Derde Blad. MENGELWERK De Spookverschijning. Provinciaal Nieuws Gemengd Nieuws. V *i£UWS UIT KAATSHEUVEL Numr.icr Zondag 31 Mei 1908. 31e Jdurgang. Pt Op het uur van middernacht werd er gebeld aan do deur vau deu schrijver, Hij stond op van zijn wijn en zijn bloemen en zijn inktpot en ging uit om open te doen llij nam de lump mee en bield ze voor zich uit. Op de stoep stond een lange, magere jonge man met een breedgeranden vilten hoed. Ofschoon het een erg koude winternacht WM, had de man geen overjas aan. Zijn bovenlijf stak in een kort, klein, tcogeknoopt buis, waarvan de kraag tot over zijne ooreu was opgezet. Hij noemde den schrijver bij zijn naam en ver- zocht hem om een onderhoud. JDe schrijver liet den vreemde biuueu en ging zelve na hem in. Ze zaten te zamen iu de kamer op de tafel stonden de bloemen de wijn en den inktpot. Onafgewend staarde de jonge man op deze voorwerpen. De schrijver had nog een glas gehaald en schonk zijn zonderlingen gast in van deu zwaren wijn. »Zoo, ziet het er zóó bij u uit," zeide de vreemdeling ein delijk met een zucht van verlichting en hij vestigde bijna een aanbiddenden blik op den schrijver. »ïk ben gekomen om het to zien, voordat ik sterf." De Echrijver zette haastig zijn bokanl ne<-r, dut hot kristal rinkelde. »Zijt gij niet goed man vroeg hij »lk beu zeer wol" antwoordde de vreemdeling. Miju lichaam mankeert niets, maar 't is de ziel die niet meer kan Ik ga sterven, doch eerst wilde ik u nog zien. Daarom beldo ik bij u aan op dit outydig uur." l)e vreemdeling dronk aan zijn glas, zijne stem beefde, erg bleek was zijn gelaat. Hij kon zoo ongeveer twintig jaren oud zijn en in zijne houding en zijn trekken lag e«nigo gelijke nis, het voorkomen en d« gelaatstrekkeu van deu schrijver. Het scheen ais waren Za eenigs zins met elkaar verwant. «Gij zijt de mensch, die voor mij het meest op aarde zijt geweest," giug de vreemdeling voort. Ik heb al uwe boeken gelezeu en r.n- immer nog eens weer gelezen. Gauscbe bladzijden ken ik van buit.m Mijn werkelijk leven heb ik in u en met u aeleofd." Wat zijt ge dan?" vroeg de schrijver; doch li iet zoodra bemerkte hij het ouuoozele zijner Traag, of hij vo.gde erbij nen waarom hebt ge mij niet eer bezocht?" BDat was niet noodig", antwoordde de andere. »Ik kjnde u goed genoeg, misschien wel al te goed Ik heb nu nog maar één weusch, dat gij de laatste ineuscheuwouiutf zij, die ik betroi-d lk zou «villen, dat mijne begrafenis van dit huis uit plaats had." De vrwemdelin- gen dronk tens en giDg verder«Gij vroegt mij, wat ik iu mijn leven was geweest. Is dat niet beelemaal onverschillig Misschien heb ik miiu garsche jeugd achter do toonbank van een kleinen en vunzigeu boekenwinkel door gebracht. Misschien sleet ik mijne jeugd tevreden en go«d in den werkwinkel mijns vaders. Misnohien dat, missobien ook wel iets andevs. Ik herinner mij nog de eerste maal dat ik u zag. Het was iu den zomer in een kleine stad. Gij waart daar op een door reis. Het land was toen vol van uwen naam allen namen óf ergenis aan u, óf waren over u in verrukking. Ik zag u op de markt der stad uit een hotel komeneen wagen hield stil voor de deur en wachtte. Gij kwaamt, door wijn en spijzen goed gedaan, lachende eu sprekend. Uw wagen gleed dicht langs mij heen, gij zaagt mijne bewondering, en gij wierpt mij een vluchtigen, welwillenden blik toe, zoonls een cent aan een bedelaar. Ach, ge weet niet," ging de vreemdeling" voort, en zijn stem klom en werd vaster, »ge weet met wat" ge doet, als ho bi3r zit te schrijven en uwe ziel zwelt onder de macht van den wijn en van den nacht. Ge weet niet, hoevele levens gij door een enkelen regel op het wit papier vervormt vurandort en herschept, gij weet niet, hoeveel geluk gij doodt, hier, in uwe stille eenzaamheid, bij de rustig brandende lamp. Want bedenk het wel, wij ziju zooals gij ons vormt Wij zijn kuisch, als gij het zijt, onzedig, wanneer gij het wilt. De jonge mannen gelooven en verzaken, aan hetgeen gij zelf gelooft, aan hetgeen gij zelf gelooft, aan hetgeen gij zelf verzaakt. De vreemdeling dronk weer aan zijn glas. Dan rekte hij over de tafel hten en vulde op nieuw zijn glus met den zwaren wijn van den schrijver. «Llij nam, wat zijne handen konden krijgen, en hij ging, waarheen zijne beeueu hem wildeu dragen," schraeft gij in uw laatste boek," ciLtrde de vreemde. »Gij zelf hebt mij geleerd te nomeu. Gij hebt het ons allen ge leerd Wij hebben van u gehoord, dat hij goed is, die sterk en onverbiddelijk is, die hooge eischen stelt on onverzadelijkj begeerten en grooten levenslust bezit. Den roes van den drank, het losbandig leven, dat alles hebt gij het echte leven genoemd, gij hebt het ons als heerlijk vo jrgesteld 1 Gij kent het sprookje van den rattenvanger van Hameln. Gelijk deze, zoo zoagt gij voor ons uit, grooter dan alle anderen, en met fluit en lofgezang dreeft gij ons uit ons vaderhuis en wij volgden die schoone tonen volgden tot aan den rand van den afgrond waar gij bleeft staan, doch waar wij iu uederstortten. Het baat u niet of ge ook al spottend lacht en het hoofd schudt, groote toovenaar Ach, wist ge eens, hoevele zielen gij den vrede hebt ontnomen. Ock ik ben geraakt door uwe tooverkracht zwak als ik ben en eerst dezen avond voel ik, dat haar maoht over mij verlamd is. nik noemde u straks den boekwinkel, waarin ik eens achter de toonbank stond. Er was een tijd, dat ik daar stond met kalme ziel, eu nu en dan scheen de zon in de steeg eu als ik na mijn werk op den gteenen trap mijn aarde pijpje rookte, zag ik den hemel blij blauwen boven de vredige roode daken en de zwaluwen zwierden iu hooge kringen om een slacken, groec-grauwen toren. Ik was gelukkig en tevreden. Toen op een dag vervloekt zij dat oogenblik, kwam een uwer boekeu in mijue handen. Ik las, en er begon een verlokkende zucht naar het vrije leven te zingen in mijne ziel. Toen bruiste mijn hart, toen kookte mijn bloed. En ik las al wat door uwe hand werd geschreven. En ik ging naur bet door u geschilderde land der vrijheid vol moed eu verwachting ik verliet den winkel en nooit keerde ik daar weer." „Wel, ge spreekt in verzen,", zei de dichter vrieudelijk. De vreemdeling dronk zijn glas leeg en stond op „Het is te laat", sprak hij. nik wil u Liet langc-r ophouder. Hut is d.n eersten keer dat ik u bezoek en dit bezoek zal ik nii t meer herhalen. Ergens in een boek, dat gij zeker wel niet kent en waarin ook ik niet erg belezen ben, staan du volgende woordennZie Heer wij hebben alles verlaten en zijn u gevolgd wat zal ons dnarvoor geworden?" Deze woorden klinken dezen avond onophoudelijk in mijue ziel. ,,Ja, meester, wij hebben waarlijk alles ver laten om u te volgen en wij hebben hei 1 niets meer. Wij hebben niet eens meer zoUn onder onze schoenen, maar het water en h«-t slijk cn het nat der wegen dringt er iu en maakt ons nat eu vuil. Er is geen geld mei r in onzeu zuk en wij hebben geen crediet mei r in de café's, eu ik walg van mijzelven, en ik beu afgetobd en heelemaal op van den hougi-r en van bet drinken en van bet vele nachlbra ken. En mijne moeder maakt straten schoon, om te kunnen leven, en uit deu winkel, d>e vroeger aan mij hoorde, heb ik boeken gi- 8toleu, om mij te kunuen koopeu zondig geui t. En het gerecht heeft mij iu zijne klauwen gehad, en ik heb gehuild en om ganado gesmeekt als een arme stakker eu toch nog hebben ze mij iu de gevangenis gpzet. Binnen weinige oogeóbbkkeu zal ik gebruik gemaakt hebbi-u van het wapen, dat iu mijn borstzak is verbor gen en ik zal een schoon# dood gestorven zijn, zooals gij ons hebt geloerd. Dan ben ik ui 11 zelfmoordenaar, door de .Tienschen veroordeeld, door God verdoemd De jonge vreemdeling zweeg en het was dood stil iu de kamer. Geen geluid was buiten te vernemen de nacht was zwart eu stom, de beide raauuen heel alleen. Spookachtig blei k en huiverig stond de jonge mau voor de deur der kamer pu zijne baud wees naar den borstzak, waarin het wapen stnk. De schrijvt r zat onbeweeglijk op zijn stoel zijne handen waren koud hij kou zijn hart kooren kit p- pen. E ndtlijk zeide de vreemdeling eu nu klonk zijne stem gedempt en vriendelijk »Js, ik heb u verder niets te zeggen. Ik dacht dut ge #r belang iu stellen zoudt mij te hooren. Ge kuDt er eens over nacienkeri, als ge uwe zomervacantis bij uwen rijken uitgever op hit land doorbrengt." De zonderlinge bezoeker boog eD ging. De schrijver vergezelde hem. „Dank u, ge behoeft mij niet bij tv lichten Ik heb een doosj# lucifers. Goeden nacht, ik dank u voor dezen avond Hij ging de trap af. Halverwegen bleef hij slaan, stak ieu lucifer aan en ging verder. Du schrijver hoorde, boe zijn ijzige gast verder naar beneden, nog eens bleef staan, eu «pui nieuwe lucifer werd aan gestoken. Met knikkende knieen ging de schrijver naar zijn kamer terug. Iu da stihe van den nacht galmde hot langs de trap naar boveD, Het was do vreemdeliug die'vau beneden tot dengene, die zijn leven bad gedicht en hem tan doode gedicht had, riep: «Vaarwel! en... tot wederziens I' (Parabei Jörgemen) WAALWIJK, 30 Mei 1908. Benoeming. Bij Kon- besl van 27 dezer is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Assen, ter standplaats de gemeente Roden, W. de Baat, candinaat-notaris te Waalwijk. Den benoemde onze felicitaties. De Hanze. In Maandagavond gehouden vergade ring der afd- Waalwijk en Besoijen der «Hanze4 werd het jaarverslag van Se cretaris en penningmeester uitgebracht. Na een bespreking der Centrale verga dering te 's Bosch, werd het voornaam ste punt der agenda, n.l. bespreking Handelsonderwijs, aan de orde gesteld. Na eenige discussie werd met alge- meene stemmen besloten in het najaar een cursus te openen in het boekhouden en handelskennis. Als leeraar werd be noemd de heer C. Th. van den Bergh, alhier. Bjjks proefstation roor leder. Wij lezen in 't Vakbl. der Schoen makerij In het verslag van de commissie van Advies voor de oprichting van een Rijksstation voor physisch-technologisch onderzoek, de vorige week bij de Staatscourant verschenen, vinden we onder het hoofd >Te onderzoeken Han delswaren" o.m. het volgende «Zelfs kan de commissie zich voor- «stellen, dat hier cn daar behoefte «bestaat of in de toekomst ont- «staan zal aan gelegenheden tot keuring »en beproeving van bepaalde rubrieken «van handelswaren op plaatsen buiten «Delft gelegen, namelijk in centra van «industrie, waar zulke handelswaren van «bijzonder belang zijn. Zij denkt daarbij «bijv. aan eene inrichting tot het onder »zoeken en keuren van vezelstoffen, «weefsels en apreteer-middelen in Twen- >te e n een dergel ij ke inrich ting voor leer en looistoffen «in Noord-Brabant.4 (Wij spati eeren. Red.) Dat de publicatie in de Staatscourant van dit rapport overigens niet wat men noemt vlug heeft plaats gehad, blijkt wel uit het feit, dat het gedateerd is »Dec. 1904-« Ned.-Indisch leger. Blijkens een in deze courant voorko mende advertentie is te Tilburg sedert Januari gevestigd een bureau van aan neming voor het Leger in Ned Indië. Wij kunnen niets beter aanraden dan dat zij die willen dienst nemen eerstin- lichtingen inwinnen bij hen die van gouvernementswegen zijn aangesteld. Inlichtingen worden ten alle tijde kos teloos verstrekt ook bij wijze van een prachtig geïllustreerd boekwerkje welke op aanvraag franco word toegezonden. BAARDWIJK. Algemeene ledenver gadering der vakvereeniging, afd. Baard wijk op Maandag 8 Juni (2c Pinksterdag 's middags 12 uur op de bovenzaal van C- Pullens Agenda Bespreking Vakvereenigingscongres. Kiezen van een bestuurslid. Eventueele candidatenlijsten moeten vóór of op 7 Juni bij M. Maas worden ingeleverd Een zestal poldermannen togen Vrijdagmorgen naar de jaarmarkt te Waalwijk zeker van wil dezen dag eens echt feestelijk door te brengen, kwamen ze naar Baardwijk op den middag afge zakt met een groot orgel. Bij een paar café's werd een geheelen tijd vertoefd en zoodoende van de kostelijke muziek geprofiteerd. Bachus bracht hen in de gewenschte stemming en zoo gingen zooals men dal noemtde beer.en van den vloer. Ook onderweg werd-zoo nu en dan een dansje gemaakt. Men moet toch zoo nu en dan eens n lolletje hebben. DRUNEN. De kermis, die morgen begint, belooft heel wat, de verschillende vereenigiugen geven de gebruikelijke uitvoeringen, maar ook het kermisterrein is meer dan ooit bezet, we vinden er een bioscoop, een luchtschommel enz. Werkt het weder mee, dan kunnen we een zeer druk bezoek verwachten, daar de Drunensche kermis steeds een aan- trekkingspunt voor den omtrek is Wij vestigen de aandacht op de voorstellingen met de bios coop van Riozzi. Naar verschillende getuigenissen van zeer bevoegden zijn deze het dubbel waard, zoodat ieder, die er een kijkje gaat nemen, zeker is iets moois te zullen zien. Riozz' is toch een der oudste adressen voor bioscoop voorstellingen hier te lande, zoo niet het oudste, en wat dit beteekent zal ieder weten die meermalen dergelijke theaters bezocht. Daarom kunnen we gerust de voorstellingen van Riozzi aanbevelen en vertrouwen dan ook, dat weinigen zich het genoegen zullen ontzeggen er een kijkje te gaan nemsn. VLIJMEN. Met de werkzaamheden aan het kanaal 's HertogenboschDron- gelen is men thans reeds tot onder de gemeente Cromvoirt, op ongeveer een half uur afstand van onze gemeente, gevorderd. Ook van hier trekken op Zon- en Feestdagen vele wandelaars naar dit werk om vooral de z. g. ijzeren mannen aan den arbeid te zien. Die ko lossen zijn ook wel een kijkje waard. -- a. s. Zondag gaat de handboog schutterij «Buiten Verwachting deelne men aan het concours uitgeschreven door «Strijdlust in Vrede" te Tilburg, wijk Korvel. Wij verwachten onze schut ters met roem beladen uit het strijdperk terug. Het concours met den kruisboog voor de gezelschappen aangesloten bij den Langstraatschen Bond, dat door de kruisboogschutterij «Willem Teil" alhier eerst was bepaald op Zondag 14 Juni a.s. is nu, naar wij vernemen uitgesteld tot 21 Juni daaraanvolgende en zulks omdat op 14 Juni ook de handboogschutterij Buiten Verwachting" haar concours geeft. De vooruitzichten van den oogst van klein fruit zijn wat, de kruisbessen en zwarte bessen betreft niet bijzonder gunstig. De trekmade heeft vooral aan de kruisbessen heel was schade gedaan. Eene vergoeding van deze teleurstelling vinden de boeren in den besten "stand van het gras, zoodat er kans bestaat, dat zij dit jaar voor weinig geld hunne hooizolders gevuld zullen krijgen. CAPELLE. Goed afgeloopen. Juist toen hedenmiddag de heer v. d. E. uit Dussen met zijn motorfiets uit de z. g. Kerksteeg den weg naai Waalwijk wilde inslaan, passeerde in de richting Waspik de heer d. R. in zijn tilbury. De heer v d. E. zag geen kans meer om in te houden, met het gevolg, dat hij onder het paard viel. Met bewonderenswaardige tegenwoordigheid van geest wist de heer d. R. zijn paard plotseling stil te houden, zoodat de motorrijder er wonder boven wonder met een lichte kwetsuur afkwam. Moge dit werkelijk goed afgeloopen on- geval voor iederen fietser een aansporing zijn om op dit zeer gevaarlijk punt steeds uiterst voorzichtig te zijn. Bij ministerieele beschikking is de heer W. P. Venneeren benoemd tot ambtenaar bij 's Rijks-Waterstaat en be last met het toezicht op de Nieuwen Maasmond. De landbouwersknecht L. H- kwam in de wei, toen hij bezig was met mel ken, zoodanig te vallen, dat hij zijn pols brak. Dr. Kohier verleende geneeskun dige hulp. VRIJH.-CAPPEL, 30 Mei 1908. Vrijdagavond trok 't fanfarecorps al hier weder uit, een serenade brengend aan Mevrouw van Hccckeren; als altijd bracht dit in onze gemeente weder een heele oploop; nadat de fanfare een wijle vertoefd had, ging het nog eens lustig door de gemeente onder het spelen van enkele nummers. Voorzeker nog lang in d.ankbare herinnering bij de mu zikanten die op gulle wijze werden onthaald. RAAMSDONKSVEER. Woensdag avond klokke zes had alhier voor een talrijk publiek door deu Heer A- ten Bosch, ElectroTngenieur te 's Gravenhage de uiteenzetting plaats van de voorge nomen electrische verlichting in de Ge meente Raamsdonk. Op de eerste plaats moeten wij den geachten spreker dankbrengen voor zijne zaakrijke eu boeiende voordracht. Na vooraf eene uiteenzetting te hebben gegeven van wat electriciteit is, be handelde spreker zeer uitvoerig de wijze waarop de stroom van uit de centrale naar de verschillende woningen wordt overgebracht, een en ander verduidelij kende met instrumenten en geleidings middelen, welke hij na voorafgegane bespreking liet circuleeren. Hierna begon spreker het door hem ontworpen plan van de verlichting van deze gemeente Raamsdonks(veer) en Rpamsdonk (dorp) uiteen te zetten). Aangezien Raamsdonk (dorp) op circa 3,5 K.M. afstand van Raamsdonksveer. alwaar de centrale dient te worden ge bouwd, is gelegen, zal de electrische stroom met eene hoogspanning op 5000 volt van daar naar het Dorp, door mid del van een ondergrondschen Kabel, moeten worden overgebracht. Door middel van transformatoren, waarvan er eene ter hoogte van de Haven te Raamsdonksveer en eene ter hoogte van de R K. Kerk in het dorp zal worden geplaatst, zal de hooggespannen stroom worden omgezet in draaistroom, die aan de lichtverbruikers een wisselstroom ver strekt van 125 volt spanning en aan do verbruikers van arbe'dsvermogen (kracht) een wisselstroom van 220 volt spanning. Deze wisselstroom zal van uit voor zegde transformatoren, door middel van een bovengrondsch lichtnet aan de ver bruikers worden geleverd. Wat de rentabiliteit eener electiische centrale voor deze Gemeente aangaat, kon sprekei met gerustheid, de beste verwachtingen daarvan geven. Op grond van door hem gedane berekeningen uit statistische gegevens welke hem ten dienste staan, verwachtte spreker, dat op den duur in de gemeente (Veer en Dorp) niet minder dan 2124 gloeilampen zullen worden geinstalleerd, terwijl aan electro- motoren op den duur 50 tot 70 paarden krachten zullen worden aangesloten. Verder verzekerde de Heer ten Bosch dat een metaaldraad lamp van 32 kaar sen, met inbegrip van lampvernieuwing bij een eenheidsprijs van f 0,25 per kilo- watuur 0,975 cent of nog GEEN cent per uur kost. Een dergelijke lamp heeft eene lichtsterkte die ongeveer overee t- komt met die van eene goede petroleum lamp. Nadat de geachte spreker nog had verklaard eene centrale met toebehooren, voor deze Gemeente f 70,000 kost, sloot hij de bespreking, eenieder in de gelegenheid stellende hen nog persoon lijk inlichtingen te vragen. Naar wij vernemen bestaat bij onze Harmonie het plan op een der volgende Zondagen tegenover het «Huijs tenDeyl een Volks-Concert te geven. Bij mooi weder zal zoo'n concert on getwijfeld veel volk op de been brengen, en zal ook de Harmonie daarvan zeker veel voldoening hebben. De Inspectie van de verlofgangers der Nationale Militie voor deze Gemeente en de gemeenten Geertruidenberg en Waspik, zal alhier op Donderdag 4 Juni a.s. des voormiddags ten 11 ure, ten Raadhuize plaats hebben. DUSSEN, 30 Mei 1908'. Openbare ver gadering van den gemeenteraad op Za terdag 30 Mei 1908 's namiddags 2 uur. 1 Wijziging der verordening tot rege ling van het herhalingsonderwijs aan school wijk A. 2. Aanwijzing van een onderwijzeres voor het geven van herh. onderwijs aan school wijk A. 3 Stichting van een schoolgebouw in wijk C- en aankoop van den benoodigden grond. 4. Salarisregeling van de onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs in deze gemeente. 5. Af- en overschrijvingen op de ge- meentebegrooting voor het dienstjaar 1908- 6. Hoofdelijke Omslag. 7. Eervol ontslag van den onderwijzer A- G. P. C. Nass. 8. Ingekomen stukken a. Salarisregeling van den gemeente ontvanger. b. Wijziging borgtocht van den gem.- ontvanger. c. Bezoldiging van de hulptelegraaf kantoorhouders. d. Vergoeding van het Hoofd der school in wijk C. e. Goedkeuring verordening op het bouwen eu de bewoning van keeten. f. Goedkeuring overeenkomst met de gemeente Raamsdonk betreffende de alhier schoolgaande kinderen uit die gemeente- g. Mededeelingen van de Commissie tot wering van schoolverzuim. h. Proces-verbaal van kasopneming. De onder sub 6. en 7. bedoelde onder werpen zullen in gesloten vergadering worden behandeld. DUSSEN. In den meest opgewekten geest herdachten Donderdag de echt- geuooten W. van der Pluijm en W. Prinsen te Hank hun gouden huwelijks feest Een mooie versiering van groen en bloemen, waarbij een passend op schrift niet ontbrak, was aangebracht. De fanfare «Wilhelmina* betoonde ook haar belangstelling en bracht een goed geslaagde serenade. Een talrijke menigte was op de been en vergezelde de fan fare op haar terugtocht. Moge het den jubilarissen gegeven zijn nog vele jaren iu eikaars bezitteleven. Reeds vroeg weerklonken Donder dag de luidende tonen der fanfare door het dorp. «Wilhelmina4 ging dauwtrappen. Ten ongeveer 6 uur keerde men van dit gezellige uitstapje terug. KAATSHEUVEL 30 Mei L908" Concours. Het kaartgezelschap «Gezellig bij el kaar* gevestigd bij de Wed. C. Driesen, heeft in hare laatste vergadering besloten een nationaal concours te geven op Zondag 28 Juni as. Als prijzen zullen worden beschikbaar gesteldle afd. 1 prachtige vergulden medaille 1 prachtige zilveren medaille, 2e afd. 1 vergulden medaille, 1 zilveren medaille benevens verschillende personeele prijzen. Concert. De Koninklijke Harmonie «Euphonia4 zal in den loop van dezen zomer, te Tilburg in de Koninklijke Harmonie een concert geven. De Koninklijke harmonie heeft verleden jaar bij gelegenheid van het Festival dat «Euphonia4 gaf op haar feestterrein 's avonds een prachtig con cert gegeven, onder beding dat «Eupho nia4 hetzelfde in Tilburg zal doen op nader te bepalen tijd. Naar wij vernemen zal dezen wederdienst, in den loop van dezen zomer plaats hebben. Wij wenschen Euphonia het beste succes. Dag en uur deelen wij later mee. Uerallen. Gisteren had het 9 jarig zoontje van L- v. B. alhier het ongeluk uit een vrij hoogen eikenboom te vallen. Hij was daar ingeklommen om meikevers te vangen, eene bezigheid, waaraan tegen woordig alle jongens en meisjes hun speeluren opofferen. Bij den val had hij het ongeluk zijn rechterarm te breken, zoodat deze keverjacht hem nog lang zal heugen. Vreeselijke marteling Central Newsn seint uit Petersburg bijzonderheden aanV. de bladen over een ijselijke marteling. De diefstal van drie zakken koren, door den heerschenden hongersnood tot een der ergste misdaden vergroot in het dorp Nepluevo, provincie Koers gepleegd was hiervan de oorzaak. Er was niet de minste aanwijzing voor de indentiteit van den dief, doch een boer, Chaiykh genaamd, bekend om zijne liberale denkbeelden, werd gearresteerd en van den diefstal beschuldigd. Hij betuigde krachtig zijn onschuld, waarop hij op den grond werd uitgestrekt en met dikke stokken haast gevoelloos werd geslagen, teiwijl zijn mond werd volge stopt met modder, teneinde hem het schreeuwen te beletten. Na eenigen tijd werd de modder ver wijderd en werd hem gevraagd of hij gestolen had vooi zich zelf of voor de socialisten. Hij antwoordde, dat hij voor zichzelf had gestolen. Toen werden hem spijkers in de voeten genageld, totdat hij zijn oom, Bosykh, als medeplichtige noemde. Bosykh werd gearresteerd en wreed gegeeseld- Hij verloor geen oogenblik zijn bewustzijn en vroeg om een priester doch het dorpshoofd goot in plaats daarvan heete teer in den mond van den stervende man. Chaykh en Bosykh zijn beiden gestor ven en hunne lijken werden aan het volk door de autoriteiten gentoond, met de waarschuwing, dat alle revolutionnai- ren eenzelfde lot wachtte. Succesvolle vliegenproeven. Men meldt uit Rome, dat Délagranga in tegenwoor digheid van den Koning en de Koningin van Italië, de hofhouding, vele officieren en leden der aristocratie prakhtig gevol gen heeft. Na twee of drie proeven verhief Delagrange zich in de lucht, en op een afstand van twee tot vijf meter van de aarde heeft hij in negen minuten en eenige seconden een afstand afgelegd die door de aanwezige ingenieurs werd geschat op negen kilometer op zijn minst Hij vloog zeven maal om het doel.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1