwijl de invoer in 1906 nog geen 2000 bedroeg. In de maand Januari be droeg de invoer reeds 15,790 stuks en steeg van lieverlede tot zij in de maand September al 46,795 stuks bedroeg, waarna de invoer weer eenigszins begon te dalen. In de laatste dagen is de vraag naar vette varkens zeer verminderd en is de prijs aanmerkelijk gedaald. Op de laatste varkensmarkt te Anderslecht (bij Brussel) op 14 Januari 1.1. waren er niet minder dan 5333 varkens aangevoerd en was de prijs maar fr 0.83 tot tr. 0.97 per Kilo levend, terwijl op de markt van 7 Jan. de aanvoer slechts 2833 bedroeg en de was fr. 0.95 tot fr. 1.10. In liet land der halve cenijes! Een firma heeft aan een Rijksinstelling geleverd 505 voorwerpen h f 35 per duizend, en daarvoor een declaratie in triplo (waarvan één op zegel van 22'/s cent) ingeleverd, groot f 17 68. Zij ont vangt een der (ongezegelde) exemplaren terug met een uitvoerig, hoffelijk schrij ven, houdende bericht, dat de declaratie foutief is zij is één halven cent te hoog 1 Deze brief was met een 5-cents-postzegel gefrankeerd en kost den lande zeker, inclusief enveloppe, briefpapier en salaris voor het opstellen, kopieeren en ver zenden, 25 cent. Maaraan de an dere zijde heeft het land weer voordeel want de firma, die den prijs van het geleverde een halven cent te hoog had berekend, moet nu een nieuwe declaratie op zegel van 22Vs cent schrijven en die met twee ongezegelde exemplaren ver zenden, en daarvoor extra 10 cent port betalen. Zoo doet men zaken aan Rijksinstel lingen. Leger eu Vloot. Voor de lichting van 19C8 waren 52,710 personen ingeschreven. Hiervan zijn 17,500 man of ongeveer Vs deel aangewezen voor den dienst. Dat bij niet verhooging van het contingent de kans op vrijloten telken jare grooter wordt, blijkt uit de volgende cijfers 1905 50,893, in 1906 51,210, in 1907 52,070 man. Centrale Werkgevers Rlsleo bank. Aan De Risicobank, orgaan der Cen trale Werk gevers-Risicobank te Amster dam, ontleenen wij het volgende >In den loop van 1907 traden tot onze organisatie 478 werkgevers toe. Daar tegenover valt echtei te wijzen op een niet onbelangrijk aantal werkgevers met wie de overeenkomst van risico-over dracht moest worden verbroken, omdat het door hen uitgeoefend bedrijf in het gevaren-tarief der Rijksbank was inge deeld in eene gevarenklasse, die, in verhouding tot het werkelijk risico van het bedrijf, te laag was. «Zoolang de Rijksverzekeringsbank nog maar steeds risico's blijft ontvangen, waarvan de premie in het tarief veel te laag is; spreekt 't van zelf dat het finan cieel belang dier werkgevers gebaat wordt door aansluiting bij de Rijksbank «Tegenover de toeneming van 478 WAALWIJK, 22 Januari 1908. Jozet in Dothan. Dat is juist een kenmerk van een echt meesterstuk Vondels Jozef in Dothan blijft voor alle tijden en voor alle volkeren schoon en waar. En zoo heett Vondel volkomen zijn doel bereikt, dat hij zich voorstelde tooneelspel moet zijn een stichtelijk ver maak en een leerzaam tijdverdrijf. Hoe Jozef in Dothan voor het volk een stichtelijk vermaak was, kan Amster dam u getuigen. Honderden malen is het in de schouwburg opgevoerd en honder den malen trok het meer dan duizenden toeschouwers. Weet gij wat in Vondel's treurspel op het volk zoon aantrekkingskracht uitoefende Ten eerste, de aandoenlijke eenvoud in dat stuk herdersleven der oudheid, ten tweede de majesteit der engelen-reien, die de verbintenis vertegenwoordigen tusschen de aarde en den hemel in gansch 's menschen doen en laten. Hoe zal dit treurspel onder Waalwijks publiek worden ontvangen Er zijn geene moeiten en kosten ge spaard en het zal niet vermetel zijn, Vondel na te schrijven: «wij voeien vrijmoedig dezen jongeling, zoodanig hij is, thuis in uw beschaafden kring (van Waalwijk), gewoon zijnde te ont halen al wat eerlijk en loflijk geacht «wordt.* Of 't spel van Jozef in Dothan tevens zoo'n leerzaam tijdverdrijf is Welke les bezielt geheel het stuk, klinkt door elke regel, trilt in elk woord Het heillooze der broedertwistóf die plaats vindt tusschen volkeren, óf tus schen geslachten, óf in huisgezinnen, heerscht, weet zij alles te «en scheidt met prijs waar zij slopen in den grond, schande en dank4. Ja, dat is 't mooie leerzame van het stuk men voelt hetJozefs historie is niet een éénling, maar is ten allen tijde zoo in 't klein als in 't groot herspeeld onder allerhande geslachten en volkeren. Ook onder de christenen der pas vervlogen tijden speelde het stuk af, zoo geeft Vondel te kennen, als hij klaagt over de christenen, in Palestina vertoevende, die liever de poorten van 't christenrijk openzetten voor de Isma- ëlleren dan malkanderen te verduren. En ook in zijn tijd en in zijne omgeving zag Vondel met leedwezen de christenen, die toch gebroeders en leden ééns lichaams zijn, zich luttel aan Jozefs verdriet keeren, zij vingen dagelijks de onnoozelen en verkochten en leverden ze aan hunne allerbitterste vijanden. «O, helsche razernij van burgerlijke tweedracht, wat al kwaad hebt gij gebrouwen 1* Zoo werd braafheid en deugd door Haat en Nijd van oudsher verpikt en verbeten. En is dat leelijk spel van Haat en Nijd in onzen tijd, in onze omgeving ten einde Welaan, wat een goed wordt er op vele plaatsen tegen gehouden en wat een onheil gesticht, om louter misver standen, naijver en twist van de burgers onder elkander 1 En in den kring zelf van vele familiën, wat is het, dat veler leven vergald en verbitterd Wie de wereld kent en mensch van ondervinding is, heeft hierop geen ant woord noodig. Wat is het dan zaak voor de ouders, om al wat onder elkander het vuur van tweedracht kan aanstoken buiten de deur te houden: die eenzijdigheid, dat vooruit schuiven van den een voor den ander, op zij te zetten. Zij besparen dan hunne kinderen veel onheil, hun zelf veel jammerlijk verdriet. Vondel heeft als vader veel jammer lijk verdriet gekend. De laatste regelen van het treurspel verraden het. Als Vondel geen vader was geweest, merkt v. Lennep op, dan had hij die 1 egels niet kunnen schrijven; en als hij geen ongelukkige vader was geweest, hij had ze niet zoo recht kunnen gevoelen. Och de ouders teelen 't kind en bren gen 't groot met smarte, De kleine treedt op 't kleed, de grooten treên op 't hart\ Woorden, die u doen schreien, omdat ze zoo waar zijn en zoo mooi gezegd. een zoon. die slecht an »u werkgevers staat uit dezen hoofde eene Vondel had een zoon, oppaste. Voelt alzoo iedereen uit dit treurspel het onheil-wekkende van die lamlendige en eeuwigdurende broedertwist, iemand, die begrip heeft, en vooral iemand die in zijn godsdienstig denken met Vondel's gedachten meegaat, voelt naast de leelijke zwarte Haat-en-Nijd-ge- daante, de heerlijke verschijning oprijzen van een der voorafbeeldingen van Christus hij ziet de Christus-figuur in e»n zijner mooiste vóórbecltenisscn het is hem ja, alsof hij in een voorlooper de treffendste passie-spelen bijwoont. Wat een verbinding wordt in zijne gedachten gelegd van Jozef met Christus, bij 't verkoopen door de broeders voor 20 zilverlingen, bij 't dorstig laven voor 't laatst van Jozefs hart ten dood bedroefd, bij Jozefs laatste woorden, Jozefs laatsten snik >0 God, vergeef hun dit l4 en in den kuil«mijn God, mijn God, van u en iedereen verlaten!4 Och, heel het spel k n een ontwikkelde Christen-denker van toepassing maken, steeds voor zich hebbende de waarheid, dat gelijk Christus verkocht is en gemar teld en gedood en alzóó zelf de redder werd der menschen, de salvator mundi - zoo Jozef door zijne broeders werd verkocht en gemarteld, om zelf eens redder te worden der broeders van Egypte, van de volkeren, en ook in heerlijkheid den naam te dragen van redder der wereld. Men zou wel uren bezig kunnen blij ven met te vertellen, wat een heerlijk heid dit treurspel bevat. Zoo o. a., het heele treurspel is slechts eene ontwikkeling van een paar blad- zijdep zuivere Schriftuur. Iemand, die deze ontwikkeling van den kunstenaar daar nagaat, staat voor de H. Schrift vol eerbied en ontzag, wanneer hij tot de bevinding komt, dat de H. Schrift zooveel overvloed van poëzie, zooveel werkelijk leven in een paar woorden bevat. Zoo o. a. het heele treurspel wemelt van kernachtige spreuken, die inslaan in 't gemoed, van fel teekenende volks toestanden a la Schiller, met één streep, zoodat bijna elke streep of regel eene algemeene waarheid of een gedragsre gel is. Maar het doel van dit schrijven was slechts eerbied te wekken voor het groote werk van den kunstenaar Vondel en de menschen te zeggen, dat zij geen van allen thuis mogen blijven, en vooral ook, dat zij allen een programma moeten koopen, om van het lekkere volop en zeker te smaken. De uitvoeringen zullen plaats hebben Donderdag 23 Jan., Vrijdag 24 Jan. en Maandag 27 jan in de groote school bij de Eerw. Zusters, om halt zes- Woensdag 29 Jan., Donderdag 30 Jan. en Zondag 2 Februari op Musis Sacrum. Woensdag en Donderdag om 7 uur en Zondag om 6 uur. Vanmorgen waren wij in de ge legenheid gesteld eens een kijkje te nemen in een der schoollokalen van de Eerw. Zusters, alwaar de firma Th. van Delft Zonen, Kunstschilders alhier, bezig zijn met het schilderen van het tooneel noodig voor de opvoering van bovengenoemd treurspel. Het tooneel is geheel bewerkt naar de geschiedenis en maakt een machtigen indruk op den toeschouwer. Trouwens de naam van de firma van Th Delft Zonen is ons een waarborg dat wij hier echt kunstwerk krijgen K. S. A. In de Maandagavond gehouden ver gadering van het plaatselijk comité der K. S. A. is besloten Zondag a.s. des avonds ten 6 uur op de bovenzaal van den heer Jos. v. d. Werft eene algemeene vergadering te houden. In deze verga dering zal de WelEd. Heer Houben eene lezing houden over: Volksontwikkeling in verband met Volkshuisvesting Wij raden allen aan Zondagavond op te gaan naar de bovenzaal van den heer Jos. van de Werff om deze zoo actueele en voor onze plaats zoo belangrijke lezing te gaan hooren. Avondtrein'sUoscb Langstraat Lage Zwaluwe. •De R K. Handelsreizigers-Vereeniging «Columbus* te 's Hertogenbosch heeft in hare algemeene vergadering besloten, het adres der Kamer van Koophandel en fabrieken te Waalwijk, bij de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen, om een laten trein, vertrekkende des avonds 9 uur van 's Bosch-Lang- straat-Zwaluwe in te leggen, krachtdadig te steunen. De Vereeniging is overtuigd dat daardoor aan eene lang gewenschte behoefte en billijken weosch van het reizend publiek zou worden voldaan. Lezing. Op Vrijdag 24 Januari 1908, des avonds om 5Vi uur, zal in het hotel W. Brokken te Besoijen, door den heer Huizen ga, Rijkslandbouwleeraar voor West Noord-Brabant te Breda, eene lezing worden gehouden over de Vee houderij, voor de leden der 14e Afd der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw. Bekende straattype. Een van ouds bekende straattype is heengegaan, met W. A mmerdorfter, beter bekend bij jong en oud «Willem den Bommelaar*. In 't R. K. gasthuis waar hij sinds jaren vertoefde is hij in den 1 leeftüjd van 77 jaren overleden. Duitsche fuilllssemei it. Heyman Co., eerste Pruisische schoenfabriek te Insterburg. Passief van 300 a 400.000 mark. Berliner Schoenfabriek te Berlijn. Passief 400.000 mark. Gustaaf Lewln te Berlijn. Cloustian Söhlman te Hannover, com- missionnair in huiden. Passief 1.500.000. VLIJMEN, 2U Jan. Iu het Hotel „Honnef" hield de vereeniging „De Spaar kas" 1.1. ZaieriLg h ue 12e jaarvergadering. Na door den Voorzitter inet een woord van dank voor de goede opkomst aan de leden ge.o,end te zijn, bracht de Secretaris-Pen ningmeester een uitgebreid verslag uit, waaruit bleek dat deze zoo nuttige, ver eeniging in een bloe.ier.den toestand ver keerde. Nadat een voorstel van bet Bestuur om voortaan 's maandelijks te vergaderen met bijna algemeene stemmen *a» aangenomen1 vereenigde tueu zich aan een lekker souperi waarvoor door den Heer J. Bruurmijn den dank der leden aatr^Mejuffrouw llonnef werd overgebracht, die door d.? keurige bereiding der spijzen en de nette wijze, van aanrechten, getoond heeft geheel voor haar taak berekend te zijn. Na tot het sluitings uur onder hit genot van een goed glas bier gezellig tezamen te zijn geweest, scheidde men en keerde ieder ten hoogste voldaan huiswaarts. 21 Jin. De eerste avond voor den voordrachtenwedstrijd alhier bestemd, is achter den rug en geconstateerd mag wor den, dat die avoud een succes is geweest voor de handboogschutterij „Buiten Ver wachting" en de regeliugscommissie eu een genot voor het publiek, dat in grooten ge tale opgekomen, de zaal van den heer M. van Wordragen vulde. Omtrent het su ices der opgetreden komieken, mag natuurlijk nog niets gezegd worden, voor ook de, tweede, avond, a.s Zondag, is gepasseerd, wanneer de uitslag bekend gemaakt zal worden. De publieksprijs, welke verleden Zondag al? een extra-prijs reed? werd toe gewezen, kwam in handen van den heer C. Heijue uit VHertogenbosch. Met eenige hartelijke woorden werd dezen prijs door den E A. Heer Van der Ven, Buigemeester, aan den overwinnaar uitgereikt. Ook voor *.a. Zondag is zoo'n publieksprijs weggelegd. 1325. 1185. 1183. Wij verwachten voor dien avond uog grooter drukte. Gisteravond werd ten huize vau Mej. Wed. Van Palier de aanbesteding gehouden het pakhuis, dat voor de afdeelmg den N. C. B. hier op een perceel in de Achterstraat gebouwd moet worden, ingeschreven werd door de heereu W. Fobrie voor t J. van Vlijmen u A. van Gooi n e P. van Stokkum n 0 Wed. J. Luijben n Gebrs. van Ooijen 0 0 A. van den Avoord 0 F. van Bokhoven 0 W. van Ooijen n 0 Aan den laagsten inschrijver gegund. Gisteravond hield de kegelclub Negen1" haar jaarlijksche teerdag. Zorg de kastelein, de heer H. Daelmans voor ee degelijken maaltijd en puike cousuinptie, de leden zelf zorgden er voor dat scherta en luim niet ontbraken en zoo den middag en avond gezellig en vroolijk voorbijsnelden. A.s. Zondag gaan er van „Alle Ne gen' 2 vij 'tallen naar liet concours in Oosterhout. Daar „Alle Negen" nog zelden ongelauwerd vvu een concours thuis kwam, mogen we verwachten, dat de uit te zenden vijftallen ook nu wel weer de roem vi-n „Alle Negeö' sullen weten te handhaven.- Wij mogen niet vergeten te meldsn, dat de 'heer' M. van Vugt, een bekeDd hunorist uit onze gemeente, zijne mede werking heeft toegezegd voor den wedstrijd- avond op a.s. Zoudag. Dit is eene attractie e meer, die stellig ook tot drukker bezoek aanleiding zal geven. St. OEDENRODE. Maandagavond omstreeks 5 uur werden wij plotseling opgeschrikt door het luiden der brand klok en vloog een ieder ontsteld naar buiten om te vernemen waar het ver nielend element zijne prooi had gezocht. Onze wakkere voortvarende brand meester H- W. was op het hooren van «brand* naar het klokketouw gevlogen en riep met eenige forsche rukken zijne collega's op om met vereende krachten het vuur te bestrijden. Hierna een paard voor de brandspuit te spannen was het werk van een oogen- blik en onversaagd rende hij voort in de richting van het onheil, zijn plicht bewust. Hem zij dan ook eere gebracht want ieder die onzen H. W. voorbij ia<7 rennen moest erkennen dat hij de aangewezen man is voor hoogeren post. dat onze vriend zijr.e ware met hoedanigheden als leider der brandweer niet kon toonen want toen hij op de plaats des onheils aankwam bleek het dat op eene ongevaarlijke plaats een onschuldig vuurtje gestookt werd. Des niettegenstaande «Eere wien eere toekomt*. VRIJ HOE VEN-C APPEL. Heden mor- een bracht de landbouwer M. Hamers van Kaatsheuvel, bij bakker Verhagen aan den dijk te Labbegat eeu kar muaterd Hij draaide de kar om op den dijk om te lossen en de kar werd te *er achteruit gestooten zoodat zij den dijk afliep, en het paard medegesleept werd, en ernstig bezeerd werd tegen de schroefbouten die aan het voertuig j bevestigd waren. De veearts te Capelle is er gebaald 1 CAPELLE. Gemeenteraadsvergadering op des voormid- oev bij Julius Gütman tc Rastatt en. Opperberg. 1 Donderdag 23 J.üu.ri 1908,

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5