ISummer 8 Zondag 26 Januari 1908. Ble Jaargang Tweede Blad. EEN WEDSTRIJD. Gemeenteraadsvergadering. MENGELWERK. I. g i stuk ir— ?een i in zich rig I loch 'end ïella edig het BÜn. zijn die ongewone lof vandaan kwam. De vurige speler van vroeger verbleekte, en liet een sappige saus-aardappel op z'n broek vallen. De jongens, die nog niet uitgelachen waren over de val van den mosterdpot, gierden het uit. «Mie-%* begon hij weer. Maar weer kwam de Vliegende Duivel- r «Wat is er man »Mag ik,* alweer de vurige speler, ik wist, aan welk stukje ik mijn vioei- «mag ik*..geef me nog wat erwtjes bare inkt zou verknoeien. Eindelijk heb »Ze keek hem aan. «Is er iets vroeg ik toch iets gevonden. Terecht mag ik ze. zeggen eindelijk, want hoeveel tijd ik i Wel nee kind, wat zou er zijn, en weer or- besteed heb aan dit prul, is niet te j kwamen de vurige speler en de Vliegende Lang, heel lang heeft het geduurd, eer zeggen. Al is het onderstaande nu ook niet gebeurd, toch zal het eenige Oos- Duivel in z'n gedachten Eenigen tijd heerschte er diepste stil- die ede. hem j de eer ais men neer ;h ei- doet k de heid die aii- ncht rgen Igen terhoutsche jongelui een genoegen zijn, te, die Mies het eerst onderbrak, om dit in de tram te lezen. Welke tram «Smaakt het wel goed vroeg ze. ik hier op 't oog heb, zullen debetrok-! «Jawel, Mies, maar die pudding is wat ken jongelui zelf wel weten, zoo niet, hard. Je moet de meid zeggen,.,..* dan beklaag ik hen ten zeerste. »Stil maar,* zei ze, «die pudding heb Stel u voor een getrouwde man, diej ik zelf gemaakt,* voor zijn trouwen een hartstochtelijk en i Nu kwam het dessert, vurig speler was. In dien tijd had hij «Mies, vrouwtje.,.* begon hij, alweei met recht den naam van Vliegendede Vliegende Duivel. Duivel* gekregen Zijn vrouw, Marie, j Met een langgerekt «Ja vroeg zij of Mies zooals hij haar noemde, als hij i wat hij nu weer te zeggen had. iets aan haar vroeg en lief tegen haar j «Ik ga Zondag.... Jongen zit toen stil, wilde zijn, had altijd de baas gespeeld dadelijk val je van den stoel.* over manlief. Dat ziet men tegenwoor- j «Wat ga je Zondag? Is er weer iets dig meer. Toen zij een -paar weken ge-1 bijzonders Jelui mannen hebt iederen trouwd waren had zij gezegd, of liever I Zondag wat anders Je zou Zondag met herhaalde zij voor den honderdsten keer j de jongens naar de diergaarde gaan in Hoor eens Jan, je bent nu getrouwd, Rotterdam. nog eens probeeren. b. De Voorzitter. Door Burg. en Op het veld gekomen, ziet hij veel Weth. is dato 21 Dec. bij den gemeente bekende gezichten en werd hij evenals ontvanger procesverbaal van kasopname vroeger met gejuich ontvangen Het gedaan. Uit het onderzoek is gebleken spel neemt een aanvang. Mies staat langs dat de boeken en registers ordelijk en 't lijntje. Hij zoekt haar en geeft haar j regelmatig waren bijgehouden en dat en moet je stand wat ophouden, en dus ga je niet meer voetballen, he De »Vliegende Duivel*, was natuurlijk verschrokken en bromde iets onverstaan baars, maar het eind was, dat zij, zooals altijd, over hem zegevierde, 't Had hem smart gekost, doch zij, zij lachte in zich- zelve en zei, dat hij een lummel was, als hij 't niet liet. ran aan «Ik kan nietIkik gaik ga ZondagIk kan nietMies keek hem verwonderd aan,.... nu, wat ga je Zondag «Ik ga voet.-... voetvoetballen 1 1 Eindelijk, 't Was eruit. Dat was een pak van zijn hart. Wat was hij blij. Mies was echter minder blij. Van verbazing liet ze een sappige peer, die reeds halverwege d'r mond was op den grond vallen. De beide jongens vlogen er als razenden op af, met het gevolg, dat hij platgetrapt werd en het tapijt met een schoone teekening versierde. Ze keek hem aan, met een blik om van te duizelen. »Moet ik den dokter halen Jan Scheelt er wat aan Is er een van de vijf op den loop Heelemaal niet hoor I Zondag speelt er een club van getrouwde lui en ze heb ben mij, de vliegende duivel en de vu rige speler, (die iedereen verstomd deed staan, ook gevraagd.* »Ik geloof waarachtig, dat je koorts hebt Jan, ik zal je de thermometer eens aanleggen...... Meer werd er vooreerst niet gespro ken. Vrouwtjelief begon te tafel af te nemen en manlief stak een sigaartje op. Na een half uur begon Jan er weer over en kreeg tot zijn groote verbazing toestemming, mits hij beloofde, dat het de laatste keer was. Hij vloog Mies om haar hals en 't Is Zondag- De klok heeft half een geslagen en het koffiedrinken was af- geloopen. Veel werd er niet gesproken. Jan was naar boven gegaan had in een kast gezocht en z'n ouwe spullen meer te spelen en w]st niet wat hij zeg- weer gevonden. Spoedig had hij zich gen zou, ja of neen. De «Vliegende uitgekleed en zijn voetbal-kousen-broekje dere Duivel*, in 't nauw. «Wat zeg je, is en -schoenen aangetrokken.'t Stond hem 8®""'dat waar? Nou-.,., ik zal het je van aren avond weten te zeggen. Jan naar huis. In tegenstelling met vroeger, was hij Zes jaren zijn vervlogen. Zes jaren zonder sport en zonder voetbal- Hij had 2 jongens gekregen, twee zeer ondeugende snuiters, met stralende oogen I en vol van streken en slimmigheden. en_ Zes jarenZ'n voetbal was langza- jut merhand vergeten. Op 'n goeien mid dag echter, als hij stond te biljarten, kwam de president van z'n ouden club j op hem af. «Wel, Jan, hoe staat het leven Hoe is het vrouw en kinderen «Dank je, goed, mager en gezond.* «Dat is beter als ziek-vet, maar wat ik zeggen wil, speel je Zondag mee, zeg Jan begreep hem niet goed en vroeg «Wie, wat, hoe, waaraan, waarmee «Waarmee wel aan de Voetbalwed strijd 1 Zondag speelt er een club van getrouwde lui, tegen onze club en nu moet jij natuurlijk ook meedoen. Jij, de vurige speler van vroeger, die allen verstomd deed staan. De «Vliegende Duivel!* Jan schrok alweer. De vurige speler, die-....., Op eens voelde hij zijn oud verlangen weer boven komen. Hij zag geen ballen meer, en stootte aan houdend mis. De voetbal..,., de voet bal. Jongen, jongen, de Voetbal 1 Hij had echter zijn vrouwtje beloofd nooit »fs). aan Ik acht deri mij zelfi ben. •L O -H J n ,K heel liet en aardig en vriendelijk tegen rekt real ige- g«- :n a lenk iren. egen akte, beu- doo» 27", ïder- ding Mies. Hij ging op de canape zitten, terwijl zij de tafel dékte, en dacht na- Aanhoudend kwamen de woorden De vurige speler, die iedereen ver stomd deed staan,* en «De Vliegende Duivel*, hem voor den geest. Hij zou toch nog zoo graag eens spelen. Z'n spullen had ie boven in de kast liggen. 't Is maar de vraag, hoe het aan Mies te vragen. De tafel was gedekt en weldra zaten verkleed vader, moeder en beide zoons er om-aan en ibben in M. ioi«r- iwijk '24 1. heen. nog goed, al zat het wat strak. Nu de blouse nog en klaar was Jan. Daar stond hij zich te bekijken in den spiegel en vond dat hij er in zijn zwarte blouse met gele sjerp goed uitzag. Toen verscheen er een ondeugend jongensgezicht om den hoek van de deur. Twee groote blauwe oogen keken met ontzettende verbazing naar Papa, de vurige van vroeger. Na hem gezien te hebben, verdwenen ze weer en de jon gen liep naar moe, die in de huiskamer haar toilet aan 't maken was. «Moetje, moetje, kom 's kijken, Pa heeft zich Hij heeft 'n gekleurd hemd n korte broek, en z'n beenen zijn halt bloot.4 knipoogjes alsof hij haar wilde uitlachen. Doch nauwelijks heeft zij iets van het spel gezien, of zoekt haar jongens op' en gaat met vlugge tred naar huis, beide schreeuwende jongens achter haar aan sleurende. Jan speelt intusschen als 'n duivel en het geroep van het publiek, moedigt hem nog meer aan Telkens hoort men een uitroep als «Hup jan, vooruit jon gen 1* en meer dergelijke. Hij speelt nog evengoed als vroeger, als t niet beter is. Je kunt hem amper volgen, zoo hard loopt hij. Iedereen heeft schrik van hem, en als ze hem zien rennen, dan hoort men weer roepen. «Daar gaat de vliegende Duivel 1* Jan voel zijnt hartje kloppen. Hij wordt moe en begint het warm te krijgen. Hij geeft het echter niet op. Al zijn krach ten brengt hij te samen. Hij heeft den bal te pakken, loopt een paar spelers omver, tot groot ver maak van het publiek en maakt het eerste puntje. Aan het gejuich komt geen einde. Het 1 0 voor de getrouwde lui, klinkt liern liefkozend in de ooren. Hij kijkt rond naar zijn vrouw, doch kan haar nergens vinden, en speelt maar door. Het zweet druipt van z'n gezicht. Doch de Vliegende Duivel weet van geen ophouden. Tien minuten zijn er gespeeld, als een gil alle spelers doet stilstaan. Wat is er nou aan de hand. Het volk stroomt naar de plaats waar de spelers bij elkaar staan. Och heere, Jan, de vurigede vliegende..,., van vroeger en thans ligt lang uit op den grond. Hij had zoo'n geweldige trap tegen z'n knie gehad, dat z'n been er slap bij hing. Bezwijmd werd hij opge nomen en op een in der haast gehaalde wagen gelegd. Wat zou men doen Naar huis of naar den dokter Na veel nutteloos redeneeren, werd besloten eerst naar oen dokter te gaan. Hier aangekomen, werd zijn been verbonden. Langzamer hand kwam hij heelemaal bij. Eerst was hij zich van niets bewust, doch toen hij op wilde staan viel hij met een uitroep van pijn terug op z'n stoel. Hij had z'n been gebroken Arme Jan. Wat zou Mies zeggen Wat zal ze te keer gaan. De vurige van vroeger met een gebroken been. Wat Mies zei? Ik zal en kan het hier niet herhalen, daar het meer dan erg was. Ik kan echter niet nalaten er iets van te zeggen. Nadat Jan, voorzichtig uitgekleed was, nam Mies de voetbalbroek en trok met een ruk de pijpen van elkaar en gooide ze in een hoek De jongens raapten ze op en liepen er lachend mee weg. Toen nam zijnde blouse, knipte er een eindje in en scheurde hem ook in stukken Met bedroefde blikken moest de vurige speler en de vliegende duivel van vroe ger, dat alles gadeslaan. Dat Jan nooit meer vroeg of hij mocht gaan voetballen, behoeft niet gezegd te worden. P. ELK. «Maar'Mies, wat zit je haar toch net- j Klots, klot, klots, daar kwam Pa de jes. Je bent toch een aardige vrouw,* trappen af. De jongens dansten om hem zoo begon hij, en weer kwamen de j heen en riepen van Sinterklaas, 't Dienst- Vliegende Duivel* en de «vurige speler J flfeisje kwam ook eens kijken en bloosde in zijn gedachten. Zenuwachtig prikte als een rooie kool bij het zien van die hij met z'n vork naast het bord en gooi-1 half-bloote beenen. de de mosterdpot om, tot groot ver-Daar ging hij de deur uit. Aan iedere maak der zoontjes. «De bietstuk is over- j hand een jongen. Vrouwlief kwam ach- heerlijk,* zei hij, «en wat goddelijketerna, die ging zoo niet met Jan over doperwten en wat ziet de saus er heer-1 stiaat. In z'n jeugd, d. w. z- voor hij lijk uit. Je bent toch een aardig vrouw- getrouwd was, was Jan, zooals men weet tje Mies. De vurige speler en de Vlie I een kranig speler en zeer populair. Op gende Duivel, beletten dat hij verder j ieder voetbalveld werd hij met ge- spreekt. juich ontvangen. Iedere week las men «De meid heeft vandaag gekookt,* j met dikke letters zijn naam in alle cou- zei ze koel, niet begrijpende waar al ranten. Nu, na zes jaar wilde hij het CAPELLE Openbare vergadering van den ge meenteraad op Donderdag 23 Januari 1908 des morgens ten 11 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer G. Vermeulen Wz. Te ongeveer 10.15 uur opent de Voor zitter de vergadering"aanwezig de heeren v. d. Hoeven, Oerlemans, Wachter, Rijken, Middelkoop, Sneep en Rijken Jzn De Voozitter. Mijne heeren, ik heet u allen van harte welkom in deze ver gadering en maak van de gelegenheid gaarne gebruik om allen een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar toe te wen- schen. Ik hoop dat het voor u allen en voor de gemeente een vruchtbaar jaar moge zijn. De Voorzitter verzocht den secretaris hierna voorlezing te geven van de no tulen der vorige vergadering deze wor den na voorlezing onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Aan de orde I. Ingekomen stukken, a. Goedkeuring door Gedep- Staten van suppletoir kohier H. O. en af- en overschrijving. het dien overeenkomstig bedrag in kas aanwezig was. Voor kennisgeving aangenomen. II. Verzoek eervol ontslag door den onderwijzer in de kom. De Voorzitter. In dato 30 November is een schrijven ingekomen van Kluij- tenaar houdende verzoek van hem met ingang van 1 Januari eervol ontslag te willen verleenen, daar hij te Baarn is benoemd. Burg. en Weth. stellen echter voor hem het gevraagde ontslag eerst met ingang van 1 Februari te ver leenen. Gebruikelijk is het eerst, na twee maanden ontslag te verleenen. Aldus wordt besloten. III. Vaststelling voorwaarden openbare verpachting der landerijen en zij bermen der wegen. De Voorzitter. De voorwaarden zijn gebleven zooals altijd is geweest. Besloten wordt de verpachting te doen geschieden zooals gebruikelijk is. VI. Af en overschrijving gemeente begrooting voor 1907. De Voorzitter. Er zijn eenige posten overschreden o a. de post voor het on derhoud der meubelen van het raad huis en secretarie met'f70, kosten van kiesrecht met f10 en kosten van onder houd van school en schoolhuis met f 50. Dit bedrag kan gevonden worden op de post onvoorziene uitgaven. Deze posten behoeven alleen door den iaad te worden goedgekeurd. Memorie van toelichting betreffende besluit wijziging der gemeente begrooting voor 1907. Bij raadsbesluit d.d. 18 Juni 1907 werd op verzoek eervol ontslag verleend aan mej. G. H. C. Korfmacher als onder wijzeres aan de school in de Nieuwstraat met ingang van 1 Juli d. a. o. Mej. Korfmachej; was niet toegetreden tot de Rijksverzekering van vveezen van Bur- gelijke Ambtenaren. Mej. H. C. Brenk- man, die bij raadsbesluit d.d. 18 Juni 1907 met ingang van 1 Juli d. a. o. in in hare plaats werd benoemd heeft wel te storten voor het weezenpensioen. En daar volgens raadsbesluit d.d. 25 Aug. 1906, goedgek. bij besluit van H. H- Ged. Staten dezer provincie d.d. 6 September d. a. o. G. N 41 aan de onderwijzeressen bij wijze van tegenmoet- koming in de te storten pensioen bij dragen l°/0 van de jaarwedde wordt uit gekeerd en het salaris zoowel van Mej Korfmacher als van Mej. Brenkman f 500 'tjaar bedroeg, behoort hoofdst. VI. afd. I ait. 1 van uitgaaf der begrooting voor 1907 met 1% van de Vb van f500 is f2.50 te worden verhoogd. V. Voorstel tot verkoop van grond met vaststelling der desbetreffende voor waarden. De Voorzitter. Ook deze voorwaar den zijn hetzelfde gebleven. Wordt besloten tot verkoop van grond over te gaan onder de vastgestelde voor waarden. VI. Benoeming lid van het algemeen Armbestuur. 1 A. v, d. Hoeven Azn. 2 J. v. Pelt. Gekozen wordt de heer J. v. Pelt met 4 stemmen, de heer A. v. d. Hoeven Azn. verkreeg 3 stemmen. VII Benoemingen stembureau voor verkiezingen leden van den gemeente raad, van de provinciale Staten en van de 2de Kamer der Staten Generaal. Benoemd worden de heeren Sneep en v. d. Hoeven als leden en als plaats vervangende leden de heeren Middelkoop en Rijken, ls 3e lid de heer Wachter en als plaatsvervangend 3e lid de hr. Oerle mans. VIII Benoeming stembureau Kamer van Arbeid. Benoemd wordt als Voorzitter de heer d. Hoeven en als leden de heeren v. Middelkoop en Oerlemans. Tot plaats vervangers de heeren Sneep en Rijken. IX Benoemnig commissie tot keuring van fokstieren. Benoemd worden de heeren Rijker Jzn, v. d. Hoeven en de Burgemeester. De Voorzitter. B. en W stellen voor om aan den heer P. A. Michaël onder wijzer met verplichte hoofd, akte aan de openbare lagere school in de Nieuw straat met ingang van 1 Februari a.s eervol ontslag te verleenen wijl door vermindering van leerlingen deze on- uoodig is geworden, 't Is in de toe komst nog niet te voorzien dat het aantal leerlingen wederom om hoog zal gaan. De heer v. d. Hoeven. Kan dat zoo maar. De Voorzitter. Ik zal eerst de memorie van toelichting eens voorlezen. Memorie van toelichting betreffende ontslag van den onderwijzer P. A. Mi chaël. Het aantal leerlingen der openbare lagere school in de Nieuwstraat is sedert 1903 geleidelijk verminderd. Dat aan tal bedroeg op 15 Jan. 1903 254 leer lingen, 15 Jan. 1904 241, 15 Jan. 1905 227, 15 Jan 1906 221, 15 Jan. 1907 209 en 15 Jan 1908 179. De oorzaak der vermindering is in hoofdzaak gelegen in het trekken der leerlingen naar de Christelijke school te Loonschendijk. Het is dus niet te voorzien, dat het aan tal leerlingen aan de school te Nieuw straat nog op zoodanig cijfer komt, dat weer een onderwijzer met verplichte hoofdakte noodig zal zijn. Tegen den datum van ingang van het eerrol ont slag bestaat bij den betrokken onder wijzer geen bezwaar. De heer Rijken Jzn. Is hierover wel met het hoofd der school gesproken, 't Gaat toch niet aan om hem, die meer dan 30 jaar aan 't hoofd dier school staat, daarin z'n opinie niet te kennen. De Voorzitter. Het hoofd heelt hierin niets te zeggen. De heer Rijken Jzn. Er had met hem toch wel eens over kunnen worden ge sproken. De Voorzitter. Ik heb er met den betrokken persoon over gesproken. De heer Rijken Jzn. Het onderwijs zal er veel door lijden. De Voorzitter. Er zijn nu nog 21 leerlingen minder als noodig is. De heer Rijken Azn. Het hoofd der school heeft het toch zelf kunnen zien dat het dezen weg op moet. De heer Sneep. We kunnen geen on derwijzers voor ons plezier houden. De heer Rijken Jzn. Ik geef toe dat het in t belang is van de gemeente, maar in 't belang van het onderwijs is het niet. De Voorzitter Ik heb er met Michaël over gesproken en deze heeft er niets op tegen. Ook met het hoofd der school heb ik gesproken. De heer Rijken Jz- Heeft hij al een be trekking in 't zicht. De heer Wachter, 't Is iets wat niet ineens is gekomen. We hebben het al len zien kunnen aankomen. De Voor zitter zegt telf er met de heeren er over hesproken te hebben en wat wil men nu meer hebben. De heer Rijken Jz.. 't Doet zeer hoor 't zoo te moeten zien gaan, bovendien 't kan zoo gauw verkeeren. De heer Wachter. Als er aanleiding is om ie veranderen, dat weer een on derwijzer moet komen met verplichte hoofdakte, geloof dan maar zeker dat er dan ook aanstonds een zal komen. De heer Rijken Azn. Hadden ze de christelijke school maar 10 jaar eerder gebouwd, dan had de gemeente geen f 12000 onkosten aan de verbouwing der school gehad. De heer Wachter. Het Dag. Bestuur is er niet lichtvaardig toe overgegaan maar met deze cijfers voor oogen kan men niet meer beweren dat het onnoo- dig is. 'k Houw van klare wijn en 't schijnt mij toe dat de heer Rijken met de heer de Noo heeft gesproken en deze zich gegriefd acht in deze zaak niet 't eerst te zijn gehoord. Maar met de verklaring van den Voorzitter, als heeft deze wel gesproken over deze zaak geloof ik dat wij allen genoegen kunnen nemen, 't Is voor B. en W. ook onaangenaam tot dezen maatregel te moeten overgaan. De heer Rijken Az. 't Is niet alleen voor B. en W. onaangenaam maar ook voor de belastingbetalers die nu spoedig de heeleboel zullen ledig zien staan waar voor f 12000 aan is verbouwd. Die be talen ook niet graag voor zulke dingen maar we werden toen geforceerd om te bouwen. De heer Rijken Jzn. Zou 't dan niet beter zijn met ingang van 1 Mei het ontslag te verleenen wanneer de over gang naar andere klassen plaats heeft. Het onderwijs zal dan niet zoo veel lijden. De heer Rijken Azn. Nu kan Michaël misschien een andere betrekking krijgen en dan niet. Het voorstel van Burg. en Weth in omvraag gebracht om de heer Michaël

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 7