Tweede Blad. Provinciaal Nieuws BINNENLAND." Reclame. NIEUWS UiT KAATSHEUVEL Nummer 57.Woensdag 15 Juli 1908. 31e Jaargang. De Echo Benoeming. Bij Kon. Besl. van 11 dezer is, met in gang vau 15 dezer benoemd lot lid van den Raad van State, mr. J. J. I Harte van Tecklenbarg. Gisting in IndlC. Blijkens een uit Nederlandsch ludië ont vangen telegram is het bivak te Mauggopoh in den avond van 11 dezer overvallen. Onzerzijds werd een inlandsch fuselier zwaar gewond, terwijl de aanvallers 6 dooden be kwamen. Bij den eersten overval op het genoemde bivak werden niet acht inlandsche, maar vier Europeesche en vier inlandsche fuseliers zwaar gewond, (St et.) De correspondent van de N. R. Ct. seinde gisteren Vrijdagavond is het bivak te Menggopoh bij Tikoc dojr de opstandelingen overvallen Hierbij sneuvelden luitenant Sparenburg; 8 fuseliers werden zwaar gewond. De vijand bekwam 2 dooden. Oost-IndiS en Australië. Reuter seint De Daily Chronicle verneemt uit Mel bourne, d d. 12 dezer, dat er kans is op een ernstig geschil tengevolge van 't visschen vau Nederlandsche vaartuigen bij het Espe- rancerif op de kust vau West-Australië, waartoe z naar het heet, geen recht heb ben. De eerste minister van hst Australische Gemeenebest is er echter niet zeker van, of het recht an het Gemeenebest op de tripang- en paarlvisscherij zich tot de rif ui strekt, en heeft het Engelsche ministerie ran koloniën verzocht hem van raad te dienen. Een algemeene Javaansehe vereeniging. De correspondent te Batavia van de N. Ct. meldt aan zijn blad Opgericht is eeu algemeene Javaausche vcreenigiug, bedoelende bevordering van de ontwikkeling en vergemakkelijking van de bestasnsstrijd. Het bestuur bestaal uit ont wikkelde Javaansehe aoibtenaren en parti culieren. In September zal een groote vergadering te Djokja worden gehouden. BedQeld is een bijeenvoeging van alle Ja vaansehe vereenigingen, in den geest van het Nationaal Congres in Brilsch-Indië. Het Weggeld. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant is aan heeren Burgemeesters een aanschrijving gericht in zake het Weggeld. Zij is van algemeen belang, omdat zij betreft de uitvoering der verordening, waarmede zoovelen in onze provincie te maken hebben. Wij zullen er dan ook de hoofdzaak van vermelden en wijzen erop, dat Ged. Staten degelijk hun best doen om de nieuwe verordening loyaal uit te voeren. Voor een rij- of trekdier of een fiets aan de hand meegevoerd, is geen be lasting verschuldigd. Het oversteken van den provincialen weg wordt nooit opgevat als gebruik van den weg. Paarden of fietsen van verhuurders mo gen door anderen op den provincialen weg worden gebruikt met de kaart van den verhuurder, zelf behoeft men verder geen aangifte te doen. Vrijstellingen kunnen niet worden ver leend, zoodat het publiek wordt aange raden geen rekwesten aan Gedeputeerden toe te zenden Vrijgesteld zijn echter de personen, die in publieken dienst zijn. Verwisselt paard of rijwiel van eigenaar, dan blijft de oude rijkaart dienen, tenzij de bestemming van paard of rijwiel een andere wordt. Bijvoorbeeld als land bouw paard wordt luxe paard- Onder >uitoefening van beroep of bedrijf valt o. a. ook het gebruik van dpn provincialen weg door een arbeider of- Ambachtsman, die van een rijwiel ge- briiik maakt om zich naar de fabriek of werkplaats of vandaar naar huis te be geven door een landbouwer, die er mede naar zijn land of weide rijdt, door notarissen, geneesheeren, klerken enz. die om zich naar de plaats te begeven, waar zij hun beroep gaan uitoefenen, van een rijwiel enz. gebruik te maken. Landbouwbedrijf'. Hieronder moet ook begrepen worden het vervoeren van melk, ook al geschiedt dit vervoer op of in voertuigen op stalen veeren naar de afnemers, van landbouwproduc ten naar de plaats van levering, de aan voer door belanghebbende landbouwers van materialen voor den bouw eener coöperatieve boterfabriek, van steenko len voor de exploitatie en van de aan voer van bouwmaterialen voor landbou werswoningen, schuren, stallen e. d. ook door anderen dan degenen, voor wie deze gebouwen bestemd zijn, een en ander voor zoover zulks kosteloos schiedt. Daar onder begrijpen de z.g.n. >burendiensten", die bestaan in het kosteloos vervoer door landbouwers van huis raad bij de ver huizing van buren. Menschen van-over-die-provinciale grenzen kunnen ook 'n rijkaart voor een vol jaar krijgen. Dit zijn de voornaamste bepalingen uit de nieuwe aanschrijving. Het kan niet worden ontkend, dat de nieuwe verordening niet vitterig wordt uitgevoerd, reden waarom zoo menige wetsbepaling drukkend gebaat is. Het weggeld' blijft een belasting en dus een last. Maar de uitvoering ervan wordt door Ged. Staten niet moeilijker gemaakt- Onthulling monument Dr. Scluiepman. Gisteren had de plechtige onthulling van het Dr. Schaepman.monument plaats. Om 12 uur hadden allen zich op het gereser veerde gedeelte vereenigd, de genood igden de ministers Kolkmsn, Nelisseu en Bevers; de leden van het M» tropolilaansch Kapittel, behalve de d< kens Mu'd rs en Dobbel man de leden vm het comité l >t inzameling van gelden voo het monument de vicaris- generaal Mgr. Brouwer? de. professoren van het seminarie Rijsenhuigpa-toor Dr. Van Zinnicq Bergman te Tilburg; bi na alle Katholieke Eerste en T«eede Kamer-leden. Na de oniliullirg door Z. D. H. den Aar'sbisschop van Utrecht nam prol E. A. Van Hinsbergh, hoogleeratr aan het semi narie te Rijsenburg, het woord, tot h t houden eener feestrede. Spreker bracht hulde aan de onbekrompen heid van Dr. Schaepman tegenover allen onverschillig van welke partij of richting. Hij schetste staande op den voet van het monument, de deugden die hier in beeld zijn gebracht het rotsvastgeloof, ds christelijke deugd, de vele talenten, den edelen leersar, den wysgeer, den begeesterenden volksrede naar, den eerlijken staatsman naar vrijheid dorstend, den staatsburger, die de vrijheid van den arbeider, den werkgever, den handel, de industrie en den volkvertegenwoordiger voorstond. Voor Staat en Kerk wae hij goed en rond, trouw en eerlijk in die vrijheidsliefde. Zoo ging spreker voort. Daarna ging hy Dr. Schapemans leven na tot diens vreese- lijk lijden op 't eind, waarin hij zijne blij moedigheid niet verloren heeft en waaraan hij stierf te Rome. Ten aio: te richtte spreker een hartelijk woord tot den heer E. Schaepman, als ver tegenwoordiger der familie. Met een „leve de paus, leve Wilhelmin», de zounekouingin der vrije Nederlanden' beëindigde spreker zijn feestrede. Hierna had de overdracht var. het monu ment plaats door den vicaris-generaal en de overdracht van de grond en het hek namens r!e verfraaingscomraissie Driebergen Rijsenburg door notaiis Molir. Ten slotte werd door een lOOtal zangers een feestcantate gezongen onder begeleiding van de hirtnonie van Rijsenburg. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. WMB-MII .juni ot alle jonge vrouwen moet in haar belang ge zegd worden neemt de Pink Pillen die de le vensfuncties vergemak- kelyken en regelen. Het is gemakkelyk te begry- pen dat een vouw die regelmatig 15 van de 30 lydt, ten langen leste op baar gelaat de sporen draagt van baar zoo dikwyls herhaald lydem De Pink Pillen voorkomen dat, en er is geen middel zoo nuttig voor de vrouw van welken leeftyd ook. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofddejotr houder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam. Voor 's Bosch en on stir keu bij de firma v. d. DRIES, Vischamkt, Apot heek VBosch firma LAMERS 'iN DE- MANS, eu verder bij verschillende apothe kers en goede drogisten. Prijs f 1.75 de doos, f 9per 6 doozen. en dagen ZIJD ge- eveneens te WAALWIJK, 14 Juli i(ioS. Kermis. De rij der muziekuitvoeringen werd Zondagmorgen geopend door de Lie dertafel op Musis Sacrum met een volhs- matinée, die, ouder gewoonte, door een overgroote menigte werd bijgewoond. Was Musis nog eens zoo groot geweest, dan had de zaal toch nog niet alle be langstellenden kunnen bevatten. Dit overdruk bezoek zal voor een deel wel het gevolg zijn van het feit, dat de Vereeniging de koren zou zingen, waar mede zij in Antwerpen ten strijde zal trekken. Het schoone, uit een technisch oog punt zoo hoog staande Lentelied van Verhulst werd fijn genuanceerd en niet gevoel gezongen. Vooral de climax aan het slot maakte op ons een diepen indruk. Ook het veiplichte stuk iDe Avond ster* van Weytz mocht ons bij eerste kennismaking wel bevallen. Het is een koor vol met nuanceeringen, en dat, ofschoon nu geen groote moeielijkheden aanbiedende, niet dan door de uiterste Inspanning zonder >zakken« gezongen zal worden. Wij gelooven, dat, als Oefening en Vermaak den haar resteerenden tijd flink zal gebruiken, om hier nog eens te schaven, daar wat leemten aan te vul len, elders het evenwicht tusschen de partijen te bestendigen, zij op den groo- ten wedstrijd volstrekt geen slecht figuur zal maken. Bijzonder in den smaak van het tal rijk publiek viel sSchweigen der Nacht van Kreutzer, waarin de groote, hooge baritonsolo gezongen werd door den Heer Adr. Groenen op een wijze, schier boven onzen lot verheven. Een oorver- doovend applaus, dat in de eerste plaats den solist gold, barstte na dit nummer los. Hoogst voldaan verlieten allen tegen één uur Musis Sacrum om een bezoek te brengen aan de Waalwijksche Harmonie. Ook hier viel over gebrek aan belang stelling niet te klagen ook hier werd door goed gekozen, correct uitgevoerde nummers stemming in de menigte ge bracht en meteen het bewijs geleverd, dat deze Vereeniging met onverdroten ijver voortschrijdt op de baan der kunst. Terzelfder tijd voerde de harmonie St. Crispijn eenige nummers uit in haar repetitielokaal bij den Heer J. Botermans. Ook daar was geen plaatsje onbezet, en werd, de getalsterkte der vereeniging in acht genomen, niet onverdienstelijk geblazen. De uitvoeringen in het verloop van den dag verder door specialiteit-gezel schappen gegeven door de compagnia Bella Napoli, bij den heer A. Gerris en de familie Boesnach bij den heer Adr. v. d. Werff trokken veel volk. Iets bijzonders was de Matinee, Maan dagmorgen op Musis Sacrum. De heer Orelio zou hier van zijn »kennen en kunnen* doen blijken. Geen wonder, dat dan ook een talrijk, fijn publiek van hier en elders reeds vroeg- tijdig de zaal vulde, 't Is voorwaar geen kleinigheid, geheel alleen een program ma af te werken, waarvan de tekst alleen ruim twintig bladzijden druks beslaat. En welk een programma 1 Schier alle richtingen op muzikaal ge bied waren hier vertegenwoordigd. Voor mijmerende, phylosophisch en dichterlijk aangelegde naturen viel er te genieten in den cyclus der Dichterliebe van Schumannliefhebbers van operanum mers vonden hun gading in de »Toe- spraak van Wolfram, Ode, aan de Avond ster uit de »Tannhauser« van Wagner en de Toréadorcoupletten uit »Carmen" van Bizet. Beminnaars van het lieder- engenre konden zich vergasten aan ju weeltjes van Schubert, R. Strausz, Bec ker en Spoel, waar het klassieke dus naast het hypermoderne kwam. Doch van welke smaak of richting ook, ieder smulde (vergeef ons het woord) bij de uitvoering der >Loverkens van Nicolay en de serie oude volksliederen en lie deren in den volkstoon, genoemd in de nummers 9 en 10 van het programma Hier vond men het tragische naast het komische, luim, scherts, ja wat niet al op onnavolgbare wijze tot een geheel versmolten. De diepe indruk door den heer Orelio op ieder gemaakt, zal lang bijblijven en zeker hebben alle aanwezigen van harte ingestemd met de waardeerende woorden die de heer Herman Zeegers den ge- vierden artist aan het slot van zijn met zorg gekozen programma bracht. Deze hulde was hier wel op zijn plaats. Een woord van hulde moet hier mede gebracht worden aan den accompagna- teur den heer Gerritsen van Oisterwijk die den solist zoo bescheiden, maar niettemin smaakvol en meesterlijk bege leidde; zoowel door het accompagnement als door zijn piano-solo, toonde hij zich ten volle voor zijn moeielijke taak be rekend. Het kermisterrein zelve, de cafe's enz. hadden Zondagmiddag een druk bezoek, overigens is 't vrij slap te noe men tot dusverre liep alles in de beste orde af, geen enkele wanklank werd gehoord. Naast de prachtige, grootsche 's avonds feeënriek verlichte caroussel van Benner, die zich tot dusverre ook maar in een slap bezoek mag verheu gen, mogen we als eerste attractie noe men het circus Libot. Van deze inrich ting valt niets dan goed te zeggen. De tent, de inrichting, costumes, alles is uitstekend, maar vooral ook het rijke program, vol verscheidenheid, wordt keu rig afgewerkt. Wij weten niet wat het meest te moeten prijzen, of de uitstekende paarden-dressuur door den directeur, vooral van den pracht-hengst, of de zeer sterke toeren op de trapezen, of de on betaalbare grappen van original Sandro met zijne familie Tompous, maar dat is zeker, dat iedereen die het bezoekt ten zeerste voldaan moet zijn. M.cn geniet er zeer veel, op talrijk gebied, men kan de dressuur bewonderen, eens hartelijk lachen met de eenige komieken, men amuseert zich 1 Nooit tevorens zagen we zulk een circus niet in onze gemeente, dat voor 't beste niet behoeft onder te doen, en daarom kunnen we gerust eenieder aan raden eens een kijkje te gaan nemen. Een speciaal woord over de zeer gunstig bekende bioscoop van den heer A. Wegkamp Deze trekt als altijd weer een massa menschen. Nu men zal. zich over een bezoek niet beklagen. Wij weten niet wat het meest te roemen van de groote verscheidenheid van num mers, de komische stukken, als de eerste sigaar van een student, de ongelukkige koetsier, of meer serieuze, als »de fa brieksbaas*. We hebben gezellige en genotvolle oogenblikken doorgebracht, in deze inrichting, die het publiek zoo aangenaam en dikwijls ook leerrijk weet bezig te houden Wegkamps bioscoop verdient een overdruk bezoek. Olympische spelen. Onder het vele, dat op de kermis is te aanschouwen, is het theater Olympische spelen, stand plaats tegenover het oude postkantoor. De buitengewone sterke krachttoeren die mej. Catharine, mej. Schmitz en de heeren Adolf Muller, Bernando Roucher en nog meer anderen ons daar te zien geven, prachtig, zeer mooi te noemen Vooral mej. Catharine werkt zeer goed en doet u door de zware toeren, welke zij te zien geeft, afvragen hoe het mogelijk is, dat een lichaam zulke zware vrachten kan torschen. Ook het worstelen is heel aardig en houdt den bezoeker menigmaal in span ning. Wij raden een ieder aan eens een bezoek te brengen aan dit theater. Men zal zijn gang daarheen niet beklagen. Vacnntic-kolonies. A. s. Donderdag zullen de drie kin deren, die de afdeeling Waalwijk en omstreken van het Centr. Gen. van Kin der vacanties- en herstellingskolonies naar Egmond aan Zee zond, om daar, onder degelijke, zaakkundige leiding, een viertal weken aan het strand door te brengen en hun gezondheid te versterken, door den voorzitter der afdeeling, den heer A. C. v. d. Heijden, worden teruggehaald Inkwartiering. Thans is het definitief opgegeven dat bij de in de maand September a s. in deze streek te houden groote manoeu vres in Waalwijk een groote inkwartiering zal plaats hebben. Niet minder dan 64 officieren, 1356 onderofficieren en min deren en 143 paarden zullen gedurende eenige dagen in ons midden vertoeven Wij raden eigenaars en huurders van groote zalen en schuren welke genegen zijn manschappen te plaatsen, aan zich alsnog direct te wenden tot den heer burgemeester. RAAMSDONK(Dorp). De heer Her- manie, opziehter bij den Rijkswaterstaat al hier, is met iugang van 1 Aug. verplaatst naar Doornenburg bij Nijmegen. Gistermiddag werd er tusschen B.V.C uit Besoyen en S.S.S. alhier, te dezer plaatse een voetbalmatch gehouden, die, met 't oog op de kracht van B.V.C. door S.S.S eervol verloren werd met 12. Jammer, dat het aantal toeschouwers zoo klein was. Dat is natuurlijk de schuld van de dieigende on weerswolken 1 DUSSEN. Door zekere J. B. werden Zondag in net huisje bewoond door de Wed. K. enkele ruiten uitgetrapt. Door de politie is tegen B. procesverbaal opgemaakt. BAARDWIJK. Onze beide handboog- schutterijen fEendracht maakt Macht' en j-Soranus* respect, gevestigd bij de heeren C. Pullens en H. Mulders vierde istereu hun jaarlijks feestje. Na een paar uurtjes orfenen met den edelen handboog, ver- fenigden zij zich aan een heerlijk visch- ra-»al en brachten verder den avond zeer gezellig door. Zexere P. kwrirn Zondagavond in flinke vaart van de Waalwijksche kermis gereden. Een kind van 2 3 jaar bevond zich op den weg; niet meer kunnende uit wijken liet hij zich vallen. Deze mensch- lievende daad kwam hem echter duur te slaan, daar waarschijnlijk zijn rechter schou der uit elkaar zal zijn. Wanneer zal toch een einde komen aan dat woest rijden ook met gewone fietsen vooral bij die drukke gelegenheden. KAATSHEUVEL 13 Juli 1908. SoeiaJe cursus. Naar men ons mededeelt, is van het plan vermeld in ons vorig nummer, dat de Eerw. Heer Poell een socialen cursus zal geven voor de leden der Propagan- daclub, bij laatstgenoemden niets bekend. Algemeene vergadering R. K. Volksbond. Op 5 en 12 Juli hield de R. K. Volks bond eene drukbezochte algemeene ver gadering in de zaal van Euphonia. Nadat de President, W. Roestenberg, de leden een hartelijk woord van welkom had toegeroepen, en gewezen had op het belangrijke onderwerp dat besproken zou worden, gaf hij het woord aan den Heer A. van Rijen, Secretaris van deh Arbeid, die zou spreken over de ii richting en werkprogram van een R. I Volksbond. Spreker zeide altijd met genoegen naa Kaatsheuvel te komen, omdat daar ee opgewekte actie heerscht. Zooals b alle menschelijke dingen, is eene verlc vendiging en aanwakkering nu en dai noodzakelijk. En vooral nu de aandacht van d< belangstelling in den R. K. Volksbonc wel wat afgetrokken is door de heerlijk opbloeiende vakvereeniging, is het ge biedend dat nogmaals op het groote nu, van eene algemeene werkliedenvereeni- gfing gewezen wordt. Ofschoon de me taalbewerkers in Tilburg vandaag zijne hulp gevraagd hadden, meende spreker de Kaatsheuvelsche werklieden niet te mogen teleurstellen. Spreker zette nu in breede trekken uiteen het verschil tusschen een alge meene werklieden vereeniging of Volks bond en eene vakvereeniging hij be pleitte beider noodzakelijkheid en toonde aan, dat beide doorgaans elkander niet kunnen missen, omdat zij elkander aan vullen tot één gt oot geheelde verheffing van den werkman èn op godsdienstig- zedelijk ên op stoffelijk gebied. In zijn tweede gedeelte sprak de Heer van Rijen over de inrichting van een Volksbond. Deze moet méér organisch werken; het bestuur kan onmogelijk alle belangen goed behartigen, dat vordert te veel van zijne kracht. Bovendien moet ook de actie meer verdeeld worden onder de leden dan is er meer belang- -stelling en werklust- Daarom achtte hij het een eisch commissie's of onderbe- sturen in het leven te roepen, die in Ondergeschiktheid aan het bestuur, toch min of meer zelfstandig het een ot ander sociaal belang zou voorstaan en practisch bevorderen. Hij noemde verschillende commissies voor de drankbestrijding, voor de lees bibliotheek, voor pers en lectuur, voor de verzekeringen, voor het tooneel, voor de spaarkassen, voor de vakorganisatie, voor het retraitenwerk, voor Eer en Deugd, voor de rabatzegelvereenfging, voor een Bondsgebouw, enz. Hij lichtte ieders onderscheidenlijk werkprogram toe en toonde aan, op welke verdienstelijke wijze zij dit kunnen uitwerken. In een diepgevoelde peroratie wekte hij de bestuursleden der verschillende vereenigingen, de Propagandisten, de wijk-commissarissen en alle leden op tot eeae eendrachtige samenwerking tot trouw en aanhankelijkheid aan den Geest. Adviseur en de kerkelijke overheid dan zullen zij een dam opwerpen tegen de hedendaagsche gevaren, die den werk man omringen, dan zullen zij hun leven veredelen en het peil daarvan verhoogen in geestelijk en stoffelijk opzicht. De Geestelijke Adviseur dankte den spreker voor zijn heerlijk woord, en voor al het goede dat hij heeft gedaan voor Kaatsheuvels werklieden. Hij wenschtc hem een lang leven toe, krachten en ta lenten en vooral Gods zegen. Daarna wendde Z.Eerw. zich tot den oud-president die tot dan toe de ver gadering geleid had, en brengt hem en den oud-secretaris namens bestuur en leden woorden van lof en dankbaarheid voor den ijver en de vele diensten be toond. Lang zullen Therus Roestenberg eri Janus Vesters in de herinnering van onze werklieden blijven voortleven. Mochten zij even goede patroons zijn gelijk zij flinke werklieden geweest waren, nuttige leden der maatschappij en trouwe zonen der kerk. De oud-president dankte ook namens zijn vennoot voor de waardeering, hem geschonken. Steeds zullen wij de sociale vereenigingen krachtig en oprecht blijven steunen en bevorderen, gelijk zij tot heden gedaan hadden. Bij acclamatie werden de oud-President en oud-secre taris tot eereleden benoemd. Alsdan werd de nieuwe President Jan van den Hoven geinstalleerd, die de lei ding der vergadering overnam. In een cort woord dankte hij de leden voor het vertrouwen hem geschonken, en vroeg den steun van den Geestelijke Ad viseur, bestuur en leden hij zeide dat zijne taak vergemakkelijkt was, nu de Volksbond op meer zuiver terrein ge- comen is. Uit het gegeven verslag bleek, dat de Volksbond in het afgeloopen ter mijn vooral op het gebied der drank- )estrijding gewerkt had, ongeveer 0 werklieden hadden zich als kruis- verbondsrs opgegeven, van welke 3 all geheelonthouder Na nog eenige mede- deelingen werd de vergadering met het Bondslied gesloten. Na de pauze bracht de tooneelclub een blijspel en enkele scènes ten tooneele, die als naar woonte loffelijk werden opgevoerd. Amoeaitas. De doel >Amoenitas< heeft voor Vrij dag in de kermisweek geëngageerd de karakter-humorist A. Cornelissen uit s Bosch Naar men zegt, moet het een puikje zijn. Onderwfjs. Ofschoon de examen voor onderwijzers pas afgeloopen zijn, hebben zich slechts 2 sollicitanten voor de vacante betrek king van onderwijzer te Loon-op-zand ge-

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5