Nummer 14 Zondag 16 Februari 1908. 61e Jaargang Tweede Blad. Gemeenteraadsvergadering, Reclame. BUITENLAND. Frankrijk. DERDE VAKTKSTB0NSTELLI16 H BF.RLIJÜ. 1n 7II Maart a.s. Wij lezen in het Vakblad voor de Schoenmakerij Wanneer wij het woord vaktentoon stelling" hooren of lezen, komt ons on willekeurig het beeld voor oogen, dat eens Waalwijk ons te aanschouwen gaf, ruischen met hernieuwde frischheid de klanken van snorrende machines en fan- farend koper beurtelings tot ons over en gevoelen wij ons wederom onder den indruk der bekoring die uitging van de prachtige collecties schoenwerk enz., die daar hun scheppende handen tot eere strekten. Dit beeld treedt ons nu weer voor oogen, niettegenstaande wij ons bewust zijn, dat de Berlijnsche tentoon stelling in de volgende maand een geheel ander aspect zal bieden. Te Waalwijk een aantal afzonderlijke houten gebou wen van tijdelijk bestaan, uitsluitend be stemd voor deze gelegenheid in Berlijn één enkel reusachtig, eeuwen trotseerend gebouw met een ruimte van circa 11.600 M2, het zoogenaamde Ausstellungspalast (Tentoonstellingspaleis) aan den Zoölo- H gischen Garten Te Waalwijk een ten toonstelling in een landelijk milieu, op een vroegere weide, tijdelijk herschapen in een bloementuin en park in Berlijn een tentoonstelling te midden van de Duitsche hoofdstad met zijn paai mil- lioen inwoners. Te Waalwijk overal een ongewone, gezellige drukte, zich con- centreerend in en om de tentoonstelling in Berlijn ongetwijfeld een nog eenige malen grootere drukte in de tentoon stellingszalen, maar die zich naar buiten verliest in het voortdurend diukke, groot- steedsche gewoel. Te Waalwijk uitslui tend het tentoonstellingsterrein, dat ons boeide en genot kon schenken in Ber lijn buiten de tentoonstelling prachtige monumenten en parken, schouwburgen en gelegenheden tot vermaak en ont- V'paG.-njng bij de vleet. Ziedaar een korte schildeiing van te genstellingen tusschen Waalwijk 1903 en Berlijn 1908 aan punten van over eenkomst ontbreekt het echter ook niet. Wie in Waalwijk zijn oogen heeft uit gekeken in de machineha', zal te Berlijn nog grooter oogen opzetten, want niet minder dan 200 machines zullen er in werking te zien zijn. Wie gewatertand heeft bij de mooie huiden zoolleer en vellen overleer in Waalwijk, zijn vingers voelde jeuken om het mes er in te zet ten, hij ga ook een kijkje nemen te Ber lijn, waar een vijftigtal van de groote lederfabrieken en lederhandelaars waaronder ook de bekende Waalwijksche firma G. van Loon het puikje hun ner waar ten toon stellen. Wie zich verlustigd heeft in den aanblik van het fijnbewerkte schoeisel in Langstraats centrum, behoeft niet minder te ver wachten in de Duitsche hoofdstad, want meer dan 100 firma's hebben zich in de afdeeling schoenen en schachten aange meld, en daaronder ook weer een paar Nederlandsche firma's. En wat de four nituren betreft, wij allen weten te goed, hoezeer wij in dit artikel van onzen in- dustrieelen nabuur afhankelijk zijn, die hier een goede markt vindt voor zijn ringen, knoopen, zijde, elastiek, strop- penband, en last not least poets artikelen en leesten, dan dat wij er aan zouden twijfelen dat Berlijn ons die niet in overgroote verscheidenheid te zien zou geven. Een kleine honderd firma's kunnen daar best voor zorgen 1 Dan komen nog c.a. 25 firma's kan toor- en winkelinrichtingen vertoonen 1 Wij waren van plan geweest, punten van overeenkomst met Waalwijk op te geven, maar tot onzen schrik bemerken we, dat we verder gegaan zijn en aan getoond hebben dat Berlijn van 1908 het Waalwijk van 1903 verre overtreffen zal. Bij vergelijking van het kleine Ne derland met het machtige, uitgestrekte Duitschland ligt hierin iets zeer natuur lijks, en die verhouding in acht nemen de, zal men Waalwijk ook gerust met Berlijn op één lijn kunnen stellen. Daar gaat het nu echter niet om de vraag is slechtsKunnen wij, Nederlanders, partij trekken van de schitterende ten toonstelling. die op 't moment in Berlijn in voorbereiding is, en dan zeggen we volmondigJa, want deze tentoonstel ling is geheel ingericht op zaken doen 1 Schoenfabrikanten, die machines koo- pen en nieuwe ideeën voor leestvormen en snitten opdoen willen winkeliers, die uitzien naar goede leveranciers van b.v. j viltpantoffels, balschoenen, kinderwerk, strandschoenen, overschoenen etc of die etelage-artikelen in oogenschouw willen nemen, zij vinden in Berlijn al het gewenschte in kort bestek bijeen, te kust en te keur. Een bezoek aan Ber lijn van 711 Maart is voor dezulken alleszins aan te bevelen. De jonge Meisjes hebben de Pink Pillen noodig. Er is een soort van bloedarmoede waar aan de jonge meisjes lijden op het oogen- blik der vorming en waarin zij vele jaren later nog last hebben men heef', die bloed armoede met reden jontwikkelingv-anemie* genoemd. Deze dikwijls voorkomende ziekte vereischt zorgrn en een groo'e oplettend heid, w»nf, verwaarloosd en niet verzorgd, is zij altijd de ooizaak vau oen ongelukkig., smartelijk laven. De Pink Pillen zijn bij zonder geschikt deze ziekte te genezen. Wij hebben nooit hooren zegg-n dat een geval van ontwikkehngs-anemie met de Pin': Pillen zonder succes is behandeld. Onder onze talrijke getuigschriften kunnen wij er een aanhalen d t ons gezonden werd door mevr. de Jong, wonende te Rotterdam, Paulus-Potterstraat no. 41. Jongejuffr. dc Jong. Phot. Strauss, (Rotterdam.) vIk heb de groote voldoening, schrijft deze damt, u to berichten dat de Pink Pillen het meest denkbare goed hebben ;edaan aan mijn dochter Lee ut je de Jong, oud 16 jaren. Dit meisje verkeerde ge durende drie jaren in een toestand van bloedarmoede die steeds verergerde en die aan alle behandelingen had weerstand ge boden. Haaa mavg kon zelfs geen voedsel meer verdragen en zij was buitengewoon zwak geworden. Zij was altijd bleek en rustte des nachts niet. Na verscheidene middelen te hebben gebruikt die geen ver- be eri'.g aanbrachten, hebben wij een raad gevolgd die ons van verschillende zijden gegeven was, namelijk ons meisje, de Pink Pillen te doen gebruiken. Die Pink Pillen hebben haar inderdaad zeer veel goed ge daan, spoedig kwam haar verloren gezond heid terug fn nu is zij opnieuw sterk en vroolijk en heeft een goede kleur.* De moeders inoeleu de Pink Pillen ken nen, zij zijn do schat der gezondheid van alle vrouwen. De Pink Pillen geven bloed met iedere gift, zij geven eetlust, een goede spijsvertering, krachten. Zij doen iedereen goed, zij zijn goed voor alle gestellen. Zij zijn gemakkelijk te nemen, en zij dwingen u tot geen de minste verandering in uwe gewoonten en leefwijze. Gij leeft als te voren, maar gij leeft beter. De Pink Pillen genezen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, triaglijden, rheumatiek. Prij» f3.75 de doos, f9. per 6 doo ien, Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Neder land, en Apotheken. Franco toezending tegeo postwissel. VLIJMEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Woensdag 12 Februari 1908, des middags ten 31/» uur Voorzitter de WelEd.Achtb. heer G. R. v. d. Ven. Te ongeveer 4 uur opent de Voorzitter de vergadering, heet de leden in deze eerste vergadering van het jaar 1908 van harte welkom en hoopt, dat met eene eendrachtige samenwerking en goe de verstandhouding onder de leden de besluiten der vergadering gedurende dit nieuwe jaar mogen strekken tot bloei en vooruitgang van de gemeente. Aanwezig de heeren A. F. Mommer- steeg, van Stokkum, Boom, van Heesbeen, H. Mommersteeg, van Oijen, M. de Vaan Wzn., Zwaans, van Wordragen, A. de Vaan en van Heivoort. De Voorzitter verzoekt den ambtenaar ter secretarie voorlezing te geven van ee notulen der vorige vergadering. I Deze worden na voorle2ing onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. a. Beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volks huisvesting in de gemeente is veriicht gedurende het dienstjaar 1907. b. Procesverbaal van kasopneming. De Voorzitter. In dato 11 Januari hebben Burg. en Wethouders bij den gemeente-ontvanger kasopneming ge daan. Uit het onderzoek is ons geble ken, dat de boeken en registers ordelijk en regelmatig waren bijgehouden en dat het dienovereenkomstig bedrag, f 917,09 in kas aanwezig was. c. Besluit Ged. Staten goedkeuring verhooging jaarwedden wethouders. d. Idem, houdende goedkeuring af- en overschrijving begrooting 1907. e. Idem, houdemde goedkeuring kos ten installatie-feesten Burgemeester. f. Verslag commissie tot wering van schoolverzuim. Het verslag wordt voorgelezen. Hieruit blijkt dat de commissie 6 ver gaderingen heeft gehouden. 5 personen zijn opgeroepen, waarvan slechts 3 zijn verschenen. Niemand is strafrechterlijk vervolgd behoeven te worden. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Bespreking art. 2 der bouwver ordening in verband met het bouwen van een pakhuis door den N. C. Boeren bond, afdeeling Vlijmen, (op verzoek van de leden van Stokkum, Boom en van Heivoort. De Voorzitter. Verlangt iemand hier over het woord De heer van Stokkum. Telkens als hier in Vlijmen een gebouw verrijst gaat dit gepaard met moeiehjkheden aangaande de rooilijn. Wel is het waar, kan men zeggen iedereen die bouwt, die moet met de rooilijn maar op de hoogte zijn, of anders later maar afbreken- Dit laatste vind ik nog al bezwaarlijk, m. i was beter dat de menschen bijtijds werden gewaarschuwd. Zoo wordt hier gebouwd een pakhuis voor den boerenbond- Volgens de gravingen van de fundamenten wordt daar de rooilijn met ongeveer l1/a M. overschreden, ik vind dit erg brutaal, om reden art. 2 van de bouwverordening uitdrukkelijk vermeldt, dat zonder goed keuring van den gemeenteraad, geen rooilijn mag worden overschreden. In mijn kwaliteit als raadslid heb ik hier over den aannemer W. Luiben in kennis gesteld en die verklaarde mij in het bijzijn van het lid Boom, dat hij goed wist, dat de rooilijn niet volgens de bouwverordening werd uitgevoerd, doch dat J. v Vlijmen hem had gezegd de raad heeft er niets mede te maken. Laat de raad die vrijheid hier gelden, dan ligt het voor de hand, dat wij art. van de bouwverordening gerust op kunnen doeken, wat ik om schoonheid en veiligheid zeer zou betreuren boven dien begeeft de raad zich in een lastige toekomst, want het zal in het vervolg zijn, bij den boerenbond hebben ze de rooilijn wel mogen overschrijden, waar om mogen wij nu niet. Daarom Mijn heer de Voorzitter en collega's ik geef U in overweging hoe U over deze zaak oordeelt. De Voorzitter. Verlangt nog iemand hierover het woord De heer Zwaans. Is de rooilijn door Burg. en Wethouders aangegeven. De Voorzitter. Burgemeester en Wet houders hebben geen rooilijn aangegeven, daar dat niet tot hunne bevoegdheid behoort. Door den Boerenbond is alleen dc opinie van het Dagelijksch bestuur gevraagd, zooals dat ook steeds gebeurd is met bouwen van woningen. Het over schrijden, eener rooilijn zonder toestem ming. van den raad valt m i buiten de bemoeiingen van den raad. Ik kan dit niet beter vergelijken dan bij het geval dat iemand eene tooneeluitvoering geeft zonder de vereischte toestemming. Tegen de overtreding van beide voorschriften zijn straffen bepaald, en behooren ter kennisgeving van het hoofd der politie en niet tot het college, dat het voor schrift vaststelde. De rooilijn is in dit geval echter niet moedwillig overschreden en moet de Boerenbond juist in de rooilijn bouwen, dan komt hij grond te kort. De heer van Stokkum. Mijn doel is niet om de menschen op kosten te jagen. Ik heb in 't begin ook gezegd, dat bijtijds daar naar moet worden gekeken en niet later, als men reeds stijgershoogte i is. Nu heb ik echter zelf de onder vinding opgedaan, dat de rooilijn met 1 '/a nieter is overschreden. Had de Boerenbond zich nu met een requestje tot den raad gewend, dan geloof ik wel, dat ze het hadden verkregen. De Voorzitter. Ik geef toe, dat de Boerenbond de rooilijn heeft overschre den en dat de verordening moeten wor den uitgevoerd Om de quaestie echter op te lossen stel ik voor de Boerenbond ontheffing te verleenen van art. 2 der bouwverordening. De heer Zwaans. Dus Burg. en Wet houders hebben toch geen toestemming gegeven om buiten de rooilijn te bouwen en er is haar ook niets gevraagd. De Voorzitter. Onze opinie is daar omtrent wel gevraagd. De heer Zwaans. Ik geef gaarne toe dat het voor Burgemeester en Wethou ders heel moeilijk is, maar laat in het vervolg, wanneer buiten de rooilijn moet worden gebouwd, de menschen behoorlijk met een verzoek tot den raad komen. De Voorzitter. Dat is mijn plan ook. Maar men moet ook niet vergeten, dat men met de plaatselijke toestanden rekening moet houden. Voortaan zal men, als buiten de rooilijn moet worden gebouwd, zich, onder overlegging eener teekening tot den raad moeten wenden. De heer Mommersteeg. 't Is een quaes tie die moeilijk is te regelen. De heer Zwaans. Ik heb zijdelings vernomen dat Burg- en Wethouders wel wisten dat buiten de rooilijn wordt ge bouwd. De Voorzitter. Zeker wisten wij, dat buiten de rooilijn werd gebouwd. Maar 't is dikwijls lastig om het anders te doen. Zoo ook hier. Burg. en Wethouders hebben niet anders gehandeld dan zij sinds het be staan der bouwverordening gewoon waren te doen. De heer van Stokkum. Ze zijn hier nog niet zoover, dat er groote onkosten aan zijn verbonden. Ze zijn pas bezig met de fundeeringen te graven. Dat kan een onkosten worden alleen aan arbeids loon van ongeveer een drie gulden. De Voorzitter. Dat is de kosten van het werkloon alleen niet. De Boerenbond heeft hier achter geen terrein meer en kan daarom niets meer naar achteren bouwen zonder meer grond te koopen en om nu de Bond, die toch in t al gemeen belang der boeren werkzaam is, onnoodig op kosten te jagen, acht ik ongewenscht. De heer van Stokkum. De quaestie is niet zoo. Men kan nog goed meer naar achteren bouwen. Later gaat men zeggen de Boerenbond mag wel maar wij niet. Als wij nu toegeven dan komt de raad in een lastige positie. De Voorzitter. Ik kan niet beter doen dan ik gezegd heb 't Kan mij niet sche len om elke afwijking van de rooilijn in de raad te brengen. Voor iedere aan vraag kan ik de raad echter niet bijeen roepen, dus dan moeten belanghebben den maar wachten tot ik eene vergade ring beleg Ik breng echter nu in om vraag om de Boerenbond afwijking toe te staan van art. 2 der bouwverordening, omdat hij er onwillekeurig is ingeloopen. De heer Boom. Mijnheer de Voorzitter, Aangaande dit onderwerp wensch ik ook wel eens een enkel woordje te spreken. U zegt daar, dat de Boerenbond er is ingeloopen. Dat is niet waar 1 De Boeren bond is er niet ingeloopen- Op de alge meene vergadering van den Boerenbond, waar u ook bij tegenwoordig was, heb ik er den Eerw. heer adviseur nog op gewezen, dat bij het aankoopen van grond rekening gehouden moet worden met de rooilijn. Ik heb toen ten ant woord gekregen dat er rekening mee zou worden gehouden. Verontschuldiging, dat art. 2 der bouwverordening is over schreden bestaat er m. i. dus niet. Ik zou dus uw voorstel maar niet in stem ming brengen, mijnheer de Voorzitter en den boerenbond U/s meter terug la ten bouwen. Om bij overtreding het direct maar in den raad te brengen is m i. in strijd met de wet. Is er in de raad een meer derheid, dan mag men maar bouwen zooals men wil en wil nu iemand die niet erg in de smaak valt, niet veel vrienden onder de leden van den raad telt, bouwen, dan heeft hij alle kans dat zijn verzoek niet wordt ingewilligd, dus dan mag den een de rooilijn overschnj den en den ander niet. De Voorzitter Wat u daar zegt van niet in de smaak vallen, daar mag in t geheel niet aan worden gedacht. Men moet steeds geheel onpartijdig zijn. Mijn voorstel blijf ik echter handhaven en nu deze quaestie zoo in den breede ter sprake is gekomen wil ik nog eens eenige voorbeelden uit de practijk aanhalen. Voor eenigen tijd geleden bouwde het lid van Stokkum twee huizen over 't spoor en vroeg mijne opinie over de rooilijn. Gaarne ben ik meegegaan en heb die gezegd. Van Stokkum bouwde natuurlijk, ofschoon de raad van deze straat, waar nog geen huizen staan, de rooilijn had moeten aangeven. Van Stok kum bouwde ook eenige huurhuizen op den akker en uit een schoonheids oog punt werd buiten den raad toegegeven deze ongeveer 1 Meter uit de rooilijn te bouwen, anders hadden ze in de richting moeten staan van Van de Wiel- Ik zeg dit niet omdat ik het er niet mee eens was, doch om aan te toonen, dat in het verledene zeer ter goedertrouw gehan deld is en zoo ook door den Boerenbond. De heer Boom zegt dat de Boerenbond meer naar achteren had kunnen bouwen. De heer Mommersteeg. Iedere wet veroorzaakt moeilijkheden en bizonder de bouw- en woningwet, dat zijn zeer lastige wetten. Dat zijn wetten die de menschen op kosten jagen en is er nu nog een lastige inspectie, die de kleine overtredingen niet wil toestaan, dan wordt het de menschen nog lastiger ge maakt. Men moet zooal eens iets toe staan Het gaat m. i. niet aan om als hier wordt gebouwd op alle nietigheden te fitten. Daar zullen we niks, geen steek, mee verdienen. De heer de Vaan, (weth.) Mijnheer de Voorzitter. Ik ben het met den heer Mommersteeg volkomen eens. De heer Boom. U spreekt daar om niet over die kleine overtredingen te fitten,' maar iedereen weet dat men van kleine tot grootere overtredingen komt. En dat mag toch niet. Als nu wordt toe gegeven dan komt vandaag of morgen Jan, Piet of Klaas en vraagt waarom hij niet en de Boerenbond wel mag. De Voorzitter. Mijneheeren, ik sluit over deze zaak de discussie en geef nog maals de verzekering dat een incident als dit, niet spoedig meer zal voorvallen Ik breng nu in omvraag om de Boeren bond ontheffing te verleenen van art. 2 der bouwverordening. Het voorstel in omvraag gebracht wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren v. Oijen, de Vaan (weth.) van Wordragen, Mommer steeg, van Heesbeen, Boom, H. Mom mersteeg en Zwaans. Tegen de heeren van Stokkum, de Vaan en van Heivoort. (Slot volgend nummer.) Het gouden feest te Lourdes. Te Lourdes is de gouden jubeldag met grooten luister gevierd onder deelneming van tal van prelaten, waaronder de vertegenwoor diger des Pausen, Mgr. Lecot. De. ontvangst van den kardinaal-legaat te jourd^s was prachtig. Het station, de na burige straten, het plein waren zwart van de menschen. De daken der huizen, de im periales v«n de omnibussen, de boomen, de talrgra ifpalen waren vol kijkers en juichende lie toen de trein binnen kwam en de legaat afstapte, lr-e de legaat 1 leve Pius X 1 leve de kardinaal 1 riepen. De olfi iieele personen, waaronder een tiental bis schoppen, een groot a*n'*l kanunniken en de gemeenteraad met aan het hoofd den m.»ire, gingen den legaat tegemoet en gel idd^n hem naar het hotel Terminus, waar de uffioieele ontvangst zou plaats hebben. Het gemeentelijk muziekkorps speelde oudertusschen de pauselijke marach. Na afloop der plechtigheid van de ont vangst steeg de kardinaal in een koets be kleed met rood fluweel en getrokken door paarden met roode dekkleeden. De dieren, werden bij den teugel geleid door Pjreneeeche gindsen in de kleederdracht der bergbewoners bruin, rood en blauw. De klokken van de grot, van de parochie en van al de klooster» luidden en kanonschoteu werden op den burg gelost. De Fr^nsche anti-cleric&len hebben van die kleingeestigheden dat men zich afvraagt hoe de menschen zich nog op vrijzinnigheid kunnen beroemen. De ontvangst van den pauselijke legaat, kardinaal Lecot te Lourdes heeft de spoorwegmaatschappij de gelegenheid geschonken om zich erg enghartig te toonen. He.' verzoek van 't feestcomité om den »f- gevasrdigde van den Pans t« mogen ont— LTwer- i een der zalen van het station heeft d in -" 'C .-ppij u m lijk gew-igerd, hoewel #j r(ij|c autorit itéh aanwezig waren,

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 7