Nummer 42 Zondag 24 Mei 1908. 31e daargang> Tweede Blad. Gemeenteraad van Waalwijk, Abonneert o op dit blad, Gemengd Nieuws. Openbare vergadering op Donderdag 21 Mei, voorm. 11 uur. AAN DE ORDE: 1 Ingekomen stukken (ter visie.) 2 Aanbieding van het kohier van den H. O. en benoeming van eene commis sie tot onderzoek. 3 Nieuwe salarisregeling van den Ge meente-ontvanger. 4 Machtiging tot oproeping van een onderwijzeres. 5 Machtiging tot het veranderen der beneden-localen in de openbare school (plan ter visie.) 6 Wijziging begrooting 1907. Voorzitter de edelachtb. heer Burge meester Th. de Surmont de Bas Smeele. Afwezig de heer Bern Timinermans- Verschure. De Voorzitter opent de vergadering heet de leden welkom en verzoekt den secietaris voorlezing te geven van de notulen, die worden goedgekeurd. De Voorzitter. Alvorens over te gaan tot punt I d r agenda, deel ik de heeren mede, dat van den administrateur den heer Jansen is ingekomen een som van f 101 5.51s welk bedrag ons nog toekomt uit de erfenis van Cooth, zijnde nu de geheele afrekening geschied. Ik stel voor dit onder inkomsten op de begrooting te brengen en bij uitga ven onder hoofdstuk VIII onvoorziene uitgaven, dan kan er zoo noodig altijd over beschikt worden. Aangenomen I. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring door Ged. Staten van 't raadsbesluit der huring van een stuk land aan de Mauritsplaats van 't rijk. b. Onderhandsche verhuring van een stuk land aan de haven aan Ragetlie. c. idem van een stuk bouwland aan L. Kroot. Voor kennisgeving aangenomen. d. Verslag van den toestand der ge meente, gezondheidscommissie Kamer van Koophandel. Ter visie voor de leden. e. Een adres der vereeniging >Waal- wijks Belang* dat luidt als volgt Aan den Raad der gemeente Waalwijk Edelachtbare Heeren. Reeds meermalen is de aandacht van Uw geacht college gevestigd op het gemis van eene kiosk in deze gemeente. Het geven vau openbare muziekuitvoeringen werd daardoor steeds verijdeld, 'ioch zouden openbare con certen niet alleen in den smaak vallen van het Waalwijksche publiek, doch daarenboven ook vele vreemdelingen naar onze plaats trekken Thans toch verlaten velen Zoadagsmiddags onze gemeente, hetgeen door het geven van een goed concert op de markt zeer zeker zou worden tegengegaan. Dat muziek veredelend werkt op het volk is bekend, vooral hier te Waalwijk, waar goede muziek ook door de mindere klasse die niet bij machte is lid te worden van muziek gezelschappen, ten zeerste wordt gewaardeerd. Ook zal daardoor de ambitie bij onze muziek corpsen worden opgewekt. Van dit alles overtuigd heeft onze Vereeni ging nu zich de gelegenheid aanbood, tot het aankoopen eener flinke kiosk (tevens in te richten als ijs of feesttent) deze gekocht en in orde laten brengen. Het behoeft geen betoog dat deze aankoop die direct moest geschieden groote fiuaucieele offers vraagt, die de krachten der Vereeniging ver te boven gaan. Ons Bestuur was evenwel overtuigd, dat uwen Raad in het belang der gemeente niet zou aarzelen voor dien aankoop een zoodanig sub sidie aan Waalwijks Belang te verleeneu dat die Vereenieing daardoor niet voor te groote lasten kan komen te staan. In de meeste plaatsen, hebben de gemeen tebesturen zelf het aankoopen van een kiosk geheel voor eigen rekening genomen, zoodat Waalwijks Belang mot vertrouwen aan Uwen Raad durft verzoeken haar deswege een sub sidie toe te staan van ongeveer 50°/, de ge zamenlijke kosten van aankoop en in orde brengen zynde f 300. Het spreekt van zelf dat de kiosk steeds •voor gemeentelijke en nationale feestdagen ter beschikking is. 't Welk doende Namens W. B. H0UBEN, Voorzitter. J0HAN TIELEN, Secretaris. De Voorzitter. Naar aanleiding van dit adres stellen B. en W. voor f300 subsidie te verleenen. De heer Baijens. Ik zou er bij be paald willen zien, dat het geheel koste loos voor de gemeente is. De heer Verwiel. De bedoeling is dat de gemeente de kiosk voor elke gemeente- feestelijkheid, geheel gratis krijgt, alleen 't op en afbreken zal voor hare rekening komen. De heer v. d. Broek. Dan is de som van f 300 hoog. De heer van Schijndel. Ge kunt toch niet van Waalwijks Belang vorderen dat die zulks geheel voor hare rekening neemtstel u eens voor dat de ge meente ze iedere week wou hebben, dan zou de vereeniging W. B. lekker be danken voor een subsidie met een der gelijke bepaling't gaat toch niet aan dat de vereeniging te laten betalen, de kiosk krijgt men toch geheel gratis en de kosten zijn dan ook niet groot. De heer van den BroekAllemaal gering, dat weet ik wel. Daarna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van den heer van den Broek. f. Ingekomen een schrijven van de afd. Waalwijk en omstreken van de Vacantiekolonies, om evenals 't vorige jaar eene subsidie van f 25 te verkrijgen. Gewezen wordt op 't goede doel, alleen ten belange van het lijdende kind, in welks herstel en gezondheid ook zeker de gemeente groot belang heeft. De Voorzitter. B. en W. stellen voor f25 beschikbaar te stellen en die te vinden op den post onvoorziene uitgaven. Aangenomen. 2. Aanbieding van het kohier van den H- O. en benoeming van eene com missie tot onderzoek. De Voorzitter Namens B. en W. heb ik de eer U het kohier van den H. O. aan te bieden en verzoek U over te gaan tot benoeming eener commissie van onderzoek, 't Vorig jaar bestond die uit de heeren Baijens, Hoffmans en van Dooren. De heer Baijens wenscht ditmaal bui ten de commissie te blijven. Gekozen als le lid de heer Hoffmans. 2e lid de heer Van Schijndel, na her stemming met den heer Baijens. 3e lid de heer J. van Dooren, die de benoeming niet aanneemt. Daarna volgt een herstemming tus- schen de heeren Verbunt, Klijberg en Verwiel, waarbij de heer Klijberg ver zoekt buiten aanmerking te blijven en wordt gekozen de heer P. Verwiel. 3. Nieuwe salarisregeling van den Gemeente-ontvanger. De Voorzitter. Zooals de heeren ge zien zullen hebben, hebben Ged. Staten een herziening gevraagd van 't salaris van den gemeente-ontvanger. Dit kan geschieden op twee wijzen, óf door een vast salaris óf percentsgewijze. Tegen woordig heeft hij een vast salaris van f660. Was zijn tractement percentsge wijze berekend, dan zou hij over de laatste vijf jaren verdiend hebben f778. B. en W. stellen voor aan Ged. Staten voor te stellen den gemeente-ontvanger een salaris van f800 te verleenen. De heer Van Dooren. Is dat met algemeene stemmen aangenomen in 't Dag. Bestuur De Voorzitter. Ja. 4. Machtiging tot oproeping van een onderwijzeres. De Voorzitter. Dit punt houdt een zeer nauw verband met punt 5. Zooals de heeren weten is de school in tweëen verdeeld, le. lager onderwijs, 2e. meer uitgebreid lager onderwijs. Dit laatste begint met kinderen die de twee eerste jaren achter den rug hebben. Nu zijn er in die klassen ieder ongeveer 70 kinderen, dit is te veel voor een leer kracht, ook in verband met de wet. Noodzakelijk is het de kinderen van 1. o. en m- u. 1. o. van 't begin af te scheiden, dan is ook het karakter van de school veranderd, dan beantwoordt ze ook aan een school voor m. u. 1. o. en is niet halfslachtig, 't Zal dan noodig zijn dat de lokalen met een vermeerderd worden en eene onderwijzeres worde benoemd. We hebben dan 6 lokalen voor gewoon lager onderwijs en 4 voor in. u. 1. o. Zooals 't thans is, ook tengevolge van de ziekte der onderwijzeres, die voor Augustus geen les zal kunnen geven, heeft een onderwijzer van 't 1. o. 2 klas sen, met 80 leerlingen, d. i. onhoud baar, de twee andere onderwijzers voor m. u. 1. o. hebben ieder drie klassen. B. en W. vragen machtiging ter ver meerdering der benedenlokalen de kos ten van 't maken van 6 van de 5 lokalen, door er een muur in te brengen, en 't schot er uit te breken dat ook het on derwijs ten goede komt, daar het licht er nu geheel verkeerd inkomt zijn ge raamd op f 1781.58, die gedekt kunnen worden uit een tijdelijke geldleening, later ingesmolten bij eene publieke geld leening. Verder wijs ik er nog op dat 't rijk 25% der kosten vergoedt. De heer Baijens. Is 't de bedoeling direct eene oproeping te doen De Voorzitter. Ia, direct, vooral met 't oog op de ziekte der tegenwoordige onderwijzeres. Daarna worden de punten 4 en 5 zonder stemming aangenomen. 6. Wijziging begrooting 1907. Er moeten verhoogd worden de reke ningen drukwerk met f 78.52, bindwerk f 12.02Vs, gemeentereiniging f 13.62, teekenschool f 20.46, welke gevonden kunnen worden op hoofdstuk VI, art. 8, hoofdstuk VIII art. 2. Niets meer aan de orde zijnde en niemand 't woord verlangend in de openbare vergadering gaat men over in eene vergadering met gesloten deuren. HEDIKHUIZEN Openbare vergadering van den ge meenteraad van Hedikhuizen op Vrijdag 22 Mei 1908, des morgens ten 10 uur. Voorzitter de WelEd.Achtb. heer van der Geldt. Te ongeveer 10.15 opent de Voor zitter de vergadering. Aanwezig de heeren Voeten, Verhoeven, A. de Kort, v. d. Geldt, Luijben, van de Wiel en v. d. Brand. De Voorzitter verzoekt den heer Secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden, na voorlezing, onver anderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Verpachting hooilanden. De Voorzitter. Ik heb in de courant eens nagekeken, wanneer de verpach tingen plaats hebben. Ik heb gezien, dat de verpachtingen te Bokhoven én Engelen gehouden zullen worden op 9, 12 en 15 Juni. Zou het nu niet raadzaam zijn, dat wij onze verpachting daartusschen stellen, ze tegelijk met die van Bokhoven en Engelen te laten plaats hebben is niet wenschelijk. De heer v. d. Wiel. De verpachtin gen te Engelen en Bokhoven worden altijd op Maandag en Dinsdag gehouden. Dat is altijd al zoo geweest. De heer Verhoeven. Als wij ze dan op Donderdag 11 Juni eens lieten plaats hebben. Dat was er dan juist mooi tusschen in. Op Woensdag kun je 't ook niet doen en op Donderdag 4 Juni is wel wat vroeg. De Voorzitter. Donderdag 11 Juni is een heel geschikte dag. Mocht later blijken dat het dan echter minder goed is, dan kunnen Burg. en Weth. zeker een anderen dag vaststellen. Aldus wordt besloten. De Voorzitter. De verpachting zal dit jaar gehouden worden bij Vuchts en zal om 10 uur beginnen. De heer Voeten. Hoe zit het met de toemaat van de Proppershoef. De Voorzitter. Na afloop van den hooitijd zullen wij dat verpachten in 4 perceelen. De heer Voeten. En dan niet laat laten hooien en niet laat latf*n weiden. De Voorzitter. Tot half October en zonder paard- De heeren Luijben, Verhoeven en de Kort zien er echter geen bezwaar in dat er een paard in wordt geweid, waarop besloten wordt dat er één paard in mag weiden. 3 Aanmerking van Ged. Staten op de salarisregeling van de onderwijzers. Door den secretaris wordt het schrij ven voorgelezen. Daaruit blijkt, dat het hoofd te Haarsteeg in salaris gelijk staat met die van Hedikhuizen, hoewel eerst genoemd hoofd verplicht is les te geven in de Fransche taal. De schoolopziener adviseert dan, om het hoofd van Haar steeg daar f 100 meer voor te geven. De Voorzitter. Burg en Weth. stellen voor, de salarisregeling te behouden zooals ze is. De tuin van het eene hoofd der school is meer dan f 100 waard. Ook het huis is heel wat meer waard. Burg. en Weth. stellen dan ook voor om de eenmaal vastgestelde sala risregeling te handhaven. De heer de Kort. Ik denk dat hij zijn tuin nog voor geen f 150 wil af geven. 0 Met algemeene stemmen wordt be sloten de salarisregeling niet te herzien. 3. Brief van Ged. Staten betreffende de salarisregeling der gemeente-ontvan- gers. In hun schrijven betoogen Ged. Staten dat het hun wenschelijk voorkomt de jaarwedden der ontvangers het volgend jaar te herzien. Zij wenschen weer terug te komen op de vroegere regeling, na melijk om eene percentsgewijze beloo ning toe te kennen Die percentsgewijze belooning wordt door hen eenigszins hooger voorgesteld als vroeger het ge val was- De Gemeenteraad wordt nu uitgenoodigd zijn gevoelen in deze te doen kennen. Wordt besloten het salaris, dat f350 bedraagt, te behouden, doch wat meer ontvangen wordt, percentsgewijze uit te betalen. 4. Wijziging begrooting. De Voorzitter- Tengevolge van de te Hedikhuizen plaats gehad hebbende brand is dc begrooting met f 71.70 over schreden. Dit bedrag kan van den post onvoorziene uitgaven worden overge schreven. Aldus wordt besloten, 5. Aanbieding gemeente-verslag 1907. Wordt ter inzage nedergelegd. 6. Adres van Joh. van Helvoirt hou dende verzoek om een perceel grond te koopen. De Voorzitter. Er zijn m.i. nogal be zwaren aan verbonden om op het ver zoek in te te gaan. Het zou een las tige zaak worden. De heer Voeten Wij moeten den mensch maar helpen. De heer v. d. Brand. Wel ja, als Ged. Staten er geen bezwaar tegen hebben, zou ik den man maar helpen. De Voorzitter. Maar waar blijven wij dan met het water. De heer Verhoeven. Door een riool laten loopen. Ik zou het perceel maar verkoopen Door de woningwet kunnen er toch geen prulhuisjes meer neerge zet worden. Dat het water wegloopt kan gevonden worden. Tusschen de leden ontstaat nu eene discussie hoe de afwatering het best zal kunnen geschie den. De een betoogt, dat het water door een riool onder het huis kan wor den afgevoerd, een ander voor het huis, en weer een ander achter het huis. De heer van de Wiel. Laat ons ter plaatse eens gaan kijken en een onder zoek instellen. Van 't jaar kan toch niet gebouwd worden, daar 't perceel is ver huurd. In een volgende vergadering kunnen wij dan een besluit nemen. Aldus wordt besloten. De Voorzitter. Gisterenavond is van het kerkbestuur van de Ned. Herv. kerk te Hedikhuijzen een adres ingekomen. Het bestuur wijst erop dat er steenen van den toren vallen, wat voor het verkeer zeer gevaarlijk is. Bovengenoemd bestuur vraagt nu om op de begrooting voor het volgend jaar een post uit te trekken voor de herstelling van dezen toren Wij zullen, voor wij een besluit nemen, door een deskundige een on derzoek laten instellen. De heer Voeten. Zouden we ze niet verkoopen. De Voorzitter. Dan zou ik voorstel len ze cadeau te geven. De heer de Kort- Het kerkhof heb ben ze ook al, dat was vroeger gemeente eigendom. Hoe da^ allemaal gegaan is weet ik niet. De heer Verhoeven. Wij staan hier voor een geval waar weinig aan is te doen. 't Is eigendom van de gemeente, dus moet de gemeente het ook onder houden. De heer v. d Wiel. Ik zou hem maar afbreken en met de steenen den dijk verharden. De secretaris leest het adres voor. Hieruit blijkt dat het kerkbestuur erop wijst, dat dringend verbetering aange bracht moet worden, daar er gemakke lijk ongelukken kunnen door ontstaan. De heer Voeten. Ik zou de toren eerst maar eens wat opknappen en ze dan cadeau geven, 't Zal altijd wel wat zijn met dien toren. De heer de Kort. Zouden wij het recht wel hebben om hen af te breken. De heer v. d. Wiel- Waarom niet en in Drunen dan. De heer de Kort. Ik zou voorstellen dat ze zelf de toren moeten restaureeren. Willen ze dat niet doen, dan zou ik hem afbreken- Na nog eenige discussie wordt beslo ten dit adres tot een volgende verga dering aan te houden. Nadat door den heer Verhoeven nog is gevraagd, wanneer de steenen in den dijk worden gebracht, waarop de Voor zitter antwoord als deze zachter is, in 't najaar, wordt de vergadering gesloten De spoorwegramp tusschen Ant werpen en Brussel. Van de ontzettende spoorwegramp, die Donderdagmorgen bij Contich heeft plaats gehad en waarvan wij Donderdag per bulletin mededeeling gaven, valt thans het volgende aaneengeschakelde verhaal te geven. Het station Contich ligt aan de lijn Antwerpen—Brussel. Rechts van het station loopen de lijnen naar Brussel, links die, welke door middel van den wissel op 'n zijlijn naar Lier gebracht worden. Om 8 uur 55 stond een trein, die om 8.32 uit Antwerpen naar Lier was vertrokken, te Contich te wachten op den trein die van Antwerpen naar Brussel rijdt. Deze vertrekt uit Antwer pen om 8.49 en moet om 9-05 Contich passeeren Eerst kwam nog een trein uit Brussel met een aantal bedevaart gangers, die naar O- L. V. van Lisp te Lier moesten en hier overstapten. In den trein die te Contich wachtte zaten voornamelijk arbeiders en ook een aan tal soldaten die naar een schietterrein moesten. Met de overstappende bede vaartgangers uit Brussel was de trein overvol. Nog waren de menschcn bezig in te stappen, toen de trein uit Ant werpen naderde, maar in plaats van de lijn rechts op te gaan, kwam hij op die links, waar de trein voor Lier stond. Zoodra de machinist bemerkte dat hij op verkeerd spool was, liet hij stoom uit en remde, maar het was reeds te laat. Met. een snelheid van 30 K. M. in het uur wierp de trein uit Antwerpen zich op dien voor Lier. Hij drukte den goederenwagen en de 3 achterste pas sagierswagens ineen, waarvan 2 derde en een 2e klasse. Een schrikkelijke paniek volgde. Het schouwspel dat zich aan de oogen der overlevenden voordeed was hartverscheurend. De 4 wagens waren tot splinters geslagen en te mid den van deze overblijfselen zag men de doode en gewonde passagiers liggen, de meeste met bloed bedekt, terwijl het gejammer der gewonden door merg en been drong. Voor tegen de locomotief van den Antwerpschen trein hing een afschuwelijke massa bloedend vleesch het was een maD, die was platgedrukt. Het stationspersoneel vei leende het eerst hulp en werd spoedig bijgestaan door soldaten, d e uit de kazerne te Contich kwamen. Men begon met het puin van de wagens op te ruimen en haalde de eerste lijken te voorschijn- De meeste waren gruwelijk verminkt en van bijna alle was het hoofd verpletterd. Men vond ook afgerukte ledematen, o.a. een hand, die tusschen de vingers een afgekneld oor hield. Inmiddels was telegrafisch bericht van de ramp gezonden naar Antwerpen en Brussel. Uit Antwerpen zond men 2 ambulance-wagens der bereden artillerie en uit Mechelen 4, terwijl uit Brussel een hulptrein vertrok met 6 dokters en verplegers uit het hospitaal St. Jan. De verongelukte trein is 50 meter naar voren geschoven. Een der wagens moest met bijlen worden stuk gehakt om er de dooden uit te halen. Daaron der bevonden zich verscheidene kinderen. Om 1 uur had men 25 lijken gevonden, terwijl nog 10 gewonden overleden wa ren. De meeste dooden kon men niet dadelijk herkennen, doordat hun hoofd zoo verminkt was en zij ook meerendeels geen identiteitsbewijzen bij zich hadden. Uit Antwerpen werd nog een hulptrein gezonden met een afdeeling geniesol daten, dokters, priesters, verplegers en doodkisten. Deze en een spoedig daarna gezonden tweede trein brachten tal van gewonden naar Antwerpen, waar zij in de hospitalen werden opgenomen. Er is een 80-tal meerendeels ernstig ge wonden, van wie er nog eenige onder weg naar Antwerpen zijn overleden. Minder ernstig gewonden, die te Brussel thuishooren, zijn daarheen gezonden. Onder de gewonden zijn niet begrepen de lichtgekwetsten, die op de plaats des onheils door de geneesheeren zijn verbonden en daarop hun reis konden voortzetten. Om 10 54 kwam de eerste j trein met 30 gewonden te Antwerpen aan, om 12.55 de tweede met een 20- tal. Ook werden gewonden met auto- mobielen naar Antwerpen vervoerd. n Aan het station en in de Keyserslei j stond een dichte menigte, die zwijgend en met diep medegevoel het voorbij-, trekken der gewonden, die door soldaten^ i'd >3 isv

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1