Nummer 45 Jaargang! Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. SUMISHT 'wtf- De kwestie Hii varenbeek. Te rTlTg Donderdag 4 Juni 11)08. ANTOON TIE L Eft, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen ZEEP BEKENBMAKIBG. HET GEHEIM VODDENRAPER iSL HV FEUILLETON 8 K U I T O E V WAAL 7/ IJ K. Telefoonnummer 38. Men kan het teerste weefsel met Sunlight veilig wasschen. Wit goed wordt witter, en gekleurd goed wordt levendiger van kleur, zoo dra Sunlight slechts gebruikt wordt. Als zachte zeep of andere wasch- middelen Uw goed boscliadigen en de kleuren hebben doen verschieten, denk dan eens aan het woord Sunlight. Onderzoek van verlofgangers. RAOUL DE NAVERY. II. Behouden Voorbereidend militair onderricht. f SBBBBSSSESg^^EL: ;ZXSBK WaalwykscliP ('tl rul, rjpty Dit Btad verse ijnt- Woensdag- en Zaterdagavond. A b o nne ra e n t s p r ij s per 8 maanden f 0."5. Krant o per post door liet geheele rijk f Ü.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden aan dei- Uitgever. Advkrtcntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groot-' letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8raaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot .tantal regels en advertenties bij abonnement worden speci?le z^er voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. 512 Burgemeester en Weihouders der Gemeente Waalwijk maken bekend, dat het onderzoek ven de in deze Gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden alhier op Donderdag den 11 Juni a.s., des voormiddags te 8 uur. Waalwijk, 23 Mei 1908 Burgemeester Wethouders voornoem^ Th. de Surraont de Bas Smeele. de Secretaris, F. W. van Liempt. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HRT FraNSCH VAN 3. Het licht vau den lantaarn was inmiddels verduisterd en ging nu eensklaps uit. Maar de dag b gon aan te breken. Zoolang de knaap bezield was geweest met de overtuiging -„ijne moeder terug te zullen vinden, had hij eenen moed aan den dag gelegd boven z(jne jaren, maar toen hij de hoop moest opgeven de kar te zullen inhalen, waarop zij zat zwol zijn hart tot barstens in zijne borst, en begon hii wanhopig te weeuen. Tegelijk begon bet gekwetste been te zwellen, het aangezicht, door de doornen opengereten, werd rood en dik, en tot zijn schrik bemerkte de grysaard, dat de arme kleine aan een heete koorts ten prooi was. De man ging op den kant van den weg zitten en vroeg zich af wat hij doen moest. Komaan, ondo Cornelia antwoordde hij zich zeiven, uw plicht en God hebben het u duidelijk voorgeschrevenZiehier een ver doold schaapje zonder moeder begin met het aan uwen boezem te verwarmen en het een deel van uw leven te geven De Voorzienig heid zal in het overige voorzien En Cornelia Aubin nam het kind, dat op hart verscheurenden toon, te midden derdnbbele ijlhoofdigheid van de koorts en de smart om zijne moeder riep, mee naar zijne woning. Glansrijk rees de zon door de Oosterkim, de De Burgemeester der Gemeente Waalwijk maakt bekend, dat zij die wenschen deel te nemen - an het voorbereidend militair onderricht, zich daartoe ter Secretarie moeten aanmelden vóór 1 Juli a. s. Woelwijk, 26 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, Th. de Suimont de Bas Smeele. Dertien weken duurt nu reeds de strijd, die de Hilvarenbeeksche schoen makers patroons aangebonden hebben tegen de aldaar opgerichte R. K. Leer- bewerkersverecniging. Dertien weken staan de schoenmakers, die lid zijn ge worden van deze R. K. Vereeniging op straat, om geen andere reden dan om hun lidmaatschap. Niemand had gemeend, dat de strijd zóó lang zou duren Wij en velen met ons hoopten, dat de pa troons hun verkeerde en door niets te rechtvaardigen houding en handeling zouden inzien, dat hun duidelijk zou worden hun verkeerde meening en inzicht in zake êener R. K vakorgani satie en dat zij het der vereeniging en den arbeiders aangedane onrecht zouden herstellen. Wij en velen met ons hoopten, dat de nog ongeorganiseerde schoenmakers van Hilvarenbeek de partij hunner ka meraden zouden kiezen en zoodoende voor hen de strijd gemakkelijker maken, maar ook deze hoop bleek ijdel. Maar niet bleef ijdel onze hoop op het soli dariteitsgevoel der katholieke werklie den organisaties in den lande en de vrienden dier organisaties. Algemeen was de sympathie en de publieke opinie het geheele land door ten gunste der arbeiders en algemeen werd de houding der patroons afgekeurd. Dank dien finantieelen en zedelijken steun hebben de Hilvarenbeeksche ge organiseerde schoenmakers, ondanks alles, moed gehouden en zijn zij nog vol moed, al valt het zeer te bejamme ren, dat voor een paar weken een viertal leden de vereeniging ontrouw geworden zijn en onderkruiperswerk zijn gaan verrichten. En de patroons zij blijven hardnekkig in hun eenmaal aangenomen houding trots de verschillende onderhandelingen rooskleurige tinten van den dageraad vervan gende door pijlen van gloeiend goud, die zij in bundels uitschoot over de aarde, verfrischt door eenen op het onweer gevolgde malschen regen. Men was in de maand Mei, de lacht was met heerlijke geuren vervuld, daar de viooltjes, byacinthen, rozen, narcissen en andere voorjaarsbloemen in vollen bloei stonden en bet oog door hare bonte schakeoringen verrukten. De musscben begroetten den morgen met haar vroolijk getjilp, terwijl de kraaien breede kringen rondom de kerkspits beschreven, waarvan het haantje, in het zonlicht flikkerend, op liet punt scheen, zijne vleugels uit te breiden, en met haar mee te vliegen. De klok klepte langzaam het Augelus en do bieren, die hun Bpau bestierden, bleven staan in het veld of op den kant van den wog, hnnneu hoed af, en baden stil het dat de klok met hare metalen stem geloei van het vee vormde de van dat concert, waarvan het op grille wijze de liooge Loten namen gebed, zong. Het doffe zware bas vogelenheir zong. De huismoeders wenschten elkander goeden morgen op den drempel harer woningen, de de kinderen plaagden de homders, of hoedden eene kudde dartele geiten, die u.t haat voor rechte lijn, telkens van den weg afsprongen om in eeD veld een mond vol kooru af te knagen, of de spruiten van het hakhout af te rukken, en al de verwoestingen aanrichtten, waartoe hot geitenras in staat is. In de woning van den waardigen pastoor Lormel scheen no eerst leven en beweging te komen. Maar reeds lang wandelde de eer waardige man langzaam op en neer in de lange lindenlaan, die zijnen tuin apn do zijde van het weiland zoomde. Terwijl de pastoor Lormel mediteerde, hield Marcotte, zijne dienstmeid, ijverig, maar luidruchtig en knorrig, op hare manier zich met het gereedzetten van het ontbijt bezig. Zij begon met de provisiekas na te zien en die ledig vindende, riep zij met verbazing uit: Niets Niets meer Weer «en van die dwaasheden van mijnheer den pastoor 1 Hij zal mij geen kieken of geen ei meer overlaten; die er gevoerd zijn Op verzoek heeft de Zeercerw Zeergel, Heer Prof van Aken van Heeswijk, adviseur van den R. K. Patroonsbond der sigaren-industrie een paar malen besprekingen met de Hilvarenbeeksche patroons gevoerd wat tot gevolg heeft gehad dat de voorzit ter van den Diocesanen Leerbewerkers- bond een bespreking heeft gehad met een tweetal patroons en vervolgens tweemaal heeft onderhandeld met de patroons, d w. z met 5 patroons, want van de 7 patroons waren beide keeren maar 5 patroons aanwezig. En het resultaat van al die onderhandelingen is nihil. Wel erkennen de patroons, dat zij verkeerd gehandeld hebben, wel dat als ze het nog moesten doen, ze het nu niet meer zouden doen, wel zouden ze genegen zijn er nog eenigen, misschien nog een stuk of vijf, terug te nemen, maar dit is ook alles, Ieder begrijpt dat wij toch op een dergelijk voorstel niet kunnen ingaan en wij toch niet kunnen gedoogen, dat waar de patroons erkennen een fout begaan te hebben, een 12 of 15 man werkloos zouden blijven. Wie fouten maakt, moet die fouten herstellen. Wie onrecht pleegt, moet het onrecht herstellen. Derhalve is het plient der Hilvarenbeeksche patroons om de arbeiders die zij onrechtmatig op straat gezet hebben terug te nemen en zij kunnen er zich niet uitpra en met te zeggen, wij hebben ze niet meer noodig. Waarom nemen zij dan andere werk krachten aan f Waarom wordt er dan voor hen buiten Hilvarenbeek werk gemaakt zooals ons meermalen is meegedeeld Wij hebben gemeend, waar de ge voerde onderhandelingen zijn afgestuit, het Nederlandsche publiek hiervan ken nis te moeten geven. Dank brengende voor den steun, die in dezen zoo recht vaardigen strijd, in zoo ruime mate is verleend, blijven wij dien steun in de belangstelling van allen aanbevelen op dat de arbeiders van Hilvarenbeek niet gedwongen worden hunne vereeniging op te offeren voor de macht der pa troons, opdat het recht niet behoeve te bukken voor het onrecht. Men bedenke wel't geldt hier geen arbeidsconflict, 't Is een zuivere begin- ik zal weldra verplicht zijn den bedelzak op te nemen, om ons noodig onderhoud te gaan ophalen Ik was er wel bang voor. Die Martina dwaalde hier in den omtrek rond, met hare vijf kinderen aan hare rokken hangendeeen recht uitgehongerde trcep raven. Ik zeide nog wel bij mij zelve als zij mijnheer de pastoor maar niet ontmoetZij heeft hem ontmoet, zij heeft hem gesproken Zij zal hem gezegd hebben, dat zij geen eten had voor den kleinen, en het brood is uit de kast in haren voorschoot overgegaan de boter is het brood gevolgd en de kalfsbout is mee- gevlogen Met zulk eenen mensch is het niet uit te houden 't Is uit ik ben zulken dienst hier moe. En gij zult u zeker haasten een andere te zoeken, mijn beste knorpot, mijne goedde Marcotte? vroeg een jongen van veertien jaren, de eetkamer binnentredend. Aha! gij hebt mij beluisterd, jonge heer Bernard, antwoordde Marcotte welnu ja, ik trek mijne woorden niet in het is verdrietig Een braven pritBtor te dienen, dio zich terwille van zijn parochianen ontberingen oplegt, niet waar? Maar alles heeft zijn grenzen, M. Ber nard. Voor de naastenliefde bestaan er geene. Ook gij kiest dus de partij tegen mij Ik kies de partij voor de liefdadigheid, voor dengene die lijdt, weent en bedelt 1 Het geratel van een wagen, die hard kwam aanrollen en vlak voor de pastorij stilhield, onderbrak het gesprek van Marcotte met den lperling van den pastoor. Beiden liepen naar buiten en bleven ver stomd bij het schouwspel, dat zich aan hunne oogen vertoonde. Een van vermoeienis uitg. put paard was neergestort tusschen de burrys van de ar moedige kar, waarvoor het gespannen was. Een slip Tan een vrouwenkleed hing overeen der wielen en een nauw hoorbare kreet be reikte het oor van Marcotte. Bernard snelde het eerat naar den wagen. Maar nauwelijks had hij er eenen blik in geworpen, of hij deinsde ontsteld achteruit met den uitroep Eene doode vrouw I selzaakhet recht van het Katholiek vereenigingsleven. Het Dag. Bestuur van den R. K. Diocesanen Leerbewerkers- arbeiders bond in het bisdom 's Hertos;enbosch. W. C. HERBOLDT. C van KUIK JBzn. A H. LOMBARTS. der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, betreffende den toestand van handel, de nijverheid en de scheepvaart, over het jaar I9°7- Lederhandel. Over het algemeen is 1907 voor den lederhandel een jaar geweest, dat bij geen enkelen handelaar aangename her inneringen heeft achter gelaten. Vleide men zich in den aanvang des jaars dat het leder, toen zij reeds vrij goed aan prijs, nog wel met eenige centen per KG. rijzen zou, iri Maart zag men reeds' dat die verwachting niet in vervulling zou gaan. Een be trekkelijk kleine daling in de huidenprij- zen gedurende genoemde maand, deed ook de ledernoteeringen wankelen en het kostte heel wat moeite die voor instor ting of snellen teruggang te behoeden. Door de flauwe vraag naar leder ge durende den zomer, verminderde ook de lust tot flink inwerken, zelfs nog toen de huiden een waardevermindering van 20 tot 30 pCt. ondergingen Traagheid in het ééne, brengt traag heid in het andere, en hieraan is het toe te schrijven, dat schier alle leder fabrikanten hunne productie met Vs en meet nog verminderd hebben. Dit feit zal natuurlijk ziin invloed uitoefenen op den lederhandel in 1908. Heeft men in den huidenhandel reeds te doen met een menigte soorten en kwaliteiten die het vaststellen van een normalen middenprijs ondoenbaar maken, nog meer is dit het geval bij het leder, dat behalve van de huiden ook zooveel van de wijze van bereiding afhangt. Van daar het zoo dikwijls voorkomende feit, dat prijzen, door den één zeer hoog geheeten, door anderen zeer laag ge- Nu kwam ook Marcotte met schril en medelijden vervuld naderbij zij wierp eene oogslag in de overdekte kar, nam de vrouw in hare gespierde armen en legde baar be hoedzaam op eene hoop hooi, die in eenen hoek van de straat lag Zij wilde jnist beproeven haar in het leven terug te roepen, toeu het geroep van Bernard »Marcotte, Marcotte een kindje I" haar weer naar de kar deed terugkeeren. Inderdaad, een klein kind, schamel gekleed, log in een korfje zacht te kreunen. Het scheen op het punt den geest te geven. Arm schepseltje 1 sprak zij, een uur later ware het ongetwijfeld dood geweest, 'lerwijl ik mij met het kind ga bezighouden, moet gij de slapen van de vronw bevochtigen, M. Ber nard. Zij zijn ijskoud en de handen worden stijf. Gij kleine, vervolgde Marcotte, zich tot een blond blozend knaupje wondende, dat anders altijd even vroolijk was, maar dat tooneel met tranen in de oogen aanzag, ga ijlings M. den pastoor roepen ij wandelt achter in den tuin in de lindedreef. Loriot liep zoo gauw hij kon om zijnen last te volbrengen. Marcotte ging naar de keuken, deed wat geitenmelk in een floschje, dat zij in 't korfke had gevonden en liet het kind drinken. Het bewoog zwak zijne verstijfde handjes, opende de oogjesdoch sloot zo weer onmiddellijk toe. Na het kind te drinken gegeven te hebben, ging Marcotte weer naar buiten. Het hart klopt niet meer, Marcotte, sprak Bernard geroerd. De konde va hare handen bevangt mij en doet mij rillen. En dan die groote strakke oogen, die mij aan staren, jagen mij vrees aan. Vindt gij niet dat zij eene uitdrukking van vreeselijken angst hebben? Dat is niet te verwonderen, M Bernard! die vrouw dacht nan baar kind alleen te sterven, zonder hulp in het holle van den nacht, mepgevoerd door een hollend paard, God weet waarheen het is verschrikkelijk, ja verschrikkelijk Op dat oogenblik verscheen de pastoor. Een gesmoorde kreet van medelijden ont, gleed aan zijne lippen. Hij naderde de vrouw- noemd worden, en omgekeerd. De prijzen van het prima zware zool-1 leer, grootendeels bereid volgens het oude systeem, van de allerbeste kwali- teit B. A. saladero's ossen en koeien, waren van l Januari tot 1 April onge- veer als volgt De wichten van 19-22 KG. f 1,65 tot' f 1,80 per KG. II De wichten van 16-17 KG. fl,60 tot, f 1,75 per KG. Van April tot einde December be- - droegen die respectievelijk f 1,60 tot f 1,75 en f 1,55 tot f 1,70 per KG. Binnenzoolleer in de wichten van 15-18 e KG. ongeveer 70 cent per !/s KG. t Het leder gelooid op de stoomleer- a looierijen, dat uitmunt door zijne goede kwaliteit en daarom in spijt eener he vige buitenlandsche concurrentie, gere- geld vlug aftrek vindt, was mede moei- - lijk aan prijs te houden Voor prima croupons bedong men fl Voor prima hazen bedong men p.m. f 0,65. Voor prima liezen bedong men f 0,45 a t 0,55, alles per KG. De z.g. afval is dus gevoelig in prijs teruggeloopen, wat voor vachelooierijen, waar het meeste gecrouponeerd wordt, een schadepost nrtig hceten, als men maar eens bedenkt, dat op onze beide bekende stoomleerlooierijeu samen per week circa duizend stuks bereid worden. Handel in Schors. Floofdzakelijk Geldersche Schors. Over het algemeen waren de schors- prijzen in 1907, 15 a 25 cent per mud (65 Kilogram) hooger dan in 1906. De reden dezer verhooging is hoofdzakelijk te zoeken in het feit, dat ieder jaar al meer grond voor den landbouw gebruikt wordt en de werklieden niet dan tegen verhoogd loon tot het schillen (blekken) te bewegen waren. In weerwil van het slechte weder was het gewas tamelijk goed van kwalite t. In het algemeen waren de noteeringen als volgt Prima Graafschapper f3,75 a f4, Veluwer f3,50 13,75 Afwijkende soorten f3,a f3,30 alles per 65 Kilo en vrij stroom. Duitschland, dat eveneens zijn schors- beschouwde haar en schudde het hoofd. Voor haar kunnen wij niets meer dan bidden, sprak hij. Juist had de pastoor deze woorden gesproken, toeu een der fraaie witte duiven, die bij voor zijn plezier hield, van het dak «pvloog, en zich op den schouder van Marcotte nederzette terwijl zij klapwiekend de vleugels uitbreidde boven het hoofd van het kind, dat de oogen opsloeg De geestelijke voelde zich diep ontroerd. Die twee onschuldige wezens Bchijnen elkander te herkennen, zegde hij, komaan, ik zie daar al eeD teeken der Voorzienigheid in. Iu dien tnsschentijd, had zich eene menigte dorpelingen voor de paitorie verzameld. De wagenmaker spande het paard uit, dat met moeite ademde, goot het een etnmer koud water over den kop en tapte het wat bloed af. Hot arme dier rilde, richtte zich, door eenige mannen geholpen, overeind en hield zich op zijne knikkende beeneu staande, in de lucht snuivend als vroeg bet om voedsel. Pardi 1 dat dier heeft eten noodig 1 sprak een pachter. Wees gerust, jufvrouw Marcotte ik zal thuis spoedig een maat haver gaan halen. Iedereen moet leven, dat zeg ik maar altijd, de beesten zoowel als de menschen. Het duurde niet laDg of de goede man kwam met een maat haver terug. Het paard ver- Blond hot eten gretig en ledigde toon bijna een vollen emmer water, waarna het, als uit erkentelijkheid, den kop op den schouder van den pachter legde. Arm kind I zeide eene vronw, welk een treurig lot staat u nog te wachten 1 alleen op de wereld 1 Och! zij zal niet voor niemendal voor de deur van de pastorij zijn komen neervallen. Welk eene vrouw kan hare moeder toch wel geweest zijn, vroeg een jong meisje, de doode naderend haar kleed is versleten, maar het is van de beste stof, en haar linnen ia zoo fijn als van een edelvrouw. En wat is zij schoon, voegde zij er bij, welk een goedig gezicht. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1