Nummer 48 Zondag 14 Juni 1908. 31e Jaargang i Tweede Blad. "landbouw P: s iv Reclame. iügezonden StukLeu. f i, Appelbloeiemkever en Appel bladroller. De Pink Pillen genezen een welbekenden geldophaler. Naar aanleiding van bloemen in potlen. ^2 Altijd uitmuntend gezord. H f In den Tuin. Er ia zeker geen meststof, die meer ge prezen en gewaardeerd, ja, opgehemeld met den grootst mogelijken lof, maar daarentegen ook geminacht, versmaad en zelfs veracht, dan de chilisalpeter. Dit is een zich telkens herhalende geschiedenis, zoo oud als bet gebruik van die meststof zelf is, in iedere streek, in iedere plaats, waar de kunstmest sijn intrede heeft gedaan, opnieuw zich voordoende. Nog dezer dagen had ik daarvaa een frappant voorbeeld, toen ik ooggetuige was van een gesprek tusschen twee kunstmest- gebruiker8 A. „Kunstmest gebruik ik uiet meer, alléén chili, het andere goedje heb ik wel eens geprobeerd, maar dat is me niets waard, chili, dat is je wareDaar heb ik verleden jaar wonderen van geaien, ik had mijn tuin goed in den mest, daar zorg ik wel voor, maar overal, waar ik nog eens wat chili uitstrooide, daar stond de boel praohtig, het stroomde den grond uit en ik heb nog nooit zooveel groenten gehad. Chili acht ik onmisbaar 1" B. „Wacht maar, vriend, je zuil nog weieens anders praten, als je maar meer ondervinding krijgt. Ik dacht er eerst net zoo over als jij, maar ik beu bekeerd. Slakken- meel en patentkali, dóór moet je het van hebben Chili is goed voor één jaar, mis schien twee, maar dan is het afde grond is uitgeboerd en je raakt aan 't sukkelen. Geloof me, vriend: Chili is de pest!* Wie van deze beiden had gelijk Beiden lezer, gedeeltelijk althans, en beiden haddon ook ongelijk. Geen der twee keude de meststof, waarover zij met zooveel beslist heid spraken, en beider, oordeelden zonder de noodige kennis van de behoefte hunner gewassen. De eerste had gezien de wonderdadige, inderdaad verbazingwekkende ontwikkeling zijuer groenten in enkele dagen tijds tenge volge van ern chili-gift wat hij zagmoest hij gelooven. Daarbij verdween de werking der overige meststoffen meer stille wer- keis in den »ijng»ard in het niet, en zoo kwam hij tot de meening, dat men deze laatste wel missen kon. B. was het aanvankelijk ook zoo gegaan. Ook hij had het eerst alléén met chili ge probeerd, eveneens in den waan verkeerende aldus een volledigs bemesting te geven. De chili potte inderdaad den grond uit, want de meststof heeft de goede eigeusehap van dood bode mkapi taal levend te maken en al wat in den grond aan voedsel zit, in den oogst vast te leggen. We zeiden reeds eerbehalve stikstof, die in chili zit, heeft de plant nog andere voedingstoffen noodig kali, phosphorzuur en kalk. Deze gingen bij B. ontbreken. Met chili ging het niet meer. Toen ging hij slakkenmeel en patentkali aanwenden, en zie de bemesting gaf weer resultaat. Misschien gaf hij tevens gewonen (natuur lijken) mest, waarin ook stikstof voorkomt, en dan was zijn bemesting volledig. Bleef of blijft B. uitsluitend met die beide meststoffen werken, dan wacht hem opnieuw teleurstelling. Hij kan daarbij de chili niet missen. In vereeniging met elkaar vormeu zij een volledige bemesting en zullen bij voortdu ring een' milden oogst verzekeren, zonder dat het ooit spaak loopt. A. en B. waren beiden eenzijdig in hun lof en evenzoo in bun blaam. Of liever de blaam door beiden geuit, was onverdiend terwijl de lof diende toegezwaaid aan alle drie de meststoffen. Wie oordeelkundig mest, zal met A. zeggen: „Chili, dat is je ware!" Maar hij zal er bijvoegen„Doch slakkenmeel (of snperphosphaat) en patentkali, daar moet je het óók van hebben.* C. B. Dit zijn twee algemeen voorkomende vij anden v«n den fruitteler. De eerste is een klein maar gevaarlijk insect, waarvan voor al de vroeg bloeiende boomen, welke lang in knop staan, veel te lijden hebbsn. De kever boort met zijn snuit een gaatje in den knop en schuift een eitje naa? binnen, waaruit zich binnen een week ongeveer een geelachtig witte larve ontwikkelt. Meeldraden en vruchtbeginsel worden door deze larve vernietigd en de knoppen drogen bruinach tig op. Deze opgedroogde knoppen, plukke men af en verbrande ze, zooveel mogelijk. De kevers schudt men uit de boomen. vange ze op zeelen op en in den herfst en 't vroege voorjaar reinige men stam en dikke takken ter deeg van 't mos en de ruwe schors, waarin de kevers een schuil plaats zoeken. Een der beste bestrijdingsmiddelen zijn echter de inscclenbandcnwelke in de maand Juui om de boomstammen worden aange bracht. Men kan ze zelf vervaardigen van stevig pakpapier. Men brengt ze aan op ongeveer een meter van den grond, vult de ruimte tusschen boom en band aan met hooi, houtwol ot lappen, dus met iets, waar in kever en andere insecten zich gaarne verschuilen. Van boven wordt de band stevig tegen den stain bevestigd, opdat het hooi enz. r.iet nat wordevan ondereu echter moet de band los zijn om den diertjes den toegang gen akkelijk te maken. In Oc tober kan men de banden verwijderen, ten zij z« nog dienst moeten doen tegen den windervlinder, in welk geval men ze dan (in Oct.) rondom met rupsenlijm bestrijkt en ze eerst in Januari verwijderd en ver brandt. Ook het rupsje van den appelbladroller dat in »ie volgende weken uit de door den vlinder gelegde eitjes komt, wordt door ge noemde banden gevangen. Men kent dit rupsje algemeen het werkt zich door de huid der kleine appeltjes en peertjes naar binnen, al dieper en dieper, niet om het vruchtevleesch, maar om de jonge, malsche pitjes te verorberen. Zoo wordt vaak de eene vrucht na de andere bezocht en krijgen wij in plaats van voldragen, rypen, sappige vruchten wormstige, ongenietbare appeltjes en peertjes, welke vóór den tijd rijp worden en afvallen. Het is nu de tijd om teg«u genoemde vijanden maatregelen te nemen. C. C. groei der planten. 60. Dat de proefnemer zegt het uit drukkelijk - dat chilisalpeter gebleken is te zijn e 11 onontbeerlijke meststof in de bloem- cultuur ao doordat een oplossing van chili salpeter oogenblikkelijk verbetering brengt in den stand en het uiterlijk der plant, b°. doordat de bladon-wikkeling in ?óóianige mate toeneemt, dat de gehec le plant op den duur een torscher en krachtiger aanzien krijgt. De Heer Joseph Kuhu, 46 jaren, 84 Vlaaudereustraat te Brussel, een welbekende geldophaler, had ee:i slechte ma?g geërtd. Hij had er zich altijd over te beklagen ge had en het is eerst van den dag dat hij zich met de Pink Pillen heeft behandeld, dat hij er wil van had. De maag is een werkelijke maker van geluk of van ellenden, naar gelang zij uiet of wel ziek is. De zieke maag wordt welvarend gemaakt op een zeer eenvoudige wijze, die bestaat in het ontsmetten en versterken van den grooten regelaar va bet ~estel, dat is te zeggen het bloed. Zoodra dit ontsmet en versterkt is, gevoelt de maag zich verlicht, zij begint te herleven, herneemt hare func ties, verteert, en het lichaam ondervindt weldra geen de mit ste ongesteldheid meer Door den hrer J. Beenen, chef bij de Tuiubouwmaatschappij „Gelderland*, zijn eeuige zeer interessante proeven gedaan met verschillende bloemen iu polten, ten einde na te gaan, hoe deze bloemen in de beper- le potruimte zonden gedeijen. bij gebruik van enkel kunstmest. Deze proeven, in deu loop van 1907 genomen, heeft bij in bij zonderheden beschreven in een kleine brochu re, onlangs verschenen („Groenten en Bloe men in potten-). Laat mij u daarvan het .oornasmste navertellen. De potten waren gevuld met toebereide »arde. Deze bestoi d uit schralen, in geen Iwee jaren bemesten grond, grof van struc tuur, dus goed doorlatend. Deze grond wa» seer arm aan plantenvoedeude stoffen alleen kalk was in voldoimde hoeveelheid aanwezig De proe<en werden o.a. genomen met lo. Verbena hybrida, 2o. Cineraria marilin?., 80. Petunia hybrida, 4o. Knolbegonia, 5o. Heli- otropium en 60. Dracaena indivisa. Den ln Juli werden de kleine plantjes overgebracht in de toebereide rarde. Van elke soort wer den twee planten in bovengenoemden grond overgeplant, zonder dat deze met eenige mest stof was vermengd. Alzoo werden deze twee onbemest. Verder werden >an elke soort twee plant jes overgeplant in potten, waarvan de grond zooals die boven is aangegeven ver mengd was met 7 gram patentkali en 12 gram superphosphaat (14 °/0). Deze potten waren bestemd om geen andere meststof meer te ontvangen. Alzoo waren deze twee bemest met kali en phosphorzuur. Daarna werden van elke soort nog twee exemplaren op dezelfde wijze bemest als laatstgenoemde twee met het doel deze ook met Chilisalper te bemesten. Deze twee laatste potten kregen das een volledige bemesting. Den 6u Juli werd aaD elke dezer planten 2 giam chilisalpeter ge geven. Ongeveer drie weken ua deze heines ting werden de potten voortaan gcreg'-ld ie dere week begoten met een oplossing van Chilisalpeter (2 ons per 100 liter, dus 2 deci gram per 10 liter. Deze proeven hebben het volgende geleerd. lo. Dat de hoeveelheid ksli en phosphor zuur in ééns gegeven te groot was (Per dM.8 respectievelijk 6 en 12 gram is dan ook nog al wat). Dat het waarschijnlijk beter geweest was ook deze geringere hoeveelheden nog in gedeelten te geven. 2o. Dat de onbemeste planten niet tot volle ontwikkeling kwamen. 3o. Dat, niettegenstaande de eerste ach terstand en onrsgelmatige groei der met waarschijnlijk te veel kali en phosphorzuur bemeste planten, deze later de onbemeste verre overtroffen. 4o. Dat de potten, welke een volledege bemesting ontvingen, het in alle opzichten gewonnen hebben, van de andere. 5o. Dat de chilisslpelerbemesting zichtbare verbetering bracht in het uiterlijk en den De heer KUHN. (Photo Gunter, Brussel.) De heer Kuhn, die zoo goed door de Piuk Pillen genezen is, heeft ons gezegd dat die Pillen hem waren aanbevolen door Mevrouw SteinkeD, 2 St.-Fransstraat te Brussel, van wie wij indertijd de merk waardige genezing meedeelden. Wij stonden er op Mevr. Stein ken weer te zien. Zij heeft ons gezegd dat zij niet opgehouden had gezond te zijn sedert het reeds verwijderde tijdperk toen wij haar getugenis hebben openbaar gemaakt. Hare genezing, zeide zij, is volmaakt duurzaam geweest. De Pink Pillen bezorgen deugdelijke en duurzame genezingen. Zij zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagkwalen, scheele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjichl, rheumatiek. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten en bij Suabilié, hoofd-depothouder, 7 Groote Markt Rotterdam. Prijs f 1.75 de doos, f 9 p°r 6 zes doozen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur I Onlangs verschenen in 't Dagblad vanN- Br. achtereenvolgens twee ingezonden stukken, over onze verordening betreffende havenpolitie te ürimmelen. Onnoodig, daaraan nog iets toe te voegen. We hebben nog een andere verordening en wel eene die om hare klink klaren onzin dubbele aandacht verdient. Hoofdstuk II der Algemeene politieverorde ning voor de gemeente Made c a. heeft tot onderwerp „Toezicht op herbergen enz. In 't voorbijgaan verzoek ik den Voorzitter van onzen Itaad beleefd, bij publicatie in 't openbaar ta willen bekend maken, wat dat verkorte woordje enz. bij voorkomende ge vallen zoo al zou kunnen beteekenen want uit den inhoud van art. 5 is mij dat niet duidelijk genoeg. Art. 5 zegt dan Het is verboden IN herbergen, tapperijen „en (in???) dergelijke voor het publiek r>openstaande plaatsen met hunne aanhoorig- heden aanwezig te zijn „Ie van 1 Mei enz. „2e van 1 Oct. ,,8e op Zondagen en R. K. Feestdagen ge- ■durende de kerkdiensten, „Dit verbod geldt niet voor „a. de leden van het huisgezin (Oef.) „b. vreemdelingen aldaar logeerende, die „behoorlijk vermeld zijn op het register bij „ant. 438 van het wetboek van strafrecht voorgeschreven. „c. personen wier tegenwoordigheid volstrekt „noodzakelijk of onvermijdelijk is. d. vreemde voorlieden tot het voederen van hunno trekdieren. Wat zon toch bedoeld worden mot „derge lijke voor het publiek openstaande plaatsen?'' Herbergen zijn genoemd, tapperijen ook, in art. 7 zelfs nog tenten en tuinen, nu wil het mij voorkomen dat „dergelijke" enz wil zeggen sigarenwinkels, kruidenierswinkels manufactu renwinkels, pottenwinkels, kindermeelwinkels, groentenwinkels enz. enz. Valt misschien de schutkooi daar ook onder? Raad ik het ('t is feitelijk maar raden) dan zou ik wenschen.dat de politie cok daarnaar keek. (Let wel, niet om de politie te dwant die heeft't toch al slecht genoeg met iets meer dan 90 cent daags om een gezin te onderhouden.) Met „voor 't publiek openstaande plaatsen" zullen hoogstwaarschijnlijk bedoeld zijn, „voor t publiek toegankelijk gestelde plaatsen." Heeft nu een kastelein een boom voor, neven of achter zijn huis of een mooi tuintje dan zou ik hem aanraden dezen en genen te invi teeren daar in de schaduw dier boomen wat te komen uitrusten en zijn potje heer te drinken. Daartegen geloof ik dat onzo ver ordening niet opgewassen iB. Het aanwezig zijn is verboden. 3e op Zondagen en R. K. feestdagen: Holal En waarom op Erkende Christelijke of zoogen. Protestantsshe feestdagen uiet? Als deze gekke verordening gemaakt is om meer eerbied af te dwingen voor godsdienst of godsdienstoefeningen handelt gij dan niet in strijd met de grondwet, Raad van Made De Grondwet waarborgt gelijke bescherming aan alle kerkgenootschappen, eerbiedigt ze dus allemaal e\enzeer. Dat is ook Uw plicht Raad van Made I Gij komt dus aan Uwen plicht te kort. Of weet Gij het soms beter of stoort Gij U niet atn de Grondwet? Geldt de verbodsbepaling ouzer verordening zooals zij thans is wel voor 's Heoren Hemel vaart Mag ik den Voorzitter verzoeken dit meteen ook maar bekend te willen maken? Dan zijn we misschien uit onzen dunk. De Hemel zij dank de leden van het huis gezin mogen er ten alle tijden zijn (art 5, 3e lid a,) U ziet lozer 't had nog enorm veel eiger kunnen uitvallen. De „vreemdelingen aldaar logeerende, die „behoorlijk vermeld zijn op (in?) het register enz." worden er ook toegelaten. Vreemdelingen dienen er das op bedacht te zijn dat zij daags te voren hier arriveeren moeten, om des nachts hier te kunnen logeeren opdat de logementhouder hunne namen enz behoorlijk op 't register plaatse, wat hij toch niet kan, als er von logeeren nog geen sprake kan zijn. Beter is het dus en meer wettig (oef) ook dat zij uiterlyk daags te voren hier ziji- Lezer, kijk 0. a, b. art. 7 onzer Drankwet eens na, art 7, le lid sub 3 en art 7 2e lid Do Drankwet spreekt van logeergasten zonder meer en onze kranige verordening eischt bovendien, dat de logeergast vreemdeling zij Mij dunkt, ik zie hierin verkorting van het recht dat de Drankwet den logementhouders toekent. Ik geef mijne meening met elk soort vau genoegen voor een betere. Hoe ik 't nu verder heb met art 5 3e lid sub c. snap ik werkelijk niet„Personen wier tegenwoordigheid aldaar volstrekt nood zakelijk of onvermijdelijk is" mogen ook daar zijn. Waren ze er niet dan was hunne tegea woordigheid niet volstrekt noodzakelijk, zeker niet onvermijdelijk. üf ze er mogen zijn of niet mogen zijn? Ze moeten er zijn. Hoe verklaart men anders het volstrekt noodzakelijke of onvermijdelijk van hunne tegenwoordigheid. Enfin eerlijk beken ik zoo'n abacadahra niet te snappen Als men om Voorzitter van een Raad te zijn dat wel moet kunnen begrijpen en kunnen verklaren, dan stelt men hoogere eischen voor dat ambt, dan ik me voorstelde. Nu moet ik er bijzeggen, ik heb ook nooit andere Voorzitters in functie gezien van de onze. Ten slotte, mogen vreemde voerlieden tot het voederen van hunne trekdieren er ook zijn. Zelf wat gebiuikwn? Waarachtig niet dat is het doel der verordening niet, dat blijkt toch uit den zin. Het trekdier speelt hier hoofdrol, is het klaar met eten, dan moet de baas weg 1 in rukken de verordening gebiedt het. Hoe 't nu gaan moet met Segeren vau Kijf hoek Mej. Wed. van Beek te Drimmelen en Mej. Wed. Hops weet ik ook niet, evenmin als met de kinderen Dirven. Allen komen uit hoofde van den grooten afstand naar de kerk met hunne rijtuigen, voorlieden zijn er natuurlijk bij, trekdieren ook, voederen doen ze ook maar met den besten wil kan men toch niet zeggen dat zij vreemde voerlieden zijn- Een automobilist, al rijdt hij tegenover een herberg zijn heele boel in elkaar, mag niet binnen ook niet om te repareeren, al was hij 20 maal vreemdeling. Of 't ook onzin is Misschien is de verordening nog wel in strijd met de Zondagswet ook, doch ik had nu geen tijd, dat na te gaan. Iemand onder de lezers wil dat misschien wel eens voor mij doen. Mijn dank bij voorbaat. Het was mij, dit schrijvende, niet te doen, om onzen Raad, d.w.z. de leden van den Raad aan den kaak te stellen. Integendeel, men heeft hier al veel te lang op hen gescholden. Ik wilde de onzinnigheid der verordening U doen zien, om U nu eens mede te deeleu hoe zoo'n verordeningen op Made tot staud komon. Is er een verzoekschrift aan de orde, van welken aard het ook zij, of valt er eene be slissing of besluit te nemen, wat eigenlijk na onderlinge bespreking of beraadslaging eerst diende genomen te worden dan komt de Voorzitter met zijn ook ongevraagd praeadvies voor den dag, rammelt het af, begrijpt het sohynbaar in de meeste gevallen zeil niet, en vindt het ten slotte toch, de beste oplossing zooals bij die praeadviseerde. De leden van den Raad, men ziet het hen aan, hebben er blijkbaar geen zin in, iets anders voor te stellen want wie weet, welk antwoord zij zonden krijgen. De Heer Segoreu bad in db luatste raads vergadering een alleszins gegronde griel tegen de praktijken van sommige schippers in de haven. Do voorzitter begon, „ja dat was eigen schuit »van de Raad, ik heb indertijd dit en dat voorgesteld" enz. enz. en toen de Secretaris het zaakje onderzocht, bleek, dat de Voorzitter er niets van wist, noord- en zuid- wal vau de haveu met elkaar verwarde, en een heele familie abuis had wat namen betrof. En weet U, wat de Heer Segeren, die toch gelijk had ten antwoord kreeg? „Je moet de verordening op de havenpolitie maar eens goed bestüdeeren." Eu lezer niemand weet beter dan wij, Madenaren, wie van de elf 't hardst studie ncodig heeft. Ik betwijfel echter nog of studie baten zou. De Heer Segeren, deed verder geen mond meer open, en hij had gelijk. Zoo ook zagen wij, dat de Heer Van der Veeken zich uitsloofde om alle verkeerde uit leggingen door den voorzitter, te voorkomen, 'n Ware inspanning voor zoo'n hoop ondank daaraan verbonden. Eu zoo worden alle leden van den Raad het beu iets in het midden te brengen, tot wel vaart van de gemeente. Over inconsequentie wil ik ook nog even iets zeggen Iu gewono gevall n is Made een afzetterij, een knoeiboel, hooge prijzen, slechte waren, de rijst bijvoorbeeld ie rr 3 canton duurder dan in Dordt, (aldus de Voomtter en hij kan 't toch weten) en zoo alles naar gelang behalve 't vleesch, dat is in Dordt duurder. Enfin hier een beroerd duur leven, niet nog slechte waren voor je geld. Als dat werkelijk waar is, hoe dnrft men dau toch in 's Hemelsnaam plm. 90 centen daags geven aan een politie agent met vrouw en 9 kiudercn.Komt nu do salaris regeling der onderwijzer aan de beurt, dan is 500 gulden genoeg want Made s goedkoop, de leefwijze niet duur en niets- eischend. Voor enkele weken, verzocht „Gemeente belang" aan den Raad steun tot het verkrijgen eener publieke spreekcel voor interlokaal telefoonverkeer. Kon niets van komen. Onzin waarvoor i voor wie? wie zal 't betalen? de aanvragers? Wij zijn ongeveer een maand ouder „Gemeente belang" houdt vol en ziet het traditioneele praeadvies van den Voorzitter weer. Doeh we staan stom van verbazing. Men is overtnigd nn van 't nnt vau zoo'n telefoneergelegonheid de spreekcel komt er en totaal op kosten van do gemeente. Historisch lozer! Wat een ommekeer toch! Wij weten niet, wat hiervan oorzaak heeft kunnen zijn. Wij hebben 't wel eens geweten op 't bezoek van Z. E. den Heer Commissaris der Koningin wat in dien t«8scheutijd plaats had. De verordening op de havenpolitie is er, en de schippers worden, naar men zegt, voor een jaar of onbepaalden tijd ontheven van de verplichting, die de verordening hem oplegt. Onzin, waartoe dient dan de verordening. Wethouders en Leden vau den Raad, handelt Gij gerust zonder die praeadviezen, die toch al ie nulliteiten zijn. Hoe ge 't zegt, doet niets ter zake, als wat gezegd maar grond oplevert, als het doel maar strekt tot welvaart onzer gemeente want zooals htt nu toegaat waarlijk les extremes se toucheut. Bewaarschool of idiotengestichthoorde ik onlangs iemand zeggen toen hij naar de bovenste verdieping van ons Raadhuis keek, eu werkelijk er is plaats 't kan er valleu, dacht ik zoo. Aan de Redactie mijn dank. R, 1 1 Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ik dat U voor het onder staande een plaatsje inruimt en dank U daarvoor bij voorbaat. Ik kom nogal dikwijls op 't Veer of, op zijn deftigst uitgedrukt, te Raams- donksveer. Wie zou daar tegenwoordig niet komen in dat nijvere deel onzer gemeente, waar alles leven en bedrijvig heid is. Onaangenaam is het echter wanneer men daar in een, onverschillig welk, café komt, men zooveel kwaads hoort van onzer burgemeester. Zooveel zelfs dat ik alles niet heb kunnen ont houden. Dat, wat ik onthouden heb, wil ik even hier laten volgen. De haven te Raamsdonksveer is niet zoover gedempt als men aanvankelijk voornemens was omdat dan het riool ten behoeve van 's burgemeesters vuil (men zal wel huishoud bedoelen) water zou vervallen. Dat alle andere riolen zrjn vervallen is geen bezwaar. Geen enkel lid van den raad wist er van dat de heer v. Aalst uit den Bosch dit werk onder zijn beheer kreeg. Dit volgens eigen verklaring van de raads leden. Men brengt dit op het Veer in verband met eene verbouwing van 's burgemeesters woonhuis waarvan mede de leiding aan genoemden heer v. Aalst is toevertrouwd en meent te mogen veronderstellen dat v. Aalst genoemd gemeente-karweitje gratis heeft mogen opknappen daar het toch in eene moeite gaat. Enkele pessimisten zijn en die weer juist andersom vermoeden. Wat ervan zij, de gemeente zal er echter volgens mijne meening niet zonder dubbeltjes 'r t t l t.i 1 1

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 7