Nummer 37 Donderdag 7 Mei 1908. 31e Jaargang Tweede Blad. Provinciaal Nieuws Gemengd Nieuws. II NIEUWS UIT KAATSH-UVEL law———— iqo8. WAALWIJK, 7 Mei Benoeming Door Z. D. H. Mgr. W. van de Ven zijn tot kerkmeesters herbenoemd in de parochie St. Jan Baptist de heerenjord. van Calker en Jac. Gragtmans en in de St. Antoniusparochie de heeren A. de Graaff en L. van Huiten. Waalwijksche Harmonie. Zondagmorgen had op de Harmonie zaal in tegenwoordigheid van het mu ziekcorps ditmaal onder leiding van zijn instructeur uit 's-Bosch, den heer de Groot, van het bestuur en eenige be langstellenden, eene plechtigheid plaats. Nadat een kranige marsch was uit gevoerd nam de president der Waal- wijksche Harmonie, de heer E. W. Klijberg-Pernot het woord om den di recteur, den heer Adr. Appels, namens werkende leden en bestuur van harte te feliciteeren met zijn a. s. huwelijk. Hij wees bij deze gelegenheid op de vele verdiensten van den directeur voor de harmonie, zijne onvermoeide, belange- looze pogingen in 't belang der zaak. Hij wenschte hem aan de zijde zijner echtgenoote een lang en gelukkig leven, van ziin echtgenoote, spruitende uit eene muzikale familie, eene de Cortie, een dochter van hem die zoo'n lange reeks van jaren or.ze liedertafel leidde, haar zoo meermalen ten strijde en ten zegen voerde en sprak de hoop uit dat ook den heer Appels dit mocht zijn gegeven. Ten slotte uitte de president zijn spijt, dat door droevige familie-omstandigheden niet gevolg kon worden gegeven ^an den wensch, om het bruidspaar eene aubade te brengen. Uit naam der wer kende leden en bestuur bood hij den directeur als blijk van hoogachting, waardeering en dankbaarheid een prach tige pendule met candelabres aan met den wensch dat deze hem nog tal van jaren den tijd zal aanwijzen om met evenveel ijver en opgewektheid zijne repetities en uitvoeringen te gaan leiden. »Lang zal hij leve's* schetterden door de zaal, terwijl de directeur daarna een hartelijk woord van dank sprak en de repetitie met kracht werd voortgezet. St. Paulusrerceniging Zondagavond ten 7 uur hield de St' Paulusvereeniging eene algemeene ver gadering, welke ondanks net bij uitstek magnifiek wandelwee-, zeer druk werd bezocht. Ongeveer half acht uur opent de Voorzittei de vergadering met den Christelijken groet, heet de leden, in 't bijzonder die leden die pas tot de ver- eeniging zijn toegetreden, hartelijk welkom en zet in korte trekken uiteen de voor deden verbonden aan het lidmaatschap van de vereeniging en aan .ie bestrijding van het alcoholvraagstuk in 't bizonder. De secretaris leest hierna de notulen voor van de vorige vergadering en brengt verslag uit over de werkzaamheden over het jaar 1907. Hieiuit blijkt dat de vereeniging steeds in ledental vooruit gaat en nu 223 leden telt -minder gunstig echter is het met de kas gesteld- Deze sluit aan ook met een nadeelig saldo. Uit het jaarverslag der spaarbank, uit gebracht door dtn heer Ant. van Liempt, bleek dat van deze nuttige instelling meer gebruik was gemaakt dan het vorig jaar. In een helder betoog zette de Voor zitter uiteen, boe nuttig en noodzakelijk het is te strijden tegen het drankmisbruik. Sinds 1898, toen hier de St Paulus vereeniging werd opgericht, is het drank gebruik mindei geworden. Werd toen voor f25 000 per jaar omgezet, thans is dit bedrag verminderd tot f 18 000. Echter wordt nog te veel aan sterken drank uitgegeven. Als men in aanmerking neemt dat pér jaar juist zooveel wordt uitgegeven aan sterken drank als aan brood, dan mag het toch zeker nog verwondering wekken, als wij soms menschen hooren die zeggen: Och, waar dient de St. Paulus eigenlijk voor 1 Waar de St. Paulus voor dient Voor te strijdv.n tegen den alcohol, om zoo te geraken tot betere maat schappelijke toestanden. Nadat door den Eerw. heer adviseur eenige mededeelingen van liuiselijken aard waren gedaan, voerde de tooneel- club der vereeniging het blijspel in twee bedrijven: ijanus de Wonder-dokter» op zeer verdienstelijke wijze op. Aanhoudend wisten de acteurs door hun goed spel de lachspieren van de talrijke aanwezigen in beweging te brengen. Diefstal. In den nacht van Maandag op Dins dag werd bij de wed. A- alhier de ge- heele wasch van de bleek gestolen. De dieven beginnen ook hier driest op te treden, maar 't is anderzijds zeer gewaagd des nachts het waschgoed buiten te laten liggen. De zaak is in handen der politie en we hopen, dat zij er in zal slagen de daders te ontdekken. Ongeval. Dinsdagmorgen had op de stoom- schoenfabriek der firma C. G. van der Heijden een ongeval plaats. Terwijl de werkman A. van Gorcum aan het split- machine bezig was, raakte eensklaps zijn pink er tusschen met het noodlottig gevolg dat dit lichaamsdeel hem bijna tot de helft afgesneden werd. Cireus Carré. Het ons allen bekende groote konink lijke circus Carré is thans te 's-Bosch, en heeft Maandag en gisterenavond een groote gala-voorstelling gegeven. Gis terenavond was de groote tent geheel vol menschen van allerlei rang en stand, die met de grootste spanning de vlug op elkaar volgende nummers van het keurig en rijk programma volgden en telkens in een daverend applaus uit barstten. Wat wij gisterenavond te zien kregen heeft onze verwachting en deze is van Carré reeds hoog, verre overtroffen. De ongeevenaarde dressuur der paar den, het rijden in de hooge school, de jongleur te paard en fakkelkunstenaar, de vertooningen van de zes Amerikaan- sche, de beste rijwiel-kunstrijdsters dezer eeuw, die u toeren vertoonen waarvoor I-et verstand stilstaat, de clonws met de kleine Jacob, die het publiek den ge- heelen avond doen schudden van het lachen, de muzikaal Fantasten, Busto met zijn honden en gauzen, deSpaansche acrobatentroep en kampioenspringers, clat alles is zoo afwisselend, zoo mooi, dat het onmogelijk overtroffen kan wor den. Vooral ook no. 11 van het programma De Witte Dame, Equestrische fantasie op het schoolpaard Emir, gereden door mej. Keetje Carré, was prachtig. De werkelijk tooverachtige belichting der sneeuwwitte verschijning maakt 'n feëriek effect door de afwisseling van de fijne kleurennuanceeringen. Mej. Keetje Carré had met dit nummer dan ook een ver bazend groot succes. Een bezoek aan het Circus Carré kunnen wij ten zeerste aanbevelen want wat er gegeven wordt is fijn, van de hoogste rang. Jammer dat er geen extra tram of trein rijdt. Misschien kan dit nog wel, men zie hieromtrent het hier onderstaand bericht Wij vernemen dat wellicht a.s. Vrijdag na afloop der voorstelling in het Circus van Oscar Carré te 'sBosch een tram zal loopen naar Heu den en dat het eerst zal moeten blijken of genoegzame deel neming zal zijn van menschen wonende ten westen van de remise, dus Baardwijk en Waalwijk om ook een tram tot d Waalwijksche Haven te laten doorloopen Moge de aandrang zoodanig worden dat ook wij gemakkelijk in de gelegen heid worden gesteld om nog thuis te komen, na bijwoning dezer prachtige circus 1 BAARDWIJK. Vakvereeniging. Vtr- leden Zondag had de aangekondigde jaar vergadering plaats der R K. Vakvereeni ging alhier op de bovenzaal van den Heer C. Pulleus. Nadat door den voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering geopend werd een duidelijk verslag gegeten door den secretaris over de werkzaamhe den in het afgeloopen jaar. Verder gat de penningmeester verslag der kas waaruit bleek dat de inkomsten dit jaar f 249.42' bedroegen uitgaven f 157.08' blijf dus een batig saldo van f 92.59. De voorzitter bracht zijn dank aan sec. en penningra. voor hun oorrekt werk en drukte den leden vooral op het hart toch zooveel mogelijk hun best le doen nieuwe leden aan te werven en niet te rusten voor aleer alle schoenmakers ver- eeuigd waren Verder deelde hij in de verg. 'ii ede dat in den loop dezer maand nog eene protest verg. zou worden gehou den tegen de handelwijze der patroons in Hilvarenbeek, welke verg. in alle afdeelingen geschieden zou, Werd ook besproken vrou wenorganisatie en 't stichten van een werkloozen kas, tegen onvrijwillige werk loosheid. Druk werd verhandeld het ar beidscontract. De Eerw. adviseur belootde hier voor zijn hulp en gaf tevens kennis dat er binnen kort. gelegenheid zou bestaan gebruik te maken van den cursus boekhou den welke alhier zal gehouden worden uit. gaande van de Hanze*. Een collecte voor uitgestotenen Uil*arenbeek bracht op f 1.47*. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Alhier bestaan plannen tot oprichting van een fietsclub. Iu deze gemeente heerschen onder de jeugd zeer vele gevallen van zoogenaamd dikoor*. Daar dit een overgaande ziekte is hebben de Eerw. Zusters verzocht de kinderen dien tijd ihuis te houden. De kinderen warm te houden en zoo weinig mogelijk buiten te laten, i? voor de kleinen die hieraan lijdeude zijn, zeer aan te raden. VLIJMEN, 5 Mei 1908. Mej. A. F. van Keijzerswaard, onderwijzeres aan de opeti- b»re school te Vlijmen-Haarsteeg is benoemd tot onderwijzeres aan de school te Nuland, dorp). Door Z. D. H. den Bisschop van s-Hertogenbosch zijn de heeren M. van Wagenberg en L. v. d. Bosch herbenoemd al? kerkmeester in onze parochie. Begin Mei is de R.K. Bijzondere School voor meisjes te. Vlijmen Haarsteeg- schen kant, geopend. Het onde:wijs wordt er voorloopig nog door toeken gegeven. Zaterdagmorgen bevond zich J. v. Engelen met piard en kar op den hoogen weg tQsschen 's BdscIi en Deuteren toen de stoomtram naderde. Het paard werd schichtig en de voerman kon ondanks alle krachts inspanning niet verhinderen, dat de kar in botsing kwam met de tram. Met eene geringe schade aan eeu tramwagen en ge deeltelijke vernieling van het achterstel der kar liep dit ongeval nog betrekkelijk goed af. De uitvoering Zaterdagavond door de zmgvereeniging „Kunst na Arbeid* in het café van den heer M. de Laat gegeven, heeft het vrij talrijk opgekomen publiek wederom bewezen, dat deze rereïniging haar naam eer aaüdoet. 't Was een genot naar <le verschillende zangnummers te luisteren, die onder de kundige leiding van den di recteur, den heer De Gouw, door de leden *ccur*at werden gezongen. Ook het ko mische gpdeelte van het programma, dat in handen was van de heeren N., P. en Van V. kwam goed tot zijn recht en droeg veel bij tot het genot van den avond, Kunst na Arbeid* heeft het winterseizoen met deze uitvoering waardig gestoten. De voetbalwedstrijd 1.1. Zondag door de Vlijmensche voetüalvereeniging „Olympia* uitgeschreven, is ditmaal door fraai weder bpgunstigd geworden en dientengevolge door een talrijk publiek bijgewoond. De deel nemende vereenigingen„Wilhelmina* en „B. V. C.* beide uit VHertogenbosch en „Excelsior* van Rotterdam werden circa half twee onder de vroolijke tonen der har monie „Concordia* en omstuwd door eene groote menigte vo'ks naar het terrein van den wedstrijd geleid, waar de toeschouwers getuigen konden zijn v&n een spannenden strijd. De zilveren medaille met gouden kroon kwam in handen van „B. V. C.*, terwijl Excelsior den 2en prijs, eene zilveren medaille met gouden schild verwierf. In het clublokaal bij Mej. Wed. van Falier werd den len prijs door den E.A. H» er G. R van der Ven, Burgemeester, en den 2en prijs door den WelEd. Heer J van Wagen berg onder hartelijke toespraken aan de winnaars uitgereikt. Hedenmorgen hebben de beide kna pen Vau K en L., die op den Eersten Commuoiedag door ziekte verhinderd waren aan dit kerkelijk feest deel te nemen, het voorrecht gehad in de kapel der Eerw. Fraters alhier voor de eerste maal te mogen naderen tot de Tafel des Heeren. Onder de H Mis werd door eenige leerlingen der Eerw. Fraters ter verhooging der plechtig heid gezongen en richtte de Z.Eerw. Heer Pastoor eenige welgemeende woorden tot de communicanten en wenschte hen en de familie eden, welke er bij tegenwoordig wa ren, van harte geluk met dit feest. VRIJ HOEVEN-CAPPEL, 6 Mei. Zater dag j.l. liet de firma Oerlemans en Zonen haar persoHeel, zoowel van 't stroohulzen- fabriek als van de hooiperierij, pl.m. 60 in getal, op haar kosten naar 't paardenspel gaan dat te Capelle een viertal dagen ver toefde. Voorzeker zal dit bij de arbeiders nog lang in dankbare herinnering blijveu. Mejulfr. J. M. Boone, onderwijzeres a. d. O. L. School alhier, kreeg dezer dagen hare benoeming als zoodanig naar Urk. De benoemde gefeliciteerd. CAPELLE. Circus Roberti. Het circus Roberti heeft hier vanaf Donderdagavond tót en met Zondagavond voorstellingen gegeven. Het publiek, dat iederen avond tamelijk was opgekomen, heeft volop kunnen genieten. De Gebrs. Roberti oogstten met hun wor steling te paard daverend applaus, terwijl ook Friiutoin Amanda als parforcerijdcres ieders bewondering afdwong. De dar.snum- iners werden door dn jongere Robertas zeer juist en sierlijk uitgevoerd. Wat de dres suur betreft, deze was in een woord mees terlijk. We kunnen dan ook ieder, die in de gelegenheid komt, raden eens een bezoek te brengen aan genoemd circus. De houding van het personeel tegenover het publiek was zoo wellevend mogelijk, hoewel hierover in Waalwijk geklaagd werd In den naeht van Vrijdag op Zaterdag is een hengst, die in den stal was tosge broken, zoodanig door een waakhond toege takeld, dat opzending naar 's Rijks veeartse nijschool noodig blijkt. Zeker een zware schadepost. Der directie komt nog een woord van tof toe voor den genoegelijken middag, dien ze de arme schoolkinderen bereid heeft, door hun een gratis voorstelling te geven, terwijl het entrée voor de meer gegoeden zeer laag gesteld was. M. R. uit de Heistraat beeft zich bij de werken tot verlegging »an den Maas mond achter Baardwijk zoodanig gekneusd, dat hij niet in staat is zijn werk te ver richten Hij heeft zich onder behandeling vi n dokter Kohier gesteld. Aan het Capelsche Veer zijn de werk zaamheden voor het aanbrengen van een n euwe vluchthaven met veerdam voor de st iompont begonnen. De heer Haunivoort uit Waalwijk hield gisterenavond in de zaal van den heer L. F van Dongen, alhier, een lezing over het „Afkoopen der Tienden In een zeer duidelijk betoog zette spreker zijn onderwerp uiteen. De zaal was tamelijk bezet. DUSSEN. Naar wij vernemen is alhier een collecte gehouden om aan minvermogende kindereu door het circus Roberti een uit— vo ring ts doen geven. RAAMSDONK(Dorp), 5 Mei. Door de stoomzuivelfabriek alhier is gedurende de uiaand April verwerkt 183,529 L. melk, met gemiddeld vetgehalte van 3,20Ü6°/0. Het 2e elftal der Waalwijksche voet balclub „W. V.* zal a.s. Zondagmiddag een match houden tegen „S. S. 8.* alhier. Heden werd door de familie Oliesla gers bericht ontvangen, dat hun bloedver want, de heer W. OlieslsgerB, sergeant majoor bij het leger in Atjeh, dezer dagen in een g vecht tegen de inboorlingen, licht gewond werd. Verleden Zondag vierden de echtelieden H. Rolberg en A Nelissen huu 50-jarig huwelijksteest. Aan b-wijzen van belang stelling heeft het de een.oudige, doch ge achte jubilarissen voorzeker niet ontbroken. Eenige welwillende buren plaatsten een fraaien boog voor de woning van het gou den paar en vela vlaggen w.^ren de bewijzen van deelneming in de vreugde van gouden bruidegom en bruid. Wij wenschen de familie R oen gelukkigen ouden dag. Om (len hengst „Gardist" Hedenavond reed de heer W. L door den Molenpad op zijn merrie tiaar „Gardist*, doch bemerkte dat een kn 'cht van den heer S. L. te Raamsdonksveer, ook op weg naar den hengst, hem langs de Ba rakken (een otnweg) in griop trachtte roor te rijden. De heer W. L. viert als een gentle man de teugels, m.ar ziet, ter hoogte van café P. Boon?, waar beide wegen samen komen, zijn mededinger met zijn hollend paard ter aarde storten. De heer W. L houdt uit belangstelling zijn vurig ro9 in, doch ook zijn paard tuimelt door de groote snelheid omver. Daai liggen beide concur renten, twee zandruiter?, de knecht met geblesseerd galaat en gekneusd been, de heer W. L. met gekneusden middenvoet, dien dr. G. zal moeten verbinden. „Gardist* is voorwaar het puikje van alie hengsten RAAM8DONKSVEER, 5 Mei, De heer L. v. Kuik is met ingang van 1 Mei 1.1. benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere school alhier. Dezer dagen is bij den landbouwer M. Konings alhier weder een best jong paard gestorven. Dit is nu iu eeue maand tijd reeds het derde. Jammer genoeg is er niet pen van verzekerd. Ongeval. Hedenmorgen viel de heer C. v. B. uit Dongen alhier zoodanig van zijn rijwiel, dat hij een gapende wonde aan zi;u hoofd opliep. Na bij den Heer P. de wond tc hebben uitgewa*schen, kon hij zijn tocht naar Dongen voortzetten KAATSHEUVEL 5 Mei 1908. Gouden bruiloft. Op 20 Mei a.s. zullen de echtelieden Jan Verriel eu Cuthuriua Mutsera op het Gijsen- burg alhier hun gouden bruiloft vieren. Door een buurtcommissie is reeds voor eenige maanden begonnen met geld inzamelen, om op dien dag gepaste versieringen aan tebran- gen en gezellig teest te kunnen vieren. Moge de aanvoerders er wel op bedacht zijn om te zorgen dat dit heerlijke feest een kalm en gepast verloop heeft, hetgeen hoofdzakelijk hiervan afhangt, dat die massa's jocever geweerd wordt welke bij sommig# vorige feesten vau dien aard werd verzwolgen, en znlk schoos teest wis en zeker deed ontaarden. Vlugge rechtspraak. Naar wij vernemen zal reeds a t. Donder dag voor de rechtbank te 's-Bosch behandeld worden het proces in zake de vecht en snij partij welke hier plaats had op Zondag 26 April 11. waarbij de 18 jarige Joh S. door den 23 jarigen Adr. D. met een scheermes dermate werd verwond dat door Dr. de Both zijn overbrenging werd gelast. De dader die bekend heeft is thans op vrjje voeten. Een 4-tal getuigen in deze laffe en wreede zaak zullen gehoord worden. Aangehouden. 11. Zondag avond, circa 91/» uur, wandelde J. D. door de Biersteeg. Daar komen hem een 3-tal beschonken kerels te gemoet, die hem een sigaar vragen. D. weigert niet. Na vragen ze echter om geld, waarop D. één huuner een flinke «oplawaai" gaf. Zij kozen nu de wijste partij en trokken er stilletjes tusschen uit. Dauwtrappcs. Ouder gewoonte ging «Apollo" 1.1. Zondag in den vroegen morgen hare muzikale wan deling maken. De reis ging naar Waspik. Op verschillende plaatsen werd balt gemaakt en den bewoners enkele aardige stukjes gegeven Rnim 27 gulden bad men bijeen, zoodat de muzikanten een mooi dagje gemaakt hebben. Circa 2 uur arriveerde men weer in ome plaats. Allen hadden recht genoten 1 0. L. 0. Aan de school in de kom, alhier, hebben zich 35 nieuwe leerlingen aangemeld. De nieuwe salarisregeling 4e r eaderwflsers van de gemeente Leen ep Zand. Aanvangsjaarwedde voor de hoofden der scholen te Kaatsheuvel, Loonopzand, Berkdijk en Loonschen Dijk, respectievelijk f 1100, f 1050. en f 1025. Vier vijfjaarlijkscbe verhoogingen van f50. De hoofden der Bcholen te Kaatsheuvel en Loonopzand, ontvangen daarbij f 100 'sjaars voor het geven van onderwijs in 't Fransch. Vrije woning met tuin. Aanvangsjaarwedde voor de onderwijzers dar 4 scholen f550 na 3 dienstjaren f600 na 6 dieustj. f 675 na 10 dienstj. f750 na 14 dienstj. 1825, en na 18 dienstj. f900. Hoofdakte geeft f 100 verhooging, verplichte i 200, elke bijakte f25. Vergoeding voor huishuur voor gehuwden op 28-jarigen leeftijd f75. Deze regeling werd sonder tegenkanting met alg raeene stemmen aangenomen. Hoeden af voor zulk bestuur. N. B. Loonopzand is eeue gemeente met veel schuld, waar de hoofdelijke omslag en de percenten op het personeel dan ook hoog zijn opgevoerd. Door zijn dienstbode in stukken ge sneden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Grasse, Frankrijk, op af schuwelijke wijze een 60-jarige bankier vermoord. De vermoedens hiervan vielen al aanstonds op de dienstbode, 's Nachts om 1 uur was zij naar haar neef gegaan en vertelden deze, dat haar meester zich van het leven had beroofd door met een mes in het hart te steken. De politie moest aanstonds gewaarschuwd worden. De neef, een zekere Escloupier, ging echter eerst om 6 uur naar de politie. Deze begaf zich onmiddellijk naar het huis van den bankier. Het lijk werd in gruwelijken staat aangetroffen. Het hoofd was letterlijk afgesneden, ook de beenen, afgehakt boven de knie. Een van de beenen was gedeeltelijk verbrand. De meid verklaarde, dat ze, vreezen- de van de moord beschuldigd te wor den, het lijk in stukken gesneden had. De meid, alsmede haar neef zijn aan gehouden. TreurigTe St. Jans-molenbeek heeft Zondagavond een treurig familie drama plaats gehad. Een herbergier was sinds kort gehuwd met een weduwvrouw met 2 jongens van ongeveer 20 jaar. Bij het minste woord dat de echte-

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5