Nummer 8, Zondau; 26 Janii tri 1908. 81*. J aai gang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad, DE 13 V II V 17 II liUll^V' AMTOON T I E L E N, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen LANDBOUW. FEUILLETON. i 1 T o K v i-: R WAALWIJK- Telefoonnummer 38. Superphosphaat. (Slot volgt.) Weg met de ooglappen Meng zelf of meng niet. - V NaeMBMW!»nc IWaJKiljJMJIIMilllllllllH 0*008? BBSEKBSSHBI sa Dit BUd verse', ij nt- Woensdag— en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden fü.~5. Fran( o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stuiken, geldeu enz., franco te sendm Uitgever. Courant, AdvkrtkntiSn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bi] abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel De Negen. 't Kwam zoo te praten over 't nieuwe ministerie. Rechts natuurlijk en Heemskerk baas Van Vlijmen volgens sommigen Loeff als ie maar wil, Regout misschien. Van Wijnbergen ook zoo'n kwaje nie Aal- berse zal 't te druk hebben. Talma, ja, die moet er bijIdemburg zal zich daar ginds nog niet laten weglokken kunnen de christelijk-historischen maar ge lijmd worden, dan waren we gauw aa* de negen. Kuyper moest er maar buiten blijven. Ik dacht zoo bij m'n eigen, da's één der licht 50 combinaties, die er in den lande al zijn uitgedacht en neergeschreven En sommige: 4 naar wij uit vertrouwbare bron vernemen», andere »het gerucht wordt ons van hooger hand bevestigd» vele »naar men ons verzekert» ver schillende «in doorgaans goed ingelichte kringen..,.» En dan: Heemskerk is klaar, moet nog beginnen, kan met oorlog niet opschieten't zal nog wel lang duren, 't zal wel aansturen op kamer ontbinding hij zal wel schipperen, in neutrale sfeer blijven, loopende zaken afdoen.... allemaal doorspekt met be schouwingen over antithese, sociale po litiek en de waarschijnlijke houding der Linkschen, die volgens den eene Tnet Argusoogen loeren op de vijandelijke bewegingen, en hunne wapens wetten, volgens den andere tendeele welgezind zullen optreden. Me dunkt, zoo'n formateur moet bij de beslommeringen, die deze tijd hem brengt, toch dikwijls aangename oogen* blikken beleven, als hij in de kranten de gekste koppelingen, waar hij zelf nooit van droomde, «uit de meest vertrouw bare bron» e. d. verzekerd ziet; als hij leest svan iemand, die hem nog niet in 't geheugen kwam, dat deze een porte feuille »beslist geweigerd heeft,» en dat een dito onoverkomelijke bezwaren opperde. Och ja, iedere krant moet laten zien, dat hij het beste is ingelicht, dat hij de beste relatiën heeft, dat hij het best weet te.... verzinnen. En omdat de kranten er als de kippen bij zijn om al/e sensatienieuwtjes op te nemen, krijgt de trouwe lezer een eska dron van excellentie's te slikken, en een huishouden van Jan Steen in het Torentje, muizennesten in z'n hoofd en nog geen ministerie- Maar toch, 't schijnt te dagen. Want Heemskerk aanvaardde de opdracht, en heelt dus volgens de interpretatie van het Hdbl. de negen bijeen. T. «W.'glJ.liU ■UM--L. II ,Uwm Ml Jl I.I.JJ Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". 27) I. 't Is waar, in kleigronden, e nieuwen', komt dikwijls vrij Op kleigronden wordt net superphosphaat in groote hoeveelheden gebruikt en men vaart er wel bij. Vraagt in deze maar eens deu Z'-euwschen boertu near hun oordeel en ondervinding. „Is dan op d6 klei een phosphorzuur-bemesting geen verkwisting?" vroeg mij onlangs ren kleiboer. En we antwoordden hem Volstrekt niet altoos, in velt- gevallen z-l ze zelfs uitstekend iendeeren. vooral in •■rat phosphorzuur voor, maar daaruit mag nt-n nog niet concludeeren, dat daar een phosphorzuur-bemesling overbodig is Vooral in oude kleigronden kan het phosphorzuur, doordat de kalk is weggezakt, zeer vast ritten aan ijzer of aluminium, waa bij nog i ouit, dat met de kalk ook het koolzuur in den grond vermindert. Want kalk doet immers humus (teelaarde) overgaan in kool- zeur, dat minstens evenveel als k*lk bij draagt tot de paskUarmakiug der voedings stoffen. Zoo kan de bodem dus rijk zijn aan phosphorzuur, terwijl toch de gewassen er oetrekkelijk weinig van kunnen bekomen. In dat geval kan een phosphorzuur-bemes- ting uog goede rente opleveren. De oorspronkelijke rijkdom aan phosphor zuur is ech er bij vele kleigronden in den loop der tijden ook al heel wat verminderd door den verbouw op groote schaal, van graan, waarvan het stroo, met andere pro ducten, die veul kali bevatten, op de boer de, ij bleef, terwijl het graan ze]f werd Wat zegt gij? vioeg de graaf verblee- kend, terwijl hij Elsie krachtig bij den arm nam. Droomt gij O ware het zoo Maar ach het is maar al te waar hetgeen ik zeg, beste oom, her haalde zij ongeduldig. Ik vond ze onder in de gnngen. Zij heeft eene bloedspuwing gekregen. O ijltijlt, oom wjllicht is zij nog te redden Zonder verder acht te geven op hetgeen Elsie zei, stormde de graaf de trappen af. Een blik op het doodsbleek gelaat zijner echtge- noo'te overtuigde hem dat het gevaar dreigend was en hij vlood het huis uit, terwijl hij zijne nicht, die hem gevolgd was, toeriep Bezorg haar wat noodig is, ik zal zelf den geneesheer halen 2 De dienstboden lagen allen in diepen slaap gezonken ze wekken ware tijdverlies. Daarom zadelde de graaf in allerhaast ziju paard zelf en reed weg, in volle vaart. Elsie wekte de andere familieleden ook de dienstknechten waren door dat ongewoon nachtelijk gerucht ontwaakt, eu kwamen ont roerd bij. Lady Grensville werd in hare kamer ge brachtmrs. Howard, die ook was toegesneld, viel in bezwijming, als zij hoorde wat er ge beurd was en moest in haar bed teruggedra gen worden. Overal heerschten angst en ver warring. Iedereen zag elkander aan met vragende blikken, als verwachtten zij de oplossing van een diep geheim. Na eene korte afwezigheid, kwam de graaf met den dokter naar het slot teiug Deze verklaarde dat de gravin in groot gevaar verkleerde, maar door eene zorgzame verple ging en gunstige omstandigheden, zou men er iu slageu, ze iu leven te behouden. Na vel; moeite, kwam de geneesheer ertoe haar tot het bewustzijn terug te roepen. Zij blikte wild op de omstanders, ,pp wier aan gezichten schrik en kommernis te lezen stonden Dan herinnerde zij zich de gebeurtenissen van den vorigen nacht en zij wendde zich met een diepen en pijnlijken zucht van hare om geving af. De geneesheer had streng verboden, haar met vragen lastig te vallen en zoo kwam niemand te weten hoe het ongeluk geschied was Ieder had zijn gedacht daarover, maar niemand vond de rechte oplossing van het raadsel, wat lady Grensville, in eenen mnutel gewikkeld, op dit nachtelijk uur, in de on derste gaugen van het huis mocht te ver richten hebben. De morgen brak aan, eenen droevigen dag aankondigend. Elsie gevoelde, ten gevolge der ontroering en het nachtelijk waken, hevige hoofdpijn en besloot tegen den middag eene wandeling te doen. Zij begaf zich naar den stal waar een nieuw raadsel zich voordeed. De paarden waren gezadeld en de stalknecht verzekerde haar het zoo gevonden te hebben, toen hij 'b mor- gende in den stal kwam. Elsie werd zeer nadenkend. Had Lady Grensville dezen nacht misschien het Blot verlaten Zij besteeg haar paard en reed naar Buchen holm waar zij Sii Water krank, maar toch met nieuwe hoop en vertrouwen vervuld vond want was er ook geen bericht van Constance gekomen, t©ch twijfelde hij niet dat het den vastbesloten Lord Percy gelukken zou, de verdwenene weder te vinden. Elsie bleef eene korte wijl bij den oude en zocht hem te troosten en op te beuren. Als zij weg ging beloofde zij hem 's anderendaags weer te keeren. Als zij zich weer huiten bevond, en lang zaam naar Grensville terugreed, verzonk zij wederom in diepe gedachtenal de gebeur tenissen der laatste dagen kwamen nn vóór hartn geest; zij bemerkte nauwelijks dat zij eenen boBchweg ingeslagen had. Eerst als zij verkocht en daarmee phosphorzuur en stik stof voortdurend aan bet bedrijf werden ontvoerd. Landbouwers op de klri, onderzoekt uw grond, neeiot eens een proef inet super en zie wat die uitwerktWil men er het beste resultaat mee hebben, dan dieut de. meststof vroegtijdig, eenige maanden te voren, te worden uitgestrooid en ondergc- ploegd. Vele mannen van ervaring op di gebied geven de voorkeur aan een herfst- bemesting en een onderploegen, opdat het super voldoende worde opgelost, ook in een droge voorjaarsperiode, en door de gehee:e bouwvoor verspreid worde. Op de lichte zandgronden is een voor- jaarsaanwending en m-eggen aan te bevelen. „Maar" hoor ik iemand vragen „is dan super ook voor zandgrond Is dan voor de lichte gronden met hun gering absorptie- (oplossings) vermogen Thomas- meel niet de aangewezen meststof Dit is inderdaad veler meening, maar een meening, die niet op ervaring berust, doch slechts is een gelooven op gezag, een napraten van anderen. Sinds vele jaren gebruiken wij op onzen zandgrond, superphosphaat met geregeld succes, tot onze grootste voldoening. En 't is ons bekend, dat op vele Veluwsche zand gronden eveneen» het super met de beste uilkomsten worden aangewend. Aan alle tuinbezilters vooral, ook op den zandgrond, kunnen we het superphosphaat als een meststof hij uitnemendheid aanbe velen. Wanneer zij het, evenals Chili, tijdens den groeitij'i der cull uurgewassen steed» bij de hand hebben, om daarmee in de veron derstelde phosphorzuur-behoefte te voorzien, dan zullen ze iu zeer vele gevallen een schitterende uitwerking kunnen waarnemen. Of dan geen gevaar bestaat, dat het super-oplosbaar in wa er spoedig words uitgeloogd De practijk heelt reeds voldoend'* de ongegrondheid dezer bedenking bewezen super werkt na, soms vrij lang. En de ver klaring ligt voor de hand. In de meeste gronden toch wordt wel eenige kalk, ijzer of andere stof gevonden, welke zich met het phosphorzuur verbindt, waardoor dit zijn oplosbaarheid in water verliest en dan niet meer wegzakt. Wat dus van het phosphorzuur in het super niet direct door de planten wordt op genomen, gaat niet verloren; 't blijft in de bouwlaag bew ard, om later dienst te doen. ant niet in elke verbinding, die bet aan gaat, is het voorgoed achter slot. Dal super phosphaat wegzakt, heefi men wel eens mei proeven willen aantoonen. Door een trechter, waarin eenige aarde, goot men een oplossing van super in water, of wel, men wierp wat super op dt aarde rn goot darrna water door deu trechter. Het doorgezegen water bleek dan super to bevatten. Doch geen wonderWant wat deed tneta Men ge bruikt wel een derde, soms half zooveel super als aarde, welke natuurlijk dat alles niet kon vasthouden. Maar geeft nu in de praktijk het super in zulk een verhouding 't Lijkt er immers niet n8&r. Neemt men de proef goed, dan zal de uitkomst een andere zijn. De ooglappen zijn voor het paard een kwelling en veroorzaken juist dat, wat men er mee wil voorkomen, o.l. schrikkerigheid en vreesachtigheid. De ooglappen dwingen het paard voortdurend scheel te zien eu zijn ook hierom slecht voor de oogen, doordat zij stof, sneeuw, regen en wind opvangen. Blindheid kan zelf* het gevolg zijn. Al leen als paarden van verschillende geaardheid den wagen trekken en 't aanzetten van 'i een® paard niet voor 't andere bestemd is, door eenen kleinen knaap in boerenkleeding, luid aangesproken werd ontwaakte zij uit hare drooraerijen en keek op. De kuanp was dicht bij het paard, nam zijne pet af en knikte met het hoofd Ik heb eenen brief voor u, juffrouw, zeide hij. Eenen brief voor mij herhaalde Elsie verwonderd vau wien? Een meisje gaf mij hem en beval mij, hem naar Wallhorst te dragen en dien aan u te geven maar aan niemand anders, dan aan u Als ik u van de heide zag komen wachtte ik n af Hier is di brief Hij reikte hem Eisie toe welken deze haastig ontvouwde eu de volgende woorden in potlood geschreven las Miss ElBie, Zoo gij iets van Miss CotBtauce verlangt te weten, gelief dan onder den ouden eik bij de bron te komen waar ik u zal afwachten. Verraad dit schrijven niet, anders ware alles verloren. Nina. Hare eigene oogen mistrouwend, las en her las Elsie de weinige regelen, wendde zich dan vragend tot den knaap, die nog immer neven haar paard stond. Wio heeft u dien brief gegeven, mijn jongen Een jong meisje, juffrouw, antwoordde de knaap Ik kwam langs den weg, als op eens een meisje ep mij toetrad en vropg Weet gij waar Wallhorst ligt? Ik zeija Dan vroeg ze verderkent gij miss Elsie Liddon en ik antwoordde, ja. Dan gaf zij mij deze boodschap voor u. Daarop gaf zij mij eenen dikken stuiver en beval aan uiemaud iets van het voorgevallene te vertellen. Elsie luisterde aandachtig naar 's jongens woorden, als hij gedaan had wendde zij zich af en reed het woud weder iu, zouder verder antwoord te geven. Weidra was zij uit het gpzicht van den knaap verdwPDen die haar vprhan8d en ontgoocheld nakeek. Hij hoopte ook van haar eene bfloouing te ontvangen en vond zich in zijne hoop teleurgesteld. Onte vreden sloeg hij eenen zijweg van het bosch in en verdween. heefi het gebruik ooglappen reden ran be staan. Eigenlijk L de tijd van de „mestmengseis" voorbij, die:ide tenminste voorbij te zijn. Vroeger was het schering en inslag, dat men de boeren hoorden praten van havermest, aardappelmest, grasmest, roggemest enz. Gelukkig is dat niet meer zoo erg, maar toch, heel en al zijn ze nog niet verdwenen ze zijn zoo gemakkelijk, die pas klaar ge maakte mengseltjes, men behoeft dan zelf niet na te denken over de vraag, wat men moet geven, noch uit te rekenen hoeveel men elk moet geveu. De mest wordt kant en klaar thuis gezonden en men behoeft niets anders te doen dan te zaaien. Berekent men wel eens, hoeveel schade men zich doet? Weten moet men dat toch, want het wordt dikwijls genoeg gezpgd. Aan de rijks proefstations heeft men vaak genoeg mest- mengsels onderzocht, die voor 7 h 8 gulden de 100 K.G. gekocht waren en slechts 4 h 5 gulden verkoopswaaide hadden. Ja, het is Intusschen had Elsie bijna de plaats bereikt iu den zeldzamen brief aangewezen Het eerste nieuws van Constance Binnen korten tijd zou de sluier die Constance's ver dwijning bedekte, opgelicht worden Die gedachten dedeu haar ijlen en weldra bevond zij zich neven den grooten eik. Zij hield haar paard stil en zag langs alle kanten in het ronde, geen levend wezen was te bespeuren; diepe stilte en eenzaamheid heerschten in geheel den omtrek. Nina riep zij eindelijk, meenende be- brogen te zijn. Stil! miss Elsie, zoo luid niet, sprak plotseling eene stem achter haar, en als zij zich omkeerde ontwaarde zij nog ver van haar tusschen de boomen de gestalte van Constan ce's dienstmeid, die op haar kwam toegeloo- pen en weinige oogenblikken nadien voor haar stond. Waar is Constance, riep haar Elsie tegen? Om Godswil, zeg mij, Nina, wat van haar geworden is?... Nina had hard geloopen en ademde diep alvorens te antwoorden. Zij is Lier in de nabijheid maar zij is zeer zwak, stamelde zij eindelijk. Waar is zij vroeg Elsie ongeduldig. Id het Oude Heidehof Zij is altijd daar geweest, sedprt zij hare woning verlaten heeft. Hoe Constance Leslie bevindt zich in bet Oude Heidehof riep Elsie verschrikt. Wie kau haar gedwongeu hebben daar te gaau Uw oom miss Elsie... de graaf vau Grensville, antwoordde Nina met bitterheid. Miju oom? Nina, dat is onmogelijk 1 Gij vergist u miss Hij kan zulke misdaad niet bedreven hebben En nochtans is het zoo 1 Maar miss Constance liet .toch eenen brief achter, waarin zij zeide vrijwillig heengegaaD te ziju dat zij uit eigene beweging het va derland verliet, wedervoer Elsie ongeloovig. Gij moet u vergissen, Ninul Vertel mij al wat voorgevallen is, opdat ik daar klaarheid in zie Ik wil u alles vertellen, maar in't kort; want als de graaf naar het Heidehof komt eu mij daar niet vindt, staat mijn leven op het spel g beurd, dal mestmengsels slechls voor jl 3.50 kunstmest bevatten en voor Jl. 7 de. 100 KG. aan den man werden gebracht. Dus, geen mest mengsels koopen, maar als se het toch gemakkelijk vindt uw mest in eens te. zaaien, menig dan zelf. Om dat te unuen doen, moet ge welen wat ge aan uw land moet geveu en hoeveel. Daaren boven is het een vereischte, dat ge ook nog wet, welke meststoffen met elkander mogen vermengd wofd«n en welke niet. Gij hebt bij al uw bemesting slechts het oog te hou den op het feit, dat »11? planten, zoowel tuin- als landbouwgewassen, zoowel struiken als boomen op den duur noodig hebben stikstof, kali, phosphorzuur en kalk, de een meer van dit, de ander meer van dat. Nu is een van de grootste bezwaren tegen inest- m«ng«els dat men gewoonlijk niet weet wat er in is en hoeveel. Gij ment b.v. dat er kali in is en gij gelooft daardoor gerechtigd te zijn, een volgende maM geen kali te geven. Wanneer nu echter het kaligehalte van bet mengsel onbeduidend i», of dit in 't geheel geen kali bevat, dan komt gij dus door het gebrui c van uw mengsel tot een verkeerde behandeling. Zoo ook ten opzichte der andere. Gij meent b.v. dat het mengsel heel wat stikstof bevat en gij denkt „nu ten overbemesting met chilisalpeter is wel niet noodig." Doch, dat kunt gij mis hebben, want gij kunt onmogelijk op de hoogte zijn vau de behoefte van uw land, omdat gij niet weet, wat het mengsel bevat. Doch indien gij geen mestmengsels geeft, maar zelf uw kunst meststoffen uitkiest, is dit een heel ander geval. Gc hebt b.v. slechts na te gaan, welke der drie plantenvoedingsstuffen, stikstof, kali en phosphorzuur door het voorafgtande gewas het meest is weggehaald, om op de hoogte te zijn van den voorraad aanwezig in den grond. Wanneer gij op geregelde tijden uw land van kalk voorziet, het gebrek aan kali aanvult door kaïniet of patentkali het gebrek aan stikstof weder goed maakt door chilisajpeter, daarbij tevens denkende aan een mogelijk phosphorzuur- gebrek en daarvoor, hetzij superphosphaat, thomasslakken of beendermeel geeft, dan is de zaak in orde en gij zijt er zeker van, (lat gij goed bemest hebt en niet bedrogen zijt Nina vertelde dan aan Elsie in allerhaast, wat zij sedert den stormnacht, dat zij Bnchen- holm verliet, tot dezen morgen beleefd bad en voegde erbij Miss Constance wordt hoe langer hoe zieker. Het grootste geheim houdende over het gebeurde, en onverschillig voor alles wat rondom haar geschiedt, ligt zij gansche dageu op het 1 ed uitgestrekt. Omiss Elsie l ik vrees dat het niet lang meer zal duren met haar De graaf zegt ons dat het ons leven zuu kosten nan iemand één woord daarover te zeggen, dat miss Constance zich op het Hei dehof bevindt en dat hij z- daar heeft gebracht Juist daar m hebben wij ook niet vroeger naar u gezocht. Maar nu wilde ik uiet langer meer aarzelen. Ik zei aan Jozef u alles te meldeu en schreef u mij oen brief. Ik ging dan dezen morgen naar het woud en vond er den .armen Tom, wien ik mot mijnen brief gelastte... Ik bid u thans lord Percy mede te deelen waar miss Constance verblijft, opdat hij haar van den dwang van zijnen vader verlosse. Nu moet ik ras weder naar het Hof. God zij ons genadig Moest de graaf te weten komen wat ik gewaagd heb Elsie had met klimmende verbaasdheid naar de woorden van het jonge meisje geluisterd hare wangen gloeiden en hare oogen verrieden eene hevige ontsteltenis. Als Nina uitscheidde met spreken, stond zij vastberaden op en zeide: L rd Percy kan ik niets mededeelen Hij is weg om Constance op te zoeken en God weet waar hij is, Nina. Nina wierp vertwijfelend de handen omhoog. 01 wat valt er dan te doen Mijne arme, jonge meeBteresse I Miss Liddon hoorde nauwelijks deze woor den. waut, nadat zij eeiT besluit scheen ge nomen te hebben, sprak zij op vaBten toon Keer naar het Heidehof terug en zeg aau Miss Constance dat gij mij gevonden hebt. Dat zii nog een weinig geduld en moed hebbe. Dezen avond kom ik naar haar gevangenis en morgen vroeg zal Constance Leslie voor im mer vrij 1 (Wordt vervolgd)-

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1