[Nummer 16 Zondag 28 Februari 1908. 81 e Jaargang Tweede Blad. Interview met den heer H, C, de Gemeenteraadsveigadering, BÏÏirKNLAND. Duiteuhland. Engeland Rusland» Reclame. Portugal. Marokko. PLNNfNLA D. Vlymen. Van 18 tot 23 Juli 1908 is te Frankfurt I. M. het 11de Duitsche turnfeest. Verwacht worden bij de 4-0.000 turners uit Duitsch- Und, Oostenrijk, Vereenigde Staten N. A. en andere landen. Met bijzondere voldoening zal in de geheele wereld het bericht, hetwelk uit (Berlijn aan de New-York Herald geseind wordt, vernomen worden, dat Voigt, de kapitein van Köpenick, van keizer Wilhelm gratie heeft gekregen, omdat bij in de gevangenis ziek is geworden. Men weet, dat hij zich daar voorbeeldig gedroeg. Ben Reusachtige Staking is begonnen in Engeland van machinefa- brieksarbeiders. Er zullen binnenkort door het verbr-nd der werkzaamheden 83000 man werkloos zijn geworden. Een corr. van het Hbl. vertelt omtrent deze zask, die voor buitenstaanders bijna onverwacht komt, o.m. het volgende: Door gebrek aan werk aan de werven waren, uooals ik reeds vroeger schreef, de eigenaars in het Noord-Oostelijk deel van het rijk gedwongen de loouen voor de scheeps timmerlieden te verlsgm. Toen gingen deze tot staking over en werd door de directies afgekondigd dat bij aldieu de stukii g op 15 Februari niet grëindigd was, algemeene. uitsluiting zou moeten volgen, liter is dit termijn tot a.s. Zaterdag verlengd en nog altijd bestaat er eenige hoop, hoe gering ook, dat het zoover niet zal behoeven te komen, doch gisteren is daaraan vrijwel de bodem ingeslagen. Van weerszijden heeft men niet erg naar een bemiddelaar gehaakt omdat de toestan den in het bedrijf slecht ziju en de eigenaars toch nagenoeg geen bestellingen van betee- kenis hebben, terwijl de werklieden feitelijk han leiders de baas zijn geworden en op eigen houtje besluiten nemen. In het Port-Arthur proces is thans uit spraak gedaan. Stössel werd ter dood ver oordeeld zonder verlies van eergeneraal Fock kreeg een berisping, de generaals Reiss en Smirnof werden vrijgesproken. Het gerechtshof zal dsn keizer verzoeken Slössel's straf te veranderen in 10 jaar vestingstraf, in aanmerking nemende den door hem betoonden heldenmoed bij de verdediging der onder ziju opperbevel staande bezetting, alsmede zijn persoonlijke dapper heid. De socialist-revolutionnairen hebben den gouverneur-generaal van Odessa ge waarschuwd, dat hij, tenzij hij onmiddellijk de stad verlaat, ter dood gebracht zal worden. De gouverneur-generaal beeft ge.nlwoord, dst hij vast besloten is op zijn post te blijven, er gebeure wat wil. Be Dictator in ballingschap. De medewerker van bet Milaansche bLd Corriere della Sera, Guelfo Oivinini heeft Joao Franco in zijn hotel te Genua gespro ken. Wel een groote tegenstelling met den vorigen keer, toon hij den dicator ontmoette in het kasteel van Cintra, als behserscher van Portugal, nu in een hottl in den vreemde, als een opgejsagd hert vluchtend naar een afgelegen plaats otn zich te verbergen en te doen vergeten, hoe eer hoe liever I De journalist vond hem weinig veranderd slechts een paar diepe rimpels getuigen van het zedelijk lijden van den laatsten tijd. Vol weemoed zeide de oudpremier j „Zoo ziet ge me terug, in ballingschap terwijl het werk, waaraan ik mijn heele leven mijn heele willen en kunnen gegeven heb, door de bloeddorstige dwaasheid van een paar ongelukkige drijvers vernietigd is. De schoten, die den koning en den kroonprins troffen, hebben ook mij vermoord ik ben met hen gestorven en juist op het oogenblik dat ik het meest het nut van miju leven inzag en begreep. Maar laten we daar niet meer over spreken de toekomst zal mij recht doen werdervaren of mij ongelijk geven ik hoop het laatste en dat dit moge blijken uit den voorsj>oed, die mijn land doorleeft na het verdwijnen van een zóóveel onheil aanbrengenden man. Ge weet dat ik mij onherroepelijk terugge trokken heb uit het politieke leven. Uit Marokko wordt door generaal d'Amade gemeld Drie kolonnes, die van de kust, die van h't schietterrein en die van Ber-Resjid togen van uit Sidi-Abdel-Kerim naar Sidi i#sa, ten oosten van Ber-Resjid, in het noorden, aldui het ganscho gebied der Med Akra doortrekkende. De verliezen van den vijand, die niet meer in troepen te voorschijn is gekomen, sedert 17 dezer, zijn aanzienlijk, naar valt op te maken uit het groole aantal doodo paarden. Generaal d'Amade keerde ïuot de koloune van het schietterrein naar Casablanca terug. Admiraal Philibert seint, dat de toestand tc Saffi en te Mog.;dor kalm is. In alle havenplaatsen is het rustig. In de Kamer is bij motie hulde gebracht aan de dapperheid der troepen en vertrou wen uitgesproken in de regeering. Dij verhaalt boe zijH Vrouw door de Pink Pillen genezen werd. Te Leerdam, in de Hoogstraat no 54, kan men een winkel zien waar een groote pet uithangt het is de winkel van den heer H. C. de With, hoedenmaker. Dj heer de With is een zeer beminlijk man die ons met de grootste welwillendheid inlichtingen verschatt heeft over de genezi g zijner vrouw. „Mijn vrouw, zeide hij ous, is heel goed genezen door de Pink Pillen, en ik beu er zeer verheugd over, want even goed als ik, weet gij dat zij, die leven in de omgeving- van personen door een zenuwziekte aange tast, ten slotie ook lijden door ze te zien lijden. Mijn vrouw leed dan aan zenuwuit- puiting. Zij w»rd anugeda.t, en geprikkeld door het minste onverw achte geluid en kr eg ian hartkloppingen. Het, miuste hinderde haar. Des n--chts was het haar onmogelijk len sliap te vatten. Zij was treurig, trok zich alles aan en had dikwijls over geheele houtdpijn te klagen. Daarbij was zij zee z*ak en had zeer weinig eetlust. De heer do With voor zijn hoedenwinkel. „Heett mevrouw de With dadelijk de Pink Pillen genomen'' vragen wij. „Helaas neen, antwoordde de heer de With, had zij het gedaan, zij zou minder liiig geleden hebben. Eerst hei ft zij ver scheidene middelen gebruikt, die ha»r slechts weinig en voorbijgaind geholp.'ii hebben Eindelijk, toen zij zag dat d.- genezing niet intrad, heeft zij die middelen opgege ven en is begonnen Pink Pillen te gebrui ken die haar door meerdere bekenden waren aanbevolen. De Pillen hebben da ziekte doen verdwijnen, om zoo te, zeggen met esn loo- verslag. Dat heeft niet lang geduurd Eeni ge dagen na den aanvang der behandeling at zij reeds met eetlust en sliep zij gerust. De Pink Pillen hebben haar volkomen hersteld». Dc heer de With vertelde ons nog dat er andere personen in de buurt genezen waren, zooals een jong meisje dat in hevi- gen graad aan hloedarmoede had geleden en een klein meisje dat door den St. Vitusdans was aangetast. Over die gevalleu zullen wij binnenkort het een cu ander meedeelen. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, maagziekten, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, heuppijn, rheumatiek Prijs f 1.75 de doos, f9. per 6 don zen, Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofd-depotbouder voor Neder land, eu Apotheken. Frauco toezending tegen postwissel. Centraal Genootschap voor Ktndcrherstellings- en Vaeantie-Kolonies. Het centraal Genootschap voor Kinderher- stellings on vacanlie-kolonies zal in den aanstaanden zomer de volgende koloniehuizen i xploiteereu a. Het eigen huis: „Kolooiehuiu Kerdijk* le Egmond-aan-zee, gedurende 5-inaul 4 we ken. telkens pl. m. 60 kinderen b. Een huurhuis te Egmond-aan-den Hoef, gedurende 5 maal3 weken, telkens pl. m. 20 kinderen. c. Het wezen paviljoen van de vereeniging Ds weezenkas". gedurende 5-maal 4 weken telkens pl.m. 30 kindereu. d. Het koloniehuis „Zonneheuvel" nabij Oudenbosch,eigeudom van de Goudsche Ver eeniging voor Gezondheidskolonies, 2- of 3 maal 4 weken telkens pl m 30 kinderen. e Een nog te huren gebouw met ruimte voor ten minste 30 ki deren. Het Hoofdbestuur hoopt met deze 5 ko- loniehuizen aan alle aanvragen van het sterk vermeeiderde getal afdeelingen te kunnen voldoen. Het getal te verplegen kinderen wordt zeer globaal begroot op 800, tegenover 551 in 1907 en 261 in 1906. Een beperkt getal kinderen zal dit jaar geheel kosteloos verpleegd worden. Amerikuansehe post. Men seint uit Vlissingen Ongeveer 900 Amerikaansche postzak ken kwamen gister met de dagboot van Engeland aan. 6 extra postrijtuigen liepen in den Noordduitschen expres. Congres van Handelsreizigers te Tilburg. Men meldt uit Tilburg Zondag had alhier de eerste bijeen komst plaats van afgevaardigden van verschillende Handelsreizigers-vereeni- gingen uit het geheele land, ter bespre king van de al of niet mogelijkheid van een te houden congres te Tilburg, ter gelegenheid van de herdenking van het 15-jarig bestaan der Handelsreizigers- Vereeniging >Noord-Brabant4 alhier. Na ampele besprekingen werd beslo ten genoemd congres te organiseeren en werd eene commissie benoemd voor de voorbereidende werkzaamheden. Het congres zal te Tilburg gehouden worden in de maanden Juni of Augustus. Verschillende sprekers van naam zullen worden uitgen'oodigd. Op dit eerste con gres zullen uitsluitend spoorweg aange legenheden behandeld worden. De Taal. Opgaven voor het zgn. Klein-ambte- naarsexamen in Indië Breng in zinnen de woorden verspreid verbitteren, kortswijl. Onder de antwoorden waren deze zin nen >Jan lag verspreid in den tuinzijn moeder zeide, dat hij niet zoo slordig zijn moest.4 ,- »Mijn vader verbittert een halve flesch per dag.4 Batavia ligt kort wijl van Soerabaja.4 De geëxamineerde zakte. Soembawa. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië bij het departement van koloniën ontvangen telegram zijn bij de vermeestering van kampong Ngali op Soembawa gesneu veld één officier, één Europeesche mili tair en 4 Amboineesche militairen, en werden gewond 3 Amboineesche mili tairen, allen beneden den rang van offi cier. De vijand bekwam 65 dooden, waar onder hoofden van het verzet. Wij teekenen hierbij aan, dat het op Soembawa, het ten Oosten van Lom bok gelegen eiland, al eenigen tijd roerig was. De berichten meldden, dat daar in het binnenland de bevolking en en kele hoofden weigerden belasting te betalen. Het eerst ging de luitenant kolonel W. H. B. van der Zwaan, com mandant van het garniznens-bataljon van Celebes, Menado en Timor, er heen om ter plaatse een onderzoek in te stel len. Deze hoofdofficier keerde wegens gebrek aan troepen van daar terug, en het was al dadelijk te verwachten, dat de enkele hoofden en de bevolking in het binnenland niet vanzelf tot inkeer zouden komen. Op het einde van het vorige jaar werd het dan ook noodig geacht van Makasser 2 brigades mare chaussee naar Soembawa te zenden, ten einde onze eischen wat meer kracht bij te zetten Het is waarschijnlijk dit troepje dat bij kampong Ngali op zwaar verzet is gestuit, met het treurig gevolg, dat dc officier-commandant, één Europecsch militair beneden den rang van officier en 4 Amboneesche militairen sneuvel den, en 3 Amboneesche militairen ge wond werden. Aan 's vijands zijde sneu velde niet minder dan 65 man, waaron der enkele hoofden van het verzet. Ver sterking zal nu wel naar Soembawa gezonden moeten worden, zoodat we weer staan voor een tuchtigingsexpedi tie, welke, naar we hopen en verwach ten, spoedig zal ziin afgeloopen. De groote leening der S S. Men schrijft uit Utrecht Eenigen tijd geleden meldden de bla den dat de groote leening, 3 millioen, die de Staatsspoor onlangs aanging, benoodigd was voor vernieuwing van de wegen en bruggen. Intusschen vernemen wij dat ook het rollend materieel binnen- uenkort wordt vernieuwd. De groote machines bestemd voor de mailtreinen Boxtel-Vlissingen schijnen niet sterk genoeg. Binnenkort zullen nog grooter machines deze treinen rijden. Ook zijn nieuwe zes-assige rijtuigen en nieuwe slaaprijtuigen in aanbouw. Voorts rijden drie nieuwe restauratierijtuigen op het parcours Vlissingen-Wiesbaden. Kheden. Men meldt uit Zevenaar aan de N. Tilb. Ct.: De Centrale Raad alhier heeft als voorloopige candidaten gesteld de heeren jhr. mr. v- Nispen tot Sevenaer, hoofd redacteur van de Residentiebode, en kapitein de Block Beiden zullen in verschillende plaatsen voor de kiezers optreden. (Vervolg en slot 3 Wi ijziging verordening jaarwedden onder wijzers. De Voorzitter. Bij de wet van 28 December 1907, zijn de minima jaarwedden der ouder wijzere verhoogd de verordening moet daar mede dus in overeenstemming worden gebracht. Vervolgens leest de Voorzitter eene door het Dagelijksch bestuur ontworpen verorde ning voor, waaruit blijkt, dat daarin de jaarwedden zijn vastgesteld overeenkomstig het minimum der wet. Voor de hoofden der scholen van f 850 tot f 1050 en f 100 voor Fransch. Voor de onderwijzers van f 500 tot f 825, een eu ander naar het aantal dienst jaren. De Voorzitter zegt, dat het hoofd der le openbare school ten zeerBte profiteert van deze regeling, daar zijne dienstjaren als onderwijzer mede tellen als hoofd. Zijn jaar wedden wordt dus even hoog als die van het hoofd der 2e openbare SGhool met 24 dienst jaren. Voorheen genoot de heer van Hout f 50 boven het minimum. d'>ch aangezien dete school binnen eenige jaren als 't ware geheel ontvolkt zijn zal, stellen Burg en Weth. voor de jaarwedden van de beide hoofden der scholen gelijk to stellen, daar h.i. geen motief meer bestaat om de le voor de 2e openbare school te trekken. De Voorzitter »egt nog, dat de verhoogin gen geheel ten laste komen aan het Rijk en vraagt of een der heeren het woord verlangt. Daar niemand liet woord vraagt wordt de verordening zonder wijziging met algemeene stemmen aangenomen. 4 Aankoop gebruikrecht boschje L. Mom merateeg. De Voorzitter. Burg. en Wethouders stellen voor tot afkoop var het gebruikrecht op het boschje van de erven L. Mommersteeg. De Voorzitter zegt, dat gisteren nog eene aanvraag is ingpkomeu om afkoop van het recht op het boschje van de wed. v. d. Wiel. De boschjes zijn beide groot ongeveer 3 aren Burg. eu Wethouders stellen voor het recht voor f 40 per boschje aan te koopen en belanghebbenden de transportkosten zelf te laten draten, dat is eenvoudiger voor de administratie. De heer A Mommersteeg Er worden geregeld boschjes aangekocht en die worden dan verpacht voor 50 cent of 1 gulden Ze brengen uog geen 4°/0 op en ik zou 't daarom maar niet meer doen of er moet bij de ver pachting gezegd worden ze moeten zooveel opbrengen. De Voorzitter zegt, dat de boschjes worden aangekocht omdat het een ongezonde toestand is. Ze staan kadastraal allen ten name der gemeente en de gemeente heeft er geen recht op Bovendien zullen we trachten, door de boschjes met banden te besteken er in de toekomst meer profijt van te trekken. Zonder stemming wordt het voorstel van Burg en Weth. aangenomen. 4 Adres telefoonhouder Haarsteeg om tegemoetkoming voor de langere openstelling van het telefoonkantoor met voorstel van Bnrg. en Wethouders. De Voorzitter leest een ingekomen adres v<>or van ingezetenen der Haarsteegsche zijde om den telefoon houder wederom in 't genot te stellen van eene vergoeding ten einde later t« kunnen telegrafeeran. ingezien. Het blijkt echter, dat de handelslui er erg mede zijn ontgriefd. Burg. en wet houders stellen daarom voor, voor dat doel wederom f 15 op do hegrooting uit to trekken. Voorheen genoot hij f 40 hetgeen te veel wordt geacht. De heer Zwaans. Ik zou het op de helft brengen f 20. De Voorzitter wijzigt daarna het voorstel waarna dit zonder discussie met algemeene stemmeu wordt aangenomen. 6 Wijziging hegrooting 1907 en 1908. De Voorzitter. Verschillende posten van do begrooting over het dienstjaar 1907 zijn overschreden. De post van do nachtwachten met f 11, reiskosten met f 17 20, schoonhou den raadhuis met f 14.06s, bureaubehoeiten met f 12.09, kieeverriebtirgen met f 0,91, onderhoud scholen met 77.75Va« deze post is zoo hoog overschreden omdat al de goten in orde gemaakt zijn onderhoud schoolmen- belen met f 3,57, verlichting en verwainiiDg scholen met f 10.25 en onderhond stieren met f 31,32. Dit bedrag f 178 36 kan worden nfgo schreven van hoofdstuk VIII art. 2. De-post salaris notaris moet worden ver hoogd met f 160 en de post straatverlichting met f 44 861/,. Dit kan worden gevonden door vermindering van de posten onvoorziene uitgaven, aankoop verplegingsartikelen en voorkoming verspreiding besmettelijke ziekten. Het onderzoeken van 125 sluks vee bij het inscharen van de weide van den heer Mom raersteeg met hot oog op het mond en klauw zeer heeft gekost f 12 50 Dit kan nog worden betaald uit de onvoorziene uitgaven. De Voorzitter stelt vervolgens voqr uit de post onvoorziene uitgaven der begrooting 1908 te betalen aankoop gebruiksrecht boschjes erven Mommersteeg en van de wed. van de Wiel en de kosten van verzekering der veldwachters over 1908. Vervolgens stelt hij voor te verhoogen de posten jaarwedden wethouders met f 80. Jaarwedden ouderwijzers met f 675. Pensioenbijdragen onderwijzers met 1 40.10. Teruggaaf onderwijzers van '/ïo hunner storting voor weduwen en weezeupensioen f 19.25 en een nieuwen post op de begrooting te brengen Tegemoetkoming telefoouhouder Haarsteeg 1 20. Tot dekking dezer uitgaaf te verhoogen de post subsidie Rijk jaarwedden onderwijzers met f 675 ontvangst pensioensbijdragen on derwijzers met f 40.10 eu te verminderen den post schoolbehoeften en leermiddelen met f 39.25. Zonder discussie wordt het voorstel des Voorzitters met algemeene stemmen aange nomen. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot het orderhands huren van de gemeente Uelvoirt van twee uitwegen in het Ven. De Voorzitter zegt dat reeds vroeger door wijlen den heer J. v. Engelen er op is gewezsn, dat eenige perc. in het Ven uitwegen noodig hadden. Nu eerst heeft echter de gemeente Helvoirt zich bereid verklaart aan onze ge m'ente 2 uitwegen onderhands te verhuren De Voorzitter leest het besluit voor waaruit blijkt dat de wegen te huur zijn tegen betaling van f 1.per jaar. Na eenige discussie wordt het voorstel bij acclamatie aangenomen. 8. Voorstel van Burg. en Wethouders tot bepooting van den weg bij Bloemendaal (hij de Peperstraat.) De Voorzitter. Toen Burgemeester en Weth voor eenigen tijd geleden naar de werkzaam- h den van de outginuing op de heide gingen kijken k*am het nnn voor dat op Bloemendaal dat een flinke, breede weg is, zeer goed een 50 tal boomen kunnen worden gepoot. Zonder schade aan de bermen te veroorzaken zon dat best gaan Burg. en Weth. zonden dan cana- daboomen willen pooten. De heer A. Mommersteeg. De weg is breed dat is waar, maar het land is daar slecht. De Voorzitter Aan een kant toch niet. De heer A. Mommersteeg. Het land is daar zeer slecht. Vroeger hebben daar ook boomen gestaan, maar groeien deden ze niet. Ze groeien daar niet. Bovendien zullen ze schade aan de perceelen land doen. De heer H. Mommersteeg. Vroeger heeft duar een sloot gelegen. De heer A Mommersteeg. Ik vrees dat daar gnen boomen zullen groeien. D« Voorzitter. Opzichter van de Wiel heeft dat land voor 10 jaar bepoot en zegt dat het goed land is. Dn heer A. Mommersteeg. Dat is aan den anderen kant. De heer Zwaans 't Is daar allemaal zand, is 't niet. De Voorzitter. "Willen wij dan eerst maar eens een proef nemen. De heer Zwaans. Laten wij met eikenhout eens beginnen. De heer Mommersteeg. 't is een slecht land daar. De heer van Oijen. Zoo'n slecht land is het niet, want v. d. Wiel teelt er goed. De heer Mommersteeg. Als je het onder de mest hebt zitten. Nadat de heer Boom er nog op heeft ge wezen. dat de booraeu die worden aangekocht niet al te teer mogen zijn, wordt besloten een proef te nemen. 9. Voorstel van Bnrg. eu Weth. om in be ginsel te besluiten tot den bouw van een veld wachterswoning. De Voorzitter. Reeds dikwijls is gezegd, r onder Voorzitterschap van den heer Zwa» dat, als de landerijen meer opbreDgen, wij voor een woning van den veldwachter zalleu zorgen. Aangezien echter daarop nog zoovele werken en verbeteringen wachten, en het noodzakelijk is dat oen veldwachter in de nabijheid van het marktveld woont, stellen De Voorzitter zegt dat de post op de Burg eD Weth voor e-n woning te bouwen, begrootiog 1908 n.-t werd geplaatst omdat I) p' nts waar hij thans woont komt ous on- de noodzakelijk!! id daarvnu met meer werd g-schikt voor.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5