Tweede Blad. -^INNKNLlmT E tie rp rp Ijk rp EI m, IG Provinciaal Nieuws ijk, ijk, ijk en Attentie. so. fJIEUWS UST KAATSHEUVEL Nummer 55. Donderdag 9 Juli 1908. 31e Jaargang. Onze consuls. De klacht, dat we zoo weinig Hol- andschevconsuls aanstellen, blijkt toch niet overdreven. Hollandsch hier geno men in de beteekenis van Hollandsch sprekende. Het weekblad Handelsberichten gaf dezer dagen een volledige lijst van al onze consulaire posten. We hebben ons de moeite getroost daaruit eens op te zoeken, welke consuls Hollanders zijn. Ziehier het resultaat van onze op telling. Onder de 587 posten, die op 't oogen- blik bezet zijn, treffen we aan 121 Neder landers. Daarenboven zijn er nog 104 vreemde consuls, die tenminste nog do FllWederlandsche taal machtig zijn. Die L IjlUnoch Nederlander zijn noch Hollandsch tege JC. ■apjei tiz. k en ►0. SO. >0. kennen, bereiken dus het getal van 362. Merkwaardig is wel, dat onder de 121 Nederlanders er 5 loopen, die hun moe dertaal niet machtig zijn, althans wien men niet in 't Hollandsch mag schrijven. Tot slechts 220 of 37.5 pCt. van onze consuls kan men zich dus in 't Hollandsch wenden. We mogen dan al met een groot getalbijna 600 Hollandsche con suls prijken, de vraag is, of wij, of speciaal de handel veel opschiet met menschen, die onze taal niet kennen en niet veel van onze toestanden afweten. (»Res.bqde.") Razende tufs. De Kamer heeft de vorige week aan genomen, dat gemeentebesturen ook op wegen bestemd voor doorgaand verkeer, een maximum snelheid van 10 K.M. per uur mogen voorschrijven aan bestuurders van automobielen. Nu werden er de vorige week feesten gevierd te Delft. En te dezer gelegenheid reden er langs straten en wegen naar Delft heele treinen van automobielen. Laat ik hun vaart eens opnemen, dacht de politie-kommissaris te Leiden. En hij kreeg het volgende staatje Vastgesteld werd dat 31 bestuurders reden met een snelheid van 10—15 K.M., 63 van 15—20 K.M 42 van 20—25 KM., 20 van 25—30 K.M., 12 van 30—35 K.M,, 5 van 35—iO K.M., 5 van 4050 K.M., en één met een snelheid van 54 K.M. per uur. De waarnemingen ge schiedden door personen geplaatst aan de uiteinden der stad, bij de Utrechtsche brug, inkomst van de stad, bij de zijde van den Hoogen Rijndijk, Alfen, Utrecht enz., en aan de Haagbrug, begin van weg van Leiden naar 't-Gravenhage, Delft enz. .Tegen de bestuurders, die met een grooter snelheid reden den 25 K.M. werd proces-verbaal opgemaakt. Dat waren er 43 van de 189. Indien dit staaltje iets bewijst, dan is het dit Dat maatregelen tegen te snel rijden noodig zijn. Een vaart van 54 K.M. is een razende vaartdie van een snel trein. Maar eveneens blijkt, dat 10 K.M. geen gang is voor een auto. Vijitien, dat kan in bebouwde kommen. Maar 10 is overdreven langzaam. D. v. N. De Prins naar Indlö J Wij lezen in de Haagsche correspon dentie der Pr. Gron. Ct. Omtrent eventueele reizen van de Koningin staat nog niets vast. Er zijn zoo is mij verzekerd plannen gemaakt maar veel schijnt af te hangen van een voornemen van den Prins, dat niet van vandaag of gisteren is, maar reeds lang bestoud, om een langdurig bezoek aan Nederlandsch-Indië te brengen. Natuurlijk zal men geneigd zijn dk langs den gebruikelijken weg te ontkennen maar ik ben zoo vrij daartegenover met besliste zekerheid mede te deelen, dat Marine en Koloniën reeds geruimen tijd voorbereidende maatregelen voor dit bezoek van den Prins aan onze Koloniën hebben genomen en' dat slechts op be richt van Z K. H. over het tijdstip van Zijn reis wordt gewacht. Ik acht het onwaarschijnlijk, dat de gebeurtenissen in Indië, de reisplannen eenigszins zullen vertragen, maai wellicht is de Prins reeds aan het einde van het jaar aan de over zijde van den Oceaan. Gisting in Indië. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seinde Maandag »Het bivak te Alahan Padjang is eergisteren door een bende van honderd man aangevallen. De aanval werd afge slagen de vqand bekwam daarbij tien dooden aan onze zijde werd een fuselier licht gewond.4 Alahan Padjang is een in het gelijk namige district van de afdeeling XIII en IX Kota der residentie Padangsche Bo venlanden gelegen plaats. Blijkens een bij den minister van Ko loniën uit Indië ontvangen telegtam bc treffende den toestand van het gouver nement Sumatra's Westkust, werd de eenige nog weerspannige negrie in de Laras 4 Kota (onderafdeeling Oud-Agam, Padangsche Bovenlanden) overvallen en werden de geestdrijvers met vele hunner volgelingen gevangen genomen, waai bij vijftig personen sneuvelden. In Loeliki (afdeeling L. Kota. Padang sche Bovenlanden) is de rust hersteld. In de onderafdeeling Lintau en Boea waar de negrics gedeeltelijk verlaten waren, zijn zes kwaadwilligen gedood en werden de hoofdschuldigen van den moord op den controleur Bastiaans gevat De onderafdeeling Moearalaboeh is rustiger. Het bivak te Alahanpandjang (gelijk namige onderafdeeling XIII en IX Kota, Padangsche Bovenlanden) werd aange vallen door ruim 100 man, waarbij een Europeesch fuselier licht gewond werd. l'ainan (Padangsche Benedenlanden) is rustig. Vorenstaand overzichtelijk regeerings- bericht geeft een kijk op den toestand in West-Sumatra, die ons doet hopen, dat het ergste daar voorbij is en de rust er eerlang zal zijn teruggekeerd. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seinde Maandag »Toekoe Bén Blang Pidie heeft zich met 300 volgelingen onderworpen''. Een kort bericht, maar een hoogst be langrijke en gunstige tijding. T. Bén Blang Pidie, de onvindbare, de onver zoenlijke, de man, die jaren lang de ziel van het verzet op Atjeh, met name in dé Tapa Toeanstreek is geweest, heeft zich onderworpen. Omtrent T- Bén meldt het onlangs gepubliceerde Atjeh-rapport van den gouverneur generaal Van Heutsz o- m. het volgende »Toekoe Bén Blang Pidie neemt daad werkelijk aan het verzet deel en hij is het die in de beide laatste jaren het verzet in de in 1904 reeds geheel lustige onderafdeeling Tapa Toean opnieuw heeft doen ontbranden". De Mansbode. In haar jongste nummer deelt »De Maasbode mede, dat zij in December van dit jaar zal overgaan tot de uitgave van een ochtendeditie, vormende met het thans bestaande, maar dan nog meer uitgebreide dagblad »de Maasbode", indien men het zoo noemen wil, het groote Katholieke dagblad van Neder land. Ter-zelfder-tijd zal dan tevens ver schijnen een geheel nieuw op-te richten goedkoope Katholieke Volkscourant, voor wie de prijs van het groote dagblad te hoog is- Militairen voor IndiC. Blijkens bericht van het departement van koloniën is het dringend noodig, dat in den loop van dit jaar 3000 man suppletietroepen naar Oost-Indië wordt gezonden, waaronder 592 artilleristen hieronder 16 sergeanten en 17 kor poraals der vesting-artillerie. WAAL WIJK, 8 Juli 1908. Evenals altijd zal ons blad ter gelegenheid der Waalwijksche kermis de volgende week slechts eenmaal verschijnen, en wel Dtös- In dit nummer worden ook zooveel mogelijk de abonnements advertenties van 't Zaterdagnum mer opgenomen. De volggnde week komt di s alleen UitisêS&g^dQ courant en Zaterdag niet. Advertenties en berichten wor den ingewacht, tot Dinsdag middag uur. Heeren Correspondenten gelie ven wel er aan te denken, dat tegen Zaterdag geen noodelooze berichten worden ingezonden. REDACTIE. Zting en Vriendsehup. Het mannenkwartet »Zang en Vriend schap" heeft tegen de a. s. kermis een mooie avond georganiseerd. Behalve dat de vereeniging zelf verschillende harer beste nummers zal geven, heeft zij den uitnemenden komiek, den heer Corne- lissen uit 's-Bosch uitgenoodigd met zijn niet minder bekenden accompagnateur, den heer L. de Moirée. Wij vertrouwen dat het kwartet veel succes zal hebben met deze eerste uit voering, die voor 't eerst op Musis wordt gegeven en zoo flink wordt aangepakt. Adr. Groenen. De heer Adr. Groenen heeft Zondag 11. zijne medewerking verleend bij 't vijfde groot concert van :s-Hertogen- bosch Mannenkoor, onder leiding van den heer P. Kallenbach. Het is met groot genoegen en vol doening, dat wij de volgende zeer gun stige recensie uit de Provinciale en 's-Hertogenbosche courant oveinemen: De zoo gunstig bekende Waalwijksche bariton-zanger, de heer A. Groenen heeft gisteren zéér veel en welverdiend succes gehad, dank zijn zeer mooi, sympathiek geluid en zijn andere goede zangers- hoedanigheden. Hij vertolkte ons een zevental liederen van Schumann, Liszt, Robert, Franz, Curschmann, Verhulst en Brandts Buijs, waarvan we meer in 't bijzonder willen noemen »Du bist wie cine Blume» van Liszt, »In den Vreemde4 en ^Terugkomst,4 beide van Verhulst en »De eerste Kus4 van Brandts Buijs. Aan het slot was de bijval zóó algemeen en hartelijk, dat de heer Groenen nog maals Terugkomst4 ten beste gaf. Wij roepen den begaafden zanger een welge meend tot weerzien toe 1 Voorwaar een verslag waarop de Heer Groenen met genoegen mag terugzien, temeer daar het uit de Hoofdstad komt waar men toch zulke hooge eischen stelt op muzikaal gebied. Naar wij ver nemen zal het Waalwijksche publiek a s. Zondag inde gelegenheid gesteld worden dezen zanger op eene Volksmatinee der Liedertafel te hooren in »Sch\\ eigen der Nacht4 van Kreutser. Nog vernemen wij dat op de hierbo ven bedoelde Volksmatinée der Lieder tafel zullen uitgevoerd worden de num mers waarmede deze vereeniging in Au gustus a.s.zal ten strijde trekken. Dubbele reden dus om een massa volk op deze matinée te verwachten. Concert Euphonia. Gelijk te voorzien was, werd het con cert gegeven door de harmonie Eupho- nia van Kaatsheuvel op Zondagnamid dag op de markt alhier, door een over- groote menigte uit onze en aangrenzende gemeenten bijgewoond. Drommen van toehoorders stonden geschaard om de kiosk, za* in en buiten de cafe's op de markt, of hadden plaats genomen op de bekende balkons bij de heeren Chr. v. d. Werff en P. Verwiel. En de heele menigte verkeerde, dank zij voorzeker ook het mooie, zonnige weder, in de vroolijkste stemming. Er was maar één roep over dit concert, dat, naar aller getuigenis, uitmuntend slaagde. Wie had dit van een keurkorps als Euphonia, dat in verschillende wedstrijden de hoog ste bekroningen verwierf, anders durven verwachten De uitmuntende qualiteiten dezer ver- aeniging kwamen in elk der zeven uit gevoerde nummers volkomen tot haar recht en moeielijk zou het zijn, wijl de smaken zoo zeer verschillen, te zeggen welke strekken nu het best bevielen. Uit een muzikaal oogpunt beschouwd, wil het ons voorkomen, dat Fête Sicilienne van Kessels, Fantaise sur l'Opéra Don Carlos van Verdi en Valse Interrompue van Montagne de Kroon spanden,.schoon anderen even hard riepen over de Grand Final d'Arielle van Bach. Wij mogen dus zeggen, dat allen volkomen bevredigd waren. Het gezelschap werd na ieder nummer een welverdiend en warm ap plaus gebracht. Eere aan deze kranige dilettanten, die, ofschoon grootendeels werklieden, de baan der kunst zoo met succes bewandelen. Eere ook aan den directeur, den heer van Beurden, die de hem toevertrouwde schare zoo uitmun tend we^ te leiden, maar ook dank aan Waalwijks Belangdat door de aan bieding vau dit concert opnieuw getoond heeft, zijn roeping ten volle te begrijpen. W. G. V. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal de Waalwijksche Gymnastiek-Ver- eeniging ook dit jaar niet achterblijven. Dinsdag middag geeft ze een uitvoering waarna bal, met muziek van den staf. Zeer zeker zal dit evenals andere jaren groote belangstelling trekkeu. NOORDBRABANT. De zomerzitting werd hedennamiddag door mr. baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin, geopend met woorden van waardeering aan de nage dachtenis van het overleden lid Boex het uit de provincie vertrokken lid en Joosten. Een blik op den toestand der provinciale nijverheid stemde tot tevre denheid, obstructies op economisch ge bied kwamen niet voor en de regeling tot ontginning van heidevelden belooft welvaart. De geloofsbrieven van het nieuw ge kozen lid mr- Van Baar werden accoord bevonden en deze beëedigd en toege laten. In de heden geopende zomerzitting van de Staten van Noordbrabant zijn o. a. aan de orde gesteld ontwerpbeslui ten tot toekenning eener provinciale bij drage in de kosten der restauratie van de Groote of Lieve-Vrou'vekerk te Breda f 3000, in die van de cathedrale kerk te Breda f 3000, in die van de cathe- drale kerk van St. Jan te 's-Hertogen- bosch f 4000aan het bestuur van het instituut voor doofstommen te Sint. Mi chielsgestel f 2000. Op het verzoek van den heer J. C. Brouwers te 's-Hertogenbosch om wijzi ging van het besluit tot heffing van weg geld, in dien zin dat inwoners van Noord brabant bij die heffing niet meer zullen worden achtergesteld bij niet-inwoners dier provincie, adviseert het college van Gedeputeerdendeponeering in het archief, als brengende dat verzoek geen andere gronden naar voren dan die welke bij de behandeling van het voorstel tot heffing dier belasting in de vergadering der Prov. Staten ampel zijn besproken. Op een nader verzoek van den gemeen teraad van Huijbergen om een bijdrage groot f 3000 in de kosten van de ge meentewegen, adviseeren Ged- Staten afwijzend te beschikken. Nog bieden Ged. Staten aan een ont werpbesluit tot vaststelling vanhetbedrag der provinciale inkomsten en uitgaven van den dienst 1906, bepalende de in komsten op f 732,236,151/», de uitgaven op f 672,386,11 en bijgevolg het saldo op f 59,850,04de ontwerp-begrooting voor den dienst 1909, sluitende met een getal voor inkomsten en uitgaven groot f 745,927,39een ontwerpbesluit tot heffing van 26 pet. op de ongebouwde, 24 pet. op de gebouwde eigendommen en 21 pet. op de personeele rijksbelas ting terwijl mededeeling wordt gedaan dat op ultimo Mei jl in de provinciale kas f 167,733,94 meer ontvangen dan uitgegeven was. Voor drie stuivers. In het nummer van heden komt eene aankondiging voor van de Gebroeders E. en M. Cohen te Amsterdam, waarin een heele reeks mooie boeken worden aangeboden, tot een bedrag van niet meer dan 15 cent per nummer. Romans, dichtwerken, werken op we tenschappelijk en godsdienstig gebied, werken over geneeskunde, wiskunde, talen en boeken tot ontspanning alles is er vertegenwoordigd, zoodat het inder daad de moeite loont de aankondiging in te zien. Klavcrkooi. In 't Land van Altena wordt gedurende de laatste dagen een massa pas gewon nen klaverhooi van het land verkocht en rechtstreeks naar den opslag voor de hooiperserijen vervoerd. Men schijnt daar nog al wat in te 2ien 't is gemakkelijk, de klaver weegt zwaar en 't is centen bij de visch. BAARDWIJK. Door onbekende oor zaak ontstond Maandagmorgen omstreeks 4 uur brand in een mustertmijt toebe- hoorende aan W. P. alh. Daar in den zomer velen reeds vroeg aan hun werk zijn werd dit spoedig opgemerkt anders was wellicht grooter onheil te wachten daar de mijt kort bij het woonhuis stond. Gepass. Zondag had bij den heer C. Schonis eene algem. verg. plaats der Hanze, waarin hoofdzakelijk werd be handeld den op 1 Sept. een aanvang ne- menden cursus boekhouden en middel baar onderwijs. 20 leerlingen hebben zich opgegeven van deze noodzakelijke lessen te profiteeren- Ook werden 6 commissieleden benoemd tot het daar- stellen van een (huishoudelijk conceptre glement) Reeds is subsidie voor den te houden leercursus aangevr. aan rijk en provincie, dit zal ook aan Gemeente geschieden DRUNEN. Maandagmorgen zou de landbouwer J. d. P. alhier bij zijn ouders te Nieuwkuik een kalf op de kar gaan laden. Toen dit geschied was verschrok het paard, niet gewoon zoo'n levend vrachtje te rijden, en sloeg op hol. J. d. R. wilde het paard nog beteugelen met het ongelukkig gevolg dat hij bekneld raakte tusschen een boom en de burrie der kar. Zwaar gekwetst werd hij naar zijne ouders gedragen en direct genees kundige hulp ingeroepen. Naar men zegt is alhier een geval van typhus geconstateerd, 't Is te hopen dat die gevreesde ziekte geen verdere voortgang zal hebben. Gedurende het kort doch hevig onweer dat gisternamiddag boven onze gemeente woedde sloeg de bliksem op den schoorsteen van de stoomboterfa- briek en ook op de remise van den tram, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Ook viel er in korten tijd eene zoo'n groote hoeveelheid regen, dat het water op verschillende plaatsen den straatweg overstroomde. NIEUWKUIK. Donderdag jl. her dacht onze ijverige brievengaarder A. H van Moelis den dag, waarop hij voor 25 jaren als zoodanig in functie trad. De jubilaris heeft dit feest in alle stilte wil len laten voorbijgaan, weshalve wij eerst thans daarvan melding maken en hem onze hartelijke gelukvvenschen aanbieden in de hoop, dat het hem moge gegeven zijn nog een lange reeks van jaren zijn taak met dezelfde toewijding en dienstvaardigheid te vervullen, als hij gedurende al die 25 jaren heeft aan den dag gelegd. De handel in frambozen is tot he den nog zeer slap er wordt 8 ct. per pond besteed. Bovendien laat het be schot van deze vrucht te wenschen over, een gevolg van de droogte der laatste weken. BESOIJEN. Bedriegen de voortee kenen ons niet, dan belooft de kermis alhier, welke van dit jaar voor het eerst met die van Waalwijk gelijk gesteld is, zeer veel- Behalve dat een flinke caroussel en eene schommel met nog eenige galan terie en koekkraam de geheele beschik bare plaatsruimte in beslag nemen zul len er verschillende vermakelijkheden, concerten en uitvoeringen deze kermis opluisteren. Wij vernemen o.a., dat Zondagavond >de Spartanen4 van Til burg bij den heer W. Brokken eene uitvoering geven. Verder 's-Maandags matineé van de Licdertafel >Oefening baart kunst4, en van Vooruitgang zij ons Doel4, 's Woensdags avonds groot concert in het Plantaatje door de Kon. Harmonie Euphonia van Kaatsheuvel enz. enz. WASPIK. Heden wapperde van bijna alle huizen de nationale driekleur. De WelEerw- Heer Wolters, Kapelaan, vierde den dag, waarop hij voor 12Vj jaar in onze gemeente kwam. Al dien tijd heeft Z Eerw- zich bij iedereen be mind gemaakt, zoowel door zijne gaven van geest als van hart. Eene openlijke huldiging was door hem bescheiden van de hand gewezen. Autoriteiten en notabellen gingen Z.Eervv. persoonlijk gelukwenschen, waar bij nog honderden schriftelijke felicitaties inkwamen. Moge Z.Eerw. nog vele jaren in ons midden vertoeven, is zeker aller wensch, waarbij ook wij ons gaarne aansluiten. CAPELLE, 6 Juli. Het vierjarig zoontje van den Heer P. I). geraakte hedenm ddag al «pelende in de groote haven. Gelukkig was de schooljeugd in de nabijheid, zoodat het ventje spoedig uit het water werd ge haald. Ook deze gemeente zal bij de aan staande groote manoeuvres een aanzienlijk aantal militairen moeten huis»esteu. RAAMSDONK(DORP), 7 Juli '08. De heer P. Dohmen, tot 1 Pebr. 1.1. ouderwij zer aan de openbare school alhier eu daarna benoemd tot onderwijzer aan het iustituut „St. Joseph'' te Zevenaar, is thans benoemd tot le onderwijzer aan de openbare school te Melissant. Naar men ons mededeelt, heeft het bestuur der N. H. Kerk besloten tot de oprichting eener bijzondere sehool in het Dorp over te gaan. Een tweede aderlating staat onze openbare dus te wachten. RAAMSDONKSVEER. Op de laatste bestuursvergadering van den R. K. Volks bond kwam ook de vraag ter sprake, of het niet nuttig zou zijn, dat enkele bestuurs leden eens een socialen cursus gingen mee maken. Daar de nog te jeugdige vereeni ging moeilijk nogal hoogloopende kosten zou kunnen oestrijden, gaf de Adviseur in over weging, of aanstaande wiuter in Raamsdonks- veer zelf niet zoo'n sociale cutsub zou kun nen gegeven werden. By genoegzame deel neming en belangstelling, was hij zelf wel bereid een cursus in 30 d 40 lessen te geven. Dezer dagen liep van de werf der firma Teissiug Co. alhier met goed gevolg te water, de voor rekening van den Heer H. Schüttler te Rotterdam gebouwde stalen sleepkaan /Cornelius Heiurich" groot "i 00 ton. Oumiddellijk daarna werden de kielen ge legd voor drie zeesleepbooten met bestem ming voor België. KAATSHEUVEL 8 Juli 1908. Brand. jl. Zaterdagavond omtrent 11 uur wer den wij opgeschrikt door het onheilspel lend gelui der brandklok. Al aanstonds toonde een rosse gloed aan den Wes telijken hemel, de plaats aan waar de brand woedde. Twee huizen in de par. Berkdijk (le Straatje) zijn door het vuur vernield. In het huis bewoond door Adr. D. en Nic. N. ontstond de brand en tastte ook het huis van Joh. v. G. aan. Het grootste gedeelte der inboedels kon gered wor den. Door het flink optreden der in middels aangerukte brandspuit, werd een derde huis bewoond door Ant, v. D. gepaard. De brand is ontstaan zoo men denkt door een gebrek aan den schoorsteen. De beide huizen zijn verzekerd bene vens twee der inboedels. De inboedel van den schoenmaker Nic. N. was niet verzekerd. H. H Martelaren van Gorcum. A-s. Donderdag (9 Juli) is het een feestdag der bovengenoemde Heiligen. In de par. Berkdijk, welks kerk de eerste is in ons Bisdom, die aan deze Heiligen is toegewijd, wordt dit feest met octaaf gevierd Vooral a.s. Zondag onder het octaaf komen een massa vereerders dier Ne- derlandsche Geloofshelden naar Berk- dijks kerk, om door hunne voorspraak hulp en bijstand af te smeeken, in alle levensomstandigheden zoowel in tijdelijke zaken. Alsdan word snam. onder het Lof eene plechtige processie met het Allerheilig ste buiten de kerk gehouden, door den prachtigen tuin der pastorie en word op het kerkhof in de fraaie kapel, gebouwd Atjeh.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5