Derde Blad. BEKENDMAKING Provinciaal Nieuws. ii' I Uitvoeringen. M 31c Jaargang. Nummer 16. Zoadag; 23 Februari 1908. De Echo van bet Eniden. De Burgemeester der gemeente Waalwijk, ter afkondiging ontvangen hebbende het Kohier Personeels belasting No. 7 over het belasting jaar 1907, MAAKT BEKEND. dat genoemd kohier door den heer Directeur van 'a Rijks Directe belastingen te Middelburg op den 19 Februari 1908 is executoir verklaard en op hede. aan den betrokken ontvanger der Directe belastingen tor invordering is toege zonden. Waalwijk, den 20 Februari 1908. De Burgemeester voornoemd, TH. dk SURMONT de BAS SMEELE. Het gemeentebestuur van Waalwijk maakt bekend, dat ter Secretarie voor e«n ieder ter inzage is nedergelegd een exemplaar van het door de Maatschappij tot Explotatie van Staats- spoorwagen aan den Minister van Waterstaat ter goedkeuring ingezonden ontwerp van de ZOMERDIENSTREGELING 1908. Opmerkingen betreffende dat dienstregelings- ontwerp kunnen voor of op 5 Maart 1908 rechtstreeks aan het Departement van Water staat worden ingezonden. Waalwijk, 21 Februari 1908. Het Gemeentebestuur voornoemd TH. de SURMONT de BAS SMEELE. De Secretaris, F. W van LIEMPT. WAALWIJK. Groote Winter-uitvoering te geven door de Tooneelvereeniging »Vooruit- gang zij ons Doel'', op Zondag 23 Februari a.s. op de bovenzaal van den Heer Chr. v. d. Werff. Aanvang 7 uur precies. (Zie programma's.) Concert te geven door de »Waal- wijksche Harmonie." op Maandag 24 Februari 1908, op de zaal bij den Heer Chr. v. d. Werff. Aanvang 8 uur precies. (Zie programma's VLIJMEN. Muziek- en Zang-uitvoering te geven door de Harmonie >Concordia" te Vlij men, op Donderdag 27 Februari 1908, ten koffiehuize van den Heer H. Dael- mans. (Zie programma's.) NIEUWKUIJK. Groot Winterconcert te geven door de Liedertafel Oefening baart Kunst'' van Nieuwkuik en Onzenoort, op Maan dag 24 Februari 1908, in het café van den Heer G- De Bont. Aanvang 6 uur. (Zie programma's.) JAARMARKT te Waalwijk op Don derdag 27 Februari a. s. WAAL WIJK22 Februari 1908. Eqd brandende kwestie! Veel wordt er tegenwoordig geklaagd over slapte in zaken, als gevolg daar van werkeloosheid en omgekeerd. Ver schillende personen, niet altijd de beste werkkrachten zeer zeker, gaan naar 't bui tenland om daar een stuk brood te verdienenanderen weer zien zich in eene der Hollandsche steden of anders zins geplaatst op een schoenfabriek, bij een besteldwerker enz. 't Zielental vermindert] begrijpelijker wijze alles moet dus worden in 't werk gesteld om hieraan zooveel mogelijk paal en perk te stellen en dat kan al zeer goed, als degenen die in Waalwijk werkten, ook in Waalwijk woonden, ten minste konden wonen. En dat zouden velen ook zeer gaarne, er zijn ons tien tallen bekend. Wat dan de oorzaak is dat nog tal rijke personen in de omliggende plaatsen e«ae woning moeten gaan zoeken De eenige oorzaak is 't nijpend gebrek aan fatsoenlijke arbeiderswoningen tegen matigen prijs. Ja hieraan is werkelijk groote be hoefte. Komt er soms een leeg, men weet het al vooruit, men bestormt den huiseigenaar met 10, 20, 30 menschen. 't Slot van 't liedje is dat de eigenaar er weer gauw een dubbeltje bij doet, neen, dat behoeft zelfs niet, de aspirant huurder is zelf zoo slim, den verhuur der een kwartje meer te bieden als hij 't huis maar krijgt, hoewel de huren te hoog zijn. Dus de werklieden gaan de huren opdrijven en zichzelf en elkander benadeelen. Dit zou met talrijke voor beelden zijn te staven. Waren er goede arbeiderwoningen, geen vunzige krotten in stegen en slop pen, aan matigen prijs, men zou weldra tien, twintig, dertig en nog meer huis houdens Waalwijk zien binnentrekken en zou dat onze neringdoenden ook niet heel wat tot voordeel strekken. Mocht toch eens terdege de publieke opinie voor deze zaak, van 't allergrootste belang voor onze gemeente, wakker worden. Gelukkig komen er lichtpunten. In de laatste vergadering der Kath. Soc. Actie, werd naar wij met genoegen ver namen, reeds een reglement voor eene bouw-commissie behandeld en werd 't ontwerpen van verdere plannen opge dragen aan eene commissie van twee leden. Ook Waalwijks Belang» heeft wij zagen 't met genoegen, dit belangrijk punt op hare agenda gezet. Van talrijke zijden werd ons met groöte ingenomenheid gesproken over dit plan en vooral de wensch uitgedrukt dat er spoed gemaakt zou worden. Waar dus twee dergelijke vereeni- gingen zich dit groote sociale vraagstuk hebben aangetrokken ol zullen aantrek ken, mogen we wel verwachten, dat we nu de nood o. i. zoo hard dringt, vrij spoedig de resultaten der bemoeiingen hoe dan ook, in deze zullen zien. Bestaat er groot gebrek aan arbeiders woningen, niet minder treurig is t ge steld, met woningen voor diegenen die iets meer wenschen te besteden. Waal wijk, met zijn talrijke kantoor- en han delsbedienden enz., kan al die menschen, als 't ware geen enkele nette woning overeenkomstig hun betrekking en sa laris aanbieden. Ook zij moeten allen naar naburige plaatsen of anderszins of moeten hun trouwen maar uitstellen, tot zij naar een andere plaats kunnen, waar betere huisvesting wordt geboden. Mochten degenen die kapitaal-krachtig genoeg zijn, of geldbelegging noodig hebben en iets voor hunne plaats en de sociale zaak gevoelen, zich ook over deze menschen eens ontfermen. Wij be velen deze belangrijke kwestie in de aandacht van een ieder ten zeerste aan Nationale Militie. Voor de loting der nationale militie van dit jaar hebben zich in deze ge meente aangegeven 42 lotelingen. De indeeling der lotelingen lich ting 1908 zal voor deze en omliggende gemeenten plaats hebben op Woensdag 18 Maart a- s. des voormiddags ten 9 uur ten raadhuize alhier voor volledige oefening. De 4 maanders worden in Mei inge deeld. Lezing. Naar wij vernemen, zal Dr. Nouwens op uitnoodiging van 't bestuur der Hanze op Zondag 8 Maart a s. des namiddags ten 5 uur in het Hotel Verwiel eene lezing houden, die voor 't publiek toe gankelijk is en beschouwd kan worden als eene propaganda-lezing Het onder werp dat deze strijder voor de midden standsbelangen zal behandelen is: Het Handelsonderwijs. Wij mogen verwachten dat velen zullen opkomen naar dit belangrijk onder werp en dat van zijne lezing ook goede resultaten 't gevolg zullen zijn. Kinderbersteliings cn Vaeanth'koIonic&. Donderdagavond werd bij den heer Ant. Gerris Simons de jaarlijksche Alge meene vergadering gehouden van de Afdeeling »Waalwijk en Omstreken van het Centraal-Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies Als schier iedere jaarvergadering had ook deze wel drukker bezocht kunnen worden, de beraadslagingen echter waren er niet te minder om. De Voorzitter der afdeeling de heer A. C. v. d. Heijden opende de bijeenkomst met een hartelijk woord, waarna de beurt kwam aan den heer J. F. Marks, secretaris, die lezing van het hier volgende jaarverslag deed. JAARVERSLAG 1907 van de afdeeling „Waalwijk d omstreken" van bet Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- Vaeantiekolonies. M. H t Hierbij hebben wij de eer verslag uit te brengen over den toestand onzer af deeling en de werkzaamheden van het Bestuur. Het jaar 1907 gingen we'in met 83 leden. Door bedanken, vertrek of anders zins, verminderde het ledental met 11 leden, doch in den loop van het jaar traden 7 nieuwe toe, zoodat de afdeeling het jaar 1908 ingaat met 79 leden. Kun nen we dus niet bogen op vooruitgang, wat het aantal leden betreft, toch durven wij met gerustheid zeggen, dat de jonge vereeniging vasten grond van bestaan heeft gekregen, doordat Waalwijk begint in te zien, dat ons werk van groot so ciaal en economisch belang is. Daarom twijfelen wij niet, of in den loop van het jaar 1908 zullen nog velen tot de afdeeling toetreden, om op deze wijze mee te werken tot herstel van het zwakke en lijdende kind. Volksgezondheid toch wordt het meest bevorderd door het kind zoo krachtig mogelijk te maken, door den zwakke reeds in zijn prille jeugd over gevaren, die zijn gezondheid bedreigen, heen te voeren. Daarom moet er voor gewerkt worden, dat niet slechts enkele kinderen profiteeren, doch alle, die voor uitzending in aanmeikii-gkomen, kunnen uitgestuurd worden naar een der kolonies, waar zij hun gezondheid weder vinden en nieuwe krachten opdoen voor het latere leven. In den loop van het vorige jaar wer den verschillende bestuursvergaderingen en ééne algemeene vergadering gehou den. Op de laatste deed de secretaris verslag over 1906; de aftredende leden de heeren Tielen en de Vries werden herkozen en namen de benoeming aan, zoodat in het Bestuur geen verandeiing is gekomen. Volgens het verslag van den penning meester was er een voordeelig saldo van f 31 43. Uit verdere besprekingen bleek ook, dat de ouders der uitgezonden kinderen hoogst voldaan waren Ook de heeren Onderwijzers verzekerden, dat het ver blijf der kinderen in de kolonie niet al leen gunstig gewerkt bad wat hun licha melijke gesteldheid betreft, maar ook wat aangaat hun zedelijke en verstande lijke opvoeding. Tamelijk vroeg in het voorjaar kwam er mededeeling van het Bestuur van het Centraal Genootschap, dat de eerste uit zending zou plaats hebben op 25 Mei. De financiën lieten toe vier kinderen konden worden uitgezonden. Moesten we in ons vorig verslag er melding van maken, dat het zooveel moeite gekost had, om kinderen voor ons doel gereed te krijgen, ditmaal was veel redeneeren niet noodig- De ouders die bezocht werden, waren verheugd, dat de aandacht gevallen was op hun kind en zij dankten ons reeds bij voorbaat voor onze medewerking tot het heil van hun kind. Van de vier aangewezen kin deren is er echter èén moeten achter blijven, wegens kerkelijke plichten. De 3 overige zijn op 25 Mei uitgestuurd naar het nieuwe, naar den eisch des tijd ingerichte koloniehuis »Kerdijk", te Eg mond aan Zee, alwaar zij 4 weken heb ben doorgebracht. Ondanks het gure weer van die dagen, moeten wij toch verklaren, dat hun verblijf aldaar zeer gunstig gewerkt heeft. Twee kinderen toch keerden terug met een gewichts toename van bijna 3 pond. Ook zij waren even voldaan, als de kinderen der eerste uitzending van 1906 en hadden graag langer gebleven- »Wij hadden het er zoo goed zeiden ze. Zij vertrokken levenslustig en sterk met den blos der gezondheid op de wangen, vol prettige herinneringen aan de kolonie. De tweede uitzending had plaats in Augustus Hiervoor werden uitgekozen twee meisjes, leerlingen der Zusterschool. De Révérende Mère was er zeer over voldaan en betuigde hare hooge tevre denheid. Ook deze kinderen keerden gesterkt terug en de ouders wisten niet genoeg te danken voor de goede zorgen aan hun kind besteed. Dat wij in de mogelijkheid geweest zijn deze tweede uitzending te bekos tigen, danken wij naast onze honoraire leden aan onzen Gemeenteraad, die met de meeste bereidwilligheid een subsidie van f25,schonk en aan de afdeeling van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, en aan de sociëteit»De Vriendenkring,* die wederom hare bijdragen gaven. Inderdaad is 1907 voorspoedig vtfor Jle afdeeling geweest en er is dus thans voorloopig alle reden tot tevredenheid. Immers waar het Bestuur der Gemeente met het bestuur van verschillende ver- eenigingen, zooeven genoemd, voorgaan met het geven van subsidiën, zullen de gemeentenaren zeker niet achterblijven ons te steunen om alle zwakke kinderen de weldaad van een verblijf in een ge zondheidskolonie, en daarmede de vaak zoo hoog noodige vermeerdering van weerstandsvermogen te doen deelachtig worden. Het bestuur der afdeeling heeft dan ook goeden moed, daar Waalwijk er van overtuigd is, dat door middel van verpleging in gezondheidskolonies op het gebied van volksgezondheid en volks welvaart nut van beteekenis te stichten valt. Aan allen, die daarom medewerkten tot uitbreiding en bloei van onze afdee ling, zij hier dan ook een hartelijk woord van dank gebracht, en wij sluiten dit verslag met den innigen wensch, dat de financieele toestand der afdeeling in de toekomst dermate verbeteren zal, dat nog een grooter contingent zwakke kin deren kan uitgezonden worden- Als men ziet, hoe overal in den lan de, dit liefdadigheidswerk, dat alleen het heil der kinderen beoogt, zich in steeds toenemenden steun van alle ran gen en standen mag verheugen, dan is de veronderstelling niet ongegrond, dat Waalwijk het zijne er toe zal bijdragen dit werk door financiëelen als moreelen steun naar best vermogen te bevorderen. Waalwijk, Januari 1908. besteed, dat onder verschillende opzich ten uitstekend genoemd mag worden. Uit het verslag van den Penningmeester den heer J Tielen, bleek dat de kas der afdeeling sloot met een nadeelig saldo van f 3,24. De rekening en ver antwoording werden door de heeren J. Winters, H. v. Everdingen en Joh. Ger- onderzocht eu in orde bevonden. Aan- de beurt van aftreden waren de heeren A. C. v. d. Heijden, D. A. Ka kebeen en J. F. Marks, welke met schier algemeene stemmen herkozen werden en verklaarden de benoeming wederom te aanvaarden. Alsnu werd levendig gesproken over de middelen, die konden strekken om de inkomsten der Afdeeling te vermeer deren en haar daardoor in de gelegen heid te stellen een zoo mogelijk nog grooter contingent zwakke kinderen naar een der reeds bestaande Koloniehuizen op te zenden. Besloten werd, dat de afdeeling zich wederom tot den Ge meenteraad en verschillende hier geves tigde vereenigingen om eene subsidie zou wenden, terwijl getracht zal worden van de café-houders hier ter stede ver gunning te verkrijgen tot het hangen van bussen in hun lokalen, waarin ieder die iets voelt voor het philantropisch werk der afdeeling iets zou kunnen offeren. Nog verscheidene anderen plan nen, waarover wij thans nog niet verder kunnen uitweiden, werden overwogen. Hierna werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Moge ook in 1908 de steun en sym pathie voor het zegent ijk streven onzer Afdeeling bij de ingezetenen niet ont breken, opdat nu weder verschillende zwakke kinderen naar een der bedoelde stichtingen gezonden kunnen worden. Concert Waalwijksehe Harmonie. Wij vestigen nogmaals de aandacht van H.H. honoraire leden op het eerste conceTt der Waalwijksehe Harmonie op Maandagavond a.s met medewerking van den heer A. Kuijper uit Venlo. Wij vertrouwen dat velen zullen op komen als blijk van waardeering voor de toewijding en ambitie van bestuur, di recteur en werkende leden. Voorts deelen we nog mede, dat met ieder honorair lid ééne dame vrij entreé heeft, en dat gereserveerde plaatsen zijn te verkrijgen a 10 cent extra. Bond run Schoenmakerspatroonsrereeniglng In eene Dinsdag te Amsterdam ge houden vergadering is opgericht een bond van Schoenmakerspatroonsvereeni- gingen en verspreide leden. Statuten en huishoudelijk reglement werden vastgesteld Het bestuur is als volgt saamgesteld Amsterdam, K- Frieliek Jr., Voorzitter. Haarlem, N. v. d. Vlerk, Secretaris. Den Haag, W. J. Heel, Arnhem, G. Flipse. Leeuwarden, J. J. Sterkenburg. Den Haag, A. S. Waisvisz. Wormerveer, Th. F de Boer. De Alg. Ned. Bond van Schoenfabri kanten is niet als lid toegetreden. Voetbal. Morgen speelt het Is elftal der »W V een match tegen Willem II* op het terrein te Tilburg. Het 2e »W. V.« zal naar 's-Bosch gaan, om aldaar «Victoria* te bekampen BAARDWIJK. In aanvulling van het Programma van den alhier te houden wedstrijd en tentoonstelling gepubliceerd in het nummer van 9 Februari het vol- gende De inzending moet vóór of uiterlijk Vrijdag 28 Februari a.s. geschieden bij den Secretaris der vereeniging P. van Brunschot. In elke afdeeling zullen zijn, een eerste, een tweede, en een derde prijs, benevens eervolle vermeldingen eerste prijs een gouden medaille tweede zilveren derde bronzen de geldprijzen zullen nader worden geregeld. De tentoonstelling wordt geopend Zon dag middag 1 Maart ten 12 uur, en zal dien dag om 8 uur 's avonds worden gesloten. Maandag en Dinsdag van's mor gens 11 uur tot namiddag 5 uur. De prijzen worden uitgereikt Dinsdag na 5 uur en daarna sluiting. Het entree is 25 cent per persoon, terwijl eene doorloopende kaart voor 50 cent te verkrijgen is De leden van de aangesloten vereeni gingen met hunne huisgenooten, welke geen lid- kunnen zijn van den bond heb ben vrijen toegang tot deze tentoonstel ling, E.E. H.H. adviseurs incluis, verder de leden van de Kamer van Arbeid, voor het Schoenmakersbedrijf te Waalwijk, en de leden van den patroonsbond alhier. De tentoonstelling zal geschieden on der Eere-Vooriitterschap van den Wel- EdelAchtb. Heer J. A. J. van Heijst, Burgemeester van Baardwijk. Wij noodigen alle vakbroeders drin gend uitdaar een bezoek naar hier de moeite wel overwaard zal zijn. HET BESTUUR. Naar wij vernemen is door den Minister van Waterstaat goedgunstig beschikt op het verzoek van het Water schap »de Binnen- en Builenpolder" alhier en van het Waterschap »IIei- of Meerdijk" te Drunen om de landen ge legen ten Oosten van het te graven Kanaal 's Bosch—Drongelen, door mid del eener te bouwen sluis uit het voor melde kanaal te kunnen bevloeien. 1 e O C- Q J. F. MARKS. Secretaris. Een luid applaus loonde den secretaris voor de vele moeite aan zijn verslag NIEUWKUIK Maandagavond gaf de Harmonie »De Eendracht" in de zaal van den Heer A. Merks het van ouds bekende armenconcert, met medewerking van het Bosch vocaal mannenkwartet >Animato". De zaal was eivol en wel niemand zal zich zijne tegenwoordigheid hebben beklaagd. De Eendracht'' voerde op voortreffelijke wijze haar gedeelte van het program uit. Iedereen moet het voe len, dat het den laatsten tijd met onze Harmonie steeds crescendo gaat. Ook Akimato" heeft zich een verdienstelijk viertal getoond Hoe heerlijk klonken het »lm Walde" en »zoo gij mijn lief wilt zijn''. Wat een prachtig ensemble. Het zou ons te ver voeren elk nummer afzonderlijk aan te halen. Wij zullen dan ook volstaan met de mededeeling dat »Animato" uitstekend heeft gezongen. Het krachtig applaus van het over tal rijk publiek, na ieder nummer bewees dan ook hoe men goede zang hier op prijs stelt. De Heeren v. Wijk en van Eggelen zorgden voor het komische ge deelte van dezen genotvollen avond en verdienen eveneens onzen grootsteu lof. De WelEerw. Heer Franssen, ka pelaan te Baardwijk hield Woensdag avond in de bijzondere school alhier, eene bespreking over de oprichting van een ziekenfonds Meer dan honderd vak lieden gaven zich reeds als lid dezer nuttige instelling op. - Dezer dagen werd in de zaal van den heer G de Bonth, door den heer Wintermans een bespreking gehouden over de beteekenis eener stierenvereeni- ging. In zeer bevattelijken vorm toonde spreker aan, van welk een nut zulk een vereeniging voor den veestapel is. Na zijne rede, werd door velen de wensche- lijkheid hiervan erkend en besloot men tot het totstandkomen dezer instelling de noodige maatregelen te nemen. VLIJMEN. Dinsdag hebben de leden der O. L Vrouweschuts ten huize van Mej. Wed. W. van Falier feest gevierd. Er werden dien dag eenige huishoude- 1 j lijke zaken, de schuts betreffende, afge daan, maar overigens was de geheele middag en avond aan ontspanning ge- 1 L wijd. Dat de hospita ook niet in gebreke is gebleven den schutsbroeders een heer lijke maal te bereiden spreekt van zelf. Woensdagavond gaf de Tooneel vereeniging »Les Amateurs" hare 2e groote Winteruitvoering. Van het eerste blijspel »Doris Knoopenschaar" moet gezegd woiden, dat het stuk zeer zware eischen stelt aan de acteurs en aan die eischen hebben niet alle spelers kunnen voldoen. Bij eene nieuwe opvoer'ng die wij graag het volgende Winterseizoen te gemoet zien, verwachten wij zeker meer succes voor »Les Amateurs". Moest boven geconstateerd worden, dat niet alle spelers voldeden, omdat de rolvastheid nog wel eens wat bij hen te wenschen overliet, de krantenverslin- der.de met kunstvliegen visschende Kroon de eeuwig borstelende borstelige 1 Doris Knoopenschaar verdienen alle lof voor hun spel, dat van ernstige-studie getuigde. Ook de heer Stam mag als »Der Dritte im Bunde" met eere ge noemd worden. Hij trof het alleen wat ongelukkig, dat zijn stemorgaan dien avond niet best in 01de was. Dank zij het spel der genoemde heeren heeft het tamelijk talrijke publiek nog van Doris Knoopenschaar* genoten. Maar we willen het herhalen, wij verwachten nog eens eene opvoering van dit blijspel, maar dan in de puntjes verzorgd. »Op het Postkantoor" tusschen haakjes heel I wat lichter en kort liep heel vlot van stapel, maar vergde ook veel minder van de spelers. Voor de heele uitvoering blijven wij niettemen »Les Amateurs" dankbaar. Donderdagmorgen had de plechtige begrafenis plaats van den Weled.Gestr. Heer M. L. Mommersteeg. Voorafgegaan door de Harmonie >Concordia" wier Commissaris, de Weled.Gestr. Heer Tacx, ten sterfhuize een prachtige krans op de lijkkist had neergelegd als blijk van er kentelijkheid en eerbied voor den doode, die tijdens zijn leven zooveel voor de Harmonie had gedaan, werd het stoffe lijk overschot gevolgd door eene breede schare familieleden, vrienden en vereer ders kerkwaarts gedragen, waar ten 10 ure eene plechtige Mis werd opgedragen, voor de zielerust van den Overledene. De kerk baadde in een zee van licht, dat het afstak bij het sombere rouw floers, dat altaren en katafalk bedekte. Het zangkoor voerde de Requiem Mis van Perosi uit. Na afloop der kerkelijke plechtigheden werd het stoffelijk over schot b gezet in den familiegrafkelder. Zondagmiddag 12 uur vergadering Vrijdagavond der volgende week van het Bestuur met de propagandaclub heeft de sluiting der lessen plaats van welke de commissie zullen vormen voor den landbouwwintercursus hier in dezen de tentoonstelling. winter gegeven.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 9