Tweede Blad. I BINNEmXT i Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Frankrijk. Rusland. China. Reclame. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Mummer 35.Woensdag 25 Maart 1908. 31e Jaargang Be Echo van het Zuiden. Zola. Zola's doodkist zal worden overgebracht n »ar het Panthéon, op kosten vau den Staat, Uit de diskus«ies in de Kamer over deze kwestie een enkele greep. Zola, zeide Barrès, verlaagt het fransche gemoed ik juich de woorden toe, die de senator Berenger heeft uitgesproken in den Senaat, dat Zola ziju talent met vuiligheden hreft outeerd. Ik zou hier stukken uit Zola kunne voorlezen maar dat stuit mij tegen de borst. Om ze voor te lezen zou eerst dï publie ke tribune ontruimd moeten worden. Wat wil men eeren van Zola? De blad zijde met den titelJ'accuse Zeker, ik ontken niet dat Zola schrij vers talent had, maar daar heeft een politeke vergadering niet mee te maken. Zola heeft kans gezien opzienbarende artikelen te »cbrij ven in een tijdperk van hartstochtelijke po lemiek. Dat hebt gij alle wel op uw beurt gedaan in uw districten. Men wil het artikel van Zola in een ge- heimzinnig waas hullen, men schrijfi het een brteekenic toe, die het niet her ft. In het Panthéon moest men slechts plaatsen hen, divrede gepredikt hebben in ons land. Welk een wansmaak Zola uaast Victor Hugo en Bert helot. Zoo wordt het gevoel van roem verlaagd in ons land. Een werkman komt binnen in hef Pan théon. Daar is alles bestemd om edele ge dachten bij hem op te wekken. Maar dan ziet hij den naam van Zola en hij gaat n iar huis en slaat een boek van Zola open. Wat moet die werkman deuken? Die zal denken verwerf succes met ïchandalighedeu en veeg je schoon met de politiek Het ontwerp werd ondanks deze vlijmende woorden van Barre» aangenomen met 356 tegen 164 stemmen, Steessel- Zaterdagiuorgen vroeg Scoessel lag nog te bed kwam een adjudant van den corn mandant van het garnizoen te St. Petersburg Stosssel mededssïen, dat hij op bevel der regeeriiig hem oumiddelijk in arrest moest stellen in de Peters en Paulsvesting. Uit bevel kwam onverwacht, zoodat de generaal in de met politieke gevangenen overvnlde vesting, twee uur heeft moeten wachten totdat de beheerder een plaats had vrijgemaakt. Stoessel is opgesloten iu een cel naast die waar admiraal Nebogatof gevangen zit. Dit plotseliuge bevel om Stor.ssel gevan gen te zetten heeft een pijnlijken iudrnk ge maakt in de militaire kringen waar men hoopte, dat de generaal begenadigd zou worden. Het Tatsoe- Alaroe-incident. Op tal van groote volksvergaderingen te Kanton ib het besluit geuomen oua, telken male bij het verjaren van den dag, waarop de Tstsoe-Maroe werd vrijgelaten, een open baren rouw en boetedag te houden. Een telegram van gisteren uit Hongkong verhaalt van een volksvergadering te Kanton welke zou zijn bijgewoond door 50.000 per sonen. Van vele woningen wapperde de rouwvlag. Ter vergadering werden hartstoch telijke redevoeringen gehouden. Twintig sprekers - o.w. een jongeB van 12 jaar—, wekten op tot boycotten. Aanwezigen, die in Japan gemaakte kleeren droegen, trokken ze ait, wierpen ze op eeu hoop en staken er den brand iu. Een Chineesch koopman in Japansche waren bood ziju heelen win kelvoorraad aan om er een brandstapel van te bouwen. De ontroering der aanwezigen was groot. Aan vele wiukels te Kanton worden aanplak biljetten aangeslagen, waarin wordt afgeraden Japansche waren te koopen. Vacantiekolonies. Het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings en Vacantiekolonies thans allicht geen onbekende meer in den lande, toont door zijn snellen groei, welk een groote behoefte er in vele plaatsen bestaat aan eene vereeniging, die tegen den kostenden prijs bereid is zwakke kinderen uit alle deelen des lands het voorrecht te doen deelachtig worden van een vierweeksche verblijf in een gezonde streek, ten einde, mede door goede voeding en verzorging, hen een zoo volledig mogelijk herstel te doen vinden. Zoo tracht het Genootschap mede te werken tot het behoud van zoo menig kinderleven, dat in den strijd tegen ziek ten dreigde verloren te gaan. Het zijn de afdeelingen van het Genoot schap, die de kosten der vei pleging dragen, en van die afdeelingen telt het er thans 52, terwijl in 1907 in de ver schillende koloniehuizen een totaal aantal van 551 kinderen verpleegd werd. Vindt nu het Genootschap zelf vol doende flnancieelen steun bij de burgerij van gansch Nederland, dan zou het in staat zijn een stevige londerstandskas* te vormen, wat dadelijk ten gevolge zou hebben, dat meer kinderen dan voorheen de zeelucht of den geur der dennen? bosschen met volle teugen zouden kunnen genieten, ten bate hunner meer of minder ernstig bedreigde gezondheid. Zoo zouden bijdragen aan het Genoot schap van zelf hun weg kunnen vinden tot kinderen over het geheele land, die thans nog vaak van het voor hen zoo noodige vierweeksche verblijf aan zee of op het land moeten verstoken blijven. Elke onzer 52 afdeelingen hunkert er naar om het aantal uit te zenden kinderen te kunnen uitbreiden 1 En het is haar niet altijd mogelijk haar eigen geldmid delen belangrijk te vermeerderen. Hier zou de »Onderstandskas* moeten bij springen. Ook kan versterking der »Onderstands kas4 ten goede komen aan kinderen in plaatsen waar geen afdeeling van het Genootschap bestaat. Laat dan door ruimen en algemeenen steun aan het Genootschap verpleging van vele thans nog niet bereikte kinderen in het zicht komen. Zulk een steun zou reeds bij de tegenwoordige uitbreiding van het Genootschap zijn werking doen gevoelen van Noord tot Zuid. Voor ieder, die zorg voor het kind van groot gewicht acht bij alle pogingen tot bevordering der volksgezondheid, is hier een middel om naar de mate zijner financieele krachten mede te werken in de richting van het behoud der gezond heid en daarmede van het later arbeids vermogen en het later levensgeluk van honderden kinderen. Sormbawa. Blijkens een uit Nederlandsche-Indië ontvangen telegram werd op Soembawa de kampong Sepagara vermeesterd waarbij licht gewond werden 2 Euro- peesche en zwaar gewond 4 Amboineesche militairen beneden den rang van officier terwijl de vijand 18 dooden bekwam. Het Hol. Men meldt Z. K. H. Prins Hendrik heeft zich gedurende de laatste vijf weken onder behandeling gesteld van heer D. J. van Spanje, massage-therapeut te Amsterdam Meci dan 2200 man bescbikbaur. Men meldt uit den Haag Het aantal van hen die zich hebben aangeboden om van April tot Juli onder de wapenen te komen ter aanvulling van het blijvend gedeelte had heden het vereischte cijfer van 2200 manschappen met 100 overschreden. WAAL WIJK, 24. Maart 1908. Kiezerslijst De door Burg en Wethouders giste ren vastgestelde kiezerslijst bevat voor de 2e Kamer en Prov Staten 536 en voor den Gemeenteraad 523 kiezers Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, noodigen allen, die vorderingen hebben op de Gemeente, wegens werk zaamheden of leverantiën uit, hunne volledige rekeningen na afloop van elke 3 maanden in te zenden aan den Burge meester, zullende bij niet voldoening aan deze uitnoodiging in 't vervolg geen opdrachten aan de nalatigen worden gedaan. Deze regeling zal worden geacht te zijn ingegaan 1 Januari 1908. Waalwijk, 24 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. „Willen 11"W. V" O—l. Weer is een voor W. V. glorierijke voetbaldag voorbijZondag klopte W. V. nl. het 2e elftal van Willem II, wat in de eerste klas van den B. V. B. speelt, terwijl wij in de tweede klas spelen. Opvallend was het, hoe het spel van W. V. sloot als een bus, en dat van Willem II slechts bestond uit 11 spelers, die ieder voor zich maar raak trapten, niet wetende waar de bal neêrkomen zal, terwijl het spel van W. V. berekend en kalm was, vooral het voeden der half-backs was prachtig, nu voorwaarts nog wat beter schieten en we spelen het volgend seizoen in een hoogere klasse. Toen scheidsrechter Vermeer om l8/* uur beginnen blies, verschijnt het Willem II elftal op zijn sterkst, terwijl ook dat van W. V. volledig was. W. V. wint den toss en verkiest met den zwakken wint in den rug te spelen. De Tilbursche center-voor brengt den bal aan het rollen en bestoken de Tilburgsche voorwaarts- de eerste 10 minuten het W. V. doel, doch dan be machtigt Nic. Nieuwenhuijsen den bal, rent langs het lijntje, passeert den half back, zet goed voor, doch N van Loon ziet geen kans zijn voorzet te benutten. Dan weer enkele aanvallen van Willem II, die echter op niets uitloopen. Het spel der geel-zwarten wordt beter en aangemoedigd door talrijke supporters brengt het Waalwijksch quintet het rood-wit-blauwen-doel dikwijls in gevaar. Tot scoren kunnen ze echter niet komen en blijft de stand tot rust 00. Direct wordt gedraaid en als W. V's. center-voor heeft uitgetrapt, ontwikkelt zich een pittig spel. Nic. Nieuwenhuysen is in pracht-conditie, rent overal door heen en zet magnifiek voor, doch telkens is er een Willem II been, dat de bal van richting roet veranderen. De rood- wit-blauwen komen niet verder dan de half-backs en zijn hun uitvallen ook niet gevaarlijk. De W. V's. zweven echter aanhoudend om het Tilburgsche doel en succes kan ook niet uitblijven. A. Weijnen krijgt den bal vrij, lost een prachtschot en een luid gejuich kondigt aan, dat W. V. leidt. Nog 10 minuten zijn te spelen. W. V. wil nog een puntje maken, schot op schot belandt naast of ach'er het net, maar de juiste richting hebben ze niet. De laatste 5 minuten zijn nog voor Tilburg en we denken ook gelijk te zien maken, als echter de keeper het schot prachtig keertnog enkele schoten op W. V's. veste en de scheidsrechter fluit ophouden. Morgen speelt »W. V. II* een friendly game tegen de Bossche voet valclub »S S. S.* op het terrein alhier. Aanvang 2 uur. Voetbal. Verleden Zondag speelde de aspirant leden van >Wilhelmina* een match tegen het 2e elftal van »P. H.« Stand bij de rust 20 in het voordeel van Wilhel- mina. Na de rust wist Wilhelmina nog 1 maal te doelpunten, zoodat deze match eindigde met 3—0 in het voordeel van Wilhelmina. Morgen ten 2*/s uur speelt »P.H.* een match tegen >Quickness II* uit Tilburg. Naar wij vernemen ziin voor den a.s. medaillewedstrijd, waarvoor reeds een paar bekende clubs hun deelneming toezeiden, een verguld-zilveren medaille en eene groote zilveren medaille geschon ken, respectievelijk door den edelachtb. heer Burgemeester en door de vereeni ging Waalwijks Belang. Tot president van W. V. is ge kozen de heer C. v- d. Bergh, alhier. VLIJMEN, 23 Maart. Op de kiezers lijst vour 1908-09 voor onze gemeente vastgesteld, komen voor 469 kiezer». Meldden wij de vorige week een sterfgeval tengevolge van miltvuur, geluk kig is het tot heden bij dit eene geval ge bleven en schijnen de andere stieren onzer gemeente vrij te zullen blijven van deze gevreesde ziekte. Reeds is in Drongelen weder een jonge stier gekocht, welke nu tijdelijk gestald is bij deu landbouwer H. Vermeulen te Vlijmen-Haarsteeg. Zondagmiddag vergaderden de leden der Mana-vereeniging bij de Eerw. Zusters alhier tot vaststelling van statuten, reglement enz. en het aannemen van nieuwe leden. Ook van deze vereeniging rasg gezegd wor den, dat zij in bloei toeneemt. DRUNEN. Uit het verslag der spaar bank, gevestigd op de jongens-congrrgatie blijkt dat op 1 Januari 1908 144 spaar boekjes uitgegeven waren, terwijl er nog 65 inleggers wareD zonder boekje. Er werd ingelegd f.9901,77, terwijl liet bezit bestond uit f 10059.55, het jaar sloot met een batig slot van f 149.63. Dank zij de onver moeide zorgen van den ZeerEerw. Heer de Kort neemt deze spaarkas steeds in bloei toe en ondervinden de leden telken jare meer en meer het groote nut van sparen Zondagavond had de bakker J. K alhier de onvoorzichtigheid zijn paard en kar op of althans te dichi bij de tramrails te Nieuwkuik onbeheerd te laten staan. Toen dan de laatste tram uit 's Bo*ch al daar aankwam wierp deze paard en kaï omver. Wat 't paard betreft, dit is er nogal zon.Ier letsel afgekomen, maar aan «ijn kar zijn vele stukken, ook de machine kreeg eenige schade aan lantaarn en ruiten Dat zoo'u onvoorzichtigheid of beter roeke- luosheid nog we' eenige onaangename ge volgen na zich kan sleepen, laat zich be- grijpen. Dinsdagavond acht uur zal door den Zr-erEerw. Zeergel. Heer Dr. Nouwens in de zaal der jongens-congregatie alhier, voor de leden der Hanze in 't bijzonder en voor de anderen in 't algemeen eene lezing hou den over handels- en vakcursus. BAARDWIJK. J.l. Zondag had in het schoollokaal alhier eene verplichte vergade ring plaats der leden van het Ziekenfonds. Onder meer werd besloten de wrekpremie te verhoogen met 2 cent, daar de vele ziektegevallen van den laataten tijd dit rischteu, De, leden waren goed opgekomen. U't het verslag bleek, dat aan 41 per sonen eene uitkeering is gedaan van f 588.30. De totale ontvangsten hebben bedragen f 746,87, de uitgareu f 782.70, zoodat de kas alnit met een nadeelig. slot van f 85.88. j burg bevinden, om van daar uit naar Breda hpn Garnizoensplaats te worden overgebracht. Een groote moeielijkheld doet zich hier bij vooi in deze Gemeente. Verschillende landweerplichtigen die het bedrijf van scharenslijper ofstoelenmatter uitoefenen, bevinden zich thans in Noord of Zuid- Holland, of misschien wel in België. Hun verblijfplaats is onbekend, zij zelf zijn ongeletterd en kunnen dus geen kennis nemen van de openbare kennis gevingen die overal wel zijn aangeplakt. Voorwaar een moeilijk geval. Het aantal leden bedraagt 133, donateurs 16 en begunstigers 23. De op 23 Mmit (Lor Burgemeester en Wethon Iers vas'gestalde kiezerslijst voor 1908/9 bevat 213 namen, waaronder 24 nieuwe kiezers. Daarentegen zijn wegens overlijden, vertrek enz. afgevoerd 20. In ons raa.lsverslag van Zaterdag stond dat het voorslei van Burg. en Weib. om de kermis gelijk te doen vallen met Waal wijk, verworpen was inet 5 tegen 2 stem men. Dit is niet zoo. Het moet zijn met 4 tegen 3 stemmen. Tegen het voorstel de heeren Schrijner, Pullens, Schonis en Klerx. Voor de heeren van Bijnen, Donkers eo J. A. J. van Heijst. Naar het „Huisgezin" uit goede bron verneemt, worden hier pogingen in het werk gesteld om tot oprichting te geraken van een afdeeling van „De Hanze.* Dr. Nouwens zal hiervoor eeu lezing komen houden. BESOIJEN, 24 Maart. De gisteren door Burg. en Wethouders vastgestelde kiezers lijst bevat 228 kie ers voor de Tweede Kamer, 228 voor de Prov. Staten en 224 voor den Gemeenteraad. Gisterenavond werd een persoon alhier uit een herberg gezet. Tot tweemaal toe kwam hij weer terug, en werd ten slotte zjo vervaarlijk op straat gesmeten, dat hij op de rails terecht kwam, en zijn hoofd vrij ernstig werd gewond. DUSSEN, 23 Manrt. Bij het te Hemden gehouden toelatings- en overgangarxainen voor de Rijksnormaallessen aldaar zijn o.m geslaagd voor de voorbereidt mie klasse J. Bos en L G. Lammerlze, te,rwijl tot de eerste klasse werd toegelaten W. Bos, allen alhier. Hunne opleiding hebben zij genoten van den Heer Godschalk, hoofd der school, Wijk A, alhier. De geslaagden onze felicitaties. RAAMSDONKSVEER. Binnenkort zal de wansch van het publiek vau Raams- donksveer in vervulling gaan. Den lüen April a.s. zal bet dempen van een gedeelte der haven alhier, publiek worden aanbe steed. Door deze demping zal men aldaar een terrein verkrijgen van ruim 1800 Ms Onze geachte dorpsgenoot de heer Dr. Ph. Vreidag vertrok Zaterdagmorgen jl. per extra boot naar Lriden om aldaar etne operatie te ondergaan. Wij hopen van harte dat deze algemeen geachte dokter weldra geheel hersteld in ons midden zal terugkeeren. 1IILVARENBEEK, 20 Maart. Naar wij uit goede bron vernemen, wprdt door de uitgealotenen de oprichting eener coöpera tieve fabriek overwogen. Reeda is d n werk lieden steun toegezegd van hulpkrachtige zijde. Daar er aan de oprichting eener coöperatieve schoenenfabriek geen groote moeilijkheden verbonden zijn, zou men langs dezen weg een goede oplossing van het hangende geschil hebben gevonden. Zondag kwamen do beeien Van Rijen en Hoes hier spreken voor de schoenmakers. Nog altijd blijft de stemming goed. In het orgaan der organisatie, „DeLeer- beweiker*, vinden wij de tweede steunlijst, die het tot t 500.brengt. Wij hebben dadelijk gezegd, dat er van alle kanten steun komen zou. Dat moest. En zoo zal het blijveu duren, tot het goed recht der kathol eke vakorganisatie zal zijn erkend. „Het Volk* heeft nu ook verslagen over de uitsluiting. Nieuws bevatteu ze niet. Natuurlijk laat het blad niet na te vertellen, dat pastoor Jurgens de uitgeslotenen niet steunt, maar het meldt toch ook, dat pas toor Prinsen en vele andere geestelijken openlijk helpen. 'KAATSHEUVEL 24 M.art 1908. Dieltul. Bij J v. B. zijn in den nacht van Zondag op Maandag een paar vette konijnen, benevens 4 kippen ontvreemd. De dader is natuurlijk onbekend. Wanneer houden toch dergelijk fraaiigheden op Geen geldgebrek tc merken Deze week deed alhier een netgekleed heer de ronde en bood schilderijen met godsdienstige voorstellingen te koop aan Volgens zijn zeggen was deze verkoop ten bate van en ook vervaardigd door verdreven fransche kloosterzusters die zich ergens in ons land gevestigd hadden. Tevens toonde hij ook een monster vao lijsten, bij de platen passend. Hij had zoo vertelde hij verder van de geeste lijkheid verlof bekomen, om in elke parochie éénmaal, rond te gaan, en deze schilderijen ten verkoop aan te bieden. Elke schilderij (groot waren ze niet) koste f3,50. Naar wij vernamen werden er ruim 200 besteld. Dus verkocht deze persoon voor pl, m. f700 van deze schilderijen Voorwaar eeu mooi buitenkansje en ook wel een bewijs dat er hier nog al geld schijnt te verdienen Landweer. De Landweermannen onzer Gemeente van de lichting 1903 —0406— 0" zullen op 6 April a.s, onder de wapenen moeten komen. Zij moeten zich op dien dag des voorm om 10,52 aan het station te Til- De dankbaarheid Tan een inwoner van Zalt—Bommel. Uit dankbaarheid voor de verkregen wel daden en met den wenach dat velen nut mo gen trekken van zijne ondervinding, mach tigt ous een inwoner van Zalt-Bommel zijne verklaring te publiceeren. De lieer C. v. Oach, wonende Kerkstraat B 249 te Zalt-Bommel, meldt ona Vanaf liet oogenblik dat ik met Eoaters Rugpijn Nierenpillen begonnen ben, is het mij mogen gelukken een groote verlichting te bekomen in een nierziekte, waan an ik reeds sedert drie jaren het slachtoffer geweest ben. Ik had voortdurend een hevige pijn in den rug en in de lendanen en in de liezen de urine bevatte veel bezinksel en was steeds troebel, de loozing geschiedde pijnlijk en branderig. Wat ik hier ook voor gedaan had, mijn ziekte werd steeds erger i 1 plaats van min der, ik had ook veel last van duizelingen en schemeringen voor de oogen. Vanwege de hevige pijn die zich van bet benedenge deelte van den iug tot iu de schouderbladen ui'strvkte, was het mij* menigmaal onmoge lijk naar mijn werk te gaan en dit maakte mij zeer mismoedig. Ten slotte vestigde men mijn aandacht op Uw heilzame pillen en ik beu zeer tevreden, dat ik U kau mel den dat twee doosen mij veel verlichting geschonken hebbeu. Om echter zeker te zijn vau een algeheele genezing zal ik nog eenigeu tijd met de behandeling doorgaan. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Indien gij op de een of andere wijze lijdt aan de nieren loopt gij gevaar eene ont steking aan de nieren te bekomen, ateenen in de blaas, waterzucht, fuikerziekte enz. want aa' gelaste nieren genezen nooit van zelf indien men ze verwaarloost en zonder hulp laat, is het einde noodlottig. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de hr. v. Oach gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij du firma Wed.Orie Ouuioulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel &fl,76 voor één of f10voor zes doozen. De Beethoventempel. De Nieuwe Haarl- Crt. schrijft Tot op dit oogenblik is, naar onze meening als een fantastisch gerucht be schouwd, dat er plannen zouden bestaan in de duinen, bij Bloemendaal, een mu ziektempel te bouwen, een z.g. Beetho ven-tempel. Toch ontvangen wij thans weer de meest nadrukkelijke bevestiging, dat het volkomen ernst is met deze plannen. Binnenkort zal over dezen Beethoven- tempel een brochure verschijnen in den boekhandel der firma A. Vermout. Er heeft zich een consortium van meerendeels Amerikanen gevormd, dat het benoodigd kapitaal reeds bijeen heeft, nl. drie millioen en wel 2 millioen voor den bouw en 1 millioen voor verdere onkosten. Als plaats voor den Beethoventempel is gekozen een duinstreek in de vrije onmiddellijke nabijheid van »'t Kopje.* Met het bouwkundig gedeelte is de heer H P. Berlage belast en met h;t tech nische gedeelte voor wat betreft de acoustiekbepaling der plaatsen voor 't auditorium, der executanten, enz. enz. de heer Wouter Hutschenruyter. In het volgend jaar wordt aan de plan nen een begin van uitvoering gegeven. Te Bloemendaal wordt dan een per manent bureau gevestigd. Reeds waren voor dit jaar apparte menten gehuurd en wel boven den Lunch room van den heer Reinders, doch ver schillende omstandigheden, zooals het altijd gaat, hebben een en ander wat verlaat. Zou werkelijk de zaak haar beslag krijgen, dan wordt onze stad nog een tweede Bayreuth. En dan is onze Staalbron ook nog niet verloren. Dan is er een attractie, en een zeer zeldzame ook. De autowedstrijd New-Vork—Parijs. Vier van de mededingers in dezen wedstrijd hadden, zoo meldt een telegram uit New—York, Vrijdag angstige avon- tures Scarfolglio en Sartori in de Züst- car werden bijna door wolven verscheurd, terwijl Chaffray en Autran ternauwer nood aan aarendsklauwen ontsnapten. Toen de Züst-car het stadje Spring

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5