a Nummer 59 Zondag 26 Juli 1908. 31e Jaargang Tweede Blad. NEDERLAND EN VENEZUELA, M Arbeidsinspectie. BUI FENLAND. Duitschland. Turkije. Ferzië. China. Marokko. Reclame. Engelsch-Indië. BINNENLAND. Reuter seint uit New-York d d. 22 Juli President Castro heeft den Nederland- schen gezant J. H. De Reute Caracas het land uitgewezen. De Minister van Buitenlandsche Zaken zond De Reus zijn paspoort, vergezeld van een nota, waarin hem wordt aange zegd, dat met het oog op het stand punt, door De Reus blijkens zijn brief van 9 April ingenomen, president Castro hem als ongeschikt beschouwt te dienen als vriendelijk bemiddelaar tusschen Ne derland en Venezuela. De brief van De Reus hield vermoe delijk een antwoord in op Castro's ver zoek aan de Nederlandsche regeering, een meer afdoend toezicht te houden op Nederlandsche schepen, varende tus schen La Guayra en CuraQao, waarmede herhaaldelijk Venezolaansche vluchte lingen onder gefingeerde namen ont snapten. Deze feiten zijn voorafgegaan aan het geschil tusschen Nederland en Venezuela door het sluiten van de haven van Cu rasao voor Venezolaansche schepen, wegens het heerschen van de pest te La Guayra en laatst nog door het bin nenvallen en onderzoeken van het Ned. postbureau, 't opbrengen van twee Ne derlandsche schepen enz Onze lezers herinneren zich, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk sprake was vaD conflicten tusschen de Venezolaansche regeering en de Nederlandsche autori teiten in Centraal-Amerika. Ook in de internationale geschiedenis van den dag is president Castro berucht wegens het diplomatiek stelsel, dat hij huldigt, daar dit vloekt tegen de tot heden toe door alle naties gehuldigde tradities. Het bekende conflict over de asphaltmijnen van enkele jaren terug, dat aanleiding gaf tot een gemeenschap ^olijke vlootdemonstratie van de mogend heden, eindigde naar men zich herinnert door een zeer krachtig optreden van de Vereenigde Staten. Toen reeds deed het gerucht de ronde, dat de Vereenigde Staten, o. a. in het belang van het Panamakanaal, geregeld en ordebewarend in het gebied der Zuid-Amerikaansche republieken zouden optreden. Ook in den laatsten tijd werd een dergelijk optreden aangekondigd, doch tot daadwerkelijke maatregelen kwam het niet. Thans maakt president Castro zich schuldig aan een daad van willekeur, die ondermeer normale omstandigheden dan die, welke in zijn republiek heerschen, zouden te beschouwen zijn als een oor logsdaad. We kunnen niet beoordeelen of de uitzetting van onzen gevolmachtigde te Caracas aanleiding zal zijn tot interven tie van andere mogendheden, met name van de Vereeaigde Staten. De eer van Nederland en het gezag van de Nederlandsche vlag in Centraal- Amerika eischen echter, welke de poli tieke constellatie ook moge zijn, een krachtiger op treden dan waartoe de »Gelderland«, het eenige Nederlandsche oorlogschip, dat zich in de Curagaosche wateren bevindt, in staat is. 1S99 vrijwel dictatoriaal heerschenden president, het land zoo goed als geru ïneerd heeft cn van een herleving van den handel geen sprake kan zijn, zoo lang de tegenwoordige regeering aan het roer blijft. Het Hbl. vraagt of het mogelijk is, dat de Venezolaansche regeering op de een of andere wijze van dit, voor een minister-resident zeker niet voorzichtig schrijven over het land, waar hij geac crediteerd is, kennis heeft gekregen De uitdrukking in het telegram dat president Castro den heer De Reus »niet den geschikten persoon acht om op te treden als bevriend tuschenper- soon bij de betrekkingen tusschen Ve nezuela en Nederland4, versterkt zelfs de mogelijkheid. De heer De Reus vertegenwoordigt ons land te Caracas sedert 21 Aug. 1907 Volgens onze berichten stond hij persoon lijk met president Castio op goeden voet. hen internationale verwikkelingWij Bevinden ons er midden in, hoe on waarschijnlijk dat moge schijnen en hoe veel moeite wij ook mogen doen om alle onaangenaamheden buitenslands te vermijden, aldus vangt het N. v. d. D. zijn hoofdartikel over de Venezolaansche kwestie aan. Het handelsblad noemt het uit-zetten van onzen diplomatieken vertegenwoor diger uit Venezuela »een maatregel die in het algemeen door elke mogendheid, klein of groot opgevat, een beleediging die op de een of andere wijze uitge- wischt moet worden.* In het Reuter-telegram was sprake van een brief van den heer De Reus dd. 9 April. Op dien dag schreef de heer De Reus, naar het Hbl. in herinnering brengt, aan het orgaan der Amsterdam- sche Vereeniging van oud-leerlingen en leerlingen der Openbare Handelsschool »Hou' en trouw* een brief, waarin hij verklaart dat de tijden in Venezuela allerminst gunstig zijn voor den handel. Hij zegt daarin o.a. dat het regeerings- stelsel van den tegenwoordigen sedert Tweeërlei is ons geschil met Vene zuela. Er Is een quaestie van meer alge meen en een van meer persoonlijken aard. In hoeverre deze quaesties m^t elkan der te identificeeren zijn, kan eerst worden uitgemaakt, wanneer het noodige licht over de sinds maanden bestaande wrijving is ontstoken In elk geval heeft ook, wat die meer persoonlijke, aangelegenheid betreft, het Venezolaansche gouvernement de gren zen der betamelijkheid overschreden, zoodat mede op dit punt onze regeering alle opheldering en, zoo noodig, een behoorlijke voldoening heeft te eischen. De verklaring Donderdag in de Eerste Kamer door den minister van Buiten landsche Zaken afgelegd, wekt daarop goed vertrouwen. Met omzichtigheid zal worden gehan deld, alle voorbarigheid vermeden en het materieel belang in 't oog gehouden. Maar dit laatste zal niet beletten, het zwaarst te laten wegen, wat het zwaarst moet zijn de nationale eer. De heer Van Swinderen heeft niet slechts de Eerste Kamer, maar ook de natie uit het hart gesproken. Het is te hopen, dat het niet zoo ver behoeft te komen, maar onze lezers zullen zich allicht afvragen, hoe het voor het geval eener botsing met de strijd krachten in West-indië gesteld is. Venezuala's kracht is passief en bestaat in hoofdzaak uit de moeielijke toegan kelijkheid van het land, de bezwaren van het klimaat enz. Het heelt om zoo te zeggen noch leger noch vloot. Het leger moet erbarmelijk zijn, maar daarop komt het voorhands nog niet aan Wat de vlpot betreft, deze bestaat uit één torpedojager de in 1891 van stapel geloopen >Bolivar*, een scheepje van 570 ton, bewapend met zes stukken snelvuurgeschut van 5.7 c.M. en twee torpedolanceerbuizen het loopt (op papier 1) bijna 19 mijlen één kanon neerboot, de van Ecuador gekochte »Margarita* en voorts nog een halt dozijn transportschepen, kust- en wacht schepen enz., zonder de minste gevechts waarde. Wat de paar beste schepen dezer >vloot* praesteeren kunnen, als het ernst werd, is wegens den ongeor denden toestand daar te lande ook niet na te gaan. Voorhands is de Nederlandsche marine in West-Indië vertegenwoordigd door den pantserdekkruiserr>Gelderland*, een goed schip van 4000 ton, met o.a. twee stukken geschut van 15 en zes van 12 c.M. De «Gelderland* bevindt zich thans willicht reeds ter reede van Le Guayra Verder kunnen zoo noodig, naar de N. R. Ct. onlangs mededeelde, een vier tal of vijftal pantser- en pantserdeksche pen van moderne constructie en bewa pening derwaarts worden gezonden. Wij lezen in De Leerbewerker In het verslag der 5e arbeidsin spectie komen eenige belangrijke me dedeelingen voor die wellicht de aan dacht verdienen. Omtrent den arbeidsduur zegt het verslag in verband met art. 5 der arbeids wet'. Waar te lang gewerkt wordt liggen de ambtenaren der inspectie op de loer en verbaliseeren. Onbekendheid met de wet lokt dik wijls verbalen uit. Maar, al is de wet om de arbeiders te beschermen, toch is ze er niet om de arbeiders te belem meren. Er komen tijden in het jaar, dat er al eens overgewerkt moet worden. Welnu merkt het verslag terecht op, oor bepaalde gevallen kan gerust ver gunning worden gevraagd, en dan wordt lie vergunning soms verleend door den burgemeester, vóórdat de Commissaris der Koningin gehoord is. Merkwaardig is 't, <vat het verslag -/.egt over de luchtvervcrsching. Daar willen de arbeiders in den regel niet aan. Het open zetten van vensters, ge beurt maar heel zelden, want dat «tocht.» En waar mechanische hulpmiddelen ter bevordering eener goede ventilatie zijn aangebracht, worden deze veelal niet gebruikt Zoo laat de luchtverversching over het algemeen «veel te wenschen» over, maar dat is dan de schuld der arbeiders zelve Zij hebben in deze nog veel te leeren. Het brandgevaar wordt tegenwoordig veel vermicderd door de intrede van Theo en minimum-fakkels en sprinklers. Een opmerking hier. Als er een fa briek afbrandt, dan staat er gewoonlijk onder het bericht ervan in de krant »alles was verzekerd.* Maar in den regel zijn de arbeiders niet verzekerd. En het gebeurt, dat dezen dan weken lang rondloopen zonder werk en zonder brood Op deze »risico van den arbeid» wordt maar zelden de aandacht gevestigd, en naar middelen »tot overname van de risico» is nog niet ernstig gezocht. En t kost toch zoo heel veel niet. Met een f 100.premie 's jaars, zou bij brand per week f900 a f 1000. - loon uitbetaald kunnen worden. Voor vele fabrikanten is zulk een som nog niet eens noodig 1 Maar 't kan ook wel minder 1 Fabrieken en machines worden flink verzekerd maar de werklieden, die vol gens het tegenwoordig loonstelsel over 't algemeen niet deelen in de winst, en voor hun arbeid slechts zooveel ontvangen dat ze er een week menschwaardig(?) van kun nen leven, worden niet verzekerd. En zijn die niet veel meer aan de industrie verbonden dan gebouwen en machines Men zegge niet, de patroon lijdt dan ook wel schade. Dat is zoo. Maar die kan het beter uitzweeten, althans zeker eenigen tijd. Maar de meeste werklui kunnen het nog geen week uitzweeten. En toch als de fabriek afbrandt, hoevelen staan daar werkeloos en broodeloos. En 't kan toch makkelijk anders. Men bedenke dit eens 1 Volgens de »Lokal Aanzeiger» zal Duitschland niet eer tot aanschaffing van een luchtvloot overgaan, dan nadat het tijdperk der proefnemingen voorbij is Men schiet goed op met de reparatie aan Zeppelin's ballon, zoodat men over een dag of acht een nieuwe opstijging verwachten mag. De 17 afdeelingen waaruit de ballon bestaat, kunnen te za men 12.000 kubieken meter gas bevatten en daar het waterstofgas te Constanz 60 pfenning kost, kost elke vulling 7200 mark. De motoren verbruiken in volle actie ongeveer 60 kilo benzine,"wat eene uitgave van 30 mark per uur beteekent Drie Aziatische bataljons, die van Sa lonika naar Monastir gezonden zouden worden, hebben naar men uit Constant! nopel bericht, geweigerd te gehoorzamen Te Constantinopel werden weder vele personen in hechtenis genomen, voora leden van voorname Armenische familie ën ook jongedames. Majoor Miazin, het hoofd der muite lingen, heeft tot de Bulgaarsche, Griek sche en Servische bewoners van het district Ochrida een oproep gericht waarin de vrijzinnige vreedzame begin selen der Jong-Turksche organisatie worden blootgelegd en waarin de Christe lijke bevolking wordt uitgenoodigd af te zien van het oude, tot afscheiding neigende streven en te werken voor het eigen land en niet voor vreemde landen. Een der bedoelingen, door de Jong- Turksche organisatie nagejaagd, is ook aan elke nationaliteit vrijheid te geven. Miazin noodigt de benden van elke nationaliteit uit, zich bij hem te melden, met het oog op een gemeenschappelijk optreden. Weigeren de benden, dan moeten zij onverwijld het land verlaten. Miazin zegt ten slotte, dat hij, zonder mededoogen, allen zal laten ophangen, die zich niet zullen overgeven, na kennis te hebben genomen van dezen oproep. Door de aanplakking van de pro clamatie der jong-Turksche partij is groote beroering ontstaan. Vier officieren werden gedood of gewond. De consti- tioneele beweging wint veld onder de geheele bevolking. Een groot aantal officieren, onder wie adjudanten van Muchir Pasja en van Hilmi Pasja hielden redevoeringen, waarbij zij kennis gaven van de afkondiging der grondwetdit werd door het volk met het geroep van Leve de vrijheid I ont vangen men vreest voor de veiligheid van Hilmi Pasja en de hooge Turksche ambtenaren. Monastir is in de macht der jong- Turken. Maarschalk Osman Ismail, heden nacht opgelicht, is zonder dat geweld jegens hem gepleegd werd, naar Ochrida gezonden. De gouverneur is afgetreden. Twee duizend soldaten hebben zich bij de opstandelingen aangesloten. Te Gjevgelu is de grondwet afgekon digd. Te Seves heeft de beweging van de grondwet gezegenvierd. Troepen van Elassona, Serfidze en Grevena sloten zich bij de beweging aan. Vijf duizend Albaneezen hebben de grondwet afgekondigd. Een opgewonden volksmenigte be stormde te Tabris de door Satar Khan opgerichte barricaden, in de meening dat er niet op haar zou worden gescho ten. Doch wel degelijk werden er eenige salvo's op hen gelost. Meer dan drie uren lang werd er van weerszijden ge schoten en over en weer vielen gewonden en dooden. Het gepeupel is sterk ontstemd tegen de geestelijkheid. Mogelijk komt het wel tot een aanval op de priesters. In de stad heerscht gebrek aan brood. De armen leven van wortelen vrouwen en kinderen verlaten de stad. In China worden groote toebereidselen gemaakt tot ontvangst van de Ameri kaansche vloot, die in October te Amoy wordt verwacht. Een krediet van f 684.000 is daarvoor uitgetrokken. Het Chineesche hof zal door Prins Poelan, het ministerie van Buit. Zaken door Liang-toen-jen, een der uitnemendste, in Amerika opgeleide ambtenaren vertegenwoordigd zijn. Elk man der Amerikaansche vloot ontvangt een aandenkenalles nog steeds uit dankbaarheid voor de edelmoedigheid der Yankees, af te zien van de oorlogs schatting van f 30.000.000 wegens den bokseropstand. China heeft van dat geld een fonds gest'cht welks rente bestemd is tot opvoeding van Chineesche studen ten in Amerikaansche instellinge van onderwijs. Alles pais en vree, naar men ziet. De overstroomingen in China heb ben wel ontzaglijke schade aangericht. In het zeer uitgestekte, door de over strooming geteisterde gebied is 80 pet. van den oogst vernield. Bovendien zijn 28,400 lieden van huisvesting beroofd, terwijl een kwart milioen menschen door hongersnood wedt bedreigd. In muntwaarde uitgedrukt, wordt de omvang der door het water aangerichte schade begroot op 10,000.000 Mexi- caansche dollars. De watersnood-commissie heeft mee gedeeld, dat voor hulpbetoon meer dan twee en eeu half millioen noodig zal zijn. Bovendien zal het herstel der dijken schatten kosten. In China is reeds een half millioen taels voor de slachtoffers bijeengebracht. Het schijnt, dat het in Marokko wat rustiger begint te worden, daar generaal d'Ainade last heeft gegeven, dat twee bataljons van de expeditie-troepen naar hun garnizoenen in Algiers moeten te- rugkeeren. De Parijsche pers hoopt, dat het be richt van dezen maatregel de Frankrijk vijandig gezinde Duitsche bladen tot zwijgen zal brengen, aangezien hieruit ten duidelijkste blijkt, dat Frankrijk eer lijk binnen de perken van de Acte van Algeciras wil blijven. Het ambtelijke Duitschland had echter dit nieuwe be wijs niet noodig, immers reeds korten tijd geleden heeft het in de Nordd. Allg. Zeitung zijn volle vertrouwen in Frank rijk uitgesproken het blad toch drukte de overtuiging uit, dat de bezetting van Casablanca en omgeving slechts van voorbijgaanden aard zal zijn en niet lan ger zal duren dan beslist noodzakelijk is. BOMBAY, 24 Juli. Hedennamiddag zijn er opnieuw onlusten uitgebroken. Engelsche soldaten werden aangevallen, waarop dezen vuur gaven op het ge peupel, dat vele dooden en gewonden Iedere moeder is verantwoordelyk voor de gezondheid harer kinderen. Voorzichtige moeders hebben dan ook altyd een afdoend middel by de hand tegen de ziekten die dikwyls de kindsheid bedreigen. De moordda dige ziekten der kinderen zyn bloed armoede, bleekzucht, veroorzaakt door slapte van het bloed. Het meest afdoende middel tegen die ziekten is zonder tegenspraak de Pink Pillen. Moeders, denkt aan uwe verant- woordelykheid, denkt aan uw ver driet, indien, doordat gy hebt ver waarloosd het bloed uwer kin deren te herstellen en te verster ken, gy hen kwaamt te verliezen. De groei en de vorming putten het bloed van jongens en meisjes uit. In dien gy de voedingstoffen die het organisme in zeer groote hoeveelheid aan het bloed ontleent, niet vervangt, verarmt dit en het kind-verkwynt. De Pink Pillen zyn de grootste hersteller van het bloed, de verkwikker der zenuwen. Dit is het middel dat gy gebruiken moet. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofddepot- bouder voor Nederland, 7 Groote Markt le Rotterd/.m. Voor 's Bosch en on streken bij de firma v. d. DRIES, Vischmarkt, Apot heek VBosch firma LAMERS INDE MANS, en verder bij verschillende apothe kers en goede drogislen. Prijs f 1.75 de doos, f 9p^r 6 dooten. „Ruis non fleret?" Wij lezen in het bekende anti-revolu- tionnaire orgaan Friesch Dagblad. Toen Dr. Schaepman in de eeuwige stad het tijdelijke verwisseld had met het eeuwige, zond Dr. Kuyper het be kende telegram: yQuis non flereteen vraag, bij de Roomschen welbekend, immers ontleend aan hun kerklied Sta- bat Mater Dolorosa en beteekenend >Wie zou niet weenen En gelijk wij bij Schaepman verschei den deelnamen in den Roomschen rouw zoo voegen wij onsi zij het dan op een bescheiden plaats op den achtergrond, bekwam. bij hen, waar zij de vorige week hun Bij Poona hield een oproerige menigte grooten doode huldigden, den posttrein aan en sloeg de ruiten in; Want Schaepman, groot in zijne on- de militaire macht maakte gebruik van begrijpelijke veelzijdigheid van priester de vuurwapens. Om vrjf uur hedenavond duurden de onlusten nog voort. BOMBAY, 24 Juli. Voor zooverre be kend zijn er 5 personen gedood en 43 gewond. Later op den dag werd het een beetje kalmer, ofschoon het gepeupel een uit- tartende houding blijft aannemen. redenaar, staatsman, professor en dich ter, behoorde wel allereerst aan zijn geloofsgenooten, maar dan toch ook aan heel het Nederlandsche volk gelijk hij er steeds roem op droeg en er God voor dankte Nederlander te zijn. Als staatsman (om ons daartoe te bepalen) was hij met en voor Dr. Kuy per, wat de edele Van Nispen tot Se ll i t *1 ia te ic li 6 3

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1