Derde Blad. Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. Belg Engeland Duitdchland. Mnmmftr 8. Zondag 26 Januwi 1906. 31 e Jaargang. ie. cho van het Zuiden. Reuter seint ons uit BrusselIn het rapport over de begroOtiag tui buitenlandsche ei ken, dat in de Kamer werd rondgedeeld, geeft de rapporteur uitging aan ziju groote sympathie voor den arbeid der HolUndsch- B'dgitche commissie en verklaarde hij, dst de regeering de handelsbetrekkingen met de uitstekende noordelijke buren moest verge makkelijken door verlaging van het postta- rief, het brengen van eenheid in de spoor wegtarieven, een overeenkomst omtrent de havens, unificatie var. het obligati«recht, hervormingen vanhet eirqautnr op vonnissen tegemoetkomingen in het vervoer van land bouwproducten an een gelijke behandeling van handelsreizigers. De rapporteur xou gaar ne zien, dat in België een gelijksoortige vereeniging werd opgericht als,Het Buiten land* ter opleiding van goede reizigers voor heB buitenland. In merkwaardige aansluiting op wat we vroeger schreveu, lezen we thans het vol gende telegram in de N. R. Ct. De vergadeiing »an de Arbeiderspartij te Huil heeft vanmiddag met een meerderheid van 45.000 stemmen besloten, het socialisme tot hoofddoel drr Arbeiderspartij te maken. Op de vergadering gaven vele leden, die geen socialist zijn, o.a. de bekende Shackle* ton, hun teleurstelling or r de orerwinniug van het socialisme in de partij te kennen. Het masker is gevallen. Alleen zal men nu miss jhien nog beweren dat het socialisme niet tegen den godsdiens is. Of is dat deuntje nu toch te afgezaagd Aan de Westminster Gazette wordt uit. Berlijn bericht, dat de Duitsclie regeering aan de Britsche een voorstel heeft gedaan omtrent eeu overeenkomst der mogendheden inzake den status quo op deNoodzee. L)eze overeenkomst iou gesloten worden tusschen Engeland, Nederland. Duitsland en Denemar ken, terwijl op verzoek van Engeland ook Frankrijk zou wordeu aang. zocht om toe tc treden. De beteekeuis van deae overeenkomst zou hierin liggen, darde Duitsche regeering zich zou verzetten tegen elke schending van den status quo in de Noordzee eu zich ver binden ook zslve deze niet te schonden. Na de totstandkoming Yen deze oveieenkomel zou een andere worden gesloten ter besten diging van de vrede iu Europa eu voor dr ze onderhandelingen zou de keizer zelf het initiatief hebben genomen. Op deze inededteliug maakt het Berl. Tagebl. de volgende kantteekeniogNu Duitschland gedurende den Boerenoorlog van de gunstige gelegenheid om zijn weuscheu ten opzichte van de Noordzee vervuld te krij- gen, geen gebruik maakte, is zulks zeker ook voor de toekomst niet te verwachten en Duitschland behoeft zich volstrekt niet te biuden door een verdrag, dat Engeland en Frankrijk volstrekte, vrijheid van optreden op ieder ander politiek gebied toestaat. Het vonnis legen de graven Hoheuau eu Lynar is als volgt Met betrekking tot den beklaagde v. Hoheuau is bij de behan deling van de zaak zonder twijfel gebleken, dat deze beklaagde zich schuldig gema kt heeft aau afdwalingen, die werkelijk tegen natuurlijk ziju. Maar de uitkomst van de bewijavoeriug is niet voldoende geweest om de feiten vast te stellen bedoeld m art. 175, en de krijgsraad is daarom bij gebrek aan voldoende bewijzen tot een vrijspraak geko men, niet echter wegens bewezen onschuld. Graaf Ljnar is, gelijk men weet, schuldig gevonden en tot V/% jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ten aanzien van deze twee graven beeft Harden dus niet veel gezegd in zijne Zukunft. Ze ziju na dit geding natuurlijk voor goed ten hove en in hooge kringen onmogelijk gswerden. Jlu den Rijksdag werd eeue in erpellatie door de sociaal-democraten gehouden over hst kiesrecht eu de opstootjes Over zijne verklaringen in den Pruissischeu landdag liet van Bülow zich Biet uit als hebbende de Rijksdag daar niets mede te maken. Over de opstootjes zeide hij o.m Sedert gisteren, vervolgde hij, zijn op nieuw botsingen tusschen een betoogeude menigte eu de politie voorgekomen, waarbij weder van de wapens moest worden gebruik gemaakt. Tegenover die voorvalleu gevoel ik behoefte van deze plaats een woord van ern stige waarschuwing te moeten richten tot het land. (Bijval rechts, voortdurend rumoer bij de sociaal-democraten,) De sociaal-democratische partij heeft met de betooging vau 12 Januari een hellend vlak betreden. Ik waarschuw haar dien weg niet verder ta volgen de verantwoordelijkheid voor de gevclgen zou niet komen op de au toriteiten, maar op de aanstokers en leiders. (Stormachtige toejuiehiugen rechts). WAAL WIJK25 Januari 1908 Adhaesie. Door de R. K. Handelsreizigers Ver eeniging »Columbus4 te 's Bosch en de Handelsreizigers Vereeniging »Noord- Brabant4 te Tilburg, is per gemotiveerd verzoekschrift adhaesie verleend aan het adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk aan de Maat schappij tot exploitatie van Staatspoor- wegen om alsnog te verkrijgen een trein van 's Bosch via de Langstraat- Lage Zwaluwe des avonds ten 9 ure. Beide rechtspersoonlijke vereenigingen wijzen op de groote behoefte en zelfs op de noodzakelijkheid, voor 't reizend publiek in eene dergelijke verbetering gelegen. Verplaatsing. De heer A. van 't Slot, ambtenaar der S.S. alhier is overgeplaatst naar Nijmegen. A. TA. B. v. S. De Algemeene Nederlandsche Bond van Schoenfabrikanten zal a. s. Maandag 27 dezer ten 2 uur eene algemeene vergadering houden in de zaal van den heer J. Marinus tc Tilburg. Jezef in Dotiinn. Kan Waalwijk zeggen, dat het zijn inwoners Op 't gebied van vocaal en instrumentale muziek veel aanbiedt, op 't gebied van tooneel zijn wij niet ver wend. Tilburg. Daar zulke uitvoeringen hier schijnbaar in den smaak vallen, mag ook daar een drukke opkomst met reder, verwacht worden. Du Kijp. De zware mist heeft zich in de afge- loopen nachten afgezet aan boomen en struiken, aan draden en netwerk alles omboordend met een wondere laag van vastgevroren sneeuwsterren. De draden van telefoon en telegraaf zijn zwaar be last en schijnen witte touwen waaruit duizenden en duizenden ijstegeltjes schieten. Maar mooier nog is 't struik gewas, waarvan de omtrekken herhaald worden door het witte garneersel. Elk takje hoe fijn ook, hoe verborgen ook zittend in het midden van de heg of van de kroon heeft zijn omlijsting ge kregen, terwijl de stam onvatbaar is ge bleven voor de verfraaiing. Waar de stand meewerkt wat wind en beschutting betreft, is duidelijk aan de boomen te zien de arbeid van enkele nachten. Eerst een ijslaagje dan een soort van sneeuw- vorming en dan de stervormige weg schietende pijltjes en daaraan heeft zich dan weer een tweede laag vastgezet. Maakt men in de middagzon een wandeling onder die prachtige laan aan den spoorweg, over de met hout omzoom de weiden 't is er verrukkelijk, be ziet men de boomen in hof of elders, 't is of dat alles in wondertuinen her schapen is, alles «s doodstil onder den zwaren hst, het witte tooisel onderdrukt elke beweging en nu het zoo windstil is staan de prachtige kronen zoo roer loos in de sombere lucht. 't Is een prachtig gezicht nu daarbuiten 1 Maar dit alles heeft een leelijke scha duwzijde. De telefoondraden hebben het door den sterken rijp der laatste dagen zwaar te verantwoorden er zijn er reeds vele afgeknapt met het gevolg, dat de tele- 't Was daarom van de vereeniging >Ora et Labora4 en haren moderator,^ foondienst van het zuiden met het noor den WelEerw. heer Suijs eene goede gedachte, pogingen in 't werk te stel- ien om deze kunst ook in Waalwijk hooger op te voeren om ook het pu bliek van het vele heerlijke, dat het goede tooneel geeft te doen genieten, te doen zien welk een machtige indruk het tooneel op 's men- schen ziel maakt. En als eersteling had zij daarvoor gekozen Vondel's Jozef in Dothan. Wat dit stuk is, wat het be- teekent, wat het voorafbeeldt, dit alles hebben we in ons vorig nummer, naar wij vermeenen, duidelijk genoeg uiteen gezet. Thans is 't opgevoerd. En de opvoering is op elk gebied schitterend geslaagd, beter dan men van eene première zou mogen ver wachten. Donderdag was de groote zaal bij de Eerw. Zusters stampvol (ook Vrijdag goed bezet). Wij weten niet wat 't meest te moe ten prijzen in de uitvoering, de heerlijke gezangen der reien van Engelen, het spel van een Jozef, een Ruben, een Judas de rollen zaten er zeer vast in, de dictie was goed, de actie deed meer aan beroepsspelers dan dillettanten denken. De costumes, het tooneel, de geheele regeling was in de puntjes. Wat een oefening, wat een ambitie en taaie vol harding moet het gekost hebben 't zoo ver te brengen. Maar nu wordt die moeite eenigszins beloond door het groote succes de overtuiging iets aan te bieden dat genotvol en leerrijk tevens is. Daarvoor den tooneelisten en leider reeds nu onze hulde. Na de overige uitvoeringen op Musis Sacrum, die wel zeer druk zullen wor den, zullen wij wel gelegenheid hebben nog eens op een of ander terug te komen. Lezing. Gaarne vestigen wij nogmaals de aan dacht op achterstaande advertentie be treffende de lezing van morgen. Het te behandelen onderwerp is voor al ook voor onze gemeente van groot belang daar ook hier het woningvraag stuk aan de orde moet en zal komen. Concert Liedertafel. Wij maken liefhebbers van goede muziek er nogmaals op attent, dat mor genavond op Musis de groote winter- uitvoering onzer Liedertafel gegeven wordt, met medewerking van den hel dentenor Chr. de Vos, wiens naam in de kunstwereld zoo'n goeden klank heeft, dat wij ons van verderen lof hier wel kunnen onthouden. Ook niet-honoraire leden zijn in ae gelegenheid gesteld tegen betaling van 1 gld. voor een heer en 50 ct. voor een dame, ditmaal van de uitvoering te profiteeren. Heeren honoraire leden kunnen, het programma meldt het genoegzaam, tot Zondagmid dag twee uur plaatsen reserveeren. Wij raden eenieder van dit aanbod gebruik te maken, daar een zeer drukke opkomst verwacht wordt. Concert St. Crispijn. Naar men ons meldt, zal de harmonie St. Crispijn op Zondag 9 Februari op de bovenzaal bij den heer Jos. v. d. Werff eene uitvoering geven met me dewerking van den meermalen bekroon den komiek, den Heer De Laat uit den des lands geheel is gestoord. Vraagt men intercommunaal een gesprek aan, dan heeft men kans dat men over drie, vier uur, of misschien nog later, aan sluiting krijgt. Ook de telegraafdienst ondervond he den zeer groote vertraging. Om een voorbeeld te geven Een tele gram gisterenmidddag ten 12,35 te Am sterdam aangeboden, kwam te Waalwijk hedenmorgen 7.25 aan. Wegens storing was 't per post ver zonden. BAARDWIJK. Naar wij vernemen zal de verkiezing voor de opengevallen vacature van den gemeenteraad van wijlen den WelEd Heer J. Loeff plaats hebben Dinsdag 4 Febr. as. stemming 23 Febr. Herstemming 26 Febr. Bij beschikking van den Minister van Justitie van 21 dezer is benoemd tot onbezoldigdRijksveldwachter C. Gommers, agent van Politie en P older- bode te Baardwijk. Heden verscheen ook in onze ge meente het met zorg samengestelde adiesboek van Waalwijk, Baardwijk en Be- soijen uitgever Ant.Tielen Waalwijk Wij kunnen niet genoeg aanraden dit flinke boekdeel aan te schaffen daar alles hier in zeer duidelijk is aangegeven. Bij de heer H- Mulders zal a.s. Maandag de aldaar gevestigde hand boogschutterij »Soranus4 haar jaarlijksche teerdag houden. Wij wenschen de flin ke schutters een genoeglijken dag. - In de laatste vergadering van den R. K. Patroonsbond alhier werd door eenige fabrikanten de opmerking ge maakt, dat verschillende patroons, tegen het contribueeren van 25 c. per maand bezwaar hadden, reden waardoor dezen niet tot de vereeniging toetraden- Al is de kwestie op zichzelve te klein om over te spreken, zoo zullen wij toch trachten de niet leden aan te toonen, dat de contributie van 25 cent (zegge vijf en twintig cents) per maand, of zes één kwart cent per week, toch waarlijk niet overdreven is. Ter zake dus Wan neer de onkosten van administratie van de opbrengst der contributie voldaan is en men heeft dan een batig saldo, heeft men besloten om dat te besteden voor inwinnen van informaties, die voor alge meen belang der Patroons dienstig zijn Tevens kunnen er tijden aanbreken dat een advies voor een of andere zaak gewenscht is, en ook dan komen de gelden wederom te pas. Men kan zich uit de kas ook vakbladen aanschaffen zoowel Binnen- als Buitenlandsche. Men kan de gelden besteden voor aankoop van nuttige boeken, die op de schoen makerij iets te leeren valt enz enz. Min ziet dus dat het bezwaar van heeren Patroons, die daardoor (te veel contributie) niet konden besluiten lid te worden niet opweegt tegen de voordeelen die daar uit te putten zijn. Wij mogen dan ook wel aannemen dat dit alles door hen niet is overwogen Mogen allen in hun belang tegenwoor dig zijn op de vergadering a.s. Zondag 26 Jan. bij den heer C. Schonis waar hunne belangen mondeling kunnen be handeld worden. Ten slotte is op de laatste vergade ring besloten om Patroons met 3 knechts tot de vereeniging toe te laten. DRUNEN 24 Jan. 1908. 't Was Maandagmorgen 8 uur en nog bleven de vensterluiken van het huis van een alleen wonend persoon M. B. gesloten Half negen nog steeds dicht De bu ren dachten nu die slaapt zeker uit. Na nog een half uurtje gewacht te hebben zou een der buren hem eens wakker kloppen, maar men kreeg geen antwoord. Nog heviger gebons op deur en vensters, alles bleef ijzingwekkend stil. Thans begon men ongerust te worden- Zou hij plotseling gestorven zijn, misschien wel vermoord, deze vra gen stelde men zich. Eindelijk besloot men met geweld de luiken te openen, dit gedaan, een angstig gegluur door de ruiten, maar er was niets buitengewoons te zien, ook lag hij niet te bed. De buren hierdoor gerustgesteld weer naar huis. En wat was nu het geval f De man was reeds zeer vroeg naar zijn werk gegaan en had vergeten de ven sterluiken te openen, Dat hij en de buren bij zijn thuiskomst hartelijk om het geval lachten, laat zich begrijpen. A.s. Donderdag zal door een Eerw. Pater een driedaagsche oefening gehou den worden voor de leden der congre gatie. De opdracht die vroeger altijd in December plaats had, is met het oog hierop uitgesteld tot 2 Febr. Vooral voor de meisjes-congregatie zal 't dit jaar een bijzonder feest zijn, daar alsdan drie leden haar vijftigjarig lidmaatschap vieren. Alhier circuleert van wege de Begrafenisfonds een lijst bij de ingeze tenen om zich te verbinden le trouw de begrafenis bij te wonen. 2e en 3e geen verre bloedverwanten of buren ten eten te verzoeken. 4e geen sterken drank te schenken of tc gebruiken op de begrafenis. Vele personen weigeren hierop te tee kenen terwijl weer anderen alleen naar het le en 4e punt geteekend hebben. Daar dit ten eten verzoeken van ne ven en buren, als 't ware hier burger recht heeft verkregen, zal 't wel zeer moeilijk zijn dit uit te roeien, te meer nog daar 't in veler oogen de eenige gelegenheid is dat de geheele familie zoo eens bij elkander komt. NIEUWKUIK. Ter voorkoming van misverstand dat bij sommigen schijnt te bestaan kunnen we mededeelen dat blij kens bekomen inlichtingen dit jaar voor deze gemeente geen herijk van maten en gewichten plaats heeft. Naar we vernemen is ook het bestuur dezer gemeente door Heeren Gedeputeerde Staten aangeschreven, dat college zoodra mogelijk in kennis te stellen met feiten, die aan den ernst van het personeel der trammaatschappij »de Hollandsche Buurtspoor* in het na komen ziiner verplichtingen met rede doen twijfelen. Het werd dan ook hoog tijd dat van hooger hand maatregelen worden genomen de maatschappij onder het oog te brengen voor naleving der haar gestelde voorwaarden in het be lang der openbare veiligheid met meer stipheid zorg te dragen. Van de 22 lotelingen dezer ge meente, voor de lichting der Nationale Militie van het loopende jaar, zijn zeven voor den dienst aangewezen. Hier van moeten er 5 voor lange en 2 voor korte oefeningen worden ingelijfd. Bij de publicatie van den Burge meester dezer gemeente zijn de ingeze tenen uitgenoodigd tijdig van hun kies recht aangifte te doen ter secretarie tot plaatsing op de kiezerslijst 1908 1909 Aan den Heer J. de Bont aan nemer alhier, is gegund het bouwen van een woonhuis voor den Heer P. Moster mans voorde som van t 12000. Te oordeelen naar de teekening za onze gemeente, met dit werk een prachtig gebouwd rijker worden- Onze dorpsgenooten de Heeren M. v. Engelen en H. Elshout zullen Zondag a.s. deelnemen aan het con cours van komische voordrachten Vlijmenuitgeschreven door de hand boogschutterij >Buiten verwachting. De Heer v. Eggelen zal optreden met Onbeschaafde Negers4 terwijl de Heer Elshout »Ondank is 's werelds loon4 zal voordragen. Beide voordrachten zijn bekende creaties van den Heer A. de Winter. Wij hopen dat het streven van beide dilettanten met goeden uitslag mag bekroond worden. VLIJMEN. Daar na de aanbesteding van het pakhuis voor den Boerenbond de laagste inschrijver, de heer W. Van Ooijen, naar aanleiding eener gemaakte vergissing, zijn inschrijvingsbiljet heeft teruggevraagd verwacht men dat het werk aan een der andere inschrijvers zal wor den opgedragen. Voor rekening der Wieler-club »De Adelaar4 te Orthen geeft de Too- neelvereeniging >Les Amateurs4 ge vestigd te Vlijmen in het café van den heer W. Venroy op Zondag 2 Februari 1908 eene Grande Soireé Amusante. Met de mestkalverfokkerij wil het tegenwoordig in onze Gemeente niet best. Herhaaldelijk hoort men van plot- selingen sterfgevallen onder deze kindjes van weelde. Behalve voor de boeren, die door zulke ongevallen niet vooruit gaan hebben deze malleurtjes ook nog voor het kalververzekeringsfonds een onaangenaam gevolg. De eerst goed gevulde kas raakt leeg. BKSOIJEN, Gisterenavond ten half zes uur hirld de heer Huizinga, Rijkslandhouw- leeraar voor West-Nooid-Brabaut te Breda in het Hotel brokken alhier voor de leden van de. I4d: afdeeling van de maatschappij van landbouw eene leziug over de Vee- houdeiij. Een niet talrijk doch aandachtig geho -r woonde deze leerzame rede hij. De he»r Huizinga toonde eerst op dui delijke, aangename wijeen aan hoe en waar aan men zien kan wat een goed melkbeest is. D-aau zette hij in in den breede uiteen hoe de voedering moet geschieden om steeds goede melk rijk aan velgehaltc te verkrijgen. Tot onze spijt noopt plaatsgebrek ons heden met deze mededeeling le, volstaan om in een volgend nummer nader op deze leerrijke lezing terug te komen. CAPELLE, 25 Jan. De heer P. A. Michael, wien op zijn verzoek tegen I Feb, a.s. eervol ontslag i« verleend als onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school in de Nieuwstraat, is benoemd lot tijdelijk on derwijzer te Dalen. (Dr.) VRIJH -CAPPEL 24 Jan. In 1907 werden alhier op het Hulppostkantoor out- anger. 22,255 brieven en briefkaarten. 88679 druk «erken. 350 monsters en 13 expresse stukken. Br-handeld werden er 5383 aangeteektnde slukkenpostwisstds quiUntien en postpakeiten. 31 handelingen Rijksverzekeringsbank. In de rijkspostspaarbank 851 inlagen gedaau, en 196 terugbetalingen badden er plaais gehad. RAAMSDONK (Dorp) 24 Jan. De heer ourdrame, opzichter bij den Rijks-water- staat, is met ingang van 1 Maart a.s, ver plaatstnaai Geert ruiden berg. Bij den heer J. Broeders op De Bergen werden gisteren door een landlouper ie koperen gewichten van de winkelhaak gestolen. De dief werd dooi de maréchaussee van 't Veer in D.n Berg aangehouden ra gevisiteerd, doch was met meer in 't bezit van het grstolene. Ter waarschuwing van verlofhouders, die sterken drank in '1 klein of per flesch verkoopen, dient te worden vermeld, dat de rijkspolitie ui' Waalwijk den heer J. Lips- Willemse te Waspik deze week bekeurde wegens het tappen van sterken drank zonder vergunning, Onze dorpsgenoot Jacs. F...... vertoornd over kinderleugens, gaf den heer Dohmen, onderwijzer alhier, op den weg naar 't Veer met een dikken knuppel een hevigeu slag op 't hoofd, die echtei geluk kig met de hand zooveel mogelijk werd afgeweeid. Hoewel deze onwettige handelwijze bij gebrek aau getuigen niet kan vervolgd worden, raden wij ouders van schoolgaande kinderen wel aan, zich in 't vei volg langs dezen weg niet meer tot heeren onderwijzers te weud-n, daar zulk een ongemotiveerd, woest optreden hun voorzeker in alle op zichten tot nadeel strekken kan. Ouders en onderwijzers moeten samenwerken. Dit zal voorwaar de opvoe .ing van het kind ten goede komen. RAAMSDONKSVEER. Door het uit vliegen van een flens kreeg de werkman P, van Blerck werkzaam op de Papierfabriek alhier een hoeveelheid warm water tegen zijn linkervoet. Hierdoor heeft hij zich zoo danig verbrand dat hij zijn wert heeft moeten staken en zich onder geneeskundige behandeling beeft moeten stellen. De oudste inwoonster dezer gemeente de Wed. de Haan is dezer dagen in den hoogen ouderdom van 92 jaren overleden. Zij werd in het jaar 1815 alhier geboren. E e r e b 1 ij k- Door H. M. de Konin gin is aau A. M. van den Nat vroeger machinist aan Keizersveer alhier thans te Velsen woonachtig een eereblijk met getuig, schrift uitgereikt voor betoonde measchlie- vendheid bij het redden van drenkelingen Naar verluidt moet Ph. K. Jz. alhier, wegens het invoeren van runde ren in den verooden veekring veroordeeld zijn tot eene boete van f4400 of 62 dagen hechtenis. WASPIK 24 Jan. Aanstaanden Zondag zal de Harmorre uit Geertruidenberg in de Harmoniezasl bij den heer J. v. Dongen eene uitvoering geven. Wij wenschen der vereeniging een talrijk publick. DUSSEN 24. Jan. Cursus in vee- kennis De cursus in veekennis gegeven door den Heer 't Hoofd Rijksveearts te Almkerk werd Woensdag j.l. door slechts een 5 tal perso len bijgewoond. 't Is jammer dat hiervoor niét meer am bitie bestaat, want indien het aantal belang stellenden niet aanzienlijk grooter wordt zal deze cursus helaas worden opgeheven. In een gister gehoulen bestuursver gadering van 't plaatselijk comité de K. 8. A. afd. Dussen werd gekozen tot Voorzitter in plaats van den Heer A. Pols altr. de Heer Th. van Moergestel. Openbare vergadering van den Raad der Gemeeute Dussen op Zaterdag 25 Januari des v. m. 9l/s ure» AGENDA; 1. Benoeming armmeester. 2. Benoeming leden sterabureaux. 3. Subsidie van het R. K. Par. Armbe stuur in de kosten v. d. aanleg van een hek. 11

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5