Nummer 25. Woensdag 25 Maart 1908. 31.. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. AN TOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen BEKENDMAKING Irdustriëelen. Eene Beantwoording ÖE U itgeyer: FEU1LLE7 OJS. HINDERWET. KIESRECHT- TER INZAGE LIGGING VAN DE LIJSTEN De Echo van het Zuiden (ie Luigstraatseht Courant, Dit Blad verse! ijnt "Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Fraiuo per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. A.DVKB.TBNTIËN 17 regels f 0.60 daarboven 3 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden timaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Men kan het teerste weefsel met Sunlight veilig wasschen. Wit goed wordt witter, en gekleurd goed wordt levendiger van kleur, zoo dra Sunlight slechts gebruikt wordt. zachte zeep of andere wasch- middelen Uw goed boschadigen en de kleuren hebben doen verschieten, denk dan eens aan het woord Sunlight. Bnrgemeester en Wethouder# der gemeente Waalwijk maken bekend, dat ter Secretarie ter inzage i# nedergelegd een verzoekschrift met bijlagen van L. DE VRIES te Waalwijk om ver gunning tot het oprichten van een «toomschoenen- fabriek op het perceel, kadastraal bekend, .Ge meente Waalwijk Sectie B. No. 1928 en dat op Zaterdag, den 28 Maart e.k., des voormiddags te «lf uur ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verleenen der gevraagde vergunning bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, al# zij, die bezwnren hebben in te brengen, kunnen gedurende drie dagen voor evengenoemd tijdstip,p de Secrr tarie der gemeente van de Ier zaken ingekomen schrift uren kennis nemen. Wualwijk, 14 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, TH. de SURMONT de BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. van LIE MPT. De Burgemeester der gemeente Waalwijk ma kt bekend, dat ter Secretarie verkrijgbaar zijn ge steld blanco-verzoekschriften om jacht en visch- akten en koe'elooze vergunningen tot uitoefening der visscherij met oen vi6chtuig. Het is wenschelijk die aanvragen zoo spoedig mogelijk, in elk geval voor den 1 April a.s. ter secretarie in te leveren. Waalwijk, 17 Maart 19U8. De Burgemeester voornoemd, TH. DE SURMONT de BAS SMEELE. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1907. Heeren Industriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voorzitter te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". den 23eü April aan het gemeentebestuur inge diend. Waalwijk, den 23 Maart 1908. Burgemeester en Wethouder# voornoemd, TH. de SURMON'l de BAS SMEELE De Secretari», F. W. van LIEMPT. OP DE Vragen van den Alg. Bond van R. K. Kiesverenigingen. IX. 44) En waarom kunt gij mij dan niet be minnen, als gij voor de andere niets gevoelt Omdat mijn hart voor de liefde niet meer toegankelijk is. Ik heb oprecht medelijden met u, mijne arme Sylla, en ik zal mij uwer vriendschap steeds gedenkenmeer als dat kan ik niet doen. Vriendschap, in plaats van liefde Een hoonend gelach eindigde deze vraag. Ik kniel vóór n, ik smeek, wat ik nooit voor eenen mensch deed zal ik dan te vergeefs bidden Sta op, meisje, zei de kapitein streng. Waartoe zullen uwe gebeden en smeekingen ■trekken Waarom zijt gij met mijne ver klaring niet tevreden Gij kwelt n zelve nutteloos indien ik u ooit in uw drift ge- gesterkt heb, dan geschiedde zulks, geloof mij vrij, buiten mijne weten, zonder opzet. Laat dit nu genoeg zijn, niets toch kan mij tot een ander besluit brengen. Binnen eenige dagen ■cheiden wij voor altijd en gij daar ben ik van overtuigd zult mij weldra vergeten... Zij stond met de armen kruiselings over de borst geslagen. Alle spoor van drift en opgewondenheid was uit bare gelaatstrekken verdwenen. Alleen in hare oogen smeulde nog het vuur der driften. Is dat uw onwederroepelijk besluit vroeg zij eenigzins kalm. Ja, antwoordde hij verrast door die plot selinge verandering in den toon barer Btem. Niets kan «lus uw besluit veranderen Ik vraag het voor de laatste maal I Niets kan het veranderen, antwoordde de kapitein vastberaden. Zoo sterf dan schreeuwde zij zich op den kapitein werpend en hem eeenen dolk, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Wralwijk brengen ter openbare kennis dat op heden is vastgesteld de lijst, aanwijzend de per sonen die bavoegd zijn tot het kiezen van led«-n van de Tweede Kamer der St-ten Generaal, van de provincie State» en van den Gemeenteraad; alsmede da' deze lijst met de alpbabeiische 'ijstrn van hen die van de kiezerslijst zijn afge»oerd en van hen die daarop zijn gebracht, vana. den 24en Maart tot en met den 21eo April e.k. op de secretarie der gemeente tijdens dat deze geopend is, voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en legen betaling der kosten in afschrift of afdruk verkrijgbaar zijn gesteld. Tot en met den 15en April e.k. is een ieder bevoegd, bij het gemeente bestuur verbetering van de door dat bestuur vastgestelde kiezerslijst te vragen, op giond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daa>op voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. De verzoeken om verbetering van de kiezerslijst worden met de bewijsstukken, dadelijk tot en met dec 21en April voor een ieder op de secre tarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld. Een ieder i# tot tegenspraak van het verzoek bevoegd. De tegenspraak wordt schriftelijk en uiterlijk dien zij in den hoezem verborgen had, in het hart ploffend... Zijne oogen Bloten zich. Hij wankelde en stortte zielloos ten gronde Sylla, knielde nevens hem, boog zich over zijn stervend lichaam en streek het lokkig haar van zijn voorhoofd weg... Alles was stil, vreeselijk stil. Alleen het licht, eentonig kabbelen der golven tegen de scheepswanden, klonk als een klagend sterf bed in den kalmen nacht. Sylla legde de hand op het hart van het slachtoffer zij voelde den slag zij drukte eenen langen, gloeienden kus op zijne verkou- dende lippen dan sprong zij op en als eene waanzinnige, wierp zij zich over boord in de zee... Een dof geplomp weergalmde en de baren een oogenblik gekloven, rolden toe over de ongelukkige die in den afgrond zouk Elsie waakte nog in de kajuit en hoorde den zwaren val in het water. Zij klom in allerijl naar het dek, waar zij in eenen bloedplas het lijk van den kapitein vond. Als een bliksemschicht schoot haar do ge da ;hte te binnen dat bij een slachtoffer was van Sylla's wraak... X. Eenige stonden bleef Elsie onbeweeglijk van schrik dan riep zij luid om hulp. De roovers kwamen allen toegesneld, als tij het droevig nieuws van den wreeden moord van hunnen geliefden meester vernamen. De groots'e ver warring en wanorde heerschte aan boord bedreigingen en verwenschingen weergalmden over het hoofd van den moordenaar. Als men bij Elsie kwam, drukte deze het vermoeden uit, dat waarschijnlijk Sylla de moordenares was die, na hare misdaad, uit wanhoop zelve in het water gesprongen was. Men zocht aanstonds overal raar het meisje nergens waB zij te vinden. Het vermotden vsn Elsie werd gegroud gevonden, en men was het eens dat Sylla, na den moord begaan te hebben, zich gezelfmoord had. Kan de kapitein in de kajuit niet gebracht worden vroeg Elsie die alleen hij hare kalmte VII. (SLOT Zooals we aan het slot van ons vorig artikel opmerkten, zullen we in dit laatste artikel nog enkele zaken behan delen buiten de vragen gelegen, doch die o.i. ook aan de hand van het rap port, niet onbesproken mogen blijven en dat zijn dan »Het Kiesrecht en de Eerste Kamer,» >het Referendum» en het kies recht voor de Prov. Staten en de Ge meenteraden.» »Het Kiesrecht voor de Eerste Kamer.» Eenstemmig is de commissie over de quaestie, dat de Eerste Kamer niet af geschaft dient te worden, zooals dat de sociaal-democraten in haar kiesrecht- ontwerp wenschen en wel om deze twee redenen Ons Hoogerhuis dient te blijven be staan, als een tegenwicht tegen voor de gemeenschap noodlottig- p&ï'tij of andere politieke buitensporigheden. Immers, gesanctionneerd door een hoogerhuis erlangen de wetten verhoogd moreel effect en gecontroleerd door hetzelve i uilen de verantwoordelijke regeerings- personen, de ministers, zich hoeden voor partijdigheid en misbruik van macht- In de tweede plaats kan het instituut der Eerste Kamer niet wel worden ge mist als een element van rust, wijsheid en bezadigdheid, dat aan de wetten haar karakter vatt producten van gedegen ernst verleent. Om ons sterk parlementair stel sel 's lands grootste belangen, uitsluitend in handen te leggen van 50 personen, die onderhevig kunnen zijn aan de harts tochten van het oogenblik, en als feil bare wenschen kortzichtig en het goede spoor bijster, juist op de gewichtigste momenten, zou in hooge mate bedenke lijk zijn. Een Eerste Kamer is een voortreffelijk instituut niet om af te dalen in de onderdeden der wetten, maar om zich rekenschap te geven of hun algemerne zin strookt met de be langen voor het land. Ean en ander stelt natuurlijk zekere eischen aan een Eerste Kamer, wil zij aan hare roeping beantwoorden. Voor eerst mag zij geen doublure zijn van hare zuster. Ten tweede moet zij de uitdrukking zijn van doorzicht en ver stand, grooter dan in de Tweede Kamer wordt geëischt, tevens van wijsheid en gematigdheid. In haar behooren te zetelen de besten op elk gebied. Volgens eene meerderheid dtr com missie beantwoord de Eerste Kamer vrij voldoende aan de eischen. Toch kan zij zich er mee vereenigen, dat de twee elementen, thans in de Eerste Kamer zitting hebbende nl. hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen en be- kleeders van een of meer door de wet aangewezen hooge en gewichtige betrek kingen worden aangevuld door mannen die gewichtige ambten en betrekkingen bekleeden in particulieren en kerkelijken dienst. Aldus wordt het mogelijk ook mannen, die zich eervolle plaatsen hebben verworven in arbeiders- landbouwers- en middenstandsbeweging, die in handel en industrie hun sporen hebben verdiend kerkelijke dignitarissen enz. in de Eerste Kamer te brengén. Wat nu de wijze van Het verkiezen dier leden aangaat, deze commissie meerderheid meent dat de Provinciale Staten als kiescolleges gehandhaafd dienen te blijven en wel voornamelijk, om door deze indirecte verkiezing te voorkomen, dat de Eerste Kamer geen doublure wordt der Tweede. Ook ver klaart deze meerderheid zich tegen de ontbindbaarheid der Prov. Staten en wel om de volgende redenen le de Eerste Kamer is er niet om de volksovertuiging weer t« geven. 2e miskent men ook door de ontbin ding der Staten de roeping der Eerste Kamer en 3e men ontneemt haar door de mo gelijkheid der Statenontbinding, haar karakter van te zijn nuttige overweeg- ster. De minderheid der Commissie denkt over bovenstaande eenigszins anders. Zij staat in dit opzicht aan onze zijde en wenscht de Eerste Kamer rechtstreeks gekozen te zien, maar dan met een hoogere leeftijdsgrens, zoowel voor de kiezers als de verkiesbaren. Zij meent dat een Eerste Kamer, zoo samengesteld zal voldoen aan de hooge eischen, haar gesteld, en tevens het volle vertrouwen hebben van het volk. Het recht van amendement voor de Eerste Kamer waarover, zooals de lezers weten ook verschil van gevoelen bestaat bij de verschillende politieke fractie's, wordt eenstemmig door de commissie verworpen, o i. volkomen terecht. Waar moest het heen met de toch al zoo langzaam werkende staatsmachine als de Eerste Kamrr het recht van amendement had en de wetsontwerpen dus telkens heen en weer gezonden konden worden 1 En thans iets over het »Referendum«. Ook in onze bekende artikelenreeks bespraken wij het en de lezer herinnert zich zeker daaruit nog wel, dat men hieronder te verstaan heeft een beroep van de Kroon of in een republiek van de regeering op het volk, met de be doeling het volk te raadplegen omtrent een ontwerp van wet. Gewoonlijk onder scheidt men tweeërlei soort van referen dum, nl. het wettelijk referendum of referendum met wetgevende kracht en het koninklijk referendum. Het wettelijk referendum maakt het kiezerscorps tot een deel der wetgevende macht, in zooverre nl. de ongunstige uitspraak der kiezers voor het lot van 't ontwerp beslissend is. Bij toepassing van het koninklijk referendum heeft 't kiezerscorps slechts adviseerende bevoegdheid. Zoodat, als eene minderheid der kiezers zich vóór een ontwerp mocht hebben verklaard, de verheffing tot wet door den vorst even zeer mogelijk is als in het tegenoverge stelde geval het voorstemmen door de meerderheid het weigeren van sanctie door de Kroon niet is uitgesloten. Zwitserland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bezitten dit instituut, doch alleen het wettelijk referendum. Het zou ons te ver voeren, om de resultaten van dit instituut in de beide landen na te gaan. Wij willen ons dus beperken, tot het in 't kort mededeelen, wat de Commissie er van zegt. Dit gebleven was. De luitenant rag in dn omstanders rond en deiigene niet vindende dien bij zocht, zeide hij Roept Karras 1 Terwijl een der roovers den gevraagde halen ging, wendde de luitenant zich tot Elsie en sprak Karras was vroeger dokter, vooraleer hij bij ons kwam, en het is onze plicht de wonde eerst te onderzoeken, vo jral eer wij hem in de zee begraven Ik denk dat zulks ook uw gedicht is, mejnffer. ElBie knikte toestemmend. In hetzelfde oogenblik kwam Karras en onderzocht den kapitein. Hij is niet dood zeide hij, na eene poos Hij is alleen in bezwijming, tengevolge vau het bloedverlies. Z»n hij kunuen gered worden vroeg Elsie haastig Nu onderzocht Karras de wonde zeer zorg vuldig dan stond hij op en wendde zijn gezicht af. Niets zal hem kunnen reddeD, antwoord de hij, op Elsie's vraag. Zijne levensreis, vrees ik, is ten einde 1 Maar laat ons hem heneden dragen. Deze woorden vielen zwnar op de harten der toehoorders Hoe onbeschaafd deze roovers ook waren, zij hadden hunnen aanvoerder toch zoo lief gehad hij was van hen geacht en geëerd. En nu was hij doodelijk gewond. Ware hij in eenen strijd bezweken, zij zonden hem zoo zeer niet betreurd hebben. Maar sterven deor de h&nd van een meisje, aan wie hij enkel weldaden bewees, deed hunne woede ten toppunt stijgen Zacht hieven de luitenant en Karras den verwonden kapitein op en droegen hem in de kajuit, waar zij hem op eene sofa nederlieten. Na vele moeite, gelukte het den dokter, het zwakke leven in den gewonde op te wekken Hij sloeg de ogen open en staarde de om standers aan dan, al# wilde hij zich bet gebeurde herinneren, wreef hij met de hand over het voorhoofd en zuchtte diep. Waar is zij vroeg hij met zwakke stem aan Elsie, die aan zijne zijde knielde. Zij staat voor den eeuwigen rechter 1 antwoordde zij ernstig. Arme Sylla arm kind 1 fluisterde hij nauw hoorbaar. Kapitein Negus, gij hebt waarschijnlijk maar wjinige uren meer te leven, zeide Elsie, denk Diet meer aan haar, maar aan u zeiven, en tracht u met God te verzoenen Te laatTe laat 1 sprak hij bitter Kun nen eenige stonden bprouw zoovele jaren in euveldaden doorgebracht, uitboeten Neen, spreek mij van geen berouw 1 Het is te laat 1 De hemel kan mij geene vergiffenis schenken Wie zou aan de genade en de goedheid Gods durven twijfelen zeide Elsie ernstig. Wees vol vertrouwen, aijne barmhartigheid is oneindig. De kapitein antwoordde niet meer. Met gesloten oogen lag hij daar ten prooi aan hevige pijnen droeve gedachte; folterden zijne geest. Eindelijk zag hij op eu zeide Mijn voorg voel bedroog mij niet Eene inwendige stem zeide mij dezen avond, dat mijn oinde nabij waB Ik dacht mijn geheim in het graf mede te dragen. Maar uwe woor den hebben mij een ander besluit doen nemen Ik wil u mijne levensgeschiedenis verhalen, zoo gij die hooren wilt. en ik er nog de kiacht voor heb. Elsie zag hem medelijdend en aarzelend aan en als zij eindelijk toestemde, zeide hij aan den lnitenant en Karras die hem met zorg verbonden had Laat mij met miss Liddon alleen. Beiden gingen builen en Elsie zette zich op eenen stoel nevens zijn bed, met allerhande gevoelens in het hart. Een langen tijd nog lag de kapitein met geslotenc oogen als om zich voor te bereiden Dan sloeg hij de oogen open, riebte zijne blikken op Elsie die aan zijne zijde zat en begon Ik heb u reeds vroeger gezegd dat ik niet altijd was, wat ik du ben Ik was de erfgenaam van schoone goederen en growte binderij en in Engeland en droeg den naam van een oud en beroemd geslacht. Miin vader was een graaf, een heerschzuch- tig, een oploopend man. Ik hadeenen broeder die veel joDger was dan ik Odzh neigingen waren verscheiden in alle betrekkingen, ouder alle opzichten. Als wij nog zeer jong waren, stierf onze moeder. Hadde zij geleefd, o dan (Wordt vervolgd.) ware mij zulk ellendig lot nooit beschoren geweest 1 Maar reeds van mijne vroegste jeugd, scheen alles zich zoo te schikken, dat ik als van zelf gedreven werd tot hetgeen ik heden ben- Van mijne kinderjaren af was ik een driftige jager Terwijl mijn broeder in zijne hoeken studeerde, liep ik met het geweer op den schou der, met mijue houden door woud en heide. Mijn broeder werd een verstandige jongeling ik, daarentegen, werd immer onstuimiger en guwer, mij meer het wild dof bosschan aan trekkende, dan de studie Doch, hoe verscheiden onze neiging ook was, in de gewone dingen, toch wuren er weinige broeders die zoo aau elkandei gehecht v aren, als wij. Wanneer ik bij mijnen vader in ongenade k wam wat dikwijls wegens eene begane dwaasheid voorviel deed mijn broe der een go -d woord voor mij ten beste en beschutte mij dikwijls tegen den toorn van mijnen vader. Mijn vader had te dien tijde een jachthond, een gro t, Bchoon beest, aan welken hij des te meer hield, daar het hem eens het leven gered had Zekeren dag. als ik, naar gewoonte met mijn geweer op jacht was, ontdekte ik iets in een kreupelboBcb. dat zich bewoog en dat ik \oor eenen reebok aanzag. Zonder aarzelen schoot ik het dier neder, want ik was een geoefende schutter. Ik ijlde naar mijnen buit, maar hoe verschrok ik als ik zag, dat ik den lievelingshond van mijnen va der geschoten had Ik stond als aan den grond genageld, met wetend wat te beginnen, want ik wist dat mijn vaders toorn vreeselijk zijn zon, als hij hft verlies van zijnen hond vernam. Eindelijk besloot ik. met open hart mijne fout te be kennen en hem te zeggen hoe alles geschied was.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1