5l)7STt S Ulsi.nn HM Lieveling- Propaganda-W edstrijden. "VOORLOOPIG berightT mmt mmmmwmm cm<xm EOBERTI Bnrgerljjken Stand. Stanzblokkeu Chr J.Klerkx, Besoijen JULIUS HOLZ Advertenticn. G ra sverpachting Bufgemeestef en Wethouders EEN PiNOGMF GRATIS. Stokpaardjes-Leliënmelk-Zeep Waalwijksche Voetbalclub W V. "op Zondag 26 April 1908. WAALWIJK, KOMT BINNENKORT HIER. R, Robeiti, H. Blumenfeld, Ingezonden StukLen. Laatste berichten. verpachten Handel 3 heneht lm Openingsvoorst Ding zal door strooibiljetten en advertentie bekend gemaakt worden. r v^L op de vaJg-endc wijze De zeventienjarige zoon van den koop- Pi *nan werd op straat door een chique l/l 'onge dame aangesproken, die hem iringend verzocht mede te gaan omdat ;en zijner schoolvrienden een ernstig jngeluk was overkomen. Magner junior voldeed aan haar wenschsamen stapten *e in een huurrijtuig en reden naar een afgelegen stadswijk, waar ze een woning binnen gingen. Nauwelijks was de deur achter den jongen man gesloten of ver scheidene revolvers werden op hem ge richt, terwijl een der aanwezigen hem toe riep: «Vrees niets, er zal u geen haar ge krenkt worden. Ga hier kalm zitten en als ge een beetje van den schrik bekomen zijt, moet ge uw vader schrijvenwe willen niets anders dan geld.» Den volgenden ochtend kreeg de heer Magner die over het verdwijnen van zijn zoon, in de grootste ongerustheid ver keerde een brief, van het zegel eentr internationale anarchistische vereeniging voorzien, waarin hem medegedeeld werd dat zijn zoon gevangen zat, en tegen een losprijs van 10.000 roebel de vrijheid kon verkrijgen. Werd de som inet uitbetaald, dan zou men den jongen dooden. Hier bij bevond zich tevens een schrijven van den gevangene zelf, waarin hij vertelde, vrij goed behandeld te worden als vader het gevraagde geld stuurde, 20u-ie direct terugkomen. De vader snelde direct naar de aan gewezen plaats, en na veel loven en bieden werd men het over den losprijs eens. Magner betaalde 1000 roebel' en had eenige uren later zijn kind terug. De politie, wie 't geval eerst later ter oore kwam, denkt dat het Kaukasische revolutionnairen waren, die dergelijke za ken al meer bij de hand hadden. In Bakoe werd eenigen tijd geleden de kleinzoon van den rijken Lalajeff geroofd De grootvader ontving een document van een anarchistische organi satie, met het bevel, onmiddelijk 10.000 roebels te sture». De man bleek minder teerhartig te zijn dan zijn lotge noot te Odessa. Hij liet den vijftienjarigen jongen waar hij was, en gaf de zaak in handen der politie, die thans ijverig na sporingen doet. Geachte Redactie. Geachte Redacteur. Beleefd verzoeken wij U voor onder staande regelen een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat onzen hartelijken dank. De zes dienstdagen voor de landweer mannen van het 42e district, 2e comp. allen Langstraten, behooren weder tot het verleden. Het is een genoegzaam bekend feit, dat ons,.Nederlanders, al wenschen wij in vaderlandsliefde en trouw aan ons Vorstenhuis voor geen enkele natie onder te doen, nu juist geen sol datenbloed door de aderen stroomt en wij liever thuis hard werken, dan in de kazerne of het veld dienst verrichten. Toch gelooven wij dat de dagen, te Breda in de Chassékazerne en daarbuiten doorgebracht, bij ons allen een prettigen indruk hebben achtergelaten. Zeker er werd trouw en vlijtig iedere soort van dienst verricht, inspanning en vermoeie nis bleven ons niet gespaard, doch er heerschte van het eerste oogenblik tot het laatste tusschen de leiders en de manschappen zulk een uitmuntende ver standhouding, zoo'n goede geest en wederzijdsche waardeering, dat zelfs de zwaarste arbeid met pleizier verricht werd. Was het voor ons, landweermannen, een oogenblik van groote zelfvoldoening en stillen trots, toen de Districts-comman dant de HoogEdelgestr. Heer Lankhuizen naafloop der oefeningen zijn warmen dank betuigde aan de Noordbrabanters voor hun loffelijk gedrag, en hen tem zeerste prees om hun uitstekenden dienst, wij gevoelden op dit moment, dat wij een n«et gering deel van dien lof en dank moesten overdragen aan de HoogEdel- Gestr. Heeren Feber, Wiegel en Steen bergen, respectievelgk kapitein, eerste en tweede luitenant, die ons op zoo'n uiterst humane, schier kameraadschappe lijke wijze behandeld hebben. Wij reke nen het daarom tot onzen plicht hier openlijk blijk van onze hooge tevreden heid te geven en hun, die na ons voor gelijken dienst zullen moeten opkomen, luide toe te roepen. Laat u door die zes dagen niet afschrikken 1 Toon uw goeden wil en gij vindt in genoemde leiders mannen, die, bij een ernstige op vatting van plicht, ook een hart bezitten, dat warm klopt voor iederen weiwillen den landweerman. Hoogachtead De Waalwijksche landweermannen, Waalwijk19 Apr. 1908. Aan W. v. B-, Dussen. Volgaarne zal de R. K. Vereeniging Ons Belang" medewerken om aan den ergerlijken tee stand, die reeds een jaar U lang in onze gemeente heerscht een einde te maken. Zou W. v. B ons een middel kunnen aangeven ter bereiking van dit doel? Achtend, Th. P. Dutsen, 18 Apr. 1908. Omtrent het incident te Hilvarenbeek, het dreigement, dat armenbedeeling zou worden onthouden, indien een werkman lid bleef van den Leerbewerkers-bond, vormt zich een legende. Van leugen en laster spreken verschillende bladen, En er is gevaar, dat dè sympathie voor de aime uitgeslotenen in Hilvarenbeek, die uit hun broodwinning zijn geworpen, wijl zij gehoor hebben gegeven aan wat Z. D. H. de Bisschop van den Bosch heeft genoemd »een wenk uit den Hemel," verloren gaat door de star volgehouden bewering, dat hij of althans een van hen, liegt en lastert. In De Lecrbewerker nu hebben wij bewezen, dat er noch gelogen, noch gelasterd is. Maar om de verhoudingen niet scherper te maken, hebben wij ge schreven, dat er aan de andere zijde een misverstand kan bestaan. Het eenige antwoord van deze verzoenende houding is, dat men schrijftDe Leerbezverker draait bij. Dat wordt toch te bar. Wij behoeven niet bij te draaien, want wat wij hebben geschreven is en blijft vol komen waar en het mooiste is, dat het door niemand nog is tegengesproken Men zegtHet armbestuur heeft aan niemand bedeeling geweigerd en niemand daar mee bedreigd. Maar dat hebben wij nooit beweerd Officieel heeft het Armbestuur als zoodanig niets kwaads gedaan. Maar toch is een werkman be dreigd met onthouding van bedeeling, zoo hij lid bleef van onzen Bond Dat is het eenige wat wij hebben geschreven, waarvoor wij ons hebben te verantwoor den. En ofschoon wij dit reeds deden in ons vakblad, vragen wij Uwe redactie beleefdelijk eenige plaatsruimte om ook de lezers van dit blad duidelijk te maken wat gebeurd is. Een werkman had f4.75 schuld bij een patroon. Die schuld betaalde hij wekelijks bij beetjes af. Op eens, toen hij lid van den Bond werd, is hem die schuld van één weekloon afgehouden. Ziine vrouw, moeder van zeven kinderen, zat er mee- Zij ging naar de pastorie om wat te vragen. Zij vroeg naar den pastoor, die was er niet. Toen naar den kapelaan. Ja vrouw, zei deze, ik kan u niet helpen. Zoolang uw man lid is van den Bond, moet ge van den armen maar niets meer verwachten. Ik zal u nu wat geven, maar zeg aan uw man, dat hij onder dien Bond uitgaat. De kapelaan meende het goed, dat erkennen we gaarne. Hij vermoedde, wat den leden der R. K. organisatie van de katholieke patroons te wachten stond en heeft het groote gezin van dezen werkman willen bewaren voor ellende Maar het feit blijft er hetzelfde om, het feit is gebeurd. Nu kan men wel zeggen Het armbestuur heeft niets ge weigerd, maar vraag het aan iederen Hilvarenbeekenaar of de bedeelde, die op de pastorie van den kapelaan zulk een boodschap ontvangt, niet zeggen zal, dat de bedeeling haar ofheminde toekomst is geweigerd. Daar komt nog iets bij- In eene familie, die zeer bevriend is met den pastoor, en van welke familie de kapelaan heeft erkend in ecne vergadering der uitgeslo tenen »wat daar gezegd wordt, kan geacht worden te komen van den pas toor, is aan de vrouw van denzelfden werkman herhaald, dat zij van den arme niets meer te verwachten had, zoolang haar man lid van den Bond blijven zou Nu de vraag, of de kapelaan het wer kelijk zoo aan de vrouw heeft gezegd, als wij het boven mededeelden. Wij hebben de overtuiging van ja. Den 7den April hebben wij met de uitgeslotenen en den Eerwaarden Kape laan vergaderd- De betrokken werkman hield vol. wat hij van den beginne af had gezegd. Dadelijk en zonder de minste aarteling, onder eede wil hij verklaren, dat het zóó is gebeurd en niet anders. En wat zeide de Eerw. kapelaan daarop? Ik ontken niet, dat ik zoo tot de vrouw gesproken heb, ik zeg niet dat zij liegt, maarik weet mij niets meer van dat gesprek te herinneren. Nu vra gen wij toch of er gelogen en gelasterd is, toen werd geschreven, dat de arme werklieden door alle middelen, ook door bedreiging, dat zij geen armenbedeeling meer zouden krijgen, zijn bewerkt om toch maar afstand te doen van het recht van vereeniging, hun door Paus en Bis schoppen zoo onmiskenbaar toegekend. Alles is beproefd tegen deze weiklieden en eindelijk het ontslag. Sinds Vasten avond loopen ze nu al rond zonder werk, gesteund door de goede gaven van anderen, maar toch werkloos buiten hun schuld, alleen omdat zij beter dan hun patroons het woord van Paus en Bis schoppen hebben verstaan. Straks is het .■'aschen, het Alleluja klinkt in de keik, de bittere miserie blijft in de harten dezer werklieden. Zeven weken zullen ze dan hebben rondgeloopen en in welk een toestand 1 Ik heb eens iemand zien vallen van een hooge brug in eene diepe gracht. Een man liet zich van de brug afzakken, een ander gleed langs den eersten af en zoo hingen die twee als een levende red- dingsladder boven de gracht. De drenke ling wist de voeten van den tweede te grijpen en hield zich zóó boven water. Maar welk een angst heeft hij geleden de lange minuten door, alvorens een bootje kwam ter redding. Moest een dier twee eens loslaten Dan schoot hij terug in de diepte en dan ware hij reddeloos verloren. Arbeiders en arbeidersvrienden, zoo hangen bijra 20 gezinnen te Hilva renbeek aan uwe sympathie Als de hand, welke hen thans boven water houdt, door hen te steunen met geld, eens los liet, dan zakten al die gezinnen, wier vaders een volkomen rechtvaardigen strijd voeren, onverbiddelijk in de ellende van honger en gebrek. Laat hen niet los. Blijft hen steunen, opdat recht geschiede, waar recht met. voeten is getreden U, geachte Redactie, hartelijk dankend voor de gewaardeerde gastvrijheid met oprechte hoogachting, Redactie Leer bewerker Tilburg, 14 April 1908. PER TELEFOON. Schiedam. Eenige weken geleden brandde de branderij van de firma Van der Park af. Hedenmorgen ongeveer elf uur is de ruïne totaal ingestort- Twee knapen werden onder de puinhopen be dolven De eene knaap kon na een half uur uit zijn hachelijke positie gered wor den. doch het bleek dat hij in- en uit wendig ernstig was gekneusd. Zijn beide beenen zijn gebroken. De jongen is stervend Een uur later werd de andere knaap bevrijd, welke wonderlijk genoeg, in 't geheel niet het minste letsel had be komen- Hij had tusschen balken bekneld gezeten. Men heeft het ongeval van te voren zien aankomen. De directeur van de branderij heeft met de directeur van de gemeentewer ken een onderhoud gehad waarin hij op het gevaar der muren wees, doch de directeur van de gemeentewerken ant woordde dat er geen gevaar bestond. Zonder dat »de stille wejik* hare hooge beteekenis verliest, heerscht er hier ou dergewoonte in de week vóór Paschen eene ongekende bedrijvigheid in handel en wandel over 't algemeen, maar bij zonder in de schoenfabrieken. Er wor den en er zijn reeds enorme bezendiu- gen hoofdzakelijk fijn schoenwerk, naar Amsterdam, Rotterdam en den Haag en andere hoofdsteden van ons vaderland verzonden, zoodat 't waarlijk een lust is de beweging gade te slaan, 't Is maar jammer, dat deze eigenaardige drukte zoo kort duurt, maar intusschen vcrkec- ren wij wat dezen tak van nijverheid betreft, tot Pinksteren in den oogsttij I. De Inlandsche huidenmarkten, zoowel hier als in t buitenland, verkeeren in iets betere stemming. Vooral in Duitsch land zijn de April veilingen tot dusver bevredigend afgeloopen. De inschrijvin gen van O.I. runder en buffelhuiden te Amsterdam en Rotterdam, werden door binnenlandsche looiers en huidenhande laars goed bezocht, terwijl er voor on- middelijke behoeften nogal gekocht werd. Buitenlnndschc kooporders waren daar entegen gering. De jongste veiling te Londen, grootendeels van Engelsche koloniale herkomst, had een tamelijk gunstig verloop. Te Antwerpen zijn in de laatste 8 dagen 10954 huiden verkocht, waaronder 2200 gezouten Casa Blanca 25/32 kilo's, a frs. 76 op levering. Men heeft frs. 75 ge weigerd voor 5500 stuks 25/32 kilo's, van eene binnen kort te verwachten partij van 20.000 Liebig ossen. De totale voorraad te Antwerpen op 15 dezer geconstateerd, bedraagt 125,000 stuks. Omtrent de leermarkt is weinig bijzon ders te zeggen, de verkoopen gaan geregeld voor dagelijksche behoeften, zonder noemenswaardige prijsverandering Schors en alle andere looimiddelen zeer stil. Tegen de feestdagen kan men in de leer en schors-markt niet anders ver wachten. Na Paschen komt er van zelf meer drukte. Eischt immer het schoone mailt LA PERLE op de Rijwielen, gefabriceerd van B. S. A fittings met het merk de drie geweren en U kunt verzekerd zijn van hoogflfne Af werkingen montering van prima onder deden als ketting, banden, zadel, ens. Voor Engros Eenlg adres Firma WAALWIJK. RAAMSDONK. DUSSEN. Hf>t Gras in de Klooster— en Putsteeg en op de Paralelwegen. ZEGT HET VOORT. CHR. WINK, Doetinchem. van Bergmaan Co.. Radebeul, want deze alleen geeft een zacht, rein ge zicht, blozend, jeugdig uiterlijk, witte, fluweel-zachte huid en schoone tint. b 50 Cts. per stuk verkrijgbaar bij ANTOON TIELEN, Walwijk. Deelnemende vereeuigingen A. F. C. I, Amsterdam. VELOCITAS II, Breda. EENDRACHT I. Nijmegen. SPARTA II, Rotterdam. EntréeprijzenSpeeltijden De Wedstrijden worden opgeluisterd door de Waalwijksche Harmonie. HET BESTUUR. DIRECTEUR EN EIGENAAR. IMPRESS ARIO. ■L (Builen verantwoordelijkheid der Redactie. Hoogste prijxau der 2e klasse. Trekking van 14 April. Prijs van f 20000 No. 2854 5000 5398 1000 16206 r 200 13589 100- 1212 1879 II7S7 20336 Trekking van 15 April. Prijs van f 15('0 No. 3594 6835 1000 6929 8436 4«.0 7534 200 12797 17277 17678 100 1416 3701 4541 4566 7436 12298 14837 18367 Trekking van 16 April. Prijs van f 1000 No. 5868 400 9742 1 1 IIJ' !HI'njPf—MfHBii ym KAATSHEUVEL, 10 April. Do prijs der boter wa« htdeu op da mijn hoogst* prijs f 1 25, naiddelprijs t 1,20, langste prij» 1.09. DUSSEN, 10 April. Boterprijs per K. G. van f 1.08, b. 1,16. Middelprijs fl.14. Aanvoer 109 K G. Eieren 10,75 de 26 «tak». GEBOREN Govert Cornelia z.v. J. van Uijtho- ven J. A. van Zeist Gerardu Jnhama d. v. A. B. van Bavrl en M. B. Leijten» Petronella d. v. A. Ph. van Assen en C. Klerks. Mxria Meje d. v. A. van d« Geer en F J. M. de Cortie August Jo- 8ephue Gorardus Maria z. v. J. J. M. van Riel en A. L. W. M. Jansen Cornelia Jonanna d. v. J. van der Pemier. en P. M. de Graaff. OVERLIJDEN: Maria Antooia van den Houdt 5 mnd. Hendrik* Mats weduwe van A. v. d. Pennen 92 jare1 Maria Johanna Klerx 10 jaren Johannes Kok 7 mnd. Johanua Adrian* Cornelia Trinibach 1 mnd. Lennnrdus Maiinus Knuist 1 mnd. liUWELIJKSAANGIFi KN Wilhelmus Lainber- tus van Loon 22 jaren en Christiana van Delft 24 jaren. Van 11 17 April 1908 GEBOREN Cornelia d. v. J, Bogmrts en A. J. van Eijl Martinus A. i. ran J. Adri- aansen en M. A. van Turnhout Neeltje d. van J. A. Skolk en J. D. van den Bergh, Jacoba d. van J. Zijlmans en P. M. Fens. HUW. AANG. Adrienus P. Vorstenbosrh 25 j. en Johanna M. van Beek 20 j. Nicolaas Bo-sers, 80 j. en Hendrica J Steenbergen 25 j. Maririue J. Vissers 25 j. en Petro nella A. vao den Kieboom 24 j. Adrianu* Rosenberg 52 j. en Cornelia van Dongen 40 j. allen nlbier woooachtig. OVERLEDEN: Leenden ?«n den Hoek, weduw naar van Cornelia W. Knaap 38 j. (te Rotterdnm) Dr. Philip J. H Vierdag, echtgenoot van E. P. J. L. M. Ots, 46 j. (te Leiden.) Van 1 tot 15 April. GEBOORTEN Hendrina Adrians, dochter v. Johannes Joseph Habertu» Snijders en Maria Johanna Aotonetta de Wilt. Richard us Johannes, soon van Adriaan van Dinteren en Johanna Maria v. d. Pluijm. Geertraida dochter ran Petrus Cerneli* vmj Oorschot en Geertruida Maria van Tilborg. Johanna Geertruida dochter v. Willem van Wijngaarden en Bartje Maria Bron Cornelup, soon van Johan nes van Olst en Johanna Schalken. OVERLIJDEN: Cornelia v. d. Stelt weduwe vau Cornells Dirk Wijburg oud 77 jaren. Jan Gerrit Scheurwater, in huwelijk met Klazina Woutriua Visser, oud 30 jareo Franeiicus Comelis Marie An - rem*, soon «-an Adriam Ansems en van Caiharina Petronella Vork oud 3 uimannen. Masike Koekkoek in huwelijk met Jan van der Stelt oad 83 jareu. van WAALWIJK, zollm op Vrijdag den 24 April 1908, voormiddag om 10 uur, trn raad huize Gij hoort gaarne muziek, doch bezit geen instrument en geen talent om het te be spelen, welnu, zend dan vóór 27 April a.S. een bedrag van 45 Cent aan post zegels of poslw. en ge ontvungt epn prach tig BOEK (zeer boeiend), bovendien wordt aan hen die de meeste Jongens-of Meisjes namen inzenden, bv JAN, HEIN, WILLEM enz., of M.' RIE, CORNELIA, JOHANNA, enz. een Phonograaf met Zang- en Muziek stukken gratis gegeven (waarvan er 5 worden uitgeloofd), zoodat ieder in de gelegenheid gesteld wordt zich zoo'n prachtig instrument gratis te verschaffen Zij die meer dan 100 namen inzendt n, ontvangen bovendien een Cadean. 80 April ontvangt ieder inzender liet Boek, den uitslag en den gewonnen prijs franco thuis. N B. De 5 eerste inzenders na 18 April ontvangen ieder een BROCHE van Foto- Emaille, waarop het verlangde portret in kleuren wordt gefotographeerd, de 5 laatsten ieder een Emaille Naambordje met Naam. zeep aller d»mes is de alleen echte WAALWIJK, 17 April 1908. Veel weivee, weinig hendel. Varkens aangevoeld 60 st. Varkens prijtan van f 7 tot 12. Boter per klloer. 1.01 tot f 1.17. Aanvoer 515 KG. ïieraa prljwn vm 3 tot 4 Matper stak. WW PRIJZEN: le p» ij*ZILVEREN LAUWERTAK, uitgeloofd door ,W. V." 2e prijs VERGULD ZILVEREN MEDAILLE, uitgeloofd door den Edeiacbtbsren H» er Burgemeester van aalwijk. 3e en 4e prijs 2 HERINNER1NGSME- DAILLES, uitgeloofd door ^Waalwijks Belang". le Rang: Kaart met soitie f 0.40. 12 uur. Wedstrijd A-B. le Rang: Kaart zonder sortie f0 30. a®r. Idem. C.-D. 2e Rang: Kaart met sortie f 0.25. 4,/j-6 uur. Beslissing* id. 2e Rang: Kaart zonder sortie f 015. Winnaar A-B. Winnaar C.-D. Donateurs hebbrn op vertoon van hun kaarten VRIJEN TOEGANG. De contributie als Donateur bediaagt f 1 50 per janr. Donateurs kunnen zich opgeven bij den S cretsris, den Heer N. VAN LOON.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 8