umoier 35 Donderdag 30 April 1908. 3 le Jaargapg Tweede Blad. BEKENDMAKING. Provinciaal Nieuws ftINNFINLA n. TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. van De Burgemeester der gemeente WnaU-ijk izien de aanschrijving van den Hoog Edel iitr. Heer Commissaris der Koniogin in oord Brabant d.d. 25 dezer. WAARSCHUWT tegen ontduiking van de ordening op de heffing van weggeld. Voornamelijk zal er streng op worden «let of rijwielen enz:, die zijn aangegeven E daarmede UITSLUITEND'TOT UITOE FENING VAN EEN BEROEP OF BEDRIJF [an den Provincialen weg gebruik te maken, lok buiten dat beroep of bedrijf worden ge bruikt Waalwijk 26 April 1908. De Burgemeester voornoemd. Prins Hendrik. Naar het Hbl. verneemt, zal Z. K. H. de Prins der Nederlanden ongeveer mid den Juni een reis ondernemen naar Noor wegen In een der Noorderlijke havens zal Z. K. H zich aan boord begeven van het pantserschip «Jacob van Heemskerk4, om daarmede de terugreis te aanvaarden. Naar de Tel. meldt, zal de Prins, met de Nederlandsche afgevaardigden, het eerste internationale congres voor red dingswezen, dat van 10 tot 14 Juni te Frankfort gehouden wordt, bijwonen. Post en Telegrafie. Terwijl tot nu toe geen gelegenheid bestond voor de post- en telegraafamb tenaren om zich aan te melden voor dc vacante betrekkingen van inspecteur, daar deze geheel bij keuze werden ver vuld, is thans voor het eerst aan de ambtenaren gelegenheid gegeven zich ook daarvoor aan te melden en wel voo: de betrekking van inspecteur der pos terijen en telegrafie te Middelburg. He: keuze-beginsel blijft niettemin gehand haafd. In de samenstelling der examen-con> missiën voor posterijen en telegrafie, zal in zooverre wijziging won en gebracht, dat het voorzitterschap niet meer z; 1 worden vervuld door den directeur-go neraal der posterijen en telegrafie. D—Treinen. Voor het verkeer met stations, gele gen in Duitschland of verder dan Duitsch- land worden vanat 1 Mei 1908 mede plaatsbewijzen afgegeven, welke zonder bijbetaling ook in D-treinen geldig zijn op deze plaatsbewijzen staat in Neder landsche faal: «geldig voor alle treinen, met inbegrip van D-treinen*. Rondreis- billetten zijn zonder bijbetaling in de D-treinen geldig. Strtyd N. V. „De Tijdgeest," Lotisieo. De Directie van de N. V. >De Tijd geest* te Rotterdam, verzoekt ons mede te deelen, dat zij tegen I. G H., Direc teur van »Lotisico« en tegen A DEV., uitgever van een financieel dagblad, doch zich ook wel noemende financieel me dewerker van »De Avondpost*, een aanklacht wegens laster zal indienen. Tevens verzoekt de Directie van de N. V. >De Tijdgeest* ons mede te dee len, dat zij steeds bereid blijft, aan se- rieuse personen de meest mogelijke in lichtingen omtrent hare zake te verstrek ken. Op dagbladartikelen of advertentiën, tot strekking hebbende het stelsel van verdachtmaking, zal door de Directie van de N. V. >De Tijdgeest* niet wor den geantwoord. Niet Heemskerk o! Kuyper. Inzake den bekenden broedertwist schrijft het Centrum Laat men ter rechterzijde geen tegen stellingen maken in eigen kring De rechterzij heeft daarvoor te ge duchte tegenstanders en ook afgezien hiervan een te groote en te princi- pieele taak te vervullen. Men moet dan ook niet, als gold het een werkelijke leus, de vraag gaan stellen «Heemskerk of Kuyper «Heemskerk en Kuyper*, is een com binatie die zin heeft. «Heemskerk of Kuyper is een te genstelling, die slechts verwarrir.g kan stichten en strijdmateriaal leveren aan den tegenstander. Deze vermaning aan het adres der anti-revolutionnairen, die minister Heems kerk beduiden dat hij hef volgend jaar voor dr. Kuyper heeft plaats te maken,' is zeer ad rem. Gisting in IndiC. De correspondent der N. R. Crt. te Batavia seint De marechaussee van Fort van der Capellen versterkt mei een detachement van het 17e bataljon uit de omstreken van Padang, patrouilleert dag en nacht. Het blad teekent hierbij aan Het telegram van onzen correspon dent Batavia luidde woordelijkMare chaussee Fort Opellen versterkt detache ment zeventiende omstreken Padang dag en nacht patrouilleeren. Wij meenen dit bericht te moeten le zen als hierboven staat aangegeven. Fort van der Capellen ligt in de residentie Padangsche Bovenlanden, landschap la- noh Datar. Uit dit bericht zou dan blijken dat de toestand in Tanah Datar waar wel het brandpunt van verzet schijnt te zijn, nog steeds veel zorg baart. Daar entegen zou uit het toevoegen van een detachement uit de omstreken van Pa dang aan de marechaussee van Fort van der Capellen de gevolgtrekking te ma ken zijn, dat de zaken in de omstreken van Padang een gunstiger wending ne men. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram nopens den staat van zaken ter Sumatra's Westkust, in verband met de belastinginvoering in dat gewest, hebben twintig familie-hoof den van Padangloear vergiffenis gevraagd onder aanbod van betaling van de be lasting en zijn 21 hoofden gearresteerd. Te Pajakomboeh is het rustig. Monument-Dr Seliuepman. Het monument ter eere van wijlen Mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman, dat verrijst voor het Groot-Seminarie Rijsen- burg, nadert zijne voltooiing. Binnen een maand zal het geheel gereed zijn en reeds nu trekt het, op 25 Meters van den straatweg staande, vele belangstel lenden. Het monument stelt, gelijk men weet, den dokter in zijne verschillende kwaliteiten en werkzaamheden voor. Er zijn zes afbeeldingen. Naar de straat gekeerd ziet men zijn beeld zeer goed gelijkend, in toog met romeinschen mantel en ordeteekens. Rechts, le vak, dr. Schaepman, als staatsman, omgeven door politieke personen, waaronder dui delijk herkenbaar zijn mr. Kolkman, dr. Kuyper en jhr. mr. Lohman. Verder dr. Schaepman als dichtervolgens de teekening uit Elsevier's Maandschrift, de «doctor* zittend voor zijn bureau met het typeerend mutsje. Naar 't Seminarie gekeerd ziet men hem als priester aan 't altaarhet volk zegenend Daarnaast dr. Schaepman te midden zijner aan dachtig toeluisterende studenten: als lee- raar. Ten slotte dr. Schaepman als volksman, te midden eener groote menigte. (Centrum.) Tegen de Onbevoegd—verklaring. Het artikel va n De Tijd, waarin de katholieke kiesvereenigingen onbevoegd werden verklaard zich over de bekende kiesrecht-vragen uit te spreken, heeft in verschillende andere katholieke organen bestrijding gevonden geen enkel blad nam het voor de onbevoegd— verkla ring op. In de Linksche pers heeft men tezelfder tijd getracht het artikel te exploiteeren, als gold, wat De Tijd gesproken had voor de partij. Het Volk haalde er zelfs dc Bisschoppen bij. Naar aanleiding hiervan schrijft de Limburger Koerier Ook het Volk valt op het artikel van de Tijd uit. Natuurlijk 1 zoo iets is koren op den socialistischen molen en is er zeker zoo welkom als de meer vooruitstrevende artikelen van katholieke bladen, waar tegen de Tijd onlangs zoo uitdrukkelijk waarschuwde, als tegen een spel in de roode kaarten. Het soc.-dem. orgaan buit, gelijk vanzelf spreekt, de in het regententijdperk terugbehoorende volks- waardeering van de Tijd naar hartelust uit. We zullen er niet veel van zeggen wie zich te velde bloot geeft moet de kans loopen dat er op hem geschoten wordt. Maar tegen ééne uiting van het Volk moeten we opkomen die nl. waarin van de Tijd in dit verband gesproken wordt als van «het bisschoppelijk orgaan*. De socialistische redacteur-partijvoor zitter weet stellig even goed als elk katho liek kan 't althans uit vroeger dagen weten dat de lijd in staatkundige quaesties niet is een bisschoppelijk orgaan, maar het orgaan van eeo bekend katholiek Eerste-Kamerlid, wiens soms zeer persoonlijke zienswijzen het vooral in de laatste jaren met meer volhardendheid dan ooit tot overwicht tracht te brengen Een Kamerlid, dat groote bekwaamheden, veel talent, maar van de massa zijner partij steik afwijkende begrippen heeft, en aan wiens erkende verdiensten men niets te kort doet, als men zegt, dat men hem tot zekere hoogte zou kunnen noe men den Fabius der katholieke partij. K. K. secretariaat van spool— en tramweg personeel. Te Tilburg hield Zondag het Ned. R. K- secretariaat van spoor- en tramweg personeel St. Raphaël zijn vijfde jaarver gadering. Te 11 uur werd in optocht van het Stationsplein naar de kerk in de Besterd getrokken, waar te half twaalf door den algemeenen geestelijken advi seur een H Mis werd opgedragen. Van daar trokken een ruim 3000-tal spoor- en trammannen in optocht, waarin een 40 vaandels onder de opwekkende mu ziek van 3 fanfares naar den Gildenbond. De feestvergadeiing werd door den voorzitter met een hartelijk woord ge opend, waarna 't Bondslied gezongen werd. De welkomstrede werd uitgesproken door het Tweede Kamerlid den heer An- toine Arts. Verschillende verslagen wer den uitgebracht. De redacteur van het «Rechte Spoor* bracht rapport uit over het orgaan. Redevoeringen werden nog gehouden door de weleerw. heeren L. J J. M. Poell en pater Cramer S. J. over Volksretraites. Des avonds bood de af- deeling Tilburg een feestavond aan. Alle coupe's open. Het gebeurt meermalen bij het ver trek van een trein, dat door de conduc teurs slechts enkele portieren en rijtuigen geopend worden en zoodoende de rei zigers dicht op elkaar gedrongen zijn, terwijl verschillende afdeelingen van de rijtuigen ledig blijven. In vele gevallen is het gemakzucht van de beambten, welke hun aldus doet handelen. Hierin zal met begin van den zomer dienst afdoende verandering worden ge bracht en wel zoodanig, dat bij het ver trek van een trein alle coupé's moeten geopend worden, onverschillig of het al dan niet doorloopende rijtuigen zijn, b.v. een reiziger voor Meppel of Zwolle kan gerust plaats nemen in een doorgaand rijtuig voor Den Haag en omgekeerd. Hiermede wordt aan een dikwijls ge opperde klacht tegemoet gekomen. WAAL WIJK, 29 April 1908. Waalwijk» Belang. Gisterenavond ten 8% uur werd op de zaal Musis Sacrum eene algemeene vergadering van Waalwijks Belang ge houden, die slecht was bezocht. De voorzitter, de heer J. Houben, heette de aanwezigen, speciaal den edelachtb heer Burgemeester van harte welkom, deelde mede wat door W. B. is gedaan ter verbetering onzer treinen- regeling, en gaf de verzekering dat in deze niet zal worden stil gezeten, al is ook met l Mei nog niet verkregen wat wij gevraagd hebben. Dan kwam aan de orde de definitieve overname der kiosk, met het verleenen van de volmacht voor 't opnemen der daarvoor benoodigde gelden. Nadat door den president nogmaals is gewezen op de groote behoefte aan eene kiosk en de zeldzame gelegenheid van aankoop werd na eenige discussie aangenomen met algemeene stemmen op één na, het voorstel van den heer Frits van Gils, dat luidt als volgt De vergadering besluit het Bestuur te machtigen om de kiosk door dat Bestuur voorloopig voor eigen rekening aangekocht, voor de vereeniging in eigen dom of in eigen gebruik te verkrijgen, zooals het Bestuur zal goedvinden en zoo noodig daarvoor de benoodigde gelden op te nemen tot een maximum van f 500.* Daarna werd de alg. vergadering ge sloten. Waalwijk heeft thans een kiosk die in den a s. zomer dienst zal kunnen doen, voor concert op de markt, Konin- ginnefeest, eventueel te geven andere feesten, en die nu ze is opgeschilderd een uitstekend effect maakt. Niet alleen als kiosk, maar ook als dichte tent, rondem met glas, kan zij voor veelvuldige doeleinden gebruikt worden: voor ontvangst bij eveutueele gelegen heden, voor feesttent, voor ijstent bij mogelijke oprichting van een ijsclub enz., waarvoor ze ook reeds in Zalt-Bommel dienst deed." Daarbij is zij flink ruim, biedt plaats voor elk muziekcorps van welk getal leden ook. Voeg daarbij dat zij volgens o.i bekwame deskundigen van goede constructie is en ir. uitste kenden staat, dan mogen we zeggen, dat alles in aanmerking genomen de ver eeniging aan spotprijs in bezit is ge komen van een voor tal van doeleinden zeer practisch stuk en feleciteeren we haar met het besluit van gisterenavond. Aan W. B. is de verdere regeling goed toevertrouwd en durven wij met den president hopen, dat de gemeente raad met eene flinke subsidie een goed gedeelte der kosten zal willen dragen. Manoeuvres. In vervolg op ons bericht van 1.1. Zaterdag zijn we in staat gesteld nog eenige bijzonderheden mede te deelen De groote manoeuvres der 3e divisie zullen in onze streek gehouden worden van 1426 September a s. en zich uit strekken vanaf Breda tot Gorinchem. De officieren die tot onderzoek eenige dagen alhier vertoefd hebben, waren de heeren luitenant-kolonel d'Hannecourt, majoor H. de Bruyne en kapitein Sark. In den loop der maand Mei zullen een 5 tal officieren een 14 dagen in 't hotel Verwiel alhier vertoeven, ter uit werking der verschillende plannen en regeling van een en ander. Bepaald is nog niet hoelang de divisie staf alhier zal gevestigd blijven, of wel zes, maar mogelijk ook acht of tien dagen. Ónze gemeente en deze geheele streek kan dus op inkwartiering rekenen in de maand September, en kunnen deze mili taire oefeningen heel wat ongewone drukte en leven opleveren in onze plaats en omgeving, die zulks in tientallen van jaren niet meer zag. Propaganda wedstrijden Zoo had dan Zondag de reeds zoo lang aangekondigde medaillewedstrijd plaats op het terrein van »W. V.« Met den trein van 10.40 richting 's Bosch en Zwaluwe arriveerden de 44 spelers, die door W. V"'. afgehaald en naar het clublokaal gebracht werden, waar geloot zou worden welke vereenigingen tegen elkaar in het strijdperk zouden treden. Deze loting wees uit dat A. F. C. tegen [Eendracht en Neptunus tegen Velocitas II zou kampen. Het weder was intusschen niet beter geworden en als om 1 uur scheidsrechter Fetter voor den wedstrijd A. F. C.— Eendracht beginnen blaast, staat er een geweldige wind schuin over het veld. Eendracht die met dezen sterken wind mee speelt, profiteert hiervan en sluit A. F. C. eenigszins in Na vijf minuten spelens lost Eendrachts center-voor een prachtschot wat echter even mooi door A. F. C.'s keeper wordt gekeerd en weggewerkt. Nijmegen blijft sterker en vertoonen zij in het veld ook goed spel voor doel gekomen wordt of wel te laat, naast of over geschoten. Na 20 minuten neemt de puike A. F. C. speler Togneri den bal mee, passeert aan den rechtsbinnen, die met een zuiver schot no. 1 in het net jaagt. Nu blijft A. F. C. aan het woord, doch weet zij door mooi verdedigen van den achterback en keeper van Eendracht voor rust de scoren niet op te voeren. Direct na half-time neemt A. F. C- den bal mee en voor dat het publiek goed en wel weet wat er gebeurt, ligt no. 2 in het Nijmegensche doel- Een dracht heeft niet veel meer in te bren gen en als de scheidsrechter het einde aankondigt heeft A. F. C, nog 2 maal het net gevonden en komt zij met 4-0 in den eindwedstrijd Na een half uur pauze betreden NeptunusVelocitas II het strijdperk. De Rotterdamers loopen met een vaartje van stapel en is Velocitas in het begin eenigszins overdonderd. Neptunus blijft aanvallen, met het gevolg, dat na 10 minuten het Velocitas-doel doorboord wordt. Nu komen de cadetten echter los en onder een hevige hagelbui wordt gelijk gemaakt. Neptunus laat echter ook niet met zich spelen en zijn hun uit vallen uiterst gevaarlijk. Het gewenschte resultaat hebben deze echter niet, ter wijl Velocitas voor rust nog een punt weet te maken, zoodat de rust ingaat met 2 1 voor Velocitas. Na rust hebben de cadetten wind mee en heeft Velocitas het spel geheel in handen. Jammer dat gedurende dezen wedstrijd het weer zoo slecht was, wat veel afbreuk aan het spel deed. Velocitas voert de scoren tot 3 op terwijl Neptunus het net niet meer weet te vinden en de cadetten dus met A. F. C. om den len prijs kunnen kampen. Na een uur pauze betreden de 2 ge noemde elftallen het veld en als een loopend vuurtje verspreidde zich de tijding dat de edelachtb. heer Burge meester zal aftrappen en waarlijk onder een «three cheers* voor den Burgemees ter van Waalwijk, betreedt ZEdAchtb. het veld en brengt den bal aan het rollen. Een luid hoera begroet dezen aftrap. Amsterdam neemt hierop den bal mee en zit dadelijk voor het Bredasche doel. De cadetten zijn echter ook in conditie gekomen en geven niet thuis. Toch blijft A. F. C. sterker, wat zij echter in den beginne niet door doelpunten kan uitdrukken, terwijl Velocitas uitvallen ook uiterst gevaarlijk zijn. Na 20 minuten prachtig spel krijgt Togneri een voorzet van links, zet zijn hoofd even tegen den bal en no. 1 ligt in het net. Luide aangemoedigd valt Velocitas aan en hfbben zij waarlijk pech als de ballen zoo magnifiek opgebracht alle naast, over of in de handen van den puik spelenden keeper belanden, terwijl A. F. C. voor doel gelukkiger is, door voor rust nog een puntje bij te maken. Gedurende half-time worden de kansen druk besproken en denkt men algemeen dat Velocitas zal ophalen. Na rust ontwikkelen beide elftallen een prachtig spel nu is het Velocitas die verwoed aanvalt, dan weer Is A. F. C. de meerdere. Na 10 minuten gaat A. F. C. er van door, een zuiver schot en de stand is 3-0 Dit vinden de cadetten toch al te erg; onstuimig vallen zij aan. A. F. C.'s doel komt in 't nauw en eindelijk scoort Velocitas. Dit geeft hun nieuwen moed, verwoeder zijn hun aanvallen, doch de Amsterdam- sche verdediging werkt magnifiek, zoodat Velocitas nog slechts eens het net weet te vinden en als de scheidsrechter dan tot aller spijt het einde aankondigt, zegeviert A. F. C. met 32 en neenit zoodoende den prachtigen lauwertak mee naar Amsterdam, De heerFetter leidde de wedstrijden tot aller genoegen. Omstuwd door een ontzettende menigte gaan de elftallen met muziek der har monie naar het clublokaal waar oader een hartelijk woord, de heer van den Bergh, pres. van W. V. de prijzen uitlooft, telkens met een lang zullen tij leven van de Waalwijksche Harmonie aangevuld, Na de uitreiking der prijzen vereenigen de Amsterdammers zich met het bestuur van W. V. aan een feestmaaltijd, die doordat de vei eenigingen met den trein van 8i/* uur moesten vertrekken maar al te vroeg was afgeloopen. Aan het station was het een drukte van belang, en alle clubs waren over de matchen, de ontvangst in Waalwijk en de Waal- wijkers zeer voldaan en recommandeerden zich gaarne voor een volgende gelegen heid. Toen de trein richting Rotterdam de blijde mare meebracht dat het Hollandsch elftal met 3—1 van het Belgisch elftal gewonnen had, steeg de vreugde ten top en daverde het station onder de juichkreten der vertrekkende Bredanaars, Rotterdammers en Amsterdammers. Ondanks het zeer slechte weder is het feest wederom in alle opzichten ge slaagd, wat we hier in Waalwijk gewoon zijn. Er was zelfs zeer veel volk en de opbrengst der entrée-gelden, gezien de omstandigheden, goed te noemen. Ook in de geheele gemeente brachten de tal van vreemdelingen veel verkeer en leven digheid en maakten velen goede zaken. Onze hulde aan 't bestuur der voet balclub «W- V-*. Dc medailles, een verguld zilveren van den edelachtb. heer Burgemeester en twee van W. B. geleverd door de firma Antoon Tielen, Waalwijk, zien er zeer goed uit en konden de groote tevredenheid van schenkers en bestuur wegdragen. St. PaulusTereenlglng. A.s. Zondag 3 Mei zal de 8ste alge meene jaarvergadering gehouden worden voor de leden der St. Paulusvereeniging op de bovenzaal bij den heer A. C. v. d. Werfif. i!

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5