Derde Blad. Abonneert u op dit blad. Provinciaal Nieuws Uitvoeringen. Z j die zich tegen het vo'gend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. BUITENLAND. Frankrijk. Portugal. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Perzië. Kummer 48. Zondag 14 Juni 1908. 81e J&argaug. lil den loop van het jaar 1907 is een jterke achteruitgang der bevolking waarge nomen in Frankrijk. Het aantal sterfge vallen heeft het aantal geboorten met niet minder dan 19,920 overtroffen. In de laatste jaren was het geboorte-overschot wel sterk dalende, maar toch viel er steeds nog een toename der bevolking te constateeren. In 1897 bedroeg het overschot van de gehoor ten over de sterfgevallen 180,000 in 1902 83.000 in 1906 26.000. Het kleinste overschot wees 19U0 aan 25.000. Terzelfder tijd ging het aantal geboorten het aantal sterfgevallen te boveu: in Duitschl. nnt 850.000 Oostenrijk 300.000 in Enge land 390.000 enz. Het gemiddelde verhou dingsgetal vau do bevolkingstoename in Europa bedraagt 120 op 10.000 inwoners; in Frankrijk nu was de afname het vorig j.iar 5 per lO.OOü. Van 1897 tot 1906 heeft Duilschland 8.500.000 inwoners meer gekregen; Oostenrijk-Honganje bijna 5 mil- lioen Eugelaud 31/a millioen enz Frankrijk'# bevolking nam slechts met 520.000 zielen 105. De vele moorden in den katsten tijd, voornamelijk die bij de lamlie Steinheil, bij deu rentenier Hémy, die kindermoorden van Jeanne Weber, en eerder de afschuwelijke misdaad van Soleillaud, hebben de beweging tot het behoud vau de doodstraf weer onge- meenen steun verleend. Vele bladen eischen het behoud van de guillotine, en voeren aan, dat alleen het buiten werking stellen daarvan hel aantal misd:den, voornamelijk in Parijs en omstreken, zoo heeft doen toenemen. Eu de afgevaardigde Georges Barry heeft zijn voornemen te kennen gegeven den minister ran justitie te iuterpelleereu over de wij.e, waarop de gratiecommissie het recht van gra tie aan de ter dood veroordeelden opvat, namelijk iu een geest, dien de afgevaardigde strijdig acht met de wet. Ook de outmoeling van president Fal- lières met deu czaar zal te Reval plaats hebben, en wel op 27 en 28 Juli. Het pro gram voor 's presidenten Noordsche reis is daardoor weer heelemaal veranderd. 20 Juli gaal de president allereerst naar Kopenhagen, waar hij twee of drie dagen blijft. Daarna gaat de tocht naar Stockholm en Reval, en van Reval naar Christiania 4 of 5 Augustus is hij weer op vaderlandschen bodem. Of 't waar is weten we niet, maar een Fransche krant vertelt, dat president Fal- liéres geen Engelsch kent. Dat moet hem dan op zijn laatste reis naar Londen wel te onp.s ziin gekomen. En het blad vertelt dan verder, natuurlijk bij wijze van mop, dat de president het ongeluk had aau het feestmaal der City te zitten naast den lord-mayor, den burgemeester vau Londen, die geen woord Fransch verstaat. Levendig was bet onder houd dezer heereu niet, doch elk deed zijn beBt, hartelijke woorden te vinden Bij hel voordienen van den roastbeef riep de Fransche president>yBeautifulbeautiful I all right en dan antwoordde de lord-mayor weer met yParis 1 Paris 1 Tour Eiffel I" Bij den volgende schotel sprak de bur gemeesterv Will you take some peas T" waarop Falliéres geestdriftig uitriep: yVive la paix 1 good morning", terwijl de bur gemeester even opgewekt weer riep /yParis Rigolo 1 Folies Bergères Vervolgens sprak de Engelschman een Engelsche toespraak uiteu daarna de Franschmau een Fransche. En voortdurend zaten dan beide hoogwaardigheidsbekleders elkaar aanmoedigend toe te knikken, om op het teeken van den toastmaster met hand geklap in te vallen. De politie te Lissabon heeft in de laatste dagen talrijke arrestaties volvoerd, zonder redenen te willen opgeven voor die handelwijze. Naar nu is uitgelekt, is de politie op het spoor gekomen van complot tegen de leden van de konink lijke familie, namelijk koning Manuel, koningin Amelie, hertog Alfonso en de koningin weduwe Maria Pia. De meeste gearresteerde samenzweerders behoorden tot de geheime vereeniging, waarvan ook de koningsmoordenaars Oosta en Buissa lid waren. Volgens de S e c u 1 a en andere bla den, die de namen publiceeren van de vermoedelijke hoofdaanleggers van het brutale complot, is niet met nauwkeurig heid bekend, wanneer de aanslag vol voerd moest worden, maar men denkt, dat daarvoor de 18e gekozen was, op welken datum de geheele koninklijke familie gewoon is tegenwoordig te zijn bij de viering van het feest \an ,,Cora- cao de Jesus" in de kerk van Estrella. De officieuse pers beweert, dat de re- publikeinsche partij ernstig gecompro- miteerd is in de complotzaak en dat een gezaghebbend republikeinsch blad be langrijke sommen gegeven heeft aan ae kas van de bedoelde vereeniging. Een aantal employés van die krant zouden dan ook onder de gearresteerden be- hooren, wier aantal zoo talrijk is, dat de Monicasgevangenis, waar de politieke gevangenen worden opgesloten, overvol is Onder de gearresteerden komen ook velen voor, die betrokken zijn geweest in de tragische gebeurtenissen van Fe bruari. De bewaking van het Necesidade- paleis is versterktde corridors worden nauwlettend bewaakt en koning Manuel heeft voor alle uitnoodigingen voorloopig bedankt. In verband met deze zaak heeft groote consternatie gewekt de ontdekking van een bommenfabriek in een afgelegen huis buiten de stad. WAALWIJK. Groote Openlucht-Uitvoering op po dium in den tuin van den lieer Gerris- Simons, alhier door de Gymnastiek-Ver- eeniging »De Frank" op Zondag 14 Juni 1908. Opgeluisterd door de Waalwijksche Harmonie. Aanvang 5Vg uur. Zie Programma's BAARDWIJK. Matinée door de Liedertafel >Tot bloei der Toonkunst4, op Zondag den 14en Juni 1908, iu de zaal van den Heer L. v. Cromvoirt. Aanvang 12 uur. Zie Programma's KAATSHEUVEL. Matinée door het Koninklijk Muziek gezelschap »Euphonia4, op Zondag 14 Juni 1908, in de zaal der Vereeniging. Aanvang 111/# uur. Zie Programma's dan 't vorige Het Er zijn duizenden vreemdelingen in Londen, vooral met het oog op de ten toonstelling. Voornamelijk zijn er veel Amerikanen men kan ten minste in hun aantal de gevolgen van de crisis niet bemerken. Er moeten er nu ongeveer 500.000 zijn, terwijl er verleden jaar slechts 300.000 waren om dezen tijd. Zij zullen het gisteren wel warm gehad hebben, want het was te Londen 117 graden. Berlijnsche kranten maken melding van een gerucht, dat de familie Eulen- b u r g het advies van bekende zenuw artsen inwint, om te bewijzen, dat prins Phillipp Eulenburg zich al sedert maan den zoo zonderling gedraagt, dat men moet aannemen dat hij, toen hij de be kende eeden zwoer, niet bij zinnen was. Al sedert jaren, zoo voert de familie nog aan, is hij fetisjist geweest, verza melt hij schoenzolen, tuinhekken enz. De democratische Volkszeitungteekent hier stekelig bij aan: Het ontbreekt er nog maar aan,- dat men ook zijne com posities als teeken van zwakhoofdigheid aanhaalt. Reuter seint uit Weenen De optocht kwam om 10 uur op de plaats, waar de feesten ter eere van den Keizer zouden worden gehouden. De leden der Keizerlijke familie hadden plaats genomen op het terras de belen dende tribunes waren bezet door diplo maten, ministers, hooge staatsdienaren, leden van hofhouding, generaals enz. De Keizer bevond zich in de Keizerlijke tent, waar de eerevoorzitters toespraken hielden, waarop Z. M. antwoordde. De burgemeester overhandigde den Keizer een gegraveerd gouden plaket ter herin nering aan den optocht. Zichtbaar aangedaan beschouwde de Keizer met levendige belangstelling de verschillende groepen en werd niet moede de verschillende nationaliteiten te be danken voor de ovaties, welke zij hem brachten. Nadat de laatste groep voorbij de Keizerlijke tent was getrokken, hieven zangers het volkslied aan, waarop het publiek met vroolijke betoogingen ant woordde. De Keizer betuigde zijn welgemeenden dank voor de hem bewezen hulde. De klokken van alle kerken in Weenen werden geluid. De gezondheidsafdeeling van de politie heeft bekend gemaakt, dat er zich 400 gevallen van onwelzijn alle flauwten en 2 breuken van ledematen hebben voorgedaan. De staatsgreep. Uit de latere berichten uit Teheran schijnt nu toch wel te blijken, dat bet optreden van den Sjah inderdaad moet worden opgevat als een staatsgreep. Dit blijkt wel het best uit het bericht dat een aanzienlijk deel der bevolking zich, goed gewapend, heeft verzameld om het gebouw van de Nationale Ver gadering om eventueele gewapende aan slagen op dat lichaam, welke van de zijde van den Sjah mochten worden ondernomen, te verijdelen. De procla matie van den Sjah, dat allen die betrapt worden op het onbevoegd dragen van wapenen, zullen worden gestraft, heeft tot dusver weinig uitwerking gehad. Zelfs is het voorgekomen, dat gewapende partijgangers van de politieke clubs de Russische kozakken van den Sjah op straat hebben aangehouden en ontwapend. WAALWIJK, 13 Juni jgo8. Vakvereeoiging. Afdceling Waa/wijk-Besoijen. Alge- meene vergadering op Zondag 14 Juni 1908 's namiddags ten 6 ure, op de St. Pauluszaal te Waalwijk. 1. Opening en lezing der notulen. 2. Huishoudelijke mededeelingen. 3. Lezing door den Eerw. Adviseur. 4. Verkiezing van 2 afgevaardigden voor het vakcongres. 5. Rondvraag en sluiting, II. Priesterwijding. Heden heeft onze oud-inwoner de Eerw. Pater Albertus (Corn. Joan. Jos. de Bree), van de orde der Minderbroeders-Capu- cijnen, het geluk de H. Priesterwijding te ontvangen. De eerste H. Mis zal Z.Eerw. opdragen in onze parochiekerk op Zondag 28 Juni a. s. Groote Katlonalc Wedstrijd Id Comischo Solo—Scènes. Bovengenoemde wedstrijd, uitgeschre ven door den heer A. C. v. d. Werff alhier, belooft uiterst interessant te worden. Pas zijn de uitnoodigingsbrieven verzon den, of reeds een dertiental mededingers uit alle oorden des lands, o. a. uit Haar lem, Rotterdam Maastricht, 's-Bosch, Tilburg enz. hebben zich aangemeld. Nu te verwonderen is dit niet, want de flinke geldprijzen lokken wel tot het wagen van een kansje uit. Het concours zal over drie avonden verdeeld worden. Den laatsten avond zullen in den eere-wedstrijd moeten kam pen de winners der eerste en tweede prijzen in beide vorige afdeelingen. Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat de Regelingscommissie uit de heeren W. Zuurhout, Th. v. Mierlo en L Aarts. Als Juryleden hebben zich bereid ver klaard te fangeeren de heeren L. de Morée toonkunstenaar te 's-Bosch, W. Timmermans Jz., Jac. Sars, A. C. v. d. Heijden alhier, en Joh. Groenen te Be- zooien. Wij hopen spoedig nadere bij zonderheden omtrent den wedstrijd on zen lezers te kunnen mededeelen. Coneours te Antwerpen. Zondag j 1. had op het stadhuis te Antwerpen de loting plaats voor de beurt van optreden der aan den Zangwedstrijd deelnemende vereenigingen- De deputa- tien der Liedertafels (onze vereeniging werd vertegenwoordigd door den heer J. Knepflé) vereenigden zich in de groote zaal, waar zij door verschillende autori teiten der gemeente en door de leden van het Comité allerhartelijkst in het Fransch en Vlaamsch werden toege sproken- Voor de tweede afdeeling, waarin ook onze Liedertafel zal moeten optreden, wijl zij ruim twintig jaar ge leden in de 3e afdeeling te Mechelen een eersten prijs behaalde, hebben zich zes vereenigingen opgegeven. Behalve Oefening en Vermaak zullen naar de prijzen dingen: >Het Rozenknopje" uit Eindhoven en mannenkoren uit Gulpen, Heerlen, Zalt-Bommel en Brussel, welke alle over ruim zestig tot in de tachtig zangers beschikken en mede in de laagste afdeeliag eenmaal de hoogste bekroning verwierven. De strijd zal dus zwaar zijn- Het verplichte koor draagt tot titel Pale Etoile du Soir'' en isgecomponeeid door den bekenden meester H. Weytz. De tekst is ook in het Vlaamsch en Duitsch vrij vertaald. Het verplichte koor wordt ons afgeschilderd als een dank bare compositie, schoon lang niet zoo moeielijk als »Panis Angelicus" van Ver hallen, dat verleden jaar het verplicht koor in de derde afdeeling te Amster dam was. Wij gelooven dan ook, dat onze Liedertafel liever een stuk had ontvangen, waarin, zooals men zegt, meer kruim zit en dat op het gebied van modulatien meer klippen bevatte. De repetitien voor het verplichte stuk zijn in vollen gang. Hooiland-verpachting. Wordt het hooiland over 't algemeen dit jaar duur verpacht, ook onze ge meente heeft daarmee een aardig buiten kansje. Het hooiland onder Ammerzoden uit de erfenis van Cooth, bracht dit jaar f 265 meer is nu in 4 perceelen gesplist geworden. Ook het gras aan de haven enz. heeft veel meer opgebracht. Inspectie. Donderdagmorgen had de jaarlijks terugkeerende inspectie plaats voor de verlofgangers van de gemeenten Baard wijk, Waalwijk, Besoijen en Capelle. Het onderzoek, dat hoofdzakelijk be staat in het nazien van de» zakboekjes, begon om 8 uur en duurde dit jaar, tot groot ongenoegen der verlofgangers, tot ongeveer half twaalf uur. De firma Wed. Th. v. Delft en Zonen nam van de landverdedigers eenige leuke kiekjes, waarvan zij aanzichten zal repro- duceeren. Collecte Gewapenden dienst. Fonds ter uanmoediging ran dea gewapenden dienst in de Nederlunden. Woensdag 17 dezer zal de gewone jaarlijksche collecte gehouden worden ten behoeve van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden- Op den vooravond dier collecte is het wellicht niet ondienstig omtrent het ont staan en het doel dezer vaderlandsche stichting hier eenige mededeelingte doen. Toen in het begin van 1815 ons onaf hankelijk bestaan, waarmede onze vrij heid, onze welvaart en onze eer zoo nauw verbonden waren, door Napoleon andermaal bedreigd werd, van wiens ijzeren juk onze moed en trouw ons eerst vóór zestien maanden had bevrijd, en de Nederlandsche legers, door den Prins van Oranje aangevoerd, gereed stonden om het heilig pand van ons volksbestaan te bewaren en met goed en bloed te verdedigen, vormde zich in den lande eene commissie van lieden, die, door hunne, ouderdom en lichaamszwakheid niet ten strijde opgeroepen, niet persoon lijk deelen konden in de uren des ge- vaars, er toch in wilden deelen door hun hart. Overtuigd als zij waren van de offervaardigheid van het Nederlandsche volk, schreef de commissie aan hunne brave verdedigers van het vaderland o. a. het volgende >Wij bieden u onze hulp aan, wanneer gij door eervolle wonden hulp zoudt kunnen behoeven voor uwe ouders, voor uwe weduwen, voor uwe kinderen willen wij liefderijk zorgen, wanneer gij den dood voor het vaderland zult gestorven zijnbeloonen kunnen wij u niet voor de edelste opoffering, maar wij willen u, wanneer gij door dapperheid en trouw hebt uitgemunt, eenig bewijs geven van dankbaarheid en hoogachting. Wij willen door sprekende daden voor gansch Ne derland en voor de wereld doen zien, dat elk braaf krijgsman, soldaat of burger, die zijnen plicht doet, hun broeder is en hun vriend". En zoo stroomden, na den roemrijken slag van Waterloo, in de oogenblikken, toen het hart van eiken Nederlander doordrongen was van het gevoel der groote verplichting, die hij had aan elk zijner dappere landgenooten, die zoo eervol den strijd van alle maatschappe lijk geluk gestreden hadden, van alle zijden talrijke giften en aotatiën toe, tot een gezamenlijk bedrag van ruim een millioen gulden, hetgeen den grondslag legde tot de stichting van het Fonds, bij K. B. van 9 November 1815. Aanzienlijke schenkingen en legaten werden later, en ten huidigen dage nog daaraan gedaan en vermaakt. Zoo schonk o. a. wijlen Z. M. Koning Willem III, bij gelegenheid van H. D. 25-jarige regeering, een bedrag van f 150,000. Nadat in 1816 het Hoofdbestuur ge kozen en het beheer der financiën enz. rijk zijn I Iedereen, rijk en arm, drage daartoe bij naar vermogen Men verzoekt ons de ingezetenen be leefd uit te noodigen, in geval van af- ivezigheid, de bijdrage aan huis gereed te leggendie men voor dat liefdadig doel wenscht te bestemmen. BAARDWIJK. Door den edelachtb. heer Burgemeester werd een leuk schrij ven ontvangen, dat wij in de gelegen heid zijn hier mede te deelen 9 Tuni 1908. Edelachtbaaren heer Burgemeester. Mag ik uw beleefd verzoeken de trouwpapieren voor mijne dogter te willen klaarmaken N. N. geboren.te Baard wijk, woneode te een postwissel bij den brieft van een gulden en tien cent hij is een sche jongen dus zijn papieren zijn klaar zegt den ambtenaar vrijdag voormiddag kan hij aan teekenen als het meisje haar papieren heeft Ed L achbaar vader Den tijd is kort voor Uw Eene Groote last Maor toont uw nog een weldaad voor uwe evenmens op aard houw ik uwe gedagtenis in ze gening bewaard. Ed L Achtbaaren mag zoms den Postwissel van Een gulden en tien cent niet goed zijn dat het zoms te weinig is zal het aan staan Zondag Pe soonlijk bij Uw Ed L achtbaare Aan huis koo- men bezorgen dat er aan te kort komt daar weet niemand ooit iets af want mijn woord en uw woord Ed L achbaar heer Burgemeester is Een zegel van dankbaarheid ook voor de Gansche Eeu wigheid in afwachting Uw Vrind N. N. DRUNEN. De kermis, welke over het geheel genomen, vrij druk is geweest, behoort dan weder tot het verleden. Herbergiers en anderen waren over 't algemeen genomen goed tevreden. De schommel, het theater van acro batische toeren, het panorama, allen mochten zich in een druk bezoek ver heugen. Vooral Riozzi's Bioscope, de oude bekende firma, wier goede repu tatie reeds vooruit ons gemeld had, dat wij iets schoons te zien kregen, had zeker het leeuwen aandeel. En inderdaad: in zijn rijk programma wisselen humor en ernst elkander af op een waarlijk aangename manier. Vooral het nummer de Venetiaansche serpentine danseres was prachtig en had dan ook zeer veel succes Kortom het geheele programma voldeed uitstekend. Een bezoek aan Riozzi's bioscope was de moeite en kosten over waard. VLIJMEN 12 Juni. a.s. Zondag zal den Weleerw. Heer P. van Kempen, een geboren Vlijmenaar, de H. Mis komen opdragen in onze parochiekerk, terwijl zijn broer de Weleerw. Heer H. Van Kempen de predicatie zal houden. Een onzer ingezetenen, de Heer J. Heesbeen, ontving Donderdag 1.1. de blijde tijding, dat hij geslaagd was als ambtenaar der Directe belastingen. HEUSDEN, 10 Juni. Marineschip. Woensdag te circa 4 uur ankerde hier aan den wal H. M. kanonneerboot, on der commando van luitenant ter zee B., bemand met een veertigtal matrozen en mariniers, dat wekelijks van uit Helle- voetsluis een proefreisje onderneemt. Nauwelijks lag het vaartuig aan den steiger, of fluks werd van de gelegen heid gebruik gemaakt, om de wasch op den wal te bleeken te leggen. Nu, die zag er goed uit en onze laatjes, geregeld waren, werd ook een plan ont- I jongelingen van 15 a 17 jaar, sprongen worpen tot inrichting van een Militair Invalidenhuis, dat heden ten dage nog onder toezicht staat van het Fonds en gevestigd is te Leiden. Toen langzamerhand de dood de ge lederen dier dapperen begon te dunnen, werden de categorieén der deelgerech- tigden zooveel mogelijk overeenkomstig den geest der stichting gewijzigd en aangevuld, zoodat de omschrijving van het doel thans luidtden verminkten, infirmen en hulpbehoevenden oud-soldaat, nevens diens Rijkspensioen, eene waar deering zijner diensten aan te bieden tn den vorm eener jaarlijksche gratijicatie Blijkens het in 1907 uitgebracht ver slag van het Hoofdbestuur vau het Fonds, bedroeg de collecte in 1905 f 185 59,24° Aan gratificatiën en toelagen werd aan 1078 deelgerechtigden uitgekeerd bijna f 51000, waaronder begrepen ruim f7700,— die boven de gewone grati ficatie, aan 271 verminkten van Atjeh en 1 weduwe van een aldaar gesneuvelde werden verstrekt uit het geschenk van wijlen Z. M. Koning Willem III. Al deze gelden kwamen ten bate van 328 ver minkten uit Oost-Indië, 723 infirmen en 36 oud-strijders van België. Het aantal dergenen, die solliciteeren om als deelgerechtigden in het fonds te worden opgenomen, doch daarvoor nog in aanmerking kunnen komen, wegens het ontoereikende der geldmiddelen, be draagt niet minder dan 351. Mogen derhalve de geldelijke giften, die de collectanten dankbaar in ontvangst zullen nemen, wederom tal- - t i s r er heel aardig me© om. Tegen den avond kreeg de bemanning verlof de stad in te gaan, waarvan natuurlijk gre tig gebruik werd gemaakt. Dat het schip nogal volk naar de Maas lokte, spreekt van zelf. De bedoeling was hier te overnachten om Donderdag ochtend ten half negen naar elders op te stoomen. 's HERTOGENBOSCH, 11 Juni. Mei- vinken. De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant heeft aan de burge meesters dier provincie eea aanschrijving gericht om een onderzoek in te stellen omtrent den omvang der vangst van Meivinken en omtrent de vraag, of die vangst, wegens de wijze waarop zij wordt uitgeoefend, met de bestaande wetten in de hand, zou kunnen worden tegengegaan. Met den uitslag van dat onderzoek zal de Commissaris der Koni ïgin gaarne worden in kennis gesteld. Nbr. 12 Juni. In de gisterenavond alhier gehouden gemeenteraadsvergadering gaf de wijze, waarop het lid jhr. mr. van Sasse van IJsselt aanmerkingen maakte op notulen van vorige vergaderingen, waarbij deze den gemeente-secretaris in het debat bracht, aanleiding tot eene nogal scherpe woordenwisséling tusschen genoemd raadslid en den voorzitter. De raad keurde daarna o. m. goed voorstellen tot oprichting eener arbeids beurs, tot wijziging der marktgelden op de vischmarkt, en der voorwaarden voor de levering van water uit de gemeente waterleiding. De Echo Tan

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 11