Gemeenteraadsvergadering. Gemengd Nieuws. Burgerleken Stand. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL iiniielsbcrichtBn De Pink Pillen bevorderen de afscheiding der maagsappen, wekken de eetlust op, doen de spyzen goed verteeren en geven krachten. u mans werd de le Punten-Medallle be haald door >Recht doelt ons inborst» van Made met 125 punten. le Rozenmedaille door Willem Teil te Oosterhout met 8 rozen. Het kruis door G. Avontuur te Made met 20 punten. Tevens werd op het biljartconcours behaald de le prijs met 37 punten door P. van Tetering. De tweede prijs met 24 punten door Th. Blijlevens. De derde prijs met 23 punten door C. Akkermans, De vierde prijs met 23 punten door C. v. d. Made. Alles in 10 stooten. DRIMMELEN, 23 Juni. Hedenmiddag ontstond brand in de schuur van den Heer Hugo Hagers. Aan blusschen viel niet te denken. De brandspuit was spoedig ter plaatse en met vereende krachten slaagden de spuitgasten er in het belendende prachtige woonhuis voor het vernielende element te bewaren. De schuur is geheel uitgebrand. Oorzaak onbekend. Assurantie dekt de schade. al9 vorige jaieo met verschillende uren naar Waalwijk. twee treinen, op twee s Bosch van station XMMMMJtMMJKM mmmxmmmmxj* KAATSHEUVEL 26 Juni 1908. Goedgekeurd. Onze gemeente ontving dezer dagen van de 11. H. Ged. Staten do goedkeuring op de regeling van de omlerwijzers-jaarwedden De regeling zal geacht worden in werking te zijn getreden op 1 Jan. 1908. Geëngageerd. Onze harmonie ,Euphonin* heeft voor het matinée op Zaterdag in de Keruiisweek a.s. geengageerd de karakter-humoriat Abr. De Winter. In jaren is hij hier niet meer geweest, zoodat zijn optreden met spanning te gemoet gezien wordt. Gevaarlijk. Welke schadelijke gevolgen het barrevoets loopen hebben kanf ondervond hier gisteren het zoontje van M. Hij trapte in een stuk glas, zoodat een diepe wonden ontstond. Er kwam vuil in en de voet zwol geweldig op. Hij kermden van pijn en moest zich direct oude: behan deling van een dokter stellen. Men zij toch voorzichtig 1 Sueofs. Met welk| aucces onze muziek-instructeur, de heer Groot, zijn harmonieën africht, blijkt weer uit bet feit, dat de harmonie te Woensel onder zijn leiding den len prijs behaald heeft te Heerlen. Gefeliciteerd. Plotselinge dood. Toen de bijna 63-jarige vrouw van Petras Klijn op de Bernsche hoeve 11. Zondag morgen naar de kerk zou gaan, gevoelde zij zich plotseling onwel. Zij sukkelde terug naar huis, en was eeu kwartier daarna een lijk. De hulp van geoeeslieer en priester kwam helaas te laat. De plotselinge sterfge vallen komen dit jaar in ons dorp opmer kelijk veel voor. keu veelbelovend zoontje. Het echtpaar W. de J. te St. Joachims- moer bezit eeen zoontje van bijoa 5 jaar oud, en haalde dezer dagen een streek uil die hem voldoende teekent. Bezig zijnde met zijn snel, nabij het varkenshok, hin, derde hem zeker het geknor van dit beestje hetwelk vader een maand gsleden had ge kocht en uitstekend groeide. Zoontjelief, van 5 jaar haalt oen riek, klimt in de kooi, en ateekt het beestje morsdood. Het klinkt ongelooflyk eu toch de Waarheid. Dit ▼entje belooft wat voor de toekomst. Candidaatstelllng. A.s. Zondag en Maandag 28 en 29 Juni cal de stemming plaats hebben voor twee niewwe bestuursleden van onzen R,. K. Volksbond, wegeus ontslagname van den Pres. en Secr. Den eersten dag voor twee nisuwe leden en den tweeden dag de Pre sidentskeuze. Het stembureau houdt zitting in eeu der schoollokalen bij de Eerw. Zus ters. Vier candidatenlijsteu zijn bij het be stuur ingekomen, Adr. Kogs, Jan van Dijk Adr. IJpelaar en W. Lngters. Met belang stelling zien wij den uitslag tegemoet Coneeurs. Met rassche schreden nadert de dag van het concours te Scheveningen, waaraan door onze Harmonie „Appollo* zal worden deel genomen op Zondag met Kaatshsnvelsche kermis. Naar wij vernemen zal de strijd hevig zijn. Niet minder dan 10 gezelschappen zullen in de Eereafdeelin? kampen. Onder deze zijn 3 corpsen die reeds in deze af- deeling een eerste prijs verwierven. Moge #Appollo* met eere uit den strijd te voor schijn komen en aLoo onze eer hoog houden. ProeessieCu. A.s. Zondag 28 Juni vertrekt van hier de processie naar Scherpenhenvel. Een grooi getal pelgrims maakt telkenjare deze tocht mee. Op dsn eersten Zondag van Aug. zal de processie naar Kevelaar vertrekken, even- Een zeeramp op Bij het vergaan de Spaansche kust. van het Spaansche s s. „Laiache", is het aantal slachtoffers nog aanmerkelijk grooter dan de eerste berichten opgaven.Naar men later uit Cor- una seinde zijn 151 menschen verdronken en 61 door visschersbooten gered. Onder de slachtoffers zijn ook den kapitein, de eerste officier en de dokter. De „Larache" was een ijzeren schroefstoomschip van 10000 tons, toebehoorende aan een ree- derij te Barcelona. Het schip had Cadix aangedaan om passagiers uit Argentinië naar de Noordelijke havens te brengen Het landde eenige passagiers te Vigo en zou toen naar Muros stoomen, maar door den dichten mist verloor het den koers en liep te Coruna binnen, waar het 50 passagiers ontscheepte De zee stond hoog en, na het verlaten van Coruna, voer 't schip langs de beruchte La Ximiela-klip- pen, waarop reeds menig schip vergaan is. De kapitein wist deze klippen te ontvaren, maar toen stiet het schip op andere rotsen, die op geen kaart nog aangegeven staan. Bijna onmiddelijk be gon het te zinken. De hooge zee sloeg 2 sloepen tegen dc rotsen te pletteren. Een vreeselijke paniek ontstond op het schip, waar het water weldra overstroom de, zoodat alleen de masten er boven uitstaken. Uit de naburige havens zond men reddingsbooten, maar deze werden door de golven teruggeworpen. Zee en strand waren bedekt met wrakhout. Het gelukte echter eenige visschersbooten 47 menschen op te nemen en naar Muros te brengen, maar 2 daarvan, die verwon dingen hadden gekregen, stierven onder weg daaraan. Van deze 47 behoorden er slechts 3 tot de bemanning,nl de boots man, de 2s machinist en een matroos. De machinist verklaarde, dat alle sloepen tegen de rotsen verbrijzeld zijn, op één na, die met 10 menschen er in slaagde zee te kiezen, maar daar weldra zonk. De „Larache" is niet langer dan 8 mi nuten, nadat zij op de klippen stiet, boven water gebleven. Donderdag in den na middag kwame nog 16 schipbreukelingen met 2 visschersbooten te Son binnen. De bemanning bestond uit 4 officieren, 12 machinisten en stokers en 54 matrozen. De „Larache" was in 1874 te Sunderland gebouwd en diende alleen voor passa giersvaart. Een afgewezen vrijer. Te Weenen. kwam een 30-jarige arbeider aan een daar woonachtige vrouw de hand vragen van haar 16-jarige dochter, maar de moe der weigerde, op grond dat het meisje nog te jong was. Hierover in woede ont stoken, bracht hij met een mes de vrouw een steek in den arm toe en door een kameraad geholpen, sloeg hij den inboe del aan stukken en wierp de stukken het venster uit. Daarop snelden 3 zoons van de vrouw en hot meisje toe, die de indringers met revolvers en andere wa pens te lijf gingen en hen uit de woning verjoegen, Alle deelnemers aan de vecht partij werden min of meer ernstig ver wond. Een der indringers werd door 3 kogels in het hoofd getroffen, de andere kreeg een houw met een bijl in de borst. Ernstige vechtpartijDinsdagochtend om 3 uur had te Heerlen (Limburg) een gevecht plaats tusschen Duitsche en Ne- derlandsche mijnwerkers, Frans Eschhof, uit Bergen-op-zoom, werd met een brood mes boven het linkeroog gestoken door den Sileziër Seemann. Het mes, dat 21/» c.M. breed is, is 10 c.M. diep door den schedel in de hersenen gedrongen. De wonde is waarschijnlijk doodelijk. Vincken een caféhouder, kreeg een snede van 8 c M. lengte en 3 c.M diepte in den lin keronderarm. Ernstige botsingTt Agbassar, provincie Omsk (Aziatisch Rusland) heeft er tijdens de jaarmarkt een ernstige botsing van Russen met Kirgiezen plaats gehad. De troepen maakten gebruik van hun vuurwapens, waardoor 10 personen ge dood en 32 gewond werden. Ter dood Abel Pollet. Auguste Pollet, Fromant en Darco, de leiders der bende die gedurende verscheidene jaren het Noorden van Frankrijk terroriseerde, zijn door het hof van assises ter dood ver oordeeld. Een dorp afgebrand. De brand die het Tirolsche dorp Zirl verwoest heeft, brak Maandagmiddag om 12 uur uit en reeds een half uur later stond het ge- heele dorp in vlammen, die door den sterken wind werden aangewakkerd. De meeste huizen waren met riet gedekt en stonden zeer dicht bij elkaar. Daarbij kwam dat er kort te voren een processie door het dorp was getrokken, waarvoor men de straten met gras gedekt had. Dat gras was blijven liggen en gedroogd, en werkte in niet geringe mate mee om het vuur te verspreiden. De bewoners konden r.iet het geringste van hun have en goed in veiligheid brengen, zij mochten nog van geluk spreken als zij er het vege lijf afbrachten. Uit 13 omliggende dorpen werden braadspuiten gezonden, maar deze stonden machteloos tegenover die vuurzee. Van Zirl is nu nog slechts een puinhoop overgebleven, waaruit nog steeds rook opstijgt. Een bataillon mi litairen is ter plaatse gekomen en heeft tenten opgeslagen, ten einde den dak- loozen menschen een onderkomen te verschaffen. Ook werden van alle zijden levensmiddelen gezonden, want er is gebrek aan alles. U WAALWIJK, 19 Juni 1908. Varkens aangevoerd 50 st. Varkens prijzen van f 5 tot 9 50 Boter per kilogr. 1.23 tot 1.34. Aanvoer 405 KG F.ieren prijzen van 4 tot 5 cent per stuk. Ondanks de drukte van den hooibouw, die thans in de Langstraat en jn het Land van Ileusden en Altena in vollen gang is werd de St. Jansmarkt van heden druk bezocht. De Inlandsehe huidenmarkt toont, zoowel in ons land als daarbuiten eene vastere houding. Koe-en Oshuiden en Kalfsvellen gaan geregeld van de hand en stierhuiden, die reeds zoolang veronachtzaamd waren, zijn in de laatste dagen sterk opgekocht, alleen blijven pinken en paardenhuiden nog verlaten Overigens is de handel op de voornaam ste Europeesche hoofdmarkten zeer kalm. Er gaat weinig om zoodat o.a. van de 6000 ter veiling aangeboden huiden te Havre nog niet de helft verkocht werden niettegenstaande de eerste hand in dispo nibele waar nog al concessies verleent. Daarentegen worden in prima La Plata huiden, vooral zeilende, nog al zaken gedaan. Men verwacht in de naaste toe komst hoogere prijzen voorgoede huiden dewijl er in de slachting aldaar een groot deficit bestaat, dat vooreerst niet kan worden aangevuld. De afloop der inschrij ving van Oost-Indische huiden te Am sterdam op 17 dezer v\ as tamelijk gunstig maar de keuze was niet groot. Voor Duitsche rekening schijnt nog al gekocht te worden De Noordbrabantsche looie rij die in den regel het grootste contin gent der koopers uit Holland levert was weinig aanwezig, 't Is te betreuren, dat de importeurs de inschrijvingen niet ver anderen in veilingen of althans de proef nemen. Voor leder is de markt nog weinig- veranderd maar toch is er wel op eenige verbetering te wijzen daar het algemeen vertrouwen terugkeert. De stille tijd die reeds is ingetreden in aanmerking genomen heeft men niet bijzonder te klagen. Het groote euvel be staat nog in de slechte verhouding tus schen grondstoffen en gefabriceerde waar. De markt voor nieuwe eikenschors wordt over 't algemeen in deze dagen vastge steld. Men verwacht weinig afwijking in de prijzen bij verleden jaar, maar de kwaliteit zal beter zijn. KAATSHEUVEL, 26 Juni. Dc prijs der boter was heden op de mijn hoogste prijs f 1.38, middeiprijs t 1.30, laagste prijs 1,20. DUSSEN, 26 Juni. Boterprijs per K. G. van f 1.08, 1,20. Middeiprijs f 1.18 Aanvoer 210 K.G. Eieren f 0,85 de 26 stuks. WAALwIJK. Van 20 rot 27 Juni. GEBOREN Johannes z.v. Arnoldus van Loon en Wilhelmina v. d. Pen nen Helena d. v. Lambertus Laurens Demmers en Bartha van Stree Christianus Henricus Antonius z.v. Adrianus C. v. d. Werff en Cornelia M. Mulders. HUW.-AANG. Aloysius L. van Hilst 30 j. en Maria C. A. van den Dungen 25 jr N1EUWKUIK. Van 1 tot 15 Juni. GEBORENPetrus Antonius z v. W. Bertens en M- A. Smulders. OVERL. Ardina v. Engelen 45 j GEHUWD: Petrus Lommers 31 j. en Maria Clasina v. Baardwijk 24 j. Martinus Eugenius Brands, weduwe van Helena v- Drunen, oud 37 j. en Johanna van Es 36 j. RAAMSDONK. GEBOREN Anna Maria d. van Adria nus M. de Jongh en van Alle- gonda M. Ilmer Johannes Maria z. van Adrianus van Schijn- del en van Maria Rijken. Dijmphna Johanna d. van Adrianus Emmers en van Huiberdina M. Vissers Antonia Johanna d. van Jan B. Broeders en van Petronella Maria Pauwels Adri- ana Antonia d. van Albertus J. Faro en van Adrians Antonia van Peer. Cornelia Petronella d. van Hendricus Kuijpers en van Johanna Cornel Maria Antonia d. van Mathijs de Wit en van Anna M. van Laarhoven Adri- ana Elisabeth d. van Arnoldus G. Hooijmaijers en van Geerdina Oomen Maria Antonia d. van Tacobus van Zon en van Johanna Bink Petrus Adrianus Antonius z. van Marinus Zijlmans en van Maria Tens. HUWL-AANGAntonie Zwart 29 j. en Margaretha Francijna Kerstens 24 j. Cornelis Marinus Snelles 26 j. en Antonia Petronella van Schijndel 24 j. Johannes An tonius Peters 20 j en Anna Wil helmina Tens 19 j. OVERLIJDEN: Pieter van Dongen 54 j. echtg. van Anna C. van Alphen Petrus Alida van der Pluijm 32 j. echtg. van Petronella Vis sers. Levenl. Buijks. MADE. Openbare vergadering van don gemeenteraad op Woensdag 24 Juni 1908, des voormiddag» ten 11 uur. Voorïitter de WelEdachtbare heer Jhr. A. de Girard de Mieiet van Coehooru. Te ongeveer 11.10 uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig de heeren J. Jana- sens, J v. d. Veeken. A Segereu, Jac v. d. Pjlshout, L Stal, Jac. v. Dongen, Nic. Oijens, W. Stal, J. v. Heivoort, J. de Kroon en Jhr. A. de Girard de Mieiet van Coehoorn. De Voorzitter verzoekt den secretaris voor lezing te geven van de uotulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Procesverbaal van knsopneming. De Voorzitter. In dato 22 Juni hebben Burg. en Weth. bij den gemeente-ontvanger proces verbaal van kasopneming gedaan. De ont vangsten hebben in 1907 bedragen f 20368,117a, iü de afgeloopen maanden van het jaar 1908 f 6986,39, alzoo een totaal bediag van f 27354,507a- De uitgaven bedroegen iu 1907 f 18454,477» eu in dit jaar 4862,02, alzoo te zamen f 23316,4972, zoodat zich in kas moest bevinden f 4037,01, wat ook werkelijk in kas werd bevonden De boeken en registers bleken rpgelmatig te zijn bijgeh®uden. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter. Zoo juist, met de post van hedenmorgen, hebben wij een schrijven ont vangen van den Minister van Waterstaat 't welk ik eeus zal voorlezen. Hieruit blijkt, dat bij den Minister geen bezwaar bestaat tot vestiging van een hulp telefoon kantoor voor interlokaul verkeer in het hnlp telegraafkantoor te Made, zoodra de publieke spreekcel zul aangebracht en door de betrokken autoriteiten zal zijn goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de school to Made. De Voorzitter. Op de voordracht is maar een ouderwijzer geplaatst, omdat er niet meer sollicitanten zijn geweest. Later is er echter nog een gekomen. In zijn schrijven adviseerd de schoolopziener tot benoeming van C. H. Boeschoten. Ook het hoofd der school, den heer F. P. Koots, ad viseerde tot benoeming van Boeschoten. Bij de proefles, welke hij een 14 dagen geleden heeft gegeven, voldeed hij uitstekend De Voorzitter. Hij heeft zijn opleiding ge noten op de Rijksnormaalschool te Geertrui denberg, is in het bezit vau de akte G en is niet dienstplichtig. Daar geen der leden verdere inlichtingen wenscht, wordt, nadat de Voorzitter de twee jongste leden en don secretaris tot stemop nemers heeft benoemd, tot stemming over gegaan. De uitslag hiervan was, dat de heer Boe— schoteu met algemeene steminon werd benoemd. De Voorzitter. Zouden wij hem met ingang van 1 Juli benoemen of zoo spoedig mogelijk. Do heer v. d. Vecken. Het beste is met ingang van 1 Juli. Do Voorzitter. Ja, als 't maar kan. Je zit met. eeu onderdak zie je. Als hij nu geen kosthuis of woning kan krijgen en je hebt hem benoemd, dan moet je betalen, zonder dat hij er iets voor heeft gepresteerd. De heer v. d. Voeken, De rsad zal er geen bezwuar in zien, dat hij daD, zoolang als hij geen kosthuis heeft, 's avonds naar huis, naar Geertruidenberg fietst. Aldus wordt goedgevonden. 3. Goedkeuring rekening armbestuur Drim melen voor het dienstjaar 1907. Door den secretaris worden de verschillende posten vaa inen uitgaaf voorgelezen en gelijktijdig door den Voorzitter en eenige raadsleden gecontroleerd. De rekening sluit met een goed slot van f 1078,72. De Voorzitter. Bij het nazien blijkt mij dat Schram ook wordt bedeeld door de Diaconie, hoe het juist iuelkaar zit weet ik niet. Heeft hier geen dubbele bedeeling plaats. Do heer W. Stal. Hij krijgt niet te veel en 't is bovendien een ongelukkige man, hij heeft kalkbeenen. De Voorzitter. Ja, 't is wel een ongelukkige man. Hierna wordt de rekening goedgekeurd. 4. Af— en overschrijving. De Voorzitter. Het onderhoud van de haven te Drimmelen was bij de behandeling van de b^grooting geraamd op f 400. Thans echter blijkt deze post niet toereikend te zijn. De kosten zijn nu reeds f 442,75. 't Vorig jaar beeft het onderhoud van do haven f 392,75 gekast. Deze som nu gevoegd bij die van dit jaar wordt al een heel aardig bedrag als onderhoudskosten. Ik stel voor van hoofdstuk 8 art. 2, dat is de aangewezen post, f 50 af te schrijven en die op de post voor het onder houd der haven te brengen. De heer Jacsens. Zijn de kosten niet erg hoog De Voorzitter, 't Is de aannemingesom. De haven moet onderhouden worden Eu de kosten zijn hooger dan de ontvangsten. De heer W. Stal. Ze zal in de toekomst nog wel meer kosten. Hierna wordt de af— en overschrijving, zooals die door den Voorzitter is voorgesteld, goedgekeurd. 5 Adres van eenige ingezetenen, houdende verzoek tot verbetering en bestrating van De Dreef. Uit de voorlezing van het sdres blijkt, dat adressanten er op wijzen dat de weg zeer drnk weg wordt begaan, en in den hooien bietentijd ook druk wordt bereden. Voorts wijzen adressanten er op, dat de weg, door de vel j plassen, zeer dikwijls voor de daar talrijk passeereude kerkgangers, onbegaanbaar is. Redenen waarom adressanten verzoeken dezen Koolaschweg te doen veranderen in een kim kerweg. De Voorzitter. Naar aanleiding van dit adres kan ik mededeelen, dat het in de bedoeling van het Dagelijksch Bestunr ligt, zooveel als de finantiën der gemeente het toelaten, de te verbeteren en te verharden. Het Dagelijksch Bestunr hetff daarom reeds een i onderzoek ingesteld en inlichtingen ingewon— nen. De bedoeling is nu de weg van de school j tot de Kroon en van den molen tot bij de L Kroon te doen bestraten. Daarvoor zouden 304600 klinkers noodig zijn. Voor den weg J p van de Kroon tot aan de school alleen 80.000 j el uks. De klinkerB worden nn genoteerd voor D 16 cent plus het vervoer wat f 1,50 zou be— voo dragen. Het zal dus een aanmerkelijk hoog wei bedrag worden. B. en W. zouden den weg van ho° do school tot de Kroon en van de molen tot de 1 P Kroon tot aan die vork, als 't mogelyk was, willen bestraten. Wij moeten nu zien dat wij op een minder dure wijze aan klinkers komen. L kan De heer L. Stal. Minder dure klinkers, waar f ove 7et« ie uat voo de wei den D wefc in wegen bestaan die uit. Als je laat verharden, laat het dan goed doen. Dat op die goedkoope maaier werken is al meermalen gebeurd en dan bleek ten slotte nog dat het duur was. Ik bon er voor dat wij goed laten werken. Voorzitter, 't Vorig jaar hebben wij klinkers gehad voor zes gulden eu nu kosten ze 16, dat verechil is nogal groot, 't Was een gelegeu— heid waarmedo wij het gelukkig hadden getroffen. De heer L Stal.'t War^n mooie misbaksels. is e Voorzitter. Toen ze in den weg lagen vel deden ze toch goed. De hoer L Stal. En als wij beginnen, waar zal dan 't eind zijn. De Voorzitter. Ja, dat weet ik niet. De heer L. Stal. Waar moet het heen als wij weer met klinkers beginnen. De menschen vragen maar raak, maar kom eens om geld Reclameeren met den Hoofd—Omslag. Soms komen er wel 25 adressen per jaar in. Daarom dienen wij toch voorzichtig te zijn met te beginnen. De het r Kroon. Die weg is zoo onhoudbaar, die moet verbeterd worden. De heer L. Stal. In de polder zijn ook wel koolasch wegou. De menschen willen wel heb ben, maar betalen De heer W. Stal. De hoofdwegen moeten m. i. eerst in orde gemaakt worden. De heer Kroon Bij ons woont er veel volk. Je kan nog niet eens met droge voeten in do kerk komen. De heer Oijens De Dreef brengt, omdat do kermis daar gewoonlijk is, nogal wat op. De heer Kroon, 't Is met naar de kerk gaan, met naar de school gaan, altijd moet van die weg gebruikt gemaakt worden. Ge passeerde winter was 't mooi. Ik kwam een vrouwke tegen met op iedere arm eeu kina. Ik zei zoo tegen d'r't Is hier een slecht werkje hé en mee begon ze al te balken zo zei tegen me da's jou schuld ook. En to n liet ze een kind vallen en begon nog meer to balken. Ik wou weg. De heer v. d. Vr.ekeu Ik wil even de heer Stal antwoorden. Terecht is door den Voor zitter gezegd, dat wij op een zuinige manier aan Bteeueu moeten komen. Burg. eii Weth. hebben hierover reeds veel gesproken en zijn vau meeuing dat indien de gemeentekas het toelaat en de hoofdelijke omslag er niet do r wordt verhoogd, het gemeentebestuur verplicht is, de wegen te verbeteren, 't Moet alles gc leidelijk gebeuren, de draagkracht der ge meente mag het niet te boven gaan. Ik ben er echter van overtuigd dat aan de school verbetering gebracht dient te worden. Bij regenachtig weer brengen de kinderen alle ▼uiligheid naar binnen. De heer Segeren. Mij dunkt dat een teeken school, waar gepasseerd juar voor is gewerkt, maar dat toen is afgewezen omdat het te vee/ zou kosten, veel harder noodig is dan wegen te verharden. Als wij hier nou eenon steenweg leggen, dan zijn ze op een ander kwaad. De een gunt het den ander niet. Wij konden Made dan gelijk wel verharden. Ik ben voorzitter van de Emiliapolder en als wij altijd alles moesten doen, moesten wij wel f 4000 meer heffen. Ik zeg maar, daar kan nu Diets van komen en ik ben er hard op tegen, hoor. Voorzitter. Eerst moeten wij voor de jeugd zorgen De hoer d. Vecken. De oprichting en de kosten van instandhouding van een teekou sehool was voel te duur. Bovendien werden de kosten voor een leeraar hoog en was er moeilijk aan te komen. Het Dag. Bestaur zou anders ook op dat gebied het onderwijs wel hebben bevorderd met het aanleggen van wegen kan echter, auders worden gewerkt. Wij kunnen dit geleidelijk, telkens als de middelen er zijn, doen. De heer Segeren- De menschen zouden er anders wel mee ingenomen geweest zijn. Nu moeten er wel 50 jongens uit den burgerstand naar vreemde plaatsen. Men bad ook ineens zoo groot niet behoeven te beginnen. Alle begin is moeilijk, dat weet ik wel. De heer v. d. Veeken. 't Was onmogelijk om hier een teekenschool te beginnen, in Geertruidenberg is er een en daar kan toch iedereen wie wil, les gaan nemen, dat is toch kort genoeg bij. Ik zou. ik wil graag zien, dat wij zoo'n inrichting in onze gemeente hadden, doch wat niet kan, kan toch niet. Wij moeten roeien met de riemen die wij hebbeu. De Voorzitter. Het gaat hier niet over de kwestie van de teekenschool, die is vroeger behandeld en genoegzaam becijferd en van alle zijden bekeken, maar het gaat hier nu over de kwestie der wegen. Voor de teekenschool zou een groot bedrag noodig zijn geweest, anders zou ze toch niet aan haar doel hebben kunnen beantwoorden Bovendien de jongelui die er ambitie in hebbeu, kunnen op een door het Rijk gesubsidieerde teekenschool hier vlakbij, een uur^gaans in Geertruidenberg gemakkelijk de lessen volgen. Als wij om subsidie hadden gevraagd zouden ze ons spoedig op hebben gewezen dat in Geertrui deuberg een teekenschool was. Daar kan ieder vinden wat hij wenscht, alles is er ingericht naar de eischen des tijds. Vroeger is reeds uitgemaakt dat 't nut eener teeken school in verband met de draagkracht der gemeentefinanciën niet werd ingezien. De wegen moeten in een goeden toestand worden gehouden, dat zal niemand ontkennen. Ik ben het met de zienswijze van den heer v. d. Veeken om bij de school een eindje klinkerweg te leggen, geheel eens. 't Ligt op onzen weg ieder jaar zoo wat te doen. Als wij dat doen komen wij eens aan een meer gewenschten toestand. De wegen van de school tot bij de Kroon en van dWQ molen tot bij de Kroon, dien vork, dient verbeterd te worden, 't li daar een weg naar de kerk en ook de kermis wordt er gehouden mij dunkt dat de raad hierop moet ingaan, die wegen bestraten zoodra we op minder dure wijze aan klinkers kunnen komen. De keer Segeren. U hebt daar gezegd dat het geld wat over is. aan het onderhoud van de wegen moet worden besteed, maar dan raag toch eerst wel eens naar den weg van Drimmelen naar Made worden gekeken. Die weg naar den en D gcr< D ma; die ster ae zijn dat D einr D ver- goe< keu een doe: is goe< B'J D keic sclu D D D mos fcliod wel D P^jve: iltij bela uit Di dat nen V gesc ik r wat zoo' zuil 1) verl steil D quei D ▼erl de r eind Di moe 1) teie egt uits mee mes we lievi tijd sijd den bHil desk D< weg suk) Di keie 't h« vanf het vooi kinc Di met D D, veoi schc Di D met Di deu zoo tend mod kerv Di en torn weti kijk Di woo aan huiz dan onts Ei D 't to heb woo Di hebl Di moe priji de vori gel u D. Z< besl D gem best Di de verl het schc ovei aehi Jem us maa D ik r D kon. D toel: heb verl l). ondi

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 10