Nummer 52 Zondag 28 Juni 1908. 31e Jaargang Tweede Blad. VERSLAG Reclame. BINNEN LAN O. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. anje Perzië. der Kamer van Koophandel en P abrieken te Waalwijkbetreffende den toestand van handen de nijverheid en de scheepvaart, over het jaar I9°7' Land- en Tuinbouw, Veeteelt en Nijverheid in de Boven Langstraat (Vlijmen, Haarsteeg enz.) De veeteelt iD deze streken gaat niet vooruit, hetgeen vooral een gevolg is van de duurte van wei- en hooiland. Vreemde pachters dreven de prijzen der hooilanden zoo zeer op, dat men dit jaar voor denzelfden prijs van het vorige jaar slechts de helft hooi of gras had. Wel overstroomde tweemaal het Bossche veld zoo diep, dat zelfs de stoomtram 'slioschHeusdenWaalwijk den dienst moest staken, doch het water laat niet meer als weleer het kostbare slib achter en de polders worden steeds schraler. Veeziekten kwamen een enkele maal voor o. a. miltvuurvan de vele kalve ren, die hier gemest worden, stierven verscheidene. De prijs der mestkalveren was bevre digend, die der vette varkers liet te wen- schen over. Wat het erwtetigewas betreft, heeft de landbouwer een goed jaar gehaddoor den natten zomer dikten de peulen ge leidelijk aan, zoodat geregeld met leve ring kon worden voortgegaan, daar de markt niet ineens overvoerd werd. Geheele velden erwten treft men hier aan en jaarlijks neemt de verbouwing nog toe- Het boonengëwas is van veel minder beteekenis en mislukte dit jaar geheel. De aardappeloogst was bevredigend voor den handel worden er minder dan vroeger verbouwd. De prijs liep van f 2,- tot f2,50 per HL. Kruisbessen leverden een matig be schot de handel hierin was vrij levendig, de prijs liep van 8 tot 14 cent per K.G Frambozen mislukten bijna geheel, de prijs was minder dan het vorige jaar er. bedroeg slechts 10 cent per K.G. Van de zwarte bessen was de opbrengst eveneens schraal, de prijs afwisselead, tusschen 10 en 14 cent, was naar even redigheid van het beschot, laag te noe men. De oogst van roede bessen echter was overvloedig. In het begin was de prijs goed en werd graag 11 cent per K.G. betaald, later daalde die tot 5 cent. De aspergeteelt wordt minder. De land bouwers schrikken voor het vele werk aan het steken verbonden, terwijl de prijs sinds jaren vermindert dit jaar brachten zij gemiddeld 30 cent per K.G. op De rogge, die slechts op de heide gronden voor eigen gebruik wordt ver bouwd, was vrij goed, wat op die dorre gronden vooral aan den natten zomer te danken is. De hopteelt, die reeds enkele jaren kwijnde, schijnt weer eenigzins te her leven de aanleg van hopvelden althans neemt toe. Nog altijd wordt voortgegaan met het aanleggen van bandhout, dat een goeden geldelijkeu opbrengst levert. Naast den land- en tuinbouw maakt het mandenmakersbedrijf een hoofdmiddel van bestaan, voor deze streek uit. Gemeente Raamsdonk. Toestand van den groot- en kleinhandel en van de winkelnering. De handel in hoepels en rijshout was in 1907 lang niet zoo levendig als in het vorige jaar, vooral de laatste drie maanden was deze zeer slap. Naar rijs hout was in het geheel geen vraag. Een en ander was een gevolg van den crisis in de geldwereld, waardoor zooals be kend is, ook Nederland bijzonder getrof fen werd. Eerst de daling in >Russische en daarna die in »Amerikaansche« en an dere fondsen, hebben vele millioenen guldens aan het Nederlandsche volk onttrokken. Natuurlijk drukken de na- deelige gevolgen hiervan ook op zaken en bedrijven. In de hoepelmakerijen werden gedurende het afgeloopen jaar verwerkt p. m. 380000 bossen hoepels in verschillende afmetingen. Het aantal vervaardigde bossen mandenmakersband bedroeg p. m. 20,000. Wijders werden gemaakt ongeveer 150,000 bossen rijshout, 1500 bossen latten en 6000 bossen palen. De handel in hooi was gedurende het jaar 1907 ook niet zoo levendig als in 1906. Voor 1ste kwaliteit hooi traden er koopers uit Duitschland op. Ook uit Engeland en Frankrijk waren er afne mers, doch de te verzenden hoeveelheden naar de twee laatst genoemde landen waren van geen beteekenis. De prijzen voor 1ste kwaliteit hooi begonnen met f 24,— en stegen tot f 28,per 1000 K.G., terwijl voor 2e soort, waarvan kooplui uit Engeland meestal de voornaamste afnemers zijn, slechts een prijs besteed werd van f 16, tot f 20,per 1000 K.G. Voor roggestroo werd betaald f 20, a f 25.en voor tarwestroo f 16,a 18,- per 1000 K.G De kwaliteit van het hooi was over het algemeen veel minder dan in 1906, tengevolge van de vele regens gedurende den oogst. Ook de opbrengst bleef beneden dien van het zoo gunstige jaar 1906. De papierfabriek heeft wederom in het afgeloopen jaar hare productie ver meerderd, doch door scherpe concur rentie van landen als Amerika, Duitsch land, Noorwegen, Zweden en Frankrijk, die door hun hooge beschermende rechten zelfs naar Nederland en Engeland kunnen uitvoeren, bleven de winsten be scheiden. De scheepswerven hadden het geheele jaar geregeld werk. Met de opruiming, van den voor de scheepswerven zoo hinderlijken pijler (zie onze vorige verslagen) zal ln de maand Mei a. s. een aanvang worden gemaakt De scheepvaart in onze havens was stationnair. Ie de Zoutziederij was de omzet on geveer dezelfde als het vorige jaar. In de bierbrouwerijen was het debiet kleiner dan in 1906. De korenmolenaars hadden voldoende werk. Over den handel in granen en meel viel niet te klagen. In den toestand der leerlooierijen kwam geen verandering. Voor de bouwkundige vakken was er evenal het vorig jaar veel werk. De brood- en koekbakkerijen alsmede de slagers hadden niet te klagen. De andere winkeliers, zoowel in manu facturen als in koloniale waren, kunnen over het algemeen met voldoening op het afgeloopen jaar terugzien. De Handel en Nijverheid ir de Gemeente Waspik. Evenals 1906 was ook het jaar 1907 bij uitstek gunstig voor den scheepsbouw in onze gemeente. Verschillende scheepswerven werden vergroot, ééne zelfs zeer aanzienlijk. De bestellingen voor binnen- en buitenland waren zoo talrijk dat verschillende con tracten niet afgesloten konden worden. De reparatie-hellingen zijn mede gedu rende het geheele jaar regelmatig bezet geweest. Op 1 Januari 1907 stonden op stapel 3 sleepkanen groot 2610 tonnen. Ge bouwd werden in 1907, 5 sleepkanen met een gezamenlijken inhoud van 4429 ton, benevens 2 stevenaken en 1 boeier aak. Op 31 December 1907 stonden op stapel 3 sleepkanen met een totalen inhoud van 2785 ton. Ook op de gerenommeerde machinale fabriek van bind-en slagriemenleder, die aanzienlijk uitgebreid wordt, werd zeer druk gewerkt. Op de bekende groote zoolleerlooierijj waar het werk door stoom en een aantal arbeiders verricht wordt, werd wel ge regeld, doch niet zoo druk gewerkt als andere jaren. Voor de zoolleerlooierijen op kleinere schaal, alsmede voor de hier bestaande paardenleer- en schachtenfa- briek was dit nog in meerdere mate het geval. Algemeene malaise, duur geld, enorme concurrentie drukken loodzwaar op deze takken van industrie. De toestand der Klompenmakerijen bleef stationnair. De landbouw leverde goede resultaten. Een flinke stap in de goede richting werd gedaan door het oprichten van eene coöperatieve stoom-zuivelfabriek door de landbouwers uit Waspik en Raamsdonk. De hooipersen maakten weer goede zaken. Het geheele jaar door werd daar druk gewerkt. Onze beide jaarmarkten werden zeer druk bezocht, de belangstelling daarin j neemt ieder jaar aanmerkelijk toe. Handel en Nijverheid in de Gemeente 's-Gravenmoer. De hooihandel, die verleden jaar druk is geweest, was in 't laatste gedeelte van 1907 heel wat minder vlijtig. In de sedert 13 jaren hier bestaande hooipers kon men den terugslag van dien handel merken. Het geperste hooi wtrd hoofd zakelijk uitgevoerd naar Engeland. De scheepvaart, uitgeoefend door in woners der gemeente, gaf in de eerste helft van 't jaar ruime verdiensten tegen het einde van het jaar echter waren deze minime. Op de hier bestaande scheepstimmer werf werd het geheele jaar druk gewtikt, o.a. werden nieuw gebouwd de volgende ijzeren schepen 1 motorboot van 92 ton en 2 sleep kanen 1 van 435 en 1 van 544 ton. De kantwerkerij vroeger in bijna ieder b.urgerhuisgezin hier uitgeoefend door de vrouwen en meisjes is door de geringe verdiensten weder verminderd. Het fruitgewas, zoowel van bessen als van kersen, appelen en peren, was bui tengewoon groot en wat bij dien over vloed vermeldenswaardig is, de prijzen waren zeer hoog en de verkoop vlug. liet is sloeiits een puur kilometers run hier verwijderd dut zich het volgende geval voorgedaan heeft. Gij kent de plaats en mogelijk kent gij ook den Heer L. 1Heivoort, te Aalst in Gelderland, die o:,s he». volgende meldt Sedert eeuigan lijd was ik lijderde aan een ongesteldheid der nieren, waardoor ik veel pijn leed in den rug juist boven de heupen. Het was eeu doffe ellendige pijn die mij niet verlieten zich vooral's morgens bij het opstaan deed gevoelen. Ik had dik wijls duizelingen en mijn maag ging er door van streek. De aanhoudende pijn hinderde mij dikwijls in miju werk en ik wist niet wat ik moest begiuuen, want het werd van kwaad tot erger. Ik begon toen Uw pillen ie gebruiken en moet u eerlijk zeggen dat ik reeds dadelijk bij de inname verlichting kon waarnemen en na verloop van zes da- gt n was de pijn rerdweneu. Ik wil thans noer een tweede doosje nemen om zeker te zij geheel en al van mijne ziekte te worden gene en. Ik beu U ten zeerste daukbaar voor Uw onschatbaar geneesmiddel en ben overtuigd dat veel meuschen hierdoor van bun lijden verlost zullen worden. Ik ondergeteekeude verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. De zwakheid dei nieren wordt aangeduid door een doffe pijn en zwakte in den rug. De zieke kan nauwelijks loopen, de wreede pijn verlaat hem" niet gedurende den dag. 's Nachts ia het hetzelfde terwijl hij met smart in zijn bed woelt, en tracht in te slapen, nimmer rustende op zijn rug, die 's morgens bij het opstaan pijnlijker dan ooit schijnt. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer van Heivoort gehad heeft. Wij waar schuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handtee- kening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel itfl,75 voor één off 10. voor zes donzen. Nederlund en Venezuela J De thans ontvangen Curagaosche bla den wijden natuurlijk aandacht aan het geschil met Venezuela. Le Amigoe di Curagao heeft een artikel »Onze haven geblokkeerde Het vangt aldus aan »Het hoofd van een met ons bevriende natie, waarmede wij vriendschappelijke betrekkingen onderhouden, heeft den eenigen tak van handel en nijverheid, welke nog bloeide en voldoende vruchten afwierp voor velen, bijna geheel afge sneden en zoo goed als van alle leven beroofd. De Curagaosche scheepvaart is stop gezet. De Venezolaansche producten voor het buitenland bestemd, of de goederen van het buitenland voor Venezuela bestemd, mogen in onze haven niet meer worden overgescheept. Onze Curagaosche, kleinere schepen mogen de Venezolaansche havens in het geheel niet meer aandoen. De Curagaosche werklieden mogen in de havens aan de Venezolaansche kust op de verschillende booten geen sjou- werswerk meer verrichten". Het blad hoopt, dat het bestuur der kolonie en de regeering in Nederland toch goed begrijpen zullen, welke zware slagen aan het arme volk van Curagao werden toegebracht, zonder van onzen kant de minste aanleiding daartoe ge geven te hebben. »Onze haven wordt door al die decreten van generaal Castro als geblokkeerd Venezuela behoeft zijn oorlogsvloot hier niet heen te zenden om alle verkeer tus schen onze schepen en de kust af te snijden en het volk te laten verhongeren bij volslagen gemis van werk en ver diensten, hetzelfde uitwerksel werd reeds verkregen door zijn presidentieele be sluiten. Het zal aan ons koloniaal bestuur wel bekend zijn, waaraan deze wantoestand te wijten is. Welnu, de Nederlandsche regeering staat toch niet toe, dat Curagao weerloos blijft overgeleverd aan deze verregaande willekeur Het geheele Curagaosche volk gevoelt dat het hier geldt de eer van onze vlag en Nederlands onafhankelijkheid. Lang talmen kan hier den schijn aan nemen van gebrek aan kracht. De kolonie mag zelfs geen oogenblik twijfelen, of het moederland wel bij machte is ons te beschermen en onze rechten te verdedigen. De eer van onze vlag en Nederlands onafhankelijkheid eischt, dat de Regeering hier optrede met spoed." Prins Hendrik in liet Koordon. Gistermorgen is Prins Hendrik der Nederlanden te Bodö met den Groot hertog van Oldenburg met het jacht Lensahn aangekomen. De hooge per sonen vertrokken gisternamiddag naar Salutjelma. Prins Hendrik zal bij zijn terugkeer aan boord gaan van het Ne derlandsche oorlogsschip, dat sedert Zaterdag te Boda ligt, en met dezen bodem onmiddelijk de thuisreis aanvaar den. Nederiaadseh ree in België. Over de schaarschte aan vleesch in België schrijft het »Journal de Nons" Er is maar één middel om daaraan een eind te maken de openstelling van de Nederlandsche grens. De regeering heeft zich daartegen tot dusver verzet onder voorwendsel, dat de vrijhandel, aldus begrepen en toegepast noodlottig zou zijn voor den landbouw. In waarheid zouden alleen de ontzaglijke winsten der groote fokkers daardoor verminderd wor den- Wat de kleine fokkers betreft, deze hebben herhaaldelijk aangediongen op verdwijning der maatregelen aan de Nederlandsche grens waardoor de invoer van Nederlandsch vee belet wordt, waaraan zij de grootste behoefte hebben. Het vleesch is zoo duur geworden dat het Journal de Mons den extra-prijs dien het volk betaalt ten behoeve van de groote fokkers, op millioenen schat. Gisting in Indië. De correspondent van de N. R. Crt. te Batavia seint heden De controleur van Boea Bastiaans is vermoord door lieden, die de belasting penningen kwamen terugeischen. Zijn gezin is in veiligheid. De controleur van Palembajan Edie is naar Gort de Koek gevlucht. Kapitein K. P. A. M. von Raesfeld Meijer is met 75 bajonetten daarheen gezonden. De Sumatra-bode bepleit de vervan ging van den gouverneur van Sumatra's Westkust. - Blijkens een uit Nederlandsch- Indië bij het departement van koloniën ontvangen telegram gaat om te patrouil leeren een escadron cavalerie maar Su matra's Westkunst. Alle bestuurszetels in de Padangsche Bovenlanden wordt thans door detachementen beschermd. Het verzet blijft zich uiten in plaatselijk ge welddadig optreden en terugvordering van reeds betaalde belasting. Bij de vermoording (zie de Neder landsche-Staatscourant van gisteren) van den eontroleur Bastiaans, wiens gezin ongedeerd bleef, is tevens de contro leurswoning te Boea verbrand en de kas geplunderd. Op den 24en dezer is een aanval op Palembajan afgeslagen, waarbij de aan vallers 57 dooden bekwamen, terwijl één inlandsche fuselier gewond werd. Mr. Loeff. Lid van den Raad van State. Men schrijft uit Amsterdam aan de >N. Tilb. Crt. Nu luitenant-generaal Bergansius uit den Raad van State is getreden, wordt als zeer ernstig voor de opengevallen plaats in dit college genoemd mr. J. A. Loeff, oud-minister van Justitie, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Katholieke Kamerclub. Meer vrijheid voor den militair! De Minister van Oorlog heeft mede gedeeld aan de autoriteiten van de land macht, dat het zijn verlangen is, dat de militair, hetzij officier, onderofficier of soldaat, buiten de diensturen en voor zoover het dienstbelang daardoor niet wordt geschaad, zich, binnen de grenzen van het rijk, vrijelijk daarheen kunne begeven, waarheen hij wenscht- Volksweerbaarheid. De vereeniging »Volksweerbaarheid< thans omvattende 124 afdeelingen met een totaal van 11-542 leden, houdt haar twee jaarlijksch algemeen vergadering op den 4 Juli te Utrecht. Het leven van bet kabiuet-Clemenceau beeft gisteren aan een zijden draad gehan gen. Na een -telkens verschoven behandeling van anderhalf jaar heeft de senaat eindelijk in beginsel over het wetsoutwerp op den terugkoop van den wester3poorweg beslist. Er is nog al wat oppositie geweest tegen dit voorstel om tot staatsexploitatie van zoo'n belangrijk net over te gaan, maar vooral ook tegen het feit, dat de regeering den financiëelen kant der kwestie eerst la ter wil regelen en ook pas later boelissen zal, boe de organisatie van bet staatsbe drijf zijn zal. In de zitting vin gis eren stelde de minister-president de kwestie van vertrouwen. Desniettegenstaande werd bet voorstel der regeeriüg slechts met 128 tegen 125 stemmen aangenomen, daar in de meer derheid de stemmen van drie ministers be grepen zijn, kan men eigenlijk zeggen, dat de iegeeriug geen meerderheid had. De Libre Parole komt nog eens öp de geringe toename der Fransche bevol king terug. Duitschland relt thans 62 mil- lioen inwoners, Frankrijk slechts 39 mil- lioen. Aangenomen, dat Duitscblauds be volking per ja~r met 900.000 toeneemt en die van Frankrijk met 20,000, dan kan men narekenen, dat Duitschland over leventien jiar een tweemaal zoo groote bevolking hebben zal als Frankrijk. Het blad maakt zich dan beangst er voor, dat de Duitschers Galliè zullen overstroomen, zooals de uit het dichtbevolkt Japan ontvluchte Japs Ko rea en Mandsjoerije Een nieuw bestuurbare luchtballon, genaamd Le Vengeur is te Parijs gebouwd naar het ontwerp van Joanny. Dit luchtschip zal een spoorweg, eeu batterij geschat of een fort kunnen vernielen, 50 gewapende mauuen mee kunnen voeren en bij kalm weer 60 K.M. in het uur afleggen. Ds bestuurbaar heid zou niet lijden, wanneer hst een of twee schroeven, ja zelfs zijn roer verloor. De naam is gevaarlijk genoeg, en de be schrijving niet mindermaar het ding zelf zal wel wat kalmer wezen. De keizer heeft weer blijk gegeven van zijn liefde voor ons land en zijn gehecht heid aan den Oranjestam. Hij verleende twee regimenten het uitsluitend recht op de parademarschenOranje-Friesland en Oranje-Gelderland. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn in de Duitsche abattoirs 2061 honden geslacht, die alle naar menschenmageu zijn verhuisd. Alleen in Saksen 846. Spj De Koningin heeft het leven geschonken aan een zoon. Beiden zijn welvarend. Iu Perzië spant het weer geweldig, da vooruitstrevende en conservatieve partijen zijn weer hevig in botsing geweest. Eeuige raddraaiers evenals overal elders hebben de zaak in vuur en vlam gezet. En het par lement gebouw was weer 't centrum van verzet, dit werd als 't ware door de troepen belegerd. De Nationale vergadering, de Senaat en het huis van Z a h i r e 1-D o e 1 e h, den gouverneur van Rejd, zijn opnieuw met kanonvuur beschoten. Er loopen vele lezin gen over de toedracht. Vo'gens een ervan, had een man gisterochtend een bom in het kamp van den Schach geslingerd, die zes soldaten doodde. De man, die haar gewor- mifM *tr.< IWL -■T'—.'J' <cv -■ ■-■hul.amn. i urn.mni - iujuj j«uuuem.WLaau»»i..o-

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5