Nunamer 38 Zondag 10 Mei 1908i 31e Jaargang Tweede Blad. LANDBOUW Reclame. BUITENLAND. Frankrijk. Portugal. Oostenrijk-Hongarije. Amerika. Duitechland BINNENLAND. In den Tiiin. Een Landbouwproduct voor de Fabriek. Wij sprakeu nog niet over ile bemesting ran onzen tuin, maar ik veronderstelde, dat die reeds tijdig door u waa aangewend, waarschijnlijk, zooals nog meest gebruikelijk is, mat natuurlijken mest, ot wellicht, wat Toordeeliger uitkomt, maar eenige kennis vordert, met kunstmeststoffen. Hoe ge echter ook hebt gehandeld, ééne meststof is er, welke ge, ten behoeve van uw groenten cultuur, steeds in voorraad moet houden, gedurende den geheelen zomer, d.1. chili- salpeter. Dit is een stikstofhoudende rnest- stol, welke een zeer drijvende kracht uitoefent, ze brengt de in den bodem aanwezige voedingsstoffen ter beschikki g der plant, en dewijl zij zelf ook oplosbaar is in water, is haar werking spoedig waar te aeir en. Reeds na enkele dagen openbaart zich die door een donkergroene kleur der bladeren en eec krachtiger groei. Vooral bevordert zij de ontwikkeling van blad en stengel en daarom is deze meststof in de eerste plaats aangewezen bij onze bladgroenten. Haar spoedige en krachtig* werking heeft menigeen, die van de voeding dar plant weinig afweet, verleid om het bij de be mesting van zijn hot alléén met chili te probeeren, maar dat gaat nietook kali, phosphorzuur en kalk behoeft de plant, en deze stoffen dienen dus tevens te worden verstrekt, 't zij in stal- of in kuustmaet. Ieder heeft bij ondervinding, dat groenten, die snel groeien en niet staan te j.pratten' op den grond, veel smakelijker, nwlscher zijn, en zoodanige groenten krijgt meu dan ook door toediening wan chilisalpeter. Wan neer men merkt, dat zijn spinazie of sla b.v. niet best voortwil, omdat de grond of het weer te koud, of de bodrm mi&schien te schraal is, dau hale men den chili-zak voor den dag en strooie van de meststof, bij droog weer, een handvol in ééomaal niet te veel 1 over het bed uitProb»- tum est! Een hoeveelheid van 100-150 gram 1—i1/3 om) per keer is voldoende. Zulk een hoeveelheid k n men aanwenden als de plantjes opkomen en daarna met een tusschenruimte van een week nog een paar maal. De Rijkstuinbouwleeraar voor Gelderland deed b.v. alzoo en ter vergelijking liet hij ook een paar bedden onbemest, welke echter wel, zoo goed als de andere een lichte stalmest en daarbij nog een kunst- u.estbemesting hadden ontvangen. De uit komst was zeer in 't voordeel der beide wverbemeste beddenop 26 April oogstte men daarvan 10 kenmandjes of 31 K. G per bed, terwijl het gewas op de beide andere bedden zoo slecht groeide, dat het zoo goed als niet oogstbaar werd. Bij wor telen viel een overeenkomstig verschil te cunstateeren. Terwijl zij op de over bemeste bedden goed gloeiden en tijdig een behoor lijke opbrengst gaven, bleven zij op de niet-overbemeste bedden ver in ontwikkeling achter en waren zoo laat oogstbaar, dat zij althans voqr vroeg gewas niet meer in aanmerking konden komen. De sla kon van de overbemeste bedden een week eerder gesneden worden dan van de andere, terwijl het gewicht van eerstge noemde een derde grooter was. Ook te Aalsmeer, in het Westland en in Limburg kreeg men bij verschillende groenten voor- deelige uitkomsten. Een spoediger en raak beter resultaat verkrijgt men door de meststof in een zwakke oploisinghoogstens 1 gram op 1 L. of 1 ods op 1 H. L. water toe te dienen. Wie de oplossing zwakker neemt en vaker toedient, handelt nog veretandiger. Wij kun nen onzen lezers van deze bemeitingswijze veel genoegen voorspellen. C. B. Neemt nu de proef! Met een enkel woord willen we bij onze lezers aandringen om, voorzoover dit nog niet door hen is geschiedt, niet na te laten thans en dan zoo spoedig mogelijk hun hooiland op behoefte aan een stikstof- bemesting door een vergelijkende proef te onderzoeken. Aan een dergelijke bemesting wordt door ■zeer reien geheel niet gedacht komt de gedachte daaraan al bij hem op, dan wordt ze ten slotte toch onnoodig, overbodig ge acht, verkwisting zelfs. Nu willen we volstrekt niet beweren, dat op alle hooi laat staan weilanden, een atikstofbemesting op haar plaats »ou zijn, d. w. z. met voordeel zou kunnen worden toegepast Allerminst I Maar wel is het onze stellige overtuiging, gegrond op eigen ervaring en op de resul taten, verkregen door vele anderen, dat een zoodanige bemesting op tal van graslanden in een dringende behoefte zou voorzien, en waar zij thans verwaarloosd wordt, dit ge wis de werking der andere meststoffen onvolledig maakt en den oogst drukt, ver mindert. Vele boeren zijn inderdaad het slachtoffer van de zoo lang en zoo luid verkondigde meening, dat op grasland een stikstofbemesting niet noodig is, omdat dr klavers deze voedingstof uit de lucht weten te verkrijgen. Dat was een mooie theorie, die den boeren toelachte het gaf een be langrijke besparing, want de chili of de zw. ammoniak i* duur. Maar helaas de praktijk stoorde zich aan die mooie leer niet en was daarmee niet steeds in overeenstemming. I» dan die theorie eeD fictie, die meening een dwaalbegrip Niet geheel Ten deele wel Werkelijk hebben de klavers, als be hoorende tot de vlinderbloemige gewassen het vermogen om de stikstof nit de damp kringslucht vast te leggen. In zooverre is die leer waar. Evenwelmet die stikstof zijn de grassen niet direct gebaat, want zs is in een organischen vorm, in een vorm dos, waarin de plant haar niet kan benut ten. Nu kan door inwerking der lucht op den bodem, in niet-koude, natte, zure gras landen die slikstofvorm worden omgezet in salpeterzuur en dan kan het gras er tan profiteeren. Maar niet overal zijn de om standigheden daarvoor gunstig, op vele gronden heeft het héél geen omzet van beteekenis plaats. En dan lijdt de plant, bij al dien overvloed, nog gebrek Hierop raag nog wel eens de aandacht worden gevestigd, vooral in dit koude voor jaar, nu in den bodem de salpeterzuurvor ming tot heden maar smper plaats vond terwijl ook de veelvuldige regens in den afgeloopen herfst en winter een goed dee an het voorhande zijnde salpeterzuur hebben uitgeloogd. Lrzcr», neemt eens een proefOnderzoekt dit jaar eens of uw grasland wellicht be hoeft# heeft aan stikstof! Strooit eens een 100-150 KG. chilisalpeter per H. A. uit Mogelijk blijkt u dan, dat die aanwending niet alleen den oogst vermeerdert, maar ook bjj u, evenals op tal van velden, waar een dergelijke proef genomen wsrd, zelfs zeer rendabsl is, en tot dusver zeer tot uw «chade werd weggelaten. Haast u dan echter, want de geschikte lijd is erC. B. In sommige streVen. vooral in die, we ke in de nabijheid liggen van zoogenaamde pulp- en jamfabrieken, ziet men te en woordig gansehe velden koolrapen, als hoofd gewas verbouwd. Het artikel schijnt erg gewild, en goe bij prijs te zijn. Bij een oordeelkundige cu - tuur is een opbrengst van 50000 K.G. per H.A. niets ongewoons. Het voorname doe dezer cultuur is een groote opbrengst aan kilogrammen te halen, dus groote wortelen en veel. Behalve een diepe grondbewerking een vetten maar geen bemesten grond (niet pas bemest met stalmest bedoel ik) is het noo dig de planten op een afstand ven onge veer 80 eM. te houden. Wanneer ik zeg, dat een H.A, wel 50000 K G. kaa op brengen dan ga ik daarbij van de veron derstelling uit, dat de voedingstoestand van den bodem voldoende is. Wanneer we knol len en bladeren te samen rekenen, dan wordt door dit gewas per 1000 K.G. ge middeld aan den grond onttrokken 5 K.G. stikstof, 2.2 K.G. phosphorzuur en 5 K.G. Kali. Een gemiddelde oogst van 50000 K.G. (knol -f- blad) heeft dus noodig 280 K.G. stikstof 110 K.G phosphorzuur en 280 K.G. kali. D-t is eeu enorme hoe veelheid voedingsstof, die bijna in geen enkelen bouwgrond, die niet opzettelijk bemest is gevonden wordt. De koolrapen voor de fabriek worden dan ook behalve met stalmest druk bemest met kunstmest, vooral met kali en ehilisalpeter maar ook superphosphaat of slakkenmeel. Wanneer de bodem iu het Bajaar geen kaïuiet ot slakkenmeel heeft gehad geeft men hem in het voorjaar, veronderstellende dat de bodem rijk met stalmest is voorzien, 300 K.G. supe.phosphaat en 400 500 K.G. patentkali. Het chilisalpeter waarvan de gansehe kwantitieit ook minstens 5000 K G. be dragen moet wordt in de meeste gevallen 2 maal gegeven. De 2e helft als overbemesting gegeven zaait men als de planten op rijen staat en gehakt zijn. Deze bemesting kost nog al wat maar om de hoogste opbrengsten te halen, moet men ook wat uitgoven en ver geleken bij den prijs, dien men behalen kan is die uitgave nog zoo groot niet. eter raad dan het volgende u geeft, is er voor u niet te vinden, zoo gy aan de maag lydt. Gy hebt hier in der daad de aanduiding van het beste geneesmiddel dat gy gebruiken kunt, zoo het er u om te doen is een goede spysverte- ring en een volkomene opname van het voedsel weer te krygen. De Pink Pillen herstellen de slechte magen. Zy verteren het voedsel niet, in de plaats van de maag, wat een slecht middel zou zyn maar zy geven aan de maag de kracht de verterings arbeid zelf te verrichten. De Pink Pillen geven krachten aan alle ver zwakten. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten en bij Snabilié, hoofd-dej othouder, 7 Groote Markt Rotterdam. Prijs f 1.75 de doos, t 9— p«r 6 zes dooeen. Er is werkelijk nieuws uit Marokko en het zou best kunnen gebeuren, dat het een bron werd van vele andere nieuwtjes. Het feit is dit, dat een hoeve, toebehoorend aan een üuitsch beschermeling, een rijk, aanzien lijk en vredelievend man, een man dos die onder een stolp gezet verdien (e te worden door Fransche troepen is overvallen en uit geplunderd. Ter*ijl toch gezegde rijke, aanzieulijke en redelievende man, zooals er uitdrukkelijk bij gevoegd wordt, niet in 't minst aan den trijd hee t deelgenomen, of partij gekozen. Het blijkt zich nog ernstiger te hebben toegedragen dan eerst kon worden gedacht Het was geen ongeluk, geen vergissinhet was opzet waarmee generaal d'Amade de bezittingen van den Duitschen beschermeling verwoestte. Hij was door den Franschen bevelhebber naar de Makera gezonden met vredesvoor stellen en door de oproerige Marokkanen als gijzelaar vastgehouden. De Franschen dachten aan verraad en ver woestten zijn huizeu <sn tuinen, plund rden zijn voorraden en namen zijn ondergeschikten gevangen. En zulk een plundering moet volgens eeu berieht aan de Kölnische Zeitung tegen nog een anderen Duitschen beschermeling zijn gepleegd. y Men oegrijpt dat de Duitschers in Marokko in groote opwinding verkeeren e i dat de eendracht der Europeesche mogendheden tt-genover de Mooren zoo noodig, niet beter wordt- De Köln. Volksz, bevat een zeer scherp artikel, waarin van de eer des volks wordt gesproken, die niet mag worden weggewor pen, v«n Delcaseé's gee t die herleeft........ Inderdaad, de toestand schijnt ons toe zeer ernstig te z n. Manuel II. Lissabon in vlsggentooi. In de haven gebulder van kanonnen. Lsngs de straten veel volk, dat d-n Ko ning toejuichte, terwijl hij reeds naar het gebouw der Staten-Generaal, om er den ted op de Grondwet af te leggen en er gekroond te worden. De Koning sprak de Cortes toe. Van ganscher harte en volgens de Grond wet Zhl ik aldus Z. M., al mijn zor gen wijden aan de bevordering der welvaart van het vaderland en daarbij nauwkeurig de wetten vau het Rijk voor oogen houden. Als eenige belooning wensch ik da liefde van het volk. De voorzitter der nationale vergadering antwoordde Dat de Koning bet Parlement had hersteld, heeft, zeide de vooizilter, aan de natie de stralende hoop ingeboezemd, dat de dagen van vrede en voorspoed en ds ver wezenlijking van de wettige, weoschen van een onafhankelijk folk zullen komen". Men vierde verder druk feest in Lissabon, en aan deu vermoorden Don Carlos dacht men niet meer. Wel echter de Over »eid, die den jongen Koning door een haag van geweren heeft doen bewaken, toen hij over straat raed. Te Rijssel is een spion gepakt, die reedï bekond heeft, dat hij werksaam was voor Duitscbland. Hij heet Edouarn Reek. Hij wjb 1 Januari van dit jaar naar Rijssel gekomen om zich op de hoogte te stellen van aller lei militaire aangelegenheden de stad betref fende, als de inrichting van de forten en de magazijnen van krijgsvoorraden en de veran deringen welke zouden worden uitgevoerd bij de sloopiug van oude vestingwerken. Reek, is aangebracht door een Fransche soldaat Léon' Revéré. Reréré had in een gesprek met Reek het vermorden gekregen dat hij met een spiou te doen had. Hij stelde zich zelf toen voor als een Belg van afkomst, die, als er oorlog mocht komen naar België zou verhuizen. Reok kreeg de o ertuiging dat er met Revéré wat aan te vangen zou zijn en vroeg hem of hij hem zekere stuk ken wilde leveren. Revéré stelde toen zijn meerderen op de hoogte en zoo is Reek ge vangen genomen. Er wordt verteld en wie er lust in heeft mag het gelooven dat Reek, toen hij gevangen was genomen en door de mand viel gezegd heeft,Ik dacht dat de antimilitaristische propaganda meer uitwerking had gehad dan hier blijkt.' Het is een weemoedig jubilé, dat Oos ten rijk's giijze keiztr viert en dat gisteren zijn hoogtepunt bereikte, toen Daitschlands keizer persoonlijk en op eigen aandrang nadat eigenlijk was besloten dat geen eroote feestelijkheden zouden plaats hebben, hem gelukwenschen kwam. Zestig jaren souverein, het is een zeldzaam jubilé dat in de laatste eeuwen, vcorzoover wij ons herinneren, nog alleen door koningin Victoria is beleefd. Eigenlijk zijn de zestig jaren nog niet vol. Het was den 2den December 1848 dat keizer Ferdinand afstand deed van den troon ten behoeve van zijn neef Frans Jozef, toen nog slechts 78 jaren oud. En op dien leeftijd moest deze een ambt a*nvaarden dat zijn oom en voorganger te zwaar was geworden, zoodat hij het midden in de ernstigste omstandigheden nederlegde In Oostenrijk zelf had reeds maanden lang van half Maart af, een toestand van oproer en revolutie geheerscht, nadat eerst door Mrtternich's politiebeetuur een gespannen toestand was ontstaan, die wel bijna moest leiden tot een uitbarsting. De staatsman, die tientallen van jaren feitelijk Oostenrijk had geregeerd, vluchtte naar Engeland, maar de revolutie legde zich niet neerde koning zelf moest de wijk nemen naar Tirlo. Door den hem afge dwongen couetitueereuden Rijksdag ui'ge noodigd naar Weenen terug te keeren, vol deed hij aan dit verBoek, maar een nieuw oproer, waarbij de minister van Oorlog werd vermoord, deed hem nogmaals vluchten waarna met wapengeweld de stad moest worden heroverd. En midden in zulk eeu toestand moest Franz Jozef, een achttienjatig jongman, op treden als souverein. Nog ergerhet Hongaarsche deel van het rijk, door Kossuth reeds langen tijd in staat van opwinding gebracht, erkende Fer dinand's troonafstand niet en nam den schijn aau, den „weUigen heerscher' tegen den jongen Franz Jozef te handhaven.... Het werd 1867 eer Franz Jozef plechtig alt- koning van Hongarije kon worden ge kroond. En toen was reeds een jaar te voren de slag bij Königgratz geleverd, waardoor Bis marck's plan, om Oostenrijk van zijn hoogen rang in de rij der mogendheden te stooten, werd volvoerd. Thans is de keizer vau het door Bismarck gevestigd Duitsche Rijk de gast van den zelfden Franz Jozef, die trouwens reeds jaren zijn bondgenoot is. Er zijn er, die in dit bezoek eenig gebrek aan fijn gevoel hebben meenen op te merken, die. het een al te pij. lijke beproeving vinden, den grijzen jubilaris te doen verkeeren iu den kring der Duitsche bondsvorsten, waartoe hij ook eenmaal behoorde en waaruit bij met geweld werd verjaagd Aan den anderen kant zal het hem echter eeu opbeurende gedachte zijn, dat de Duitsche vorsten thaus tot hen. komen als een zeer gewaardeerd bondgenoot. Men stelt het te Berlijn op hoogen prijs, dat Frans Jozef zulk een trouw bondgenoot is en het is wellicht vooral om aan die erkentelijkheid uiting te geven, dat de Duitsche keizer er zoo op aangedrongen heeft den grijzen monarch te komen huldigen. sloten, prins Eulenburg in Liebenberg in voorloopige hechtens te nemen. Men zegt, dat hij vandaag naar het Ber- lijnsche ziekenhuis de Charité zal overge bracht worden. Prins Eulenburg is hedenmiddag in een ziekenautomobiel naar hier vervoerd en onder gerechtelijke bewaking in de Charité opge nomen. Aankomst der vloot te San Franslseo. De vloot der 16 slagschepen is dan ein delij te San Francisco aangekomen. Zij werd daar met groote geestdrift ontvangen door een menigte van vele duizenden. Overal waren de heuvels bij de invaart dsr baai met kijkers bezeten ook op het water we melde het van bootjes en sahepen met b«- langslellenden. De volbrenging van den tocht en dat zonder eenig ongeval van beteekenis be kroont een in waarheid magnifieke verrich ting. De oude admiraal Evans heeft zelf de leiding gehad bij 't afleggen van het laatste gedeelte van de groote reis. Dins dag liet hij sich te Monterey aan boord rengen van de Conuectieut, welk slagschip toen de admiraalsvlag heesch en zich aan het hoofd stelde van de. vloot. De admiraal was naar men zich herinnert eenigea tijd in een Zuid- Californische badplaats gaan uit rust.'n. Maar de triomfale binnenkomst door (-ide Gouden Poort heeft hij zelf willen leiden. De binnenvaart moet een schitterend schouwspel zijn geweestwant niet enkel de zestien siagsobepen uit deu Atlantischen Oce aan uamen er aau deelmaar ook de 8 gioote oorlogsbodems die van Seattle kwamen, had den zich bij de armada aangesloten. Een krachtige neger-organisatie in de Vereenigde Staten, de Negro-American Poli tical League, welke boogt op 800.000 leden, heeft het besluit genomen, bij de verkiezingen voor het Presidenlschap de 'candidatuur van Roosevelt ol Taft te bestlij deu. Mocht een dier beiden ter conventie te Chicago worden aaugewesen als candidaat der Republikeinen, dan zullen de leden der N. A. P.L. hem overal bestrijden, vooral in de Noordelijke en Weste lijke Staten. De Negerpredikant Milton Wal- dron, die president is van de League, gelooft, dat de stemmen der negers de Rupublikein- sche meerderhedeu in de Staten Connecticut, Delaware, Ohio, Indians en Kansas kunnen doen omgaan ten gunste der Democraten. De League heeft een hoofdkantoor gevestigd te Washington. Gisterenavond heeft het gerecht De Prins nuar het Noorden. Omtrent de reis die Z. K. H. de Prins voornemens is naar Noorwegen met een bezoek aan de Noordkaap Ie maken, verneemt men, dat Z. K. H. in gezel schap van den groothertog van Olden burg en familie, dien tocht tegen 13 Juni a s. zal aanvaarden. Z. K- H. zal na algeheelen afloop van de oefeningsreis in de Noordsche wate ren van het pantserschip Van Hsemf kerek, op de thuisreis van dat oorlogs vaartuig, aan boord daarvan naar Neder land terugkeeren. Koningin Emma naar Zweden. H. M. de Koningin-Moeder zal den 19en dezer vertrekken naar Ulriksdal bij Stockholm om een bezoek te brengen aan de Koningin-Weduwe van Zweden. Den 5den Juni zal H. M. hier te lande terugkeeren en het paleis Soestdijk be trekken. Melerijsebe Bank. Men verwacht, dat de crediteuren in het faillissement dezer Pank te Eindho- 30 a 40 pCt. schade op hun vorderin gen zullen lijden. Naar Lourdes. Gister-ochtend vertrokken uit Rozen- daal naar Lourdes achtereenvolgens drin volle treinen met niet minder dan 1100 Nederl. pelgrims, onder welke, ;met de noodige verpleegers en verpleegster», 100 zieken, die in twee hospilaalwagen» en drie ambulancewagens plaats vinden. Het alcoholgebruik In Nederland In 1907. In 1907 werd aan accijns op het ge distilleerd de som van f 26,851,358 ontvangen tegen f 26,891,045 in 1906. In ronde cijfers werd dus t 40 000 min der opgebracht, wat wijst op een minder gebruik van 62,700 L. Ook de accijns op bier en wijn is afgenomen en wel met f 50.000 (1,417,966 in 1907 tegen f 1,468,353 in 1906) en daar het accijnsgebruik vrijwel constant zal blijven, kan die f 50,000 dus grooten- deels worden toegeschreven aan een be- verminderd biergebruik.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 7