Nummer 52. 31®. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad. Zoiuhiu 28 Juni 1h08. Provinciaal Nieuws ANTOON TIELEN, Uitgever; It :V£RSE&Bf39SFFT7"*Gt »?aa^TiiMwgMag3»w»vwgr. ^■r'wiwi.wiww rm ■vm^.-/- -*a Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Framo per post door liet geheele rijk f Ü.90. Brieven, iugezondeD stuiken, gelden enz., franco te zenden Uitgever. den WAALWIJK- Telefoonnummer 38. Advertkntikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groot' letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. WAALWIJK, 27 Juni 1908. Onderwijs. Uit de St. Antonius-parochie bereikt ons een belangrijk gerucht. Wij vernemen nl. dat er bij B. en W. en de schoolcommissie plannen aanhan gig zijn den raad voor te stellen om de verbouwing der openbare school, zooals die door den raad was aangenomen, niet te doen doorgaan, en eene tweede open bare school in de Antonius-parochie op te richten. De klassen die voor de huidige school overcompleet zijn, zouden dan zoolang in 't oude postkantoor onder dak ge bracht worden. Wij hebben redenen om de juistheid van dit bericht aan te nemen. Ook met den schoolopziener zou reeds eene bespreking over deze zaak gehouden zijn. Boog bezoek. Donderdag namiddag werd door de sedert Maandag alhier vertoevende offi eieren, generaal-majoor Vetter, den majoor en kapitein van den staf, bege leid door den Ed.achtb- heer Burge meester een bezoek gebracht aan de Waalwijksche Stoomschoenenfabriek van den heer A. H. van Schijndel Meer dan twee uren brachten de au toriteiten op deze model-inrichting door, met zichtbare belangstelling zich iedere machine, iedere werking latende ver klaren, vol bewondering voor deze ver nuftige industrie. Zij zagen de geheele bewerking van den schoen van 't begin tot het einde. Bij 't afscheid sprak de generaal met een hartelijk woord van dank, zijne groote tevredenheid uit over 't geen hier was te zien gegeven, ook voor deze autori teiten iets geheel nieuws. Omtrent de eventueele manoeuvres met inkwartiering in deze streek in het a.s. najaar is nog niets met zekerheid bekend. De plannen worden nog steeds voorbereid en uitgewerkt, waartoe nog meerdere stafofficieren hierheen zullen komen. Met zekerheid kan dus niets gezegd worden, hoewel de kans groot is. Komen de groote manoeuvres in deze streek, dan zullen Dongen en Waalwijk de hoofdzetels worden. Waalwijksebe Harmonie. Begin Juli zullen de kwitanties der harmonie gepresenteerd worden. Wij twijfelen er niet aan of niemand zal deze onbetaald laten, want nu meer dan ooit, nu we in 't bezit zijn eener kiosk zal iedereen overtuigd zijn van de besliste noodzakelijkheid van een goed muziek corps en zonder den steun der dona teurs it dat eene onmogelijkheid. Wij willen bij deze het publiek van Waalwijk aanmoedigen zeker lid te worden. Er is steun noodig vooral ook met het oog op den instructeur. Men heeft lang ge noeg om een harmonie geroepen, ze is er nu, steunt ze met alle kracht. Waal wijkt Belaag. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt heeft W. B. ons weer iets goeds bereid. Op Zondag 5 Juli a s. zal in de kiosk op de Markt een concert gegeven worden door de Kon. Harmonie Eup- honia te Kaatsheuvel. Wij behoeven geen woorden te ver spillen om den lof te verkondigen van dit roemrijk corps dat in de eere-afdee- ling onlangs nog den eersten prijs ver wierf en een der beste liefhebberij corp sen onzer provincie genoemd mag wor den. 't Belooft voor 't publiek een hoog muzikaal genot te worden.' N. O. G. Tot plaatsvervangend afgevaardigde naar de Alg. Verg. van het N. O. G. is benoemd de heer Alph. Kemperman, alhier. Het schoolblad meldt, dat de heer M. H. v. d. Horst, hoofdbestuurslid en voorzitter der Afd. Waalwijk* v. h. N. O. G., bij zijn aftreding niet meer her kiesbaar is. Propaganda—Club „St. Jan Baptist te Waalwijk. jl. Woensdag 24 Juni, bij gelegenheid der viering van het Patroonsfeest St. Jan Baptist te Waalwijk, maakten de le den van bovengenoemde club, 35 in ge tal, een Propagandatocht naar den Uden- hout. Deze tocht werd voorafgegaan door eene algemeene H. Communie, des morgens te 7 uur, waarna het schoone Propagandalied werd gezongen. Des namiddags te 1 uur begaf de club zich op weg, en wel door Waal- wijks mooie omstreken, door de duinen, alwaar het onder't heerlijke koele windje berg op berg af ging. Na eeu flinke marsch van verschillende uren kwam de club te Udenhout aan, alwaar zij door den ZeerEerw. heer Pastoor en Eerw heeren Kapelaans, wien 'nogmaa s een woord van dank mag worden gebracht, met vreugde werden ontvangen in het prachtige Patronaat aldaar. Genoegelijk werd daar eenigen tijd gepasseerd, en een bezoek gebracht aan de mooie kerk alwaar ook het Propa gandalied en nog eenige andere liederen werden uitgevoerd Na eenige foto's genomen te hebben, werd weder onze terugreis door de duinen ondernomen en kwam men te half negen hoogst voldaan en een weinig vermoeid thuis aan. De clubleden verlangen weer spoedig naar zoon tochtje. Pietspaden in Noord Brabunt. Nu de provincie Noord-Brabant weg geld* heft en gewone en motorrijwielen daarin zijn betrokken, komt het Ged Staten billijk voor om de opbrengst dier heffing, ook al zal die, zooals op goede gronden wordt verwacht, beneden het geraamde bedrag van f 120.000 blijven, de kosten te nemen van den aanleg van fietspaden op de provincialen wegen, voor zooverre die, wat aangaat de soort van bestrating en den aard der bermen daarvoor in aanmerking komen. Ged. Staten geven derhalve aan Prov. Staten in overweging daarvoor f 30.000 beschikbaar te stellen, te verdeelen over 3 jaren en voor het jaar 1909 uit te trekken f 10.000 voor het doel. Ged. Staten ontraden om het aanbod van den A. N- W. Bom een bijdrage in de kosten van rijwielpaden te geven, aan te nemen. Het *D.v.N* zegt o.m. terecht: Onze provinciale overheid zal nu de zaak ineens goed aanpakken. Heel de provincie door fietspaden. En in drie jaar tijds alles klaar. Dat zijn de mt n- schen van onzen tijd, die heeren in den Bosch. En de fietsrijders, die tot nu toe op de provinciale keien zoo onbarm hartig hebben gehobbeld, die er hun zadelveer stuk gedanst, zullen, voortaan gaarne hun 2 kwartjes of guldens stor ten in de provinciale kas, want wat zij betalen aan het weggeld, dat spaien zij dra aan hun stalen ros wel uit. Ged. Staten hadden geen beter mid del kunnen bedenken om het weggeld te doen inburgeren. Kindersterfte in Noordbrabant. De afdeelingen van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering de Genees kunde in Noordbrabant zijn overeenge komen een ernstig onderzoek in te stellen naar de groote kindersterfte in deze provincie. Te dien einde zijn aan alle geneeskundigen aldaar gemakkelijke cir culaires toegezonden, met verzoek bij het overlijden van elk hunner patientjes beneden den leeftijd van één jaar daarop in te vullen enkele gegevens omtrent voeding en verpleging, zindelijkheid en omgeving, beroep, gezondheid en maat- schappelijken welstand der ouders, het aantal levende en overleden kinderen in hetzelfde gezin e.d- In elke afdeeling heeft zich één der leden beschikbaar gesteld tot het ver zamelen en later verwerken der ingeko men opgaven het onderzoek is voor- loopig bepaald op een duur van negen maanden. Centraal Bureau voor de Statistiek. In het algemeen overzicht wordt ge zegd, dat in de zadelmakerijen de toe stand bevredigend is, en over het geheel ook in de schoenindustrieechter met uitzondering van de Brabantsche centra, waar slapte heerschte. Van 's Bosch echter wordt gemeld, dat de schoenfabrieken daar volop werk had den, zoodat er tamelijk veel moest wor den over gewerkt. De thuiswerkers deel den niet in deze drukte. In Amsterdam viel de gewone voor- jaarsdrukte waar te nemen. In Delft was de toestand in de be drijven van schoenmakers en zadel- en koffermakers over het algemeen normaal gunstig, zonder slapte of verlevendiging. Alleen was bij de schoenmakers weinig reparatiewerk, zonder dat hiervoor een bepaalde oorzaak kan worden opgegeven. In Haarlem hadden de schoenmakerijen het vrij druk. In Rotterdam bleef de toestand voor de schoenmakerijen gewoon. Volgens ontvangen inlichtingen van een der werkliedenverenigingen was het gedu rende de afgeloopen maand druk, waar door zelfs het aantal werkkrachten uitge breid en de arbeidsduur verlengd moest worden. Volgens mededeelingen van patroons daarentegen had het in deze maand drukker moeten zijn dan het geweest is. In Dongen heerschte er bepaald slapte zoowel in het machinale werk als in de handschoenmakerij. In Waalwijk (en omstreken) waren er verscheidene patroons, die reden tot klagen hebben. Overwerk kwam slechts op enkele plaatsen bij uitzondering voor. BAARDWIJK. In ons no. van 18 Juni 1908, 2e blad komt een bericht voor Söude liefde enzOnze Corres pondent schijnt in deze verkeerd inge licht te zijn geweest, en hoewel 't ge rucht door de gemeente liep, is gebleken dat het daarin vermelde feit, als zou die persoon gedreigd hebben, zijn oud-meisje van 't leven te berooven en daarna zich zelf, niet waar is. Wel heeft de man het meisje, zeker Pietje Smits, waarvan hij en anderen niet al te aangename ervaringen hebben opge daan, des morgens in drift een klap ge geven, maar daarbij is het gebleven; ook het praatje als zou hij vuurwapens bij zich gehad hebben, is der politie geheel bezijden de waarheid gebleken. Wij herstellen bij deze gaarne de fout van onzen correspondent, die afging op een algemeen loopend gerucht, welk zoo spoedig door de menschen, tot een anders nadeel wordt rondgestrooid. DRUNEN, 24 luni. De verlofhouder J. de W. die voor eenige dagen werd verbaliseerd wegens schenken van sterken drank, heeft thans voor goed zijn café gesloten: Op vele plaatsen alhier, beginnen zich kenteekenen voor te doen van de nieuwe aardappelziekte, de zoogenaamde »Krulziekte.» Daar er nog geen afdoend middel tegen deze gevreesde ziekte gevonden is, woidt door den directeur van het Instituut voor phytopathologie aange raden, op 't veld bij het rooien alleen van de gezonde planten pooters te bewaren en om de gezonde planten te kennen, thans reeds stokjes er bij te steken. Dinsdagnamiddag had Johanna de Goeij alhier, bij het aanleeren van fiets- rijden, het ongeluk zoodanig te vallen, dat zij haar arm brak. Dr. van Seters verleende geneeskundige hulp. Woensdagmorgen schrok het paard van den landbouwer Jan Vissers van de stoomtram en sloeg op hol, met het ongelukkig gevolg dat Vissers, die 't wilde tegenhouden, kwam te vallen en zich ernstig verwondde aan het hoofd, ook hier moest geneeskundige hulp ver leend worden. Het paard werd later door eenige personen opgevangea. Woensdag verloor te 's Bosch M. v. E. alhier haar gouden ketting; dade- lijb deed zij daarvan aangifte en reeds gisteren ontving zij de blijde tijding, dat het gevonden was, gelukkig dat het in goede handen terecht gekomen is. NIEUWKUIJK. De dezer dagen alhier gehouden collecte tot ondersteuning van het fonds voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft opgebracht f5.73 Het erwtengewas levert dit jaar een ruim beschotde qualiteit is uit stekend en er worden goede prijzen gemaakt. VLIJMEN, 26 Juni. »Buiten Verwach ting» zendt a.s. Maandag, feestdag van Petrus en Paulus, weer een zestal naar het concours van Sebastiaan te St. Michiels-Gestel. Wij verwachten, dat onze schutters nu niet met ledige handen zullen terugkeeren. Dezer dagen is bij de bakkers en winkeliers alhier een uittreksel uit de gemeentelijke politieverordening aan huis bezorgd. Wordt de hand aan de bepa lingen van dit uittreksel regelende den verkoop van rogge- en tarwebrood, ge houden zoo zal bedrog in qualiteit en quantiteit van het brood in onze ge meente tot het verleden behooren. HERPT, 26 Juni. Onze nieuwe Stoom- zuivelfabriek mag zich reeds in een zekeren bloei verheugen. De aanvoer van melk klimt reeds tot 5 a 6000 liter per dagterwijl op de Bossche Boter- mijn een der hoogste prijzen gemaakt wordt. Er is dan ook sprake van een tweede centrifuge te plaatsen. Deze schoone uitkomst is een welverdiende voldoening voor het bestuur en vooral voor zijn voorzitter den heer A. J. van Greven- broek, die ondanks bittere tegenwerking zijn beste krachten bleef inspannen om de zaak met een uitslag bekroond te zien, die felle tegenstanders tot warme voorstanders maakte. HEUSDEN, 26 Juni. Op a.s. Maandag zullen de harmonie en de Zangvereeni- ging van de Jongelingen-Congregatie te Drunen een concert komen geven in den tuin van haar zustervereeniging de fan fare der H. Familie te Heusden. Na een muzikale wandeling zal ten ongeveer 5 uur het concert aanvangen, waarop muziek zang en voordrachten een aangename afwisseling zullen geven. LAND VAN ALTENA. De herhaalde klachten van het publiek van de ge meenten Nieuwendijk en Hank (gem. Dussen) zijn door het hoofdbestuur der posterijen nu verhoord. Deze gemeenten zullen nl. worden verrijkt met een be stelling per dag meer. Tot op heden genoten de afgelegen gedeelten dezer dorpen slechts een bestelling daags wijl des avonds de tweede of laatste bestel ling alleen in de kom der gemeente plaats had. VRIJHOEVEN-CAPPEL. In deze gemeente heeft zich geen enkele jonge ling aangemeld tot deelneming aan het voorbereidend militair onderricht in den aanstaanden wintercursus. Ter inzage is gelegd de herzienings- lijst bevattende de namen der inwoners die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van krijgsvolk in aanmer king komen. Maandagavond bracht de Zang- vereeniging »Hallelujah» alhier een se renade aan haren Beschermheer Baron Van Heeckeren van Waliën. Even als altijd was ook thans de belangstelling van buiten zeer groot. Nadat door den Eere-Voorzitter Ds. Brummelkamp de vereeniging was voor gesteld zong zij een toepasselijk lied, waarna de Eere-Voorzitter nog een enkel woord sprak wat door den Beschermheer met hartelijke woorden werd beantwoord. Na het gulle onthaal werden nog ver scheidene nummers ten gehoore gegeven. Heel voldaan keerde de vereeniging huiswaarts, welke nog langen tijd dezen genoegelijken avond in dankbare herinne ring zal houden- Woensdag a.s. zal het fanfarecorps »Sirena» alhier, een openlucht uitvoering geven des avonds ten 8 ure in de nabij heid van het raadhuis. Wij twijfelen niet ot dit zal bij gunstig weder wederom veler belangstelling wekken. CAPELLE. Door het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. alhier, is het sloopen en weer opbouwen van den muur om het kerkhof bij aanbesteding gegund aan M. van Campen, alhier. Met de werkzaamheden is bereids een aanvang gemaakt. Een zoontje van den heer W. R. alhier, verwondde zich zelf met een mes zoo ernstig aan het oog, dat dokter v. d. Meulen, die het eerste verband legde, aanried, de hulp van een specialiteit in le roepen. Thans wordt het kind te Utrecht verpleegd. Men hoopt het oog te behouden. Voor de betrekking van opzichter van de Rijkswaterstaat zijn dit jaar 9 plaatsen opengesteld, waarvoor zich niet minder dan 148 mededingers hadden aangemeld, De onderscheiden examens, die dezen dit halfjaar hebben ondergaan, hebben o.a. tot uitslag gehad, dat voor een van die plaatsen is benoemd de heer J. Michaël, zoon van den heer H- Michaël Mr. timmerman aan den Loonschendyk, thans te Dalfsen, RAAMSDONK(Dorp) 23 Juni. Dezer dagen zag de heer P. van Arendonk 's avonds een hem onbekend persoon uit Dordrecht ntet eene crayonteekening onder den arm bij den nieuwen weg in een sloot tuimelen. De heer v. A. schoot ijlings toe en redde het heer, reeds half gestikt, van een wisse» dood, door hem het hoofd boven water te houden. Geholpen door een voorbij ganger rolde de heer v. A. den schilder als een vat den kant op. RAAMSDONKSVEER. Terwijl de koster der R. K. Kerk alhier Zondag morgen voor de le H. Mis de kaarsen aan het hoofdaltaar aanstak, viel een vonk op de daar op sta r.de, van was gemaakte bloemen. Terstond va'; vuur en werd het alt. in een vuurzee herschapen. Door hei cordaat optreden van n t »r kon r-en en ander gelukkig spoedig wore' bluscht en werd zoodoende erger voor komen. Bij de opening der inschrijvings biljetten voor de door deze gemeente opengestelde 4°/0 geldleening, bleek dat was ingeschreven als volgt W. J. C. Kamp, Dongen f2000. - k 99% J. Luijkx Roosendaal f 6000a 98%% J. A. v. Beek alhier f6000.a 100% Gebr. Fick Oosterhout f1050.k 101% f4950.—k 98 V8% Erven A. van Tetering Wagenberg f 500. a 1007ioo% f500.- a 100Vso% f 500.— k lOOVio f 500.-k 100'/so t 500.— k lOO'/io f-500.k lQOVio S. D. Lankhuijzen en Comp. alhier f 450.a 100 pCt. f6000.- k 9918/is Door het afspringen van een hamer kreeg de werkman S-J. Fijneman, werk zaam op de ijzere scheepstimmerwerf van de firma W. Theissing Co. de hamer zoodanig tegen zijn linkeroog, dat hij zich onder geneeskundige behandeling heeft moeten stellen. DUSSEN. De collecte gehouden voor den gewapenden dienst der Nederlanden heeft alhier opgebracht de somma van f 7. MADE. Bij de Zondag 11. gehouden prijsverschieting uitgeschreven door het Kruisboogschutters-gezelschap Willem Teil gevestigd bij .den Heer J. Akker t Zuiden, liaiiffxlraatsfhe Courant,

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 9