Tweede Blad. Ï3 Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. 30. 1. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. 13. Donderdag 13 Februari 1908. 31e Jaargan{ ld, fan 5. EN ste jes len i«IE. WAAL WIJK12 Februari 190S. Benoeming. Met 1 April is de heer G. J. Huurne- man, klerk der posterijen en tclegff 2e klasse verplaatst van Raamsdonk naar Waalwijk. liet betalen voor thuiswerkers bij de Ongevallenwet. De Raad van Beroep (Ongevallen ver zekering) te 's Hertogenbosch, heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de beroe pen van den Heer van Ghert te Kaats heuvel tegen de beslissingen van de 1 flf Rijksverzekeringsbank, en die beslissin- gen bevestigd. Overwegende dat de thuiswerkers ingevolge art. 1 der onge vallenwet steeds verzekerd zijn geweest, al moge ook de Rijksverzekeringsbank indertijd de verklaring hebben afge- jlegd dat die thuiswerkers niet onder die wet vielen. Onderwijzersvergadering. Vergadering der afd. »Waalwijk*, v. h. N. O. G. op Zondag 23 Febr. a.s. om 3 uur n.m. op »Musis Sacrum* te Waalwij k. Agenda 1 Opening en notulen 2 Verslag v. d. Secretaris 3 Ingekomen stukken 4 Regeling contributie (art. 53 wet N.O.L.) 5 Bespreking Salaris-actie 6 Uitreiking Wet N.O.G. 7 Verkiezing van een bestuur 8 Voorstellen voor de Alg. Verg. 9 Rondvraag en sluiting. (Trouwe opkomst dringend verzocht.) St. Crlspijn en St. Crispinianus. Zondagavond ten 6 uur had op de bovenzaal van den heer Chr. van de Werff eene algemeene vergadering plaats van de R. K. vakvereeniging St. Crispijn en St. Crispinianus. Voor een goed bezette zaal opende de Voorzitter ten ongeveer hall zeven uur de vergadering met den christehjken groet, heette allen hartelijk welkom en sprak den wensch uit dat steeds op alle vergaderingen de leden tegenwoordig zullen zijn. De Voorzitter verzoekt den secreta ris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering, deze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Hierna worden 23 nieuwe leden aan genomen. Wel een bewijs dus, dat de vereeniging vooruitgaande is. Het leden tal is nu gestegen tot 132. Voor Waal wijk en Besoijen echter nog een bedroefd klein beetje Nog te velen staan buiten de vereeniging, nog te velen begrijpen het groote nut niet van het verenigings leven, of beter gezegd, willen het niet begrijpen, want hem die niet ziende blind is moeten de voordeelen die de vereeni ging de leden reeds nu verschaft, wel in 't oog springen. Alsnu werd mededeeling gedaan van de te Kaatsheuvel gehouden jaarverga dering. Het lid Brouwers het woord verkrij gende wees op de groote noodzakelijk heid, van het eerst in de afdeeling be handelen van de agenda van een jaar vergadering. Nu weten de leden niets en kunnen de afgevaardigden dan ook moeilijk de wenschen der leden beplei ten. De Voorzitter zegt dat hier voortaan rekening mee zal worden gehouden, doch dat bij de laatst gehouden vergadering de agenda van de jaarvergadering nog niet in het bezit was. Het bestuur heeft het toen in een bestuursvergadering maar afgehandeld. Hierna trad de ijverige secretaris van den diocesinen Bond en vice-voorz. van de plaatselijke afdeeling, de heer C. v. Kuijk J.Bz. op het podium ten einde eene lezing te houden over Drankbe strijding in verband met vakorganisatie. Spreker begon met er op te wijzen, wat de gevolgen zijn van het drankmis bruik, en dan kwamen wij tot de con clusie dat het drankmisbruik vooral onder den arbeidersstand het meeste ellende veroorzaakt. Honderden arbeiders, die voor zij zich aan den drankduivel hadden overgegeven, in een goeden doen verkeerden, een gezellig tehuis, een vroolijk familieleven hadden, zijn thans met hun gezin in ellende gedom peld. Breedvoerig ging spreker na tot welk een ellende misbruik van alcohol ons brengt en hoe ook de bevordering der maatschappij er door wordt tegengehou den. Daarom is het een eerste plicht 1 van het vereenigingsleven te strijden i* tegen drankmisbruik-Ieder vereenigings- man moet den strijd aanbinden tegen BP het misbruik van sterken drank. RG. Onder een krachtig applaus sloot spreker zijne met overtuiging uitgespro ken lezing. De Eerw. adviseur en de pre sident brachten hem een woord van hulde- Nadat nog eenige huishoudelijke zaken o.m- bestelling van steenkolen, waren afgehandeld sloot de Voorzitter met den gebruikelijke» groet deze geanimeerde vergadering. Volksmatinóc. Bovengenoemde matinee, gegeven door onze Liedertafel, had ditmaal een bijzondere aantrekkelijkheid, die honder den reeds vroegtijdig Zondagmiddag naar Musis deed opgaan. De ruime concertzaal bleek spoedig te klein om alle toehoorders te kunnen bevatten en velen moesten, op de trap gekomen, tot hun leedwezen ^rechtsomkeer* maken De heer Jos Wilmont hem toch gold ditmaal het overdrukke bezoek zong voor afscheid (wegens zijn vertrek naar Tilburg) een tweetal liederen: »Wat is de liefde? en »Van eene konings- vrouwe* van Spoel. Juichte het publiek reeds bij zijn optreden, nog meer deed het dit bij het einde van het lied, dat op verdienstelijke wijze vertolkt werd. Nog luider echter, schier overdoovend, klonk het applaus na den tweeden solo, welke, gelijk be kend is, tot zijn lievelingsnummer be hoort. Met vreugde en weemoed beide luisterden allen voor het laatst naar die prachtige, volle, klankrijke stem, die ware zij het eigendom van oen beroeps- zanger, den gelukkigen bezitter eer, roem, en geld in ruime mate, zou opleveren. Als de heer Wilmont gedacht heeft: Eind goed, al goed* dan heeft hij ditmaal goed gedacht. Dóór de beschaafde voordracht, de goede dictie, de mooie toonvorming, waarmede hij het dankbare werk zong, heeft hij een uitstekenden indruk achtergelaten en ons, helaas, ook doen voelen, wat wij en vooral de Liedertafel aan hem verliezen, al mist men aan den tegen woordig zoo volgeladen boom van Oefening en Vermaak, niet gauw twee, drie vruchten. De koren Ossian, Sonntag en Fröh liches Rheinland klonken beschaafd en verschaften den toehoorders mede veel genot, zoodat de Volksmatinée, onder alle opzichten uitmuntend geslaagd mag heeten. Wij eindigen ons kort verslag m t den heer Jos Wilmont een hartelijk afscheid toe te roepen en hem in zijn nieuwe woonplaats het beste toe te wenschen. Concert Harmonie St. Crispijn. Het concert der harmonie St. Crispijn Zondagavond, j.l. gegeven op de zaal bij den heer Jos v. d. Werff was vrij druk bezocht, ofschoon wij een nog tal rijker publiek hadden verwacht. De uit voeringen echter volgen elkander zoo snel en veelvuldig op, dat de liefheb bers er zoo zachtkens aan genoeg van zullen hebben. De harmonie speelde onder leiding van den heer A Stravers van Kaats heuvel op loffelijke wijze een vijftal nummers, van welke ons »Lodoiska« van Larose en »La Folatre* van Werk man het best bevielen. Dat sommige partijen wel wat sterker hadden mogen zijn, is niet de schuld van den Directeur deze moet roeien met de riemen die hij heeft, en het eischt daarom van zijne zijde veel takt en bekwaamheid om met zoo'n betrekkelijk klein getal muzikanten nog een bevredigend ensemble te ver krijgen. De heer de Laat van Tilburg was door zijne scènes de held van den avond. Waarlijk deze komiek bezit vele benij- denswaatdige gaven en eigenschappen een goed geluid, een beschaafde uit spraak, een zielvolle actie, dus alles, wat bij het komische genre onmisbaar mag heeten. Telken male werd hij uit bundig toegejuicht door het dankbare publiek dat het luisteren niet moede werd. De heer de Laat was niet karig met bisnummers, zoodat toen het uur van scheiden sloeg, een ieder hoogst voldaan huiswaarts toog. Wij twijfelen niet, of deze begaafde komiek, die reeds op verschillende wed strijden met de eerste prijzen ging strij ken, zal, overal waar hij optreedt, het grootste succes behalen. Wij roepen hem een spoedig >Tot weerziens* toe. Uitvoeringen. Het aangekondigde concert der Waal- wijksche Harmonie,met de toen genoemde medewerking kan door bijzondere onvoorziene omstandigheden niet door gaan. De uitvoering is nu bepaald op Maandag 24 Februari a.s. op de zaal van den heer Christ van de Werff en zal gegeven worden met medewerking van den heer A Kuyper, hekend Ne- derlandsch-Duitsch coupletzanger >Te- nor* te Venloo, van wien we zeer goede recensies zagen. Het concert is alleen toegankelijk voor donateurs. Op de zaal zal gelegen heid zijn, zich als zoodanig op te geven. De bekende komiek de heer A. van Ierland, die a.s. Zondag wederom bij den heer A. v. d. Werff optreedt, behaalde Zondag te Vucht, onder 14 deelnemers, den len prijs met zijn »En daarom Jaoneke*. Ook de publieksprijs viel hem ten deel. Een mooi succes voorwaar Voetbal Zondag a. s- zal het le XI der >W.V." een bondswedstrijd spelen, tegen »Wil- helmina 3" op het terrein te 's Bosch. Eindelijk dan toch weer eens een match, nu het wordt tijd ook, want we dachten reeds dat de »W.V." te niet was, zoo hoor ik menig voetballer zeggen Neen, gearhte sportbroeders, de »W.V."isnog niet te niet, maar wegens het slechte weer, zijn wij, zooals vele andere ver- eenigingen, genoodzaakt geweest den voetbal te laten rustendoch nu het weer zich weder tot onze sport leent, zal al het mogelijke in het werk gesteld worden, wedstrijden te organiseeren. Reeds is besloten een grooten medaille wedstrijd op touw te zetten, waarvan de datum nog nader zal worden vastgesteld. Ook zijn we met enkele vereenigingen in onderhandeling om a. s. Zondag op ons veld, voor het 2e elftal een wed strijd te hebben, waarop ik in het vol gend nummer nog nader hoop terug te komen. Schoenfabrlcagc. Zaterdag 1.1. is het bouwen der schoen fabriek voor den heer L. de Vries, al hier onderhands gegund aan de firma Wed. Aarts en Zonen aannemers alhier, voor de som van f 2180. Naar wij bij geruchte vernemen, zal er in de St. Antonius-parochie nog eene nieuwe stoomschoenfabriek verrij zen. Wij hopen dat dit bericht bewaar heid moge worden. BAARDWIJK, De zoon van den land bouwer de R alhier bezig zijnde eene kwr sparren te lossen viel van de kar en kreeg tot overmaat, nog een dik stuk hout op 'l voorhoofd zoodat hij zich ernstig ver wondde naar huis getransporteerd zijnde is zijn toestand naar omstandigheden vrijwel. Op 't oogenblik is men ju'.st over de nieuwe brug aan 't kanaal een tunnei of zoogenaamde viaduct aan 't daar stellen die tijdelijk moet gebruikt worden om treinen, voor vervoer van materiaal of andere bc- noodigheden voor de werkzaamheden op hun gewone lijnen te laten blijven door- loopen. Nu de nieuwe brug als 't ware ge reed is, zal dan de tram en de gewo ie passage plaats hebben over dezen tunnel zoodat dan de thans beslaande noodweg zal hebben uitgediend. J.l. Zaterdag had bij de werkzaam heden met den ijzcrenman een treurig vupr ;al plaats. Een werkman hoofdzakelijk voor het schoon houden van de machine, bezig zijnde met dat werk kwnm te kort bij de kamraden zoodat. hij er met de hand tus schen raakte en bem van twee vingers de voorste leden werden afgesneden. Docter v. Seters uit Druuen verleende de eerste hulp. De leden der handboogschutterij. „Eendracht maakt macht gevestigd bij den heer C. Pullens alh. hielden gepas. Maandag hunne jaarlijksche potverteering. Na eenige uren gezellig te hebben doorg bracht werden ze onthaald op een heerlijk maal, waarna zij tot laat in den avond zeer ge- noegelijk bijeen bleven. NlEUWKUIK. De jachtopzichter ran Graat u'Ouliremont uit België, zekere H. v. S. alhier, moest Maandag morgen te 's Bosch een beest afleveren, en was daarom vroeger dan naar gewoonte uit de veereu. De huis deur openende om naar buiten te gaan, ont stelde hij vreeselijk, toen hij vlak bij ziju woning een geweerknal hoorde. Terstond weder bij zinnen gekomen, ging hij man moedig naar buiten, en bemerkte toen dat waakhond was gedood. In den g-mschen omtrek bespeurde hij echter niemand. Moge men den dader van zoo'u afschuwelijke handeling spoedig op het spoor wezen, op dat bij een welverdiende *traf niet zal ont gaan. Naar we vernemen bestaan er bij onze liedertafel ernstige plannen om mede te dingen in de dezen zomer plaats heb- bende Antwerpsche wedstrijden in zang. Met zekerheid kunnen we daaromtrent voor alsnog geeu mededeelingen doeD. „Ons Genoegen" kaartgezelschap ten huize van den heer F. Brok zal eerlang een groot feest vieren. Iu Juli a.s. zal het n.l. 121/, jaar ge leden zijn dat deze vereeniging werd ge boren. Ter herinnerig aan dit feit is het gezelschap voornemens een groote wedstrijd uit te schrijf en voor heeren kaartspelers, te houden op Zondag 5 Juli a.s. iu de zaal van den heer Brok voornoemd. Eraaie prijzen zullen aan de winuenden worden uitgereikt. VLIJMEN. Voor de lichting 1909 zijn er in onze gemeente 33 lotelmgen inge schreven. Op 11 Maart a.s. heeft de inlijving plaats der lotelingen uit onze gemeente van de lichting 1908 6 moeten 8 maanden en 3 4 maanden dienen. Zij die graag op de kiezerslijst willen staan <n daarop nog niet voorkomen, worden er aan herinnerd, dat zij voor 15 Febr. a.s. nog aangifte kunnen doen ter Secretarie alhier. 1.1. Zondag had up de kegelbaan bij den heer M. de Laat het koningkegel er. plaats voor de club „Prins Hendrik*. Het li A. Van Vugt verwierf met 64 houten in 10 ballen den koningstitel. Dat er ia dit gezelschap nog wel kegolaais zitten, die niet voor de poes zijn toonde C. Pulles, die dien avond iu 5 ballen 45 kegels wierp. Openbare vergadering van den Raad d°r gemeente Vlijmen op Woensdag 12 Febr. 1908 des namiddags 31/3 uur ten raadhuize der gemeente. Ie behandelen onderwerpen ie Ingekomen S'.ukken. 2e Bespreking art 2 der bouwvrrordeni: g in vtrband met het bouwen van een pak huis door den N. C. Boerenbond, afdeeling Vlijmen, (op verzoek van de ledeD van Stokkuin, Boom en van Heivoort) 3e Wijziging verordening, jaarwedden onderwijzers. 4e Aankoop gebruiksrecht Soschje L. .Mommersteeg. 5e Adres telefoonhouder Haarstee om tegemoetkoming voor de langere openstel ling van het telefoonkantoor met voorstel van Burgr. en Weth. 6e Wijziging begrooting 1907 en 1908. 7e Voorstel van Burg. en Weth. tot hel onderhands huren van de gemeente Helvoirt van twee uitwegen in het Ven. 8e Voorsteld van Burgr. en Weth. tot bepooling van den weg bij Bloeuiendaal. (bij de Peperstraat.) 9e Voorstel van Burg. en Weth. om in beginsel te besluitea tot den bouw eener veldwachterawonin?. iüe Schrijven van Ged. Staten over aan leg voetpad over den berm van den Prov. weg, met voorstel van Burgr. en Weth. 11e Vaststelling verordening tot heffing van staangeld bij gelegenheid der kermis 12e Herziening plaatselijke politieveror dening. CAPELLE. In een vlaag van waanzin sprong hedenmiddag M. v. A. in de vuart voor haar huis. Geen der omstanders had er aan gedacht haar tegen te houden. Ge- ukkig werd het meisje spoedig weer op 't droge gebracht. Naar we vernemen is wegens het ver trek van den heer A. C. Kluijtenaar met algemeene ingenomenheid der leden benoemd loi secretaresse van de Afdeeling „Langstraat* van den B. v. N. O. mej. R. van Doorn onderwijzeres, alhier. De heer P. A. Michaël, onderwijzer met verplichte hoofdachte aan de openb. school in de Heistraat is Vrijdag j.l. naar zijn nieuwe standplaats Dalen, vertrokken. De toename van het aantal leerlingen der Chr. school ia gepaard gegaan met gelijke afname van dat der openb. school, zoodal de Raad in zijn jongste vergadering besloot het onderwijzerd personeel met één te ver minderen. Naar we vernemen zal geen op roeping worden gedaan ter vervulling de vacature in de Kom vóór de de a.s. onderwijzersexamens zullen zijn geëindigd. RAAMSDONK(Dorp). In den nachl van Zondag op Maandag te ongeveer 12 uur trachtten een tweetal dieven zien toegang te verschaffen tot de woning van den hoogbe jaarden heer E. Knaap. Door het forceeren der achterdeur gewekt, ging de heer D. vau Suijlikom, medebewoner van het huis eens zien, wat er gaande was, terwijl de heer K zelve uit alle macht de oude huisbel luidde. De dieven zochten in een overhaaste vlucht hun heil en verscheidene half wakende, half droomende buren vonden 't vreemd, dat de jeugd reeds zoo vroeg de nabijzijude schoo Wi rd binnengeroepen. Het bietencontracteeren zal weldra een aanvang nemen. Naar verluidt, zal de prijs dit jaar f 1 hooger zijn dan verleden jaar. Morgenavond hoopt het Koninklijke Gilde „St Bavo* zijne tweede wiuteruit voering te geven in het café van Mej. de Wed. Boons. Het flink programma voor spelt het publiet een aangenamen avond. Donderdagavond geeft de vereeniging een uitvoering met hetzelfde programma tegen f 0.25 entrée. KAATSHEUVEL Ll Febr. 1908. Jaarfeest R. K. Volksbond. Het tweede jaarfeest van onzen R. K. IVUSSEN. Omtrent, den brand aan den Peerenboom alhier valt nog het volgende mede te deelen. Te c.a. half zes n.m. brak de brand uit in de woning bewoond door L. Kievits en H. Steenhageu. Het vuur nam aanstonds een grooten omvang aooda' aan blusschen niet ie denken viel. De brandspuit was spoedig ter plaatste en wist men de nabij gelegen gebouwen te behouden. Van de inboedels kon weinig^ of niets worden gered. Bij Kievits kwamen ook twee geiten in de vlammen om. Niets was verzekerd- Omtrent de oor zaak van den brand is ni?ts bekend. Het bericht dat reeds een tweede gebouw door het vuur zou zijn aangetast blijkt dus onjuist Dezer dagen geraakt de Wed d. W. te Hank üij het water haleu in den Gandel- Op haar hulpgeroep kwamen enkele per sonen toegesneld welke haar met moeite op 't droge wisten te brengen. Haar toestand is nog zorgwekkend. De St. Crt (no 34) bevat o.m. de statuten van de R. K. Rietsnijdersvcreeniging „St. Joseph," te Maria-polder gemeente Dussen, Volksbond 1.1. Zondag gehouden, heeft een heerlijk verloop gehad. De verga deringen om half 12 en half 6 uur ge houden, waren druk bezocht en er waren slechts de helft der leden aanwezig, de andere helft komt a. s. Zondag. Onmogelijk is het om van al het ver handelde breedvoerig verslag te geven. Genoeg met te zeggen dat op de middagvergadering behalve jaarverslagen door den Secretaris en den Eerw. Pen ningmeester en het halfjaarlijksch verslag der Ziekentonds, door den WelEerw. Heer Tervooren kapelaan te Berkdijk eene pakkende lezing gehouden werd over de bestrijding van het alcoholisme die wezenlijk indruk maakte op de aan dachtige toehoorders. Op de avondvergadering was de zaal weer goed bezet en gaf de tooneelclub blijken van bekwaamheid. Vooral het drama in 4 bedrijven >Een van beide wegen* werd roerend weergegeven en deed velen tranen storten van aandoe ning. De rollen bleken in goede handen. De blijspelen waren minder natuurlijk en bleek het dat de club beter voor dra ma's dan voo* blijspelen is ingericht. Het geheel werd afgewisseld door het prachtig Gramophoon-muziek van den heer Lombaerts. Om half 10 uur ging iedereen zeer voldaan huiswaarts. Koninklijke Benoeming. Onze Harmonie >Euphonia> viel jl. Zaterdag de hooge onderscheiding te beurt van H. M. de Koningin een schrijven (en geen telegram zooals in de Bossche courant staat) te mogen ont vangen, waarin haar het praedicaat Koninklijke* werd verleend. Door het uitsteken der vlaggen werd uiting ge geven aan de vreugde met deze ver- eerende onderscheiding. Zaterdagavond om 8 uur was eene Algemeene verga dering belegd van honoraire en werkende leden om hun de officieel# tijding mee te deelen en het Koninklijk schrijven voor te lezen hetgeen met luiden bijval toejuichend werd begreet. Door de Harmonie werd staande het *Wien Neerlands bloed» geblazen en de Lieder. tafel zong «Hollands Glorie'van R. Hol- Door den Burgemeester van Vrijhoeven Baron van Heeckeren van Waliën werd namens zijne Fanfare *Sirena» wiens voorzitter hij is, een woord van geluk- wensch gesproken, met deze hooge onderscheiding. Verder werd den avond gezellig door gebracht. Zondagmiddag deed Euphonia eene muzikale wandeling om van hare vreugde uiting te geven hetgeen een massa volk op de been bracht. Ook wij wenschen Euphonia geluk met deze decoratie, die ook waarlijk verdiend is. Diefstal. Door onze Marechausseé is de 19 jarige zoon van N. A. gearresteerd, beschuldigd van diefstal van kleederen en een paar laarzen die hij reeds te gelde gemaakt had. Het gestolene is in beslag genomen. De dader heeft bekend, en is gisteren, naar 's-Bosch getransporteerd. Hij is de oudste zoon van een gezin met 6 kin deren. Voorwaar een diep treurig geval. Ongeval. Verleden Maandag had de 17-jarige zoon van de Wed. V. het ongeluk, op de fabriek van den Heer van Nieuwstad met zijn rechterhand in aanraking te komen met een der machinen, waardoor dit lichaamsdeel, deerlijk werd verwond. Hij heeft zich onder behandeling gesteld van Dr. de Both, die de wond verbon den heeft. Hij zal dus door de Onge vallenwet worden schadeloos gesteld. Oencours. Door onze beide Harmonien is in beginsel besloten, om dezen zomer deel te nemen aan het concours van Harmonie en Fanfaregezelschappen te Scheveningen. »Apollo* zal dan kampen in de eereafdeeling en de Harmonie »Euphonia* heeft plan om mede te dingen in de internationale afdeeling en alzoo zich te meten met buitenlandsche korpsen. Binnenkort hopen wij hiervan iets meer te vernemen. 'Moord te Ngmegen. Om halfelf Zondagavond heeft men in den Bermsloot, achter het stedelijk slachthuis te Nijmegen, het lijk gevonden van een ongeveer 20-jarig meisje en overgebracht naar het R.K. Ziekenhuis in de buurt. Politie werd gewaarschuwd en al spoedig kwam men tot de overtuiging, dat hier een lathartige moord in het spel was. Spoedig wist men, dat het meisje Anna Thomassen heette .en kort te voren met den 33-jarigen boekbinders knecht C. G. in een herberg aan de Boddelstraat had vertoefd. Deze man hield verblijf in een logementje' aan dc

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5