Derde Blad. Provinciaal Nieuws Gemengd Nieuws. Reclame. NIFÜWS UIT KAATSHEUVEL 1 .aatste berichten. Nummer 63. Zondag 9 iug 1908. 31e Jaargang De Echo van het J.-LiJ" WAALWIJK8 Aug. 1908. Vergrooting Het is met genoegen dat we onder al die klaagtonen over slapte, weinige verdiensten, enz. ook eens wat goeds kunnen mededeelen. De firma Gragtmans en Wiesman gaat hare bekende stoomleerlooierij aanmer kelijk uitbreiden. Een 30 M. lengte over de volle breedte wordt aan de bestaande fabriek bijgebouwd. Is dit voor de firma een groote voldoening, ook voor den werkman is dit een gun stig teeken en niet 't minst voor de industrie. Schoenfabriek. De Stct- bevat de statuten der ma chinale schoenfabriekNaamlooze Ven nootschap »St. Crispijn,* gevestigd te Waalwijk. Dit is de vroegere schoen fabriek van den heer L de Vries, die thans in eene naaml. vennootschap is omgezet en machinaal is ingericht en door een gasmotor wordt gedreven. Concert De Waalwijksche Harmonie zal haren honoraire leden op Zondag 16 Augustus een tuinconcert aanbieden bij den heer Ant. Gerris-Simons. Een mooi programma wordt voor deze gelegenheid ingestudeerd en ver trouwen wij dat de honoraire leden de pogingen van de harmonie zullen op prijs stellen en trouw opkomen. Het programma voor die gelegenheid saamgesteld, luidt als volgt 1. Marche Garde Civique. 2. Ouverture fantastique. 3. Valse Eola- 4 Fantaisie Italiania. 5. Hoch Habsburg. 6. Ouverture Flore la Belle. 7. Polka voor piston »Julie«. 8. Soldatenleben. 9. Nuit a Grenade. Koninginne-leest. Gezien de groote feesten 't vorige jaar bij gelegenheid van H. M's. verjaardag gegeven, en eveneens den financieelen toestand in aanmerking genomen, heeft Waalwijks Belang* gemeend, voor dit jaar den 31 Augustus, op eene meer kalme, zij 't niet minder waardige wijze te kunnen vieren. Was men eerst nog van plan volks spelen of iets dergelijks te doen houden, na opsommingen van verschillenden aard werd besloten des avonds op de Markt concerten te doen geven, door de Lie dertafel Oefening en Vermaak* en onze harmonieën en voor deze gelegenheid de kiosk prachtig te versieren en eene mooie feestverlichting aan te brengen. Latere treinea. Van onzen afgevaardigde nar. J. Loeff en van verschillende gemeente-besturen kreeg de vereeniging W. B. bericht, dat hare pogingen voor latere treinen in beide richtingen door hen met kracht zullen worden gesteund. Mogen de vereende pogingen slagen, het herhaald aandringen succes hebben nu of in de toekomst, dat zou van 't allergrootste gewicht zijn voor alle plaat sen aan de lijn 's BoschLage Zwaluwe. Concours Antwerpen. Morgen, Zondagnamiddag vertrekt onze Liedertafel naar Antwerpen om nog dienzelfden avond te concurreeren in de tweede afdeeling van den Internationalen Zangwedstrijd aldaar. Gelijk wij reeds in ons vorig nummer meldden, zal de Lie dertafel, als de minst sterke vereeniging, een zwaren kamp te voeren hebben. Naar het ons echter voorkomt, heeft Oefening en Vermaak vlijtig en goed gerepeteerd en zitten er de stukken flink in. Vooral Donderdag j.l. had zij een zeer gelukkigen avond en waren kenners als leeken onder de toehoorders ten zeerste over het gepresteerde te vreden. Moge de fortuin, zonder welke niemand of niets wel vaart, ook morgenavond het gezelschap toelachen en een bekroning haar deel zijn. Als op bijna ieder ander concours zouden ook hier, naar men het wil doen voorkomen, fraudes gepleegd worden. Wij, die geheel buiten de zaak staan, ruimen op verzoek van anderen, onder de rubriek »Ingezonden stukken" wel willend een plaatsje in aan een schrijven, dat gisteren de Liedertafel en waarschijn lijk ook wel de andere concurreerende vereenigingen ontvingen. Mocht de uitslag gunstig zijn dan hopen we het nieuws spoedig te kunnen meedeelen, Rectificatie. Bij de ontwerp-vcrordering der salaris regeling van h.h. onderwijzers opgeno men in 't raadsverslag in ons vorig nummer, dient nog opgemerkt, dat deze is aangenomen met eene kleine redactie wijziging wat betreft het salaris van het hoofd der school. liet turnfecst der W. G. V. Betreffende de feestelijkheden van onze oudste turnvereeniging deelen we nog mede Het Bestuur is buitengewoon in actie om het feest een schitterend aanzien te geven, getuige den optocht met multiek en de plannen om het werkterrein zoo veel doenlijk te versieren. Hoewel deze vereeniging steeds bijna geheel uit eigen middelen in haar bestaan heeft moeten voorzien en buiten de garantie-som van het gemeentebestuur alle hulp moet mis sen, wordt toch immer voorwaarts ge streefd om van 15 Augustus een dag te maken, dien Waalwijk in zijne annalen zal kunnen boekstaven naast of boven 31 Aug. 1906. Gewis, waar deze club zich zooveel opofferingen getroost, eensdeels om hare idee ingang te doen vinden, anderdeels om de attractie zoo groot te maken als mogelijk is, kunnen wij onzerzijds niet genoeg aansporen om financieel en moreel te steunen, waar zulks pas geeft Daar hier geen sportterretn bestaat licht het voor de hand, dat de inrichting tot dergelijk terrein op zich zelve reeds groote geldelijke offers eischt. De bijko mende onkosten voor reclame, muziek medailles, vervoerkosten en zoo meer zijn eveneens van dien aard, dat op een talryk bezoek mag gciekend worden. Indien het Bestuur in al zijne pogin gen slaagt, kan het feest waarlijk prach tig zijn en zal niemand het zich kunnen beklagen zijn penningske daaraan ge offerd te hebben. Gaarne traden we meer in bijzonder heden omtrent de verrichtingen der ver schillende clubs, doch daar, naar wij ver nemen, de medewerkende vereenigingen tot nog toe met de toezending van hun programma wachtten, stelle men zich tevreden met het uitzicht op ons volgend nummer. Dan zullen we vast en zeker in détail kunnen melden, wat door de feest vierende en deelnemende turnkringen zal gepresteerd worden. Ongelukken. Zekere van Ch. uit Sprang werkende op de stoomlooierij van de firma Gragt mans en Wiesman, had het ongeluk tusschen de stoompomp te komen en een stukje van zijn wijsvinger te ver liezen. Een kindje van V. in de Antonius- parochie, trok de koffiepot van de tafel en kreeg het kokend vocht over 't li chaam, dat deerlijk verbrandde. Genees kundige hulp werd verleend. Schilderstuk. Men schrijft aan de Prov. Ct. De heer J. van Delft, uit Waalwijk, exposeert weer een aardig schilderijtje in Brabantia. Het pakt en is van die gemakkelijk te bevatten kunst, die ieder een aantrekt. Mooi van kleur zijn de lichtpartijen, die goed zorgen voor het relief, vooral op 't figuur. De grillige lichtspelling geeft aan zoo'n eenvoudig intérieur iets belangrijks en dkt is het, wat Van Delft begrepen heeft. Een fel lichtend venster, wel wat opzettelijk stemmig gehouden door glaciseen aardig, fi guurtje, goed van actie. Of de dé tails van 't stilleven wel alle uit de verf zijn Wat doet dit er ten slotte toe, bij de goede eigenschappen, die er een schilderijtje van maken, dat beslist »Sa- lonfahig* is. De mcta&lbewerkersstaking te Tilburg. Naar wij vernemen, heeft de verzoe- ningsraad gisteravond weder vergaderd De volgende bemiddelingsvoorstellen zijn gedaan. De patroons verplichten zich, met vervallenverklaring van artikel V van het contract handelende over art. 1638 C. en D. van het arbeidscontract, aan de arbeiders die 12 maanden onaf gebroken in dienst zijn geweest, jaarlijks f10 of 40 uren loon maximum uit te betalen. Voorts erkenning van de werk liedenorganisatie door de patroons, in geval van geschil. Deze voorstellen dra gen naar wij vernemen de goedkeuring der werklieden reeds weg, zoodat bij aanneming der voorstellen door de pa troons het conflict als spoedig beëindigd kan worden beschouwd. Men deelt ons van de zijde der patroons mede, dat zij hedenavond over de voorstellen beraad slagen. Inbraak te Dongen I In de stbomschoenfabriek der firma Van Tuyn Co., te Dongen, is voor de tweede maal ingebroken. De brandkast is bewerkt en openge maakt. De dieven hadden een glasruitje uitgesneden, zijn hier doorheen gekropen en ontvreemden uit de door hen gefor ceerde brandkast f3.75 en een partijtje postzegels. Voorts een partij chroom leder en, naar vermoed wordt, doch zulks is kan nog niet worden vastgesteld, 60 paar schoenen. Eenige dezer bottines trok ken de heeren zeker zelf aan, althans een paar militaire laarzen werden door hen achtergelaten. Niemand heeft iets van de inbraak gemerkt. Pas heden morgen bij het betreden van het kantoor bemerkte men, dat ongenoode gasten een bezoek aan de fabriek hadden ge bracht. De firma is verzekerd tegen in braak. BAARDWIJK. De Kon. Harmonie Euphonia* van Kaatsheuvel zal bij ge legenheid der Kermis alhier op Zondag 16 Augustus a.s. een groot concert geven in den tuin van den heer H. Mulders. Dit concert zal aangeboden worden door de aldaar gevestigde handboogschutterij »Soranus". Vooraf zal dit zoo gunstig bekende corps eene muzikale wandeling maken door de gemeente na bij autori teiten eene serenade te hebben gebracht. Moge het weder in alle opzichten mede werken en daardoor de flinke onderne ming van »Soranus" naar wensch slagen. Algemeene ledenvergadering *r R. K. \7akvereeniging St. Crispijn in Crispinanus op Zondag 9 Augustus oes voormiddags 11®/* uur op ovenzaal van den Heer C. Pullens. Agenda Installatie Adviseur. Aanzuivering contribute. Verslag centrale raad. Verslag Vakvereenigings-congres. Bespreking beidscontract. DRUNEN, <£ocht de Haru onie en Liedertafel der jongelingen congregatie uit Drunen onlangs te Heusder.. in den luin van 't vereeniging&loc&al een wel geslaagd concert geven, thans vernemen wij dat de Fanfare der l. Familie van Hcusden, «Ie jongelingen co vegatie met eeu conti «bezoek wil ver- eersn. Met belangstelling zien wij het cou eert te ge moet door genoemde Fanfare op den avond van Zondag 9 Augustus in de jongelingen congregatie te geven. Te meer, iudieu bij gunstig weder, het concert op de in der haast opgeslagen kiosk kan gegeven worden. Mogeu menig muziekliefhebber worden aangpspoord, daar te komen genieten van het velen schoone dat, naar we vertrouwen, de Fanfare der H. Familie uit Hensdsn ons te hooren aal geven. RAAMSDONKSVEER. Dinsdag morgen reeds vroeg vertfokken de leden van onze Harmonie uDe Eendracht" per boot naar Rotterdam, om van daaruit hun reis naar Scheveningen voort te zetten. Wij hopen dat de Heeren die het gansche jaar in de weer zijn, om ons van af en toe eens eenigr gezellige uurtjes te versohaffen, op dit mooie uitstapje ook eens volop hebben genoten. Zondag morgen vertrekken de heeren leden van de sociëteit G. Z. O D. met eenige ruituigen naar Mast- en Liesbosch en zullen na aldaar eenigen tijd te hebben ver toefd, in Breda dineeren. Van harte vren- schen wij hun op dat uitstapje veel pleizier. Woensdag avond reden MejuffrG. S uit Geertruidenbïrg eu een sergeant aldaar in Garnizoen met hunne rijwielen eoo onzacht op elkander dat het rijwiel van Mejuff. S. geheel en al in elkaar zat en por tram do reis moest worden vervolgd. Persoonlijke ongelukken haddeu gelukkig niet plaats. P'aardententoonstelling Vanwege de af deeling Almkerk der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw zal op Dinsdag 25 Augustus a.s. te Almkerk een tentoon- telling of wedstrijd van fokraerriëo worden gehouden. De wedstryd bestaat iu 4 categorieën en verdeeld als volgt 1 categorie, lJ/9 jarige merriën. 2 categorie, 2'/s jarige merriën. 3 categorie, S1/» jarige merriën zonder veulen. 4 categorie, merriën met veulen. Naar wij vernemen zijn voor elke categorie geldprijzen beschikbaar gesteld. Voor de vacante betrekking van onder wijzers aan de openbare lagere school in wij k is tot heden, naar wij vernemen, slechts solicitant en voor dc batrekking van hoofd aan da openbare lagere school in wijk B 4 solicitanten. l'hars zal nog eene oproeping moeten worden gedaan voor onderwijzer aan de school in w k B. een geven. jaardag van H. M. de Koningin met bare welluidende klanken op te luisteren. Kuphonia zou dan 's morgens deel nemen aau den te houden optocht, verder 's middags Matinee en 's avonds een concert Voorwaar een prachtig idee. Puusfcest. Ook in onze pirochieën worden stappen gedaan om het gouden Priesterfeest van Z. H. Paus Pius X feestelijk te herdenken. Dit feest zal echter een meer kerkelijk karak ter dragen. Door het R. K. Zangkoor is de jubelcantate van M. van 't Kruis in studie genomen om op nader te bepalen feestdag uit to voeren in de kerk. Verder worden rider l it vu.1* .verspreid het Piusjubelüed at Pater J. Hnagh om dit door Iff /olk gezamenlijk te doen zingen. Gaze Liedertafel bestudeert de Pauscantata an Wierts, om ze insgelijks ter gelegeneitïjd uit te voeren. Van fin en ander hopen we bijtijds mel ding t e runnen maken. Steun voor de uitgestotenen. Naar wij vernemen zal ook hier vanwege onzen R. K. Volksbond en Vakvereenigiug een oproep tot hare leden gericht worden om steun voor de werkloozen tc Tilburg, bereids zal eene collecté gehouden worden. De Besturen zelf zullen zich voorzeker niet on betuigd laten en uit de Bondskas eene bij drage zenden. De Volksbond is naar wij vernemen reeds voorgegaan. Moge een flink bedrag voor do naburige bondsbroeders inkomen. Onvoorzichtige Ouders. Reeds meermalen wezen wij op de groote onvoorzichtigheid waaraan zich sommige ouders plichtig maken, door hun kleinste kinderen, aan de hoede van eenige jaren oudere broers of zusjes toe te vertrouwen Zoo ook nu. De vrouw van M. v. N. had haar 7 jarig zoontje de zorg opgedragen over zijn, in de wieg liggend halfjarig zusje De knaap ging in zijn ijver zoover, dat hij de gwiegende" dezelfe deed tuimelen. Het zusje werd door den val inwendig zoo ge kneusd, dat de hulp van l)r. de Both is ingeroepen die voor het levensbehoud vreest. Het wichtje lijdt hevige pijnen. Moge dit voorbeeld andere ouders atscbrikkeD. DUSSEN. Naar wij vernemen hebben Ier-ren Ged. Staten het besluit van den ge meenteraad, waarbij de heer Nass eervol utslagen werd, niet goedgekeurd. GINNEKEN. Ter vervulling van twee vacatures in den gemeenteraad werden heden );j enkel f candidaatslelling gekozen ver- daard de heeren B. van de Wetering (a.-r en Jos Mertens (kath candidaten der R. K. Kiesvereeniging. Dc edelachtbare heer burgemeester W. J. Passtoors bood heden den ledeu van den g< meeDtersad mrt den gemeente-secre taris/benevens den leden van het feest comité, een feesimaal aan in de zaal van het hotel ustoord. KAATSHEUVEL 8 Augustus 1908. Aangezocht. Uit zekere bron vernemen wij dat de koninklijke Harmonie „Eupho- ia" is aan gezocht, om op Maandag 31 Aug. te Oosterhout de feestelijke viering van den ver- Altijd welkom te Waalwijk. Goed nieuws van iemand uit onze omge* ving is ons altijd welkom en wij zullen met belangstelling het volgende berichtje van een Gorkummer lezen. Het zal eveneens voor velen onzer waardevol nieuws zijn. De Heer C. Weil, wonende Lindeboom 224 te Gorinchem, deelt medeGedurende den laatsten tijd had ik onophoudelijk een knagende pijn in het kruis van den rug, dia me verschrikkelijk hinderde in mijn werk, want wanneer ik bukken moest, was deze pijn niet om uit te houden, 's Nachts durfde ik me niet in mijn bed (e draaien u't vrees voor de sterke steken de urine was beaolkt eu liet een bezinksel achter en het gebeurde dikwijl* dat ik duizelingen kreeg en schemeringen voor de oogen. Ik was bij het minste wat ik deed vermoeid en wist niet wat ik moest beginnen toen men mij attent maakte op Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Ik begon deze te gebruiken en het verheugt mij U te kunnen mededeeleD dat ik hierdoor in minder dan twee weken totaal genezen werd. Ik ben U erkentelijk voor z lk een goed werkend middel, en zal dit met vertrouwen aan inijn medemen- schen kunnen aanbevelen. lk ondergeteekende verklaar flat het bo venstaande waar ts en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Rugpijn duidt aan dat er een overmatige hoevtelheid urinezuur in het lichaam is. Dit vergif veroorzaakt de urine- ongesteldheden want het verstopt niet alleen de nieren, doch belemmert tevens de kanalen welke van de nieren naar de blaas gaan en tegelijkertijd brengt het de prikkeling en ontsteking der blaas met zich mede. Het urinezuur is de hoofdzaak der blaasontsteking, van stoornis der urine, van het verlies van eiwitstoffen enz. Fosters Rugpijn Nieren Pillen lossen "het urinezuur op en helpen de nieren om het op natuurlijke wijze af te voeren. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer C. Wei! gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening vsn James Foster voorkomt. Zij zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één off 10. voor zes doozen. stemde inrichtigen modder-, stoom-, den nenaalden- en andere baden komen ge bruiken De brand brak Woensdagmid dag om 2 uur uit. Donderdag nacht om twaalf uren waren al meer dan 100 hui- zen, ongeveer een derde gedeelte van de stad, verwoest en 1500 menschen zonder dak. Het raadhuis, het kantonge recht, het notarishuis, de spaarbank, de gevangenis en andere openbare gebou wen waren afgebrand. De brand ontstond in een huis, dat met spaanders gedekt, was, zooals men er veel in het Zuiden van Duitschland ziet. Die zelfde bedek king is voor het Tirolsche dorp Zirl zoo noodlottig geweest. Een sterke wind uit het Zuidwesten deed te Donaueschingen evenals te Zirl de vlammen overslaan naar de andere huizen met spaanderda- ken. De brandweer rukte dadelijk uit, maar kon geen water krijgen Dertig brandweeren van elders en een compag nie soldaten uit Konstans kwam Woens dagavond hulp verleenen. Een kind is gestikt, verscheidene men schen kregen brandwonden, een vrouw vluchtte met brandende kleeren de straat op. Er heerscht groote nood, daar er gebrek is aan levensmiddelen. De onbe- huisden zijn in de openbare gebouwen ondergebracht. De prins van Fürstenberg kwam van de jacht op de plaats van den brand Hij gaf dadelijk een som van 40,000 mark. Gisteren avond kon men in de huizen geen licht branden daar de clectrische leiding vernield was. Het kasteel van de Fürstenbergs liep nog geen gevaar. Groote Brand. Donauschingen, het hoofdstadje van het Badensche district van denzelfden naam, is Woensdag in brand geraakt. Het plaatsje met zijne 3750 inwoners is vooral bekend om de bron van de Donau, die op het plein van het daar gelegen kasteel van prins Fürstenberg ontspringt. Dat kasteel heeft een beroemde boekerij met 60,000 boek- deelen, 1000 handschriften en wiegedruk- ken, verder kostbare verzamelingen van schilderijen, kopergravures, munten enz Donauschingen is ook een gezochte bad plaats, waar velen in de daarvoor be Nederland en Venezuela. Onze Amsterdamsche corr. seintNaar men ons uit doorgaans goed ingelicht# bron verzekert, wordt H. M.'s pantser schip >Friesland'' gereed gemaakt voor het vertrek naar de West. De Fries land* zal komen te staan onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Cohen Stuart. Wij hebben nopens dit belangrijke bericht inlichtingen ingewonnen en van bevoegde zijde werd ons het volgende medegedeeld. H. M. 's Pantserschip Friesland* wordt thans gebruikt voor oefeningen van adelborsten en jongens. De Friesland" behoort tot hetzelfde type schepen als de >Gelderland,« Utrecht* en >Zeeland.« Niet alleen het feit dat uit den Haag bevel is ontvangen aan de >Friesland< flink te arbeiden, zoodat dit pantse'rschip binnen weinige dagen zeewaardig en reisvaardig is, be vestigt de waarschijnlijkheid van dit bericht, maar ook de keuze van het schip zelf. Immers geen beter pantserschip kan men uit onze vloot aanwijzen. De •Friesland* behoort zooals gezegd tot hetzelfde type als de »Zeeland*. De •Zeeland* nu heelt de reis naar de West wel eens zonder oponthoud volbracht. Dat de »Friesland« indien zulks onver hoopt noodzakelijk mag blijken, tot een niet te onderbreken, ja zelfs haastige reis in staat zal zijn, mag daarom gere delijk worden aangenomen. Zulks kan niet gezegd worden van de andere pant serschepen zooals de Evertsen, de Plet Hein en Kortenaer. Deze zouden tot een dergelijke krachtsinspanning allerminst in staat blijken. Wij herinneren er in dit verband aan hoe H. M.'s Kortenaer 16 Dec. 1903 de heenreis naar West- Indië aanvaardde en daar 18 Januari 1904 aankwam. Op de heenreis had het schip niet minder dan 4 maal koien in geladen, het had 501 uur gestoomd met 827 ton kolenverbruik, De terugreis werd vanaf Martinique ondernomen. Den 18den April 1907 stak men van wal en arriveerde den 12den Mei 1907. Op de terugreis stoomde men 500 uur met 667 ton kolenverbruik. De Kortenaer bergt maar 280 ton. Men ziet hier dus uit, dat wanneer er van eenigen spoed- eischenden hulp sprake kan zijn men op laatstgenoemde schepen, niet in de eer ste plaats mag rekenen en de Friesland als bet ware aangewezen is, om de Gel derland naar de West te volgen. Intus- schen herinneren wij er aan dat geheel afgescheiden van de onaangename en zorgwekkende verwikkelingen der laat ste weken ook H. M.'s pantserschip Utrecht* te Willemsoord gereed ligt voor den dienst. Dit pantserschip, dat onder bevel van den kapitein ter Zee Faber staat waj n. 1. bestemd om in het najaar naar West-Indië te vertrekken, ter vervanging van de Gelderland Of het schip uit sluitend ter vervanging naar onze West- Indische bezittingen zal vertrekken, hangt natuurlijk geheel af, van den loop welke de onaangename verwikkelingen zullen

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 9