Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. IriiNuaHT Nummer 47. Donderdag 11 Juni hi()8. 31- J aai gang. AITOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Eerste Blad. VERSLAG HET GEHEIM VODDENRAPER FEUILLETON. BINNKNLA.N O. U I T G E V E R RAOUL DE NAVERY. .ca De Echo van het Zuiden, Waalwpsciic n l.nsslnalstkr Courant, Dit Bind verse! ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5, Frame per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingebonden stuiken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK- Telefoonnummer 38. Advertsntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeve*, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Men kan het teerste weefsel met Sunlight veilig wasschen. Wit goed wordt witter, en gekleurd goed wordt levendiger van kleur, zoo dra Sunlight slechts gebruikt wordt. Als zachte zeep of andere wasch- middelen Uw goed boschadigen en de kleuren hebben doen verschieten, denk dan eens aan het woord Sunlight. 612 der Kamer va?i Koophandel en Fabrieken te Waalwijkbetreffende den toestand van kandel, de nijverheid en de scheepvaartover het jaar I9°7- In Box-calf bleef de handel stationnair. De kleine wijzigingen, die de prijzen ondergingen, influenceerden niet op den omzet. Het Duitsche fabrikaat bleef het meest gevraagd en Amerikaansche mer ken kwamen slechts sporadisch voor. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HET FrANSCH VAN 5. „Op het punt u te verlaten, hebben zij u gezegend, maar die vreemde vrouw, die ongelukkige, wier doodstrijd verontrust is geworden door het woeden van de hevige onweersbui van dezen nacht, en den angst over het lot van haar kind, dat onbewust van alle gevaar, in een korfje aan hare zijde lag zij had niemand bij zich om haar in dien vreeselijken stond moed in te spreken, om haar de troostredenen van den godsdienst te doen hooren. «Door de leiding der Voorzienigheid is het paard, dat op hol was, voor de deur der pastorij neergevallen, en wij zouden het wicht dat ons zoo wonderbaar werd toegevoerd, van ons verstooteu? Neen, wij zullen het kind aannemen, het behouden. „Ieder zal één handvol graan, de wol van een Bchaap geven, en dit zal genoeg zijn Mij dnnkt, dat dit kleine onschuldig schepseltje de zegen en de vreugde van het dorp zal zijn. „Straks zult gij mij antwoordennog een enkel woord en ik heb gedaan. De teraarde bestelling van de onbekende zal heden namiddag plaats hebben. Toen hij opstond, was de kerk ledig, de dorpelingen wachtten hem buiten het gebouw. Mijnheer de pastoor, sprak een timmer man, ik belast mij met de kist, Ik neem uw aanbod aan, mijn vriend. En gij kunt er op rekenen, dat ik goed eikenhout zal gebruiken. Drie vrouwen naderden hem. Het inla ïdsche chroom-kalfsleder zag, dank zij de groote moeite en opofferin gen, die onze overleder-fabrikanten zich getroosten, zijnen verkoop toenemen en men gelooft, dat het eene goede toe komst tegemoet gaat. Box-rund-leder was dit jaar een ge duchte concurrent voor het genoemde Box-calf. Door de grovere qualiteiten en den minderen prijs, terwijl het in sterkte Box-Calf nog overtreft, was dit artikel speciaal gezocht voor burger schoeisel. Alhoewel dit leder door Amerika, doch vooral door Duitschland, in groote quantiteiten wordt ingevoerd, was de handel in het inlandsche fabri kaat, vooral in Java-Box of chroom- Java-leder zeer levendig. Speciaal om zijne enorme taaiheid is dit laatste arti kel zeer gezocht. De verkoop van het Fransche scha penleder, die, door de buitensporig hooge prijzen, veel had geleden, heeft zich weder een weinig kunnen herstellen. Het dure tijdperk had echter aan het in landsche fabrikaat en met name het Tilburgsche de gelegenheid gegeven meer op den voorgrond te treden. Door de verbeteringen, die onze bazaanlooiers in de fabricage van het schapenleder aanbrengen, zijn zij in staat het Fransche artikel eene zware concurrentie aan te doen. Echter kon de handel het Fran sche schapenleder en speciaal het ge kleurde nog niet missen, daar dit qaa- litatief nog zeer sterk afstak bij het Vaderlandsche product. Zooals hiervoor reeds gezegd, was de handel in paardenlcder nog al druk. Door de hooge satin-prijzen namen de consumenten hunne toevlucht tot het paardenleder, dat, alhoewel minder fijn op het oog, ontegenzeggelijk sterker en voordeeliger in het gebruik is dan het uitheemsclie satin-leder. .De prijzen va rieerden in het afgeloopen jaar van f 1,10 tot f 1,40 voor eerste soort en fl.tot f 1,20 voor tweede qualiteit per half kilo. De handel in buitenlandsch paardenleder verminderde sterk. Alleen bleef er nog eenige omzet bestaan in chroom-paardenleder van Duitsche her komst. In de bijartikelen van het paarden leder was de omzet slechts matig be vredigend. De vraag naar spiegelstuit Geef mij het kind zeide een harerwij hebben er zes dat zal er een meer maken, ziedaar alles. Ach mijnheer de pastoor I smeekte de tweede, de Heer heeft mij kinderen geweigerd, geef mij dit te geschenke. De derde snikte het gelaat in de handen verborgen. Daags te voren had men haar eenig kind een lief meisje, dat zij aanbad, naar den Gods akker gebracht en de ongelukkige moeder was ontroostbaar over dat verlies. De pastoor legde deelnemend zijne hand op haren schouder. Droog uwe tranen. Marthasprak hij De vrouw hield het hoofd op en de pastoor voelde zijne oogen vochtig worden bij het zien van de verwoestingen, die do droefheid op het gelaat van de jonge boerenvrouw aangericht had. Kom mijne arme Martha, aan u wil ik het arme weesje toevertrouwen. Eene blijmoedige uitdrukking verhelderde het aangezicht der treurende moeder. De pastoor vond Marcotte, nog het kindje in hare armen wiegende en zingende om hot in slaap te krijgen, en Gabriel Vernac aan zijne schets werkende. Zie, sprak de paBtoor, den schilder naderend, overal vinden de kunstenaars toch een onderwerp van stndie in. Daarin hebt gij geen ongelijk, Mijnheer pastoor gaf de schilder eerbiedig ten antwoord, ik moet u echter zeggen dat hoewel ik aan vankelijk alleen door de dramatische zijde van dit tooneel aangetrokken werd, de gedachte bij mij is opgekomen, dat dit doek misschien later van veel dienst zou kunnen zijn. Zal het niet de eeuige onuitwischbare herinnering zijn aan het ongeluk dat die vrouw met haar kind getroffen heeft De Voorzienigheid vertrouwt ons hare geheimen niet toe, maar Zij bedient zich voor ons alB hare onwille keurige werktuigen. Mij dunkt dat ik op dit oogenblik aan het werk der Voorzienigheid behulpzaam ben. Martha ging naar Marcotte, boog zich over het kind en zag het eene poos aan toen nam zy het in hare armen, drukte het aan haren boezem en riep in tranen smeltende uit nam zeer af en het nerfsplit raakte bijna geheel van de baan. Paardenklauwen daarentegen werden meer omgezet dan ooit. De vroeger zoo belangrijke leder soorten als: Veaumat, Beijersch kalfs leder en chagrin-leder werden nog ver der verwaarloosd. De omzet hierin is geene vermelding meer waard. Alle deze artikelen worden totaal verdrongen door het chroomgeiten- en kalfsleder. Vetleder gestreept en met ronden nerf gekrispeld had weer een veelvuldig de biet voor de vervaardiging o.a. van jacht- en waterlaarzen, eene bekende specialiteit der Loon op Zandsche looierij en schoenmakerij. In den handel van grauwe vellen is eer vermindering dan toename te bespeuren. De verdere benoodigdheden voor de schoenfabricage behielden hunne gewone plaats en geven geen redenen tot af zonderlijke bespreking. De katoenen schoenvoerings, elastiek, kamgarens enz. daalden maar weinig van hun hoog standpunt af. Koperen rivets echter oppervlakkig geoordeeld een onbetee- kenend artikel, doch waarvan de omzet vele duizenden kilo's bedraagt vielen van f 1,40 tot fl,per kilo. Dit, ten gevolge der gevoelige daling in de prijzen van het ruwe koper. De kleinere grondstoffen bleven on veranderd en werden in dezelfde hoe veelheden verhandeld. Door het van vele zijden zoo hoog geprezen vrijhandelstelsel was onze streek weder het geheele jaar over stroomd van vreemde handelaars in ge noemde artikelen. Vooral Duitsche grossiers bewerken de schoenfabrikanten met taaie vlijt. Geen wonder dus, lat onze handelaars alle kracht en energie moeten inspannen om het door hen bezette terrein te behouden. Dat zij zich ten voorbeeld stellen de Zeeuwsche Wapenspreuk »Luctor et emergo4, >Ik worstel en overwin4 en dat zij, evenals onze buren, hieruit moed en kracht mogen putten in den strijd om het be staan. FaUrieken, Inrichtingen var indu- strieëlen aard, Magazijnen, Winkels enz. De Lijmtabriek werkte op den ouden voet, over afzet had zij niet te klagen, doch door de hooge prijzen der ruwe waar bleven de winsten zeer bescheiden. De zeeppoeder- en chemische fabrieken hadden het gehtele jaar door flink te wer ken; hare artikelen vonden geregeld aftrek, i Van beteekenis mag het voor deze in richtingen heeten, dat haar fabrikaat ieder jaar al meer door het buitenland betrokken wordt. De maalindustrie, hoewel zij den tragen gang der looierijen moest ondervinden, had toch geen reden tot klagen. De van ouds bekende bierbrouwerij »De witte Klok4 had haar gewone leverantiën, zoo in als buiten dé gemeente, wat mede gezegd kan worden van de talrijk in onze gemeente gevestigde bierbottelaars, handelaars in spuitwaters, vruchtensap pen enz. De sigarenfabrikanten hier en in Be- soijen waren tevreden over den gang van hun bedrijf. Het aantal cartonnagefabrieken ver minderde met eene. De andere hadden volop te werken. Het getal stoomsmederijen nam met één at. De nog overblijvende mag zich in een drukke clientèle verheugen. De houders van stik- en naaimachines ondervonden den gedrukten toestand der schoenmakerij terwijl de depothouders van vélocipedes in de algemeene malaise deelden. De meubelhandel nam weer belangrijk toe. De confectiehuizen voor heeren- en dameskleeding zagen opnieuw hun debiet toenemen Steeds meer wordt door hen buiten de gemeente afgeleverd. Ook onze drukkerijen waren tevreden over den gang van hun bedrijf, al zijn dan ook door de veel hoogere prijzen der grondstoffen, de winsten gedaald. Op de Waalwijksche Stoomdrukkerij, welker personeel weer beduidend ver meerderd is, en waaraan thans ook een eigen binderij verbonden is, heerschte het geheele jaar door eene groote be drijvigheid. Bij het vele, dat daar ge regeld gedrukt wordt, is ook thans het weekblad >De Leerbewerker4 gekomen. De >Echo van het Zuiden4 blijft zich verheugen zoo in toename van abonne menten als van advertentiën, terwijl de boekhandel zich bestendig uitbreidt. Ook de Noordbrabantsche Stoomdruk- derij alhier had geen reden tot klagen. Op haar drukkerij was geregeld te wer ken, terwijl de handel in boeken, luxe artikelen, galanteriën enz. naar wensch marcheerde. Toch klagen ook zij, dat nog te veel buiten de gemeente besteld of gekocht wordt. Op de nieuwe boek en handelsdruk kerij, welke in 1906 hier gevestigd werd, had men mede reden tot groote tevre denheid. Hoewel ook deze inrichting gevoelde, dat »alle begin moeilijk is,4 gaat zij de toekomst met volle vertrou wen tegemoet. De van ouds bekende apotheek »Het Hert4 met daaraan verwanten handel in verbandartikelen enz. schijnt zich zooals steeds in een druk debiet te mogen ver heugen. De bloem- en zaadhandel gaat vooruit. De brood- koek- en banketbakkerijen, al is haar aantal wat vrij groot en diens volgens de concurrentie scherp, leverden af als naar gewoonte en schijnen niet onvoordeelig te werken. Hetzelfde kan gezegd worden van de talrijke hier gevestigde runds- en var kensslagerijen, die, hetzij tot hun eer gezegd, steeds voor prima kwaliteit zorgen. De opbrengst van den accijns op het geslacht beliep f 11 773j70 tegen 111701,90 in 1906. De winkeliers in kruidenierswaren enz., alsmede de handelaars in goud en zilver, horloges, pendules, klokken en wat dies meer zij, toonden zich tevreden over hun omzet. Minder tevreden waren de talrijke timmerlieden, metselaars, smeden, ver vers, schilders, koperslagers die door het weinige dat in 1907 werd bijgebouwd en de slechte vooruitzichten ook over 1908, moeielijke tijden te doorworstelen hadden en nog zullen hebben. Ik zal u liefhebben als waart gij mijn eigen kind In dien tnsschen tijd had men ïn de voor kamer van de pastorij een paar planken, met een zwart laken bedekt., op schragen gereed gezet, en nu legde men de doode op dat praal bed neer. Onderwijl hadden een paar boerenjongens de kar schoongemaakt en onder bet stroo een lederen tascbje gevonden, dat zij aan den pastoor brachten. Toen de dorpelingen zich verwijderd hadden wilde de pastoor den inhoud van het taschjo onderzoeken, doch het mocht hem niet ge lukken, het slot daarvan te openen. Hij riep de hulp van Gabriël Vernac in, deze slaagde er evenmin in. Nu moest men zijne toevlucht nemen tot een me8, het tascbje werd opengesneden en de inhoud nagezien De kunstenaar doorliep een oud nummer van de „Gazette des Tribunaux» van 22 No vember 1857. Eene belangrijke gerechtszaak vnlde er bijna al de kolommen van. Het betrof een proces voor het hof van assisen, in zake van eenen brand. De beschuldigde was tot levenslangen dwaDg arbeid veroordeeld. Alles wat die zaak betrof was met eene dikke blauwe potloodstreep omhaald, en Bommige plaatsen waren zeer dik onderstreept. De pastoor ontvouwde intnsschen een blad papier, dat klaarblijkelijk het kladschrift van eenen brief was. Was deze brief door de overledene aan haren echtgenoot geschreven Dit zou niemand met zekerheid kunnen zeggen. Maar hetgeen zeker is, de vrouw, die zulke bladzijden kon schrijven, bezat eenen moedigen zelfs heldhaftigen geest. Zij schreef aan eenen zwaar beproefden man en poogde zijnen moed op te beuren. Zij noemde hem „eenmartelaar" en trachtte hem van hierboven eene spoedige gerechtigheid te willen doen verwachten, waaraan hij Bcheen te wanhopon. De woorden onschuldig, gerechtigheid, be roep op God, kwamen veelvuldig in dezen brief voor. Men voelde er eene onwankelbaar iunigen genegenheid in doorstralen voor den echtgenoot, aan wien zij schreef. Ook sprak de vrouw daarin van zichzelve. van hare zwakke gezondheid, van den engel die zij verwachtte en met dezelfde vreugde uit Gods baud zou ontvangen, als leefde zij nog in voorspoed en geluk. Eindelijk wijdde zij breedvoerig uit over haar zoontje, Max, die door zijue schrander heid en vroegtijdige ontwikkeling te midden van hare zware beproevingen, hare hoop eu vreugde uitmaakte. In de tascb lag nog een brief zonder omslag kennelijk van eene geheel andere hand. Deze was gericht aan de vronw Haar echtgenoot noemde haar zijne edele geliefde Anita. De brief behelsde raadgevingen omtrent hare gezondheid, het stilzwijgen, dat tegen over Max in acht genomen moest worden, bittere uitdrukkingen, half door tranen uit— gewischte woorden in de laatste regels, die gewaagden van eeu ander kind, dat hij on getwijfeld nooit zou mogen omhelzen-,.-. Een klein gebedenboek met zilveren slot, versleten aan de hoeken der bladzijden, lag onder in het tascbje. Op het Biet waren de letters A. A. gegraveerd, die eveneens op het plaatje van het tascbje stonden. De pastoor vestigde de aandacht van den schilder daarop. Deze vrouw droeg stellig den naam van Anita, sprak de kunstenaar. Zij is het, die het kladschrift geschreven heeft, dat ons hare ziel onder zulk eene edele gedaante en haar leven als zulk een smartelijk drama leert kenneu. Misschien, antwoordde de pastoor, maar die Max, waarvan zij met zooveel liefde spreekt die kleine jongen, die baar eenige troost is, aan wien men, volgens den aan Anita ge— gerichten brief, het ontzettenden geheim niet mag mededeelen, dat twee levens verbittert... Van dien Max weten wij niets, maa" de verwachte eDgel moet ons weesje zijn. Mijn God 1 hernam de pastoor, wat zal de man vreeselijk lijden door de onzekerheid waarin hij voortaan omtrent het lot zijner echtgenoote en kinderen zal verkeeren En 't zal ons nooit gegeven zijn hem te kennen en hem te troosten. En dit geheimzinnig dagblad?.... Ziedaar misschien de sombere bladzijde, hernam de priester. Laat ons deze geheim houden voor dat gezegende kind, voor die Het Postwetje. Het antwoord van den minister ter zake van het postwetje is eindelijk verschenen. Van het vele, dat bij het afdeelingson- derzoek gevraagd werd boven hetgeen het ontwerp bevatte, heeft de minister ten aanzien van het gewicht der nieuwsbladen witte duif, welk# eene schuilplaats is komen zoeken in de woning van eenen dorpspastoor als in eene beschermende ark. M. de pastoor, sprak nu de schilder opstaande, de tijd, dien ik in deze streek heb doorgebracht, is mij, dank zij uwe gastvrije woning en uw gezellig onderhoud, als omge vlogen. Als blijvende herinnering daaraan neem ik de schets mee vsn hetgeen hier dezen morgen heeft plaats gehad. Het spijt my, dat ik zoo weinig voor uwe kerk gedaan heb vergeet mij niet te Parijs, al» gij mij noodig hebt, rue Laval uo. 20. Met veel plechtigheid werd daarna d# moader begraven en de kleine te doop ge houden en ontving de kleine die reeds by Martha was, de naam van „Columba". IV. Eene Scheiding. Met Columba was de tevredenheid en het geluk in de woning van Martha teruggekeerd, want zij deed deze haar geleden verlies ver geten en de brave vrouw verzorgde het kind met eene liefde, als ware het haar eigen wichtje geweeBt. Trouwens, Columba was de beschermelinge van het gansche dorp en ieder beijverde zich haar blijken van liefde te geven, die men haar toedroeg, zij kreeg alles en was de lieveling van het gar scha dorp liruyants, waar de evangelische geest van pastoor Lormel in de harten van al de dorpelingen scheen over gegaan te zyn. Zij beminden, zij hhlpe - elkander en zeldzaam waren ouder hen die genen, die afgunst, wraak en haat kenden. Naast Martha, woonde echter eene vrouw die van elders gekomen was en in de jartn, dat zij in het dorp woonde, niets van «ijn# gebruiken en gewoonten overgenomen had. Men wist niets van hare afkomstaan degenen, die baar naar haren naam vroegen antwoordde zij, dat zij Gembloux heette all men naar bare geschiedenis vernam met eene welwillendheid, welke zij voor nieuwsgierig heid aanzag, antwoordde zij kortaf, dat zij te Rouaan geboren was, dat-haar man, die een gevaarlijk ambacht uitoefende, van eene stelling vallende, den hals word gebroken. Zij had een klein meisje, dat slechts eenige maanden oud was en door haar EpineA metti genoemd werd. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1