Nummer 40 Zondag 17 Mei 1908. 31e Jaargang Derde Blad. Provinciaal Nieuws Gemengd Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Reclame. WAALWIJK, 16 Mei 1908. Poldervergaderingen. Vergadering- van Stemgerechtigden in den Binnenpolder van Waalwijk, op Vrij dag, den 29 Mei 1908, des voormiddags om I01/a uur in 't hotel Vervviel te Waalwijk. DOEL: 1. Rekening 1906-1907. 2. Begrooting voor 19081909. 3. Ingekomen stukken- Vergadering van Stemgerechtigden in den Buitenpolder van Waalwijk, op Zaterdag, den 30 Mei 1908, des voor middags om lOVa uur, in 't hotel Ver- wiel te Waalwijk. DOEL: 1. Rekening 1906—1907. 2. Begrooting voor 1908— 1909. 3. Verkiezing van een Voorzitter en een lid van het Dagelijksch bestuur we gens periodieke aftreding. Feestvergudcring. Zooals wij reeds in een vorig nummer in 't kort mededeelden zal de R K Werkliedenvereniging Leo-Bond van Waalwijk en Besoijen, eene buitengewo ne feestvergadering houden op Zondag 17 Mei. des nm. 6 uur op de St. Paulus- zaal, waarop het prachtige nieuwe vaandel een geschenk van den heer P. Wijten alhier, zal worden onthuld en in gezegend. De feestrede zal gehouden worden door den WelEerw. heer Chr. de Wijs adviseur. Wedstrijd iu komische voordrachten. Naai wij vernemen, heelt de heer Jos. v. d. Werfïf, wien het waarlijk niet aan ondernemingsgeest ontbreekt, het plan gevormd in het najaar op zijn bo venzaal een grooten wedstrijd in komi sche voordrachten te houden. Deze wedstrijd zou over drie Zondagen ver deeld worden. De beide eerste Zonda gen zouden de mededingers, gesplitst in twee afdeelingen optreden, den laat- sten Zondag zouden de bekroonden kam pen om den eereprijs. Reeds konden wij over geldprijzen, medailles, kunst voorwerpen enz. spreken, die aan de winners zouden uitgereikt worden, als mede over de heeren, die zich bereid verklaard hebben als Jury-lid te willen optreden. Wij meenen echter op deze zr-.ken, die nog voor wijziging vatbaar zijn. niet te mogen vooruitloopen Toch kunnen en durven wij reeds nu met ze kerheid voorspellen, dat deze wedstrijd, zoo breed er; flink mogelijk opgevat, hier uitstekend slagen zal. Kostbare vracht. De Waalwijksche boot had deze week een zeldzame en kostbare vracht. In Amsterdam werden nl. alle presiosa, vaandels, schilderijen en andere antiqui teiten welke indertijd van Heusden naar Amsterdam verhuisden weder met be stemming naar Heusden ingeladen. Dat het vervoer met veel zorg moest ge schieden blijkt wel hieruit dat verschillen de stukken gedurende de geheele reis in touwen moesten blijven opgehangen om beschadigen te voorkomen. Alles is echter in goede orde in Heusden afge laden en een woord van dank en eene belooning waren wel het bewijs, dat de ontvangers over de verzending tevreden waren. Men zal dus weer in Heusden deze oudheden kunnen bezichtigen. Militaire Oefeningen. Naar wij vernemen zullen Maandag morgen afdeelingen veldartillerie in gar nizoen te Breda alhier arriveeren, om van hier in gereedstaandë extra-treinen, ten 9.15 en 11.15 uur naar 's-Bosch te vertrekken. Men deelt ons nog mede, dat het hier geldt eene nachtelijke oefening daai de afstand van Breda naar hier wordt gereden. Feuilleton. In een onzer eerstvolgende nummers zullen wij een aanvang makén met eene prachtige feuilleton, even boeiend als hét thans geëindigde >De wraak der Heideheks4, dat naar wij met genoegen van talrijke zijden vernamen, zeer in den smaak is gevallen. Lijst van hoogst-aangesiagen. Op de lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijks-directe belastingen in de pio- vincie Noord-Brabant komen uit onze onmiddellijke streek voor E. A. v. d. Aa te Vlijmen. Mr. H. I- C. M. Allard te Geertruidenberg M. M. v. Baasbank te De Werken c a. W. J. Blom te Vlijmen. G. Branderhorst Jzn. te Heesbeen c a. D. Den Dekker te Andel c.a. H. Donker Wzn. te Almkerk. G. v. Everdingen te Heusden- Mr. G. J. Heere te Raamsdonk. P. L. Honcoop te Heusden. J. Kerkhoven te Werkendam. S. D. Lankhuizen te Raamsdonk. M. A, Van Loon te Waalwijk. B. A. Middelkoop te Capelle. M. L. Mommersteeg te Vlijmen. J. Quirijns te Capelle. W. Quirijns te Capele., C. De Roon Mzn. te Capelle. M. J. De Roon te Wijk c.a. W. De Roon te Waspik. G. H. Siuionis te Raamsdonk. A. Z. Snoek te Almkerk. B Snoek te Almkerk. J. B. Timmermans Wzn. te Waalwijk. J. Timmermans Wzn. te Waalwijk. S. Verhagen te Heusden. H. A. J Verhoeven te Heusden. L G. C. Verhoeven te Heusden. G. Vermeulen Wzn. te Capelle. C. B. Vos Tz te Wijk c.a, H. J. M. Witlox te Waalwijk. P. H- C. Wijten te Waalwijk. VLIJMEN. De kiezeislijst voor onze gpmeentc vastgesteld en gne.dgt-ki urd blijft van kracht tot 15 Mei 1909 b houdens wij zigingen door rech'eriijke uitspraak daaiin aangebracht. De bevolking ouzer gemeente is in den loop van liet jaar 1907 met 55 zielen voor uitgegaan en bedra.gt thans 3501. De levering van asperges voor de ver zending naar Venlo en van bier vei der naar Duitschland is in onz-i gemeente in vollen gang. Werd eerst 10 stuivers per kilo betaald, thans is de prij9 reeds leruggeloopi-n tot 7 stuivers. HEUSDP:N. Het bestuur der ver- eeniging «Zeevaartschool» te Vlissingen, heeft aanbesteed het bouwen van de De Ruijterschool» aan den boulevard Bankert. Minste inschrijver was de heer K. A. van Rijswijk alhier, voor f 50,420. VRIJH.-CAPPEL, 16 Mei. Het onder zoek van verlofgangers der militie te land zal gehouden worden op Vrijdag 12 Juni as. des voormiddags 8Vs uur. De raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van 9 Mei jl. aan Mej. Boone met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend, als onderwijzeres aan de O. L. School alhier. CAPELLE. Bij ministerieele beschik king van 13 Mei jl- zijn de tractementen der postboden A. de Jong en C. Vos alhier, vanaf 1 Sept. 1907 verhoogd resp. met f130.en f120.terwijl A. de Jong Jr. als hulpbode belast is met den spoordienst op trein 3 en den besteldienst in het westelijk gedeelte der kom. DUSSEN. Hiertoe uitgenoodigd door "het Bestuur van den Boerenbond trad Woensdagavond in de ruime zaal van den Heer J H. Kamp als spreker op de Heer van Everdingen, Ontvanger der Registratie en domeinen te Werkendam over de afkoop van tienden. Spreker wees er op dat de strijd tegen de tienden niet een strijd was van de laatste jaren alleen, maar een strijd die reeds meer dan honderd jaren gevoerd werd. Spreker juchte het dan ten zeerste toe dat thans de tijd was aangebroken dat de tienden konden worden afgekocht en bracht een woord van hulde aan het Nederlandsch Landbouwcomité voor de ijverige bemoeiingen in deze zaak. Hierna werd door spreker dit belang rijk onderwerp uitvoerig besproken en toegelicht. Spreker spoorde tiendplichligen aan om van de gelegenheid welke dit jaar nog bestaat om rechtstreeks van den tiendheffer het tiendrecht af te koopen, gebruik te maken en wees op de hieraan verbonden voordeelen. Jammer genoeg was het aantal belang stellenden niet groot. Slechts door een 60 tal personen, werd deze belangrijke lezing bijgewoond en met de meeste aandacht gevolgd. Een woord van dank aan den Heer Van Everdingen voor zijn leerzame lezing zij hier zeker niet misplaatst. In enkele gezinnen alhier komen gevallen van mazelen voor. RAAMSDONK. Vergadering van het Waterschap «De Gecombineerde Aan wassen, onder Raamsdonk4, op Zaterdag den 30 Mei 1908, des namiddags om 3 uur, ten huize van den heer C. v d Plas, te Raamsdonk. Doel le. Rekening van inkomsten en uitga ven over het dienstjaar van 1 Juli 1906 tot en met 30 Juni 1907- 2e. Begrooting van inkomsten en uit gaven voor het dienstjaar 1 Juli 1908 tot en met 30 Juni 1909. 3e. Al- of niet «uitdoen» piasberm, herfst 1908. 4e. Rondviaag. Vergadering van het Waterschap »Nieuwe Buitendijksche Hooipolder, onder Raamsdonk4 op Zaterdag den 30 Mei 1908, des namiddags om 4.30 uur, ten huize van den heer B. v. d. Plas, te Raamsdonk. Doel le Rekening van inkomsten er. uitga ven over het dienstjaar van 1 Juli 1906 tot en met 30 Juni 1907. 2e. Begrooting van inkomsten en uit gaven voor het dienstjaar 1 Juli 1908 tot en met 30 Juni 1909. 3e. Ingekomen verzoek van den heer P. Lankhdijzen Sz., en cons., te Raams donk tot afkoop tegen penning 20, van de erfpacht (jaarlijksch bedrag f 60), van Sectie* F. Nos. 111, 112 en 113, groot 70 Aren 72 centiaren, welke in 1883 is aangegaan voor 30 jaren, en alzoo eindigt met het jaar 1912 Bij 't aangaan der erfpacht is zij afkoopbaar gesteld tegen penning 25. 4e. Ingekomen veizoek van den heer J. A. Konings Pz. te Raamsdonk, tot afkoop tegen penning 20 van de erfpacht (jaarlijksch bedrag f 16), van Sectie F. No. 426, groot 21 Aren 50 centiaren, welke in 1870 is aangegaan voor onbe- paalden tijd, en alstoen mede afkoopbaar is gesteld tegen penning 25. 5e. Rondvraag. >Bovenbedoelde »Rekening4 en het «ontwerp «Begrooting4 met «memorie «van Toelichting4, liggen, ingevolge het «Algemeen Waterschapsreglement voor «Noord-Brabant 19044, ten kantore van «den Secretaris Penningmeester, den «heer Dingeman Timmermans, te Raams- «donk(Dorp), gedurende 14 dagen van «en met den 15 Mei af voor belangheb benden ter inzage.4 RAAMSDONKSVEER Circus Roberti Zooals we reeds in ons vorig nummer hebben medegedeeld, heeft het circus Roberti ook hier zijn tenten opgeslagen en konden wij Woensdag en Donderdag avond reeds van zijn voorstellingen ge nieten- Met recht kunnen We hier spreken van genieten, want wat men op het gebied van rijkunst, zoowel te paard als per fiets te zien krijgt is in een woord onge- loovelijk. De Gebr. Williams- o.a. geven op hun stalen rossen meesterstukken van rijkunst en durf tt zien, terwijl de par- force rijderes Juffrouw Cela ieders be wondering afdwingt, ook zorgt Clown Charles met zijn 36 jarig circus paard «Nieppe4 voor aangename afwisseling tusschen de verschillende nummers. Wij kunnen allen, die het circus Dog niet bezochten, aanraden eens een kijkje te gaan nemen, want het is er eenig. BESOIJEN. Het Bestuur van den Buitenpolder heeft hier een schoone verbetering gebracht in den rijweg onder den dijk. Was deze voorheen door zware vrachten nogal eens moeilijk berijdbaar thans is deze weg door uitgraving en ophooging met puin en sintels tot een harden en gelijken weg geworden, waar voor bovengenoemd Bestuur alle eer toekomt- KAATSHEUVEL 16 Mei 1908. Vergadering. Zondag 10 Mei 1.1. hield onze vakver- eeniging van Leerbewerkers eene alge- meene ledenvergadering; 35 nieuwe leden werden geïnstalleerd, terwijl, 5 leden ontslag genomen hadden, de vereeni- ging telt thans 340 leden De secretaris bracht verslag "uit der vorige ledenvergadering en deelde eenige besluiten, op de bestuursvergade ring genomen mede, o.a. dat volwassen vakgenooten, die het niet tot een ge middeld weekloon van 1 5 kunnen bren gen, in gewone omstandigheden moeilijk in aanmerking komen voor het lidmaat schap der vakvereeniging Hierna hield de Propagandist A. Schal ken eene goeddoorwerkte lezing en toonde aan de hand der pauselijke Encyclieken duidelijk aan, dat onze Dio cesane Bond met zijne afdeelingen op goede degelijke grondslagen was opge bouwd en in alles de L-ssen volgend van Paus en Bisschopvolkomen beantwoordde aan zijn doelde geestelijke en stoffe lijke verheffing van den werkman over eenkomstig de beginselen van ons H Geloof. Hij roemde de inrichting van onzen Dioc. Leerbewcrkersbond en de activiteit van zijn bestuur en spoorde aan te volharden, omdat wij op goeden grondslag bouwen. Een hartelijk woord van dank door den Voorzitter viel onzen Propagandist Schalken te beurt. Als spreker voor een volgende vergadering meldde zich aan de Propagandist J. Simonis. Thans kwam in behandeling het voor stel aangaande de oprichting eener werk- loozenkas. Hierover volgde een levendig debat, dat hierop neerkomt dat eenige bestuursleden en ook vele leden de omstandigheden nog niet gunstig achten om hiertoe over te gaan Ook de Eerw. Adviseur was van meening, dat in het voorliggend concept-reglement leemten waren, die op het oogenblik nog niet aangevuld konden worden. ZEerw. zag liever dat spoedig een bonds-regle- ment voor eene werkloozen verzekering ontworpen werd hij vertrouwde dat dit een verzekering zal zijn, die op soliede en wetenschappelijke grondslagen is opgebouwd, en zag daarvoor den weg open, omdat wij in onzen Bond een «ge schoold verzekeringsman» hebben nl.de Eerw. Adviseur van Baardwijk. Hef voorstel raakte dus voorloopig van de baan. De Voorzitter besprak nog enkele vakaangelegenheden terwijl de Geest. Adviseur een woord van opwekking deed. Na de vergadering meldden zich 7 leden als Kruisverbonders aan en ont vingen een insigne. L. 01 yin pin. De tooneelvereeniging «Olympia" zal a.s. Zondag om 12 ure hare vergadering houden Aisdan zal worden vastgesteld het programma van het matinée met de aanstaande kermis. Apolle. Dat het Apollo ernst is mot het a.8- concours to Scheveniugen, blijkt wel uit bet feit, dat behalve de 2 gewone wekelijkscho repetitie avoudeu, nog 2 avonden er bij zijn geknoopt Zooveel ambitie zooveel goeden wil zal ongetwij feld beloond worden. We gunnen het bnar van harte St Puulus—Verceniging. a s. Zondag zal de St. Puulusvereeniging I are uitvoering geven. Vooral in don smaak zal vallen het stuk «De misdadigers van Dorestadt." Wanneer we de uitmuntende re petities, de toewijding bezien, dan lijdt het geen twijfel of de uitvoering zal zeer naar wensch slagen, 't Ie ecu prachtig stuk Moge alles opkomen I Matinée A. s. Zondag 17 Mei zal de Koninklijke Harmonie „Euphouia" hare reeks zomer nit- voeringeu beginnen met een flink concert 's namiddag om half 12 Eene flink programma zul worden uitgevoerd, cu door de Liedertafel zal op verzoek, nogmaals gezongen worden het prachtnummer »De Kerk" van Haagh groot koor met Bnritou en Tenor solo's met bege leiding van piano. Wij twijfelen geen oogen blik of de eere en honoraire leden zullen in grooten getale van hunne belangstelling blijk geven en ook tevens genieten van deze veel belovende uitvoering. Voorbereidend ui litafr onderricht Door de bevoegde autoriteiten wordt ter kennis van belanghebbende gebracht dat de jongelingen, welke in den a s winter wenschen deel te nemen eau bovenbedoeld onderricht, het welk telkenjare alhier wordt gegeven in de zeal van nEuphouia", zich voor 1 Juni bij de burgemeester dezer Gemeente moeten aan melden. Wij hopen dat velen van deze gelegen heid zullen gebruik maken, en alz <o van de vt.le voordeelen daaraan verbonden zullen pro- lit ee ren. Waterleiding. Hardnekkig blijft hier het gerucht de ronde doen, dat er plannen bestaau om ods dorp aan te sluiten aan de waterleiding te Waalwijk. Om verschillende redenen, en niet het minst met het oog op de volksgezondheid was dit plan ten zeerste toe te juicheu. Doch wij vreezen dat het groote punt, de financiën nm. de groote struikelblok zal blijken te zijn. Voor ons dorp, was het echter eeu schooi.e en Duttige verbetering. Verkiezingen Onze R. K. Volksbond en R. K. Ziekenfonds zullen dezen zomer komen te staan voor een reeks verkiezingen, van nieuwe leden hunner besturen. De Pres en lste Secr van den Volksbond hebben hun ontslag ingediend. Hierdoor komen dus twee plaatsen vacant be nevens de functieeu van Pres eu Secr Het Ziekenfonds verliest ziju Pres waardoor een plaats in het bestuur ledig val en tevens de functie van Pres van het Ziekenfonds. liet is slechts een paar kilometers van hier verwijderd. dat /.ich het volgende geval voiKged/an heeft. Gij kent de plaats en mogelijk kent gij ook eken Heer L. v. Helvoort, te Aalst in Gel'lerlar.d, die oné het volgende meldt: Sedert eenigen tijd was ik lijdende aan ten ongesteldheid der nieren, waardoor ik veel pijn leed in den rug juist loven de heupen. Het aas een doffe ellendige pijn die mij met verliet en zich ooral 's morgens bij het opstaan dfced gevoelen. Ik had dik wijls duizelingen en mijn maag ging er door vin streek. De aanhoudende pijn hiudeide mij dikwijls in mijn werk en ik wiri niet wst ik moest beginnen, want het werd van kwaad tot erger. Ik begon toen Uw pillen te gebruiken en moet u eerlijk zeggen dat ik reed* dadelijk bij de inname verlichting kon waarnemen en na verloop van ze dagen was de pijn verdwenen lk wil thans nog een tweede doosje nemeu om zeker te ziju geheel eu al van mijne ziekte te worden genezen. Ik ben U ten zeerste dankbaar voor Uw onschatbaar geneesmiddel eu ben overtuigd dat veel meuscben hierdoor van hun lijden verlost zullen worden. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U liet pu bliek te makcu op elke wijze die U goed dunkt. De zwakheid der nieren wordt aangeduid door een doffe pijn en zwakte iu den rug. De zieke kan u-uwelijks loepen, <le wrecde pijn vedaat hem niet gedurende den dag. 's Nachts is het hetzelfde terwijl hij met «mart i zijn bed woelt, en 'tracht in te slapen, nimmer rustende op ziju rug, die 's morgens bij het opstaan pijulyker dan ooit schijnt. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de fleer v Helvoort gehad heeft. Wij waarschu wen tegen namaak en maken koopers er op at tent, dat op iedere doos de handtekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed.Örie- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel &fl,75 voor één of f10 voor zes doozea. nmmmïum mawMtu iibii mrvimu iiMj Venuond. Te Oosterhout heeft zekere P. V. W. op zijne echtgenoote geschoten en haar levensgevaarlijk verwond. Verdwenen. Een 18-jaiige bediende van de cargadoorsfirma Meyer Co. op de Prins Hendrikkade te Amsterdam is met een door hem op kwitantie geïnd bedrag ad f 55,000, verdwenen. Het bedrag was hem in cheque's uitbetaald Hij wisselde deze in hoewel zijn pa troons hem dit nadrukkelijk verboden hadden en maakte zich uit de voeten. Reeds in den namiddag werd de jonge man in Den Haag door de politie aan gehouden. De geheele som was nage noeg in zijn bezit- Een afschuwelijke misdaad is te Or- mesheim, nabij Straatsburg gepleegd. Eenige jongelieden keerden terug uit een herberg waar gedanst was en kre gen onderweg twist, waarbij een hunner de 20-jarige Jean Lutz, met messen werd doodgestoken. Om hun misdaad te ver bergen legden de andereu het lijk op de spoorbaan. Een trein reed er over en sneed het de beide beenen af, doch de misdaad werd toch ontdekt en 2 verdachten zijn g arresteerd. Jea?i?ie Weberde kindermoordenares bevindt zich nog in voorarrest te Com- mercy, maar zal vermoedelijk binnen kort naar Parijs vervoerd worden, waar een onderzoek naar haar geestvermo gens zal worden ingesteld Prof. Lom- broso, de beroemde criminalist wien men een portret der moordenares ver toonde, maakte uit verscheidene bijzon derheden op, dat Jeanne Weber een abnormaal wezen moet zijn- Hij ver moedde dat zij erfelijk belast is en zij een vreemdsoortig genoegen schept in het dooden van kinderen Poirot, de vader van den vermoorden knaap zegt dat hij den dood van zijn kind op de moor denares zal wreken- Hij heett een re volver bij zich en wil Jeanne Weber neerschieten, zoodra hij in haar tegen woordigheid zal worden gebracht. Als in oorlogstijd. De bewoners van w 16 T i a T* .^'elieDfo;d8- het dorpje Leupegem hebben een klein M ge de laden wel toe zien, om deze ver- i schillende posten, aau degelijke, en vertrouwd® denkbeeld gekregen hoe het in oorlogs mannen op te dragen, daar aan he.t Bestuur tijd toegaat. van een organisatie zeer v«el afhangt- Wij zijn Dezer dagen werd een iancier door benieuwd naar den afloop. een der dorpelingen mishandeld.. Eea

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5