Nummer 51 Woensdag 24 Juni 1908. 3le Jaargang Tweede Blad. Gemeentefaadsvetgadering Provinciaal Nieuws OBNs WAAL WIJK, 23 Juni 1908 Onderwijs. De voordracht voor eene onderwij zeres aan de O. L. School alhier, luidt als volgt: 1. Mej. P.A. Kommeren, Ammerzoden. 2. Mej. M. A. van den Burg, Ewijk. 3. Mej. Th. Zeckendorf, Waalwijk. Ter waarsehuwing. Gisteren had op de Waalwijksche Stoomschoenenfabriek een ongeval plaats, dat ter waarschuwing kan dienen voor de verschillende schoenfabrieken of an deren die benzine in verscheidene vor men gebruiken. Toen eenige werklieden zich in den daarvoor bestemden kelder bevonden, was uit een vat cementlijm geloopen. Toen zij dit wederom wilden opscheppen, verspreidde zich de benzine-lucht door den kelder, waardoor de werklieden langzamerhand eerst een gevoel van vroolijke gestemdheid, dan van bedwel ming over zich kregen. Een van hen, zekere C. K. die zich nog alleen in den kelder bevond, werd dermate aangegrepen, dat hem zijne krach ten begonnen te begeven, toch kon hij nog den trap bereiken en deze half opklimmen zoodat hij met zijn bovenlichaam buiten kwam te liggen. Dit was zijn redding. Spoedig was men ter plaatse om hulp te verleenenna eenige minuten van kalmte, kwam een aanval als van razernij, zoodat het jongmensch met zes personen moest worden vastgehouden. Dr. Sweens was spoedig .ter plaatse en eerst na ruim een uur werd hij kalm en kwam zijn verstand terug. Hij wist zich van al 't gebeurde niets te herinneren. Zijn toe stand is thans goed. Ieder zij dus gewaarschuwd bij 't ge bruik van benzine niet alleen voor brand, maar ook voor bedwelming of benzine- vergiftigiug waarvan in dit geval sprake was. Grenswijziging. De Tweede Kamer heeft zonder debat of stemmen aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen der ge meenten Mada en Drimmelen, Dussen, Meeuwen c a Drongelen c.a., Heesbeen c a., Raamsdonk, Waspik, Capelle, Be- soijen, Waalwijk en Baardwijk. Indien dit ontwerp ook door de Eerste Kamer aangenomen wordt en door H.M de Koningin bekrachtigd zal zijn, zal deze zaak haar beslag hebben gekregen. Verkenningsreis. Gisterenmiddag arriveerden de gene raal majoor Vetter, met een majoor en kapitein van den staf, een adjudant onderofficier, twee onderofficieren en een 8tal manschappen, voor een verblijf van 4 dagen in onze gemeente tot het maken van een verkenningsreis speciaal in 't land van Heusden en Altena met het oog op de groote manoeuvres in 't najaar. Hedenmorgen half negen werd uitge reden in de richting Drongelen en trok het ongewone gezicht veel belangstelling. Processie. Het Tridium in onze kerk is Zondag j.l. met een prachtige processie gesloten. Het inwendige der kerk was rijk versierd met bloemen, schilden, vanen enz De schildering boven het hoogaltaar met zijn prachtige verlichting, maakte vooral een overweldigenden indruk. Ook aan den gevel van het kerkgebouw waren groen en bloemen geplaatst, terwijl de drie kleur lustig van den toren wapperde. Na een kort lof met predicatie, ving, onder het gelui der klok, de processie aan. Het was of er geen einde kwam aan de deelnemers en men vroeg zich af, hoe al die honderden een plaats in het kerkgebouw hadden kunnen vinden. De processie, die met zijn talrijke vaandels, beelden, bruidjes koorknapen enz. enz. niet bij die van verleden jaar behoefde achter te staan, trok nu in de grootste orde naar en over het versierde kerkhof om van daar tegen vijf uur in de kerk terug te keeren, waar de plech tigheid met het zingen van eenige lie- deren en het Te Deum Laudames ge sloten werd. llengstenkeurlng. Van wege de provinciale regelings commissie voor de paardenfokkerij zal er te Heusden op Dinsdag 11 Augustus a-s. eene keuring van dekhengsten uit het district Heusden worden gehouden waarbij een bedrag van f 1200 aan onder houdsbijdragen uitgeloofd wordt- Geen enkele onderhoudsbijdrage zal echter hooger wezen dan f 400. Van mededinging zijn uitgesloten heng sten welke in het voorjaar van 1908 bekroond zijn met een premie van f 1000 en hengsten die ondanks cornage zijn goedgekeurd. Bij den heer C. J. J. Daniels te 's-Her- togenbosch zijn formulieren voor de aangiften verkrijgbaar, die vóór Juli e.k. aan gemeld adres moeten geschieden. VLIJMEN. In den wedstrijd met den kruisboog Zondag 1.1. bij den heer M. .T Verboord gehouden zijn d« prijzen behaald als volgt ie prijs „Jonge Bitavieren" Nieuwkuik met 142 p. 2« prijs „Rust na Arbeid" Vlijmen met 142 p. 3e prijs Rozen jacht" Nieuwkuik met 141 p. 4e prijs „Vooruitgang' Vlijmen met, 137 p. alles in 8 pijlen. Het eerekruis werd door A. v. d. Ven te Vlijmen gewonnen met 9 punten in 2 pijlen. De personeels prijzen respectievelijk groot 4 f 3 en f 2,50 kwamen in hinden van A. v. d. Ven te Vlijmeu, Joh v. Engelen re Nieuwkuik en G. Laros uit 't Loonsch- hoekje, die alle drie 23 punten in 5 pijlen schoten. NIEUWKUIK. Benoemd tot onderwij zeres aan de openbare school alhier mej. A. H. Kenuis van VBosch. BESOIJEN. In deu nacht van Zondag Maandag hebben tot heden onbekend °P gebleven personen bij deu heibergier K.eeu 7-tal kippen en een hiau ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. VRUHOEVEN-CAPPEL Openbare ver gadering van d.n iiiad der gemeente Vrij- lioeven -Cappel op Dinsdag 23 Juni 1908 les namiddags te V/9 ure. Te behandelen. Ingekomen stukken; Benoeming onderwijzeres. LOON-OP ZaND. De lioderUfel „Echo der Duinen" a«l op Maandag 29 dezer deel nemen aan het festival te Zevenbergen door het Mannenkoor aldaar te geven. DRONGELEN. Gisteravond laat brak brand uit in de landbouwhocve van de familie L\ Aangewakkerd door den N.W. wind, grepen de vlammen zoo spoedig om jich heen dat weldra het geheele huis met «chuur in lichte laaie stond. Aan blusschen viel niet meer te denkeu. Alles, behalve eenig huisraad werd een prooi van het ver nielend element. Gelukkig stond het vee in de weide. De schidc wordt niet door assurantie gedekt. HILVARENBEEK. De uitsluiting te Hilvarenbeek, die nu reeds 16 weken dauit, is thans haar einde nabij. Voor een paar weken werd reeds gemeld, dat de patroons het recht van vereeniging hadden erkend, en hierdoor tevens dat zij verkeerd gehan deld hadden Thans kunnen wij mededeelen, dat twee der uitgestotenen eene schoenfabriek gaan beginnen, en door hen 9 uitgestotenen als knecht- zijn aangenomt u, terwijl de ver schillende patroons de overige 8 uitgeslo tenen weer in dienst namen De nieuwe fabriek, waarvoor reeds een localiteit is ge huurd, zal misschien de volgende week reeds in werking gesteld worden. liet Atjeh rapport. Door den minister van Koloniën is aan de Tweede Kamer toegezonden het verslag dat door de gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië is uitgebracht, naar aanleiding van het door hem inge stelde, in de vergadering der Tweede Kamer van 6 November jl. door den minister Fock aangekondigde onderzoek naar den toestand in het gewest Atjeh en onderhoorigheden. Daarin zegt de gouverneur-generaal oa. Met het door de Kamer verlangd speciaal onderzoek heb ik belast den commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Ned.- Indië, den luitenant-generaal M. B. Rost van Tonningen, terwijl ik inzonderheid de door den gouverneur Van Daalen gevolgde gedragslijn op civiel bestuurs gebied als onderwerp mijner eigen na sporingen mij voorbehield. Die nasporingen hebben mij tot uit komsten geleid, die ik niet verwacht had, niet verwachten kon. Uit jarenlange samenwerking met den generaal Van Daalen waren mij diens goede, zoowel als diens minder goede eigenschappen ten volle bekend. Het was mij voorts bekend dat de heer Van Daalen als gouveneur van Atjeh niet altijd met de noodige bezadigdheid en overleg was te werk gegaan. Ik was er dus op voorbereid, dat ik in Atjeh niet alles zou vinden, zooals ik dat zou wenschen maar ik was er met, kón er niet op voorbereid zijn, een toestand te zullen aantreffen, zóó weinig beantwoor dende aan de verwachtingen, die ik mij gerechtigd mocht achten, te koesteren, dat ik tot mij oprecht leedwezen tot geen andere slotsom ben kunnen komen dan dat ik van den generaal Van Daalen meer verwacht en mitsdien verlangd heb dan hij bij machte was te geven. Uit alle besprekingen en al hetgeen de gouverneur-generaal overigens uit eigen aanschouwing en uit de civiele journalen over het geheele tijdvak van Van Daalens's bestuur en andere ge schriften zag, rijpte hoe langer hoe meer bij hem de overtuiging dat hij, op welke groote verdiensten ontegenzeggelijk als militair kunnende bogen, als civiel be stuurder had gefaald, door, met mis duiding van 't fundamenteel beginsel van elk streven naar bevrediging van een onrustigen toestand in eerst kort te voren aan onze heerschappij onderwor pen landstreken, een richting in te slaan welke dat doel naar het oordeel van den gouverneur-generaal noodwendig moest doen missen- Teruggekomen te Kota-Ratja heeft hij dan ook niet geaarzeld, bij zijn zeer ge heime Kabinetsbrief d.d. 24 December, dien oppcrofficier in kennis te stellen met zijn gewijzigd inzicht te zijnen aan zien en hem het verlaten van die richting voor te schrijven en aanstonds rekening te houden met verschillenden in dien brief geformuleerde instructiën. Met name komt het aan op een tactvol gebruik van dwangmiddelen tegenover landschapshoofden. Hooghouding van het gezag der landschapshoofden is volstrekt noodzakelijk voor een goed bestuur. Die gedragslijn werd onder het bestuur van Generaal van Daalen niet bestendigd. Onder Van Daalen's regime is de po litieke toestand achteruitgegaan in het zuidelijke deel der Westkust de onder afdelingen Meulaboh en Tapa Toean en in de Pedir- en Pasei-streek ter Noordkuststationnair gebleven, althans niet vooruitgegaan, in de overige deelen der onderhoorigheden, met uitzondering wellicht van een deel der Oostkust en Poelo-Raja, terwijl ook in Groot-Atjeh merkbare teekenen van vooruitgang niet waren te bespeuren. In een volgende afdeeling van het rapport wordt nagegaan, wat te doen valt om in Atjeh spoediger tot afdoende resultaten te komen, de pacificatie snel ler te doen voortschrijden. Daarbij wordt betoogd, dat feitelijk wettig verzet alleen bestaat in Blang Piniëwant al heeft het verzet zich uitgebreid over de gan- sche onderafdeeling Tapa Toean, geen der andere landschapshoofden neemt daaraan deel. Moet het tegenwooidig systeem van militaire actie in beginsel onveranderd blijven, het stelsel der mobiele colonnes dient principieel gewijzigd. Er zullen moeten gevormd worden enkele mobiele colonnes van uitgezochte, tegen ver moeienissen en ontbering geharde ma- réchaussées, geëncadreerd met kadei van hetzelfde gehalte, te stellen onder aanvoering van de Atjehsche taal spre kende, in de practijk te velde gevormde officieren, met grooten speurzin begaafd, in één woord, onder mannen als Chris- toftel. Aan den commandant van elke colonne zal de opsporing en vervolging van een bepaald hoofd van verzet en diens bende zijn op te dragen, en van die taak zal hij dan ook door niets en niemand mogen worden afgeleid. Met het oog hierop, is opgedragen kapitein Christoffel van Flores naar Atjeh te dirigeeren- In Atjeh zullen weder officieren met aanleg voor de bestuurstaak moeten worden gebezigd voor civiel bestuurs- werk door de onderafdeelingschefs (het geen hun niet meer was toegestaan,) Als dan tevens eenige minder bekwame bestuurders door meer geschikten zullen zijn vervangen, alsook door een andere indeeling der Onderhoorigheden en der Gajoe- en Alaslanden meer leiding en toezicht dan thans zal uitgaan van de civiele afdeelingschefs, dan zal weldra voor een ieder duidelijk blijken dat niet gebrek aan middelen, maar gebrek aan eendrachtig samenwerken, aan het ratio neel benutten van de voorhanden mid delen oorzaak is geweest van den minder guRstlgen toestand of den onvoldoende vooruitgang. Bestraffing der hoofden zal binnen de engst mogelijke grenzen dienen te wor den beperkt, leering en leiding op den voorgrond moeten treden. Bij den gouverneur-generaal is het denkbeeld gerezen om tc Kota Radja of elders een hoofdenschool op te richten met internaat, waar ook Nederlandsch wordt onderwezen. Aan den directeur van onderwijs is opgedragen te zorgen, dat de zaak bij de begrooting voor 1909 aan de orde kan komen. Warme instem ming wordt betuigd met het initiatief van gouverneur Van Daalen in zake het volksonderwijs door Moekim-scholen. Voor zoover noodig is de gouverneur- generaal bereid hiertoe fondsen uit 's lands kas beschikbaar te stellen. DEUNEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op V.ijdag 19 Juni 1908, des avonds ten 7 uur. Voorzitter de WelEdachtbare heer G. van Huiten. Te ongeveer 7.15 uur opent de Voor zitter de vergaderingaanwezig alle le den. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Schrijven van Ged staten, houden de mededeellng goedkeuring politie verordening en mededeeling dat deze 14 dagen na goedkeuring moet worden af gekondigd. De Voorzitter. Hieraan is voldaan. Ik stel voor het schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. 2. Schrijven van den gemeentetele grambesteller, houdende verzoek om hem te betalen zooals dat het Rijk doet en om terugbetaling van f 0.90, hetwelk hij voor veergeld heeft moeten betalen. De heer van Dal. Ik zou van die 90 cent maar een gulden maken. Aldus wordt gunstig op het adres beschikt. 3. Ingekomen schrijven van den heer Huizinga, Rijkslandbouwleeraar te Breda. De Voorzitter. De heer Huizinga dringt er in zijn schrijven op aan om het in de hand te werken, dat onder wijzers zich meer toeleggen op de acte landbouw, en om bij eventueele benoe mingen daar rekening mede te houden. Adressant wijst op het groote nut daarvan. Bij eene eventueele vacature zullen wij dit schrijven indachtig zijn. Aldus wordt besloten. 4. Schrijven van den heer P. Muskens, houdende verzoek tot aankoop van eeni ge perceeltjes gemeentegrond. Het schrijven wordt door den secre taris voorgelezen. Hieruit blijkt dat Muskens in onder handeling is met mej. Wed. Elshout om een huis te koopen. De daaraan gren zende 2 perceelen, eigendom der ge meente, wil hij nu gaarne koopen, al thans zeker een perceel daarvan. De Voorzitter licht de leden toe hoe die perceelen daar gelegen zijn en zegt dat het Dag. Bestuur reeds over deze zaak heeft gesproken. Hij stelt voor een perceel te verkoopen, dat welk 50 centen huur per jaar opbrengt. Dat an der wenscht hij nu liever niet te ver koopen. Later kan nog worden gezien. De heer van Dal. Ik zou de beide perceeltjes maar verkoopen. Wij heb ben er zoo niets aan en Muskens zal er wellicht meer voor betalen. Dat per ceel van Koentjes behouden wij toch. De Voorzitter. Ik zou dat niet doen. Muskens schijnt liever dat eene te hebben. De heer van Son. 't Geheel ligt nu aaneen, gaan wij het nu anders doen, dan moeten wij het weer gaan splitsen. De heer van Spcijk. Ik geloof niet dat hij er veel om zal geven als hij dat een niet krijgt De heer van der Geldt. Hij wii het nu koopen, verkoopen wij het niet, dan blijft het daar zoo leggen en hebben wij er toch zooveel niet aan. De Voorzitter. Ik zal het voorstel om maar een perceel te verkoopen, in omvraag breDgen. Dit wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren van Son, Willemse, van Halderen, en Brokken tegen de heeren van Dal, van Speijk en v. d. Geldt. prijs nog bepalen. Ik stel voor het te verkoopen voor f150 dat is tegen f 0.50 per hont. De heer v. d. Geldt. Dat is» veel. Ik zou cr maar gerust f 50 afdoen f150 is mi. veel te hoog. Wij moeten nu niet denken, hij heeft het toch noodig, nu vragen wij veel. De heer van Dal stelt voor het per ceel te verkoopen tot de bestaande sloot, dan is er een goede grensregeling. Verschillende leden achten zulks ver keerd. De heer van Dal. Er moet toch voor wateraflossing worden zorg gedragen. De Voorzitter. Daar zal hij wel voor zorgen, want hij moet ook zijn eigen water afvoeren, De heer v. *d. Geldt. Ik stel voor het perceel geheel te verkoopen, maar Muskens de verplichting op te leggen dat hij voor afvoer van het water moet zorgen. De heer Willemse. Die voorwaarden kunnen wij wel stellen, maar ik zou geen f 150 vragen, als wij 't eens aan het Dag. Bestuur overlieten. De Voorzitter. En dan nog onder voorbehoud van den raad. De heer Willemse. Dat is niet noo dig maar onder de 100 zou ik niet gaan. De heer van Dal. Wij moeten er de weg van de Zeek uithalen. Die heeft ons f 130 gekost. Aldus wordt besloten. 5 Voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan van een tijdelijke geldleening. De Voorzitter. Wij zitten zonder geld in kas en aangezien den ambtenaren hun salaris moet worden uitgekeerd, en de inkomsten, zooals die van de lande rijen en verkooping van hout, niet eer der dan Allerheiligen komen, stellen Burg. en Weth. voor eene tijdelijke geld leening aan te gaan van f 1500. De heer van Dal. Dat is dan alleen ter voorziening van kasgeld. Zouden wij daar genoeg aan hebben. De Voorzitter. Ik heb het den ge meenteontvanger gevraagd, en die zei mij dat hij met f 1500 toe kan komen. Wij stellen voor deze geldleening aan te gaan tegen een rente van hoogstens 5%. De heer van Dal. Is dat niet hoog 5%? De Voorzitter. Voor een tijdelijke geldleening in de tegenwoordigen tijd nietmaar 't is niet zeker dat wij 5°/» geven. Als wij minder kunnen, dan doen wij dat natuurlijk, daarom staat er van ten hoogste. Aangenomen met algemeene stemmen. 6. Aanbieding verslag van den toe stand der gemeente Wordt besloten dit voor de leden: op de secretarie ter lezing neder te leggen. 7. Regeling jaarwedden onderwijzers en schrijven van den heer van Delft hoofd der school te Wolfshoek. In zijn schrijven verzoekt de heer van Delft zijn huurwaarde op f150 te brengen. Voorts wijst hij er op dat in enkele jaren zijn gratificatie niet is uitge keerd. De Voorzitter. Wat betreft de huur waarde van zijn woning om die te bren gen op f 150, daar ben ik het mee eens. Zijn pensioen wordt daardoor verhoogd maar wat hij schrijft omtrent zijn sala ris, daar ben ik het niet mee eens. De heer van Dal- Ik dacht dat die 1 25 voor zijn 25-jarig feest als cadeau was gegeven. De Voorzitter later is zijn jaarwedde verhoogd. De heer van Dal. Hij zal op Klerkx baseeren, die heeft toen f60 gehad. Na eenige discussie wordt besloten f25 boven zijn salaris te geven. Hierna leest de Voorzitter de salaris- regeling voor. De salarissen zullen nu zijn 1'5 dienst jaren f550; 5—"20 f600; 10—15 f675; 15—20 f 750 en van 20 en meer dienst jaren f825. De gehuwden krijgen daar enboven nog f 50 als tegemoetkoming in de huishuur. De regeling van de hoofden zullen Van 15 dienstjaren f 850 5-10 f900 10—15 1950 15—20 11000 20 en meer f 1050 terwijl voor de acte Pransch wanneer die verplichtend is gesteld bovendien nog f100 wordt uitgekeerd. De heer v. d. Geldt. Dus Klerkx heeft dan f 100 meer als van Delft. Na eenige discussie wordt deze rege ling vastgesteld. Het salaris van den De Voorzitter. Nu moeten wij de heer Klerkx bedraagt nu f1150 en dat

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5