Nummer 31 Donderdag 16 April 1908. 31e Jaargang J Tweede Blad. bekendmaking' Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. Nieuws uit KAATSHEUVr 1 61NNF.NLA LANDWEER Uitbetaling der toegekende vergoeding. Burgemeester en Wetnoudera der Gemeente Waalwijk maken bekend, dat de uitbetaling der vergoeding, toegekend wegens verblijf onder de wapenen tot deelneming aan de in dit jaar gehou den oefeningen, bedoeldbijart.il der Landweer- wet, zal plaats hebben ter Secretarie, op DON DERDAG DEN 16 APRIL a.»., des voorraiddags ten NEGEN uur. Wijl voor deae Gemeente de vergoeding uit sluitend werd toegekend aan de ech'genooten der 1 ndweerplichtigen, behoeven dus alleen eerst- genoemden op het aangegeven uur ter Secretarie aauweiig te zijn. Vergoedingen, die niet sijn afgehaald binnen zes weken na den hie: voren aangegeven betaaldag, worden als onnoodig beschouwd en deswege geacht niet te zijn toegekend. Waalwijk, 14 April 1908. Burgmeester en Wethouders voornoemd, Th. de SURMONT DE BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. DONDBNBELASTING. De ontvanger der gemeeDte Waalwijk brengt in herinnering de verplichting v«n iederen eigenaar of bezitter van een of meer honden, die aan de belasting onderworpen zijn, om d.arvan ja.rlijk» IN DE 2e HELFT DER MAAN APRIL ten zijnen kantoren aangifte ;e doeu. Verzuim van amgiftc, verkeerde opgaaf van het get»l honden, onjuiste vermelding van de klasse, waartoe zij behooren en in het algemeen alle ontduiking of overtreding ter zake van deze belasting, de poging daartoe of de mede plichtigheid daaraan, alsmede verzet bij de invordering der belasting, worden, on verminde) d de verplichting tot betaling ot aanvulling der verschuldigde belasting, gestraft volgens de gemeentewet. Waalwijk, 14 April 1908. De Gemeente-ontvanger \an Waalwijk, C. R. 8. van der Heijden. t Mr. J. II. Geertsema Dinsdagmorgen, omstreeks lü uur, is na een ongesteldheid van 12 dagen in den ouderdom van 92 ja»r o -erledeu uir J. H. Geertsema, oud-nnuister van biniieHlandsche zaken, oud-commissaris der Kouingiu in de provincie Overijs?!, onder-voorzitter van den raad van commissarissen der Maatschappij tot exploitatie vau Staa'sspoorwrgen eu van de Nedorlandache Centraal Spoorweg- m tatichappij. Ryksmerk. Sinds de invoering van het ii ijk scout ro- lemerk voor ouze boter, begint de goece naam van ons Hollaudsch pruduct, in het buiteuland weer te herleven. Het meest blijkt dit wel uit de grootere hoeveelheid boter, die België van ons be trekt. De m este groote boterhsndelaren koopen alleen ue met het Rijksmerk voorziene boter, omdat zij hierdoor de zekorheid hebben zuivere, onvervalschte waar te bekomeu. Vanaf het jaar 19U6 is de invoer van deze boter ieder jaar met pl.m. een half millioen K G. toegenomen. Van de 5 6 millioen K.G. boter, die in België in 1907 wsrden ingevuerd, zijn 5 millioen uit Ne derland afkomstig. Oo uit andere landen komen berichten over het groote vertrouwen, dit men in Hollaudsche boter, voorzien van het Rijks- merk, heeft. Weldra zal het zoover zijn, dat de knoei ers hou waar alleen in Holland kunnen afzetten, maar dan zal ook tevens het groote gevaar dat ons botervooribrengei d land be dreigde, voorbij sijo, en zal de boterwet blijken een weldaad te zijn voor ons land die met goud betaald wordt. Moge het niet lang duren, dat wij het zelfde kunnen zeggen vau de kaaseuntróle. Lichtingen 1903, 1904, 1906 en 1907. De verlofgangers derlaudweer-iuUuterie van het het 41e district der gemeente Gil- se-Rijen, Chaam en Oosterhout zullen van 27 dezer tot 2 Mei worden gelegerd en geojfend te Gaertruidenbsrg en die der overige ge- meeuten v»n dat district van 11 tot 16 Mei eveneens te Geertruidenberg. De verlofgangers der landw^er-infanterie uit het geheels 44e district ('s Hertogen bosch) zullen met gedeelten van 27 dezer tot 2 Mei, van 6 tot 9 Mei en van 11 tot 16 Mei te 'a Hertogenboscb worden gelegerd en geoefend. Luitenant Vastenou's doed. Uit Makasser schrijft men aan 't Sosr. Hbld. over het sneuvelen van luitenant Vastenou nog de volgende bijzonderheden Nog voor de vijandelijkheden bij Ngali een aanvang hadden genomen, giug luitenant Vastenou met twee zich vrijwillig aangemeld hebbende. Aujhoiuee8che marechausse een eind vooruit in de richting van kampong Ngali, waar witte vlaggen waren uitgestoken en van waar meu niet de eerste vijandelijkheden verwachtte, daar immers een witte vlag al» teeken van vriendschap wordt gebruik' Naar men zegt wilde luitenant Vastenou nogmaals de bevolking aansporen om zich te bedenken. Onzen brave gelukte dit niet en hij werd op een gegeven moment met zijn twee marechaussees neergestoken. Luitenant Vastenou werd vermoord door zeven lanssteken, in den bovenbuik toege bracht, één in den linkerslaap, een in den hals links en een zeer diepe «mede in den hals. Hij werd blijkbaar afgemaakt zonder zich te kunnen verdedigen. Zijn troep was te er verwijderd om hem hulp te kunne bieden. De twee marechaussees werden even eens direct gedood. De Amboineesche marechaussees die lui tenant Vas'encu vergezelden, Mairuha en Siwaler'p, waren evenals hij gedecoreerd met de Militaire Willemsorde. Intern. Tentoonstelling 's Gravenhage 1908. Het Bestuur dezer Teutoonstellii g heeft dr eerde Nederlandscho Industriëelen en alle anderen welke er belang bij hebben kennis te geven, dat de EdelAchtbare Heer Burge meester van VGraveuhage, officieel vergun ning heeft gegeven tot het houden dtzer Tentoonstelling gedurende de maand Juli, Augustus en September 1908. De reed» ontvangen aanvragen tot deelneming, zoowel van het Buitenland als van Nederland, over treffen alle verwachting en kan men du- overtuigd zijn, dat deze Tentoonstelling enorm succes zul hebben. Het Bestuur heeft zich genoodzaakt gezien, te ouderbandelen voor het huren van een terrein van 60.000 Meter naast hei Sport gebouw gelegen tot plaatsing ir producten welke reeds aangeboden zijn. Voor ulle inlichtingen gelieve men zich tv wenden tot hrt Srcrttaruat der Tentoon stelling, Nieuwe Haven 1-3, den Haag. De Miilioenen-crfenis Men schrijft aan de N.Br. »Naar aanleiding van de berichten over een millioenen erfenis, welke in de dagbladen circuleerden en van een in- tervieuw van een der millioenen-erf- genamen onlangs in de Provinciale ge publiceerd, deel ik U mede dat heden in het Weekblad voor Privaatrecht Notarisambt en Registratie, het volgend ^Ingezonden Stuk* voorkomt, het aan u overlatend om het al dan niet over te nemen »Ondeigeteekende, notaiis te Zalt- bommel, bericht door deze, dat ten zij nen kantore van de millioenen-erfenis Cretier-Vau Dijk niets bekend is, en deze z. i. niet bestaat. Hij verzoekt beleefd zijne ambtgenoten hem geen ertenisliefhebbers meer te zenden om inlichtingen omtrent de erfenis in te winnen en om hem niet meer te schrij ven om ten hunne kantoren gelden van die millioenen op hypotheek te plaatsen. (w.g.) Mr. G. Kolff, notaris. Zaltbommel, 8 April 1908.* WAAL WIJKij April igo8. „w. V." II „Wilhelminn" IV. Bovengenoemden wedstrijd had Zon dag plaats, op het veld van »W. V.« Alhoewel »W. V.« altijd de meerdere was, moest zij toch door wat forsch spel wat menig penalty veroorzaakte, het met 43 afleggen. Maandag 2e Paaschdag gaat het le elftal naar Gorcum, om aldaar aan de seriewedstrijden deel te nemen De loting heeft uitgemaakt dat wij om 10*/4 uur moeten spelen tegen >Xerxes« uil Rotterdam een vereeniging wier kracht ons geheel onbekend is; dus W. Vera- maak dat ge in conditie zijt, opdat we daar geen mal figuur slaan, maar met een medaille naar huis komen. Politiezaken Zekere M. sedert geruimen tijd in Duitschland werkende, kwam zijne fa milie hier eens opzoeken. De maré chaussees kwam dit ter oore, en al spoe dig werd hij door hen Zondagmiddag eenige uren na zijne aankomst naar de kazerne meegenomen, om Maandag naar 's Bosch te worden overgebracht, om een straf van zes dagen hem bij verstek door 't Kantongerecht alhier na zijn vertrek naar Duitschland opgelegd, uit te zitten. Naar den Bosch vervoerd heeft hij daar verzet tegen 't vonnis beteekend, en werd hij op vrije voeten gesteld. De zaak dient morgen weer voor 't kanton gerecht alhier. Nog werd Zondag een proces-verbaal wegens dronkenschap tegen hem opge maakt. Ongeval, Een koperslagersjongen, zekere B. had het ongeluk, deze week met een bak met kokende teer voor het leggen van een mastiek dak, te vallen, zoodat een gedeelte over zijn hand stroomde, die deerlijk verbrandde Hoewel het onge luk zich in den beginne zeer ernstig liet aanzien, zal de afloop nog al mee vallen. Een dame, die per fiets door de stationstraat reed, werd gisterenmiddag door een uit een dam komende honden kar omvergereden de fiets werd nogal gehavend, de dame kwam met den schrik vrij. Landweer. Wij vestigen de aandacht v&n de land- weerplichtigen die dit jaar onder de wapenen zijn geweest, op voorstaande bekendmaking, betreffende de uit te keeren vergoeding. Prov. Staten. Nadat in de Maandag gehouden buiten gewone vergadering der Provinciale Sta ten door den voorzitter eenige woorden van groote waardecring aan de nage dachtenis van mr. E. van Zinnicq Berg- raann waren gewijd, werden de heeren mr. J. M. Smits uit Oosterhout en P. M. C. Bogaers uit Helmond, gekozen als leden der Staten voor de districten Ze venbergen en Helmond, als zoodanig toegelaten en beëedigd. Daarop werd de vergadering tot kwartier over twee geschorst. In deze vergadering werd gekozen tot lid der eerste kamer de heer jhr, mr. F. X. A. Verheyen te 's Bosch, met 41 stemmen van de 56 De oud-minister Harte van Tecklenburg had 11 stemmen. Verder zijn in deze vergadering ont- werp-besluiten goedgekeurdtot toe kenning eener vergoeding aan de amb tenaren der directe belastingen voor de hun ter uitvoering van het »weggeld« opgedragen werkzaamheden b. tot toe kenning eener belooning aan verbalisan ten voor bekeuringen inzake »weggeld« le doen c- tot machtiging van het col lege van Gedeputeerde Staten om de behandeling van rechtsgedingen inzake »weggeld«, tegen een door de Staten vast te stellen maximum belooning op te dragen aan een rechtsgeleerde. BAARDWIJK. Dezer dagen leverde bij een slagen alh. een boer uit 'n nab. gem. een »a>ken, teen het varken gewogen was merkte dn boer op dal hein bel dier ruim 20 pond in wicht tegeu viel. De gewichten van den *l*ger werden door sinjeur een voor een gei-ispecteerd onder en boven. Niet tevreden over desen maatregel, moest het varken in Waalwijk naar de waag. Men zou nu denken dt dit raadsel bij ons boertje nu zeker zou zijn opgelost, doch wie schets de verbazing van omstaauders toen de. knecht van den slager het gewone fooitje niet kreeg omdat ze aan de waag in Waalwijk ook niet goed gewogen kondeu hebben (tableau.) VLIJMEN. Zondagmorgen vergaderde in het schoolgebouw der Eerw. Zusters alhier de R. K. Kiesvcreeniging. Aan de orde was de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar, 'welke rekening sluitende met een kleiu batig saldo door de verga dering werd goedgekeurd. Wederom is in onze gempente, thans op den stal van den land cuwer Ant Klerks, rene koe aan het mi Lvuur bezweken. Het cadaver is verbrand en voor de noodige ontsmetting van stal enz. is gezorgd. HEUSDEN. Naar we vernemen, bestaat tr geg'oude hoop, dat de stoker, die Woens dag onder de wielen van de tram terecht kwam, zoodat hij vijf ribben brak benevens hel sLnttlbeen, het.er goed afbrengen zal, hoewel er nog a wat tijd overheen gaan Zal. Zijn toestand is zeer bevredigend. RA AMSDONK(Dorp). Deze dagen schrok het voor een kar gespannen paard van den heer P. Boons ter hoogte van den ouden molen aan het kanaal van een troep musschen die uit een bos hout vlogen. Het paard ging aaD den haal, de wagen kantelde met het noodlottig gevolg, dat B, er onder kwam en zijn borst ernstig kneusde. Het paard sloeg zich los uit het tuig en werd eerst bij de brug over 't kanaal gevangen. RAAMSDONKSVEER. De heer P. van Wageningen vond gistereu iu de Achterstraat een zijner kalveren verdronken in een sloot liggen. Gisteren morgen bereikte ons de treurige tijding, dat de WelE. Zee'gel Héér Dr. Pb. Vierdag, die voor eeuigen tijd ua.ir Leiden was vertrokken om aldaar eenr operatie le ondergaan, Zondag morgen w.is overleden. Heden avond ral het lijk van deze bekwamvn en huumnen dokter alhiei aankomen om Woensdag morgen op de lt. K. begraafplaats te worden hegraven. Hij ruste in vrede. GEERTRUIDENBERG. Verschenen is het programma der feestelijkheden hij ge legenheid van het 25-jarig bestaan der Rijks- Normaallessen te Geertruidenberg op 22 April 1908. Wij ontleenen eraaD 108/4 uur voormiddag. Réuoie van Oud- Kwe.ektlingen en Leeraren in de Wachtkamer *an het station Geertruidenberg. Ontvangen en begroeting door den Direc teur der Rijksnormaalachool, den Heer C. J. Mollenberg. ll'/j uur voormiddag. Ontvangst der Beest-Commissie, Autoriteiten, Leeraren' en verdere. Réunisten door den raad der Gemeente Geertruidenberg ten Stadhuize. 12 uur middag. Samenkomstder Réunisten, Autoriteiten, Leeraren en genoodigden in de bovenga*! der 8ociete.it van den Heer Lues waarbij overhandiging van het souvenir der Oud-Kweekelingen aan den Directeur der Normaalschool. I1/, uur n»middag. Concert te geven door de. Harmonie A polio* op de Markt, waarna Muzikale wandeling door de Stnd 21/s uur namiddag. M*tiné« door dr Symphonic- en Zangvëreenigi'g BCecilia* in het Hotel Santbergen. 4 uur n.m. Wandeling naar Raamsdouks- veer. 5 uur n.m. Feestmaaltijd in het Hotel Sintbergcn. Door de Ond-Kweekelingen der Normaalschool aan hunne vroegere Leeraren en verder Genoodigden aangebod3U. Des arouds Feest-uitvoering DU8SEN. Den Jongenheer W, Bos alhier heeft met gunstig gsvolg afgelegd het toe latingsexamen voor de Rijkskweekschool te Maastricht. - Een schipper voor enkele, dagen thuis zijnde, zou, uitgelokt door het mooie weder ens per fiets een rijtoertje gaan maken. Al heel spoedig bleek dat ons schippertji- met dit moderne vervoermiddel niet al ti best uit de voeten kou. Hoe of het nu kw»m, of bij het stuur niet meester was ofwel dat een onweerstaanbare lust naar water het schippertje beving, (een schipper eigen) plotseling raakte hij, na eerst een paar sierlijke bochten te heb eu ge aakt in het riviertje de *Dux" en wel met zulk een vaart dat hij aan den overkant van hei water terecht kw.im. Toch eenmaal doord.it zijnde toonde ons schippertje niet bang van water te zijn en nam toen wederom d<*se\fdr weg om op de straat terecht te komen. Geheel bedekt met modder en druipnat was het schippertje genoodzaakt huiswaarts te keeren, zich vast voornemende, nooit meer van een dergelijk vervoermiddel gebruik te maken. KAATSHEUVEL 15 April 1908 Prijs- Schieten. Bij de gehouden pnjsverechieten der flobert- club werden de prijzen als volgt bphnald le pr. M. v. Nieuwsfadt, 2e pr H. Stassen, 3e pr. M. v. Beurden, 4e pr. H. v. Nieuwstadt, resp. met öi, 56, 54 en 53 punten is 5 schoten. Zou de prijsverschieting eigenlijk onder de honoraire leden plaats hebben, de weinige ambitie er waren slechis 2 tegenwoordig verijdelde dit voornemen. Moge een volgende maal de hon. leden wat meer toonen te voelen voor hun gezel schap I 0%z -- P— Moordaanslag op een juwelierster. Zaterdagavond heeft te Brussel, in het midden der stad, een moordaanslag plaats gehad op een juwelierster, die haar win'cel heeft in de rue au Beurre. Deze winkel wordt gehouden door 3 ongehuwde dames, de gezusters De- champs, die in de rue Van Artevelde wonen en op de beurt een gedeelte van den dag- in den winkel zijn Zaterdag avond was de 64 jarige mej Marie De- champs in den winkel, toen een inspecteur van politie bij haar wilde komen om inlichtingen te vragen omtrent gestolen gouden ringen, welke haar te koop aan geboden zouden zijn. Hij vond de deur van den winkel gesloten, hetgeen hem zoo verdacht voorkwam, dat hij zich met geweid toegang verschafte. Mej. spoedig toegeschoten hulp bleef haar leven gespaard, maar zwaar gewond is zij naar het hospitaal vervoerd. Zij heeft reeds aanwijzingen kunnen geven. Ter wijl 7.ij in haar winkel was, kwamen 3 heeren, die haar naar prijs van sommige artikelen vroegen. Op het onverwachtst kreeg zij van een hunner een hevigen slag op het hoofd, zoodat zij neerviel. Toen wond haar aanvaller een koord om haar hals en trok dit stijf aan. In middels maakten zijn kameraden zich meester van verscheidene kostbaarheden, in den winkel voorhanden. Dit alles was geschied ongeveer 5 minuten voordat de inspecteur kwam, in den vooravond en in een volkrijke straat. Kort na de misdaad echter werd een der daders aangehouden. Een voorbijganger in de rue au Beurre zag een man, die bloed aan handen en kleederen had. Hij liep hem na en waarschuwde den eersten politie-agent, dien hij ontmoette. Deze arresteerde den man en bracht hem naar het bureau. Daar was juist bericht van de misdaad ontvangen en de aan gekomene, die zich eerst hield, alsof hij geen Fransch verstond, werd met zoo veel tact ondervraagd, dat hij weldra bekende de misdadiger te zijn. Hij is een is een 21-jarige Pool en woont te Antwerpen met zijn beide medeplichti gen, een Pool en een Duitscher, die ontkomen waren, maar Zondag te Ant werpen zijn gearresteerd. Inmiddels was vastgesteld dat er voor 30,000 francs gestolen was maar al het gestolene werd nog in het bezit van de 2 te Antwerpen gearresteerde misdadigers gevonden die even eens naar Brussel zijn overgebracht. Straatzangers- Journalisten. Het «Hbld.» schrijft: Onze medewerkers, de heeren J. Louis Pisuisse en Max Blokzijl, die in den vorigen zomer door hun avontuurlijke reis zoo de aandacht getrokken hebben zullen ook in de toekomst van zich doen spreken. Hun plannendoch geven wij hun zelf het woord Wij wenschen als jonge journalisten de wereld te zien, veel menschen te leeren kennen, veel ervaringen op te doen. Ten vorige jaren hebben wij geleerd, dat het reizen in bepaalde kwaliteit het middel daartoe is. Daarom vangen wij thans een dergelijke reis aan, doch op veel ruimer schaal. Men kent ons nu eenmaal in den lande en daarbuiten als journalisten en als chansonsiers en het is in deze dubbele kwaliteit van schrijvers en voordrachtenkunstenaars, dat wij, zoo spoedig mogelijk onze tegenwoordige verbintenis met het «Handelsblad» be ëindigd is, een wereld-tournée gaan aan vangen. Wij beginnen met naar Neerlandsch- Indië op te trekken, stellen ons voor daarna de Europeesche kolonies in de voornaamste Chineesche en Japansche handelsplaatsen te bezoeken, reizen dan via Indië naar Australië en van daar naar Amerika. Overal waar interessante menschen wonen en interessante omgevingen zijn, overal waar de zulke onze liedjes zullen willen hooren, daar zullen wij, journali stieke zwervers, heentrekken. En wat wij er zien en ervaren, dat zal men in Holland uit onze >brieven» lezen. Op den duur krijgt natuurlijk ook het »Straat- muzikanten»-boek een tegenhanger. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat wij met een paar voordrachtsavonden hier in 't land onze nieuwe onderneming inleiden. De brand bij Boston. De Vereenigde Staten zijn nu een maal het land van de reusachtigheid in alles niet het minst in de rampen, die er elkander met noodlottige regel- opvolgen. De telegrammen meldden: Een reuzenbrand heelt een groot ge deelte van Chelsea, een der voorsteden van Boston, in asch gelegd. Gelukkig ligt deze voorstad van het eigenlijke Boston en van de voorstad Charlestown gescheiden door de Mystic-rivier, een zich tot zeearm verbreedende rivier. Vlak aan Chelsea grenzende maar alweer door een breede rivier, de Chel- sa-rivicr daarvan gescheiden, ligt Oost- Boston. De vlammen zijn echter daar heen niet overgeslagen, ofschoon daar toe groot gevaar bestond, wijl te Oost Boston, aan den waterkant, petroleum tanks stonden van de Standard Oil Cy-, van welke de inhoud door de hitte in Dechamps lag op den grond, badend in haar bloed, dat uit een belangrijke brand geraakte, zoodat vijf dezer tancks hoofdwond vloeide en om haar hals was in de lucht vlogen. Daar zij afzonderlijk een touw gebonden, waarmee men had stonden deden deze ontploffingen geen getracht haar te verwurgen. Dank zij der nieuwen brand ontstaan.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1