Tweede Blad. h- Attentie. Buitenlandsche Abonné's, Provinciaal Nieuws MIEUWS UIT KAATSHEUVEL Donderdag 28 Mei 1908. 31e Jaargang. Wij maken belanghebbende rereenigingen er op attent, dat [oortaan van uitvoeringen, eon- [erten, groote wedstrijden, oproep foor gezamelijke reizen, bede- taarten enz. vooraf bespreking >nder 't redactioneel gedeelte zal geschieden, indien deze in ons blad per advertentie worden bekend emaakt. Het meer en meer ge bruik maken van onze redactie- kolommen tot reclame door gratis-berichten, noopt ons de zen maatregel te nemen en daar aan stipt de hand te houden. Men begrijpe 't dus goed, wil paen van zijne uitvoering enz. tooraf eene bespreking, uiteen zetting of aanmoediging onder het redaction eele gedeelte, dan kon— dige men dezelve eerst, mede, óf ater onder de advertenties aan. Wel blijft de rubriek «Uitvoerin gen" bestaan, waarin de aankon diging in een paar woorden geschiedt. Wij zullen echter van onzen kant een zeer billijke regeling daarvoor treilen. Nu het getal onzer abonné's in 't buitenland dagelijks toeneemt, en daarenboven het port voor ons Zondagsnummer iu plaats van f 0,0'iVs op 1 0,05 is gekomen, laten wij hieronder volgen den abonnementsprijs voor 't buiten land, dat minstens voor éên jaar moet worden genomen en vooruit betaald. België f 4,GO per jaar. Nederlandsch-Oost- en West— Indië, Frankrijk, Duitschland, Amerika en andere bij de post unie aangesloten landen f 7, per jaar. Het ZONDAGSBLAD geeft al leen een verhooging van abon nement van f l,8u per jaar. (Dorp.) mmp.r 43. men. J A 4 rt m Tv /-v I r f\ VI i iqo8. WAALWIJK, 27 Mei Benoeming. Benoemd tot Inspecteur der directe belastingen en accijnzen te Tilburg, de heer H- C. van Nispen thans alhier, en tot inspecteur derzelfde middelen te Waalwijk, Jhr. A. von Bülow, thans te Emmen. Kutk. Kiesverceniging. In aansluiting op ons bericht van Zaterdag 1.1. kunnen we nog mededeelen dat de heer M. van LoonEras zijn ontslag heeft ingediend als vice-president der afd. Waalwijk van de R.K. Kies verceniging in 't district Waalwijk Heusden. Ons Feuilleton. Wij vestigen de aandacht op onze nieuwe feuilleton, waarmede wij heden een aanvang maken, nl. xHet Geheitn van den Voddenraper. Wij twijfelen niet of 't zal den lezer van 't begin tot 't einde zeer zeker boeien. Waahvijks Belang. Waalwijks Belang mag met voldoe ning terugzien op Zondag 11. toen voor 't eerst de kiosk op de Markt in gebruik weid genomen. Begunstigd door goed weder, verdrongen velen zich Zondag morgen om de kiosk, toen de Lieder tafel >Oefening en Vermaak" een viertal nummers ging uitvoeren, die uitstekend klonken, met vuur en gevoel werden gezongen en een uitbundig succes hadden. Des namiddags, ten 6 uur, na afloop der voetbalwedstrijden was 't op de Markt enorm vol, 't Leek wel een of andere groote feestelijkheid die duizen den herwaarts had getrokken, waar voor een krachtige reclame was gemaakt, terwijl eene eenvoudige annonce en bericht in ons blad zulk eene goede uitwerking had gehad, 't Was er over vol met tal van vreemdelingen toen de heer Appels zijne mannen het teeken van begin gaf en de Waalwijksche Harmonie haar programma aanving en afwerkte op eene wijze die ieders be wondering maar tevens verbazing af dwong; werkelijk men was vol bewondering dat eene vereeniging in zoo korten tijd het zoo ver kan brengen, maar tevens was men er over verbaasd, 't was haast onbegrijpelijk. Het was ons een genoegen van tal van kenners, o. m. van den directeur van 't bekende muziekgezelschap »Eup- honia" te Kaatsheuvel te mogen verne men, dat de Waalwijksche Harmonie op den goeden weg is, den tijd van haar bestaan in aanmerking genomen, uit stekend heeft geblazen. Moge het voor de muzikanten eene aansporing zijn om onder ijverige leiding van den directeur en instructeur met ambitie op den ingeslagen weg voort te gaan. 't Was er gezellig en druk op de markt, het publiek was zeer in zijn schik en met recht mogen we zeggen dat de eerste openbare uitvoeringen uitstekend geslaagd zijn en voor W. B. een groot succes waren. Wat de kiosk zelf betreft, algemeen wordt ze geprezen als een flink, degelijk stuk, gemakkelijk en stevig ingericht om telkens opgebouwd en afgebroken te worden, de zangers en muzikanten waren vol lof, het zingt en speelt er zeer ge makkelijk, en ook de klank buiten was zeer goed. De kleur der kiosk werd niet erg geroemd. Des namiddags werd door den Voor zitter van W. B. den heer A. Houber. op de kiosk een woord van dank ge bracht aan de Liedertafel en de harmo nie voor hare welwillendheid, welke door den president der Waalwijksche Harmonie, den heer E. W. Klijberg- Pernot beantwoordt werd met een woord van hulde aan Waalwijks Belang." Gedurende 't concert moesten een paar dronke jongens door de maré- chaussée worden opgebracht. W. V. De propaganda-wedstrijden uitgeschre ven door het ijverige W. V. bestuur hadden 1.1 Zondagmiddag onder groote belangstelling plaats Deelgenomen werd door Voorwaarts, Den Haag N.O.A.D. van Breda; D. V. S. Rotterdam; D, V- V. uit den Haag was niet opgekomen- Na een warmen strijd was de uitslag- als volgtle N.O A D- Breda, 2e Voorwaarts, den Haag, 3e D V. S. Rotterdam. De wedstrijden die begunstigd werden door mooi weer en met groote be langstelling door de honderden werden gevolgd, zouden nog' aan aantrekkelijk heid gewonnen hebben, waren ze opge luisterd door muziek. Bij de prijs uitreiking op de boven zaal van den heer Chr. v. d. Werff, alsmede aan 't gezamenlijk diner op Musis Sacrum bij den heer A. Gerris- Simons, ging het gezellig toe en is deze drukke dag voor Waalwijk wederom uitstekend geslaagd. St. Puulusvereeniging. In verschillende bladen komt 't bericht voor dat het huis naast de Eerw. Zus ters, behoorende aan 't R. K. Kerkbe stuur alhier, zou worden ingericht voor de St. Paulusvereeniging en andere kath. vereenigingen- Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt is dit bericht uit de lucht gegrepen, bestaat dit plan niet- K. K. Miliciens. Zondagmorgen ten 12 uur was op de St- Pauluszaal eene bijeenkomst uitge schreven van R. K. Miliciens, Verlof gangers, Landweerplichtigen en oud- miliciëns. Slechts weinigen hadden aan de roep stem gehoor gegeven, zeker een gevolg dat terzelfder ure, op het marktplein een matinée plaats had van de Liedertafel. Alhoewel er bijna geen publiek aan wezig was, trad de heer van der Zanden uit Tilburg, redacteur van Onze Ordon nans, toch als spreker op- In een helder betoog zette hij het nut van den bond uiteen, wees op de groote voordeelen die de bond reeds voor de miliciens heeft weten te verkrijgen en spoorde allen aan toe te treden, want nog te veel moet er aan de militiewet worden ver anderd, nog te zware laste rusten op de schouders van hen die eenmaal een te laag nummertje uit de flesch hebben gehaald. Een achttal personen traden als lid toe waarvan als voorloopige commissie leden zullen optreden de heeren G. v. Huiten Gzn. en T. C. van Eijkelenburg, bij wien men zich als lid kan aanmelden. Vacantia- Kolonies. Met genoegen kunnen wij melden, dat Zondag op het voetbalterrein door de jonge dames Marie Wiesman en Jeannette v. d. Heijden met een der bussen, waar over wij in ons vorig nummer spraken, gecollecteerd werd voor de afdeeling Waalwijk en Omstreken" van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies. De opbrengst bedroeg ruim zeven gulden. De waarheid van het spreekwoord>Veel kleintjes maken één groote" werd dus ook hier ten duidelijkste getoond. Een woord van dank mag hier niet onthouden worden aan genoemde jonge dames en evenmin aan het publiek, dat ook bij uitspanning, het lijdende kind niet vergeet, ja dan meer dan ooit gevoelt, wat het zeggen wil gezond te zijn naar lichaam en geest. Stuking Te Tilburg is bij de firma Wed. de Beer Zonen eene staking uitgebroken, naar van verschillende zijden wordt be vestigd, hoogst ongemotiveerd- Twee werklieden kregen over 14 dagen hun ontslag, omdat zij geregeld te laat kwamen en waarschuwing niet meer hielp. Daarop werd geeischt intrekken, andets zou gestaakt worden en zoo bleven den volgenden dag 26 personen weg. De Tilb. Ct. schrijft dan ook Van verschillende zijden beschouwd, schijnt men hier niet te doen te hebben met eene gemotiveerde werkstaking, maar wel met een aanslag op het gezag. Men heeft getracht de firma aan banden te leggen en 't is te voorzien, dat dit in geen geval zal gebeuren. De beweeg redenen, die tot deze werkstaking heb ben geleid, schijnen de besturen van »St. Severus* en Unitas geen voldoende aanleiding te hebben gegeven om de mannen van >de Eendracht te steunen. In Goirle dreigde staking omdat de firma Puijenbroek machines aanschafte waardoor 't handwerk vervangen zou worden. O i zeer terecht antwoordt de firma thans aan de vertegenwoordi gers der arbeiders-organisaties Unitas Eendracht en Sint-Severus, dat zij haar recht om op de machinale getouwen datgene te laten weven, wat haar past, niet wenscht prijs te geven, te meer, daar de behanglinnen-wevers van hun recht, om waar hun belang het mee brengt ander werk te zoeken, zoo'n ruim gebruik maken in den laat sten tijd, dat ei geen voldoend aantal wevers be schikbaar bleef. >Het standpunt*, aldus vervolgt de firma, waarop gij u in uw schrijven stelt, dat onze Zuid-Nederlandsche in dustrie slechts dan een meer practische werkwijze mag toepassen, als reeds op andere plaatsen in buiten- en binnenland daarmee voorgegaan is, zult gij bij na dere overweging niet willen blijven in nemen, daar het een knevelen der in dustrie zou zijn zoowel in het nadeel der werknemers als in dat der werk gevers.* BAARDWIJK. II. Kindsheid. Het feest der H. Kindsheid waarvan wij in een vurig nummer melding maakten dat gep. Maandag hier werd gevierd uisg in alle opzichten geslaagd heeten en heeft zelfs onze ver wachting overtroffen. Het was eeu lust om den optocht te zien zoo ordelijk, zoo netjes. Eere de Eerw. zusters en zelafriaen der H. Kindsheid. Zij hebben niet alleen den kinderen maar ook de ouders een waar genoegen versch.-.ft. Moge ooit eene Baird- wijkfche Harmonie bij zoo'n gelegenheid eer,s kunnen dienen, het zou nog heel wat luister bijzetten. VLIJ MEM. U. Zondag maakte de har monie „Concordia" des middags hare gewo ne jaarlijkeche muzikale meiwandeling door het dorp. Dat ze de wandeling ook thms weer niet alleen deed, maar vergezeld werd door etne vroolijke luidruchtige schaar kiu- deren ligt voor de hand. II ij zien met verlangen de uitvoeringen op het marktplein tegemoet, welke „Concoidia" des zomers pleegt te geven. De heer C. van Heivoort Jr., amb tenaar te Secretarie alhier, gaat zich 1 Juni a.s. te Tilburg vestigen, waar hij tot adjunct commies ter secretarie benoemd is. Wij hopen, dat het onzen dorpsgenoot daar naar weusch zal gaan. Ter secretarie alhier ligt ter inzage een door Ged. Staten dezer provincie ont worpen reglement houdende de oprichting van een waterschap „De Bossche sloot," Eventoeele bezwaren tegen bedoeld ontwerp behooren bij de Provinciale staten te worden ingediend. Daar er iu den laatster) tijd nogal baldadigheden gepleegd zijn aan de landerijen der gemeente en van particulieren, waaraau zich vooral sommige koehoeders schiji.en schuldig gemaakt te hebben, hei-ft- onze E.A. Heer Burgemeester het noodig geoor deeld eene waarschuwing te richten tot de ouders der schuldigen. Daar door de politie streng toezicht gehouden zal worden, gclooveu wij wel, dat deze waarschuwing ter harte genomen zal worden. Vergadering van den raad der gemeente Vlijmen, op Vrijdag, den 29 Mei 1908, des namiddags te 51/, ure, ten raadbuize dezer gemeen'». Te behandelen onderwerpen 1 Verzoek A. F. v. Keijzerswaard om eervol ontslag »ls onderwijzeres der 2e openbare school, 2 Schrijven G"d. Staten wijziging politie verordening met voorstellen van B. en W. 3 Schrijven Ged. Staten verordening jaar- wedden onderwijzers met voorstel van B. en W. 4 Circulaire van Ged. Staten aanga»'-de de jaarwedde van den gemeenteontvan ger mot voorstel B. en W. 5 Voorstel vaD B en W. tot vaststelling der verordening als bedoeld bij art.. 18 sub 7 der Woningwet. 6 Voorstel van B en W. tot onbewoon- baarverklaring «l. r w.«i it.g vanM.S'n- per9, Voordijk. 7 Verzo k heeren de Groot en Kalis 'e Baardwijk om uitweg in het Vendoor blok I, voor den tijd van één jaar 8 Voorstel B. en W. tot intrekking raadsbesluit tot regeling der daggelden gemeente-arbeiders. 9 Voorstel B. en W. en landerijencom- missie tot verbetering van landerijen (Meerbeuvel) en in verband daarmede tot het aangaan cener °/0 geld- leening h f 1500, VRIJll.-CAPPEL. Maandagavond w ichtte het fanfarecorps alhier een uitstapje, 'i Was Ier eere van het bruidspaar bij de tam. Oerlemaus. Nadat de muzikanten een ovatie gebracht haddon werden ze op gulle wijze ïuthaald, zoodat zij onder het spelen van nkele imuimes door onze gemeente genoeg lijk huiswaarts keerden. De Heer F. A. Kerst, heeft tegen 1 Juli ontslag gevraagd, aan de Chr. school op den Loonschen dijk, doordat hij de he rneming naar Amerougen aanneemt. R^AMSDONK. Gistsi morgen ontving de heer P. Kouings, brievengaarder alhier, de verblijdende tijding, dat zijne jaarwedde met ingang van 1 April 1.1. met f 75 is verhoogd. Wij weuscheu onzen, om zijne hulpvaardigheid zoo bemiuden brie.engaar- d r gaarne profiriat met deze promotie en hopen, dat zijn welwillende humaniteit te genover het publiek nog dikwijls met een dergelij e verhooging beloond wordt. Vergadering van den Gemeenteraad 7an llaamsdonk op Zaterdag den 30 Mei 1908 des voormiddags Ie 10 uur. Aan de orde is 1 Voorstel van Burgemeester en Weihou ders inzake verbetering localiteit van het hulptelegraafkautoor te Raamsdouk 2 Adres van A. de Jong veearts te Ca- pelle om eeu gratificatie uit du gemeen tekas. 3 Adres van Jus. Kuij9ters te Raamsdonk (dorp) om vergunning tol afvoer mcua- gewater ia een gtineenteriool. 4 Schrijven van den Kapitein Eerstaan wezend Ingenieur te 's Hertogenbosch houdende verzoek om in dc Kazerne der maróchaussée te Raamsdonksveer eene grootere hoeveelheid patronen te mogen bergen dan is toegestaan. 5 Schrijven Gedeputeerde staten in zake herziening jaarwedde van den Ge meenteontvanger. 6 Ontwerp verordening op de heffing en invordering van staangeld voor het gebruik van gemeentegrond. 7 Ontwerp verordening op de heffing en invordering van eene belasting op de openbare vermakelijkheden 8 Ontwerp besluit tot het verkenen van toestemming tot af- en overschrijving uit deu post voor o tvoorziene uitga ven der begrooting voor 1907. 9 Ontwerp besluit tot wijziging der be- grooting dienst 1908. 10 Concessievoorwaarden in zake electrisch licht. 11 Aanbieding verslag van den toestanc der gemeente over 1907. 12 Ingekomen stukken. 13 Vaststelling ptimitief kohier vau den hoofdelijke» omslag, dienst 1908. RAAMSDONKSVEER Het ougeva overkomen aan den molenaarsknecht van den Heer Rombouts, en Waarvan wij in on vorig nummer melding maakten, heelt zie als volgt voorgedaan. Bezig zijnde eenige zakken graan naar den vierden zolder op te hijschen, brak plotseling het touw en vielen de zakken naar beueden. Hierdoor verloor de knecht zijn steun en evenwicht en stortte dientengevolge de zakken achterna. Gelukkig kwam hij er boveB op terecht. Hevig uit neus en mond bloedende werd hij opgenomeu tot dat Dr. Quirijns, die in allerijl was ontboden, het eerste verband legde. Deze konstateerde buiten eenige kneuzingen een beenbreuk, zoodat van ver moedelijke halsbreuk, waarvan ons eersie bericht gewaagde, geen sprake is. De ge troffene is ter verpleging in het R. K. GiSt- huis opgsnomen. Het havenwerk alhier vordert naar wensch. De sluis is nagenoeg geheel gereed, en „het hoofd" schiet ook al aardig op. Als de werkzaamheden in vollen gang zijn biedt dit een wezenlijk mooi tafereel aan, een „kiekje" over waard. Men vraagt ons waarom de maréchaus» rée-kazernc niet telefonisch is aangesloten. Ongetwijfeld was eene aansluiting zeer wenschelijk en in sommige gevallen hoogst noodzakelijk. DUSSEN, 25 Mei. Uitgenoodigd door het bestuur, trad gisteravond voor de R. K. Mannenvereeniging >Ons Belang' in hare lokalen op haar oud-secretaris de Heer C. van de Wiel te 's-Bosch met het onderwerp boekhoudcursussen. Voor een circa 150 belangstellenden ging spreker na de oorsprong, 't groote nut, de inrichting tn werking dier cur sussen. Er werd aangetoond dat 't boek houden noodzakelijk was voor eiken middenstander men leert er zijn zaak voorkomen, de ware middelen aanpak ken tot blo jt ervan, geheel zelfstandig zijn zaak e leiden, de juiste reclame middelen uitkiezen, de tering naar de nering zetten, faillissement voorkomen, de verkoopwaarde verhoogen, enz. Bij 't einde gaf de vergadering, die in aandachtige stilte spreker van 't begin tot 't einde gvvolgd had, door luid ap plaus haar voldoening over deze zeer duidelijke en interresante lezing te ken nen en de ZeerEerw. Heer Pastoor was voorzeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij in zeer waardeerende woorden op zijn eigen hartelijke manier, den heer v. d. Wiel dank bracht voor zijne dui delijke uiteenzetting en de vele moeiten, daaraan verbonden en hij hoopte hem nog meermalen voor deze vergadering te zien optreden. Nadat de voorzitter, die ook de vergadering met een woord van welkom en 't gewone gebed, had geopend, de aangifte van deelnemers had opengesteld en met een enkel woord over vervroegde winkelsluiting des Zon dags had gesproken, sloot hij niet een woord van dank aan allen dezen goed geslaagde bijeenkomst. Onder het vee van den landbou wer S. uit Waardhuizen, grazende in »den Duil" is wederom een nieuw geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Donderdagmorgen, O. H. Hemel- vaartdag, zal de fanfare Wilhelmina, ouder gewoonte getrouw, gaan dauw- trappen. Tevens bestaat het plan des namiddags een serenade te brengen te Hank, alwaar dien dag de echtelieden W. v. d. Pluijm en W. Prinsen, zooals wij in het vorig nummer meldden, hun gouden huwelijksfeest vieren. Moge het weder meewerken om deze uitstapjes nog gezelliger te maken. HANK. Door het Bestuur der af deeling Hank van den N. C. B. worden pogingen aangewend alhier eene Onder linge paardenverzekering op te richten. Reeds riep het al de paardenhouders bijeen en werd in beginsel besloten tot de oprichting o'tfer te gaan. Het Bestuur zal bereids een reglement ontwerpen en de paardenhouders andermaal bijeen roepen om dit te bespreken. Komt niets bijzonders in den weg, dan wordt in de maand Juni de paarden verzekering definitief opgericht. Het vak niet te ont kennen, dat het actieve Bestuur der af deeling Hank van den N. C- B. doet, wat het kan voor den bloei der afdeeling en de welvaart der leden. Paardenhouders treedt toe tot deze vei zekering. Deze toetreding toch be- teekent voor de meesten uwer eene jaarlijksche besparing van enkele tien tallen guldens. KAATSHEUVEL 27 Mei 1908. Plechtige begrafenis. Verleden Maandagmorgen vervulde onze Koninklijke Harmonie „Èuphonia" een treu- rigen plicht. Zij bewees haren beschermheer dan WelEd. Heer H. v. üordtmond— van Mol, in den euderdom van 80 jaar overleden de laatste eer. door zijn stoffelijk overschot, naar zijn laatste rustplaats te vergezellen, on der het uitvoeren van treurmarschen van „Chopin" en „Beethoven". Om kwart voor 10 trok de stoet van de villa „Mollenberg" over den Vaartkant en Peperstraat, naar het in plechtig rouwgewaad gehulde kerkgebouw, alwaar om 10 uur door onzen ZeerEerw. Heer Pastoor Völker eene solemneele lijkdienst werd gehoudeu, hierby geassisteerd door den Wel- Eerw. Heer kapelaan van Acht als Diaken en van Heeswijk als sub Diaken. Het zangkoor voerde een 3 stemmige Mis uit vau Perosi. Op het kerkhof werd door de Liedertafel by het graf gezongen „Op het Kerkhof" van De Vliegh. Om kwart voor 12 was deze indrukwekkende plechtigheid afgeloopan, die tot het einde toe door een gioote massa volk werd bijgewoond. Feest der 11. kindsheid. jl. Dinsdag werd alhier dit feest gevierd. In optocht trok men van uit de school der Eerw. Zusters, door de Peperstraat naar de kerk alwaar om 9 uur een gezongen II. Mis werd opgedragen en een collecte gehouden voor de heideuBche kinderen in ChiDa De kerk was gevuld met kindertjes met stralende gezichten, en ook natuurlyk zoovele moe ders die van de vrongde huuper lievelingen wilden getuigen zyn. Gezamenlijk werden eenige liedjes gezongen en werd door het dochtertje va:i den Heer Brok, uit aller naam de opdracht aan het Goddelyk Kindje uitge sproken, wiens beeltenis voor in de kerk passend versierd was, Dit kinderfeest by uit nemendheid had natuurlijk veel bekijks. Typhus. Naar wij vernemen heeft zich, na een half iaar rust, alhier weer een geval van typhus voorgedaan. De vrouw van zekeren S. is door die ziekte aangetast. Door de geneesheer is zulks geconstateerd, en is dan ook de voor geschreven waarschuwingbrief voor de woning van de besmette aangebracht. Naar wy ver- nemen is oen pleegzuster ontboden daar nie mand anders hulp durft verleenen. Diefstal en baldndlgheld. Bij de wed. J. H. is verleden nacht de moestuin gedeeltelijk geplunderd. Bij., den landbouwer C- V. een partijtje boonstaken. Bij L. v. d. B zijn een tweetal ruiten in gegooid. Het laatste is nog het vlegelach— tjogte, daar de twee diefstallen wel ten eigen bate zullen zijn aangewend. Aan ruiten in gooien heeft echter niemand voordeel, en is dit dan ook eeu laffe daad. Ongeluk. Toen J. B. bezig was een zool aan een schoen glad te snijden, gleed zijn mes uit en nnppft hfim een vinger af. Geneeskundige bn p sneed hem een vinger grpndi''döör"kénnen, noodelooze uitgave moest worden ing.roepan.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5